IJmuider Courant Volledige instemming met vorming van defensief Atlantisch pact Er zal een studiecommissie voor nauwere Europese eenheid komen Haarlems Dagblad de ketting werden grote verwoestin~ Goedkeuring der richtlijnen voor gemeenschappelijke defensie Debat over Griekenland in de politieke commissie der U.N.O. Bloedige veldslag om het bezit van een Zuidfranse mijn Kabinetsformatie geen weerspiegeling van verkiezingsuitslag? 0e Jaargang No. 19076 j,jreau*: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), 47, Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Kennemer editie van en iSpratjte ttoarlnmrtje £omam (»tno réfS) Woensdag 27 Octolier 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad CJitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Aan TCJECHO-SLOWaakse pers 1 „n definitie! aan de ketting V1".'—leed. Zij wordt staatsmono- minister van voorlichting, Vaclav w wiens naam zeer toepasselijk Russische munt herinnert, heeft medegedeeld dat alle reclame m normale" bladen zal worden 3 en in een speciaal blad wor- -omen tleen advertenties meer. -■ concurrentie tussen de bladen E '?V Gelijkschakeling. Het nieuwe van journalisten zal ervoor zor- were Tsjecho-Slowaakse jour- P. ilMlogische en andere instructies" «Leo. Ideologie betekent begrtps- een vage, algemene term. In de '.«intia jaar, waarin zij in de mode 3"ien fs me" er evenwel „politieke =e vaan bedoelen. Communisme. -ationaal-socialisme enz. zijn al- «■^.„logieën. Als het Tsjecho-Slo- verbond van gelijkgeschakelde dag- divers ideologische instructies aan „ndt, zullen dat dus communis- zijn. Het zal er ..andere" MKÊÊSn. Niet-ideologische. Nu, geen i0urnalisten in de eertijds bezette het Westen, die toen instructies hebben, zal er aan twijfelen wat L bedoeld wordt. Dwang. Gij moogt Kt opnemen en gij moet dat wel op- n President Gottwald heeft een dele ft het congres van journalisten ont- P en ter toelichting gezegd dat een Wste voorwaarden voor de vrijheid is, Tiournalist overtuigd maar positief -I s Een aardige zin. „Een der eerste 'barden voor de vrijheid" moet men Sik aanvullen met de woorden „van 'Analist". Want als hij er zich niet aan «1 hij zeker niet lang meer vrij :''"iwn „Overtuigd" dient te worden Si'ikt met de toevoeging van het f? communist" en „positief critisch" T jegens al hetgeen de communisten rifzoudt u kunnen afvragen hoe al die Nho-Slowaakse journalisten nu ineens 'ietie communisten kunnen zijn. De -neep is immers pas in het begin van ,.:r voltrokken. Welnu, sommige niet- "Jt,lijden zijn eruit gegaan, anderen zijn gezet en wat nog mocht resten zal Sen doen alsof", tenzij het bereid is be- - en waarschijnlijk zijn bewe- Lrijheidf- te verliezen Het is een- Si» De methoden van de dictatuur zijn „i eenvoudig. Tenminste in haar uit- nuspunt. De toepassing is in de aanvang Stal ingewikkeld, maar wordt op den '-■r ook eenvoudig. Prikkeldraad. Het congres der overgebleven journalis- bjinTsjecho-Slowakije heeft plechtig be- yj ieder sensationeel karakter aan de ie zullen ontnemen en „het oude euvel ra de dagbladconcurrentie, die heeft ge- vj lot de jacht naar sensatie en grote hppsn", te zullen vervangen door nauwe menwerking tussen de verschillende re- Miebureaux. Het wonderlijke is dat ook •{meest statige en achtenswaardige bladen het Westen, zoals bijvoorbeeld de Lon- n<e Times, altijd aan concurrentie heb- ji blootgestaan en nog steeds in die si- tuilie verkeren, maar zich nooit door een toneel karakter en grote koppen heb- gekenmerkt. Andere beweegredenen de concurrentie der dagbladen be hoeden een streven naar sensatie en het jarmee gepaard gaande stelsel van grote om Dat is hier onlangs nog uiteenge- ^t, Goed, de gelijkgeschakelde Tsjecho- Shwaakse pers ziet dat anders in en zal nu voortaan gaan toeleggen, onder de nMjke leiding van herder Kopecky, op 'eter kleine koppen. Zonder concurrentie, is trouwens in een staats-monopolie geen s meer zou hebben. Wat is concurrentie? ïsdjjver, Pogen, meer succes dan een an- isrte behalen. Het is tot dusver niet zozeer toevallen, dat het communisme zich van ïrüjver met anderen onthoudt. Maar in tga kring is het ervóór. Geen wedijver :a tussen de Tsjecho-Slowaakse bladen. 41' men dit „ideologisch" zou doorvoeren straks alle voetbalclubs hun wed- hjden gelijk moeten spelen en de zwem- gelijk moeten aantikken. Ik noem dit rarteeld maar, omdat het zulk een duide- iieuvoor ieder begrijpelijk staaltje geeft 'z „het euvel der concurrentie". Dat het a mens tot zijn beste prestaties aanspoort m bijkomende omstandigheid, die men «logisch weet te veronachtzamen. De mrslijke natuur is van minder belang. In: hij het trouwens maar eens proberen, hij aan de ketting van de „volksdemo- Qtische" staat is bevestigd. 2» mening, die afwijkt van de politiek r regering, zal de Tsjecho-Slowaakse riet ten beste kunnen geven. En hoe se'.metde publicatie van het nieuws, met de berichtgeving, gaan? Dat is al- h gebleken uit de wijze waarop die in >;T-Rusland wordt toegepast. Het zal ia het kader der eigen ideologie moe- s passen en wat daar niet mee over stemt, of wat minder aangenaam voor ^communistische bewind is bijvoor- 'ji een Russisch échec in het buitenland -ten uiteenzetting van de beste bedoelin- R die men daar koestert of enige mede- betreffende het economisch herstel, e: zich voltrekt zal moeten worden *gelaten. Daarentegen zal een geduchte -veelheid communistische propaganda C;« worden opgenomen. De mensen al spoedig niet meer weten, wat er rccjjk in de wereld gebeurt. En de radio Wjj kunnen ons de loop van zaken radio zonder al te grote inspanning -stellen. Tsjechen en Slowaken. R. P. fceren zwaar gewond ■1 ontploffing in kazerne Granaatkop werd als presse-papier gebruikt £eï oiüciersverblijven van de Jan -«iwfelaar-kazerne te Ermelo is Dins- OM een granaatkop, welke op een als presse-papier gebruikt de 8rond gevallen en ontploft. In i!L °ev°nden zich drie officieren. erns^§e beenwonden op. -Viwf een ernstige zenuwstoring, ■fc.." Qe °öicier liep slechts lichte rn °P- werden naar het zieken- ÏÜ-* overgebracht. Communiqué der vijf ministers De vijf ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland, te Parijs vergaderend op de derde zitting van de Consultatieve Raad der West-Europese Alliantie, hebben een gezamenlijk communiqué uitgegeven, waarin de resultaten van hun besprekingen zijn samengevat voorzover deze voor openbaarmaking in aanmerking kwamen. Het communiqué geeft uitdrukking aan de volledige instemming der vijf ministers met het beginsel van een defensief Atlantisch pact, een verdrag dus waardoor de vijf mogendheden verbonden worden met de Verenigde Staten en Canada ten aanzien van een gemeenschappelijke verdediging in geval van oorlog. Ook de stappen die daartoe moeten worden gedaan, werden eenstemmig goedgekeurd. De ministers besloten over te gaan tot instelling van een commissie, waarin vijf Engelse, vijf Franse, drie Belgische, drie Nederlandse en twee Luxemburgse vertegenwoordigers zitting zullen hebben, welke zich zal bezig houden met de bestudering van maatregelen tot nauwere eenheid tussen de Euro pese landen. Deze commissie zal tevens het Frans-Belgische voorstel tot instelling van een Europese Assemblée bestuderen, en het Britse voorstel tot instelling van een Europese Raad, belast met kwesties van gemeenschappelijk belang, in studie nemen. Het Franse voorstel, op deze vergadering gedaan, om over te gaan tot een voor lopige conferentie, welke de instelling van zulk een Assemblée moet voorbereiden, werd van de hand gewezen. Volgens United Press was vooral Bevin hiertegen gekant, die voorkeur bleek te hebben voor een „langzaam-aan" politiek ten aanzien van het gehele onderwerp ener Europese federatie. Warme instemming in Amerika Het bericht dat de vijf ministers der West-Europese Alliantie volledige overeen stemming hebben bereikt ten aanzien van de wenselijkheid van een Atlantisch defen siepact, heeft in Amerikaanse regerings kringen warme instemming ontmoet. Men was van mening dat alle betrokken regerin gen binnenkort met hun besprekingen zul len beginnen om de bijzonderheden van het te sluiten pact uit te werken. Een ont werp van het pact zou gereed moeten zijn vóór dat het Amerikaanse Congres op 3 Januari 1949 bijeenkomt. Ook in Canada is men tevreden over de beslissing der vijf Europese ministers. De Canadase minister van Defensie. Brooke Claxton, heeft volgens United Press reeds gisteren onthuld dat Canada reeds voorbereidingen treft ten aanzien van zijn militaire macht, om deze te doen pas sen in het plan dat na sluiting van het At lantisch Pact zal worden opgesteld ter co ördinatie van de gezamenlijke strijdkrach ten. Claxton zeide: „Wij hebben regelingen voor nauwe sa menwerking met de Verenigde Staten ge troffen en tezamen met de andere vrije volken werken wij plannen uit voor ge meenschappelijke defensie, gebaseerd op „eigen hulp" en wederzijdse bijstand als onderdeel van een gemeenschappelijke po ging de vrede te bewaren en de aggressie te beteugelen. Wij weten wat wij willen. Een gedeelte van het werk is reeds ver richt, verdere werkzaamheden zijn aan de gang. Onze vertegenwoordigers hebben nauw overleg gepleegd met de vertegen woordigers van andere landen over de rol, die ieder zal hebben te vervullen." De minister ging voort: „De enige oorlog die op het ogenblik mogelijk is, is een aggressieoorlog door de Sovjets. Onze vitale belangen, zelfs ons grondgebied zouden open liggen voor een aanval. Ik geloof niet dat het Russische volk, en zelfs de Russi sche leiders, op het ogenblik een oorlog wensen, maar hun onverzettelijke houding verhoogt de mogelijkheid daarvan." De diplomatieke correspondent van Reu ter trekt uit het communiqué de conclusie, dat „de verwezenlijking van een Noord- Atlantisch pact, waardoor de West-Euro pese Alliantie met de Verenigde Staten en Canada zal worden verbonden op het ge bied der gemeenschappelijke verdediging, reeds in een vergevorderd stadium ver keert. Culturele samenwerking Het communiqué der vijf ministers zegt tenslotte: „Tijdens zijn bijeenkomst heeft de advi serende raad der ministers van Buiten landse Zaken met voldoening kennis geno men van de vorderingen, welke de com missies, ingesteld na zijn vorige vergade ring, op sociaal en cultureel gebied hebben gemaakt. De adviserende raad heeft richtlijnen verstrekt aangaande de voortzetting der werkzaamheden van de verschillende com missies, welker werkzaamheid blijk geeft van een gemeenschappelijke wil de levens omstandigheden van de volkeren voort durend te verbeteren. De vijf regeringen zijn overeengekomen, gemeenschappelijk sommige maatregelen te treffen op de volgende terreinen: a. Personenverkeer. In afwachting van de terugkeer tot de vooroorlogse reisomstan- dicheden, en eventueel van de volledige af schaffing der paspoorten voor de reizen onder de viif landen, zullen de studiecom missies de middelen onderzoeken om de reizen te vergemakkeliiken van de perso- i, wier verplaatsing nuttig is voor de ontwikkeling van de betrekkingen onder de landen, die het verdrag van Brussel onder tekend hebben. b. Commissies zullen eveneens de midde len bestuderen, om de hinderpalen uit de weg te ruimen, die de uitwisseling van cul tuur-voorwerpen, zoals boeken en tijd schriften. hedendaagse kunstwerken, niet commerciële films en gramofoonplaten in de weg staan, e. Er zullen vergaderingen van deskun digen worden georganiseerd om te onder zoeken, door welke middelen de vijf lan den kunnen samenwerken wat betreft de filmjournaals en de opvoedende films. d. Anderzijds onderzoeken de vijf minis ters van Nationale Opvoeding de mogelijk heid van samenwerking op sommige gebie den, zoals de wederzijdse hulp bij het her stel van de culturele uitrusting, die door toedoen van de oorlog verloren is gegaan, de samenwerking bij de vervaardiging van onderwijsmateriaal en de uitwisseling van mededelingen omtrent de onderwijsmetho des en de wetgeving betreffende de opvoe ding. Geschenk van Antwerpen aan de Koningin De burgemeester van Antwerpen, de heer L. Craeybackx, vergezeld van zijn echtgenote en de gemeente-secretaris, de heer Goedhals, zijn op paleis Soestdijk door de Koningin in audiëntie ontvangen. De burgemeester stelde daarbij Koningin Juliana namens zijn gemeente een fraai uitgevoerd album ter hand, waarin een speciale opdracht was geschreven, alsmede een zestal grote etsen, vervaardigd naar schilderijen van oude meesters. Album en etsen werden aangeboden in een speciaal daartoe door de stadsbinderij van Antwer pen vervaardigde fraaie lederen doos. Russen breken spoorlijn op De Sovjet-Russische autoriteiten hebben order gegeven de enige spoorlijn, die de Sovjet-sector van Berlijn nog met de Amerikaanse sector verbindt, op te breken en de politieposten langs de grens tussen de twee sectoren te versterken, Sterke troepeneenheden, pantsereen heden en zware artillerie der Sovjet-Unie bewegen zich in de richting der zone- grenzen, zo bericht het in de Duitse taal verschijnende officiële Amerikaanse blad „Die Neue Zeitung". Het blad haalt verklaringen van het Amerikaanse leger aan, gebaseerd op waar nemingen door piloten van de luchtbrug. Langs de geallieerde corridor naar Ber lijn zijn ongeveer 150 stukken luchtdoel geschut opgesteld. Men neemt aan dat de Sovjet-autoriteiten ondergrondse instal laties van de vroegere Duitse wehrmacht zullen herstellen. Het aantal in beweging zijnde stukken wordt geraamd op 400 zware tanks en ver scheidene batterijen lange af stand-geschut. IDEE VAN BLUM De Franse socialistische leider Léon Blum heeft in „Le populaire" het idéé ge opperd, dat de UNO een commissie van neutrale deskundigen benoemt ter oplossing van het technische probleem van het in voeren van nieuwe valuta in Berlijn onder gezamenlijke controle van Oost en West. Hef woord is aan..... Italiaans spreekwoord: Het goud opent alle deuren behalve die van het paradijs. Voorgestelde resolutie veroordeelt houding van Criekenlands buren De politieke commissie van de UNO heeft een Joegoslavisch voorstel verwor pen dat de commissie een vertegenwoor diger van generaal Markos wilde laten ver horen tijdens het debat over de Griekse kwestie. De commissie debatteerde gisteren over de beschuldiging van een commissie van onderzoek der UNO volgens welke de guerilla's van Markos geholpen door Al banië, Joegoslavië en Bulgarije de poli tieke onafhankelijkheid en territoriale in tegriteit van Griekenland bedreigen. Amerika, China, Engeland en Frankrijk dienden een gezamenlijke resolutie in, lui dende: „De sub-commissie voor de Balkan der UNO rapporteert dat de strijdkrach ten van Markos voor een groot deel af hankelijk zijn van bevoorrading uit Alba nië, Bulgarije en Joegoslavië, en dat zij zich herhaaldelijk in veiligheid hebben ge bracht op gebied van de Noordelijke bu- Stakers capituleerden pas toen de regeringstroepen tanks in de strijd wierpen Vele buitenlanders onder de 400 arrestanten Toen militairen en politie gistermorgen bezit trachtten te nemen van vier door stakers bezette mijnen nabij Ales, 135 kilo meter ten N.W. van Marseille, werden zij beschoten door stakers, die tevens van handgranaten en ander explosief materiaal gebruik maakten om het optreden der regeringsstrijdkrachten te beletten. Aanvankelijk slaagden zij hierin, maar nadat de gevechten twee uur hadden voort geduurd lieten de militairen versterkingen en zelfs tanks aanrukken, waarop de sta kers de wijste partij kozen en de terreinen van de mijn ontruimden. De politie arres teerde vierhonderd hunner, onder wie, naar te Parijs bevestigd wordt, vele buitenlan ders. Een officier en twee soldaten kregen kogelwonden; vele mijnwerkers werden gewond. Eén hunner zou Inmiddels zijn overleden. Het blad Le Monde (Cons.) geeft in een ooggetuigenverslag toe, dat troepen en po litie tanks gebruikten om te Ales door de barricades der stakers heen te breken. Het blad schrijft dat een tank een 23-mm- kanon afvuurde om een opening te force ren en er toen doorreed onder een hagelbui van stenen en ijzeren bouten van de sta kers. Kort daarop verlieten de stakers echter hun vestingen voor de overweldi gende meerderheid van de troepen. De troepenformaties zouden hebben bestaan uit „tanks, sappeurs, artilleristen, infante rie, republikeinse veiligheidstroepen er mobiele garde". De orde hersteld? Het Franse ministerie van binnenlandse zaken deelt mede, dat de orde thans „vol komen hersteld" was buiten Ales. In het stadje zelf, waar arbeiders, terwijl de strijd om de mijnen aan de gang was, hebben getracht de politiekazerne, het postkantoor en de sub-prefectuur in bezit te nemen, is het echter nog zeer onrustig. Alle fabrie ken en winkels zijn gesloten. Vele stakers moeten de beschikking over vuurwapens gehad hebben. Het bestuur van de Franse havenarbei dersbond heeft alle vakverbonden aange raden het voorbeeld van de havenarbei ders in Noord-Franse havens te volgen, die uit sympathie met de mijnstakers het werk hebben neergelegd. Havenarbeiders te Marseille hebben eveneens het werk gestaakt. Inmiddels is het ook in deze stad, na het bekend worden van de gebeurtenissen in Ales, gisteravond op verscheidene plaatsen tot relletjes ge komen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft te Parijs verklaard, dat de beweging om naar het werk terug te keren in Lotharingen in kracht toeneemt. Elders is de situatie on veranderd. Drie weken lang zit de heer Besse nu al in de werkplaatsen van de Noord-Zuidover zijn tafel gebogen en schildert, schilderthet ene haltebordje na het andere. Want voor het nieuwe busnet van de N.Z.H. zijn er niet minder dan 150 haltebordjes nodig, waarvan een groot deel voor meer dan één lijn moet dienen. Een peuterig werk, dat alleen door mensen met veel geduld kan worden verricht, maar ook een belangrijk werk. Want wat zouden we aan onze bussen hebben als we niet wisten waar ze stoppen? ren van Griekenland. Het voortduren van deze toestand vormt een bedreiging van de politieke en territoriale integriteit van Griekenland en de vrede op de Balkan. Het gedrag van de drie Noordelijke buur landen is niet overeenkomstig de strekking van het Handvest der UNO geweest. De resolutie eist: a. Dat de drie landen onmiddellijk ophou den enigerlei hulp aan de troepen van Markos te verlenen en dat zij hun ge bied niet afstaan als basis voor ge wapende actie. b. Op de drie landen wordt een beroep gedaan met vredelievende middelen het conflict met Griekenland te regelen. c. Griekenland en zijn buurlanden wor den verzocht met de sub-commissie sa men te werken teneinde de sub-com missie in staat te stellen haar taak uit te voeren. d. Alle leden der UNO wordt verzocht af te zien van directe of indirecte actie ter ondersteuning van enige gewapende groep, die de Griekse regering be strijdt. e. De handelingen der speciale commissie worden goedgekeurd. Zij zal haar werk blijven voortzetten. Volgens de resolutie wordt de sub-com missie opgedragen voort te gaan met waar te nemen hoe de Noordelijke buurlanden reageren op het bevel van de Algemene Vergadering geen hulp aan de guerilla- strijders .te verlenen en hierover rapport uit te brengen. De sub-commissie moet voort gaan groe pen waarnemers te gebruiken met geschikt personeel en geschikte uitrustingen. De sub-commissie moet bereid blijven de regeringen der vier betrokken landen van advies te dienen. De afgevaardigde van Joegoslavië gaf te kennen dat hij een rede van twee uur wenste te houden. Dit zal Dinsdag in de ochtendzitting geschieden. Nog enkele slachtoffers van vliegramp geïdentificeerd De stoffelijke overschotten van de alsnog geïdentificeerde slachtoffers van de ramp met de „Nijmegen", John Reichel, Maria Reichel en Mary Badir zijn gisteren per vliegtuig naar New York overgebracht. Het stoffelijk overschot van de Zwitser Floriance Schlumpf zal op Westerveld ge cremeerd worden. De eveneens nog geïdentificeerde Ame rikaanse Emma Wedermeyer zal waar schijnlijk in Nederland begraven worden. Vijf lichamen zijn niet geïdentificeerd kunnen worden. De begrafenis hiervan zal geschieden in overleg met justitie-autori- teiten. Honderden kransen en bloemstukken zijn bezorgd aan de Nieuwe Kerk te Amster dam, waar de slachtoffers van de vliegtuig ramp in het koor zijn opgebaard. Verschei dene deputaties bezochten de chapelle ar- dente, onder andere een van het Amster damse gemeentebestuur, van de directie der KLM, voorts stewardessen, douane personeel en maréchaussée van Schiphol. De Amerikaanse ambassadeur dr. Herman B. Baruch zond een krans voor Mac Iner- ney en Parmentier. Ook vele buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, de Fokker fabrieken, diverse KLM-bedrijven in het buitenland en het kerkbestuur van de Nieuwe Kerk zonden kransen. In de namiddag brachten de consuls- generaal van Frankrijk en Amerika, René Mondon en Jesse F. van Wickel, een be zoek aan de chapelle ardente. Blaskowitz pleegt zelfmoord De 64-jarige generaal Blaskowitz, ten tijde van de capitulatie bevelhebber van de Duitse troepen In Nederland, heeft in de gevangenis van Neurenberg zelfmoord ge pleegd door van de corridor voor zijn cel op een van de hoogste verdiepingen naar beneden te springen. Blaskowitz behoorde tot een groep van veertien Duitse legerleiders die dezer dagen terecht stond voor een Amerikaans militair tribunaal. Alle beklaagden werden vrijge sproken van de tenlastelegging dat zij zou den hebben meegeholpen aan de voorbe reiding van een aggressie-oorlog. (U. P.) Djokja's voorwaarden zullen spoedig worden aangeboden Onze correspondent te Batavia seint ons heden: Een republikeinse zegsman deelde ons mede dezer dagen de aanbieding te ver wachten van amendementen van Djokja op de voorstellen van Cochran. Er zal dan moeten blijken of er een basis aanwezig is voor verdere besprekingen. Van republi keinse zijde wordt daarbij verwacht dat Nederland toestemt in inwilliging van een aantal voorwaarden, zoals teruggave van het gebouw Oppegangsaan. Die onderhan delingen zullen echter in geen geval voor midden November kunnen aanvangen. Federale kringen zijn intussen gekant tegen het teruggeven van het gebouw Op pegangsaan als republikeins centrum te Batavia, aangezien er ook geen federalis tisch centrum te Djokja is. Zij vrezen voorts dat de republiek tastbare voordelen zal eisen in ruil voor vage onderhandelingen zonder bindende basis. Verwacht wordt dat Djokja niet van zijn huidige standpunt zal afwijken, gezien de invloed van de on verzettelijke Masjoemi en de Pni-partüen. Bezwaren van Tweede Kamerleden tegen de evenredige vertegenwoordiging Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de rijksbegroting voor 1949. Met betrekking tot de kabinetsforma tie werd door sommige leden ook de vraag ter sprake gebracht, of deze wel een weer spiegeling is van de verkiezingsuitslag. Zij waren geneigd deze vraag ontkennend te beantwoorden en weten dit onbevredigende resultaat aan het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. Sommige andere leden sloten zich bij deze beschouwingen aan. Zij wezen er op, dat het parlementaire stelsel alleen dan goed kan werken, indien er tegenover de regeringsmeerderheid een oppositie staat, die redelijk uitzicht heeft meerderheid te kunnen worden. De verkiezingen kunnen er dan ook inderdaad toe leiden, dat „het roer omgaat". Zo heeft het stelsel ook vóór 1918 in Nederland gewerkt. Sedert de in voering van de evenredige vertegenwoor diging is dit niet meer het geval. Is dit stel sel hiervan de oorzaak? Deze leden meen den, dat er alle reden bestaat om deze vraag *an een ernstig onderzoek te onder werpen. Naar hun mening dient dit te ge schieden door een commissie, die een al gehele herziening der Grondwet zal hebben voor te bereiden. Deze commissie zou dan tevens aandacht kunnen besteden aan de vraag, of een veranderde wijze van samen stellen van de Eerste Kamer aanbeveling verdient. Op spoedige instelling van zulk een commissie drongen deze leden aan. Zeer vele leden konden zich echter met de geuite critiek op het stelsel der even redige vertegenwoordiging geenszins ver enigen. Dit stelsel werkt naar hun mening zuiver en billijk en heeft de stabiliteit van het Nederlandse staatkundige leven in be langrijke mate bevorderd. Dat dit een niet gering voordeel is, beseft men vooral bij een vergeliiking met andere landen, bij voorbeeld Frankrijk. Tal van leden stelden de vraag, wanneer de volledige samenstelling van het kabinet te verwachten is. Voorts zou men gaarne vernemen, welke plannen de regering heeft ten aanzien van de benoeming van staatssecretarissen. Met betrekking tot het Duitse probleem had het vele leden ernstig teleurgesteld, dat noch in de regeringsverklaring, noch in de Troonrede is gesproken over het vraagstuk der grenscorrecties. Men verzocht de rege ring, over de huidige stand van dit vraag- bied bestaan, inlichtingen te willen ver strekken. Waarnemers overvallen Drie waarnemers twee Fransen en een Amerikaan die zich per jeep van Nabloes naar Jeruzalem begaven, zijn gistermiddag nabij Ramallah door zes leden van de on geregelde Arabische strijdkrachten, die met geweren en stenguns waren gewapend, aangevallen. De waarnemers, die door leden der Arabische militaire politie werden ver gezeld, werden van hun persoonlijke bezit tingen en van een som van 350 dollar be roofd. Zij werden verplicht hun jeep achter te laten en zich te voet naar Ramallah te begeven, waar zij een klacht indienden bij de Arabische autoriteiten. De Arabische commandant van de stad heeft onmiddel lijk patrouilles uitgezonden. De jeep kon worden teruggevonden, doch de aanvallers waren verdwenen. XMOOOeOOOOOOOOOOOOMOOO» VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Vannacht in het algemeen weinig, maar morgen toenemende bewolking, met In het Zuiden van het land later kans op enige regen. Geleidelijk aanwakkeren de wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. Vrij koud. 28 October: Zon op 7.27 uur, onder 17.20 uur Maan op 1.51 uur, onder 16.14 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1