IJmuider Courant De meerderheid in de UNO drijft Westelijk atoomplan door Haarlems Dagblad )e Overwinnaar Piccard's zeekogel is levensgevaarlijk .Jaargang No. 19084 fcennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), 47. Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Kennemer editie rao ot «prctljte Baartaratlje «ourant Cïnno Vrijdag 5 November 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichtine Voorlichting te Haarlem rfROTE VERBAZING van de Ame- n en dientengevolge van de hele Truman overwinnaar geworden, is hij als president herkozen, kiiin de minderheden van de De- i.'00* partij in Senaat en Huis van ^"Sleden in meerderheden verkeerd n twintig van de twee-en-dertig '4 een nieuwe gouverneur moesten een democraat gekozen. Daarbij de republikeinen acht gouver- 5^° .en Het is een klare, onmisken- ^Swinning van de Democratische jje toch al sinds zestien jaar toen - Roosevelt voor het eerst gekozen - het presidentschap onafgebroken f; In heeft. Zij had deze uitslag geens- trwscht Ónze correspondent te New nAreef verleden week: de enige in die nog op een overwinning van ffruman rekent is blijkbaar Harry r^ubücatie van de verkiezings-resul- dat verloop van een spannende £had dat men in Amerika zo meester- !£t te organiseren. Het is psycholo- ';.2j «ezien: het stimuleert de belang- der bevolking in het democratisch gL-d Wij kunnen daar wat van ^tan verbeeldingskracht ook in der- %'akea pleegt het in ons land deerlijk ïwS-Europa is Truman's overwin- Lheugend. Zij houdt een bevestiging het plan-Marshall: de grootste en "-ewaagde poging om andere landen '..Lp te helpen, die ooit ondernomen ;"^.erpt het isolationisme, dat aUeen Reoublikeinse Partij nog aanmerke- Lihang vond, definitief. Zij bekrach- beleid, waarin de Verenigde Staten ^{woordelijkheid hebben aanvaard ,m buiten hun grenzen reikt. Zonder --örbaat aan te nemen dat Amerikaanse „..jen daarin steeds juist zullen zien Welen moet men dit als een groot en beleid erkennen. Wel heeft Tru- Ttegenstander Dewey herhaaldelijk •iastemming met deze brede opvatting ce internationale taak der Verenigde 23 betuigd en verzekerd dat hij haar weident zou voortzetten. Maar het d je'vraag in hoeverre zijn eigen partij, Wall Street en de groot-industrie •^merkelijk doen gelden, hem daartoe scheid zou hebben gelaten. Wij •u zeker dat het Amerikaanse beleid ia de geest van het Plan-Marshall zal jatten. Dat zouden wij bij een over ig van Dewey niet zijn geweest, w'shet te verklaren dat. Dewey die 'jij reeds als tegencandidaat van Roo- r't de nederlaag leed opnieuw ver- mis, nadat men ditmaal zo zeker op 'overwinning gerekend had, hijzelf het minst? (Ik herinner eraan, toen hij door de Republikeinse cftntie te Philadelphia als candi- t was uitverkoren, Earl Warren hem jet podium naar voren bracht en 'een juichende massa voorstelde met de r;jefi „aanschouw de nieuwe president Verenigde Staten". Ik herinner eraan hij zelf toen al begon uit te pakken „de schoonmaak, die hij op het Witte zou houden") jimige Amerikanen zeggen nu dat Ay's instemming met de Arbeidswetten ^Hartley, die de rechten der arbeiders onderden en door Truman scherp be- siin zijn, de belissing heeft gebracht. ;—ac zou er door de stemmen der arbei- 5zijn gekomen. Als die Arbeidswetten :!öngrijk voor het resultaat waren ge- sl zou men dat evenwel in de laatste rien voortdurend hebben moeten mer- :i3!0uden de resultaten van het opinie- Irzoek die nu volkomen zijn gelogen- V:- wel anders geweest zijn. ïzschien ligt een aanvaardbaarder mo to de persoonlijkheden der twee voor de candidaten. In tegenstelling met w is Dewey er nooit in geslaagd, de «doorzijn persoonlijkheid te electri- - Eveneens in tegenstelling met Tru- x teelt hij blijkbaar weinig vrienden. ieeft men altijd hoog opgegeven van -.verstandelijke capaciteiten en van zijn Erasing en zorgvuldig overleg eer hij 3: overging. Niet van zijn intuïtieve afweid en „political feeling". Dit laat st gefaald hebben toen hij het besluit 4n verkiezingscampagne te beperken. '3,veel ouder dan hij, heeft zich veel moeite gegeven, in enkele maanden sa aanzienlijk groter aantal rede nen (270!) afgestoken en dan ook seer steden bezocht. Volgens de sta- i heeft hij 37000 K.M. gereisd tegen a-7 21.000; als geheel is zijn campagne, niet bijzonder vermoeid schijnt te £ixn, een wonderlijke prestatie van - jdingsvermogen voor een zestiger. Hoitemoet men in aanmerking nemen i? Democratische Partij in 1944 nog sn meerderheid van drie millioen "ja had. Om te winnen moesten de —tónen een groot aantal kiezers van ffinpartij naar hun kant zien te krij- schenen daarin te worden gehol- de beide groepen, die zich van de araten hadden afgescheiden en die Wallace en Thurmond candidaat had- ijtód. Het opinie-onderzoek had Wal- der stemmen voorspeld. Hij heeft twee procent gehaald en Thur- - Mg minder. Daar zou men uit af- dat vele kiezers, toen zij tenslotte -'-I feit werden gesteld, er toch geen ^2 hadden de partij, die zij zo lang 'geweest waren, in de steek te laten. een verschijnsel, dat zich ook bij tezers pleegt voor te doen en dat ^rwaehtingen de bodem heeft inge- Als slotsom van weifelende over- z;0t menige kiezer er teveel be- ."C, zijn stem te geven aan een man tel niet gekozen zal worden of aan die als nietige fractie te weinig fa® WHoeferien. In een periode van i e.n s^erk-wisselende stemmin- .^e'even- kan het argument Lilv stem Practisch uit" ge~ beslissen. Met de bii-overweging: g y3ar liever bii mijn oude partii .- Men zal intussen over de oorzaken •^ian s overwinning in Amerika nog naPraten. De erkenning van de tof -an z^n Persoon moet geducht Zr."Jn- n" een zo moedig zelfver- w» .e zo hardnekkig en opgewekt thetl it "iet succes is bekroond Hii L e' Pest ingezien van allen. Geen r» aanbeveling voor een president. £.P. De Algemene Vergadering stelt commissie in die de minderheid moet bewerken" Op de Algemene Vergadering der UNO zeide de Franse woordverder Ra- madier tijdens het debat over de atoom- contröle tot de Oost-Europese landen: „Wij moeten de minderheid oprecht en vast zeggen, dat een beslissing van haar afhangt. Als de minderheid echter vast houdt aan bekrompen nationalisme en chauvinisme, laadt zij de verantwoor delijkheid op zich voor een toestand, die de verwoesting van de wereld tot gevolg zou kunnen hebben." De Algemene Vergadering der UNO heeft ondanks de protesten van Sovjet-Russische zijde met overweldigende meerderheid haar steun verleend aan het plan der Westelijke mogendheden voor internationale controle der atoomenergie. Met voorbijzien van de Sovjet-Russische beschuldiging, dat het plan een Ameri kaanse opzet was om een „monöpolie van atoomenergie" te verkrijgen,- trokken 42 landen één lijn: Volledige controle van een internationaal lichaam over het delven van uranium, de productie van kernenergie en de fabricage van atoomwapens. De zes landen van de Slavische groep stemden tegen, vier landen onthielden zich van stemming. De Algemene Vergadering gaf hierdoor haar steun aan het volgende voorstel: 1. Het oorspronkelijk onder naam „plan Baruch" bekende plan voor internationale controle der atoomenergie wordt goedge keurd. 2. De commissie voor de atoomenergie, die in de afgelopen 30 maanden in een vol ledige impasse is geraakt, moet haar werk, dat „practisch en nuttig" is, voortzetten. 3. Een „commissie van zes" wordt be noemd, bestaande uit de „grote vijf" en Canada, ten einde in het komende jaar na te gaan, of de Sovjet-regering bereid is haar houding te wijzigen, en aan de vol gende bijeenkomst verslag uit te brengen. Canada is in deze commissie gekozen, om dat dit land als een belangrijke producent van atoomenergie in de commissie voor de atoomenergie zitting heeft. Tijdens een lang en bij tijden heftig debat deed Wisjinski onverwacht uitkomen, dat de Sovjet-Unie misschien bereid zou zijn een „quotastelsel" voor kernenergie voor de verschillende landen in overweging te nemen. Noch Wisjinski noch zijn dele gatiegenoten wilden zich er echter over uit laten, wat de détails van dit plan waren. Russisch plan verworpen De Algemene Vergadering verwierp tenslotte met veertig tegen zes stem men bü vier onthoudingen, het Sovjet- Russisch voorstel tegelijkertijd twee verdragen van kracht te doen worden, respectievelijk inhoudend uitbanning van atoomwapens en vernietiging van de bestaande voorraden daarvan, en invoering van een „effectieve interna tionale controle" op de atoomenergie. Tsjechoslowaaks verzet Te Vizovice, in Moravië, zijn 45 perso nen aangehouden, Zij worden beschuldigd van oprichting van „een illegale organi satie", die onder leiding stond van een kapelaan te Vizovice. Onder deze personen bevinden zich drie geestelijken, drie onderwijzers, vijf hande laars, vier landbouwers, tien ambachtslie den, zes studenten, vijf arbeiders en zes kantoorbedienden. Deze groep zou dreig brieven hebben gezonden aan de president van de republiek, aan de ministers, aan leiders der communistische partij en aan de leiding der nationale veiligheidsdiensten teneinde een wijziging in de houding der regering tegenover de kerk te bewerkstel ligen. Straaljager neergestort De piloot werd gedood en twee Duitsers gewond toen een Amerikaanse F-80 straal jager Donderdag in Garmisch neerstortte, zo meldt het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Duitsland. Het toe stel, dat thui# hoorde op het vliegveld Fürstenfeldbruck, stortte neer in de tuin van een huis in de nabijheid van het sta tion in het centrum van de stad en ging in vlammen op. Twee arbeiders werden ge wond door brokstukken. (United Press) „De Westelijke resolutie," aldus zeide Wisjinski tijdens de voorafgaande debatten „negeert geheel de opvatting van de min derheid en houdt geen rekening met het geweldig aantal volken, dat door deze min derheid wordt vertegenwoordigd. Men ver geet, dat een meerderheid hier een min derheid in de wereld is. De Oost-Europese landen hebben vertrouwen in de atoomcom missie en willen er mee werken, maar het meerderheidsvoorstel schept geen vertrou wen in de commissie en wil de kwestie slechts een jaar uitstellen. Het voorgestelde internationale controle- orgaan kan heel gemakkelijk het econo mische leven van een land verlammen on der het mom van controle. Het valt niet te ontkennen, dat het plan in zijn eerste stadia direct schadelijk zal zijn voor de militaire belangen van de Sovjet-Unie." Ockraïnse verplaatste perso nen tegen het communisme (Van onze correspondent te Brussel) „Wij willen onze geesten en harten voor bereiden om een werkelijke toenadering van een vrij Oost-Europa tot het Westen mogelijk te maken", aldus verklaarde de voorzitter van de Oekrainse arbeiders in België, die te Brussel een congres hielden waarop meer dan 10.000 Oekrainers aan wezig waren. Het zijn allen „verplaatste pergonen", die in de Belgische kolenmijnen van Limburg en in de zware metaalindustrie werk ge vonden hebben. Allen hebben zij het com munistische regiem gekend en de harts tocht, waarmede zij nu in het gastvrije Bel gië de communisten bestrijden, maakt grote indruk op de Belgische socialisten van de uiterste linkervleugel der partij. In Brussel droeg een hunner in de St. Josefskerk een mis op volgens de Byzan tijnse ritus, waarbij gewijde gezangen wer den uitgevoerd door een Oekrains mijnwer kerskoor. Duizenden mannen en vrouwen in nationale klederdrachten trokken daarna naar hun nieuw Brussels tehuis, 's Avonds waren we te gast bij de Kozakken. Van de daar gehouden „wodkapartij" zijn wij niet zo enthousiast teruggekeerd. Het is een smakelijke drank, maar tegenover deze lieden, die hem in grote bierglazen als wa ter naar binnen goten, sloegen wij Weste lijken maar een pover figuur. Door de deze week gemelde verovering van de belangrijke stad Beersheha door de Israëlische troepen is ook een aantal Joodse voorposten-stellingen ontzet die wekenlang geïsoleerd waren door de Arabieren. Een aantal Egyptische krijgsgevangenen wordt weggevoerd uit een der voorsteden van Beersheba. Expeditie keert naar huis terug Uit een bericht van de speciale Belga- correspondent aan boord van de „Scaldis", het schip, waarmee de diepzee-expeditie van de professoren PiccardCosijns bij de Kaap Verdische eilanden vertoeft, blijkt dat de expeditie tot een einde is gekomen. Reeds tijdens de bemande proefneming op geringe diepte (25 meter) was gebleken dat de technische installatie van de stalen kogel niet aan alle eisen voldeed en dat het. alvorens over te gaan tot de afdaling naar de voorgenomen diepte van 4000 me ter, noodzakelijk zou zijn ingrijpende ver anderingen aan te brengen aan het duik- apparaat en in het bijzonder aan de met benzine gevulde tankdrijvers, die de stalen kogel na de duik weer naar boven moeten brengen. Niettemin heeft men voor de kust van het eiland Sao Thiago, in de Kaap Verdische Archipel, nog een onbemande afdaling van de stalen kogel verricht tot op een diepte van 1400 meter. Hoewel de nauwkeurige resultaten hier- Acht jaar geëist tegen lid van de Inlichtingendienst De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam eiste gisteren acht jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven tegen de vroegere wachtmeester van de Haarlemse Inlich tingendienst W. Z. De zaak werd voor de tweede keer be handeld, omdat het Hof indertijd een nader getuigenverhoor noodzakelijk had geacht. Tengevolge van de huiszoekingen en arrestaties, waaraan Z. heeft deelgenomen, kwamen 23 personen om het leven. Uitspraak op 18 November. Tijdens een Thilips televisie-uitzending op Donderdag 4 November interviewde gisteren d& radioreporter Aaa van Leeuwen de Olympische kampioene Mevrouw Fanny Blankers-Koen. Staande de regisseur F. K. de Vries. van nog niet bekend zijn, mag uit het be richt van de Belga-correspondent worden geconcludeerd, dat deze dusdanig zijn dat thans definitief van verdere pogingen om naar de diepte der zeeën af te dalen moet worden afgezien en de „Scaldis" naar Bel gië zal terugkeren. De leden der expeditie zouden in ieder geval de overtuiging zijn toegedaan dat het voortzetten van de af dalingen onder de gegeven omstandigheden hun leven in de waagschaal stelt. Naar mag worden aangenomen zullen beide geleerden hun plan om de bodem der zee te onderzoeken, niet opgeven en zullen zij, nadat hun stalen kogel de nodige wij zigingen zal hebben ondergaan, opnieuw een expeditie inrichten. Veiligheidsraad beveelt Israël: „Terug uit Negev" De Veiligheidsraad heeft Vru'dag het Joodse leger gelast alle in de afgelopen maand in de Negev veroverde posities prijs te geven en zich op de daarvoor bezette linies terug te trekken. De raad waar schuwde Israël tevens, dat maatregelen zouden worden overwogen indien dit bevel niet wordt opgevolgd. Dit besluit was vervat in een Chinees- Engelse resolutie, die werd aangenomen met 9 stemmen, een tegenstem en een ont houding. De Oekraine was tegen, Rusland wenste geen gebruik te maken van het vetorecht en onthield zich daarom van stemming. Na het aannemen van de resolutie tracht te Engeland de Veiligheidsraad te bewegen, ook van de Israëlische strijdkrachten te eisen dat zij zich in Noord-Palestina zou den terugtrekken. Daar hebben de Joodse strijdkrachten de vorige week verrassende vorderingen gemaakt. Rusland tekende hiertegen krachtig verzet aan. Canada stelde voor deze kwestie over te laten aan een commissie welke krachtens de aange nomen resolutie in het leven is geroepen. De resolutie eist van de Veiligheidsraad het nauwkeurig bestuderen van de moge lijkheden tot het toepassen van sancties en zelfs gewapende interventie, zowel tegen de Joodse als tegen de Arabische strijd krachten, Indien die zich tegen de orders van de raad verzetten. Een door de raad aangenomen Amerikaans amendement op de resolutie had echter tot gevolg dat de raad geen sancties zal overwegen maar wel middelen zal bestuderen die beide partijen tot het voeren van onderhandelingen kun nen dwingen. Krachtens de resolutie zal een commissie in het leven worden geroepen, bestaande uit de Verenigde Staten. Engeland, Frank rijk, Rusland, China, België en Columbia, die tot taak zal krijgen de Palestijnse situatie nauwkeurig te bestuderen. Sovjet-Unie op slinkse wegen Naar „Journal of Commerce" uit Washing ton verneemt, stelt de Sovjet-Unie opnieuw pogingen in het werk om voorraden te vor men van in de V. S. beschikbare belangrijke strategische materialen door gebruikma king van de bemiddeling van Zwitserse importeurs. Deze pogingen zijn aan het licht gekomen door een onderzoek dat in de V. S. is ingesteld naar de werkelijk grote Zwitserse aanvragen voor uitvoervergun ningen voor weinig bekende, doch belang rijke materialen, die in de V. S. ruimschoots voorhanden zijn, doch waaraan in de Sovjet-Unie tekorten bestaan. Drie inzittenden van een auto verdronken Wagen stortte na aanrijding van een brug Donderdagavond omstreeks halfzeven passeerden een vrachtauto en een personen auto, die uit tegengestelde richtingen kwa men, elkaar op de Wilhelminabrug in Maas tricht. De achterkant van de vrachtauto raakte de personenauto, welke daardoor een zwenking maakte, door de brugleuning reed en in de Maas stortte. Daar de rivier ter plaatse zeven meter diep is, kon niet terstond hulp geboden worden. Eerst om kwart over negen was men er in geslaagd, de auto op te takelen en naar de wal te brengen. De stoffelijke overschotten van de inzittenden, een heer en twee dames, werden naar een zieken huis overgebracht. Ceen run op de suiker De vrije verkoop van suiker en ver snaperingen, die vanmorgen is begonnen, heeft nergens geleid tot een bestorming der levensmiddelenbedrijven. Wij hebben vanmorgen geïnformeerd in Haarlem, Amsterdam, Nijmegen en Alk maar en overal was het hetzelfde beeld: de huismoeders mochten al eens een pondje suiker, een potje jam of een blik stroop meer dan gewoonlijk mee naar huis nemen, van een „wilde" inkoop of van een ham ster-stemming was niets te bespeuren. Ook de voorraden bij de détaillisten, ten minste wat suiker en suikerwerk aangaat, bleken voldoende te zijn. Alleen in de af deling chocolaterie wordt schaarste ver wacht, daar er te weinig cacao wordt ge ïmporteerd. Een van onze deskundige zegslieden voorspeelde na Jenuari van het volgend jaar prijsdaling van suikeren suikerwerk omdat het aanbod de vraag zou blijven overtreffen. „Dag van hef broodgraan' De laatste dag van de brooddistributie was tot „dag van het broodgraan" gepro moveerd en deze gelegenheid was van bak kerszijde aangegrepen, om het vijftigste schip met „Marshallgraan", de „Jefferson City Victory", met enige feestelijkheid binnen te halen. Het hoofd van de E. C. A. mission in Nederland, mr. John D. Hump- stone, was speciaal naar Rotterdam geko men om de lading van 3000 ton over te dragen aan 't Voedselvoorzienings-import- bureau. Dit overdragen moest echter symbolisch geschieden, omdat het van New York ko mende schip niet op tijd arriveerde. Er was echter nog een zakje broodgraan van een vorige zending over en dit heeft de heer Humpstone aangeboden aan de heer J. Ver- hage, directeur van het Voedselvoorzie- nings-importbureau. De heer Verhage overhandigde het zakje graan aan de heer C. J. Ulrich, voorzitter van de Nederlandse Bakkerij Stichting. Deze wees er in een toespraak op, dat meer dan de helft van het brood in Nederland uit „Marshallgraan" is gebakken. Donderdagavond boden de verenigde bakkersorganisaties het hoofd van de E.C. A.-mission in Nederland, de heer Valentine te 's Gravenhage een diner aan. Aanwezig waren ongeveer vijftig gasten onder wie ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening, dr. H. L. Groeneveld Meyer, directeur van de Middenstand en de heer C. J. Ulrich, voorzitter van de Bakkerijstichting. Dr. Groeneveld Meyer hield een toe spraak in de Engelse taal over de betekenis van 't plan-Marshall voor de middenstand. Critiek o-i nieuwe kieswet voor Suriname Volgens het voorlopige verslag van de Staten van Suriname over de voorgestelde nieuwe kieswet waren vele leden van mening, dat de Nederlandse regering het koloniale bewind wenst te handhaven, daar zij het advies van de Staten, die een uit gebreid, doch niet een algemeen kiesrecht hadden voorgesteld, heeft genegeerd. Het verslag verwijt de minister van Overzeese Gebiedsdelen inconsequentie, daar hij aan vankelijk had verklaard dat het vaststellen van beperkingen in het stemrecht zou worden overgelaten aan de plaatselijke organen in Suriname, doch achteraf een voorstel doet, dat in Suriname beschouwd wordt als een ondulbare beperking. De meerderheid van het college is voor indivi dueel kiesrécht en tegen het lijstensysteem met de daarmede samenhangende even redige vertegenwoordiging. Oekrainers in België Te Brussel is het eerste congres gehou den van de in België verblijvende Oekrai ners. Telegrammen werden gezonden aan de paus, de prins-regent, kardinaal Van Roey en de Belgische eerste-minister en minister van Buitenlandse Zaken Spaak. De voorzitter van het Oekrainse comité, Kisjka, schetste tijdens een rede „de dertig jarige strijd van zijn volk om onafhanke lijkheid" en belichtte „de gevaren van het Bolsjewisme, waarvan de Oekrainers het slachtoffer zijn." „Wij hebben," zo verklaarde hij ten slotte, „de wapens voor het opdringende Russische imperialisme niet neergelegd." De Gaulie verliest aanhangers Vier leden van de gemeenteraad van Deauville aan de Franse Kanaalkust zijn uit de partij van generaal De Gaulle ge treden uit protest tegen de samenstelling van de candidatenlijst der partij voor de verkiezingen voor de raad van de republiek op Zondag aanstaande. Ook twee vooraan staande leden van de R.P.F. in het depar tement Meuse hebben hun lidmaatschap opgezegd. Eveneens is het uittreden uit de R.P.F. gemeld van de burgemeesters van Grenoble en Colmar en van 23 van de 25 leden van het partijcomité voor het departement Meurthe et Moselle. De nationale herdenking: der oorlogsdo den zal od 13 November geschieden. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal een bijeen komst worden gehouden, waar onder andere de secretaris van de Britse oud-strijders organisatie, G. R. Griffin, een rede zal houden. Het woord is aan Saint e-B c u v e Hoevelen sterven voordat zij een reis om zichzelf hebben gemaakt! Bossche wielrenner verried illegale werker De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak behandeld tegen de Bossche wiel renner J. P. die gedurende de bezetting goede maatjes werd met de S.D. in Den Bosch. In 1914 deelde hij aan zijn Duitse ï-elaties mede, dat een illegale werker van plan was een overval te plegen op een Duitse politiepost, om een aldaar gevangen ge houden verzetsstrijder te bevrijden. Deze mededeling had tot gevolg, dat de illegale werker werd gearresteerd en naar Duitsland getransporteerd, waar hij overleed. Het Bijzondere Hof te 's-Hertogenbosch veroordeelde P. voor dit verraad tot 16 jaar gevangenisstraf. De procureur-fiscaal was van mening, dat P. om zyn zwarte handel-praktijken te camoufleren, goede vriendjes was gewor den met de S.D., zodat hij zich, indien hij ooit door de economische recherche ge grepen werd, hierop kon beroepen. Toen hij inderdaad gearresteerd dreigde te worden ging hij over tot het verraden van de illegale werker. De procureur-fis caal vond de straf iets aan de hoge kant en concludeerde tot twaalf jaar met af trek. Uitspraak 1 December. Misverstand over schilderij opgehelderd De federatie van Zuid-Afrikaanse Kui tuurverenigingen heeft begin September aan Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum een schilderij aangeboden van de Zuid-Afri kaanse schilder Pierneef. Door vele Zuid- Afrikaanse bladen werd er later melding van gemaakt dat dit schilderij door haar was afgewezen. In overleg met het gezantschap van Zuid- Afrika heeft het ministerie van Buiten landse Zaken op 20 October meegedeeld, dat er van een weigering nimmer sprake is geweest. Het schilderij werd per abuis met de geschenken van regering en volk van Zuid-Afrika ten paleize bezorgd. Op verzoek van het Zuid-Afrikaanse gezant schap werd het naar het gezantschap te ruggezonden, omdat het in de bedoeling lag, dit schilderij apart over te dragen na mens de federatie van Kuituurverenigin gen. Die overdracht is later geschied. Wij vernemen thans uit Pretoria, dat de tijdelijke Nederlandse zaakgelastigde, jhr. mr. J. D. van Karnebeek, naar aanleiding van de onjuiste berichten in de Zuid-Afri kaanse bladen, op 27 October een schrifte lijke verklaring aan de Zuid-Afrikaanse pers verstrekte. Hij deelde daarin mee, dat hij met oprecht leedwezen de campagne gevolgd heeft in de Zuid-Afrikaanse pers naar aanleiding van de aanbieding van dit schilderij. „Temeer heeft, deze campagne mij pijn lijk getroffen", aldus de heer Van Karne beek, „omdat de stemming, daarin tegen mijn land verwekt, niet gegrond was op deugdelijk vastgestelde gegevens en inlich tingen. Bovendien kwam de geleverde cri tiek kort nadat in brede lagen van de Zuid- Afrikaanse bevolking op hartelijke .wijze was meegeleefd in de feestelijkheden in Nederland, in het bijzonder wat Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina betrof, die ge durende haar lange i-.egeringsperiode steeds op ondubbelzinnige wijze van haar sympa thie voor, en belangstelling in het Zuid- Afrikaanse volk heeft blijk gegeven". C.C.D.-korps wordt met 1150 man verminderd Ook de Centrale Controle Dienst is over gegaan tot vermindering van de sterkte van het korps. Op 1 October 1948 bedroeg deze sterkte 3110 man. Per 1 November zijn afgevloeid 275 man en per 1 Januari 1949 worden nog 875 C.C.D.-ambtenaren ont slagen, een totale inkrimping dus met 1150 man. In vaste ambtelijke dienst zal een kern van 1200 man worden aangesteld. Voor de ontslagen ambtenaren, die niet direct ander emplooi vinden, geldt de „Uitkeringsregeling 1947" krachtens welke zij, die tenminste drie jaar burgerlijke overheidsdienst hebben vervuld (ca. 800) man, aanspraak maken op wachtgeld. Tekort aan personeel bij de marine Naar aanleiding van de verlenging van de diensttijd van de zee-miliciens van de lichting 1946 deelt het ministerie van Ma rine mede, dat bij de Koninklijke Marine tijdelijk tekort aan personeel dreigt te ont staan. De oorzaak is het afvloeien der oor logsvrijwilligers, wier dienstverband bin nenkort afloopt. Bovendien laat de toestand in Indonesië niet toe tot vermindering van de diensten daar over te gaan. Ter overbrugging van de periode van tijdelijk tekort, totdat voldoende nieuw marine-personeel in werkelijke dienst is gekomen, is het noodzakelijk de lichting 1946 enige maanden langer in werkelijke dienst te houden dan aanvankelijk was bepaald. Prinses Wilhelmina heeft op de te Apel doorn gehouden tentoonstelling „Het portret" een werk, „Honderdjarig vrouwtje", aange kocht van de Apeldoornse kunstschilder Wim Helder. KOUDERE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met voornamelijk in het Noordwesten van het land en kele buien. Matige- langs de Wadden- kust aanvankelijk nog krachtige wind, later overal afnemend en draaiend naar richtingen tussen West en Zuid. Iets kouder, vooral in de nacht. In het Zuid-Oosten van het land op enkele plaatsen vorminE van nevel of mist. 6 November: Zon op 7-43 uur, onder 17.03 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1