China en Traman Geschenken? FaMa tandpasta Treinreizigers zullen deze winter er weer „warmpjes bij zitten" Zelfs Engeland blijft niet voor schandalen gespaard Kalenders 1949 6 Nieuwe Uitgaven PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Wereldnieuws'J VRIJDAG 5 NOVEMBER 1948 IN DE WERELDPOLITIEK Tn Noord-China heerst op het ogenblik een koortsachtige bedrijvigheid. Terwijl aan de horizon de schaduwen opdoemen van enorme communistische legereènheden, die een aantal gedesorganiseerde en ontwapen de regeringstroepen voor zich uit drijven, .maken de autoriteiten van de centrale re gering alles in gereedheid om de te ver wachten stoot der rode legers op te vangen en de vitale onderdelen van bestuur, die in Noord-China zijn gevestigd, door evacuatie te onttrekken aan het gevaar dat zij een eventuele bezetting van het Noorden in ad ministratief opzicht zouden vergemakke lijken, wanneer de communisten er in zou den slagen dit deel van China gewapender hand in hun macht te krijgen. Dat gevaar is niet denkbeeldig meer, nu Mandsjoerije voor de communisten 'n onbe dreigde springplank kan zijn voor militaire ondernemingen in de richting van het Chi nese moederland. Met Moekden viel vorige week de laatste stelling van Tsjang Kai Tsjeks leger in Mandsjoerije en de commu nisten verwierven met deze overwinning niet alleen de controle over het gehele Mandsjoerijse gebied, doch kwamen tegelijk in het bezit van enorme voorraden splinter nieuw Amerikaans oorlogsmateriaal, dat door de centrale legers werd achtergelaten om sneller te kunnen vluchten. Die centrale troepen waren élitemanschappen, opgeleid onder Amerikaans toezicht, getraind in het gebruik van de modernste zware wapenen en uitgerust met de laatste snufjes op het gebied van de Amerikaanse oorlogsindu strie. Van de communistische troepen, die hen versloegen, kan worden gezegd, dat zij in moderne bewapening niet voor hen on derdeden; het enige verschil was dat deze beschikten over Russisch materiaal en uit rusting, merendeels achtergelaten door de Russische bezettingstroepen toen deze Mandsjoerije ontruimden, op de voet ge volgd door de Chinese communisten. De nederlagen van de centrale regerings troepen in Mandsjoerije, het eigenlijke China gevaarlijk wijd openleggend voor de oprukkende communisten, deden hun in vloed onmiddellijk gelden op de binnen landse politieke toestand. De regering is in grote moeilijkheden komen te verkeren door de steeds slechter wordende economi sche toestand tengevolge van de zware oorlogslasten en het resultaat is geweest dat het kabinet enkele dagen na de val van Moekden aftrad. Deze regeringscrisis, die de zorgen van Tjsang Kai Tsjek is komen verzwaren, is intussen nog niet opgelost en in een uur, dat vastberaden optreden en eensgezinde krachtsinspanning vraagt, is China dus zonder regering. Maar Tsjang Kai Tsjek is een regering op zich zelf. Hij voert met enigszins dictatoriale allure de scepter en steunt nu, behalve op zijn eigen bekende vastberadenheid, op de Ameri kaanse financiële steun en de Amerikaanse hulp in de vorm van oorlogsmateriaalzen dingen, die beide tot het maximum zijn op gevoerd sinds het gevaar van een inval der communisten in Noord-China en een gelijktijdige actie van communistische troe pen in Midden-China zo duidelijk aan de dag is getreden. Truman, de herkozen president der Ver enigde Staten, is geen favoriet van Tsjang Kai Tsjek en zijn regeringspersonen. De keuze van het Amerikaanse volk heeft de Chinese regering dan ook „smartelijk ge troffen", en de donkere gedachten van de Chinese „generalissimo" zijn er na Woens dag dus nog donkerder op geworden. Hij had gehoopt dat Dewey president zou wor den, omdat hij van deze republikein een radicaler standpunt verwachtte ten aanzien van de Chinese situatie. Met de revolutionnaire elementen in China onderhandelen is iets, wat Tsjang te enen male heeft afgezworen, ondanks het feit dat de situatie hem duidelijk doet inzien, dat dit de enige manier zal zijn om China rust te schenken. President Truman, zorg vuldig ingelicht over de Chinese situatie door zijn waarnemers niet het minst door de huidige minister Marshall, die Amerikaans vertegenwoordiger in China was is er van overtuigd dat speciaal het beleid der centrale regering en de Kwomin- tang een oplossing van de Chinese kwestie tot nu toe heeft verhinderd. Niet, dat Tru man voorstander is van een compromis ten aanzien van de communistische poging om de macht in China te veroveren, doch hij is van mening dat China als strijdgebied tussen rechts en links een zeer speciale positie heeft, een positie die het onder scheidt van de reeks strijdtonelen tussen communisten en rechtsen zoals die over de hele wereld bestaat. Truman, de demo craat, die president geworden is mede door de gunst der arbeiders in de Verenigde Staten, wenst Tsjang Kai Tsjek te brengen tot het inzicht dat niet vooral Moskou, doch vooral de ai-moede de Chinese arbei der en boer tot het communisme heeft ge bracht en nog dagelijks brengt. Het is een zeer speciaal communisme, dit Chinese. Dat Moskou er profijt van trekt en het steunt op alle manieren, is logisch; anders zou Moskou Moskou niet zijn. Maar dat het binnenlands beleid van de Kwomintang het monster van het communisme heeft op geroepen en nog steeds oproept, door iedere toenadering tot de gematigd linkse groepen in den lande af te wijzen en voort te gaan met de verouderde politiek die de massa van het Chinese volk door de eeuwen uitgemergeld tot een horde parias, doch tenslotte zich bewust geworden van haar macht van zich stoot en drijft in de armen van een radicale materialistische revolutie, dat is iets wat Truman aan Tsjang verwijt en wat Dewev waarschiin- lijk minder belangrijk zou hebben geacht. Daarom is de Chinese regering „smartelijk getroffen", doch zij realiseert zich daarbij niet, dat zij door haar beleid ook Truman steeds blijft dwingen tot militaire hulp voor een verloren zaak. Want er is in China meer nodig dan kanonnen en tanks, om de toch in wezen zo individualistische en van de autoritaire regeringsvorm gruwende Chinees tot het inzicht te brengen, dat zijn heil niet in Moskou ligt. J. I Grote Houtstraat 101 De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 9.30 Koor. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Mozart en Brahms. 11.05 Voor arbeiders in continubedrijven. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano en orgel. 13.00 Voor de strijdkrachten. 1330 Filmselecties. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Pianomuziek van Chopin. 14.30 ..Bands across the sea". 15.00 Streekuitzending over de Veluwe. 15.25 Con certgebouworkest speelt ouvertures. 16.00 Veiligheidskwartiertje. 10.15 Franse muziek. 16.45 Sportpraatje, 17.00 Franse chansons. 17.30 Om en bij de twintig. 18.15 Musette- orkest. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Wat doet de kerk?". 19.45 Voor Nederlanders in Duits land. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Metro- pole-orlcest en solisten. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Revue „Lachen is gezond". 22.00 Stradiva-sextet. 22.25 De mens en zijn liefhebberijen. 22.40 Millersextet, 23.15 Boks- reportage uit Brussel. 23.30 Dansmuziek. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Bach. 7.35 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Werken van Schubert. 9.15 Platen. 10.00 Voor kleuters: 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbe zoek. 11.45 Schoolradio. 12.15 Piano. 1230 Weerbericht. 12 33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Amusementsorkest, 13.50 Film en" toneel. 14.10 Svlvester-orkest, 14.20 Engelse les. 14.40 Beethovenprogramma. 15.35 Een merkwaardig jubileum. 15.45 Prome nade-orkest en zangsolisten. 16.30 Grego riaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Lichte muziek en zang. 18.30 Weekoverzicht. 18.45 Hoe heet deze plaat?. 19.15 Septet Ombach. 19.40 Re portage. 19.50 Java na de bevrijding. 20.05 De gewone man. 20.12 Sonate voor fluit en piano. 20.20 Lichtbaken 2050 Georges Till, tenor. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio estafette. 22.00 Weckend-serenade. 22,30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Werken van Beethoven, Brahms en Mozart. MlttCER KANS K!£ PJJK! Succesvolle bestrijding van tandbederf. Gedurende de laatste jaren heeft de tandheelkundige- en mondhy- giënische-wetenschap belangrijke ontdekkingen gedaan, waardoor tandbederf thans met succes kan worden bestreden en voorkomen. Vanzelfsprekend maakt de mo derne tandpasta-industrie een nut tig gebruik van deze wetenschap pelijke ontdekkingen. De belangrijkste stoffen, die ter bescherming van tanden en mond kunnen worden aangewend zijn: vitamine C (voorkomt sJym- vliesontsteking en versterkt het tandvlees) fluorsilicaat (de directe be strijder van tandbederf, caries, etc.) sulfonamide (voor de alge hele desinfeetie van mond holte en tanden). Deze uiterst belangrijke prepa raten zijn allen in wetenschappe lijk verantwoorde hoeveelheden, en in de meest doeltreffende ver houding toegevoegd aan 's Morgens voor mooie tanden, 's Avonds voor gezonde tanden. Mishandelde politieke delinquent vrijgesproken Het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaait tegen de ex- kapitein van politie B. M. B. tegen wie 7 jaar gevangenisstraf geëist was, omdat hij eep drietal illegalen verraden zou hebben, die op 19 December 1944 een overval be raamd hadden op het hoofdbureau van de Haagse politie. Het hof sprak B. vrij en gelastte zijn on middellijke invrijheidsstelling. B. werd na zijn arrestatie in Mei 1945 gedwongen lijken te ruimen op de Waals- doi pervlakte bij Den Haag. Hij is toen door manschappen van de B. S. ernstig mishan deld. Zij lieten hem bewusteloos achter. B. liep lijkenvergiftiging op en is nu voor zijn leven invalide. Nederlandse Padvinders treden uit Nederlandse Jeugdgemeenschap Het nationale hoofdkwartier van de „Nederlandse Padvinders" heeft aan het bestuur van de Nederlandse Jeugdgemeen schap kennis gegeven van zijn besluit uit te treden uit de Nederlandse Jeugdgemeen schap, daar deze. naar het oordeel van het bestuur van de „Nederlandse Padvinders" in de drie jaar van haar bestaan geen resultaat van betekenis heeft bereikt. Het bestuur van de „Nederlandse Pad vinders" acht het niet verantwoord, dat uit rijkssubsidie verkregen gelden worden gebruikt tot het in stand houden van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en even min dat hiervoor verdere offers van de jeugdorganisaties worden gevraagd. Populaire rector werd onpopulaire wethouder Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof hield een zitting in het kamp voor ge detineerden te Laren, waar als verdachte terecht stond de 64-jarige dr. J. S., die gedurende de bezettingsjaren wethouder van Amsterdam is geweest. In de dagvaar ding werd hem ten laste gelegd het doen plaatsen van artikelen in verschillende bladen, waarin de nationaal-socialistische beginselen en de groot-Germaanse ge dachte werden gepropageerd. De president gaf een uitgebreide bloemlezing van de artikelen, door verdachte geschreven. Verdachte ontkende, nationaal-socialist te zijn geweest, het schrijven van de ar tikelen gaf hij toe. De advocaat-fiscaal releveerde de car rière van dr. S. Hij had het van onderwijzer gebracht tot rector van een Lyceum te Amsterdam. In de bezetting werd hij tot wethouder benoemd. Ook heeft hij ge meend in de journalistiek te moeten gaan. Hij genoot vroeger op het lyceum een grote populariteit, die hem naar het hoofd is gestegen. De advocaat-fiscaal wilde hem niet zijn benoeming tot wethouder ten laste leggen, want als zodanig was hij „een volkomen nul" volgens spreker. Hij eiste twaalf jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de kies rechten voor het leven. De uitspraak volgt op 18 November. Geestelijke bijstand onthouden aan slachtoffers vliegramp Het Tweede-Kamerlid de heer De Kort (KVP) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd, of de minister kennis heeft genomen van de omstandig heid, dat bij de ramp van de „Nijmegen" te Prestwick twee der Nederlandse slacht offers deze ramp nog gedurende enige uren hebben overleefd en vergeefs om bijstand van een R.-K. priester hebben verzocht. Is de minister niet van oordeel, dat de twee zonen van een Engelse mijnwerker, die de bedoelde Nederlandse slachtof fers in hun laatste ogenblikken met gebe^ den hebben bijgestaan, meer aanspraak kunnen maken op het respect van het Ne derlandse volk dan de personen en instan ties, die belast met de zorg voor de ge wonden, de geestelijke belangen uit het oog hebben verloren? Is de minister bereid te doen onderzoe ken of de „service" der K.L.M. in dit op zicht wel of niet voldoende is geweest en de uitslag van dit onderzoek te publiceren? Op 6 September is in Amsterdam een portemonnaie gevonden en het is niet uitge sloten, dat een Haarlemmer de verliezer is. Hij kan zich eventueel in verbinding stellen met de Haai'lemse politie voor het inwinnen van inlichtingen. mm Een nieuwe verschijning bij de N.S.: de stoomverwarmingswagen. Ook de verlichting der treinen heeft de volle aandacht Nu de winter voor de deur staat, komen ook de verwarmings- en verlichtingspro blemen van onze treinen weer aan de orde. In de eerste jaren na de bevrijding bleef er in dat opzicht vaak veel te wensen over, doch dit was een onvermijdelijk gevolg van enkele jaren plundering en vernieling. In de werkplaatsen der N.S. is sedert dien echter hard gewerkt om het reizigers- materieel ook op dit gebied weer zo spoe dig mogelijk up-to-date te maken. De ver warming en verlichting van de electrische en Diésel-Electrische treinen zal deze win ter geheel normaal zijn. Voor de verwarming van stoomtreinma- terieel, dat getrokken wordt door electri sche locomotieven, zijn stoomverwarmings- wagens gebouwd. De gewone stoomrijtui- gen zijn nl. ingericht voor stoomverwar- Maar zeg niet dat ge op de zwarte markt hebt gekocht (Van onze correspondent te Londen) Wie over schandalen spreekt, denkt niet zo gauw aan Engeland met zijn reputatie van goed sociaal gedrag en eerlijkheid. Dit betekent natuurlijk niet, dat de Engelsen altijd heilige boontjes zijn. In de bladen kan men elke dag schandalen bij de vleet lezen, die elders ook wel voorkomen, maar daar maakt men er minder ophef van. Er is zelfs een groot Zondagsblad, dat enige pagina's pleegt te wijden aan alles wat wij in ons land onoirbaar zouden noemen. Het blad heeft dan ook een oplaag van zeven millioen. Door het opblazen en .uiteenrafe len van al deze misdaden, onverkwikkelijk heden en ontsporingen lijkt alles natuurlijk veel erger dan het is. Hoeveel betreurens waardige dingen er ook onder een bevol king van bij de vijftig millioen gebeuren, en hoe anderen er ook van smullen, het is niet overdreven te zeggen dat Engeland als geheel nog steeds de hoogste standaard van moraal bezit. Zeg het niet Probeer in Engels gezelschap niet te spreken over iets, wat ge op de zwarte markt hebt bemachtigd of hebt trachten te bemachtigen, want men zal u de rug toe draaien. Een feit is, dat algemeen de zwarte handel als iets heel verderfelijks beschouwd wordt. De Engelsen hebben natuurlijk nooit werkelijke schaarste aan eerste levens benodigdheden gekend en aan hun voedsel stellen ze minder hoge eisen dan de meeste andere volken. Ook hebben de Britten de zwarte handel nooit leren beschouwen als iets prijzenswaardigs, zoals de bezette vol ken, voor wie het een machtig wapen werd tegen Duitse leegplundering. Zwarte han del komt onder het grote publiek dan ook weinig voor. Het is echter wel bekend, dat gevogelte vaak illegaal zijn weg vindt naai de grote hotels, maar aangezien dit luxe is, maken weinigen er zich druk om. Beden kelijker was de zwarte handel in benzine. T uscliinski-concern schaft variété af De directie van het Tuschinskï-concern te Amsterdam heeft besloten de contracten met de musici en variété-artisten, welke eind van deze maand aflopen, niet te ver lengen. Deze contracten werden steeds voor een half jaar gesloten, doch de druk van de vermakelijkheidsbelasting heeft de directie genoodzaakt naar zij mededeelt geen nieuwe verlenging aan te gaan. De artisten-organisaties willen thans trachten bij de overheidsinstanties te be reiken, dat de vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen, waar artisten optreden, verlaagd wordt van 35 tot 20 procent. maar die berustte op een ongelukkig en als ongerechtvaardigd gevoeld verdelings systeem, waaraan terecht spoedig een einde is gemaakt. De zwarte handel was toen ook meteen verdwenen. Maar nu schijnen we dan toch midden in het schandaal der schandalen te zitten. Ambtenaren en zelfs ministers zouden zijn omgekocht, of althans met aanbiedingen be naderd, om bepaalde faciliteiten op han delsgebied te verkrijgen. Twaalf typisten tikken nu al dagen lang het dossier en het rapport zou al dertig centimeter dik zijn. Scotland Yard was al twee jaar bepaalde onregelmatigheden op het spoor. Van con servatieve zijde is de zaak aan het rollen gebracht, ongetwijfeld om er politieke munt uit te slaan. Indien de beweringen juist zijn bijzonderheden weet nog niemand zou de regering zelfs tot aftreden ge noopt kunnen worden, hoewel dit voors hands iets overdreven lijkt. voor Uw vrienden overzee, moeten nu verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering, en zorgen voor solide verpakking. BOEKHANDEL VEKO Zijlstraat 96-98 - Telefoon 11706 ming; de electrische locomotief kan de trein echter alleen langs electrische weg verwarmen. Het bleek niet mogelijk binnen korte tijd een voldoende aantal rijtuigen geschikt te maken voor electrische ver warming en dus besloot men tot de con structie van deze stoomverwarmingswa- gens, die vlak achter de electrische locomo tief in de reizigerstreinen meerijden en de stoom voor de verwarming leveren. Ook het door stoomlocomotieven getrok ken materiëel hopen de N. S. deze winter weer voldoende te kunnen verwarmen. De verlichting van de treinen heeft de volle aandacht. Hiex-bij dient in aanmerking te worden genomen, dat de gloeikousjes voor gasveiTichting uit Tsjecho-Slowakije moe ten komen en dat voor de vervaardiging van deze gloeikousjes het element thorium nodig is, dat zeer moeilijk te krijgen is. „Koude mofjes" gaan retour Tot 30 October konden echter reeds 30.000 gloeikousjes gedistribueerd woi-den, en er zijn nog 20.000 stuks in voorraad. Dit alles rechtvaardigt de veronder stelling, dat de gasverlichting deze winter wel in orde zal zijn, behalve die van en kele Duitse rijtuigen. Daar de betrokken rijtuigen namelijk binnen afzienbare tijd teruggezonden worden, hebben de N. S. geen kosten gemaakt om de vei-lichting er van in orde te brengen en zij worden al leen nog gebruikt in verband met het ge brek aan voldoende eigen materieel. De stoom verwarmingswagen. Wat de nieuwe stoomverwarmingswa- gens betreft (zie de foto), in totaal worden er tien van deze installaties gebouwd en wel drie in de werkplaats der N. S. te Haarlem en zeven bij Werkspoor in Utrecht. De eerste wagens zijn onlangs af geleverd en verrichten reeds hun nuttige diensten. De wagens zijn uitgerust met een Ame rikaanse stoomketel, de z.g. Serpentine ketel, die 1100 k.g. stoom per uur kan le veren, voldoende voor een trein van 12 rijtuigen. Aan de beide uiteinden van de wagens zijn de watertanks geplaatst, die een gezamenlijke capaciteit hebben van 14 m3. Met deze hoeveelheid water kan een reis van Amsterdam naar Maastricht en terug worden gemaakt, waarna opnieuw water moet worden genomen, hetgeen kan geschieden onder de op alle emplacemen ten aanwezige waterkolommen. De ketel wordt gestookt met olie, die wordt meegevoerd in een olietank met een inhoud van 2000 liter; de olie wordt langs electrische weg tot ontbranding gebracht. Uit de tanks woi-dt het water naar de Ser pentineketel gevoerd en daarin verdampt; het verlaat de installatie als stoom via een buis, die aangesloten is op de doorgaande stoomleidingen van de rijtuigen. Snoepers kunnen pas op 17 December gaan roken Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat het technisch niet mogelijk is aan personen van 18 jaar en ouder, die in het bezit zijn van een versnaperingenkaart of een gecombineerde kaart alsnog een ta- bakslcaart of gecombineerde kaart uit te reiken. Zoals i-eeds werd medegedeeld, is de uitreiking van de nieuwe kaarten zoda nig geregeld, dat alle manlijke personen van 18 jaar en ouder een tabakslcaart en alle vrouwelijke personen van 18 jaar en ouder een „Diversenkaart" ontvangen. Deze kaarten worden op 17 December in gebruik genomen. Tot die datum zullen mannen en vrouwen, die in het bezit zijn van een ver snaperingenkaart geen sigaretten of shag kunnen kopen. Mannen, die in het bezit zijn van een gecombineerde kaart, zullen met een geringere hoeveelheid genoegen moeten nemen, dan zij na 17 December zul len ontvangen. Overigens zullen zij versna peringen vrij kunnen kopen, zodat geen wezenlijk verschil bestaat met de toestand, zoals die voor de opheffing der suiker- distributie was. CORRESPONDENTIE VOOR DE „VAN SPEYK" Op 15 November zal Hr. Ms. „Van Speyk" uit Willemstad naar Nederland vertrekken. Het schip zal op 5 December in Den Helder aankomen. In Ponta Delgada (Azoren), kunnen opvarenden correspon dentie ontvangen, mits deze uiterlijk op 18 November ter post wordt bezorgd. Deze coi-respondentie kan bestaan uit gewone en aangetekende brieven en briefkaarten, die volgens het binnenlands tarief met Nederlandse postzegels gefrankeerd be horen te zijn. Men moet de briefomslag voorzien van twee elkaar snijdende lijnen, diagonaal over de enveloppe. Ilse Koch gaat over de tong Van onze correspondent te New York) Men is in Amerika nog steeds niet uit gepraat over de strafvervolging voor Ilse Koch. Generaal Clay heeft daar vele aan vallen over te verduren, maar hij is nog geen centimeter van zijn standpunt afge weken. Ilse Koch, aldus de generaal, is een vrouw met een ontaard karakter en een slechte reputatie, maar de beschuldigingen betreffende ooi-logsmisdaden, waarvoor zij tot levenslang was veroordeeld, blijken merendeels op „horen-zeggen" te berusten. Voor vele beschuldigingen is geen bewijs en het besluit om de straf tot vier jaar terug te brengen berust daar dan ook op. Ilse Koch was een slecht mens; zij heeft onvergeeflijke en strafbare dingen gedaan, strafbaar voor de Duitse wét, maar al dus de generaal dat was onze zaak niet. Wij hadden alleen te maken met de speciale beschuldigingen ten aanzien van haar oor logsmisdaden. Het kan zijn, zo zei hij dezer dagen, dat mijn beslissing fout is, maar ik ben daar zelf vei-antwoordelijk voor en ik heb gehandeld in de overtuiging dat zij, die in de komende jaren het boek der historie lezen, dé vaste indruk krijgen dat onze Amerikaanse rechtspraak billijk en rechtvaardig is geweest. Amsterdam) ""k »e Spj^ Jammer dat de zeven vu de inhuldigingsfeesten --ufoto's alle onberispelijk van scW?11 b°ekb veel van de lijnste détails „r?f !i» t£ opneming van de IMntalfi1?» S®stu5 balcon van het Paleis en anulie jC dens de plechtigheid in fc J*11'«K H welke laatste toch onder V' hchtverhoudingen tot staC f. «mist"; veel minder onscherp OnfL, men ',f komingen vestigen wij ïn dezetekn^ op dit boekje omdat U te2aLde «"ffi tekst de acte van afstand r en Het t van Prinses Wilhelmbalil*^ voeringen der nieuwe vJl be!(k r«l. September uitgesproken CeSntln °P 4 herinnering is aan de Trn™ •Waar<ieviG zeskleuren offsetdruk die von^SSeb»l IV tie der toto's gebruilS w gesignaleerde tekortkom^™; iÉt buiten beschouwing laat rï>Ji l 0r'g n=Un tenlandse werk concurreren het Carla, secretaresse van Roogcrs, Adri Cm ®f.p r DeSlenlel,Haarlemn3h^ Een boek voor meisjes van is i over twee meisjes die na affiE studie-tijd naar Indonesië eaan "f daar secretaresse van de zton ïaff dent-directeur van een 9. Zijn boosheid bedaarde onmiddellijk en hij werd zelfs een en al vriendelijkheidtoen hij de biljetten geteld had. Buigend liet hij Panda en de professor uit. „Ilè. hè" zuchtte Panda, toen ze weer op straat liepen. ..Hel was een geluk, dat U toevallig ook in de winkel was. Maar als ik daar niet geweest was. dan had jij ook nooit zo gek gedaan," zei de professor gewichtig. Panda begreep hem niet direct, maar ineens drong het tot hem door. „Was het dan soms Uw schuld, dal ik zo gek deed? Dal kan toch niet?" vroeg hij verbaasd. De pro- Anders was het nooit zo goed afgelopen." fessor knikte. „Ja, ja, vriendje, dat was mijn te vertellen. schuld. Ik had je direct herkend en ik vond, dat ik op jou mijn nieuwe uitvinding wel eens kon proberen. Schitterend geslaagd, schitte rend! Vind je ook niet?" Panda begreep er niets van, maar even later zalen ze in het labo ratorium van de professor en daar begon deze leidt. Hoewel het boek gezelCW00^ is. en een aardige kijk op hot voo nn iVtn leven in Indonesië geeft, laten ?Uiï orl°^ wel eens wat te wensen over nilYn 1aaI positie van het verhaal is niet altijd 1^ Engeland is tevreden over Trumans zege (Van onze correspondent te ionia) In Engeland heerst algemene voldoen-, over Trumans markante zege 1 de politieke kanten vande ,£™ïa beschouwt men het vorki-n—-:1 een sportieve gebeurtenis van oe rang. Men ziel verder in Truman ra de typische vertegenwoordiger van £L wone burger die het met succes o,,£ tegen de machtigen dezer aarde Hei is men geïmponeerd door het onaftS ltjke oordeel van de kiezersmassa T, ziet er een parallel in met de eigen'ms. zingen van 1945 en de socialisten schuwen Churchill nu al vast dal f Britse volk hem een antwoord zal dat nog verpletterender zal zijn dan ta Amerikaanse antwoord aan Dewey Al hebben de Engelsen veel bezwaren gehad tegen Trumans politieke buitel», gen, op het gebied der buitenlandse Mli. tiek vooral, men verwacht dat deze staal vastiger zal worden nu de periode van di verkiezingsstunts is afgesloten. In Londen is men vooral verheugd dat men de sympathieke ambassadeur, Lewij Douglas, die zoveel begrip voor Engelands] en Europa's moeilijkheden toont, zal be houden. Men voelde zeker weinig voor door een overwinning van Dewey nooia. kelijk wordende vervanging van figuren, waarmede men op dit critieke ogenbl" goed samenwerkt. Men hoopt ook vurig, dat Marshall gevolg zal geven aan zijn verlangen tdl heengaan. In Trumans overwinning ziet men waarborg dat er niet nodeloos zal worcen beknibbeld op het steunprogramma w Europa. Nu hij een meerderheid in het congres bezit, zal Truman thans met vaste hand kunnen regeren. Hij is in een betert positie dan wie ook om de veiligheid cn de stabiliteit van de wereld te verzekeren, De Britse communisten erkennen, dat Trumans verkiezing een bewijs is van hel Amerikaanse verlangen naar vrede en so ciale vooruitgang, al geeft volgens hen het stemmen op Truman geen garantie, dat deze dingen nu ook werkelijkheid zullen worden. In Labourkringen ziet men in verkiezingsuitslag vooral de overwinning van de Amerikaanse vakbonden, In conser vatieve bladen komt in het geheel geen te leurstelling tot uiting over Dewey's neer laag. Ook de Tories zijn het isolationist der republikeinen blijkbaar nog niet rs« geten. Nieuw onderzoek tegen ex-directeur Arbeidsbureau Veertien dagen geleden behandelde hst Bijzondere Gerechtshof te Utrecht de zak tegen F. F. K„ die tijdens de bezetting directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau in Haarlem en in Utrecht is ge weest. Wegens het verlenen van medewer king aan de vijand was tegen hem acht jaar gevangenisstraf geëist. Het Bijzondere Hof heeft thans een nieuw onderzoek gelast in deze zaak. De minister van Economische Zaken heeft bepaald dat stallinghouders voortaan de prijs voor het stallen van personenauto! niet in één bedi'ag met de kosten van sendee mogen factureren. De kosten voor wasen, onderhoud en verdere service moeten op Ct factuur worden gespecificeerd en behoorj|i omschreven. 88. In de Amerikaanse staat Kentucky ES een gehucht, dat de naam draagt vu, „achtentachtig". De uitslag der vsr» zingen in dit plaatsje was: Truman Dewey 88. Petitie. Een delegatie van Italiaanse vn wen heeft zich naar Parijs begeven rr." een „vredespetitie", die de handt ningen draagt van drie millioen vrou wen. Zij zullen de petitie bij de uw aanbieden. De delegatie bestaat J leden der Italiaanse vrouwen-unie, ker voorzitster Rita Montagnana y echtgenote van de Italiaanse comm tische leider Palmiro Togliatti. Paspoort en vrede. Hewlett Johns „rode deken" van Canterbury, 's P vliegveld te Montreal in C2na de immigratie-autoriteiten aan» den, omdat zijn pas niet in or Zodra deze moeilijkheid is Johnson een rondreis maken door grote steden van Canada om zj gramma voor „vrede en S° standhouding" te verdedigen. Kerk. Te Pforzheim is de eerste Duik praefabriceerde kerk §e°Pfn, lfïr. Atoom-energie. David Liliehthai, zitter van de Amerikaanse voor de atoomenergie, heeft T. C dat er belangrijke nieuwe on lingen op het gebied van ae energie onderzocht voidm olj!r. voegde er aan toe, dat dit a„. deel was van een uitgebreid P ma „om het leiderschap van enigde Staten op het gebied van atoom-energie te handhaven

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2