Q Visserij- """a VRIJDAG 5 NOVEMBER 1948 IJMUIDER COURANT IJmuiden pudiktoriale stedebouw' op bouwmeester Dudok j centraal orgaan voor de bouwwereld Kïïritt draagt: publiceert een hoofdartikel, dat Dudiktoriale stede- °°pV| irtikel begint met het antwoord van 0e Pudok aan een journalist, die hem f!ni<eh enige vragen stelde, naar aan- |!iding van een cJrie^aa^s d^at in de raad ^hee^Dudok zeide: „Ik heb geen tijd. «h met plezier twee jaar aan mijn plan ^•prkt Als ik zeg dat het goed is, kan dat gerust geloven. We moeten nu aan r"f »rk en wal meneer Die en meneer Die zeggen, laat mij koud." I 'Si blad repliceert hierop als volgt: De werper van het Wederopbouwplan voor C2'ft<Tote Nederlandse gemeenschap laat I koud wat willekeurige meneertjes er- denken. Een driedaags debat in de raad rt3., hij die twee jaar met plezier aan n clan'werkte, tijd vermorsen. Hierbij, ÜS het blad, staat de zaak volkomen op kop want ^uist die meneert3es en de vomstige gebruikers van de ontworpen zijn de opdrachtgevers van de bouw- cter De architecten zijn de deskundigen hun midden en de gemeenteraad vormt v.fl vertegenwoordiging. Zij zijn dus de heipaal en hun mening is belangrijker •die van Dudok. Bevalt het plan hun cjn. dan moet Dudok, of een ander, het Milderen of een nieuw maken, it raad heeft te beslissen en niet, M bet artikel, met alle respect voor I ^capaciteiten, de heer Dudok. Engels voetbal op het witte doek V.S.V. en Stormvogels broederlijk bijeen 00 het witte doek in het Patronaatsge- Kv-ff lieten Engelse „profs" en het wa- ;;.'njet de eersten de besten, want we za- onder hen Hibbs, Male, Hapgood en y.e aan een grote schare Stormvo- rZ en V.S.V.-leden, onder wie de jeugd f nkvertegenwoordigd was, zien, hoe voet- ■1 ejgenlijk gespeeld moet worden. Alle rderdelen, waar het op aankomt, als het jjjpen van de bal, het laaghouden, het dribbelen" het op de juiste wijze koppen, op jverschillende manieren passeren Jan de tegenstander, e.d. werden vertraagd I» zien gegeven, zodat de aanwezigen dui- jjjjk de fijne knepen konden zien. Zoals ceheer Groenteman, die de film vertoonde, h zijn inleiding zei, zouden de aanwezige .•j,'eve voetballers na het zien van deze zeker niet alles aanstonds in praktijk Unen brengen, doch het zou voor hen een Mulans zijn het cToor ernstige training Ijver te brengen, opdat de klacht, dat het Kederlandse spel op zo'n laag peil staat, ipoedig zou verdwijnen. Door't vertonen van de BelgiëHolland- fta, opgenomen in het Stadion te Deurne, imielke wedstrijd Kraak zo'n belangrijke rol heeft gespeeld, zorgde de heer Groen teman voor een buitengewoon in de smaak vallende attractie. Zij nog vermeld, dat deze door V.S.V. en Stormvogels gezamenlijk belegde avond geopend werd door de voorzitter van Stormvogels, de heer G. J. Bremerkamp, ie er zijn vreugde over uitsprak, dat de 'verhouding tussen beide verenigingen van Jie aard was, dat het gezamenlijk organi seren van avonden als deze mogelijk is. V.V.I3. staat voor ©en belangrijke wedstrijd Zaterdag wordt in het Velsense soovtnark {.■wedstrijd van het seizoen voor WIJ ge aaid. IJmuiden ontvangt namelijk haai de rivaal Kennemerland, die op het ogen- Hik de tweede plaats bezet. Kennemerland b! wel alles op alles zetten om zijn positie '.(verbeteren en dat het een spannende strijd irordt, kan men met zekerheid voorspellen. De stand is thans: IJmuiden 8 7 1 0 15 265 Kennemerland 8 5 2 1 12 2713 Ook de reserves zullen het zwaar te ver- ulwoorden krijgen, zij ontvangen Sizo 2 uit llegom en zullen hard aan moeten pakken n de punten thuis te houden. Het derde ontvangt Kinheim 2 en zal wel énen evenals het vierde, dat de gast is van VEW 2 in Heemstede. Rotterdams elftal samengesteld Het Rotterdams elftal, dat 13 November te tedam een wedstrijd zal spelen tegen het ïir.ris.elftal om de Gouden Onafhankelijk- fedibeker is als volgt samengesteld: Dool: Landman (Neptunus). Achter: Evertse (Neptunus) en v. d. Gaag (Coal). Midden: Schenk (Sparta). Vermeer (Excel- en Kroon (Feijenoord) Voor: Kuneman (SW), Rijshouwer (Xer- i-:s), Brandes (Feijenoord), Van der Tuyn fflermes DVS) en Seton (Xerxes). Reserves zijn: v. d. Torre (Excelsior), fenbergen (SW), Koers (Xerxes) en fenbergen (Feijenoord). SCHAAKCLUB „KIJK UIT". Woensdag 3 November speelde het eerste this] van „Kijk Uit" een thuiswedstrijd te sts „Het Oosten" II uit Haarlem, waarvan d-: voorlopige uitslag luidt: 1 P.Lanser (w.)—E. F. v. Beem (zw.) 10 t R. Visser—C. H. v. Kampen10 IJ A.Stals—H. P. J. Koningafgebr. C.Pronin—J. v. d. Moot10 A. KistemakerK. Has 01 Bakker—P. ter Plegtafgebr. J A. J. v. NiekerkenH. Lind01 j I. Plugboer—L, P. P. Schreurs.. afgebr. I J- v. StekelenburghB. Boelens 01 J. Verlaak—C. Segts0—1 Voorlopige uitslag34 Jmsdag 9 November speelt het tweede £ia] van ..Kijk Uit" een uitwedstrijd tegen •Weellink" II. MARKTBERICHTEN 4 November 1948 Besommingen VM 25 Flamingo f 22.418. SCH7f 16.121; KW 38 f 4200; K W9 f 10.470; \n. L2085: KW f 10-290. ,«M 213 f83: IJM 230 f72; IJM 316 f1689; m--_; ijm 215 f247; IJM 249 f322; ^>9*558; UK 36 f436; UK 31 f480; UK £11909; UK 4 f397: UK 86 f344; UK 46 w.UK 196 f502; UK 194 f367; VD 9 f548 Aanvoer, gisten tong en tarbot, 20 kisten haai. 10 kabeljauw, 65 kisten wijting, 100 kisten rr«eel 20 kisten bot. 150 kisten schar. 120 cn schol, 5160 kisten v. haring, 20 kisten TO. Totaal 5675 kisten. - Prijzen. JS 3,40—3,25; gr. tong 3—2,90; gr.m. -A 2.75; kl.m. tong 2,852.70; kl. tong ton2 11 f1.85. per kg. 26: v haring 15—12.50; bot 47—45: f^2; schar dicht 17—13, per 50 kg. Hiawler besomde f 12.450. v... hoogwatertijden "daag 5 November: 6.04 en 18.22 uur. erüaS 6 November: 6.49 en 19.10 uur. „Voor vrede en brood, tegen de oorlogsophitsers" Openbare vergadering van de C.P.N, in Rex In het Rex-theater, waar grote rood- geletterde leuzen hun schaduwen op de wand wierpen, heeft het communistische Kamerlid Henk Gortzak gesproken over „vrede, welvaart en brood voor de arbei ders." De voorzitter van de afdeling IJmuiden van de C.P.N. „De Waarheid", wethouder R. van Eyken, heette de aanwezigen wel kom en kondigde aan, dat, daar de heer Jan Haken verhinderd was, de heer Gortzak een rede zou houden. De heer Van Eyken zeide, dat deze avond belegd was om de grote Octoberrevolutie te herdenken, die 31 jaar geleden heeft ge leid tot het stichten van de Sovjet-Unie. „Er is in ons land, zowel als daarbuiten een wijd verbeide mening," zo begon de heer Gortzak zijn rede, „dat het in de maat schappij altijd op een bepaalde manier is gegaan en dat het wel altijd zo zal blijven." Maar, zo vervolgde hij, de herdenking van de stichting der Sovjet-Unie weerlegt dit. want toen werd voorgoed met het kapita lisme gebroken en zo werd voor het eerst in 1917 bewezen dat het voor immer anders zou worden. Op 6 en 7 November, aldus de heer Gortzak, proclameerden de Russische arbeiders en boeren een nieuw tijdperk en het is van groot belang in herinnering te roepen, door welke machten deze mensen werden gedreven. Spreker schilderde de strijd in het begin dezer eeuw in Rusland, om geluk en wel vaart te waarborgen. Vrede en brood, zo vervolgde hij, zijn noodzakelijk om de mensheid te redden en deze twee dingen zijn de doelstellingen van het socialisme. Het is van belang, zo zei hij, de oorsprong der revolutie vast te houden, opdat men de dingen van vandaag beter kan begrijpen. „Het zijn me de kroongetuigen wei, die tegenwoordig tegen de Sovjet- Unie in het geweer worden geroepen," zo riep hij uit. En hij vervolgde: Vandaag, nu de vijanden het nodig hebben een oorlog tegen de Sovjet-Unie te ontketenen, komen ze weer met lafhartige laster bij het volk aan. Men vreest, zo zei de heer Gortzak, niet de wapenen van de Sovjet-Unie, maar zijn tractoren, die het symbool van wel vaart en wederopbouw zijn. In Nederland is slechts een angst, aldus spreker, dat de werkers gaan kijken naar de resultaten in Rusland en met dit land gaan sympathi seren. We zijn, aldus spreker, wel opgeroe pen om een Marshall-plan te verwezen lijken, maar er is nog nooit naar een Stalin- plan gevraagd. AanvaL Spreker richtte een felle aanval op het regeringsbeleid en op de rijksbegroting 1949, waarvan hij de bezuinigingspost op de tuberculosebestrijding speciaal gispte. Ook de financiële post die voor de landsverdedi ging werd uitgetrokken stuitte bij hem op verweer. „Niet minder dan 37 wordt in de muil van het milïtairisme geworpen," zeide hij. Oorlogen zijn altijd ontketend door het kapitalisme en nimmer door het socialisme of communisme, aldus de heer Gortzak. „Er is geen voorbeeld aan te wijzen, zo vervolg de hij, waar de Sovjet-Unie een oorlog heeft ontketend en een volk heeft aangerand." Het bestaan van de Sovjet-Unie waarborgt juist de vrede in de wereld, aldus spreker, er is geen enkele aanwijzing dat Rusland de oorlog zou willen, daarom kunnen wij zeggen: er zal geen derde oorlog komen, omdat de socialistische arbeidersbeweging de oorlog niet wil. In verband hiermee haalde spreker de woorden van Wisjinski aan: Wij zullen geen enkel land de oorlog verklaren, maar wanneer wij worden aan gevallen slaan wij driemaal zo hard terug. De heer Gortzak eindigde met een be roep op de „jonge kameraden" om te steu nen op de kracht van het socialisme om de strijd voor vrede, vrijheid en brood tot een zegevierend einde te brengen. Na de pauze zong het koor „Voorwaarts" onder leiding van de heer E. van 't Kaar nog enige strijdliederen. „ONDERLINGE VRIENDSCHAP" FEESTTE IN THALIA De IJmuider buurtvereniging „Onder linge Vriendschap" was Donderdagavond in Thalia bijeen voor het houden van een feestavond. Hoofdschotel vormde een re prise van „De Kleine Apostel" door de to neelvereniging „Advendo". Mede door het feit, dat de Advendo-leden bijzonder op dreef waren, sloeg dit volksstuk zeer bij het publiek in. Voor een uitgebreide be spreking verwijzen wij naar een eerder nummer van ons blad. De pauze werd gevuld met de traditionele verloting, en een even traditioneel bal vormde van deze avond het waardige slot stuk. „DE TRAGIEK VAN HET GEZAG" In de R.H.B.S. te IJmuiden-Oost spreekt de algemeen secretaris van het Humanis tisch Verbond (drs. J. Vijlbrïef) Zondag ochtend voor de Gemeenschap Velsen over „De tragiek van het gezag". Op 13 en 14 November houdt het Huma nistische Verbond een zogenaamd „kader weekend" in Amsterdam. HOUT UIT CANADA Voor de Papierfabriek Van Gelder Zo nen is met het Deense s.s. Astra uït,Canada een lading hout aangevoerd van Borkhook. Maritiem museum bestaat 75 jaar Het Maritiem museum „Prins Hendrik" te Rotterdam bestaat dit jaar driekwart eeuw. Bovendien werden verleden week een nieuw museumgebouw en de tentoon stelling „50 jaar Rotterdamse Zeescheep vaart" geopend. In December 1845 richtte Prins Hendrik te Rotterdam de Koninklijke Nederlandse Yachtclub op. Deze club verkreeg in 1851 een eigen gebouw aan de Willemskade, waarvan zich in een der vertrekken al spoedig een verzameling scheepsmodellen vormde. Deze modellen werden van parti culieren ten geschenke ontvangen, onder andere van Prins Hendrik zelf. Nadat men in 1851 hiermee een eerste tentoonstelling hield, werd in 1873 besloten een der bovenzalen van het gebouw in te richten als maritiem museum. In 1880 moest de Yachtclub liquideren en ging het mu seum op zelfstandige voet door; het gebouw werd gemeente-eigendom. Op 25 October 1918 kreeg het maritiem museum de beschikking over een nieuw gebouw aan het Burgemeester 's Jacob- plein. De belangstelling er voor neemt steeds grotere afmetingen aan. Duitse politieagenten hijsen de zwart-rood- gouden vlag op de Paedagogische Academie in Bonn waar de voorlopige parlementaire raad bijeen is om het grondwetsontwerp van een West-Duitse staat op te stellen. Deze driekleur zal mettertijd worden voorgesteld als de nationale vlag voor een Duitse Statenbond. Simultaan voor Schaakclub „Santpoort" Dinsdagavond werd er een simultaan- séance gespeeld voor de schaakclub „Sant poort". De simultaan-speler G. Kroone had 20 tegenstanders, die zeer veel van zijn schaakvermogen vergden. Lang hielden de meesten stand maar om ongeveer 11 uur moesten er enkelen capituleren, die gelei delijk door anderen werden gevolgd. Ten slotte wist de heer Kroone Ï4 partijen te winnen, 5 eindigden in remise, (tegen M. A. de Groot,. J. v. d. Blom, H. Vulling en H. B. Haanappel). J. Hoogzaad boekte het enige winstpunt voor Santpoort na een mooie en spannende partij. De blind-partij, welke de heer Kroone en passant nog speelde tegen J. Blansjaar, ging echter voor hem verloren. T. L. Mellema overleden Te Groningen is in de ouderdom van 78 jaar overleden de heer T. L. Mellema, een bekende figuur in scheepvaartkringen. Hij was oud-inspecteur voor de scheepvaart te Groningen, oud-voorzitter van de examen commissie voor kapitein bij de binnen scheepvaart, bestuurslid van het Konink lijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart en voorzitter van het door hem gestichte Mellema-fonds, dat steun verleent aan jon geren, die opgeleid willen worden voor de scheepvaart. De heer Mellema was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Officier in de Orde van Oranje-Nassau en drager van de De Ruytermedaille. DE „STAD BREDA" WORDT VOLTOOID Te Vlissingen is gearriveerd de romp van het s.s. „Stad Breda", dat op de wer ven van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" zal worden voltooid. Het schip is eigendom van de Halcyon-lijn en door de geallieerden uit Duits bezit aan Nederland toegewezen. De „Stad Breda", die onge veer 10.000 ton meet, zal nog enkele dagen in de buitenhaven te Vlissingen blijven liggen, daar het niet gemakkelijk is het grote schip door de sluizen te krijgen. ARRESTATIES DOOR DE POLITIE. Door de politie-recherche werden drie personen in arrest gesteld, die verdacht worden van het verkopen van distributie bonnen. Een electricien uit Haarlem, in dienst, bij de Hoogovens, is aangehouden naar aan leiding van een diefstal van gereedschap pen in dit bedrijf. Langzamerhand komt er tekening in het werk van de arbeiders bij de grote duikbootbunker te IJmuiden, die tot haringpakhuis wordt verbouwd. De nieuwe kademuur is thans voor twee derden Zondagsdiensten VELSEN EN IJMUIDEN. Artsen. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raad plegen de artsen: D. J. Boosman, tel. 4340 en J. de Vries, tel. 4954 voor de „Maatschappij-Doktoren". Voor de overige geneesheren neemt waar de arts W. van Haselen, tel. 4290. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de IJmuider Apotheek, Kennemerlaan 102. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts M. H. A. Melchior, tel. 3340. Uitsluitend voor spoedgevallen. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft de Duin- wijk Apotheek, Populierenlaan 44. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts M. de Groot, tel. 8410 te consulteren van Zaterdagmid dag tot Maandagmorgen. Apotheken. Zondagsdienst vervult de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85. „De huistyran" in het Patronaat Niet minder dan driemaal kan IJmuiden ..De huistyran" van Godfried Bomans gaan zien en dan nog wel een Heemsteedse tyran. Het Heemsteedse R.K. toneelgezelschap „D.O.S." geeft namelijk Zaterdag-, Zondag en Maandagavond een opvoering van ge noemd blijspel. De avonden zijn belegd door de Katho lieke Arbeidersbeweging. Zaterdagavond zal de voorzitter van de kring IJmuiden, de heer P. Berbée het woord voeren, Zon dag en Maandag de heer P. H. Straatsburg. Velsen Strawberries wacht een lastige opgave De dames, die zo langzamerhand haar vorm hebben teruggevonden, komen in Bloemendaal uit tegen BDHC II. Dit is geen onbekende voor de Strawberries en meestal ging de overwinning mee naar Velsen. Zo zal het ook dit keer wel weer gebeuren. De reserves ontmoeten AMVJ II op Schoonenberg. De successen, welke de Velsense dames de laatste weken behaal den, doen ook nu weer een gunstige uit slag vermoeden. Zuidwijk IIStrawberries III wordt waarschijnlijk een overwinning voor de gastvrouwen en daarmee zouden de dames van het derde zich meteen onder aan de ranglijst geplaatst zien. Bij de ontmoeting DEM IIStrawber ries IV mag er op grote spanning gerekend worden. Wat de dames van het vijfde elftal in Amsterdam tegen Ijsvogels III gaan doen, is moeilijk met zekerheid te zeggen. Met een gelijk spel zullen de Velsense dames niet ontevreden mogen zijn. De heren ontmoeten ook deze Zondag een van de leiders en het ziet er niet naar uit, dat de Velsense ploeg met' winst huis waarts zal keren. Amsterdam II is op eigen terrein lastig te verslaan en beschikt bovendien over een aantal oude, zeer er varen spelers. Het bezoekende Te Werve zal het de Strawberries II niet gemakkelijk maken. Voor de Strawberries is het bijna de laat ste kans om van de onderste plaats af te komen. De heren van het derde elftal zullen de kans op een overwinning op Alkmaar III zeker niet voorbij laten gaan. Wordt er zoals de laatste keer gespeeld, dan kon het zelfs wel eens een flinke nederlaag voor de Alkmaarders worden. De lange reis die Strawberries IV naar Hoorn gaat maken om de gelijknamige ver eniging aldaar te ontmoeten, geeft weinig kans op succes voor de Velsenaren. De Strawberries-dames komen met de volgende opstelling in het veld: Doel: mej. H. de Haas; achter: mej. Schols en mevr. G. Dalhuysen; midden: mej. R. Brunink, mej. J. Bekkers en mej. A. Tinkelenberg; voor: mej. G. Nijssen, mej. H. Graper, mej. J. v. d. Duyn, mej. G. Bleeker en mej. G. Müller. Velsen-Noord K.T.K.-graadwedstrijden Door de Kennemer Turnkring zullen voor de damesleden van gymnastiekveiv enigingen in de omgeving van Kennemer land wedstrijden voor de derde graad wor den gehouden op Vrijdag, 26 November in Beverwijk, vermoedelijk in het Hervormde Verenigingsgebouw. Van Velsen-Noord zullen de verenigingen „Spax-ta" en „S.S.H." aan deze wedstrijden deelnemen. GEVAARLIJK KRUISPUNT OPNIEUW TONEEL VAN AANRIJDING Woensdag werd de lange reeks vex-keers- ongelukken die het kruispunt Wijkerstraat- wegKoningsweg berucht maakten, op nieuw uitgebreid, toen een wielrijdster door een autobus werd aangereden. De wiel- x'ijdste, een 23-jarige Beverwijkse, kwam van de Koningsweg en wilde linksaf de Wijkerstraatweg inslaan, toen een van Be verwijk komende bus met de voorbumper haar fiets raakte, waardoor ze een lelijke val maakte. Een ziekenauto heeft de patiënte naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk gebracht. Zij had een gecompliceerde lin- kerscheenbeenbreuk. Beverwijk AANRIJDING Or DRUK PUNT Donderdagmiddag botste een vrachtauto, doordat de chauffeur geen voorrang ver leende, op het einde van de Vondellaan nabij de Westerhoutweg in Beverwijk tegen een personenauto op, waardoor nog al wat materiële schade ontstond. De bestuurders kwamen met de schrik en de scherven vrij. De heer A. D. Snitselaar is benoemd tot hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M.. als opvolger van wijlen Paarmentier. De heer Snitselaar, die in 1935 bij de K.L.M. in dienst trad, behoort tot de „luchtmillionairs" der K.L.M. en heeft 7300 vlieguren- op zijn naam staan. De heer G. J. Malouin is benoemd tot algemeen chef van de vliegdienst. De heer Malouin, die Amerikaans staatsburger is, kwam op 19 November 1945 als gezagvoerder Zwolle heeft een officiële wekelijkse automarkt, die op Dinsdag wordt gehouden. Bij een proef of een dergelijke markt reden van bestaan had, werden in vier weken 1107 auto's aangevoerd. Lopen door de lucht. De loopbrug van de vishal naar de Bik en Arnoldkade. die een belangrijke verbinding vormt voor de bewoners van IJmuiden-West, is Woens dag weer in gebruik genomen. Deze brug werd in de oorlog door bom men zeer zwaar beschadigd. Drie Nobelprijzen toegekend aan twee Engelsen en een Zweed Tijdens de gisteren gehouden vergade ring van de Zweedse Academie der Let teren is de Nobelprijs voor litteratuur toe gekend aan de Engelse dichter T. S. Eliot. Eliot is Amerikaan van afkomst en zestig jaar oud. In 1914 vestigde hij zich in Engeland, waar hij in 1927 werd gena turaliseerd. Zijn eerste werk verscheen in 1920, een bundel essays getiteld „The sacred wood". Twee jaar later verscheen van zijn hand een bundel gedichten onder de naam „The waste land". Met vrij regelmatige tussen pozen publiceerde hij daarna zijn essays en gedichten. Bij het grote publiek is hij het meest bekend door zijn 'toneelstuk „Murder in the cathedral". Exacte wetenschappen De Nobelprijs voor natuurkunde is toe gekend aan professor Patrick M. S. Blackett (Groot-Bi-ittannië) voor zijn werk op het gebied van kosmische straling en zijn ont wikkeling van de Wilson-methode. De Nobelprijs voor chemie is toegekend aan professor Ai-ne Tiselius van de univer siteit van Uppsala (Zweden) voor de ont dekking van een methode voor het meten van eiwit-moleculen. Professor Blackett, die deze maand 51 jaar wordt, heeft zich een wereldreputatie verworven met zijn werk op hel gebied der atoom wetenschap, in het bijzonder wat betreft de kosmische stralen. In samen werking met professor Rutherford in de periode van 1923 tot 1933 had Blackett deel aan belangrijke ontdekkingen over het we zen van het atoom en de methode tot split sing ervan. Tezamen met de Italiaanse natuurkundige, Occhialini wist Blackett het bestaan te bevestigen van het positieve electron, het „positron". Professor Tiselius is geboren in 1902. Zijn onderzoekingen waren te gespeciali seerd voor een officiële leerstoel aan de universiteit, doch men verleende hem de titel van professor en de emolumenten daarvan om hem in staat te stellen zijn werk voort te zetten. Volgens deskundigen zullen de resultaten van zijn onderzoe kingen voor de behandeling van bloed ziekten van nut zijn. CCD ernstig bezorgd over toestand in Indonesië Een dringend beroep op beide partijen De Commissie van Goede Diensten heeft Woensdag zowel op de Nederlanders als op de Indonesiëx-s een dringend beroep gedaan om „nauwgezet de bestandsvoorwaarden in acht te nemen" welke zoals beide pax'- tijen beweren, in de afgelopen maand snel verslechterd zijn. De Commissie heeft tevens beide par tijen gewaax-schuwd de censuurclausule uit de Renville-overeenkomst in acht te nemen, welke verbiedt aan beide par tijen om militaire communiqués uit te geven die „een bron van misverstand erx spanning" zouden kunnen vormen. Een zegsman van de Commissie ver- klaax-de nog, dat de C.v.G.D. de huidige situatie in Indonesië ernstig acht. De zegsman zei, dat militaire waar- nemers van de UNO bei-ichtten, dat ge wapende eenheden van beide partijen de demarcatielijn herhaaldelijk overschreden, doch zich tot dusver geen incidenten hiei'bij hadden voorgedaan. Hij drukte er zijn bezorgdheid over uit, dat Ixiex-uit „grote botsingen" zouden kun nen vooi'komen. SCHEEPVAART AFRIKA LIJNEN. Amstelkerk. 4 Nov. te Antwerpen van Amsterdam naar Dover. Maaskerk, 2 Nov. van Takoradi naar Accra. Boschfontein, 3 Nov. te Antwerpen van Am sterdam naar Southampton. Gaasterkerk, 4 Nov. van Antwerpen naar Dakar. Lekker- kerk, 3 Nov. te Antwerpen van Gibraltar n. Amsterdam. MIJ. NEDERLAND. Madoera, 3 Nov. v. Barcelona naar Amsterdam. Raki. 3 Nov. van Colombo naar Aden. Tawali, 3 Nov, te Port Said naar Suez. Sumatra, 3 Nov. te Semarang naar Soerabaja 4 Nov. te Soerabaja verw. Van Riemsx-ijk, 3 Nov. te Batavia van Singapore. K. N. S. M. Ardea, 2 Nov. van Trinidad naar La Guaira. Ariadne, 3 Nov. van Lissabon naar Amsterdam. Bonaire, 3 Nov. van Ant werpen te Oporto naar Lissabon. Danae, 2 Nov. Gibraltar gepass. van Lissabon naar Amsterdam, Eutei-pe, 2 Nov. van Ceuta naar Alicante. Goi'dias, 2 Nov. Gibraltar gepass. v, Rotterdam naar Algiers. Iris, 4 Nov. van IJmuiden naar Rotterdam. Luna. 3 Nov. van Rotterdam naar Algiers. Maas, 2 Nov. van Pto Plata naar Santa Cruz (Teneriffe). Odys seus, 3 Nov. van Vigo naar Bilbao. Orion, 4 Nov. van Amsterdam te Rotterdam naar Tan- ger. Orpheus, 3 Nov. van Rotterdam naar Tanger. Roelf, 2 Nov. van Amsterdam te Bordeaux naar La Pallice. Stentor, 3 Nov. van Thessaloniki te Istanbul naar Bourgas Stuyvesant, 3 Nov. van Plymouth te Amster dam. Theseus, 3 Nov. van Catania n. Palermo. KON. HOLL. LLOYD. American Lawyer, 4 Nov. te Amsterdam. Delfland, 3 Nov. te Santos (uitreis). Grote vaart. Abbekerk. RotterdamAustralië 3 Nov. v. Fremantle. Algenib, Porto AlegreRotterdam 4 Nov. te Victoria, Alkaid. 4 Nov. van Rotter dam te Antwerpen. Arkeldijk, Havanna- Rotterdam .3 Nov. te Antwerpen. Amstelstad, 4 Nov. van Alexandrië te Saffi. Annenkerk, Japan—Rotterdam 3 Nov. van Alexandrië. Cottica, 4 Nov. van Demarara te Paramaribo. Etrema (t), 2 Nov. van Curasao naar Land's End. Erinha (t), 4 Nov. van Miri te Hong kong. Esso Rotterdam, MarseillePerz, Golf 3 Nov. te Port Said. Hedel, AntwerpenMon treal 13 Nov. 60 mijl Zd. Valentia (Ierland). Jaai'sti-oom. AmsterdamWest Afrika 3 Nov. te Grand Bassam. Kamerlingh Onnes. Java Rotterdam 5 Nov. 14 uur aan de Hoek verw. Kertosono, 3 Nov. 17.30 uur van Rotterdam naar Batavia. Kota Agoeng, Rotterdam—Java 3 Nov. 13 uur te Genua. Kota Inten, Rotter damKaapstad pass. 4 Nov. 5 uur Ouessant. Lissekerk. 3 Nov. van Basra te Khorramshar. Maas, 2 Nov. van Puerto Plata naar Teneriffe. Malvins (t). MiriSingapore 3 Nov. 90 mijl West Zd West van Miri. Marpessa (t), 3 Nov. van Purfleet naar Cui-agao. Melampus. 3 Nov. van Singapore naar Batavia. Muiderkex'k, 4 Nov. van Freetown te Tacoradi. Murena (t), sjDe kleine wereld Over praten gesproken Het kan zijn dat het waar is wat de ge leerden zeggen, dat wij mensen uit de apen zijn voortgekomen. Het kan zijn dat fa milieleden van ons op handen en voeten door de bossen gewandeld hebben om noten te zoeken wij zullen ons daarover nu niet meer druk niaken. Maar als het waar is, dan zijn wij alleen maar mensen geworden omdat wij er naar verlangden te kunnen praten. Wij moeten als apen een machtige drijfveer gehad hebben om zover te komen als we nu zijn en die drijfveer was zeker, dat we er genoeg van kregen om daar in die bossen maar tegen elkaar te zitten aankijken zonder eens gezellig cn uitvoerig een praatje te maken. Wel, we zijn er dan gekomen. We zijn van zwijgende apen pratende mensen ge worden. Maar wjj hebben dat praten tot onze hoofdbezigheid en onze opperste hartstocht gemaakt. Het is een geroeze moes geworden op onze wereld, wij kunnen onze kaken niet meer op elkaar houden. Waar pi-aten wij de ganse dag over? Het is niet te begrijpen waarover wij het ons leven lang toch hebben. Dat kleine wereld bolletje schijnt zoveel te bevatten dat mil- liax-den mensen cr milliardcn jaren over kunnen redenei'en. Dat kleine wereldbol letje? Wij behoeven alleen maar in ons eigen leven te kijken. Daar zien wij iedere avond opnieuw vergaderingen en bijeen komsten, waar mensen met brillen op ux-enlang het woord voeren. Daar wordt dan, als die uren om zijn, nog eens hartig door alle aanwezigen over gedebatteerd. En als dat uit is zegt de voorzitter in het kort nog eens wat de mijnheer cn alle aan wezigen van tevoren uitvoerig verteld hebben. En als het dan niet tegen twaalven liep, zou er misschien van voren af aan opnieuw worden begonnen. Daar spreekt een mijnheer van een hoge katheder af over een dikke stapel pape rassen heen over: „Heeft Mathijs Vander- vondervoorden een aandeel gehad in de totstandkoming van de vi*ede van Atrecht?" Hij houdt daar een belangwekkend betoog over. Hij neemt gedurig zijn bril af om hem weer te kunnen opzetten. Hij wijst omhoog en omlaag, vooruit en opzij. Hij zegt dat hij zijn gehoor zal meenemen naar de zoveelste eeuw. Hij brengt zijn gehoor weer veilig terug naar het heden en werpt een grote hoeveelheid blikken in de toe komst. En na twee en een half uur komt hij tot de verbluffende en ontroerende conclusie, dat Mathijs Vandervondervoor- den geen aandeel heeft blijken gehad te hebben in de vrede van Atrecht. De toe hoorders hadden dat zonder hem nooit te weten kunnen komen. Zie, van zo'n avond wordt men nog eens wijzer, daar heeft men nog eens wat aan voor de toekomst. Dan kan men thuis op eigen houtje blikken gaan zitten werpen. De mijnheer met zijn kennis van Mathijs Vandervondervoorden kan tevreden naar huis gaan en volgende week hetzelfde weer op een andere plaats vertellen. Zo gaat hij al weldoende rond, hij besteedt zijn leven aan de wijsheid zijner medemensen. De week daarop spreekt hij op een an dere vergadering. Achter in de zaal zit de man die hij meeneemt op zijn tournée om de lichtbeelden door de toverlantaarn te schuiven. Die man heeft de lezing al vier en twintig keer gehoord. Hij kan nu al die wijsheid niet meer voor zich houden. Want als de mijnheer op de kathede? zijn bril afneemt en hem opzet met de woorden ter inleiding: „Heeft Mathijs Vander vondervoorden een aaixdeel gehad in de totstandkoming van de vrede van Atrecht?" dan staat de lichtbeeldenman op. Hij haalt diep adem, hij trapt zijn stoel achter zich vandaan, en hij zegt met, een donde rende stem: „Nee, dat heeft Mathijs niet!" Hij slaat de toverlantaarn aan gruizels, hij trekt zijn jasje binnenstebuiten aan en hij begint te zingen van „Dat heeft ons kleine Mathijsje lekker niet!" Ze hebben hem moeten opsluiten. Zoiets is een treu rige geschiedenis. Die man moet als kind al een beetje vi-eemd gedaan hebben. Maar als hij zou hebben gezegd dat wij ons kleine wereldje met een beetje minder praten ook wel aan het draaien zouden kunnen houden, zouden wij hem gelijk hebben moeten geven. Want in dat opzicht zouden wij beter een ietsje meer aap hebben kunnen blijven. L. 3 Nov. van Sydney naar Miri. Nigex'stroom, LagosAmsterdam 3 Nov. te Havre. Pr. Wil lem 2 RotterdamMontreal 4 Nov. te Quebec. Riouw. Port SaidCasablanca pass. 2 Nov. Kaap Bon. Slamat, 4 Nov. van Rotterdam te Batavia. Sumatra. Amsterdam—Java 3 Nov. te Semarang. Tarakan, AmsterdamJava pass, 3 Nov. Finisterre. Taria (t), 3 Nov. v. Singapore naar Niéuw Zeeland. Tawali, Am sterdamJava 3 Nov. te Port Said. Ternate, BataviaRotterdam 4 Nov. te Suez. Tjibodas, 4 Nov. van Singapore te Manilla. Waterman, JavaRotterdam pass. 3 Nov. 16 uur Kaap Bon wordt 9 Nov. v.m. te Rotterdam verw. Madoera. MakassarAmsterdam 3 Nov. van Barcelona. Barkhaven, RotterdamMessina pass. 3 Nov. Finisterre. Ruys, 2 Nov. van Montevideo naar Santos. Socrates, 4 Nov. van Talcahuano te Lebu. Stad Vlaardingen. 3 Nov. van Narvik naar Nederland. Veendam, RotterdamNew York 3 Nov. 14.30 van Southamtpon. Zuiderkx'uis 3 Nov. van Batavia te Soerabaja. Kleine vaart. Ellewoutsdijk, 3 Nov. van Kax-lstad te Whitehaven. Hast 5. 2 Nov. van Poole naar Abo (via Vlissingen). Zeeland. 3 Nov. van Newcastle naar Amsterdam. Actinia. 3 Nov. van Belfast te Tonsberg. Algarve, 2 Nov. van Goole naar Lissabon. Barendsz, 4 Nov. van Zaandam naar Rotterdam. Cornelia B. 4 Nov. van Amsterdam naar Vlaardingen. Echo, 3 Nov. van Belfast te Drogheda. Express, 3 Nov. van Rouen naar Parijs. Frejo, 3 Nov. v. Ornskoldsvik te Halosenlahti. Gaasterland, 2 Nov. van Harlingen te Goole. Henriette. 3 Nov van Londen naar Middlesbro. Maartje, 3 Nov. van Ornskoldsvik naar Haukipudas. Mies, 3 Nov. van Ronskar te Kalijokirahja. Mira. 3 Nov. van Par naar Amsterdam. Orion, 3 Nov. van Rotterdam te Liibeck. Rapid. 3 Nov. van Bremen naar Rotterdam. Rose Marie, 2 Nov. te Swansea. Trompenburgh, 3 Nov. van Rotterdam te Stockholm. Vrede, 4 Nov. van Stralsund te Kiel. Wim (Vermaas), 3 Nov. van Grangemouth naar Methil. vissersschepen Binnen 4 November: RO 46 „Claesje". met vis, vertrokken 25 October. Haringdrijfnetvisserü. Binnen 4 November: KW 70 met 57 kantjes; KW 161 met 513 kantjes: KW 140 met 400 kantjes. scheepvaart ijmuiden Op 4 November kwamen te IJmuiden bin nen: Akershus van Oslo. Santbergen van Rotterdam. Allt van Goode. American Lawyer van Antwerpen. Ottawa van Lobisa (voor Zaandam). Ferocia van Tynemouth. Vliestroom van Fowy. Frem van Kragerö. Jans van Londen. Gtarmigan van Londen. Rijnstroom van Londen. Mira van Par. Tor- winge van Par. Vertrokken op 4 November: Neeltje naar Fredericia. Cornelis B naar Vlaardingen. Iris naar Rotterdam. Seaham naar Grangemouth. Zeeleeuw naar Newcastle. Tom naar Emden. Ceres naar Rotterdam. Zwerver naar Wil helmshaven. Jacoba naar Rostock. Lena naar Emden.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5