IJmuider Courant f 4 Wsang Haarlems Dagblad Generaal Joegoslavische obstructie vertraagt besprekingen in de politieke commissie Rotterdamse hogeschool eert overheid en bedrijfsleven „Franse Raad van de Republiek voortaan permanent in conflict met Assemblée" - «.IUX* Kcnneme No. 19087 gennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, •"ndieS» 5389' na 5 uur: 8081 (K 25eo)- 47 Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 ^10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer edftte van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at ®prot*c Haartaiisdje fourant Jnno iéf6) Dinsdag 9 Novemlier 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273HV7 ten name v Haarlems Dagblad Oitgave van de Stichtiner Voorlichting te Haarlem AMERIKAANSE verkiezingen ndag weer eens Franse verkie- U!1J".Wed. Ditmaal voor de Senaat. Zij aanvankelijk uitgesteld, maar die r^n aa" werd niet gehandhaafd. Zij h als bijzonder belangrijk aanzien ^fLrtij van de generaal Charles de (éf p p.F. (Rassemblement du Peu- raisj 'voor het eerst deelnam aan ilfi* van een staats-lichaam en zij «mpenteraadsverkiezingen al aan- :^«h3dbehaaW. Jraachting, dat er iets bijzonders ïfZa is bewaarheid. De partij ^"fSeoera'al is verreweg de sterkste in at geworden en de kans is zelfs niet n dat zij er tenslotte met steun ■Onhangers in andere partijen een 3".T, meerderheid in zal behalen. De misSche Partij en de M.R.P. (Ka- democraten) hebben beide een ge- nederlaag geleden. Het resultaat 'L verkiezing heeft de kans, dat de file spoedig aan het bewind zal komen, worden. 't!!de Senaat telde 315 leden. Daarin R05« Communisten, 22.8% M.R.P., n 18 8% Radii fc SociaiTsTen. 13.3 Radicalen *ir verschillende rechtse groepen. '.S. Senaat zal 320 leden tellen. n: nieuwe senaai iai icucn reucu. werd gestemd voor de bezetting HL ^els. Voor de overige 51 moet Werin de koloniën en door kiezers „in rskooiing" worden gestemd. Op het nt dat dit geschreven wordt is het van 264 zetels bekend. Daarvan de Gaullisten er 114 verkrlgen Hun secretaris-generaal, Jacques £4" verzekert dat nog 25 gekozen andere partijen schriftelijke in- !£ning met hun beleid hebben betuigd. merkwaardig, want waarom dienen '--".'i dan nog voor andere partijen aan? I; 'Franse politieke crises in het ver ier* hébben nog wel merkwaardiger ver- Sselen opgeleverd. Als Soustelle's ver- tó lenvolle juist is zouden de Gaullis- *"4 het aantal van 264 gekozenen al een g volstrekte meerderheid (139) heb- communisten hebben maar 16 zetels V «ld en Zijn dus teruggelopen van 27 7, sterkste partij in de oude Senaat) tot ffi,s 6 van het thans gekozen grote '•k leden. Met de M.R.P. is het even tót gegaan; zij is van 22.8 in de oude Lftot 5,3 gedaald. De Socialisten stegen hebben maar een kleine ach- tajjt»ang te boeken (van 19.6 tot 17.4%) rit Radicalen hebben zelfs vooruitgang Lakt (van 13.3 tot 16.2 In de oude Sat hadden de huidige regeringspartijen, j Troisième Force" of wel de Derde Siit,met 55.7% van de zetels de meerder- wj Zij zijn nu, tengevolge van de zware «kaag van de M.R.P., tot 39 terug- koen. Ook dit kenmerkt de betekenis nt de overwinning van de Gaulle en men kner nauwelijks aan twijfelen, dat als nu 5 verkiezingen voor de Nationale Ver- kring werden gehouden, zijn partij "kin eveneens de sterkste zou worden, fcjücht zou zij zelfs, onder de invloed van iaSènaats-uitslag, een volstrekte meer heid verwerven. Om een nauwkeurig beeld van de nieuwe Luitie te krijgen zullen wij nog even de ïiilen der uitgebrachte stemmen af moe- •a wachten. Het Franse kiesstelsel is in wikkelden niet aan volstrekte evenredig- 1$ gebonden. Het is daarom niet te ver- kien dat het aantal stemmen op de ramunisten van 27 tot 6 zou zijn truggelopen. Dat dit met hun zetels wel «geval is bewijst evenwel al, dat zij ook hun stemmen totaal een geduchte klap aten hebben gekregen. En de morele uit- Rib'ng zal groot zijn. Ten aanzien van de telt is er geen sprake meer van drie stillen de communisten zijn tot een kine fractie teruggebracht. Het feit be- Sift de overtuiging, steeds door kenners -jde Franse verhoudingen geuit, dat het fea| communisme niet wortelt in een uce ideologische overtuiging en dat zijn .-■'■mg voornamelijk bestaat uit mensen tiontevreden zijn met de heersende toe- en dit in de meest-linkse vorm te willen geven. Intussen hebben an- km, die hun ontevredenheid in de meest ee vorm wensen te uiten, zich in massa iïde Generaal geschaard. Waarmee ik rl léggen, dat men in het sterk-individua- Ssche, in de Westerse democratie ge- hafe Franse volk evenmin toewijding ia een dictatuur-van-rechts als aan een links moet veronderstellen. De Gene- ïlbeseft dit blijkbaar volkomen; hij heeft kcok steeds verzekerd dat hij een demo lish bewind zal voeren. De vraag ievenwel of hij, als hij eenmaal aan de -•at komt, daartoe in staat zal zijn: of de -ïtandigheden en vooral zijn eigen com pilerende generaals-natuur dit nog mo- fijk zullen maken. Daar twijfelen velen a en herinneren zich Louis Napoleon aparte, die een eeuw geleden de eed &$de op de Grondwet der Tweede Re liek en binnen drie jaar dictator, bin der jaar Keizer Napoleon III was. ïtizer van Frankrijk zal de lange gene- slwel niet worden. Maar of he niet «n autocratisch bewind zal komen, Snjn voornemens om de regeringsmacht uasterken en die van het parlement te ónderen, is een andere vraag. De Se- Sheeft, naast de Nationale Vergadering, sr zeer beperkte bevoegdheden. Hij zal 6 evenwel geducht in haar arbeid kun- 2 hinderen. Waartoe moet dit leiden? ■iieGaulle de verleiding van een staats- - die Louis Napoleon indertijd op psychologische moment waagde, en tmee later de generaal Boulanger -tie tot zijn kans voorbij was kun- s»eerstaan? R. P. Öe UNO vraagt uitstel van executies in Griekenland fc UNO heeft een dringend beroep op de regering gedaan om de doodvon- tegen tien Griekse vakbondsleden ^edenochtend voltrokken zouden wor- 3 te schorten. De president van de ^.•nblée, Herbert Evatt, stuurde een sajreffend telegram aan koning Paul «Griekenland en premier Themistocles. Cogens mijn persoonlijk oordeel zou 'rekking der vonnissen op dit tijd- •vernstig de verzoeningspogingen belem- We'ke kunnen resulteren in duur- voordeel voor Griekenland en het Tvi»L0lk"' 20 telegrafeerde Evatt. J Athene werd heden bericht dat de >"'0a?lssen inderdaad zijn opgeschort, «asae noodzaak tot „nader onderzoek5'. Dominicaans voorstel om Joegoslavië uit de UNO te verwijderen De afgevaardigde van de Dominicaanse Republiek stelde gisteren in de politieke commissie voor, Joegoslavië uit de UNO te zetten, omdat Joegoslavië nog steeds hulp verschaft aan de Griekse guerilla's. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van de Verenigde Volken, dat de kwestie van verwijdering van een lid aan de orde wordt gesteld. Dr. Balaguèr van de Dominicaanse repu bliek bracht deze kwestie ter sprake toen de politieke commissie op het punt stond een formele veroordeling uit te spreken over Albanië, Bulgarije en Joegoslavië we gens hulpverlening aan de Griekse gue rilla's. Het is echter niet waarschijnlijk dat men tot dergelijke drastische stappen zal overgaan, en het is zelfs bijna ondenkbaar, daar Rusland in de Veiligheidsraad zulk een voorstel met een veto zou doden. Het feit, echter, dat een dergelijke drei ging wordt uitgesproken, weerspiegelt de verontwaardiging wegens de afwijzende houding die de drie landen hebben ingeno men ten aanzien van UNO-interventie in de Balkan. De Dominicaanse afgevaardigde kwam met zijn in de vorm van een amendement gegoten voorstel, toen de beraadslagingen in de politieke commissie over de Griekse kwestie vier uur lang waren opgehouden door een Joegoslavische obstructie. Daar door heeft het Sovjet-blok verhinderd dat de politieke commissie der UNO een reso lutie aannam welke Albanië, Bulgarije en Joegoslavië formeel veroordeelde wegens het in gevaar brengen van de vrede op de Balkan door hulp aan de Griekse guerilla's. De commissie nam ondanks deze vertra- gingstaktiek van Oost-Europa zes paragra fen der resolutie aan, waaronder de para graaf die Griekenlands Noordelijke buren beschuldigt zich met de souvereiniteit van dat land te bemoeien en de vrede in gevaar te brengen en de paragraaf die beveelt daar onmiddellijk mee op te houden. Doch opnieuw heeft het Russische blok weten te beletten dat de resolutie in haar Naar vredesconferentie in Palestina? Bunche heeft een plan opgesteld Riley, de stafchef van Ralph Bunche, plaatsvervangend UNO-bemiddelaar in Pa lestina, heeft een rapport over de militaire toestand in het Heilige Land uitgebracht dat volgens United Press neerkomt op de conclusie dat de Joden de oorlog practisch hebben gewonnen. Bunche sprak deze con clusie niet tegen, toen Britse autoriteiten hem daarnaar vroegen, doch ontkende wel d^t zijn stafchef Riley botweg aan de Ara bieren zou hebben medegedeeld dat zij de oorlog hadden verloren. Intussen heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad een zit ting bijeengeroepen op heden, om de be spreken of er een mogelijkheid is tot het arrangeren van een vredesconferentie tus sen de twee partijen, waartoe Bundhe een plan heeft opgesteld van drie punten. De zitting zal geheim zijn. Volgens personen uit de omgeving van Bunohe wenst deze de wankele wapenstil stand der UNO in Palestina te vervangen door: 1. Onmiddellijke Arabisch-Joodse on derhandelingen om alle lopende geschillen over de wapenstilstand op te lossen dus punten zoals de recente militaire successen van Israël in de Negev en in Galilea. 2. Daaraanvolgende besprekingen ge richt op demobilisatie van de legers van de Arabieren en Israël, of tenminste het be reiken van een groot „niemandsland". 3. Vervolgens een begin maken met on derhandelingen gericht op een permanente schikking. (United Press.) Frans vliegtuig vermist Een twee-motorig vliegtuig, toebehoren de aan een Franse maatschappij, is Maan dag niet op de verwachte tijd op het vlieg veld Croydon te Londen aangekomen. Het toestel was op weg van Parijs naar Londen en had'zes leden van het Tsjechoslowaakse internationale ijshockey-team aan boord, benevens een uit twee personen bestaan de bemanning. Het weer boven het Kanaal was tame lijk goed. Volgens het tijdstip waarop men het laatst contact met het vliegtuig had, moest het zich reeds in het gezichtt van de Engelse kust of boven Engeland bevinden. Alle vliegvelden langs de route zijn ge waarschuwd. evenals politie en kustwacht. Een toestel van de R.A.F. is aan het zoeken. Acht leden van het team waren reeds te Londen. Zij hebben gisterenavond een wedstrijd gespeeld. Griekse democratie Georse Vorazanis (liberaal) is met ge weld uit het Griekse parlement verwijderd, omdat hij een van de tien ondertekenaren bleek van een boodschap aan de voorzitter van de Algemene Vergadering der UNO, Herbert Evatt, waarin adhaesie wordt be tuigd met een Australisch voorstel in de politieke commissie tot „verzoening" tus sen de Balkanlanden. Er klonken uitroepen als „verrader", toen Vorazanis uit de Kamer werd ver wijderd. De Kamervoorzitter schorste de bijeenkomst. Kamerleden spraken in de wandelgangen de verwachting uit, dat Vo razanis zijn mandaat zal verliezen. Onrast op Java Het hoofdkwartier van het Nederlandse leger te Batavia maakte Maandag bekend, dat zestig Indonesiërs en twee Nederlandse soldaten gedood werden tijdens een ge vecht 45 mijl ten Zuid-Oosten van Batavia bij Tjikampek. De dienst Legercontacten meldt verder onrust in geheel West-Ja va en bericht een nieuwe communistische op mars in de republiek ten Oosten van de Lawoe in de richting van Ngrambe. geheel in stemming kwam. Opmerkelijk was daarbij de eensgezinde houding van Rusland en Joegoslavië. De onvermoeide Joegoslaaf Bebler die de Rus Wisjinski verving als de praatgrage gedelegeerde leidde de Oostelijke aanval tegen de reso lutie, die door China, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten werd gesteund. Bebler protesteerde de gehele dag tegen elke zin en soms tegen ieder woord. Spaak, die de zitting presideerde, noemde deze obstructie een „georganiseerde sabotage" van de arbeid der UNO-commissie. Europa's eenheid De president van de internationale bank voor herstel en wederopbouw John McCloy heeft op de nationale conventie voor bui tenlandse handel verklaard, dat het slot woord op het gebied van de gemeenschap pelijke planning in Europa de economische unie is. Hij voegde daaraan toe, dat naar zijn mening een dergelijke economische unie, die gecentraliseerde controle op zaken als valuta, beleggingsprogramma's, lonen, prijzen en buitenlandse handel met zich brengt, niet zonder een politieke unie tot stand kan komen. Reeds valt de erkenning waar te nemen dat elk land, dat betrokken is bij het Europese herstelprogramma, es sentieel belang heeft bij het gemeenschap pelijke lot van alle landen. Ook ontwikkelt zich in Europa geleidelijk de noodzakelijke manier van denken en planning, waarbij men de landen als een geheel ziet. Teza men met de bereidheid om de nationale souvereiniteit in die mate prijs te geven, dat het optreden als één geheel mogelijk wordt, geeft dit de beste verwachtingen ten aanzien van het bereiken van het uit eindelijke doel. Erepromotie van de heren W. Drees en Paul Rijkens Op de 35ste Dies Natalis der Rotterdamse Economische Hogeschool is het eredoctoraat in de economische wetenschappen verleend aan de minister-president, de heer W. Drees en aan de heer Paul Rijkens, president directeur der Lever Brothers en Unilever N.V. De erepromotie geschiedde Maandagmid dag in de Prinsekerk te Rotterdam in tegen woordigheid van de vertegenwoordiger van de Koningin, mr. K. P. van de Mandele, vrijwel alle ministers, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, vele Kamerleden, de ambassadeurs van de Verenigde Staten van Amerika, Engeland, Frankrijk en Ca nada en de Commissaris der Koningin in Zuidholland. Ook was de administrateur van het Marshallplan in Nederland, dr. A. Valentine, aanwezig. Na de Diesrede van de rector magnificus, professor mr. Ph. A. N. Houwing, over „De onwaarheid en het privaatrecht" vormde orgelspel- de overgang van de Dies-viering naar de ere-promoties. De promotor van de heer Drees, prof. mr. C. W. de Vries, herinnerde er aan, dat de promovendus zijn parlementaire arbeid be gon als stenograaf van de Tweede Kamer. „Toen moest hij," aldus prof. De Vries, „al tijd achter de woorden van de Kamerleden aankomen. Toen de heer Drees zelf Kamer lid werd, was hij zijn medeleden echter voor." Ook als wethouder van Sociale Za ken in Den Haag heeft hij steeds de grote gedachte „van menslievendheid tot mense lijkheid" in zijn werk tot uitdrukking ge bracht. Prof. De Vries overhandigde ten slotte de doctorsbul aan de heer Drees. Om de mens. In zijn dankwoord zeide de minister president, dat het bij het economische en sociale beleid tenslotte om de mens gaat. „De economische wetenschap heeft zich voortdurend af te vragen, hoe mensen on der bepaalde omstandigheden en verhou dingen zullen reageren. Hoe zakelijk en abstract een economisch onderwerp moge schijnen, het is altijd de levende mens die in wezen de achtergrond vormt." Dr. Drees verklaarde menig college van hoogleraren aan diverse universiteiten te hebben kunnen volgen op de „collegeban ken" in Buchenwald. „Ik kon toen aan een van mijn zoons, die in Rotterdam eerste jaarsstudent was, schrijven dat hij gerust kon zijn, want de colleges die hij miste, nam ik in Buchenwald wel voor mijn reke- ning." Sprekende over de economische moeilijk heden van ons land zeide spreker: „Deze worden over het algemeen niet ten volle begrepen. De kloof, die wij hebben moeten sluiten of door het offeren van goud of door buitenlandse leningen waaraan tenslotte eens een einde komt wordt thans wel overbrugd door de Marshallhulp, maar zal ten slotte door het Nederlandse volk zelf moeten worden gedempt." De promotor van de heer Paul Rijkens, professor dr. J. Wisselink, memoreerde, dat de heer Rijkens in 1910 als accountant bij het Van den Bergh-concern in dienst was getreden en door zijn bijzondere kwalitei ten tot een der leidende figuren van het concern was opgeklommen. De promotor noemde de heer Rijkens een knap econo misch constructeur en een groot econo misch strateeg en gaf een uitvoerige analyse van diens werk. Hij memoreerde ook de verdiensten van de heer Rijkens voor - de Nederlandse zaak tijdens de oorlog. Overheid en bedrijfsleven. Na de doctorsbul in ontvangst genomen te hebben, betuigde dr. Riikens ziin dank voor de onderscheiding. Hij zag een sym bool in het feit. dat de senaat tegeliikertiid de overheid en het bedrijfsleven heeft wil len eren. In deze tijd is het zo dringend gewenst, dat overheid en bedrijfsleven zo innig mogelijk samenwerken. Verouderd is De premier neemt de doctorsbul in ontvangst uit handen van zijn promotor, prof. mr. C. W. de Vries. de opvatting, dat de leiding van een bedrijf uitsluitend op het enge bedrijfsbelang be hoefde te letten. Natuurlijk is een directie verplicht dit belang te behartigen, maar indien zij verstandig is, ziet zij het tegen de achtergrond van het algemeen belang en beseft zij, dat op den duur geen toekomst mogelijkheid bestaat voor een bepaalde on. derneming, indien de economische ontwik keling van het land en de welvaart van de bevolking daarvoor geen basis scheppen. Het streven moet er zoveel mogelijk op ge richt zyn voornamelijk door opvoeding qp wijze voorlichting, vertrouwen te kweken en innig contact tussen overheid en be drijfsleven tot stand te brengen. De plechtigheid werd besloten met een receptie. Des avonds bood het gemeente bestuur van Rotterdam de nieuwe ere doctoren een diner aart'ten stadhuize. Prof. dr. J. van Dam tot zeven jaar veroordeeld Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de voormalige secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, de thans 52-jarige professor dr. J. van Dam, tegen wie de advocaat-fiscaal op 26 October een gevangenisstraf van 7 jaar had geëist. De militaire raadsheer, generaal-majoor A. R. van der Bent, las het vonnis voor. Voordat hij aan de sententie begon zeide hij: „Ik.lees vandaag het vonnis voor, om dat ik in de Meidagen van 1940 uw com mandant ben geweest. De mannen van mijn legercorps hebben in die dagen dapper ge vochten en hebben zich goede Nederlanders getoond. Dat ik nu het vonnis moet voor lezen van een mijner manschappen betreur ik." In de sententie overwoog het Hof, dat er geen gronden aanwezig zijn om de ver dachte uit de openbare rechten te ontzet ten. Het vonnis luidde zeven jaar gevange nisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Gandhi's moordenaar bekent Nathoeram Vinayak Godse, de moorde naar van Gandhi, heeft voor het gerecht bekend de schoten gelost te hebben, waar door de Mahatma is gedood. Hij .ontkende, dat er een samenzwering bestond. „Ik had'geen deelgenoten in de aanslag," aldus zeide hij, „ik alleen ben verantwoordelijk voor mijn daad." Verder verklaarde hij nog: „Ik achtte het mijn plicht een einde te maken aan het leven van de zogenaamde vader van een volk, die een zeer grote rol had gespeeld bij het overleveren van het land aan vivisectie.1' Godse had bijna vijf uur nodig om zijn verklaring voor te lezen. Hij was van oor deel, dat Gandhi met zijn leven had te boeten voor zijn „onrechtvaardige, anti nationale en gevaarlijke voorkeur voor een dweepzuchtig deel des lands." Hij eindigde met de woorden: „lang leve het onverdeelde India". De Korfoekanaalkwestie thans weer voor het Internationale Hof Vandaag zal het Internationale Hof van Justitie te 's-Gravenhage een begin maken met de hervalling van de behandeling der zogenaamde Korfoekanaal-kweslie, het ge schil tussen Albanië en Engeland, dat ont stond toen twee Engelse kruisers in 1946 bij een tocht door het Korfoekanaal op mijnen liepen,-ofschoon de Britse vloot na de Duitse nederlaag het Kanaal drastisch gezuiverd had van mijnen en obstakels. Ruim veertig manschappen kwamen bij deze ongevallen om het leven. Tevoren waren Britse kruisers van de wal af be schoten door Albaanse kustbatterijen. Engeland beschuldigde Albanië ervan de mijnen te hebben gelegd. Na een behande ling door dè Veiligheidsraad, die tot geen resultaat leidde, l$gde Engeland het geschil aan het Internationale Hof voor, dat in eerste instantie de vraag behandelde of Albanië zich aan de uitspraak van het Hof wenste te onderwerpen. Na dagenlange de batten werd van Albaanse zijde toegestemd in het erkennen van de competentie van dit Hof. Thans komt dus het eigenlijke ge schil pas in behandeling. Men verwacht dat Engeland thans zal aanvoeren dat de mijnen op Albaans verzoek door Joego slavië zijn gelegd, aldus meldt Reuter. In de afgelopen nacht is ingebroken in een perceel aan de Platanenlaan in Bloe- mendaal. Een-aantal goederen, ter yraarde van 500'wordt vermist. Pierre de Gaulle als spreekbuis der R.P.F. Pierre de Gaulle, de broer van de gene raal en burgemeester van Parijs, die zelf in de Raad van de Republiek werd gekozen, vertelde aan de pers dat deze raad welke door de R.P.F. gedomineerd wordt, van nu af aan permanent in conflict met de Na tionale Vergadering zal zijn. „De regering dient te begrijpen dat nieu we algemene verkiezingen en formatie van een regering op basis van nationale unie noodzakelijk is," zo merkte Pierre de Gaulle op. „Dit is het eerste ding dat ge daan moet en het enige ding dat gedaan kan worden. Frankrijk kan niet door par tijen geregeerd blijven, die geen enkele be langrijke kwestie kunnen oplossen", aldus Pierre de Gaulle. Vanmiddag om vijf uur zal een kabinets raad plaats hebben, waarop de regering haar positie in het licht der verkiezingen zal overwegen en waarschijnlijk zal beslui ten wat gedaan moet worden met de twee M.R.P.-staatssecretarissen die hun zetels in de Raad van de Republiek verloren. De algemene verwachting is dat Queuille zal trachten tijd te winnen door hun posten bij de taak van twee andere ministers te voe gen, in plaats van het gehele kabinet te reorganiseren. Over de feitelijke sterkte die.de Gaulle in de nieuwe Raad van de Republiek zal hebben, lopen de meningen uiteen. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken zegt dat de R.P.F. er slechts 77 zal hebben. De Fran se pers, waaronder zelfs de communistische Proteststaking in Bizonië Alle toebereidselen zijn getroffen, zo meldt Reuter, voor een algemene staking, die meer dan tien millioen werkers zou omvatten in de Anglo-Amerikaanse zóne van Duitsland. Het betreft een proteststa king wegens de duurte. De staking, die een etmaal zal duren, valt aanstaande Vrijdag. Vakverenigingsleiders hebben meege deeld, dat de militaire gouverneurs Robert son en Clay, op hun bespreking te Melle met de vakverenigingsleiders, niet hebben getracht de vakbeweging van haar besluit af le brengen. De generaals gaven te ver staan, dat zij het conflict als een interne Duitse aangelegenheid beschouwen. bladen, geven de.Gaulle een totaal van 107, terwijl de R.P.F. leiding beweert dat 123 leden aan de R.P.F. hun schriftelijke steun hebben toegezegd. Tussen, nu en 19 Decem ber moeten nog 51 leden uit het Franse ko loniale rijk gekozen worden en dus is tot dat tijdstip niet met zekerheid te zeggen hoeveel radicalen, onafhankelijk republi keinen en andere onafhankelijken en recht- sen zich bij het blok van de Gaulle zullen voegen. Dè eerste krachtproef zal plaats vinden wanneer de nog altijd incomplete raad op 16 November vergadert en zijn voorzitter kiest. Het is practisch zeker dat de R.P.F. Pierre de Gaulle naar voren zal schuiven, en de derde macht waarschijnlijk Gaston Monnerville zal steunen, de radicaal-socia listische voorzitter van de oude Raad. (United Press.) Perscommentaren. Het probleem der verhouding tussen de nieuwe Raad van de Republiek en de Na tionale Vergadering geeft aanleiding tot commentaar in de Franse pers. Bij de „Combat" en cle „Liberation" komt een zekere onrust tot uiting. In „Aurore" en „France Libre", eist André Frossard alge mene verkiezingen. De M.R.P., die tot dusver een grote terug houdendheid aan de dag heeft gelegd, ver- dedigt zich thans bij monde van Bidault, de gewezen minister van Buitenlandse Za ken, die in „l'Aube" schrijft: „Ik maan onze vrienden tot kalmte en vertrouwen aan. Het is niet de eerste maal, dat men van verplettering, instorting en diepe val ge waagt. In de tijden, waarin wij leven, komt het er in de eerste plaats op aan te blijven bestaan. De beproeving, die wij doormaken komt even onverdiend als onverwacht. De vergelding zal komen, zelfs wanneer zij slechts door een handvol mannen is gewild. Surséance van betaling ver leend aan „Holland Nautic" De Haarlemse rechtbank heeft vandaag aan'de N.V. Holland Nautic de definitieve surséance van betaling verleend voor de tijd van één jaar en zes maanden. Tot cu ratoren zijn benoemd mr. H. J. Pot te Heemstede, mr. T. Zelle te Amsterdam en ir. H. F. Ott de Vries te Haarlem. Het woord is aan Otto Weiss: Iloc meer betekenissen een woord heeft, hoe minder het betekent. Volledig eerherstel voor IJmuidense arts „Overwegende dat de grondslag van de tenlastelegging een schrijven van een aan tal artsen is, die echter na een uitgebreid onderzoek niet konden verklaren welke feiten zij precies zélf waar hebben ge- noVnen en dat daarom de waarde van dit schrijven sterk in twijfel moet worden getrokken; overwegende dat er in deze zaak een oude vete in het spel is; over wegende dat de verklaringen van oud illegalen over deze verdachte zonder uit zondering zeer gunstig zijn; overwegende dat beschuldigde tijdens de bezetting ken nelijk niets anders heeft gedaan dan de belangen van Nederlandse arbeiders be hartigen", zo begon de Haarlemse bijzon dere kantonrechter vanmorgen, voordat hij de IJmuidense arts W. van H. meedeelde dat de gehele beschuldiging tegen hem ver vallen was verklaard. En van de publieke tribune ging een hartelijk applaus op. Dokter Van H. was in appèl gekomen van een advies tot dertien maanden inter nering enige tijd geleden door het Tribu naal tegen hem uitgebracht. De tenlaste legging tegen hem baseerde zich op een „aanklacht" van een aantal collega's die hem betichtte van een lange reeks feiten, waaruit ingenomenheid met en hulp aan de vijand kon worden afgeleid. Maar zoals de kantonrechter zei, bleef van deze hele serie beschuldigingen na een uitgebreid onderzoek niets over. Voordat de kantonrechter uitspraak deed, had de verdediger mr. Stomps nog opgemerkt dat naar aanleiding van het verslag in de IJmuider Courant over de zitting van veertien dagen geleden een bijeenkomst van de illegaliteit in IJmuiden was belegd. Op die bijeenkomst hadden de doktoren verklaard dat zij met de notities over dokter Van H. niet de bedoeling had den gehad een aanklacht tegen hem in te dienen. Mr. Stomps voegde daaraan toe, dat hij niet de minste reden had aan de waarheid van deze verklaring te twijfelen. TBC-besmetting bij beroepsuitoefening Schadeloosstelling volgens Ongevallenwet mogelijk Sedert 1901, het jaar, waarin de Onge vallenwet in werking trad, werden verzoe ken van verpleegsters en anderen, die in de uitoefening van hun beroep in dienst betrekking tuberculose hadden opgelopen, om een schadeloosstelling op grond van de Ongevallenwet, door de Rijksverzekerings bank te Amsterdam afgewezen op grond van de overweging, dat het ontstaan van tuberculose niet was een ongeval of een daarmede gelijkgesteld leisel. Deze opvat ting van het bestuur der Rijksverzekerings bank werd steeds door de Raden van Be roep en de Centrale Raad van Beroep te Utrecht als juist aanvaard. In November 1947 heeft de constatering van enige medi sche ervaringsfeiten over het ontstaan van tuberculose tot gevolg gehad, dat de Cen trale Raad van Beroep, in tegenstelling met voorheen tuberculeuze besmetting wel als ongeval is gaan beschouwen en een aan vraag van een verpleegster om schadeloos stelling op grond van de Ongevallenwet heeft toegewezen. De consequentie hiervan is volgens een publicatie in het „Sociaal Maandblad" dat allen, die sedert 1901 in de uitoefening van hun beroep in dienstbetrekking ooit tuber culose hebben opgelopen, zich thans waarschijnlijk met succes tot het be stuur der Rijksverzekeringsbank te Am sterdam kunnen wenden met een verzoek om schadeloosstelling ingevolge de Onge vallenwet. Zij, wier aanvraag om schadeloosstelling in het verleden reeds werd afgewezen, kunnen zich met een beroep op het bekend worden van feiten of omstandigheden als bedoeld in artikel 75 der Ongevallenwet met een verzoek om herziening der reeds ontvangen beslissing tot de Rijksverzeke ringsbank wenden. Zij, die nog nimmer om schadeloosstelling hebben gevraagd, kun nen zich met een beroep op artikel 73 lid 3 der Ongevallenwet tot de Rijksverzeke ringsbank wenden met een aanvraag om schadeloosstelling op grond van de omstan digheid, dat tuberculose eerst door het be kend worden der bovenbedoelde ervarings feiten als „ongevalsgevolg" is herkend. Het verdient aanbeveling dat betrokkenen in beiderlei gevallen het verzoek om herzie ning of de aanvraag om schadeloosstelling vóór 12 November bij het bestuur der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam in dienen. Montgomery sprak met de drie Westelijke militaire gouverneurs Veldmaarschalk Montgomery, de voor zitter van het comité van opperbevelheb bers van de West-Europese Unie, hield gis teren zijn eerste bespreking met de opper bevelhebbers van de Westelijke bezettings troepen in Duitsland. De conferentie werd gehouden te Ostenwalde bij Melle, het ver blijf .van generaal Robertson, de Britse gouverneur. Veldmaarschalk Montgomery hééft ge heime besprekingen gevoerd met de mili taire gouverneurs van de drie Westelijke zones. Een agenda van hun besprekingen, die Maandagmiddag zou worden bekend gemaakt, werd op het laatste ogenblik inge trokken. ZACHTER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met later in het Noorden van het land plaatselijk enige regen of motregen. Geleidelijk aanwakkerende Westelijke wind. Be langrijk zachter, vooral in de nacht. 10 November: Zon op 7.50 uur. onder 16 57 uur Maan op 15.16 uur, onder 00-40 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1