IJmuider Courant buizen Haarlems Dagblad Chinese regeringstroepen melden belangrijke zege bij Hsoetsjou „Wij willen de tegenpartij niettegen de muurdrukken" Minderheid der rechters te Tokio had Hirohito berecht willen zien Europese Federalisten dringen aan op Assemblée vóór April 1949 De eenheid der drie Westelijke mogendheden staat op het spel ,fJaar^ No. 19091 - MINISTER van Wederopbouw, die f Veld heet, ofschoon hij een ge- 'lDontterdammer is en zich ook nu met inplaats van met weiden moet - v„,,rien. heeft zijn plannen onthuld, dat wij in 1952 of 1953 in zijn, ongeveer zestigduizend ji' I jaar te bouwen. Door duplex- p Je te passen, dewelke twee ge nder één dak kunnen herbergen en int normale één-gezins-woningen verbouwd, meent hij het woning- t&lin i960 onder de knie te kunnen Hii of zijn opvolger, of diens op- waarschijnlijk de laatstgenoemde, Ministers duren niet lang. Als wij dan '- -n in 196° zal het tien •iaar vorderen •duplex-woningen te'verbouwen en nc tien jaar om de vele inmiddels A-rotten door behoorlijke huizen te n Minister In 't Veld zal dan ze- meer in functie zijn. Ik trouwens om u de daden van zijn voort- 4 rné"nazaten te rapporteren. Maar 'rtL zullen hij en ik die tijden nog H Men weet het nooit. hoop ik iets anders te zullen n\namelijk dat de woningnood eer- '"Li worden opgelost, doordat in de loop ren een groot deel van onze jonge n in staat zal zijn, over de grenzen dten en temidden van met ons ver volken zich een toekomst te schep- Z0U mij niet verwonderen als mi- In't Veld ook aan die mogelijkheid 5 roar.M Hm er b« P13™ rink ®een rekening mee houden. Want fnog generlei zekerheid dat het die Inmost "er3evenwel de betekenis 1 U De bevolking van dit kleine land ïn Binnen enkele jaren zullen, als Z doorgaat, de tien millioen bereikt En daarna zal de toeneming zich kop- biiiven voortzetten. Welnu, wij zitten ,1 opgepropt in ons landje. U denkt 'ien aan de Veluwe, de Drentse hei «oral aan de landwinning in wijlen- "uiderzee, pro resto bekend als IJsel- t Maar dit alles baat te weinig. Nog tfa van de onvruchtbaarheid van som- sdun-bevolkte streken zou er toch mogelijkheid bestaan, de bevolking /'kijk over het land te verdelen. Men Z-'a voldoende bestaansbronnen voor ka en die levert een klein land met delfstoffen, zoals het onze, voor een mensenmassa op den duur niet staat nu al te bezien of wij het kunnen rooien, als de tijd van ^all-hulD voorbij is. En daarna zal het S moeilijker worden. Want wij zijn kjeg het dichtst-bevolkte land in -ken onze economische aaneensluiting g België zal ons verenigen met op één r» dichtst bevolkte. Wij hebben nooit -Xebensraum" gekreten zoals indertijd ■Duitsers, die veel meer plaats hadden en die overigens „ruimte voor gitsuitoefening" bedoelden, die wij niet "reven. Maar algemeen beleid, dat op de sJonst is gebaseerd, dient nadrukkelijk •it ee zorgelijke omstandigheid van onze '-bevolking rekening te houden. Het is standers, Onze grenzen zijn te nauw, omdat Wij naar gebiedsuitbreiding maar omdat dit kleine land geen le mogelijkheden biedt voor de •iiró en bekwaamheden en zelfs het be- ajvan onze jonge mensen. Er staat veel s op het spel dan de vraag, hoe vol de huizen gebouwd zullen worden, al iwi de eerstkomende jaren deze vraag ajend aan de orde. lÜ moeten wij allemaal erkennen. Mi- ar In't Veld heeft ons daarbij de zaak i rooskleurig voorgesteld. Nog twaalf ïoa het woningvraagstuk op te lossen. ritten lange tijd. Wie denkt aan zoveel si-bewoonde huizen, waarin geen vre- risrst, waarin partijen evenmin tot etaBtemming kunnen komen als de des Stalin en Truman die ieder toch iLTiot huis voor zichzelf hebben die teren. Hij huivert bepaald als hij zich ::aal onvoldoende zolderkamer-behui- sp en krotten, waarvan in dit blad ver bis, poogt voor te stellen. Twaalf jaar! Roeten evenwel in aanmerking nemen, ïa de loop van die periode een steeds ■^rijdende verbetering in de toestand i inreden en het aantal huisvrouwen, autonoom de pollepel zal zwaaien si eigenste aller gebieden de keuken •and over hand zal toenemen. Niet dat iijrom lach. Wat zouden wij mannen Sjen als wij het brandpunt van onze sïzaamheid dag-in, dag-uit met een :iermoesten delen en hij onze geliefdste an en vakgereedschap op afwijken- ons inziens verkeerde en onhe te wijze hanteerde? Neen, wij zijn ook 'ükkelijk' niet. Hiischien meent u, dat minister In 't Veld imaar wat sneller dan in twaalf jaar fikaar moet zien te krijgen. Dat kunt a;! wensen, maar ik zie daar niet veel op. Hij heeft niet alleen met mate- i maar ook met arbeidskrachten te Éa. Er is een tekort aan arbeidskrach- iu de bouwbedrijven. De minister op plannen, om het bouwvak aan- S-'iijk te maken voor jongens. Dat hij doen bewijst wel, dat het geen rccdlge zaak is. Er zitten verschillende bekanten aan. Dat de wederopbouw os eerste jaren na de oorlog zo slecht i3«rde heeft alles nog moeilijker ge- laten onze gemeentebesturen intus- dat zij er bij zijn en bij blijven. deel krijgen. R. P. franco hoopt op steun tóten Marshallplan om je New York Times is een interview "•-iceerd van de correspondent Sulz- met Franco, die tijdens dit inter- verklaard zou hebben te hopen op ■:ning van tweehonderdmillioen dol- ,J1 Verenigde Staten voor het her- de Spaanse industrie. Franco ver- jj®. dat Spanje niet aan het Europees wan „wil" deelnemen vanwege de van politieke groepen in de '"landen. Hij prefereerde recht ss onderhandelingen met de V.S. ter ^jaing van politieke verwikkelingen, h Sulzberger verklaarde Franco 5,7; hij Spanje als automatisch in- besch°uwt bij alle kwesties, - west-Europa aangaan, en bereid is u nemen aan de West-Europese Unie. 4?* e4n regeringsfunctionaris te j heeft Spanje weinig of geen •411 verhrijgen van een regerings- --Ticuhere lening van Amerika. Kennemerlaan 154. Tel Adm 5437, Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), eg 47 Santp - Haarlem Gr. Houtstr 93 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom «t «pcctfttt TSaatlniwcöc Courant (anno ZaterSag 13 NovemEer 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal f 4.25 Franco per post 4.75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad CJitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem meer dan negen-en-een-half Honderdzestigduizend man communistische troepen zouden in „wilde wanorde" vluchten land heeft president Truman verzocht, het Congres in buitengewone zitting bijeen te roepen teneinde de mogelijkheid van rui mere hulp aan Tsjang Kai Sjek te onder zoeken. Later werd verklaard dat het de partement van Buitenlandse Zaken nog niet op de hoogte is gébracht van dit voor stel. De woordvoerder voegde er aan toe, dat senator Bridges heeft verzocht generaal MacArthur naar China te zenden om de Chinese regering te helpen de toestand meester te worden. Officieel is gemeld, dat het Chinese re geringsleger ten Oosten van Hsoetsjou een „belangrijke overwinning" heeft behaald. Tienduizend manschappen van de legers der communisten zouden zijn gedood en vier duizend gevangen genomen. Een leger van 160.000 man dat door de communisten wordt aangevoerd, zou op de vlucht gedreven zijn na een veldslag van 36 uur om de stad, die 250 km ten Noorden van Nanking ligt. Dit was het einde, zo wordt gemeld, van de eerste faze van de slag om Hsoetsjou. Naar waarnemers menen, zou „de over winning aan de regering van Tsjang Kai Sjek een adempauze verlenen tot volgende maand, wanneer de tweede faze van de slag zal beginnen." Volgens het Chinese legerblad „Vredes- dagblad" hebben de door de communisten geleide troepen 37.000 man verloren, voor dat zij „in wilde wanorde" naar het Noor den vluchtten. Het nieuws van de over winning zou de regeringstroepen te Hsoe tsjou aangemoedigd hebben. Zij zouden twee punten 30 km ten Noorden van de stad heroverd hebben. Er zouden geen vijandelijke troepen op minder dan 112 km ten Oosten van Hsoetsjou zijn. Wapens voor China. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat 5000 ton ammunitie voor kleine wapens naar China is verscheept. De republikeinse senator Styles Bridges, voorzitter van de commissie van begroting en van de commissie van toezicht op de Amerikaanse hulpverlening aan het buiten- Nieuwe beroering in Frankrijk Talrijke Parijse arbeiders zijn gisteren in staking gegaan als protest tegen de ar restatie van het communistische parle mentslid L'Huillier na de ongeregeldheden van Donderdag op de Champs Elysées. Uit vele delen van Frankrijk worden botsingen met stakers gemeld. De door de communisten geleide vakver enigingsraad voor het gebied van Parijs, die meer dan een millioen arbeiders verte genwoordigt in drie departementen van de Seine, Parijs inbegrepen, heeft voor heden een 24-uurstaking uitgeroepen als protest tegen „hef brute optreden van de politie en de arrestatie van communistische par lementsleden". Twee gearresteerde communistische par lementsleden zijn inmiddels in „voorlopige vrijheid" gesteld. Men verwachtte dat in Parijs heden geen kranten zouden verschijnen als gevolg van het besluit van de bij de C.G.T. aangeslo ten drukkers mee te doen aan de 24-uur staking. Ook de bij de C. G. T. aangesloten jour nalisten besloten te staken. De meeste Pa rijse journalisten behoren echter tot een onafhankelijke vakvereniging. Maandag komt de nieuwe vishal B in gebruik Negen pakhuizen telt de hierbij af gebeelde nieuwe hal B, de 180 meter lange „jongste loot" aan de dikke stam van 't IJmuidense Staatsvissershaven- bedrijf. Zij zijn geheel op het koel houden van vis berekend: de raamopeningen werden in de deuren opgenomen bij wijze van warmte wering. De oppervlakte van de nieuwe hal is ongeveer 2100 m2; de opslagruimte is 12 meter breed en daarachter ligt een „ver- keerspad" van 6 meter en een pakhuis diepte van 8 meter. Een bijzonderheid is nog, dat de schepen hier veel dichter bij de wal kunnen komen, doordat de houten beschoeiing in de kademuur is „wegge drukt" en er dus geen ver-uitstekend rem- mingswerk nodig is, zoals bij de rest van de hallen. Een uitvloeisel van de ingebruik neming op Maandag 15 November zal on getwijfeld zijn, dat het verkeer achter de hallen meer gespreid en dus plaatselijk minder druk wordt. Het woord is aan..„ Von d.cl Geweldige heerschappij hielt niemand lange staende: gematigde duurt langst. Het interieur van De Russische stafchef Wassilefski vervangen Een onbekende, Sjtemenko, zijn opvolger Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Russische maarschalk A. M. Wassilefski is ontheven van zijn functie als chef van de generale staf, „met het oog op de overbelasting zijner werkzaamhe den". De ministerraad heeft tezelfdertijd gene raal S. M. Sjtemenko tot chef van de ge nerale staf en vice-minister van de strijd krachten benoemd. Wassilefski zal eerste onder-minister 4 voor de gewapende macht blijven, welke functie hij gelijktijdig met die van chef van de generale staf bekleedde. Van generaal Sjetemenko is buiten de Sovjet-Unie weinig bekend. Tot nu toe had hij de rang van kolonel-generaal en diende hij als plaatsvervangend chef van de generale staf. Politie in Sittard nam weekbladen in beslag Onlangs heeft de gemeentepolitie in Sit tard een groot aantal weekbladen in beslag genomen, omdat zij deze als zinnenprikke lende lectuur beschouwde. Op last van het O.M. bij het kantongerecht in het arrondis sement Maastricht zijn'ongeveer 800 exem plaren teruggeven, omdat op grond van de inhoud volgens de wettelijke bepalingen geen strafvervolging met succes kan wor den toegepast. Naar de inhoud van 200 exemplaren wordt nog een nader onderzoek ingesteld. NEHER: Voorwaarden voor hervatting der onderhandelingen niet te scherp gesteld De eerste foto van de Haarlemse drieling, Elly, Tjadie en Pimmie de Berg, die Woensdag het levenslicht aanschouwde. Om klokslag vier uur landde gisteren op Schiphol de Constellation „Holland" van de K.L.M. uit Batavia met aan boord de heer L. Neher, gedelegeerde van het opperbe stuur te Batavia, die naar Nederland terug keerde voor besprekingen met de regering. Dè heer Neher verklaarde de laatste be richten over de situatie in Indonesië niet ontvangen te hebben, reden waarom hij de journalisten niet kon inlichten over de laatste ontwikkelingen. Wel verklaarde hij dat toen hij uit Batavia vertrok, de situatie zo was, dat er geen reden tot direct pessi misme omtrent de hervatting der onder handelingen met de republiek bestond. Wat betreft de twee punten: beëindiging van bestandssohendingen en hervatting van het goederenverkeer, deelde hij mede, dat deze eisen nog altijd bestaan. Het is echter niet de bedoeling „de tegenpartij tegen de muur te drukken", zodat de formulering op het ogenblik niet al te scherp is gesteld. De heer Neher kon niet zeggen wanneer hij naar Batavia zou terugkeren. „Wat er met mij gebeurt hangt af van het resultaat van mijn besprekingen in Den Haag". De nieu we wetgeving laat wel degelijk een ver tegenwoordiger van het opperbestuur in Batavia toe, al is het. niet uitgesloten dat deze figuur dan eventueel een andere naam zal hebben. Voorstellen van Cochran. Over de voorstellen van Cochran zei de heer Neher: „De voorstellen in de vorm waarin ze ons werden voorgelegd, werden niet aanvaardbaar geacht. Dit is echter iets anders dan ze verwerpen. Hoe dan ook, deze voorstellen zullen, willen zij een basis voor de onderhandelingen vormen, als een voor stel van de commissie van Goede Diensten moeten worden aangeboden. Tot nog toe moet men ze beschouwen als een punt van discussie." Sprekende over de onderhandelingen, zei de heer Neher, dat de Nederlandse delegatie op het ogenblik geen voorzitter heeft. Wie de nieuwe voorzitter zou moeten zijn, achtte de heer Neher een open vraag. Dat de re gering de heer Beel daartoe zou uitnodigen leek hem niet waarschijnlijk, omdat dit „onverstandig" zou zijn. Over het vertrek van de heer Van Mook en de reactie hierop in Indonesië, sprak de heer Neher als zijn mening uit, dat algemeen dit vertrek wordt betreurd. „Dr. Beel is echter een gaarne gezien man, en wanneer hij zich na korte tijd zal hebben ingewerkt, zal blijken dat hij uitstekend op zijn plaats is." Diefstal op stafion Bloemendaal Gisteravond omstreeks zes uur heeft een vingervlugg bezoeker van het spoorweg station te Bloemendaal kans gezien een bakje met wisselgeld, dat ongeveer drie honderd gulden aan munt- en bankbiljet ten bevatte, te ledigen en zich met de buit uit de voeten te maken. Vermoedelijk is de dief via het perron achter het raam gekomen, waar de loket list de kaartjes verkoopt. Zonder dat iemand het merkte, heeft hij zich toen van het geld meester gemaakt. Wapens via de luchtbrug naar Berlijn, zegt Tass Het Russisch persbureau Tass bericht, dat „aanzienlijke hoeveelheden wapens en munitie via de luchtbrug van Frankfort naar Berlijn zijn vervoerd". Het persbureau voegt er aan toe, dat zich onder deze munitie talrijke gasgranaten bevinden, die „in het geheim door speciaal aangeworven ploegen van Duitse arbeiders zijn gelost". De „Brabazon" is afgebouwd Engelands grootste landvliegtuig de 127 ton wegende achtmotorige Bristol „Braba zon" is, wat de bouw betreft, thans gereed. Verwacht wordt, dat de proefvluchten in de komende lente gehouden kunnen wor den. De „Brabazon" is ontworpen voor het vervoer zonder tussenlanding van honderd passagiers van Londen naar New York. Deze nonstop vlucht maakt het meenemen van ongeveer 61.000 liter brandstof nodig. Een van de moeilijke vraagstukken, die men had op te lossen, was volgens „The Times" het ontwerpen en beproeven van een methode om langs mechanische weg de enorme roer-oppervlakken in beweging te brengen. Gedurende twee jaar is gewerkt aan twee systemen, een hydraulisch en een electrisch. Het hydraulische systeem is toe gepast tijdens vluchten met een „Lancas- ter"-bommenwerper en heeft daarbij ten volle voldaan. „Japanse keizer is hoofdschuldige" Rechter Bernard (Frankrijk) van het in ternationale tribunaal voor oorlogsmisda den te Tokio heeft verklaard, dat Tojo en de 24 andere veroordeelde Japanse oor logsmisdadigers slechts medeplichtigen zijn en dat keizer Hirohito voor het tribunaal gebracht had moeten worden. Zoals giste ren gemeld zijn Tojo en zes anderen tot de dood door de strop veroordeeld. Zestien der beschuldigden werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, een tot 20 jaar en een tot zeven jaar. Bernard adviseerde vrijspraak van alle beschuldigden en zeide: „De werkelijke schrijver van de Japanse oorlogsverkla ring (de keizer) is aan alle vervolging ontsnapt". Uit het dagboek van de Japanse vroe gere zegelbewaarder citerend, zeide Ber nard, dat de keizer diens raad tot voor zichtigheid in de wind sloeg en besloot liever te luisteren naar de minister van Marine en de chef van de generale staf van de Marine. (De zegelbewaarder, Kiotsji Kido, werd tot levenslang veroor deeld). Bernard zeide eerst van plan te zijn ge weest te zwijgen. .Met het oog op de bil lijkheid tegenover de beschuldigden achtte hij het echter zijn plicht zijn opvattingen uit te spreken. Ook de president van het tribunaal, sir William Webb, verklaarde dat keizer Hirohoto zelf voor het tribunaal had be horen te verschijnen. Webb heeft te kennen gegeven, dat het tribunaal bij de uitspraak rekening had te houden met 't feit, dat de Japanse keizer niet op de lijst der beschuldigden voor kwam, ofschoon hij (volgens Webb) een belangrijk aandeel had in het ontketenen van de oorlog en niet te verontschuldigen was met het motief, dat men hem naar het leven zou hebben gestaan, indien hij zijn medewerking niet verleend zou hebben. Sir William voegde er evenwel aan toe: „Het is mijn zaak niet. Ongetwijfeld is met het oog op de hoogste geallieerde be langen besloten tot zijn immuniteit". De Sovjet-Russische rechter Zarjanof heeft zijn voldoening te kennen gegeven over de uitspraak, die, aldus zeide hij, pre cies zijn mening weergaf. Grondvesting van de staat Europa Sedert twee jaren bestaat in Europa de Unie van Europese Federalisten, die alle federalistische bewegingen overkoepelt en deze unie heeft te Rome haar tweede alge mene congres gehouden met ruim 700 deel nemers uit veertien landen. Dit congres is Vrijdag geëindigd. Het doel van het congres was in de eerste plaats de houding der federalisten te bepa len ten aanzien van het Frans-Belgische voorstel om door de vijf van Brussel het initiatief te doen nemen tot het bijeenroe pen ener Europese Assemblée. Men weet, dat dit voorstel niet de steun der Britse regering vond en dat Nederland er minder voor bleek te voelen dan België en Frank rijk. Over één ding zijn de federalisten het allen eens: de toekomstige vergadering moet niet de Europese regeringen vertegen woordigen, doch de volken. Dat is een car- dinaal verschil. Zouden de regeringen af gevaardigden aanwijzen, dan zou men moe ten stemmen volgens landen en zou een voorstel slechts rechtsgeldigheid verkrijgen, wanneer het met algemene stemmen zou zijn aangenomen. In een vergadering van vertegenwoordigers der volken, leden van de verschillende parlementen of andere burgers, kan men hoofdelijk stemmen en beslissen bij meerderheid. Een ander axioma der federalisten is, dat de komende vergadering een grondwetgevende vergade ring moet zijn. Een nieuwe staat Europa moet worden opgericht, waartoe alle sta ten, die tot Europa behoren en een demo cratische regeringsvorm hebben, als deel staten kunnen toetreden. Zij dienen daartoe afstand te doen van een deel hunner sou- vereiniteit, doch voor burgers onent zich het ruime perspectief van het Europese staatsburgerschap. Er is een resolutie aangenomen, inhou dende dat de Unie een beroep zal doen op de regeringen van Europese democratische staten, opdat deze het initiatief willen ne men tot het vormen van een internationale commissie, belast met het vaststellen van de vorm, over welke de regeringen het eens moeten worden voor het bijeenroepen ener grondwetgevende vergadering voor Europa. In die vergadering moet iedere staat ver tegenwoordigd zijn door een aantal afge vaardigden, overeenkomend met het aantal inwoners van de staat. Er zal echter een minimum-vertegenwoordiging moeten wor den vastgesteld voor kleine staten zowel als een maximum voor bijzonder grote. De vergadering zal niet alleen de grondwet voor Europa moeten opstellen, doch tevens aanwijzingen moeten geven om op volken rechtelijk onaanvechtbare wijze te geraken tot de federale eenheid. De resolutie dringt er bij de regerin gen en parlementen op aan, dat de be doelde vergadering ten spoedigste, uiterlijk op 31 Maart 1949. worde bij eengeroepen. De federalisten zün na melijk van mening dat Europa in zeer ernstig gevaar verkeert en dat alleen federatie het redden kan. Mocht het niet mogelijk blijken tegen de genoem de datumvle vergadering bijeen te roepen, dan zullen de besturen van alle bewegingen voor Europese eenheid in buitengewone zitting bijeenkomen om de toestand onder ogen te zien. Een ander besluit van het congres betreft in het bijzonder Engeland. De aanwezig heid van Engeland in een Europese fede ratie wordt beslist noodzakelijk geacht, doch de federalisten ontveinzen zich niet dat de banden tussen Engeland en het gemenebest eigenaardige bezwaren mee brengen. Om te voorkomen dat Engeland voor een keuze wordt gesteld, die fataal zou zijn voor Engeland, voor ons wereld deel en voor het gemenebest, wordt een. commissie ingesteld, belast met het vinden van een oplossing juist voor dit Engelse dilemma. f er ontwaar diging in Frankrijk over eenzijdige Ruhr-politiek van Engeland en Amerika De Franse regering, verontrust over het Brits-Amerikaanse besluit de Ruhrmijnen en sleutelindustrieën aan de Duitsers terug te geven, zendt, zo schrijft Reuters corres pondent te Parijs, een van haar vooraan staande diplomaten, Frangois Poncet, met een speciale opdracht naar Duitsland. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde de opdracht, maar ont hulde niet de aard van Poncets taak. Poncet was Frans ambassadeur te Berlijn van 1931 tot 1938. Hij heeft sinds de be vrijding niet actief gewerkt voor het Franse Montgomery in Brussel Veldmaarschalk Montgomery, de voor zitter van het comité der opperbevelheb bers van de Westelijke Alliantie, die van 12 tot 15 November een bezoek zal bren gen aan Brussel, is Vrijdag uit Nederland in de Belgische hoofdstad gearriveerd. Montgomery zal de gast zijn van de Britse ambassadeur te Brussel, sir George Rendel. Hij zal tijdens zijn verblijf be sprekingen voeren met de Belgische mi nister van Defensie, Kolonel Raoul le Fraiteur, en de leden van de Belgische generale staf. Var» 19 tot 22 November zal Montgomery in Luxemburg zijn. Over de besprekingen, die Montgomery te s-Gravenhage heeft gevoerd, is van of ficiële zijde een communiqué verstrekt, waarin onder andere wordt gezegd, dat veldmaarschalk Montgomery als voorzit ter van het Comité van opperbevelhebbers van de Permanente Verdedigingsraad der West-Europese Unie besprekingen heeft gevoerd over de problemen, die betrekking hebben op de militaire aspecten van het Pact van Brussel. „De besprekingen in Den Haag werden gehouden in de aangename en openhartige sfeer, die kenmerkend is voor de groeien de militaire samenwerking in West- Europa. Speciale aandacht werd geschon ken aan het aandeel, dat Nederland zou moeten en kunnen bijdragen in de West- Europese paraatheid". ministerie van Buitenlandse Zaken. Naar men meent te weten, heeft de Franse regering het voornemen, het Brits- Amerikaanse besluit met alles wat in haar vermogen ligt te bestrijden. Nimmer sinds het einde van de oorlog heeft er in Frankrijk zo'n algemene eens gezindheid bestaan als in de huidige ver ontwaardiging over het Brits-Amerikaanse besluit, aldus Reuters correspondent. De vrees te Washington voor een breuk in de eenheid der grote drie in West- Du itsland in verband met de Ruhrkwestie viel samen met critiek in de Amerikaanse pers op de Brits-Amerikaanse politiek in deze. De politiek werd „onverstandig" ge noemd. De Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft Vrijdag avond verklaard, dat het Belgische stand punt ten aanzien van het Brits-Amerikaan se plan tot overdracht van de eigendom van de Ruhr-industrieën aan de Duitsers „dichter bij het Franse standpunt ligt dan bij dat van de Britten en Amerikanen." Een Nederlands standpunt is niet bekend gemaakt. GELEIDELIJK ZACHTER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Biit, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Voor het Noord-Westen van het land matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, Meest zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Zachter vooral des nachts. Voor het Zuid-Oosten van het land ge deeltelijk bewolkt overwegend droog weer. Des nachts nog tamelijk koud, morgen overdag iets zachter dan van daag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. 14 November: Zon op 7.58 uur. onder 16-51 uur Maan op 15 57 uur onder 05.07 uur 15 November: Zon op 7 59 uur, onder 10.49 uur Maan op 16,10 uur, onder 06.22 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1