Tel. 5563 Taxi tel 4333 Romeifn Meer „jong bloed" in de visserij kan alleen de Visserijschool leveren GASVERWARMING OLD CLOTHES NEW Hef testament ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 JJMUIDER COURANT Maar dan moet er ook een internaat komen Het zal velen in de gemeente verheu gen te zien hoe hard er gewerkt wordt aan de wederopbouw van IJmuiden, zegt de heer P. J. Verwayen, directeur der gemeentelijke visserijschool in het jaarverslag van deze instelling. En hij vervolgt: Gelukkig is de visserijschool bewaard gebleven en is de schade er bijna hersteld. Het is echter te betreu ren, dat van de noodzakelijke uitbrei ding nog niets is gekomen. Er worden tegenwoordig aan het visserij on der wijs eisen gesteld, die deze uitbreiding alleszins billijken. Het Visserijbedrijf, aldus de heer Ver wayen, moet van de scholen personeel kun nen betrekken, dat volkomen op de hoogte is van alle werkzaamheden in dat bedrijf. Aan deze eis kan echter niet worden vol daan, zolang de scholen daar niet voor in gericht zijn. Probleem der kustboten. De personeelvoorziening van de vloot vormt nog steeds een ernstig probleem. Wegens gebrek aan behoorlijk onderlegd personeel komt het herhaaldelijk voor, dat de zogenaamde „kustboten" niet op de vast gestelde datum kunnen vertrekken. Het behoeft geen betoog, dat dit tot zeer na delige gevolgen leidt voor de rederijen, de visvoorziening en de uitvoer. Na gewezen te hebben op de bestaande plannen van regeringswege een school annex internaat te stichten in. Nederland, zoals reeds thans in Polen bestaat, zegt de heer Verwayen in zijn jaarverslag: Hetgeen ontbreekt om een ideaie opleiding voor het Visserijbedrijf te verkrijgen, kan als volgt worden samen gevat: ten eerste de gewenste uitbreiding van de school, waardoor het onderwijs aan het machinekamerpersoneel en het dek personeel op hoger plan gebracht kan wor den. In de tweede plaats een internaat voor de visserij en tenslotte een oefenvaartuig, dat uitsluitend voor de visserij is uitgerust en waarop het op school geleerde in prak tijk kan worden gebracht. Met een dergelijke basis voor de oplei ding zal het voor het bedrijf gemakkelijker vallen voor „kwaliteitsvis" te zorgen en daarmede de concurrentiemogelijkheden met het buitenland te vergroten, zo besluit de directeur. Onderwijsverslag. TJit het onderwijsverslag van de dag school blijkt dat in 1947 een aantal leer lingen gelijk aan dat over 1946 de lessen volgde. Evenwel werden 88 nieuwe leer lingen toegelaten. De gemiddelde leeftijd van de leer lingen was belangrijk hoger dan het jaar ervoor. Bij de jongeren valt min der animo voor de zee- en visvaart waar te nemen. Door enige rederijen werd een begin ge maakt met het plaatsen van lichtmatrozen op de schepen. De algemene verwachting is, dat hierdoor meer jongeren zich voor de nieuwe cursus zullen aanmelden. In totaal deden 64 leerlingen examen vraagt advies bij TECHNISCH BUREAU ZEESTRAAT 34 - TEL. 3537 - BEVERWIJK ZONDAG 14 NQVEMBER IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden, H. Doop; 5.30 uur ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. A. Verschoor, van Santpoort; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur ds. J. Tijmes, van Nunspeet. Doopsgezinde Gem. Helmstraat. 10.30 uur mej. T. v. d. Zwaag, van Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk. 10 uur Heilige Dienst; 7 uur Vespers; Woensdag 9 uur Kerkdienst. Leger des Heils. 10 uur Heiligingssamen komst; 7 uur Openluchtsamenkomst; 8 uur Ver-lossingssamenkomst. Leiding commandant Durman. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel, gezinsdienst; 19 uur ds. Gijmink, van Rotterdam, jeugddienst. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. A. Ver schoor. van Santpoort. Ver. v. Vrijz. Herv. Abelenstraat. 10.30 uur ds. H. Jansen, van Heemstede. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst. Vrije Evangelisatie. 4 uur H. v. d. Brink, van Bloemendaal. DRIEHUIS. Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveld. 10.30 uur ds. J. van Buuren. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur d. L. Brink. VELSEN-NOORD. Ned. Herv. Kerk. 19 uur ds. L. Brink. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. A. Schweitzer. Doopsgezinde Kerk. Geen dienst. Maranatha. 10 uur H. v. d- Brink, van Bloemendaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. P. A. Tichelaar-. De Toorts. 10 uur ds. A. A. Wildschut, van Amsterdam. Kapel. 5 uur ds. F. L. van Duykeren, van Amsterdam-W. Geref. Kerk. 10.30 uur prof. dr. G. Ch. Aalders, van Heemstede; 5 uur ds. A. Verschoor. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 11 en 5 uur stud. E. R. Postma. Chr. Geref. Kerk. Gebouw Bethel. 3 uur ds. J. C. Maris. HAARLEM. Church of England, Kinder huissingel. 3 p.m. Remembrance Service, Rev. C. E. Elton, R.D. Men wordt dringend verzocht, ter voor koming van fouten en onvolledigheden, de predikbeurten vroegtijdig aan onze redactie in t.e zenden, liefst voor een gehele maand tegelijk. voor de verschillende vakken. Hiervan slaagden er 54 of ruim 84 Hieronder volgt een overzicht van de behaalde diploma's: 2 voor stuurman zeevisvaart, 2 aanvul lingsdiploma zeevisvaart, 1 aanvullings- diploma kleine handelsvaart, 3 stuurman kustsleepvaart, 22 radio-telegrafist, 2 kaart- passen, 2 bewijs van bekendheid met de bepalingen ter voorkoming van aanvarin gen op zee, 3 machinist-stoker voor de zee visvaart, 4 motordrijver kleine handels vaart en 15 schoolexamen „opleiding zee- en visvaart." Van de zeventien leerlingen, die de „zwemproef" aflegden, slaagden er 16. Resultateneavondschool. Het aantal leerlingen, dat de avondschool bezocht bedroeg 161. Er werden 92 nieuwe leerlingen toegelaten. Veel belangstelling bestond voor de cur sussen Schiemannen en Motordrijvers. Klas B I (opleiding bestman) werd door een vrij groot aantal opvarenden van de „Miinenveegdienst" gevolgd. Ook de cursus motordrijvers werd druk bezocht, evenals de opleiding voor scheeps- werkluigkundige. Mutatie onderwijzers. De heren J. W. van Oostex*om en A. Ven- nik zagen af van een herbenoeming en in hun plaats kwamen de heren J. P. van der Does en L. A. Bronswijk. De heer J. Gravemaker werd tijdelijk leraar in „Schiemannen en bi-eien en boe ten", de oud-hoofdmaehinist ter koop- vaardii J. Hoogeveen geeft tijdeliik les in de vakken montage, plaat- en bankwerken en in natuur- en werktuigkunde. Commissie van toezicht. In de plaats van wijlen de heer F. Berk hout werd de adjunct-inspecteur voor de scheepvaart, de heer C. M. Tuntler be noemd. Wegens vertrek naar Engeland moest de heer W. J. Baldinger als commissielid be danken. Hij werd opgevolgd door de heer J. C. Pronk. Dat de Visserijschool in een behoefte vooi-ziet, blijkt uit het feit. dat 59 leerlin gen uit andere plaatsen de school bezoe ken. Tot zelfs uit Hardinxveld, Meppel en Hoogeveen komen de heren hier om het onderwijs te volgen. De heer Verwayen en zijn staf gaan dan ook vol moed verder op het ingeslagen pad om „zeehelden en zeewaardige burgers" af te kunnen leveren. MARKTBERICHTEN 12 November 1948 Besommingen. KW 86 f 5950; KW 168 f 8958; KW 47 f 2590: KW 107 f 967: IJM 241 f300; IJM 230 f750; IJM 5 f777: IJM 207 f22; IJM 210 f950; IJM 202 f 18: VD 60 f 510; UK 43 f 200; UK 47 f130: UK 199 f 110; UK 163 f 160; UK 70 f60; UK 266 f 150; UK 72 f 180; UK 46 f 310; UK 80 f210; UK 115 f160: UK 119 f200; UK 99 f170; UK 7 f120: UK 161 f150; UK 125 f210; UK 90 f140; UK 86 f280; UK 169 £410; VD 9 f380. Prijzen. Tarbot I 3,253.25; gr. tong 2.75; gr.m. tong 2.85—2,65; kl.m. tong 2,60—2,35; kl. tong I 2,30—2,20; kl. tong II 1,80, per kg. Bot 46—29; schar dicht 17,507; v. haring 15—14,50 per 50 kg. Aanvoer. 7 kisten tong en tarbot. 5 kisten schelvis, 100 kisten wijting. 370 kisten schar. 65 kisten schol. 60 kisten bot, 25 kisten makreel, 2102 kisten v. haring, 10 kisten diversen. Totaal 2741 kisten. 1 trawler besomde f 14.800. HOOGWATERTIJDEN Zaterdag 13 November: 1.36 en 13.56 uui\ Zondag 14 November: 2.15 en 14.28 uur. Maandag 15 November: 2.46 en 14.59 uur. Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 13 NOVEMBER Thalia. 7 en 9.15 uur: „Het lied van de woestijn". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „Don't fence me in" Patronaatsgebouw, 8 uur: Feestavond C.B. van Transportarbeiders. Zaal Leger des Heils, Edisonstraat, 8 uur: Herdenkingssamenkomst. ZONDAG 14 NOVEMBER Thalia, 3, 7 en 9.15 uur: „Het lied van de woestijn". Rex, 3, 6.45 en 9.15 uur: „Don't fence me in". MAANDAG 15 NOVEMBER Thalia, 8 uur: „Schimmenjacht". Rex, 8 uur: „Don't fence me in". Raadhuis, 912 uur: Spreekuur Wet houder van Sociale Zaken; 1012 uur: Spreekuur Burgemeester. Het kan verbeelding zijn, maar 't is net alsof er al IJmuidenaren bevangen zijn door de „drifter-koorts", de vreemde sen satie, die allen zullen hebben gevoéld, wier werk met de op komst zijnde Engelse drif ters verband houdt. „Ongeduldig-rond- lopen" en „op-de-kop-van-de-haven-naar- het-Westen-staan-te-kijken" zijn wel de voornaamste uiterlijke symptomen, die ook vorig jaar veelvuldig voorkwamen. Toch is er een verandering, die een ver betering betekent ten opzichte van 1947. Toen waren het ladingen haring; dit keer worden het „eigen vangsten", die de sche pen indien mogelijk in IJmuiden zullen gaan lossen. Indien mogelijk ja, want er zijn zoveel factoren, die de komst der drifters helpen bepalen. Hoe groot zijn-nu de vangsten bij voorbeeld onder de Engelse wal? Ligt de haring wat men noemt „mid-zees" van het jaar? Al met al moet men zich echter geen gou den bergen van de overeenkomst voorstel len, want het seizoen loopt op zijn eind, maar het feit alleen reeds, dat er weer drifters kunnen komen, geeft reden tot vreugde. Want daarmee is alweer een kan- teel weggeschoten van de muur, die om de handelsbeti-ekkingen met het buitenland is opgetrokken. Deze drifters, waarvoor geen Hollandse vertaling te vinden is, zijn voor de IJmui denaren bekende eenden in de bijt van de Vissershaven, maar voor hen, die deze scheepjes nooit eerder hebben gezien, kun nen we verwijzen naar de KW 4, de houten boot, die in vroegei-e jaren ook het „drif- ten" heeft beoefend. Zo komen de oude vertrouwde dingen rond de haven weer geleidelijk terug en de man, die na de bevrijding voorspelde, dat het hart van IJmuiden totaal uitgesne den zou woi^en, kan op dit moment rus tig voor een kniesoor gescholden worden. Het hart is bijna weer intact: misschien klopt het in een modernere cadans, maar leven doet het: warm en volledig. Het nieuws van gisteren, dat de bel. die geslach ten van vishandelaren ter afslag heeft ge roepen, een mooi plaatsje zal krijgen aan de buitenkant van het nieuwe kantoor van het Staatsvissershavenbedrijf is niet „zo maar" een „aardigheidje". Daarmee wordt bewezen, dat de ziel van IJmuiden onder de puinhopen is blijven leven. Straks klinkt er een sirene door de hal inplaats van een bel, maar de oude verweerde roeper toont aan, dat het verleden voortleeft in hét heden. En dat is goed in een vissersge meenschap. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Is sneller is beter Chem. reiniging en perserij Desgewenst in één dag gereed, behalve regenkleding KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUIDEN Wereldkampioenschap dammen Programma voor de eerste twee ronden Voor de eerste ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap dammen zijn de ontmoetingen als volgt vastgesteld: G. Post (Frankrijk)P. Perot (Frank rijk); J. Demesmaecker (België)O. Ver- poest (België); P. Roozenburg (Ned.) D v. d. Staay (Ned.); H. Chiland (Frank rijk)G. Rostan (Zwitserland); H. Laros (Ned.)P. Ghestem (Frankrijk, huidig we reldkampioen). De tweede ronde vangt heden (Zater dag) middag om vier uur aan in de zalen van „Artis" te Amsterdam. De partijen zijn als volgt vastgesteld: G. RostanP. Roo- zenburg; D. v. d. StaayJ. Damesmaecker; O. Verpoest—G. Post; P. PerotH. Laros; ChilandGhestem. TAXI! TAXI! voor binnen- en buitenland (Adv.) (Adv.) Velsen Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: J. Polakde Graaf, d., van Wassenaerstraat 22, IJmuiden O.; A. M. Vink Rixel, d., v. Nidekstraat 6, Velsen N.; N. N. VoorhoutDrijver, d., Tuindersstraat 130, IJmuiden O.; J. H. GozelingNijenhuis, d., Narcissenstraat 15, Santpoort; C. Grapendaal —Mol, d., Kruidbergerweg 35, Santpoort; H. M. SmaggeSchelen, z., Laurillardlaan 25, Driehuis; B. Broekvan der Zwan, z., Lijs terlaan 28, IJmuiden O.; J. RemmersGroen, d., de Ruyterdwarsstraat 9, IJmuiden O.; H. M. W. Scheelingsvan Leuven, d.. Beuken- straat 24, IJmuiden O.: M. BakkerKalkman, d.. IJmuiderstraatweg 182, IJmuiden O.; J. GrootGorter, z., Kennemerlaan 14 rd., IJmuiden O. OVERLEDEN: J. M. de Boer, 91 j., weduw naar van C. ,M. Smit, Trompstraat 69. IJmuiden O. GEHUWD: J. J. van der Veldt—J. C. Thoo- len; C. ButterA. J. Nijssen, Rijksweg 295, Santpoort; A. van der ScheurM. Lang broek; A. KramerM. J. Bijl, A. Bellstraat 5, IJmuiden. ONDERTROUWD: P. J. Warmerdam, Kat- wijksestraat 25, Noordwijk en A. N. Dube- laar. Hagelingerweg 55, Santpoort; W. Portegijs, Tulpenstraat 30, Santpoort en W. C. Kruitbosch, Tulpenstraat 30, Santpoort, t.k. adres: Tulpenstraat 30, Santpoort; G. Huige, Cederstraat 12, IJmuiden-O. en T. van den Bosch, Cedei-straat 12, IJmuiden-O., t.k. adres: Cederstraat 12, IJmuiden-O.; P. Rook, Tulpenstraat 23, Santpoort en G. A. van dei- Beek, Duvenvoordestraat 39 i-d., Haarlem; F. J. Buutkamp, Trompstraat 209, IJmuiden- O. en L. Kluin, van Nauwstraat 103 II, Am sterdam, t.k. adres: Velserduinweg 165, IJmuiden-O.; G. van der Vis. de Weerdstraat 24. IJmuiden-O. en G. Wortel, Dii-kssti-aat 2, IJmuiden. Burgemeester Kwint en de tunnelbouw Naar aanleiding van de uitlating, die burgemeester mr. M. M. Kwint van Vel sen in de laatste raadsvergadering deed hij verwachtte, dat Velsen over vijf jaar zijn tunnel onder het Nooi-dzeekanaal heeft hebben verscheidene bladen deze urgente kwestie in nadere beschouwing genomen en men heeft opgemerkt dat de burgemeester het niet zo scherp bedoeld zou hebben. Naar wij van mr. Kwint ver namen, was het zijn bedoeling hoewel hij geenszins op zijn door ons weergegeven woorden 'terugkwam de hoop en de ver wachting uit te spreken, dat de tunnelbouw inderdaad binnen afzienbare tijd zal wor den aangepakt, zodat men er over vijf jaar althans mee bezig is of er een eindweegs mee gevorderd is. DE VELSER VOETBALELFTALLEN Vole wijekersStormvogels. De Vogels komen als volgt uit: Kraak, Van den Oever, Aland; Goedhart, Snoeks Sr., Snoeks Jr.; Luppens, Meyer, Zwemmer, De Boer, Van Opbergen. Schoorl is door een blessure verhinderd mede te spelen. Stormvogels IIBFC II. Stormvogels komt uit met: Hamers; Broekhuizen, Hem- ken; Van Vliet, Twisk, Glas; Venus, De Boer, v. d. Linden, v. d. Kuil, Van Gelder. Velsen-Noord Volledige Velser voetbaldag Na beurtelings van een of twee weken rust in de voetbalcompetitie te hebben ge noten komen Zondag de drie Velser clubs weer in een volledig programma uit, dat voor twee elftallen opnieuw een omzetting inhoudt. Op het Van Gelder Sportpark ontvangt Kinheim de club Hollandia uit Hoorn. De spil Rem, die de laatste keren als links binnen fungeerde is naar de achter-hoede vei-huisd, waarbij De Vries naar rechts is verschoven. Groeneveld, de rechtsachter staat nu als spil; Van der Steeg is van de linker vleugel naar binnen geplaatst en Van der Wateren, die weer is opgenomen, fungeert op zijn oude plek van vorig jaar als linksbuiten. Kinheim verschijnt met: H. B. Daniëls; S. de Vries en P. Rem; C. de Boer, W. Groeneveld en N. de Ruiter; J. Starreveld, H. Prinssen, A. Prinssen, A. v. d. Steeg en H. J. v. d. Wateren. De tweede thuiswedstrijd is voor I.E.V., welke club het Haarlemse D.C.O. ont vangt op „Watervliet" (V.V.B.-terrein). De grote moeilijkheden van deze Velser club, die lelijk in de verdrukking is geraakt, blijken ook nu nog niet te zijn overwonnen. Het gemis aan spelers brengt opnieuw de zelfde elf in het veld, echter in weer an dere foxmatie, waarmede men iets wil trachten te bereiken. Rechtsachter Zonne veld maakt de sprong naar linksbinnen; v. d. Vlies is van zijn functie als linksbui ten ontheven en zal de linksachterplaats vei-dedigen. Stokman is van aanvaller eveneens ver dediger geworden en de voorhoede is op nieuw dooreen geschud met Schavemaker rechts- en Slotemaker linksbuiten. De I.E. V.'ers komen uit met: M. v. d. Bos; A. Stok man en J. v. d. Vlies; J. Wittebrood, P. v. d. Berghe en A. Zoutman: J. Schavemaker, H. "Rrantjes, Th. Koek, H. Zonneveld en S. Slotemaker. De „Breesapers" trekken naar Madjoe in Amsterdam eix gezien de merkbare resul taten met hun elftal is hierin geen veran dering gebracht. V.V.B. zal het sterke Madjoe bestrijden met: C. van Veelen; W. van Riemsdijk en J. Duineveld: G. v. d. Veldt, M. Arisz en A. Gi-eshof; C. Hoen, H. Vex-swijveren, N. Michel, R. Folkerts en P. Hooydonk. „Watervliet" speelt in eigen huis Dg ikleïlle De verdedigïngsfout van het eerste korf baltwaalftal „Watervliet" tegen K.V.D. in de laatste vijf minuten kostte de groen gelen verleden Zondag een kostbaar punt en het bezoek van O.K.V. op .„Watervliet"- sportpark op Zondag belooft dus zeker een felle strijd dezerzijds om de beide punten, wil „Watervliet" tenminste in de running blijven. Deze ontmoeting kan worden ge wonnen daar O.K.V. slechts vijf punten uit acht wedstrijden wist te behalen en de groen-gelen toch altijd nog als no. 3 staan genoteerd met 11 punten uit 9 wedstrijden. Watervliet I komt in het veld met de dames C. Broeksma, R. Weyman, T. Gieze, W. Jansen, J. v. Vught, S. Sanders en de heren J. Broeksma, F. Möhlmann, H. Gieze, H. v. Someren, E. de Lange en W. Berghuis. Watervliet 2 trekt naar Aurora 3 in Haar lem om beide punten in de wacht te slepen. Het vierde Velser twaalftal is Zondag ook op eigen veld en ontvangt T.H.B. 3. De lagere Watervlieters doen het beter dan hun oudere zusjes en broers en ook het vierde heeft grote kans op succes. Tenslotte trekken de Watervliet A-adspi- ranten naar D.V.S. in Haarlem en ook zij kunnen met aanpakken de overwinning behalen. Beverwijk ordent het verenigingsleven Financiële basis nog onzeker Zoals wij reeds eerder berichtten, zou door de redactiecommissie van het Gidsje van het Beverwijkse verenigingsleven, mede om mutaties en correcties welke daarop betrekking hebben, bekend te ma ken, een vademecum voor het verenigings leven worden uitgegeven. Het eerste nummer van dit vademecum, waarvan de naam en koptekening is ont worpen door de heer de Roos, is dezer da gen verschenen en de samenstelling heeft zoals de heer van Leeuwen in zijn inlei dend woord zegt evenals die van het ver enigingsgidsje veel moeite en tijd gekost. Verder vraagt de heer van Leeuwen, Bree- straat 83A, alsnog de medewerking van die verenigingen, die nog niet, of onvolle dig. opgenomen zijn, hun gegevens schrif telijk aan zijn adres te willen opgeven. Uiteraard wordt er door de heer van Leeuwen op aangedrongen, dat de reeds ingeschreven verenigingen de redactie, re gelmatig van mutaties en correcties op de hoogte houden. Aan het slot van zijn in leiding zegt schx-ijver, dat naast het adres boek van de verenigingen nog verscheidene taken te verrichten zijn. Behalve dat regelmatig de aandacht ge vestigd zal worden op de voor het vereni gingsleven belangrijke zaken, zullen ook regelmatig de programma's van de diverse verenigingen gepubliceerd worden. Voor de redactie van het orgaan werden aangewezen: mej. Lijpen en de heren Demmers, Gertenbach, van Leeuwen, Wal lenburg, de Roos en Thomas. Een oplossing over de financiering van het geheel is voorlopig nog niet gevonden, deze zal afhangen van het aantal vereni gingen welke de actie willen steunen en eventueel te verkrijgen subsidies van ge meente en andere instellingen. Het artikel van de heer Jh. de Roos maakt melding van de reeds bestaande Centrale Bestuursraad der Beverwijkse zang- en muziekverenigingen, welke uit noodzaak geboren is en zorgde voor een dracht en ordening. Aangezien nu alle concerten met een tussenruimte van tenminste 14 dagen na elkaar gegeven worden, alle concerten ge registreerd worden en eens per jaar geza menlijke uitvoering gegeven wordt, om de onderlinge band zoveel mogelijk te ver sterken, worden veel teleurstellingen en financiële tekorten voorkomen. Naast het eerste correctie- en aanvul lingsblad op het Gidsje, werd het gehele winterprogramma van de verenigingen voor zover bekend gepubliceerd. H.O.S.C. III wint te Overveen In de competitie van de Noordhollandse Schaakbond won het der-de tiental van de Hoogovenschaakclub Donderdagavond te Overveen zijn eerste wedstrijd van dit sei zoen met 4'é5'/> van Rolland III. De gedetailleerde uitslagen luidden: Rol land III—HOSC III 4%—5Vi. 1. C. Kampman—P. Zeïlstra 1—0; 2. J. Ban- sïngJ. Groot 10; 3. C. D. LeevendigP. Snijder 01; 4. P. VethaakH, v. Laaren 0—1; 5. K. J. Altena—D. Oort V3—ti; 6. Th. Eekhart—P. Siebers 01; 7. Tj. Baarda—C. Zoon 10; 8. G. J. SarletD. Verstegen 01; 9. H. KerkheideA. de Vries 1—0; 10. A. Roppen—J. Bennink 0—1. Totaal 4Y<—5V2. Textielpunten voor het oprapen Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 18 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een huissleutel, 2 kousen in zakje, enveloppe met textielpunten, cein tuur, duimstok, fietspomp, damespolshor loge, dasspeld, étui met schoolbenodigdhe- den, dameskous, verschillende wanten en handschoenen en twee portemonnaies. Aangetroffen: een hond. FEUILLETON van mevrouw Maquisfen door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson 3) Dan heb je Robert Maquisten. Dat is ook een neef. Hij woont er wel niet in huis, maar hij is er erg vaak. Doet zaken. Voorts is er een nichtje, dat Nora Hull heet en een man heeft in het Midden-Oosten. Zij is ook in dienst en chauffeert voor een of andere generaal. Knap ding kan aar dig pralen weet overal wat van. En dan nog een nichtje van de kant van de Ma- quistens, Honor King het soort- meisje, waarvan je je afvraagt, of zij eigenlijk wel ergens is, als zij niet aanwezig is, maar ze zeggen, dat ze pakjes maakt voor krijgs gevangenen. En dan is er nog een erg stijve, beheerste verpleegster Magda Brayle. Wat bedoel je met „beheerst?" Jeff dacht na. Een beetje stijfselachtig, zei hij. Zo van het soort: Ik ben verpleegster denk er om! Soort mens, dat zegt; Kijk, hier heb ik een lekker drankje drinkt dat nu eens gauw op'.Maar nicht Honoria houdt haar onder de duim. Carey lachte Je schijnt bij dat ene bezoek aardig wal ontdekt te hebben, Jeff, zei ze. Wie zegt je, dat het bij één bezoek gebleven is? Ik ben er Zondagmiddag gaan theedrinken, heb er Dinsdag geluncht en Donderdag gedineerd om kennis te maken met Robert en Nora. Je wilde me niet ge loven, maar je zult het wel merken; ze zijn practisch alle familie van mij. Nu, we zijn er. Groot en grijs rees het huis voor hen op. Maitland Square was er in de oorlog goed afgekomen. In Maitland Street waren er hier en daar gapingen tussen de huizen, maar het plein had geen schade opgelopen. Nummer- 13 had zelfs al zijn ruiten nog. Vier lage treden leidden naar de voordeur. De stenen overkapping van het bordesje was licht beschadigd. De deur Was zwart geverfd. De fraaie koperen klopper, die de deur eens had gesierd, was opgeborgen. De omtrek er van was nog vaak te onderschei den op 't doffe vlak van .de verf. Het getal 13, dat in witte verf was aangebracht bo ven de plek, waar de klopper had gezeten, verving de koperen cijfers, die ook ver dwenen waren. Carey ging de vier treden op onder het schemerig portiek en trok aan de bel. HOOFDSTUK HL Een dik, blozend meisje van zeventien jaar bracht Carey naar de eerste verdie ping en over een portaal, waar zij op een indrukwekkende mahoniehouten deur klopte. Een diepe stem antwoordde: Binnen! De deur werd open geworpen en het meisje zei: Hier is juffrouw Silence, mevrouw! en Carey ging naar binnen. De kamer was groot en had twee open slaande deuren, die uitkwamen op een balcon met een smeedijzeren hek Zij be vatte een grote hoeveelheid meubelen, minstens evenveel als een gewone salon en voorts Honoria Maquisten in bed. Eigenlijk was het alleen het bed. dat Carey éérst zag het bed en nicht Honoria. Het stond tegen de muur, tegenover de deur tussen de schoorsteen en het verst gelegen raam, en het was reusachtig groot. Vier zilveren pilaartjes droegen een hemel van het bed, waarvan zware gordijnen van emerald- groen-en-zilver brocaat afhingen. Een sprei van hetzelfde materiaal bedekte de dekens. Honoria Maquisten zat rechtop tegen een berg groene, violette en blauwe kussens, met een glinsterende, zilveren draperie om haar schouders. Zoals zij daar zat, leek zij geweldig groot, haar stijve, smalle schouders bevonden zich hoog boven de rand van het bed, terwijl de torenhoog opgestapelde krullen van een vlammend koperrode pruik die indruk van grootte en hoogte op fantastische wijze versterkten. Toen zij naderbij kwam, had Carey nog net tijd genoeg om zich boos te maken op Jeff Stewart. Hoe kon hij nu beweren, dat nicht Honoria op de Koningin van Sheba leek en dat daar alles mee gezegd was? De Koningin van Sheba had in ieder geval geen vuurrode pruik gehad, van zowat een voet hoog en bestaande uit enige duizen den krullen. Het was mogelijk, dat zij ook diamanten oorhangers had gedragen en meer ringen dan je kon tellen en het leek ook nog aannemelijk, dat ze behaAgen was geweest met paarlen. Honoria had er vijf rijen van om haar hals en de parels waren zo groot, dat het bijna niet te geloven was, dat zij niet uit een bazar afkomstig waren. Nu stond Carey ryrast het bed en stak haar hand uit om de lange, magere hand te nemen, die naar haar werd .uitgestrekt. Die voelde benig en hard aan en de vele ringen deden haar pijn. Een paar van die ringen waren omgedraaid en de scherp geslepen stenen sneden in haar vlees met hun harde punten. Zij was naar de dichtst bijzijnde kant van het bed gegaan, omdat nicht Honoria aan die kant zat. De benige hand had haar stevig vast en hield haar zoveel mogelijk naar het licht. Een paar schitterende, lichtbruine ogen onder uit geplukte en donkerder gemaakte wenk brauwen keken als het ware door haar heen. .Er bewoog geen spier op het gezicht. Het lange, smalle gelaat, de tamelijk grote mond, de kin, die wat te kort was voor- de lengte van het. gezicht het was alles zonder enige uitdrukking. De zorgvuldig gepoederde en geschminkte huid, de nauw keurig weggewerkte rimpels, de felrode lippen, maakten het geheel wezenloos. Al leen de ogen waren levendig, nieuwsgierig en doordringend. Een ogenblik later zei nicht Honoria met haar diepe stem: Zet jë hoed eens af. Carey bracht haar vrije hand omhoog en deed haar hoed af. Zo kwam haar hoofd met het glanzende zwarte haar te zien. Boven haar voorhoofd lagen een paar losse krullen, en ook opzij en van achteren, maar het gehele kapsel maakte de indruk van glad, sluik en glanzend te zijn. Het zwarte haar vormde een prachtig contrast met haar van nature blanke huid en de donkerblauwe ogen, die beschaduwd wer den door wimpers, even zwart als het haar. Plotseling verloor het gezicht van mevrouw Maquisten de uitdrukking van wezenloosheid. De wangen begonnen te trillen, de grote mond beefde. Er kwamen tranen in de ogen en de diepe stem zei. (Wordt vervolgd). Gereld Ramkrishna Dalmia k., deze naam u wat vreemd in R. i# Dat „te begrijpen, dat Jklig men n,et alle dagen kan wj die lands deurplaatje. Maar mia komt ook niet „jt Bil. woont ergens in Iridic of Wr kt». Ril' daar tegenwoordig heet. En dat iedereen hem. Als ge ooit i„ kent Als ge 00i' in Isais ktI" dan kunt ge aan de eersten, u k®»t terfanter vragen waar RamtJ"4 W komt, mia woont. Hij zal"ÏÏeuÖ»* fe misschien zeggen: kom ik 1„„ hii ai u mee, want ik moet ook die «ft ge komt zonder mankeren tereS huis van de familie Dalmia 'tt Dalmia is niet de eerste s. India. Hij is de eigenaar van elf a ls,t en een stel fabrieken waar aiiL sblaie» wordt wat ge maar bedenken ugetlJskt auto's tot ganzeborden toe Er k «5 naar hem genoemd en naar 3S.T ren. Er zijn sleden die Jan Dalmia en Toon Dalmia en rS heten, bij wijze van spreken. wel dat onze Dalmia een beland!' is En nu komt het: Alles wSf--. alles wat hij doet, dat alles k een doel: Het instellen van LF °P voor de hele wereld. reüering Hij heeft daar heel wat von. reist daarvoor de wereld rond, hij S Bil hier en daar met plezier ervoor „m?4 Maar hij denkt er het zijne van Jcllat Kijk, daar in India leeft een w zijn ogen niet in de zak heeft n -!* machtige Dalmia heeft gezien a? !'ikt, de wereld eigenlijk wel is. Ha hLS?» geroken, dat het op den duur toch I ,1 maar daarop uitlopen kan- n*+ Wq maal met onze BerlijnsJ Chinese burgeroorlogen en Griekse? 01 ties en Kamerdebatten en burenm^' familievetes en ideologieën enwate maal nog meer is waar we ons limt maken - dal we op den d™, l&T! bijeen zullen kruipen onder één I? tegen iemand zullen zeggen: Man S ge er van maken kunt; dit kleine 2 zal een wereldje moeten worden al, blijft'"8'0 n°S WllIeI1 d5t he'V8rdn He dat heeft onze vriend Da]mia zrjn klompen kunnen aanvoelen Fn moet ge in India komen om 0™,™? vinden die er alles voor over hebben m aatgene te doen waarvan ze weten Z het goed is. Daarvoor moet ge in komen! 8 m tada Want hier om u heen wandelen bosiw mensen dre ook wel weten wat goed i, en waar we uiteindelijk naar toe moeten Maar weten en doen is twee bij die' 7» kijken naar links, ze kijken naar rechts en ze kijken dan gauw voor zich, zo zedig'ah een nonneke op het Zandvoortse strand omdat ze bang zijn te worden uitgelachen' Omdat ze bang zijn ervan verdacht té worden een overtuiging te hebben die toe. vallig niet door de eerste de beste lawaai, schopper wordt gedeeld. Ons wereldje is klein genoeg om één te zijn. We zullen dat nog wel eens ond°r- vinden, als er eens een geregelde zomer en winterdrenst is ingesteld naar Mars en Jupiter met goedkope retourtjes op Zondag. Dan zullen we onze diplomatie!» notatjes aan een touwtje rijgen om zé oo het toilet te hangen en dan zullen we tegen elkaar zeggen: Die lui van Mars hebben een ideologie dre hun wel eens zou kunnen opstoken om een doordeweekse invasie naar ons wereldbolletje te organiseren- laten we de koppen maar bij elkaar steken Het kan zijn dat er niemand thuis is op Mars als we daar eens zouden gaan kijken, Maar wie weet is er wel iemand thuis op al die andere bolletjes en bollen waar v/e bij heldere avond naar loeren als we met of zonder Marietje op een bank in het park zitten. En onze vriend Dalmia denkt er zó' over. Op zijn Indias zegt hij: AJ,is er dan niemand thuis, we zouden toch in ieder geval van dat aardse geduvel af zijn, waar- voor we ieder ogenblik ons hart en onze distributiekaart moeten vasthouden. Het kan nooit kwaad om het ééns te zijn. Neen, dat kan nooit kwaad, vriend Dal mia. We zijn het daarover zo ééns als het maar kan. Als ik in de buurt van India kom, dan kunt ge me verwachten. We zul len het er dan eens languit over hebben. Schuif maar vast een kussen voor me aan en laat uw vier-en-veertig vrouwen een kopje thee zetten. Want het kan gezellig en plezierig v/orden, gezelliger dan bij de UNO. L ZEEWEG 275 „Gemengde berichten" van de E.V.C. DAG EN NACHT (Adv.) Vrijdagavond heeft het schap „Gemengde berichten", onder lei ding van Ber Huising voor de afdeling Beverwijk van de E.V.C. in het Kennemer- theater een gevarieerd cabaret-programma voor het voetlicht gebracht. De opbrengst van deze avond kwam ten goede aan het fonds Bijzondere Noden. Voor de pauze sprak de landelijke voor zitter van de E.V.C., de heer Hinnink, die vond, dat de strijd van de arbeiders in Frankrijk in vele Nederlandse kranten m een verkeerd daglicht wordt gesteld. De overgemaakte 400.000 francs, waarover in de Tweede Kamer vragen zijn gesteld, kon den volgens spr. voor de E.V.C. geen na delige gevolgen hebben. Spreker wekte de aanwezigen op om de Frlnse 'stakers te steunen. De heer Hennink vond de ^een heid van de arbeiders „ondanks alles nog zeer groot en stelde de Hoogovens ais voorbeeld, waar, aldus spreker, de E.v.u „veel bereikt heeft". Na nog SesPr(?^n hebben over de verminderde subsidie op de levensmiddelen en de daarmee verban houdende prijsstijging, besloot spreker zij - uitvoerig betoog met een propagandistisch getint slotwoord. Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 13 NOVEMBER. Kennemer-Theater, 7 en 9.15 uur: Kr verhoor. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: De BB- pioen melkboer. W. B.-Theater, 8 uur: In old California. Corso-Theater (Castricum), 7.1a uur: Mens durf te leven. ZONDAG 14 NOVEMBER- Kennemer-Theater, 2.30, 4.30, 7 en uur: Kruisverhoor. Luxor-Theater, 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. He kampioen melkboer. W. B-Theater, 2.30, 5 en 8 uur: to California. 3 Corso-Theater (Castricum), 4.1b en uur: Mens durf te leven.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6