IJmuider Courant Haarlems Dagblad Artikel Zeven Dr. Evatt en Trygve Lie sporen Grote Vier tot verzoening aan Prinses Elizabeth heeft een zoon Het Russische ontwapeningsvoorstel door politieke commissie afgewezen Twee bolwerken van Tsjang Kai Tsjek in Noord-China omsingeld No. 19092 Bureau*1 Kennemerlaan 154/ Tel. Adm. 5437, rjL Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), ftrrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 jelet 10721 Directeur-Hoofdredacteur 15051 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom «n öpmtjte Daartansit* €onrrait (Snno 165S) Maandag 15 November 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad (Jitgave van de Stichtiner Voorlichting te Haarlem IS HONDERD JAAR de Grondwet' van ,tische volksvrijheden in ons land werd afgekondigd. Artikel Zeven ,'rherke's monumentale hervorming de Persvrijheid. Het zeide: -"mand heeft voorafgaand verlof nodig, '^or de drukpers gedachten of gevoe- te openbaren, behoudens ieders- ver- ^«deHiklieid voor de wet." Artikel n zei dat en zegt het nog steeds> want heeft in de eeuw van zijn bestaan geen Jlg ondergaan. Het is in de practijk lévens goede waarborg gebleken voor iiheid, die zozeer met ons volkskarak- 'U-ereenstemt en die onze levensopvat- n zozeer is gaan kenmerken. Dat de '-:c bezetter het in de jaren 19401945 Sfoeten heeft getreden, heeft er slechts bVedr'agen, dat zijn waarde meer dan c«wordt beseft. vohiurlijk heeft het een voorgeschiedenis die eigenlijk ligt in het begin der tZ Revolutie, toen Mirabeau deze Vrijheid formuleerde in de woorden: '^Persvrijheid moet niet worden beperkt, driipen, begaan door middel van de v-moeten worden bestraft." Dit kan -ti zien als de oorsprong van het latere sLidse artikel. Zijn staart „behoudens verantwoordelijkheid voor de wet" Rekent hetzelfde als de tweede zin in '-beau's formulering: wie zijn gedach- of gevoelens door middel van de druk- openbaart, blijft daarbij evenals ieder aan de algemene strafbepalingen Inworpen. Hij mag bijvoorbeeld niet iaigen, niet aansporen tot oproer, niet malbare moraal schaden. Het Franse heeft overigens in de revolutiejaren ;,.j büjde loopbaan gehad. Het stond nog •^behalve vast in de stormen van die t Eerst werkte het een enorme stijging y'het aantal bladen uit: de meeste „vlie. 'e blaadjes" van revolutionaire agita- Daarna schrokken de nieuwe macht teers van hetgeen zij ontketend hadden éfflven hun persvrijheid binnen twee jaar aop,waarbij honderden journalisten in jgyangenissen belandden en zeventig adffl geguillotineerd. Zodat de ironische ontstond: „Art. 1. Iedere burger kan y dagblad stichten. Art. 2. Iedere burger, f- een dagblad sticht, zal terechtgesteld Onze Bataafse Republiek ver klein art. 16 van de staatsregeling van .De vrijheid van drukpers is heilig", ibetzelfde jaar werden allen, die haar koe mening van de overheid misbruik- kmet geseling en verbanning bedreigd, kolgden verschijnings-verboden op, de ^wetten van 1805 en 1806 bevatten tgioord meer over persvrijheid, Koning Napoleon verbood alle politieke jshoawingeu eii toen Nederland in 1810 bet Franse Keizerrijk werd ingelijfd eüreen ieder restant van vrije menings- de herwinning van onze onaf- in 1813 werd alleen de een- Nieuwe bemiddelingspoging inzake Berlijn r-algeschaft en in de Grondwet van 1815 sd de Persvrijheid slechts in beginsel ka. Bij wijze van vrome wens. Eerst in kwam haar volledige waarborg uit üstormen der tijden te voorschijn en bleek blijvende waarde te hebben. Om precies ïdjnmoet ik nog vermelden dat zij aan- rielijk als art. 8 en pas later als art. 7 lie Grondwet te boek stond; bijgelovige asn zullen dit tweede cijfer als een ptie van gelukkig leven zien. Seen honderdjarig achtbaar bestaan ons eerwaardig persvrijheids- ril'alle respect van het levende ge il; bet is dan ook slechts met schroom ren opmerkt, dat er een overbodig sd in staat, namelijk „voorafgaand", faand heeft verlof nodig" zou de be- ill duidelijk weergeven. Dat is later catdekt, maar men heeft het woord laten staan omdat het geen kwaad i en omdat men kennelijk een beetje rrig was voor het ontketenen van dis- se over een zo belangrijk artikel, dat practijk des levens voldeed, krankelijk bleef na 1848 nog een rem ie ontwikkeling der Pers bestaan, die pndwets-artikel niet had kunnen eaien. Dat was een zegelbelasting, die Jügbladen zo duur maakte, dat maar ég mensen ze bekostigen konden. Die "loss in 1869, toen er nog maar 90.000 ss op 9 dagbladen in Nederland wa- opgeheven en daarop ontstond pas de ~lkeling van het moderne dagblad, dat ïghele volk zou gaan bereiken. Een s-eidtal dagbladen in Nederland heeft - statistiek van 1 September 1.1. •:-31) abonnés. Dat is dus ruim een-en- -"s maal zoveel, als het aantal dagblad- aiés nog geen tachtig jaar geleden èoeg, blikel Zeven is er heus niet alleen voor iournalisten en de dagbladen. Het be- italteNederlanders en alle drukwerken: brochures, pamfletten, „vliegende ^jes",-wat u maar noemen wilt. Maar jwrnalist dankt er de vrije uitoefening -b]a beroep aan en iedereen kan zich si eeuw nog eens bezinnen op Thor ns woorden, toen hij de gemeente- souaing vóór 1848 in de Kamer criti- Dicht is in de politieke wereld als in de natuur een noodzakelijk a-element, bij welks gemis gene of D" «en halve, ziekelijke ontwikkeling ^■hten is. Zolang wij in ons gemeente- s publiciteit missen zal de grote weg ^betering zijn gesloten. Zonder publi- :jeen hervorming. Hervorming heeft ^erzoenlijkste aller vijanden, de ge- i^itegen zich. Gewoonte is vooroor- dewijl zij zonder onderzoek haar jpt; en vooroordeel ruimt voor gene - dan voor publiek onderzoek het Dak de oude staatsman in dat verre '•a. Zo gold het voor hem niet alleen •Den van de gemeente-huishouding, ganse overheids-bestel en de Dappelijke samenleving. Zo hebben ^generaties het leren verstaan en zijn d opgevoed. In de dwangmethoden Socratische staten van onze tijd, die l'^wijheden opnieuw onderdrukt heb- w andere landen tevens aantasten, ^Ontstellende beperkingen en voor- De Australische voorzitter van de Algemene Vergadering der UNO, Her- bert Evatt, en de secretaris-generaal der UNO Trygve Lie hebben Zaterdag gezamenlijk een beroep gedaan op Stalin, Attlee, Truman en Queuille, de Franse premier, om te trachten het ge schil over Berliin op te lossen. De vier mogendheden wordt tevens verzocht de bemiddelingspogingen van dr. Bra- muglia, de waarnemende voorzitter van de Veiligheidsraad, te steunen. In het beroep wordt verklaard, dat het Berlijnse geschil het gehele werk van de UNO vertraagt en ondermijnt. Het beroep werd in de vorm van een schrijven afgegeven aan de vier delegaties te Parijs met het verzoek het aan Queuille Stalin, Attlee en Truman door te zenden „voor onmiddellijke overweging". In het schrijven wordt verwezen naar de resolu tie van de Algemene Vergadering op 3 No vember, waarbij een beroep werd gedaan op de grote mogendheden, opnieuw pogin gen in het werk te stellen om hun ge schillen bij te leggen en een duurzame vrede te vestigen. Evatt en Lie dringen er in hun schrijven bij de grote vier verder op aan terstond besprekingen te voeren en alle stappen te nemen voor een oplossing van de Berlijnse kwestie om zodoende de weg naar een her vatting van de onderhandelingen voor de afdoening van de resterende vredesver dragen met Duitsland, Oostenrijk en Japan te openen. „Wij menen ook", aldus Evatt en Lie, „dat de grote mogendheden hun volledige en actieve steun moeten verle nen aan de pogingen tot bemiddeling van de voorzitter van de Veiligheidsraad bij de Berlijnse kwestie. Wat ons betreft, wij zijn bereid alle verdere medewerking te ver lenen aan de grote mogendheden voor de oplossing van de kwestie zoals de secreta ris-generaal op het ogenblik doet door de valuta-kwestie te bestuderen. Wij wach ten een spoedig antwoord af, opdat de le den van de UNO op de hoogte gesteld kun nen worden van de vorderingen bij de uit voering van het eenparige beroep van de Algemene Vergadering op de grote mo gendheden om hun pogingen te hernieuwen ter bij legging van hun geschillen en de vestiging van een duurzame vrede". „Lauw". Volgens Reuters correspondent te Parijs vindt het beroep van Evatt en Lie slechts „lauwe steun" van Brits-Amerikaanse zij de, waar men het beschouwt als een poging om te onderhandelen terwijl de „blokkade" gehandhaafd blijft. Zij zouden uiteindelijk er in kunnen toestemmen vooral op aan dringen van Frankrijk, doch totnogtoe hebben Londen noch Washington enig be sluit genomen. Britse en Amerikaanse woordvoerders verklaren, dat onverschillig of de onderhandelingen over de valuta kwestie rechtstreeks of door bemiddeling geschieden, zij toch „onder dwang" zouden plaats hebben. Het Britse kabinet komt vandaag bijeen om het beroep van dr. Evatt en Trygve Lie te beschouwen. Bevin, die met vacantie zal niet ter kabinetszitting aanwezig zijn, maar heeft contact gehad met het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. zien wij de waarheid van Thor- k-w°wd en de hoge waarde van Jeven opnieuw bevestigd. Licht is •Politieke wereld zowel als in de na- n noodzakelijk levenselement. R. P. legering van Burma heeft de Indo- - republiek erkend en zal een am- *oMira^r Djokja zenden, aldus meldt •'POUemse persbureau Antara. Verkiezingen in de Franse zóne In de Franse bezettingszone van Duits land zijn verkiezingen voor de districts- en gemeenteraden gehouden. De zetels van de districtsraad in Baden zijn als volgt toegewezen: Christelijk-De- mocraten (C.D.U.) 306, Socialisten (S.P.D.) 102, Democraten 77, Communisten 18. De gemeenteraadsverkiezingen in Baden, in de gemeenten met meer dan 5.000 inwo ners, gaven de volgende uitslag: Christe- lijk-Democraten 43 procent, Socialisten (S.P.D.) 20,9 pet, Democraten 13,5 pet, Communisten 4,5 pet, Onafhankelijken 14 pet, Diversen 4 pet. In de Rijnpalts: Christelijk-Democraten: 44,6 pet., Socialisten 34,1 pet, Democrati sche partij 10,5 pet, Communisten 7,2 pet, Onafhankelijken 3,6 pet. Men verwacht, dat de Engelse delegatie heden te Parijs zal voorstellen een bijeen komst te houden van de drie Westelijke mogendheden ter bespreking van het be roep van Evatt en Lie. Hector McNeil, de Britse minister van Staat, keert naar Parijs terug om Bevin te vertegenwoordigen op een eventuele bij eenkomst met George Marshall en Robert Schuman. Marshall nog niet besloten af te treden George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Za terdag de berichten tegengesproken, dat hij had besloten in het komende jaar af te tre den als minister van Buitenlandse Zaken. In een op het hoofdkwartier van de UNO te Parijs uitgegeven verklaring zegt Marshall: „Ik zie in de bladen een verkla ring, waarin beweerd wordt, dat ik nog steeds vasthoud aan mijn oorspronkelijk voornemen tegen 20 Januari uit het kabinet te treden. Ik dacht, dat ik het duidelijk gemaakt had, dat ik nimmer een dergelijk besluit zou nemen zonder er over met de president te spreken en dat hij en ik de aangelegenheid nog niet hebben bespro ken". Luchtbrug door mist onderbroken Tengevolge van een dikke mist is de luchtbrug naar Berlijn Zondag volledig buiten werking gekomen. Zelfs radar-lan dingen bleken onmogelijk. Van drie uur in de morgen af zijn er op de vliegvelden Gatow en Tempelhof geen vliegtuigen ge daald. Laat in de avond werd het vrachtver voer door de lucht naar Gatow hervat. Veertig Amerikaanse Sky masters landden met-behulp van radar. Het verkeer met Tempelhof werd tegen middernacht hervat. Hideki Tojo, Japans premier in de tweede wereldoorlog, is met 24 andere Japanners schul dig bevonden aan de gruwelijke moord op een milliüen Geallieerde soldaten. - Het militaire tribunaal in Tokio heeft hem thans tot de dood door de strop veroordeeld. Tojo in de beklaag denbank, vlak voor de uitspraak van het doodvonnis. Minister Stikker daalde op Schiphol Daalde ook het aantal incidenten Zaterdagmiddag om drie uur is de mi nister van Buitenlandse Zaken, rar. D. U. Stikker, met de KLM-machine „Eindho ven" uit Batavia in Nederland terugge keerd. Ter begroeting waren op Schiphol aanwezig de ministers Drees en Sassen, de gedelegeerde van het opperbestuur de heer L. Neher, de heer Lovink, secretaris-gene raal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, alsmede talrijke andere belangstel lenden. Minister Stikker was vergezeld door zijn adviseur dr. Blom. Zoals verwacht kon worden, heeft de ministér slechts een korte verklaring -aan lie wachtende journalisten kunnen afleg gen. Hij herhaalde nogmaals de opdracht, waarmede hij naar Batavia was vertrok ken, te weten: Het instellen van een on derzoek naar de mogelijkheden om de on derhandelingen te heropenen. Minister Stikker zeide hierover: „Naar mijn mening zijn er enige mogelijkheden en hierdoor acht ik de situatie minder critiek, dan toen ik in Batavia arriveerde. Uiteraard moet ik mijn bevindingen met de regering bespreken, waarmede ik morgen hoop te beginnen en de regering zal moeten beslis sen. Ik heb goede hoop u in het begin van de volgende week meer te kunnen vertel len". Op een vraag over de bestands schendingen zeide minister Stikker, dat er de laatste week bepaald een scherpe daling van het aantal valt te constateren. Een oorzaak hiervan kon hij niet noemen. Wat het goederenverkeer betreft, ook hierover is gesproken en minister Stikker achtte het niet onwaarschijnlijk, dat het Rode Kruis ingeschakeld zal worden voor bepaalde ge bieden, die in benarde omstandigheden verkeren. „Afspraken heb ik uiteraard niet gemaakt", zo zeide de minister. „De Ne derlandse regering heeft besprekingen ge voerd met de Bandoengse federalisten en daarbij een bepaald resultaat bereikt. Ik heb uiteraard geen afspraken met een an dere groep gemaakt. Wel heb ik een dui delijk beeld van de visie van de republiek op bepaalde twistpunten en is hierdoor een en ander tot klaarheid gebracht". Tegenspraak. Zondag is te Batavia een officieel com muniqué uitgegeven, waarin het volgende gezegd wordt: Volgens een persbericht van 13 Novem ber zou de minister van Buitenlandse Za ken bij zijn terugkeer in Nederland op een vraag naar de bestandsschendingen ge zegd hebben, „dat de laatste week bepaald een scherpe daling van het aantal valt te M.R.P. blijft in de Franse regering Het Congres van de M.R.P. heeft Zondag een resolutie aangenomen, waarin het zich uitspreekt voor voortzetting van de deel neming aan de regering, op voorwaarde echter, dat de regering vastberaden een politiek voert en op economisch, sociaal en financieel terrein zal streven naar „een billijker verdeling van middelen en of fers". De partij zou zich verzetten tegen „manoeuvres van parlementaire obstructie, die zouden kunnen worden ondernomen door de. partij van de Gaulle, en waaruit slechts vergroting van de economische moeilijkheden en de onrust zou kunnen voortvloeien". SENAATSVERKIEZING IN DE FRANSE KOLONIëN. Uit de Franse koloniën in Afrika wordt vernomen, dat daar drie Gaullisten en acht socialisten voor de raad der republiek zijn gekozen. De Gaullisten hebben thans 119 en de socialisten 56 van de 279 tot dusver toegewezen zetels verworven. Hef woord is aan Jean *D o 1 e n t Wat men moet zoeken is: werkelijk- heden, die de toverkracht van dromen i hebben. BEHANDELING BONDOWOSO-ZAAK IN HOGER BEROEP. Het hoog militair gerechtshof van Indo nesië heeft hedenochtend een aanvang ge maakt met de behandeling in hoger beroep ban de „Bondowoso-affaire" (betreffende het krijgsgevangenentransport op 23 No vember 1947, waarbij van de 100 vervoerde gevangenen er bij aankomst in Soerabaja 46 overleden bleken te zijn). Het Hof, dat onder presidium staat van mr. J. C. Berenschot, nam hedenochtend drie officieren een verhoor af, n.l. de kapi tein der mariniers A. R. J. Zandman, de le luitenant der mariniers J. van den Dor- pe en de le luitenant dér mariniers H. J. Ch. Gits. Grote vreugde in Engeland en het gehele gemenebest De Engelse kroonprinses Elizabeth heeft Zondagavond het leven geschonken aan een zoon. De geboorte heeft plaats gehad om kwart over negen in de avond. Moeder en kind maken het goed. Overal in het Britse gemenebest, in de grote steden en de kleinste dorpen van Auckland tot Gibraltar en van Ottawa tot Hongkong, wapperden heden de vlaggen als teken van vreugde over de geboorte van de zoon van prinses Elizabeth van Engeland. Overal luidden de klokken en brachten oorlogsschepen en kustbatterijen constateren, waarvoor hij geen oorzaak kon noemen". Naar aanleiding hiervan wordt van of ficiële zijde medegedeeld, dat, indien de woorden van minister Stikker juist zijn weergegeven, hetgeen op dit ogenblik niet kan worden nagegaan, een misverstand in het spel moest zijn. De feitelijke situatie is anders. In de week van 13 tot en met 19 Octo ber deden zich in totaal 225 incidenten voor, waarvan 150 in het eigen gebied en 75 in het grensgebied; van 20 tot en met 26 October bedroegen deze getallen respectie velijk 183, 132 en 51; van 27 October tot en met 2 November 184, 139 en 45 en voor de week van 3 tot en met 9 November 196, 154 en 42. Deze cijfers spreken voor zich zelf", aldus het communiqué. Rusland heeft twee lichtingen onder de wapenen. Dat is alles". (Wisjinski). De politieke UNO-commissie heeft Za terdag het Sovjet-voorstel tot een vermin dering van de bewapening met een derde met 36 tegen 6 stemmen bij zeven onthou dingen verworpen. Het verworpen Sovjet-voorstel sprak van „een internationaal contrölelichaam, waar aan de volledige officiële gegevens over de staat der bewapening en gewapende strijd, krachten der grote vijf moeten worden overgelegd". Dit contröle-orgaan zou ook süpervisie hebben gehad over het verbod van atoomwapens. Passagierslijst Johan van Oldenbarnevelt Op onze bureaux ligt ter inzage de passagierslijst van het troepen transport schip Johan van Oldenbarnevelt, dat met militairen en militaire gezinnen op 30 October uit Tandjong Priok is ver- trokken en omstreeks 24 November te Amsterdam wordt verwacht. Sleutelstad Hsoetsjou meldt: „toestand critiek" Uit de laatste, voor een deel met elkaar in tegenspraak zijnde berichten van de fronten in China kan worden afgeleid, dat de regeringstroepen thans in allerijl bezig zijn de hoofdstad van Hopei, Paoting, te ontruimen. De oprukkende communistische legers zijn Zondag de stad tot op 40 kilo meter genaderd. Als Paoting valt, ligt de weg naar 't gebied van Peiping en Tientsin voor de communisten open. In Tientsin worden voorbereidingen ge troffen om een „totale Chinese oorlog" te voeren. Alle militaire bevoegdheden en re geringsbevoegdheden in de provincies Paleis—Polen 1—4. Op een sportterrein in Soestdijk is Zaterdagmiddag een voetbalwedstrijd gespeeld tussen personeel van het Koninklijk Paleis en gedemobiliseerde Poolse oudstrijders. De Polen wonnen de wedstrijd met 4—1. Foto: Prinses Margriet overhandigt de prijs aan de Poolse aanvoerder Ed. M. Smyczek, rechts de gouvernante met Prinses Marijke op de arm. Hopei, Tsjahar en Soeijoean zullen berus ten bij generaal Foe Tsjo Yi. Deze, Tsjang Kai Tsjek's succesrijkste generaal, over weegt de oprichting van een politieke commissie voor Noord-China, die zonder ruggespraak met Nanking alle plaatselijke aangelegenheden zal regelen. Er wordt een verkeersweg aangelegd evenwijdig aan de spoorlijn Peiping-Moekden. Voorts worden telefoonverbindingen tot stand gebracht. De politie heeft opdracht gekregen speciaal te letten op mogelijke communistische agenten om hun het optreden achter de linies te beletten. Inmiddels wordt ook de druk door de communistische legers op Taijoean, de hoofdstad van Sjansi, steeds zwaarder. Reeds vallen er in de stad af en toe granaten. De stad heeft om luchtver- sterkingen verzocht. Taijoean, de hoofdstad van de provincie Sjansi, wordt door de communisten nog steeds hevig uit de lucht en van de grond af gebombardeerd. Naar verluidt bevinden de communistische troepen zich op onge veer drie km van de stad aan de Oostzijde. De situatie van de verdedigers werd „cri tiek" genoemd. Twee Frans-Canadese missionarissen, die Zondag per vliegtuig uit Hsoetsjou geëva cueerd zijn, verklaren dat de toestand in die thans geheel omsingelde stad uiterst kritiek is. Volgens de missionarissen bevon den de communistische colonnes zich Zon dagmorgen nog slechts op zeven kilometers ten Noorden, tién ten Westen, twaalf ten Oosten en zestien ten Zuiden der stad. Het moreel van de nationalisten zou zeer laag zijn en er zouden talrijke gevallen van on gehoorzaamheid jvooi'komen. Waarnemers, 'die over het front te Hsoetsjou gevlogen zijn, verklaarden voorts dat verscheidene steden ten Oosten van Hsoetsjou in brand staan, waarschijnlijk ten gevolge van regeringsbombardementen. ITALIAANSE MIJNWERKERS STAKEN. Ingaande vandaag zullen de mijnwerkers in geheel Italië gedurende 24 uur het werk staken uit solidariteit met de mijnwerkers van het bekken van Carbonië (Sardinië), die loonsverhoging eisen. De commissie verwierp ook een Pools compromisvoorstel, waarin ook om af schaffing van de atoombom en verminde- ring van de bewapening met een derde verzocht werd, doch bepaald werd, dat voor het internationaal controlelichaam het veto niet zou gelden. Vervolgens ging de commissie tot heden middag uiteen. In antwoord op de uitdaging van de En gelse afgevaardigde McNeil aan de Sovjet- Unie om cijfers te geven over haar strijd krachten, verklaarde de Rus Wisjinski vóór de stemming: „Ons leger bestaat thans uit twee lichtingen, die van 1946 en die van 1947. Dit is alles. Alle andere zijn gedemo- biliseerd en naar huis gezonden. Volgens ons moet internationale samenwerking niet betekenen, dat de meerderheid haar wil aan de minderheid oplegt. U zegt, dat wij vier millioen man onder de wapenen heb ben. Als u beweert, dat uw schatting juist is, waarom stelt u ons dan vragen? Hieruit blijkt, dat u in werkelijkheid niets weet en ik zal het u niet zeggen. Ik zal u geen cijfer noemen. Het gaat u niet aan. Wel zullen wij een internationaal contröle-orgaan, ge lijk met u, de juiste cijfers geven.'-' Wisjinski vei'klaarde verder, dat de enig mogelijke stap naar ontwapening is ge legen in „het grote historischebesluit", vei-vat in het Russische ontwapeningsvoor stel. Desondanks werd het verworpen. Nederlanders benoemd in Militair Comité te Londen De commandant Legerluchtmacht Neder land, generaal-majoor I. A. Aler, is be noemd tot Nederlands vertegenwoordiger in het Permanent Militair Comité te Lon den. In dit comité vertegenwoordigt gene raal-majoor P. L. G. Doorman de Konink lijke Landmacht. Record-haringaanvoer in Scheveningen Hedenmorgen was er te Scheveningen een grote haringaanvoer: 19 haringloggers vielen Zaterdag en Zondag binnen en brachten ruim 9700 kantjes haring aan, benevens 4200 kisten verse haring. Dit is het grootste kwantum verse haring, dat tot heden werd aangevoerd. De eerste pai-tijen verse haring noteerden 13 tot 15 per kist van 50 kg. SUB-COMMISSIE VEILIGHEIDSRAAD KEURT PLAN VAN BUNCHE GOED. De speciale commissie van zeven van de Veiligheidsraad heeft Zaterdag formeel hèt plan van de waarnemende bemiddelaar dr. Bunche betreffende de vaststelling van be standslinies en gedémilitariseerde zones in de Negev goedgekeurd. Zes leden van de commissie, Engeland, Frankrijk, China, de V. S., Columbia en België stemden voor het plan, de Sovjet-gedelegeerde onthield zich van stemming. In Oosterwolde (Fr.) zag een arbeider, die op het land aan het werk was, plotseling een wild zwijn op zich afkomen. Hij wist het dier met een zeis buiten gevecht te stellen. met sirenegeloei en kanonschoten hun sa luut. De prinses en haar zoon hadden een. rustige nacht en bevinden zich, aldus werd hedenmorgen gemeld, in goede welstand. Na de geboorte is bijna een uur tijds verlopen voordat het eerste bericht hier over de wereld in ging. Zowel president Truman als koning Frederik IX van Denemarken worden ge noemd als Candida ten voor het peterschap over de jongste prins. De koninklijke fa milie van Denemarken is geparenteerd aan de familie van de hertog van Edin burgh. Staatslieden uit alle delen van het ge menebest hebben reeds telegrammen van gelukwens naar Engeland gezonden. De gehele nacht door kwamen telefo nisch en telegrafisch felicitaties binnen. Uit verschillende delen van het Britse gemene best worden feestelijkheden gemeld. Aan de menigte werd van de geboorte kond gedaan door een koninklijke p^ge in blauw uniform, die het nieuws meedeelde aan een politieagent, die op zijn beurt de wachtende mensen op de hoogte stelde. Om kwart over 10 verscheen de hertog van Edinburgh en wera toegejuicht door de menigte, die hem toezong met „For he is a jolly good fellow". Direct na de geboorte van het kind werd de overgi-ootmoeder, koningin Mary, ge waarschuwd, evenals prinses Margaret Rose, de jongere zuster van prinses Eliza beth. Koningin Mary begaf zich onmid dellijk per auto naar het Buckingham Palace. Zij werd luid door de menigte toe gejuicht. Omstreeks deze tijd was de menigte zo aangegroeid en was de opwinding zo groot, dat de politie alle hekken sloot. Binnen het uur begonnen de gelukwen sen uit de gehele wereld binnen te stromen. Sinds 1886 is geen prinsje in het Buckingham Palace geboren. Zijn titel zal zijn: zijne koninklijke hoogheid prins van Edinêbui-gh. De prinses is 22 jaar oud, haar echtge-* noot 27 jaai*. De nieuwe prins (die 7 pond en een ons weegt) krijgt de titel van prins van Wales zodra zijn moeder Koningin is. Indien zij de troon bestijgt, wordt hij automatisch hertog van Cornwall, daarna wordt de titel van prins van Wales hem door de souverein verleend. Sinds de geboorte van de hertig van Windsor is de pasgeborene de eerste prins in rechte lijn. Hij is het eerste ach terkleinkind van koningin Mary. Volgens de gewoonte zal de aartsbisschop van Canterbury do doopplechtigheid lei den, die of in het slot Windsor zal worden gehouden of in de kleine kerk van San- dringham, het buiten van de koninklijke famlie, waar de koning ook gedoopt is. Alleen leden van de koninklijke familie zullen de plechtigheid bijwonen. Nieuwe kieswet wordt voorbereid In 1950 weer Kamerverkiezing? De regering is niet voornemens een wij ziging van de Kieswet te bevorderen. Zij acht het niet uitgesloten dat in. 1950 wegens ontbinding een verkiezing van de Tweede Kamer gehouden zal moeten worden. Het uitstellen van de gemeenteraadsver kiezingen stuit onder meer op het bezwaar dat het niet juist moet worden geacht zon der de kiezers er in te kennen het man daat, hetwelk aan de gekozenen voor drie jaar is gegeven, te verlengen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft zich nog geen oordeel kunnen vor men omtrent de wijze, waarop de stem ming bij volmacht van de in Indonesië verblijvende militairen heeft gewerkt. Hij heeft zijn ambtgenoot van Oorlog verzocht te bevorderen dat de nodige gegevens wor den verzameld. Mede aan de hand- van de uitkomsten daarvan zal in overleg met het Centraal Stembureau worden beoordeeld, welke maatregelen moeten v/orden getrof fen met het oog op de in 1949 te houden verkiezing voor de gemeenteraden. Met de voorbereiding van een nieuwe Kies wet heeft het Centraal Stembureau reeds een begin gemaakt. TIJDELIJK MEER WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Gedurende de nacht zwaar bewolkt met .regen en krachtige, tijdelijk tot storm achtig toenemende en naar Noordwest tot Noord draaiende wind. Morgen overdag nu en dan opklaringen met enkele verspreide buien. Geleidelijk af nemende en later naar West tot Zuid west krimpende wind. Iets minder zacht. 16 November: Zon op 8.01 uur, onder 16.48 urn- Maan op 16.27 uur, onder 07.40 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1