IJmuider Courant Cominform financiert stakingen en sabotage in Frankrijk Haarlems Dagblad derling Ion1 Bemiddelingsvoorstel van Evatt en Lie viel te Moskou in goede aarde Spoorwegpersoneel kreeg door de staking geleden schade slechts ten dele vergoed Beide partijen melden een zege in de strijd nabij Hsoetsjou Jaargang No. 19094 uX. Kennemerlaan 154, Tel. Adra. 5437, ff Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), I sweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 iriel 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Kenaemer editie van Woensdag 17 NoveniBer 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad m <Spral)tE TgaartemBtije €oarant C26mo (Jitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem MOGENDHEDEN oorlogsmateriaal fl pn aan andere - mogendheden, zii in de toekomst in oorlog zou- geraken, is volstrekt niet 2 ^Spifs is het in de geschiedenis van „jpriiike wereld meermalen voor dat men zulke leveranties deed nu waarmee men al in oorlog P -"ie eerste wereldoorlog zijn tal van ineen gedaan over dergelijke leve- wje verder teruggaat in de historie ;?eVeenkomstige transacties ontdekken. de meeste mensen raken zij in het P k erl later neemt men dan maar t zulke dingen.hiet meer voorkomen, taligheden van liet heden lijken altijd snlker dan dié van het verleden en geslachten nemen onveranderlijk dat zij verstandiger handelen dan P a marom is het Londense weekblad -i maT,* nn WiiW nhserver dan ook ontsteld, nu blijkt 1 bovenbedoelde oude misstand opge- voortleeft. In zijn jongste editie doet Jd de volgende mededeling onder de ■tod Business", die men vertalen kan Slecht Zakenbeleid": •v weinige mensen die de verslagen •etoarlement nauwkeurig lezen waren ♦toen zij vernamen uit een terloops antwoord tijdens het vragen- v dat tot de landen, waaraan wij ::r'!L7evs verkocht en geleverd hebben, pfT ouSiand behoort. Iedereen weet dat - r"d er een grote spionnage-organisatie '«houdt om op de hoogte te komen van vliegtuigen, in welker fabricage andere een technische voorsprong hebben, flat Rusland dadelijk ieder model na- •w 'dat het te pakken kan krijgen. Het 3Ma«tisch te bedenken dat onze Board i'ide (het Ministerie van Handel) de aiie moeite heeft bespaard door f! modellen te leveren alsof het een ine handelszaak betrof. Mr. Strachey dagen opgemerkt dat wij han- met Rusland volgens het Eliza- Moch noemt man en paard Honderden millioenen francs kwamen door een kier in het IJzeren Gordijn nione isf| dezer SS ptoêipe dat het "S00d business" «n hij volhouden dat het ook good bu- L i5 om diegenen te bewapenen, die ^dwingen om onszelf tegen hen opnieuw r-ewaoenen?" n>Observer poogt blijkbaar, het vragen de voort te zetten. Of het er nader ant- dj mee zal oogsten kunnen wij met duelling afwachten. Onverklaarbaar ,Öe 'belangstelling niet. Wij zijn immers ^Groot-Brittannië en drie andere landen ZjM in een Vijf Mogendheden-Pact, er -"•'maarschalken en generaals benoemd -de gemeenschappelijke defensie van [«•-Europa aan te voeren, en volgens de sie besprekingen zal dit verdrag zelfs ■Ja Noord-Atlantisch Pact groeien, met Neming van Se Verenigde Staten en ■•;ja? Zelf hebben wij, zoals is medege ld, straaljagers in Engeland gekocht, riimen nu, in zijn onschuld betreffende d hoger beleid, zou willen weten is, wat Eigenlijk baat als het Westen gelijktijdig -Jagers aan de Russen levert? Men zou ,-Jd zijn ook te veronderstellen, dat de rjnveel meer straaljagers in Engeland Ml hebben dan wij. Dit is geen be- -Jigende gedachte. Als het zo door moet pi, op grond van Elizabethaanse of an- fere'historische zaken-principes, zijn wij teniet een beetje onzakelijk bezig? Were vragen dringen zich op. Zij zou- te niet rijzen als het achtbare Londense raiblad The Observer er zelf niet aan- iteg toe had gegéven. Volgens welk iofisch zaken-principe zit het ene depar- r-at ijverig spionnen achterna,die ge- öen omtrent vliegtuigbouw pogen te teSjfgenj als te zelfder tijd het zuster- «rlement toestemt in de verkoop van vliegtuigen aan de lastgevers dier innen? Nu stuit men ook weer op de ■temen achter het IJzeren Gordijn.Waar- mhouden de Russen er zo'n grote spion- terdienst op na om die dingen te weten temen, als zij zfe gewoon kunnen kopen? is: het Russische departement, dat de tenen uitzendt, soms ook niet af van het ree Russische departement, dat de vlieg- 22 aankoopt? farwaar, dit is een zonderlinge, wereld, kongerustheid vraagt men zich zelfs af, temisschien nog meer Westelijke landen die straaljagers en welk oorlogs taal nog meer? aan de Russen leve- 2 Slechts onzekere troost biedt de op- sönde gedachte, of de Russen misschien isver zijn met enig strijdmiddel, dat zij inerzijds ook het Westen wapens leve- Waarnevens dan Westelijke spionnage- i'len aan het werk zouden moeten zijn. i ie constructie-geheimen van die leve- -ties te weten te komen. Ware dit het pal, dan zou men misschien een' moment t tegemoetzien, waarop de leveranties a Oost en West elkaar precies compen- «Én - waarop men, om zo te zeggen, te gesloten beurzen in straaljagers deed. l::zou er dan nog wel niet zakelijk, maar &r minder onrustwekkend uit zien. Uit mededelingen in het Britse parlement, peld en met commentaar gesierd door Observer, valt evenwel geenszins op '"ken dat een dergelijk evenwichtspunt pikt zou zijn of in het verschiet liggen, kd Business" zegt The Observer. ■oschien zou de behandeling van onze riie-begroting ook een onzer Kamer- fc aanleiding kunnen geven tot het stel- Ta vragen over dit onderwerp. R. P. 'looms-Waalse tegenstelling W doodvonnissen fa onze correspondent te Brussel) de kwestie van het al of niet execu- r-Van ter door veroordeelde politieke aquenteh komt in België de Vlaams- tegenstelling tot uiting. Waar in ^land tot nog toe slechts een twintigtal ■tod veroordelingen werden uitgevoerd, "=3?t dit aantal in België niet minder £«0. In vele Vlaamse en Brusselse wil men aan dit eindeloos execu- ;:J een einde maken. In Wallonnië geeuwt men' echter om bloed.-Voorna- gaat daar de druk uit van commu- rpene of extreem-socialistische zijde, pongeluk wil dat er in België een 2000- «r dood veroordeelden zijn en dat, in- *roen toegeeft aan de eis van deze Parlementairen om opnieuw te gaan jjren, men wel weet waar men begint, J waar men eindigt. ■W brengt ook de positie van de kroon «gedrang, omdat prins-regent Karei, «et voorrecht van de kroon gebruik reet*s veel ter dood veroordeelden heeft geschonken. Jules Moch, de Franse minister van Bin nenlandse Zaken, heeft gisteren in de Na tionale Vergadering het debat over de jong ste slakingen en zijn bewering dat deze door de communisten worden gefinancierd, geopend met een lange rede, waarin hij onthullingen deed over doel en werkwijze van de stakers en van hen die achter de schermen blijven. Moch liet niet na bij zijn mededelingen over de stakingen man en paard te noemen en hij bleek bijzonder goed geïnformeerd te zijn. De vergadering verliep kalm genoeg, want de communisten hadden kennelijk order gekregen, om inci denten te vermijden. Moch las rapporten van plaatselijke amb tenaren voor, waarin werd beschreven hoe bruggen en wegen van mijnen voorzien werden. Zich tot de communistische ban ken richtend riep Moch uit: „Dit is geen actie van vakverenigingen. Dit is revolu- tionnaire actie!" De toestand was thans verbeterd, maar sabotage en intimidatie duurden voort in sommige plaatsen, waar de plaatselijke lei ders van de C.G.T. handelden „alsof zij koninkjes waren". Het aantal politieagenten dat gewond werd hij de mijnstaking bedroeg tot 12 No vember 479. Tot die datum waren 1041 per sonen gearresteerd, onder wie 117 buiten landers: Polen, Italianen en Duitsers. 317 personen waren veroordeeld en 25 buiten landers uitgewezen. „De man zit hier". De minister citeerde berichten, die naar zijn zeggen afkomstig waren van geheime agenten uit de communistische cellen over het gehele land. Uit al deze berichten bleek, dat de communistische functionarissen in structie hadden gekregen de' staking voort te zetten „totdat de regering was omver geworpen". In één cel zei een communist, dat het doel van de staking was „de val van de regering en het overnemen van de macht door de communistische partij, zo nodig door directe actie". „De man die dit zei, bevindt zich in deze vergadering en was op zeker ogenblik voortvluchtig, omdat hij vreesde gearres teerd te worden", aldus Moch. Op de knieën. Moch haalde een document aan van de hand van de toenmalige secretaris van de Cominform, Zhdanof, waarin aan de com munistische partijen in West-Europa de volgende instructies werden gegeven: „Wat ook het resultaat zal zijn van de diplomatieke besprekingen die thans te Moskou aan de gang zijn, de strijd tegen het plan-Marshall moet in West- Europa worden voortgezet met alle mo gelijke middelen. Zelfs als de diplo matieke. spanning vermindert, moeten de communisten in West-Europa niet verslappen in de strijd tegen het plan- Marshall. Een diplomatieke godsvrede zal slechts een episode zijn in de oor log tegen het Westerse kapitalisme, dat op de knieën moet worden gebracht." Russische bank. Door middel van een bank in Frankrijk, die voor de wet Frans was, doch in feite eigendom van twee vooraanstaande Russi sche banken, werden gelden uit de Sovjet- Unie overgemaakt aan communisten in Frankrijk en België. Het betreft hier „La Bankue Commerciale pour l'Europe du Nord". Nog onlangs wqj goud van de Co minform-tot een bedrag van meer dan een milliard francs in Frankrijk gebracht. Deze bank steunde ook financieel de communistische bladen in Frankrijk. Moch haalde ook voorbeelden aan van Roemeense hulp aan de stakers, die bestond uit overbrengen van Cominfonn-gelden. Zo werd ontdekt dat een attaché van de Roe meense ambassade, die al eens was uitge wezen met een bedrag van 60 mililoen francs naar Parijs was teruggekeerd. Hij werd weer uitgewezen. Gistermiddag nog waren twee Russen, twee Polen en twee Tsjechen uitgewezen, omdat zij betrokken waren bij de verdeling van Cominform- gelden. De gelden die door vakverenigingen ach ter het IJzeren Gordijn waren overge maakt, bedroegen slechts een deel van de sommen die de stakers ontvingen, maar niettemin is het duidelijk dat zelfs deze bij dragen onder druk der regeringen zijn ver zameld, zei Moch. q Geen ontbinding. Ontbinding van de communistische partij zou verkeerd zijn, zei Moch, omdat dit zou leiden tot de vorming van een ondergrond- j se partij, die veel gevaarlijker zou zijn. Het was niet het doel van de regering de communistische leer of de arbeidersklasse te bestrijden, maar de sabotage. Saboteurs zouden worden gestraft, ook al zou dit op heffing van de parlementaire onschend baarheid van communistische parlements leden betekenen. Een aantal wetsontwerpen, die de rege- ring grotere bevoegdheden geven in de strijd tegen sabotage, werden aan het par lement voorgelegd. Daarna werd het debat verdaagd. Communistisch program. Het hoofdbestuur van de communistische partij heeft na afloop van zijn vergadering gisteren de voornaamste punten van zijn politiek program in een resolutie bekend gemaakt. Deze punten zijn: afkeuring van het plan-Marshall en van het geheel der anti-nationale overeenkomsten en verdra gen, terugkeer tot 'de normale betrekkingen met de Sovjet-Unie en ontbinding van de para-militaire groeperingen van de R.P.F. (de Gaulle's partij). Nederlandse kustvaarder bij de Engelse kust gezonken In de afgelopen nacht is het Nederlandse motorshicp „Quo Vadïs", een kustvaarder uit Groningen, buiten ,de monding van de Theems op een wrak gelopen en gezonken. De tien opvarenden, onder wie zich een vrouw en een kind bevonden, zijn door een Engels vaartuig opgepikt en in Southend aan wal gebracht. De „Quo Vadis". welke 265 ton meet, was met een lading pek van Londen naar Calais vertrokken. Kapitein is de heer H. Kramer. De eigenaar van het schip, de 70-jarige heer J. Oldenburg uit Groningen, was ook aan boord. Men vreest, dat het schip verloren is. TREINBANDIET SCHOOT DRIE AGENTEN NEER De politie van Lyon maakt jacht op een bandiet, die Dinsdagmorgen vroeg in de Parijs-Lyon-express passagiers beroofde en daarbij drie politie-agenten neerschoot. Op het ogenblik dat de express buiten Lyon door St. Romain raasde drong de man met donkere brillenglazen en slecht gekleed de eerste klas slaapwagen binnen en riep: „Handen de lucht in en geld op de tafel, snel". Drie politie-agenten die toevallig mee- -reisden sprongen hierop op de man af en slaagden er in zijn revolver te pakken te krijgen. Hij greep echter- een tweede revol ver en schoot de drie agenten in de maag. Daarna sprong hij van de trein. Maarschalk A. M. Wassilefski die eind vorige week is afgetreden als chef van de generale staf van de Sovjet-Unie. Zuidamerikaans KLM-net wordt uitgebreid tot Chili Uitbreiding van hel K.L.M.-luchtnet tot Buenos Aires en via Argentinië tot Santiago is toegestaan in een speciale over eenkomst die dezer dagen, aldus meldt Uni ted Press, in de Argentijnse hoofdstad is ondertekend. Dezelfde overeenkomst geeft aan Argentinië het recht zijn luchtverbin- dingen met Rome en Londen tot Amster dam uit te breiden. Voorts wordt Argen tinië ïn de overeenkomst de gelegenheid gelaten, in de toekomst Amsterdam als tus senstation te gebruiken voor eventueel te openen luchtverbindingen met andere Europese landen. Op het ogenblik strekt het luchtnet van de K.L.M. zich uit tot Montevideo (Uru guay). Daar is thans aansluiting op de luchtdiensten van de gemengde Argentijnse luchtlijn F.A.M.A. Deze onderhoudt thans een dienst op Londen en Rome. Verwacht wordt dat de K.L.M. spoedig onderhandelingen zal aanknopen met de Chileense regering over het openen van een luchtlijn op Santiago, omdat in boven genoemd verdrag de mogelijkheid daartoe is geschapen. Aangenomen mag worden dat de F.A.M.A. spoedig tot overeenkomst zal komen met de Scandinavische lucht vaartmaatschappijen De K.L.M. zal pas passagiers van Buenos Aires naar Santiago mogen vervoeren wan neer de F.A.M.A. het recht krijgt op passa giersvervoer tussen Amsterdam en daar eindigende luchtverbindingen. Hel woord is aan.. Relet de la Lozere: Meer mensen zijn ongelukkig door gebrek aan het overtollige dan door gebrek aan het noodzakelijke. Veiligheidsraad beveelt: Het Westen wenst echter geen overleg vóór opheffing der blokkade Wapens neer in Palestina" De Veiligheidsraad heeft Arabieren en Joden in Palestina bevel gegeven een wa penstilstand voor geheel Palestina tot stand te brengen en onderhandelingen te begin nen voor een blijvende vrede. Dit bevel vloeit voort uit het aanvaarden van het plan-Bunche, dat verder nog de eis bevat dat de legers der beide partijen zich terug trekken pp hun stellingen van uitgang. De raad aanvaardde bovendien een re solutie van België, Canada en Frankrijk, waarbij een beroep op beide partijen wordt gedaan om hetzij direct hetzij via de be middelaar te onderhandelen. Het wapenstilstandsbevel wordt gesteund door een bedreiging met sancties. De Vei ligheidsraad nam zijn besluit nadat de Arabieren de waarschuwing hadden laten horen, dat zij niet met de Joden zouden onderhandelen en de strijd zouden aanbin den met iedere Joodse staat, zolang deze zal bestaan. Tezelfdertijd hadden de Joden bekend gemaakt, dat zij de Negev niet zou den verlaten. Japanners zullen nieuwe Rijksdag moeten kiezen De Japanse minister-president Josjida heeft voor het huis van afgdVaardigden verklaard, dat de Rijksdag ontbonden zal worden. Josjida verkreeg in het Huis slechts 180 stemmen terwijl tweehonderd afgevaardig den zich van stemming, onthielden. In politieke kringen te Tokio verwacht men, dat tegen het einde van het jaar al gemene verkiezingen zullen worden ge houden. De Sovjet-Unie heeft indirect te kennen gegeven, dat zij veel voelt voor een confe rentie van de staatshoofden der Grote Vier en herhaalde speciaal haar verlangen om een conferentie van de vier ministers tc houden om de Berlijnse kwestie en het Duitse vraagstuk in overweging te nemen, dit alles in een antwoordbrief van minister Wisjinskl op het vredesvoorstel van Her- bert Evatt en Trygve Lie. De officiële tekst van de brief van Wis- jinski werd Dinsdagavond te Parijs vrij gegeven, gelijktijdig met een communiqué van de Westelijke drie, waarin werd ge zegd, dat er „volledige overeenstemming bestaat" ten aanzien van het Evatt-Lie voorstel. De Westelijken zullen heden af zonderlijke antwoorden indienen, welke naar men verwacht beleefde afwijzingen zullen bevatten van het plan-Evatt-Lie tot onderhandelingen tussen de grote vier. In het Sovjet-antwoord werd herinnerd vaan de 3e October, toen de Russen hebben voorgesteld een bijeenkomst van de vier ministers te houden om de Berlijnse en Duitse kwesties te regelen. „De Sovjet-Unie handhaaft nog steeds dit standpunt", aldus de brief van Wisjinski, die verder meedeel de, dat de Sovjet-Unie het standpunt van Evatt-Lie deelde, dat een oplossing- van de Berlijnse kwestie de voltooiing van de vredesverdragen voor Duitsland, Oostenrijk en Japan zal verhaasten. In de Stadsschouwburg te Amsterdam werd Dinsdagavond na de voorstelling van „Lentewolken" van Herman Roelvink, Julia Cuupers, de 77-jarige actricedie als wonderkindbegonnen is en nu, na een ruim zeventigjarige loopbaan, het toneel gaat verlaten, op hartelijke wijze gehuldigd. Namens de gemeente Amsterdam werden de scheidende actrice door wethouder mr. F, H. C. van Wijck bloemen aangeboden. Personeelraad richt zich tot de ministerraad De personeelraad der Nederlandse Spoor wegen heeft aan de ministerraad verzocht, maatregelen te nemen, opdat aan het spoorwegpersoneel volledige vergoeding wordt gegeven voor de tiidens de spoor wegstaking geleden schade. Er wordt aan herinnerd, dat. op 17 Sep tember 1944 het personeel in opdracht dei- regering in staking is gegaan. Het personeel was op vele plaatsen genoodzaakt zijn woning te verlaten en met het gezin onder te duiken, wilde het zich vrijwaren voor de wraak der Duitsers voor deze daad van verzet. Toen de oorlog geëindigd was, bleek dat 425 gezinnen alles verloren hadden en 550 gezinnen grote en ongeveer 1000 gezinnen geringere verliezen hadden geleden. Het spoorwegpersoneel verwachtte, dat het bij de maatregelen, welke van rege ringswege zouden worden getroffen ten aanzien van hen, welke als gevolg van hun verzetsdaden materiële schade hadden ge leden, gelijk zou worden behandeld als de overigè verzetsslachtoffers. Het stuitte echter bij het betrokken departement op de opvatting, dat deze slachtoffers van de spoorwegstaking niet als verzetsslachtof fers konden worden beschouwd, doch slechts als gewone oorlogsslachtoffers kun nen worden aangemerkt. In een onderhoud, dat de voorzitter van de personeelraad begin 1947 met prof. Gerbrandy over deze zaak had, gaf deze uiting aan zijn verbazing, dat deze aan gelegenheid nog steeds niet behoorlijk ge regeld was en zegde, hij zijn steun toe. Blijkbaar is het hem, evenmin als de di rectie der N. S. en de personeelraad der N. S., die zich herhaaldelijk voor deze zaak hebben ingespannen, mogen gelukken de regering te 'overtuigen, dat hier een ereplicht dient te worden nagekomen, al dus wordt in de brief aan de ministerraad verklaard. Het personeel heeft een schamele uit kering gekregen via de Schade-enquête- commissie. De directie vroeg toestemming om op deze bedragen een toeslag te mogen geven van 100 pet., te verrekenen zodra de defi nitieve regeling bekend was, welke toe stemming echter niet werd verleend. In October 1947 verklaarde de minister van Financiën zich bereid, een aanvullen de bijdrage in de huisraadschade toe te kennen van 80 a 100 pet. -van de reeds verleende bijdrage. „Helaas", zo zegt de personeelraad, „is in plaats van deze 80 100 pet. in totaal slechts een bijslag van 33 pet. uitgekeerd". „Het personeel heeft destijds van allerlei autoriteiten loftuitingen ontvangen over zijn gedrag. Het heeft niet gevraagd om deze betuigingen van bewondering en waarde ring voor zijn gedrag. Wat het wel ver langt is, dat het, voor zover het bij deze strijd datgene verloren heeft wat zijn vreugde en zijn trots in zijn eenvoudig huis uitmaakte, de waarde dezer goederen ver goed krijgt, opdat er weer een beetje ge zelligheid in zijn woning komt en het niet genoodzaakt wordt om een beroep te doen op sociale bijstand, wanneer het een ledi kant of een kledingstuk moet kopen". De personeelraad verzoekt tenslotte, aan de directie 'der N. S. toe te staan, haar voornemen om een bijslag van 100 pet. op de reeds toegekende bijslag te verlenen, uit te voeren. Het Russische schrijven besloot met een indirecte suggestie tot een bijeen komst van de staatshoofden: „De Sovjet-regering deelt evejieens uw standpunt betreffende het belang van een persoonlijk contact en gemeen schappelijk vertrouwen tussen de hoof den van de grote mogendheden bij de verbetering van de betrekkingen." Ondanks het feit, dat de Franse minister Schuman eerder op de middag bekend maakte, - dat de Franse regering zich in principe accoord verklaarde met het Evatt- Lie-plan, verklaarden de zegslieden van de Westelijke grote drie later op de middag, dat de Westelijke antwoorden waarschijn lijk een beleefde afwijzing zullen zijn van het plan. „Nafuurlijk", zo werd gezegd, „zijn we het in principe met het plan van Evatt en Lie eens, doch wij zijn van de andere kant het erover eens, dat niet onderhandeld moet worden voor de blokkade van Berlijn is opgeheven." Truman niets van plan President Truman zeide gisteren op een persconferentie, dat de Verenigde Staten vasthouden aan hun standpunt, dat geen onderhandelingen, tussen de grote vier "zul len plaats vinden zolang Rusland de blok kade van Berlijn nog niet heeft opgeheven. Truman deelde verder mede, dat hij geen enkel plan heeft voor een ontmoeting met Stalin, noch voornemens is een speciale boodschapper naar Moskou te zenden. Hij zal de gehele internationale situatie behandelen in een conferentie met zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Marshall en de reizende ambassadeur voor 't Marshall plan Averell Harriman op 22 November te Washington, de dag nadat de president van zijn vacantie in Florida is teruggekeerd. In antwoord op de vraag of Marshall van plan is af te treden zeidff Truman, dat hij vóór de conferentie van 22 November hierop geen comTnentaar kan geven. Hij prees Marshall in warme bewoordingen en constateerde nog eens, dat hij het met zijn minister van Buitenlandse Zaken op alle punten eens is. (United Press.) Onze correspondent in Parijs schrijft: Men kan zeggen, dat het voorstel van de heren Evatt en Trygve Lie inzake de Ber lijnse kwestie door Rusland met warmte, door Frankrijk met lauwte, door Amerika met koelte en door Engeland met ijzigheid is ontvangen, aldus is althans de indruk, die in Parijs momenteel valt te constateren. Zelfs een gematigd optimisme ten aanzien van de kansen dezer nieuwe diplomatieke onderneming om het twistpunt Berlijn uit de wereld te helpen, lijkt dan ook nauwe lijks gemotiveerd. Na gesluimerd te hebben sinds Wisjinski's befaamde veto van 27 October jl., mede in verband met de presidentsverkiezingen in Amerika, treedt de Berlijnse kwestie thans dus in een nieuwe fase. Men legt er in Parijs de nadruk op, clat het de kleine vol ken zijn, die op dit moment een nieuwe poging ondernemen om de grote naties tot overeenstemming te brengen. Die consta tering is overigens niet geheel van ironie ontbloot, aangezien, nu drie jaar geleden, die zelfde grote mogendheden juist pre tendeerden de vrede in de wereld alleen te kunnen vestigen, wanneer de kleine volken zich met volgzaam vertrouwen aan hun leiding zouden onderwerpen. Verwarring in Nanking ..een stad der droefenis", ultppniyoclaoftn ïonrian Nanking is „een stad der droefenis' aldus meldt een Reuter-correspondent uit de Chinese hoofdstad, waar de dreiging van de communistische opmars tastbaar is geworden. Tastbaar niet alleen maar hoorbaar eveneens, want de donder der kanonnen die op de slagvelden tussen Hsoetsjou en Nanking staan opgesteld ver telt de inwoners van Nanking clat het lot van hun stad op het spel staal;. De toestand rondom Nanking is verward. Geruchten in de stad zelf spreken van het ontstellende feit, dat communistische troepen Hsoetsjou reeds zijn gepasseerd en trachten cle Gele Rivier te bereiken, om zo de hoofdstad af te snijden. Gisteren gaf de Amerikaanse ambassade in Nanking de val van Hsoetsjou toéj doch later verklaarde een woordvoerder van de Chinese centrale re gering dat de centrale troepen er in ge slaagd waren cle communisten voor de poorten van Hsoetsjou een zware neder laag toe te brengen. Communistische mede delingen houden vol dat Hsoetsjou in han den der rode troepen is en deze mededeling zou overeenstemmen met het feit dat de centrale legers zich concentreren op Pengpoe, halverwege tussen Nanking en Hsoetsjou. De evacuatie van Nanking gaat on ver minder d\ voort. De geruchten zijn niet te stuiten en- het moreel der bevolking heeft daardoor ernstig geleden. Niemand gelooft in ernst nog aan een behoud van Hsoetsjou en Nanking, ofschoon de regering haar best doet overwinningsberichten te verspreiden en het doet voorkomen alsof de communis tische troepen bij Hsoetsjou in wanorde vluchtten naar het Westen en het Noorden, nadat zij door zware bombardementen Sovjettroepen naar winterkwartieren Het Sovjet-Russische bezettingsleger in Duitsland, 26 divisies tellende (dit is meer dan driehonderdduizend man), gaat thans zijn winterkwartieren betrekken. Volgens de Berlijnse correspondent van Time zou den Amerikaanse officieren zich openlijk verrast getoond hebben over deze Sovjet- maatregel. uiteengeslagen zouden zijn. Van regerings zijde wordt zelfs medegedeeld dat het hoofdkwartier van de communisten-gene raal Lioe Po Tsjeng is gebombardeerd en vernietigd. Bij Peiping zijn de regeringstroepen op de terugtocht om hun kwetsbare linies te verkorten en zich voor te bereiden op sterke tegenstand bij de stad Loeansien. Intussen concentreren zich geweldige com munistische legereenheden bij de grote Chinese muur, waar een doorbraakpoging der communisten wordt verwacht na aan komst van de uit Mandsjoerije afkomstige versterkingen. Veeg teken Dr. Wellington Koo, de Chinese ambas sadeur te Washington, heeft gisteren ge zegd,- dat China een duidelijke verklaring betreffende de Amerikaanse politiek ten opzichte van China wenst. Koo had deze wens overgebracht aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Een dergelijke verklaring was nodig, zo deelde de ambassadeur tegenover verslaggevers mede, om een einde te maken aan de hui dige verwarring in China. Een verklaring van „sympathie, solidariteit en steun zou veel bijdragen tot verhoging van het moreel van militairen en burgers". Als Nanking verloren zou gaan, zou de regering naar een andere stad worden verplaatst en de strijd voortzetten, aldus de ambassadeur. LATER TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: - Aanvankelijk enkele plaatselijke opkla ringen, hier en daar vorming van nevel of mist, weinig wind. Later meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en vooral aan de kust aanwakkerende wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. 18 November: Zon op 8.05 uur, onder 16.45 uur Maan op 17.29 uur, onder 10.21 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1