IJmuider Courant r Haarlems Dagblad pe Dammers „Blokkade, opstand en droogte zijn de oorzaken van ons lijden" Na het congres van Europese Federalisten te Rome Drie Westelijke antwoorden op verzoeningsvoorstel overhandigd L Jaargang No. 19095 aux: KennemerTaan 154. Tel Adm 5437, I rjj Redactie 5389. na 5 uur* 8061 (K 2560), grasweg 47 Santp - Haarlem Gr Houtstr 93 fcjet 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kcnnemcr editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ®prrtte ruarinrarflc Courant (ïram i6^S) Donderdag 18 November 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Peest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem -9 pIMMERS BESTRIJDEN elkaar yr. 'n onze landpalen, om hun wereld- li-1 Üïnschap en het zijn niet alleen de K» van dit schone spel, die het r n met belangstelling volgen. Zo was PÏ'L schakers ook, zelfs nadat zij naar vertrokken waren en het duidelijk ftËuwe geen kans op de overwinning akte. Velen bleven de berichten pJËrté volgen. Bij de damrnei's staan "Zlrmdse papieren evenwel hoger. Er ïfs vier van onze landslieden onder i/driiders en volgens voorspellers zijn van ben ernstige candidaten voor de nfschoon die verdedigd wordt door 'tvansman, die vooral niet minder ge- Vis Vier Hollanders, vier Fransen, Reitfen en een Zwitser bedrijven dit ü3k damtournooi. Buiten hun va- - ÓPT, wordt het ook wel gespeeld, maar andere regels. Het spel is evenwel rn wijd verbreid in de wereld als het jammer, want zij zou er ongetwij- gebaat zijn als zoveel mogelijk 4n in zoveel mogelijk landen zulke '*-»rde vreedzame, ingespannen spelen Aaiden. Pe mens is nu eenmaal tot Hoe vrediger vormen hij nastreeft, hoe minder neiging tot a op dit ondermaanse zal zijn. Dam- 4 of schakend zal hij geen tijd en wel- zelfs geen lust hebben om kwader iaaties, dan deze spelen des vernufts 1 te bedenken en tot uitvoering te 5®ihaakmeester heeft mij eens ver- hij, ondanks jarenlang pogen, er in geslaagd was om een goed dammer '-".„jen, De onderwijzer van zijn dorp, 8ar een middelmatig speler, bleef Onveranderlijk overwinnen. Dat kwam, J hij vertelde, doordat men voor ieder met een aparte knobbel beg&afd moet 0m het er ver in te kunnen brengen, ubbele knobbel komt zelden voor. warwinkel van conflicten, waar-. JJ de krant in deze tijden dagelijks be- iüen moet, vormt het rustige conflict Oeester-dammers een oase. Wij waar om het als zodanig. Wie erover leest ziet i jdellijk voor zijn gedachtenoog een 4 mannen verschijnen, die twee-aan win de diepste aandacht over borden- •ihiiven gebogen zitten en zich door 'Oaten afleiden. Rondom hen fluistert slechts. Eerbied vervult de atmosfeer, veneer dan men bijvoorbeeld van het sChaillot kan zeggen. Een stille, toe fde groep speelt de partijen der mees- «na en poogt naarstig, hun diepste ge- en kunstigste combinaties te be dien. Het is schoon. En niet alleen in «kanten, maar ook in de radio en in het jjgjnurnaal zal het zich als weldadig •ount doer, gelden. '4e de beste man winnen. Mocht het 4al niet de Fransman Ghestem maar Teer Hollanders zijn, dan zullen wij dat 4 volk—bescheidenlijk dienen te aan- ïirftn, zonder te menen dat wij als -i- beter dammen dan andere volken. Hat in geweldige meerderheid kunnen Tï er niets van en zouden een even. treurig 4- tegenover alle elf meesters maken ver Fanny BlankersKoen (op baan en over horden) en tegen- van Vliet (voortruisend door het SpÜeen zelfverheerlijking dus. Maar bond het aardig dat onze damkampioen •«burg naar Parijs is getrokken om •a sterkste tegenstander, de wereldkam- 4,over te halen alsnog mee te doen. Hij sjde er ook in. Dit leek een goeie spor- sebeurt, ook van onze Dambond, die er j heeft meegewerkt. [amen is een oud spel. Zijn oorsprong zat zich in de nevelen van het verre vien? Natuurlijk hebben ook de Egyp- sen er al aan gedaan; die deden de sfe dingen al. Omstreeks tweeduizend róór Christus moeten zij hebben ge ien als de tegenwoordige wereldkam- ooit de Sphinx gezien mocht hebben, raadselachtige combinaties der Oud- ei rebben verondersteld. Homerus noem- ■iilrpelin zijn Odyssee. De Phoeniciërs ris het naar Griekenland hebben over rent de Romeinen vandaar naar Rome ïkMoorse schaker zou op het idéé zijn srsen, het op een schaakbord met 64 v: ie spelen. Hij bracht het naar Sanje. k-zowel als in Engeland, Rusland, Duits- zd. Polen, Italië en Amerika speelt men soo» steeds op de 64 ruiten. In Canada ;1& In Nederland, Frankrijk, België en ceel van Zwitserland daarentegen op IDit heet merkwaardigerwijze ik Sereen zo groot deskundige als A. K. W. kme In de Winkler Prins het Poolse 'spel, behalve in Polen, waar men het Franse damspel noemt. De verklaring -jat te zijn, dat een te Parijs wonende :«lhet (in 1723) heeft bedacht. De eerste ■nationale tournooien zijn dan ook in 'ürijk gespeeld en van 18951912 was i Fransman Isidore Weiss wereldkam- ^o. Hij werd toen geklopt door de Frans- -ir.A.Molimard, maar de Utrechtenaar Hoogland werd de volgende wereld en, gevolgd door Bizot (Frankrijk), ::e (Frankrijk) en Springer (Neder- ti). zijn nog onderlinge verschillen tussen "iels van Engels, Russisch en Canadees sen ook en de verwonderde leek, ge- als hij is aan het houden van inter ne conferenties, vraagt zich af of de s=y niet bijeen zouden kunnen komen •kregels voor de gehele wereld vast ,r5n; Maar begrijpend dat hij hier een tflf dreigt te betreden laat hij het bij -leloze vraag. Er zijn tenslotte nog wel j&r dingen, waarover men het inter val niet helemaal eens is. R. P. *es Wilhelmina bedankt W gelukwensen Wilhelmina heeft aan de Com- n der Koningin een brief doen fcniVan volSende inhoud: q talloze gelukwensen en blijken van 4e,n'ciie miJ uit bijna ale gemeenten •Mt land hebben bereikt teï gelegen- ;:;an mijn verjaardag en mijn re- jubileum, hebben mij diep getrof- irf' miï tot miJn leedwezen niet Mien, die mij gelukwensten, tn *e bedanken, zou ik het zeer op 4 hidien .u gemeentebesturen m' un Rn bevolking van uw gë- sj,s hartelijke dank zoudt willen RADIOREDE VAN HATTA: Bestand-schenders zullen worden gestraft In een rede voor radio Djokja deed de republikeinse eerste minister, Mohammed Hatta,. gisteravond een beroep op het leger en de politie om hun plicht te vervullen. Hij verklaarde met nadruk, dat de leger eenheden aan de status-quo-li.ju ernstig zullen worden gestraft, indien zij bestands schendingen plegen. Met betrekking tot de besprekingen met minister Stikker verklaarde Hatta, dat deze nuttig waren geweest, doch dat de sfeer wordt verslechterd door „Batavia", waarbij hij speciaal noemde de berichten van de dienst legercontacten. Hij zeide verder onder meer: „Wij zullen ons ver dedigen indien wij worden aangevallen, doch indien wij niet worden aangevallen moeten wij ons aan onze beloften houden". Hij verklaarde voorts nog, dat hij sa menwerking wenst met de federalisten en dat het ,ibelachelijk is te spreken over ma rionettenregeringen", omdat „wij een doel voor ogen hebben namelijk vrijheid voor geheel Indonesië". „Er dient geen antithese te bestaan tussen ons en de federalisten doch een synthese en wij moeten gegamen- lijk streven naar het bereiken van het doel op 1 Januari 1949. Hatta ging uitvoerig in op de commu nistische revolte, die hij een betreurens waardige nationale tragedie noemde. Hij verklaarde, dat ideologische geschillen de eendracht hebben verbroken. De oorzaken Einde van havenstaking in de V.S. nog niet in zicht De staking aan de Amerikaanse Oost kust, waarbij 65.000 leden van de A.F.L. betrokken zijn, duurt voort zonder uitzicht op een snel accoord. Joseph Ryan, de voor zitter van de internationale bond van ha venarbeiders, herhaalde Dinsdag dat zijn bond vasthield aan de vroegere eis van een loonsverhoging van vijftig dollarcent per uur, aldus United Press. Intussen verliezen de New-Yorkse zaken lieden honderdduizenden dollars per dag. Zo veranderde een bananenboot die met een lading van vierduizend ton fruit op weg naar New York was, haar koers en loste de lading in een Zuidelijke haven. In New York heeft deze staking reeds vijf duizend andere arbeiders werkloos ge maakt, in hoofdzaak spoorwegarbeiders, vrachtauto-chauffeurs en zeelieden. De 39.000 ton import en export die normaal in deze stad dagelijks verwerkt worden, zijn tot een onbetekenende hoeveelheid inge krompen. De leden van de stakende bond werken slechts aan een kleine hoeveelheid militaire goederen. In de havens van New York en het New Jersey-gebied liggen op het ogenblik 230 schepen, waaronder 76 buitenlandse van 18 verschillende naties. Reusachtige hoeveel heden goederen liggen op de kades opge stapeld. Overigens is het merkwaardig rus tig in het havengebied. Een grote politie macht is er op de been. Het ziet er naar uit dat ook de van Amerikaanse liefdadig heidsverenigingen afkomstige zendingen naar Europa, welke via de haven van Phi ladelphia lopen, zullen moeten worden stop gezet. Er wordt getracht voor deze organi satie een speciale regeling te treffen. Intussen heeft in Halifax, Canada, de bond van havenarbeiders besloten om Woensdag weer het laden en lossen van schepen te beginnen die uit de Ameri kaanse havens, waar gestaakt wordt, naar Halifax gestuurd zijn. (United Press.) van het lijden van het volk zijn volgens Hatta ten eerste de Nederlandse blokkade, vervolgens de opstand'te Madioen en ten derde de langdurige droogte, waardoor de oogsten mislukten. Hij deed een beroep op de boeren en de jongeren om de eenheid te herstellen. Record-aantal terreurdaden op Java De dienst voor legercontacten meldt, dat in de week van 10 tot 17 November een groter aantal terreurdaden gebeurde dan in enige andere week sedert de Renville- overeenkomst werd gesloten. Het commu niqué geeft een overzicht van de bende activiteit in federaal gebied op Java. in deze week in totaal 233 gevallen, waar onder 73 rampokpartijen, 50 beschietingen van patrouilles, 43 moordaanslagen op ambtenaren en bevolking. Bij de terreurdaden tegen de burgerbe volking en de Indonesische ambtenaren in federaal gebied op Java hadden tot nu toe 59 moorden plaats, werden 16 personen ontvoerd en 17 gewond. Onder de ver moorden bevonden zich 8 ambtenaren en 51 leden der bevolking, ontvoerd werden 16 mensen, het aantal gewonden bedroeg 17. De dienst voor legercontacten meldt voorts, dat de bevolking in de omgeving van Soekaboemi is overgegaan tot de vor ming van een „volksleger". Sommige desas vormden „bataljons" ter sterkte van 800 man, die zich in tijden van gevaar tegen de terreurbenden verzetten. Een dezer ba taljons heeft onlangs geheel zelfstandig een actie uitgevoerd tegen een compagnie van het regiment Bogor van de TNI-divisie Bamboe Roentjing, welke compagnie op de vlucht werd gedreven. Ruhr-besluit wordt niet herroepen In officiële kringen te Washington heeft men duidelijk te kennen gegeven, dat de V. S. het Brits-Amerikaanse besluit om de sleutelindustrieën van het Ruhr-gebied aan Duitse beheerders over te dragen niet zul len her-roepen ondanks herhaalde Franse protesten. Eieren gaan van de bon De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt, heeft in de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer tijdens de be handeling van zijn begroting medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de distributie van eieren op 1 Januari op te heffen. IJmuider kofter op Noordzee in moeilijkheden Vanmorgen werd radio-telefonisch be richt ontvangen dat de IJM 228 „Rex" in moeilijkheden verkeerde ten N.N.W. van IJmuiden. Het schip maakt water en heeft om hulp verzocht. De UK 62 heeft vastgemaakt en sleept de kotter naar IJmuiden. Daar ook de radio van de „Rex" kapot is, heeft de „Kralin gen" het noodsein doorgegeven. De afstand van IJmuiden was hedenmor gen om 12 uur nog tien mijl. De oorzaak van de lekkage is onbekend. De sleepboot Nestor is eveneens ter as sistentie uitgevaren. - Het College van Rijksbemiddelaars heeft een verhoging van de basis-uurlonen tot het landelijke peil bij de N.V. Philips en een gelijktijdige voorziening van de stukwerk tarieven goedgekeurd, in het algemeen zal deze correctie bij toegenomen individuele arbeidsprestatie tot een verhoging van het uurinkomen van de betrokkenen leiden. Hef woord is aan Italiaanse Anonymus: Ik zeg het niet om er mij op te laten voorstaan, maar het is vandaag prachtig weer. Indrukken van Nederlands afgevaardigde Het tweede congres van de Unie van Europese Federalisten, dat, zoals bekend, van 7 tot en met 11 November in het Palaz zo Venezia te Rome werd gehouden, be hoort tot het verleden. De meeste leden van Walraed Cremers, de zoon van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. steunde de kinder postzegelsactie en bezocht Woensdagmorgen met zijn moeder en vader het rijdend post kantoor op de Grote Markt. Trygve Lie en Herbert Evatt klampen zich aan een vage overeenstemming vast De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben gisteren in afzonderlijke npta's geantwoord op het voorstel van de voorzitter der Algemene UNO-vergadering, de Australiër Herbert Evatt en de secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, waarin een weg werd aange geven om tot oplossing van het Berlijnse geschil te geraken. Het verzoeningsvoorstel suggereerde onmiddellijke besprekingen tussen de vier mogendheden tot opheffing der blokkade en steun aan de bemidde lingspogingen van dr. Bramuglia. Zoals gemeld was het Russische antwoord, dat de Sovjet-Unie veel voelde voor een vier- mogendheden-contact en in het algemeen oplossing van het geschil voorstond. De Westelijke antwoorden geven het voor nemen van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten te kennen om de oplos- Alliantie en onafhankelijkheid Een Belgische militaire woordvoerder heeft naar aanleiding van het bezoek van veldmaarschalk Montgomery verklaard, dat de Belgische strijdkrachten zich aan geen enkel leger van een andere mogend heid zullen onderwerpen. De gewapende macht zal volledig onafhankelijk blijven. Montgomery, de stafchef van de verdedi gingscommissie der West-Europese Allian tie, had met de militaire leiders van België de standaardisatie van de gehele militaire organisatie en uitrusting bestudeerd. De uitdrukking „niet ondergeschikt aan het leger van enig ander land", als door de woordvoerder gebezigd, houdt in, dat de Belgische strijdkrachten niet zullen worden geplaatst onder het commando van een ander land, doch rechtstreeks zullen staan onder het overkoepelend commando van Montgomery en onder de opperbevelheb bers van de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht van de West-Europese Al liantie. Woensdagmiddag is Sint Nicolaas in Haarlem gearriveerd. Bij het, Spaarne, waar de stoom boot uit Spanje vastmaakte, was het zo druk, .dat de Goede Sint zelf haast in de verdrukking kwam. Ir. Philips wenst geen rijks luchtvaartschool in Eindhoven Ir. F. Philips, directeur van de N.V. Philips te Eindhoven, heeft bezwaren ken baar gemaakt tegen de voorgenomen vesti ging van de rijksluchtvaartschool op het vliegveld Welschap bij Eindhoven. Ir. Phi lips vreest, dat het lawaai der vliegtuigen de rust zal verstoren van de bevolking en de werkzaamheden in de laboratoria van Philips zal belemmeren. Ir. Philips is be reid, indien de rijksluchtvaartschool op het vliegveld Volkel en niét op Welschap ge vestigd wordt, technische apparaten voor de outillage van Volkel beschikbaar te stellen. O sing van hét geschil te bereiken door be middeling van de UNO, dat betekent dus voortzetting van de behandeling door de Veiligheidsraad, en leggen verder ook de nadruk op het verlangen -der drie regerin gen om tot spoedige oplossing van de kwestie te komen. Het laatste deel van deze antwoorden komt dus overeen met het laatste deel van de Russische reactie, en uit die overeen komst hebben Evatt en Trygve Lie thans de moed geput om opnieuw een beroep op de vier mogendheden te doen. Ofschoon deze eerste bemiddelingspoging klaarblij kelijk op een mislukking is uitgelopen daar het gestelde doel, namelijk onderhandelin gen tussen de vier, niet bereikt werd, heb ben de twee vredestichters het tot uitdruk king gebrachte verlangen der vier mogend heden om tot een regeling te komen, aan gegrepen als de laatste strohalm. Evatt en Lie verklaren in hun antwoord op de nota's der vier grote mogendheden, dat zij constateren, dat alle vier op de een of andere wijze doen verstaan, dat zij de wens koesteren tot de een of andere op lossing vo<y het Berlijnse vraagstuk te geraken in de geest van de resolutie van de Algemene Vergadering. Zij zeggen te hopen, dat deze gemeen schappelijke wens zo spoedig mogelijk tot uitdrukking zal komen in verdere pogin gen om een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te vinden. In het bijzonder doen Evatt en Lie nog eens een beroep op de grote vier om de bemiddelingspogingen van de voorzitter van de Veiligheidsraad, Bramuglia, vol ledig te steunen. World Student Relief steunt hoger onderwijs in Indonesië „Wij zien de universitaire wereld op nieuw betrokken bij de wedergeboorte van de cultuur, mede de weg banend tot her waardering van de mens. Daarin treedt de groei van de universitaire gemeenschap over de gehele wereld aan het licht, waar van een der meest prijzenswaardige uitin gen is het World Student Relief. De stu dent belijdt daarin bewust de vêrnieuwing van de wetenschap en de bevrijding uit dogmatische overheersing door eenzijdig materialistisch denken". Aldus sprak de voorzitter van het Uni versitaire Asyl Fonds, prof. dr. G. Heringa uit Amsterdam tijdens een bijeenkomst in het groot auditorium van de rijksuniversi teit te Leiden, waar de studenten, die in de oorlog zijn gevallen, werden herdacht. Deze herdenking geschiedt ook in andere landen op 17 November. World Student Relief Nederland acht het voor de komende jaren zijn eerste plicht, steun te verlenen aan het zwaar getroffen hoger onderwijs in Indonesië. Daarnaast moet het gastvrijheid ver lenen aan 50 vluchtelingen-studenten aan onze universiteiten. Dit initiatief van Ne derland, belichaamd in de werkzaamheid van het Universitair Asyl Fonds, heeft ook buiten onze grenzen grote waardering ge vonden. Tijdens deze bijeenkomst, die werd bij gewoond door vertegenwoordigingen van alle universiteiten, spraken voorts mr. K. Wiersma, voorzitter van World Student Relief, de heer J. Drijber, president van de Nederlandse Studenten Raad en dé heer H. van Vloten, oud-voorzitter van World Student Relief, Oud-minister Van Boetzelaer wordt ambassadeur in Parijs Bij Koninklijk Besluit is'aan jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, buitengewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Parijs, met ingang van 1 December op zijn verzoék op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit de buitenlandse dienst, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem als zodanig aan de Koningin en aan den lande bewezen. Als zijn opvolger is benoemd mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, oud-minister van Buitenlandse Zaken. Franklin Delano Roosevelt Jr., de 34-jarige zoon van de overleden president der V.S., is uit New York in Nederland aangekomen. Hij isj advocaat en maakt een zakenreis van vijf weken door Europa. Tezamen met zijn moeder, Mrs. Eleanor Roosevelt, die in Parijs de Ver gadering van de UNO bijwoont, hoopt hij vóór Kerstmis naar Amerika terug te keren. Maandag havenstaking in Frankrijk De communistische vakbondsleiders in Frankrijk hebben een oproep gericht tot de havenarbeiders om Maandag aanstaande in staking te gaan. De staking zal, wanneer alle communistische havenarbeiders er gehoor aan geven, alle Franse havens om vatten en een grote stagnatie betekenen in de aanvoer van kolen die, ter compensatie van de verliezen gedurende de mijnstaking, worden ingevoerd. Tumult in de Franse Nationale Vergadering In de Franse nationale vergadering be schuldigde de communist Lecoeur gisteren de politie, die op last van de regering bij de stakingen had ingegrepen, van „bar baarsheid". De politie had de mijnwerkers „geknuppeld", aldus Lecoeur. Toen mi nister Moch opstond om te antwoorden, zeide Lecoeur: ,,U bent een leugenaar". Uit de communistische banken klonk ge juich en uit andere banken klonken kre ten van protest. Toen aan Herriot's ver zoek om orde geen gehoor werd gegeven, schortte hij de vergadering op. De zaal werd met geweld ontruimd. Na hervatting der zitting waarschuwde de voorzitter de afgevaardigden geen be ledigende uitdrukkingen te gebruiken. Lecoeur hernam daarop zijn rede waar in hij de politiek der regering ten opzichte van de mijnwerkers critiseerde. de Nederlandse delegatie zijn thans in Ne derland terug en voor A.N.P. was dit een aanleiding met een van hen, mr. W. Ver- kade, over zijn indrukken en ervaringen te spreken. Mr. Verkade toonde zich zeer verheugd over het goede figuur, dat de Nederlandse delegatie heeft geslagen door een homogeni teit aan de dag te leggen, die zeer gunstig afstak bij het optreden der andere delega ties. Zo zijn er bijvoorbeeld in Frankrijk zestien organisaties, die alle het federalisme in het vaandel voeren, doch tevens ook met alle onderlinge verschillen naar het congres togen. De Nederlandse beweging heeft de verscheidenheid in eigen rijen laten spre ken, welke in de delegatie bezonken tot uiting kon komen. Voor Nederland reisden behalve mr. Ver kade naar Rome: dr. ir. F. Bakker Schut, Haarlem; de heer J. C. van Broekhuizen, Voorburg; mej. C. P. Haremaker, Seheve- ningen; de heer O. T. Wylkema, Den Haag; prof. dr. Th. Keulemans, Merkelbeek (L.); de heer A. Mozer, Amsterdam; dr. H. R. Nord, 's-Gravenhage; mr. C. van Rij, Am sterdam; mr. dr. J. Schroeder, Vught en de heer Koos Vorrink, 's-Gravenhage. Sprekende over de houding van de En gelsen ten opzichte van het Europese fede ralisme zeide de heer Verkade. dat zij sinds het congres van Europa in Den Haag twee argumenten naar voren hebben gebracht tegen een nauwere samenwerking met de federalisten van het vasteland. Het eerste argument, eigenlijk recht streeks gekeerd tegen het congres van Europa in Den Haag. kwam hierop neer, dat de Engelsen het Haagse congres te con servatief achtten, te weinig „Labour"-in- vloed werd daar aangetroffen: Het tweede argument, dat later werd aangevoerd, had betrekking op de .status van het Britse rijk. Tenslotte had men, zo werd geredeneerd, ook nog te maken met de „dominions" en zou een opneming in een Europese federatie bijzondere eisen stellen. Dit argument, zo.zèide mr. Ver kade, is. de Engelsen ontvallen door de po sitieve houding van de „dominions" ten op zichte van Engelands samenwerking met het vasteland, zoals die bij de laatste „do- minion"-conferentie aan de dag is getreden. De heer Verkade kon zich voorstellen, dat de enorme inspanning, die Engeland zich getroost voor het economisch herstel, de Engelsen huiverig maakt,, om nauwer sa men te gaan met landen, die met het her stel minder ver zijn, of door sociale onrust daarbij gehandicapt worden. Mr. Verkade deelde mede, dat het hele vraagstuk, waarvoor de federalisten zich door de houding van de Engelsen gesteld zien, door een commissie van deskundigen uit de Unie zal worden onderzocht. „Misschien zal men dan een speciale be paling ten aanzien van Engeland in het streven naar een Europese federatie toe staan," veronderstelde de heer Verkade, „maar de commissie moet nog samengesteld worden, dus veelt valt hierover niet te zeggen." Amerikaans rapport over noodzaak tot burgerlijke verdediging Een commissie van deskundigen heeft de Amerikaanse minister van Defensie. James Forrestal, een rapport voorgelegd betref fende de burgerlijke verdediging in oor logstijd. Men is uitgegaan van de verwachting, dat door een enkele atoombom 40.000 men sen zouden worden gedood en 60.000 ge wond. Volgens de deskundigen is een doel treffende organi.satie voor de burgerlijke verdediging de ontbrekende schakel in het Amerikaanse verdedigingssysteem. Men wijst daarbij op het nut van de Britse bur gerlijke verdediging in de laatste oorlog. In het rapport wor.dt de instelling ge vraagd van een speciaal bureau dat tot taak zou hebben de vorming en opleiding van verdedigingsploegen in de staten, ste den, dorpen en zelfs straten te coördineren. Men legt vooral de nadruk op de bestrij ding van de dodelijke nawerking van de atoombom, de bescherming tegen aanval len met gas en brandbommen en het tegen gaan van besmetting van voedsel en drink water door aanvallen met bacteriologische wapens. In het rapport wordt voorts de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van opvoe ding van het publiek in de werkelijke be tekenis van een aanval met atoom wapens. Men is het algemeen eens over het feit, aldus het rapport, dat de psycho logische aspecten van een atoom-oorlog van de hoogste militaire en politieke bete kenis zijn. Evenals in Engeland worden de plaatse lijke brandweer en de politie beschouwd als de kern van de plaatselijke organisatie voor de burgerlijke verdediging. Minister Forestal heeft verklaard, dat afschriften van het rapport ter bestudering zullen v/orden toegezonden aan de gouver neurs der staten en de plaatselijke autori teiten. MEEST ZWAAR BEWOLKT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk iets afnemende, maar later weer toenemende wind tussen West en Zuid. Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noordweste lijke gedeelte van het land nu en dan lichte regen of motregen. Weinig ver andering in temperatuur. 19 November: Zon op 8.06 uur. onder 16.44 uur Maan op 13.13 uur, onder 11.34 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1