Tante De „Mico" nam zijn laatste vrachtje munitie meë Waarom zou ër in deze gemeente niet meer gehandbald kunnen worden? Q Visserij- ""ia Het testament DPNnr.lDAO !S NOVEMBER 1948 TJMUIDER COURANT GOLVEN-GRAF VOOR OORLOGSTUIG Beverwijk Half verscholen tussen de duintoppen, nabij de vroegere snelbootbasis van onze voormalige „beschermers", liggen „de Ol men", het hoofdkwartier van de Hulpver leningsdienst in Kennemerland. Ofschoon de oorlog met al zijn verschrik kingen reeds enige jaren achter ons ligt, komen hier nog iedere dag via politie en burgers berichten binnen over het vinden van munitie. Het komt echter nog al eens voor dat het terrein waar de munitie is gevonden, niet geschikt blijkt voor het laten springen van de „gevonden voorwerpen" en zij wor den dan vervoerd naar de overal in de dui- nen verspreid staande bunkers, die dag en nacht onder scherpe bewaking staan. In de bunkers worden de explosieven gesorteerd en het zeer belangrijke percentage oorlogs tuig dat door de tijd waardeloos is ge worden en waarvoor „sea-dumping" de goedkoopste manier van vernietiging is., wordt opgeslagen en zodra er een voldoende hoeveelheid is, in zee gestort. De „Mico", directieboot van de Rijks waterstaat heeft Woensdagmiddag de laatste hoeveelheid van dit gevaarlijke goedje aan de golven toevertrouwd. Reeds vroeg in de morgen begon men met het verpakken van de te dumpen goe deren. Alles werd zorgvuldig met zand in kisten gedaan en verzwaard tot 75 kilo. Met trucks gaat het dan naar de haven, waar de „Mico" reeds op de gevaarlijke vracht ligt te wachten. Als alles in gereed heid is, geeft de transportcommandant, de kapitein H. van Ooyen, het sein tot vertrek en dan kiezen we zee. Diepe plaats. Het bootje danst op de golven naar de aangegeven plaats: een zeer diepe plek, waar nooit gevist wordt, ongeveer 5 kilo meter uit de kust. De mijnen, bommen, strijdgassen en ste vig verpakte granaten liggen keurig opge stapeld op het achterdek en na een hali uurtje varen zijn we bij het „graf van de munitie" aangekomen. De „Mico" ligt stil, de mannen nemen hun plaatsen aan stuur- en bakboord in. Een laatste aanwijzing van kapitein van Ooyen en dan klinkt een commando en het oorlogstuig verdwijnt naar veiliger plaat sen. Vijf ton munitie heeft de „Mico" deze laatste reis meegenomen na een strij^ van vele jaren tegen de verspreid liggende mu- Christendom en communisme „Het is niet toevallig, dat er in onze tijd gesproken wordt over het ontzaglijke pro bleem van het communisme, want er doen zich vraagstukken voor over de beslissen de gang van zaken, waarbij men het com munisme niet kan uitschakelen". Met deze woorden leidde ds. R. Bijlsma van Am sterdam zijn lezing over Christendom en communisme, die hij hield in het IJmui- dense gebouw van Christelijke Belan gen, in. Men heeft, zo vervolgde spreker, waar dering gehad voor het optreden van Rus land in de oorlog, doch thans is geen waar dering meer mogelijk. Ds. Bijlsma sprak over de houding der Christenen in die landen, die reeds in de macht van het communisme zijn, met name Tsjeehoslowakije, Oostenrijk en Hongarije en zeide dat Nederland een eigen geluid kon laten horen, dat gebaseerd was op de boodschap van God in de Bijbel. Spreker memoreerde de twee in Neder land uitgesproken kanselboodschappen. Die van Februari 1947, waar in de bood schap der R.-K. kerk alle schuldbesef ont brak en die van Mei 1948, waarbij de Sy node der Ned. Herv. kerk het communisme eveneens veroordeelt, doch waar men spreekt van eigen oxitrouw aan Jezus Christus. Spreker gaf vervolgens een over zicht van het ontstaan van het commu nisme in Rusland, waar geen persoonlijk heidscultuur was en het volk werd tot een doffe massa. Thans is daar gegroeid een industriestaat \*an de eerste rang en vindt men er een jeugd, die naar kennis dorst en bezield is met een geweldige vader landsliefde, aldus spreker. Er is daar een democratisch-centralistische organisatie. Het communisme, zo zei ds. Bijlsma, is niet te verstaan zonder het Christendom. Flarden van christelijke verwachting kwa men in deze communistische bedding te recht en werden daar in nieuw geloofs- v^rband gebracht. Het communisme is. volgens spreker, een geseculariseerde gerechtigheidsdrang, voor velen een geloof, dat het de roeping van de mens is te strijden voor een betere wereld. Dit geloof echter, aldus spreker, komt uit het dialectisch-materialisme, dat zich verwerkelijkt door tegenstellingen. Hier volgt de moraal uit: list en geweld zijn geoorloofd, ook in de eigen partij, ook in de wereldpolitiek, zei ds. Bijlsma, en hij liet er op volgen: In Rusland zelf zijn dan ook momenteel 18 millioen mensen ge vangen ift concentratiekampen of „geliqui deerd". Het communisme heeft een sociale doelstelling, zo vervolgde ds. Bijlsma, met een christelijk verleden en hiertegen mag geen stelling worden genomen, maar de leer waarin deze doelstelling is vervat, is verfoeilijk. Na een uitgebreide vergelijking met het nationaal-socialisme, waarbij spreker op merkte dat de methoden gelijk, doch het waarom verschillend was, eindigde ds. Bijlsma zijn rede, die door de aanwezigen aandachtig was beluisterd, met de volgen de conclusie: Wij zullen „neen" moeten zeggen tegen het comnïunisme om zijn ideologie en zijn methoden, maar we zullen dit anders moe ten funderen dan Amerika met zijn kapi talistische en Rome met zijn katholieke instelling. Het Christendom zal dit moe ten doen in de zekerheid, dat de Bijbel een veel radicaler boodschap geeft en tevens een wijder uitzicht op een betere wereld orde, waarin gerechtigheid woont en waar in God ons als nieuwe mensen zal doen leven. Agenda voor Velsen en 1.1 mui tl en Thalia: „Het spook van de Vrijburght", aanvang 8 uur. De Goede Herderkerk: Zanguitvoering kinderkoor „De Goede Herder", onder lei- dina v:m Joop Huizinga. 8 uur. VRIJDAG 19 NOVEMBER Thalia 8 uur: „Since you went away". Rex, 8 uur: „Jungle-koningin". nitie in de duinen tussen IJmuiden en Lei- den. Het was de laatste.maar dat wil niet zeggen, dat de kuststrook nu gegaran. deerd „schoon" is, want stuifzand en ge tijdenwerking bedelven en ondergraven: de loerende dood kan nog tientallen jaren ach ter elke duintop en in elke bremstruik wachten op zijn prooi. Ligthart stevig aan de kop in de D.C.iJ.competitie De damcompetitie van DCIJ werd deze week voortgezet. In de eregroep wist Ligt hart zijn positie op de eerste plaats aanmer kelijk te verbeteren door een fraaie over winning op Dukel. De uitslagen luidden: Eregroep: A. LigthartB. Dukel 20; J, v. StratenT. Postma afgebr. Hoofdklasse: C. KaanL. Koetsier 02; H. v. NieuwenhuizenD. Ott 2—0; J. Nanne J. Waal 2—0. Eerste klasse: Opa v. d. BosH. Leeuw 0—2; K. Prins—H. Effern 2—0; P. Kok—D. v. Beelen 20. Junioren: v. VeenEffern 02; De Boer N. Groen afgebr.: H. LangbroekP. v. Eerde 20; K. GroenB. Groen 20; J. Dijkhuizen •Ten Napel 20. Noordhollandse hoofdklasse. DCIJ heeft in de hoofdklasse van de Noordhollandse competitie nog twee wed strijden te spelen tegen de clubkampioene van Nederland Gezellig Samenzijn (uitwed strijd) en tegen Hoog-Karspel (thuiswed strijd). Collecte Klaproosdag De collecte die Zaterdag werd gehou den ten bate van het Oorlogsgravencomité bracht in Velsen op 2252,27. De voorzitter van het comité in Velsen, de heer C. Spoor, verzoekt ons namens het comité dank over te brengen aan allen, die op enigerlei wijze hebben medegewerkt aan dit mooie resultaat. MARKTBERICHTEN 17 November 1948 Besommingen. IJM 71 Bloemendaal f17.300; IJM 25 Fla mingo f 21.300. SCH 7 f12.150; KW 138 f7100; KW 144 f4530. KW 53 f340; KW 21 f740; IJM 226 f380; IJM 249 f527; IJM 213 f725; IJM 318 f370; IJM 240 f670; IJM 207. f 150; IJM 139 f40; HD 7 f470; HD 18 f440; HA 16 f215; VD 9 f 759; U 163 f 175; U 48 f 130; U 43 f 176; U 199 f174; U 185 f124; U 70 f76; U 115 f280; U 72 f250; U 172 f290; U 266 f210; U 75 f70; U 99 f150; U 80 f160; U 90 f215; U 7 f256; U 9 f 110. Een VEM-trawler besomde f 22.240. Prijzen. Tarbot 3.503,15; gr.m. tong 2,552,40; kl.m. tong 2,50, per kg. Tongschar 69; schartong 52: poon 21; kl. haai 3532; v. haring 1512,50; bot 5039; kl. schol gestript 22.5022; kl. schol dicht 17; schar dicht 10.50—4,70; schar gestript 11,50—10, per 50 kg. Aanvoer. 5 kisten tong en tarbot, 20 kisten haai, 5 kisten poon, 40 kisten kabeljauw, 75 kisten koolvis. 600 kisten schelvis, 85 kisten wijting, 1648 kisten makreel, 120 kisten schol, 300 kisten schar, 35 kisten bot, 2391 kisten verse haring, 20 kisten diversen. Totaal 5344 kisten. Gramofoonplatenconcert in het Kennemer-theater Een Beverwijkse radio-specialist heeft Woensdagavond in het Kennemer Theater voor belangstellenden een gramofoonplaten concert gegeven, dat door de talrijke aan wezigen kennelijk zeer op prijs werd ge steld. Het programma was verdeeld in drie stukken, te weten: klassieke, vocale en dansmuziek. De heer J. de We.ver deelde bij de opening mede dat indien er voor derge lijke manifestaties voldoende belangstelling bestond, meer concerten in deze geest zou den volgen. Om de belangstelling te toetsen werd aan de aanwezigen verzocht een en quête-formulier in te vullen. Door de heer D. ten Kate werd een uiteenzetting gege ven over de vorderingen welke de gramo- foonplaten-industrie in de laatste jaren heeft behaald. Plastic werd door hem het materiaal der toekomst genoemd. Het klas sieke gedeelte van het gramofoonplaten concert ving aan met het Sylvia Ballet van Délibes, waarna nog vele belangrijke wér ken volgden. Tot slot werd tot grote vol doening van het publiek de bekende im pressie van het bombardement op Warschau het „Warschau-concert" van de bekende filmcomponist George Addinsel ten gehore gebracht. In het vocale gedeelte werden zangplaten van Frans Vroons, Erna Sack en Theo Baylé,'die Werken uit opera en ope rette uitvoerden, gedraaid. Uitslagen B.C. „Klaver Twee" De belangrijkste uitslagen van de Dinsdag avond voor het clubkampioenschap gespeelde wedstrijden van de bridgeclub „Klaver Twee" luidden als volgt: Groep A. 1. heren HendriksBrielsman 38 m.p.; 2. mevrouw Wegmanheer Spanjaard 361 m.p.: 3. heren v. d. GeerMinneboo 35 m.p.; 4. heren EekhoutBosman 32li m.p.; 5. heren HollemanVeenstra 39 m.n.; 6. dames PlooyHamel 28 m.p.; 7. heren WorstWeg man 26'-j m.p.; 8. heer en mevi'ouw Vollaert 25li m.p. C. P. N.-VERGADERING MET DEBAT. De C.P.N. „De Waarheid" afdeling Be verwijk zal op Maandag 22 November in het Kennemer Theater een openbare ver gadering beleggen. Sprekers van deze avond zijn Paul de Groot (partij-secretaris) en Cor Zwart. Deze avond is debat vrij. Als de maan schijnt door de bomen Even naar dé Jager en het komt in orde TROMPSTRAAT 66 Gereed voor de kabeljauwvangst Een trawler van 70.5 m. lengte, 11 m. breedte en een diepte van 5.70 m. heeft verleden week zijn proeftocht volbracht. Het is de Santo Andre, die, in opdracht van een Portugese reder, werd gebouwd bij de gebrs. Van der Werf te Deest. Het schip is speciaal ingericht voor de kabeljauwvangst, nabij New Foundland. Omstreeks 25 November zal het naar Por tugal varen. De kabeljauw zal aan boord geheel worden verwerkt, er is zelfs een installatie voor het fabriceren van traan uit de levers, zo meldt het Dagblad voor de Scheepvaart. De tonnage is 1200 ton netto. Een Werkspoor-motor van 1100 pk. zorgt voor de voortstuwing en een hulp motor van 180 pk. drijft de trawlerwinch aan, een hulpmotor van 120 pk. is gekop peld aan een^BO kw.-dynamo. De vier ruimen kunnen elk ongeveer 300 ton zoute vis bergen. De capaciteit van de gasolietanks is 430 ton. Naast de moderne verwarmingsinstallatie beschikt men over een koelinstallatie. De bemanning zal be staan uit 65 koppen, waarvan 44 vissers. Er is een klein, maar comfortabel hospi taal tje, waar twee mannen tegelijk kun nen worden verpleegd. Moderne navigatiemiddelen, zend- en ontvangtoestel completeren het geheel. Lusteloze groentemarkt maar levendige bloemenhandel De aanvoer van najaarsgroenten is voor de tijd van het jaar zeer groot; de markt biedt nog een ruime sortering van vele soorten groenten. Het gaat met de afzet der producten daarentegen zeer slecht; tot nu toe waren er nog producten die een be hoorlijke prijs opbrachten, maar ook daar voor is de animo gedaald. Andijvie brengt bij een vrij groot aanbod, van 48 cent per kilo op. Bospcen is eveneens nog iedere marktdag ruim vertegenwoordigd; meer dan 10 cent per bos wordt er echter niet voor besteed. Bloemkool komt door het zachte weer in grote hoeveelheden. Prei blijft slecht te verkopen, maar het aanbod is groot; de prijs varieert van 710 cent per kilo; selderijknollen brengen van 611 cent per stuk op. Spruiten, waarvan het aanbod niet zo groot is als een week terug, liepen ook al terug in prijs; voor de eerste kwaliteiten werd van 4056 cent per kilo betaald. Boerenkool daalde van de 25 naar de 5 cent per kilo. Tomaten bleven nog op hun oude prijspeil staan n.l. van 5674 cent per kilo. Druiven, waarvan het aanbod nog maar gering is, waren ook slecht te verkopen en varieerden van 7585 cent per kilo. Bloemen. Een geheel ander beeld vertoont de bloe menveiling: een betrekkelijk kleine aan voer met veel vraag en hoge prijzen vooral voor de goede kwaliteiten. Er komen nog beste partijen tros-chrisanten. hiervoor liep de prijs op tot 1.40 per bos. mindere kwa liteit bracht van 3465 cent per bos op. Grootbloemigen brachten het bij een klei ner wordende aanbieding van 1634 cent per stuk. Er zijn weinig andere bloemen; een klein aanbod van cyclame-bloemen, freesia's en plumosa-groen en er worden enkele Nerines aangeboden; hiervoor werd nou 60 cent per stuk betaald. Groter wordt echter het aanbod van pot planten, goede cyclames, begonia's, varens en primula's komen reeds aan de markt. De eerste azalea's zijn er ook al weer, waar voor vrij goede prijzen worden besteed. FILMAVOND. Donderdag 25 November zal de Neder landse Vereniging van Sexuele Hervorming in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Cen trum" een filmavond organiseren. De heer Gé Nabrink zal een korte toe spraak houden. Het hoekje van SPORTIEF VELSEN: Een mooie, vlugge sport verdient grotere belangstelling Nu de gemeente Velsen over verschei dene sportvelden gaat beschikken, zal het misschien mogelijk zijn. tot uitbreiding van de sportbeoefening te komen en wel in het bijzonder van die sporten, welke hier nog weinig beoefening vinden, waar onder wij in de eerste plaats het handbal spel willen rangschikken. Dit mooie spel wordt in de gemeente Velsen slechts door één vereniging, name lijk IJmond als onderdeel van Hoogoven Staten, beoefend. In IJmuiden, met zijn sportieve bevol king zou het toch zeker een plaats kunnen vinden. Maar ook hier zal het spreekwoord: „Onbekend maakt onbèmind" wel gelden. Het handbalsped heeft in vele landen burgerrecht verkregen. Vooral bij de Scan dinavische volken, maar ook in Zwitser land, Luxemburg en Frankrijk wordt het veel gespeeld. Evenals voetbal hebben de wedstrijden plaats in competitieverband; internationale uitwisseling heeft geregeld plaats en bij de eerstvolgende Olympische Spelen zal het waarschijnlijk ook een plaats op het programma krijgen. Snel spel. Het spel kenmerkt zich vooral door snel heid en alzijdige vaardigheid. Lopen sprin gen, werpen, vangen en bukken zijn de bewegingen, die het tot sport maken, waarvan de invloed op het lichaam buiten gewoon groot en goed is en die het tegelijk als kijkspel zeer interessant en spannend maken. In de genoemde landen trekt een hand balwedstrijd vaak vele duizenden be zoekers.. Doordat het spel zeer snel gespeeld wordt raken de spelers betrekkelijk gauw ver moeid, zodat de speeltijd is vastgesteld op twee'maal een half uur. Het speelveld heeft overigens dezelfde afmetingen als van een voetbalveld en de spelregels komen ook in vele opzichten met die van het voetbalspel overeen. De eerste handbalverenigingen in ons land ontstonden bijna alle uit gymnastiek verenigingen; eerst laten zijn speciale handbalverenigingen opgericht. Ook wordt de sport door dames gespeeld (maar niet gemengd), waarbij dan de duur van de speeltijd en de spelregels aange past zijn aan de omstandigheid dat het uit houdingsvermogen van de vrouw in de regel geringer is dan dat van de man. Het moet mogelijk zijn het handbalspel in de gemeente Velsen meer ingang te doen vinden; zeker IJmuiden moet op den duur minstens één handbalvereniging hebben. Met belangstelling wordt uitgezien naar de personen, die zich daarvoor willen spannen en bereid zijn een handbalvereni ging in het leven te roepen. Zij zullen zeker alle medewerking ontvangen. Een handbal demonstratie lijkt ons in de naaste toe komst niet onmogelijk, waarvoor zeker be langstelling zal bestaan en waardoor het spel meer bekendheid zal verwerven. SCHOUW OVER VELSEN'S WATEREN Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter algemene ken nis, dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd voor het noordelijk en middendeel der gemeente (Velsen-Noord, Velsen en Driehuis) op Maandag 29 No vember 1948 en voor het zuidelijk deel (Santpoort en Santpoort-Station) op Dinsdag 30 November. MELKFABRIEK EN TIMMERMAN BREIDEN UIT Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat door hen bij besluit van 9 Novem ber 1948 ingevolge de Hinderwet vergun ning is verleend aan: De vennootschap onder firma Aanne mersbedrijf Holleman en Zonen te Sant poort, en haar rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de timmermanswerkplaats, door het bijplaatsen van een vlak- en van- diktebank, een cirkelzaag en een pennen- bank, aangedreven door electromotoren van ï-espectievelijk 5, 5 en 3 pk, alsmede door het verplaatsen van een slijpmachine met een electromotor van 1 pk, in het per ceel Hofgeesterweg 10 te Santpoprt. B. en W. brengen voorts ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Naamloze Vennootschap Melkinrich ting „Gemeentelijk Belang" te IJmuiden, orn vergunning tot het uitbreiden van de melkinrichting, door het bijplaatsen van een stoomketel, in het perceel Wijk aan Zeeërweg 160 te IJmuiden. Beste kinderen. De mistige en donkere dagen voor Sinterklaas en Kerst zijn nu wel in volle hevigheid „losgebarsten". Heer lijk is het nu, om alvast voorbereidin gen te treffen voor de komende vijfde December en al zullen we dit jaar alles misschien nóg zuiniger aan moe ten doen dan de vorige keren, het feit, dat de snoep van de bon is, zal deze Sint Nicolaas tot een vooroorlogs festijn kunnen maken. Ik zou mijn nichten en neven nu alvast willen waarschuwen tegen de boze gevolgen van veel suikerwerk voor hun tanden en kiezen en hun maag. Maar wie niet horen wil in November, moet maar voelen op de zesde December en ik heb zo'n vaag idee, dat er verscheidenen „het zullen moeten voelen". Jullie weten natuurlijk allemaal, dat het Sinterklaasfeest gevierd wordt ter ere van de nagedachtenis van de bisschop van Myra, die vele honderden jaren geleden in Spanje ontzaglijk veel goed deed. Maar wat jullie wellicht niet weten, is, dat er een vrij grote stad naar hem genoemd is en nog wel vlak over de Belgische grens. Jaren geleden ben ik er eens geweest en dan zie je uit de verte al het grote, goud- vergulde beeld van de oude heilige op de torenspits in de zon blinken. Maar we zullen deze week toch ook nog wat plaats moeten inruimen aan de cor respondentie, die door het naderen van Kerstrapporten en de vijfde December een De eerste tulpen en narcissen Woensdag voerde de firma P. Nijssen en Zn. te Santpoort op de Beverwijkse bloemenveiling ,,'t Centrum" de eerste tulpen en narcissen aan. De tulpen, White Sail, brachten 3.60 per bos van 10 stuks op; de narcissen werden voor 1.60 per bos verkocht. Weenink I wint (vermoedelijk) van Santpoort I De Dinsdagavond in het Beverwijkse Witte Kruis-badhuis gespeelde competitie wedstrijd voor de eerste klasse A van de Noordhollandse Schaakbond tussen het eer ste tiental van de schaakclub „Weenink" en „Santpoort I" is met 53 in het voordeel van „Weenink" afgebroken. Het ziet er naar uit dat het Weenink-lid de heer J. A. B. Zoontjes zijn partij tegen de heer C. Pels zal winnen en de partij P. StetC. Gordijn zal vermoedelijk in remise eindigen. De gedétailleerde uitslagen luidden; J. A. B. ZoontjesC. Pels afgebr. P. StetC. Gordijn afgebr. P. Hart-W. F. Kokje V2 V2. Ph. Bakkerdr. M. de Groot y2V2. C. KoomenJ. Nas 01. K. SlingsN. Rol 10. C. NijmanJ. Blansjaar 01. A. Pee kei—J. C. Bilder 1—0. J. C. Muyen—H. B. Haanappel 10. G. van DijkD. Pardoen 1—0. Ook vonden nog enkele 'wedstrijden plaats in het raam van de wintercompetitie. „DE VRIENDENKRING" WON VAN „DE HAVEN". De eerste wedstrijd voor het Wijkertoren- tournooi, die Dinsdagavond werd gespeeld, is in een overwinning van de Beverwijkse klaverjasclub „De Vriendenkring" geëin digd. De Bussumse klaverjasvereniging „De Haven" werd met liefst 852 verliespunten naar huis gestuurd. „De Vriendenkring" scoorde 24212 punten, 11 marsen en 10 ge wonnen partijen; „De Haven" 23360 punten 9 marsen en 8 gewonnen partijen. Referendum over contract. Onder de opvarenden van de trawlervloot, leden van de Centrale Bond van Transportarbei ders wordt een schriftelijke stemming ge houden over het al of niet aanvaarden van het nieuwe contract. Hoewel de stembil jetten in Scheveningen, Vlaardingen, Kat wijk, Egmond en Noordwijk worden uit gereikt, moeten alle in IJmuiden weer worden ingeleverd. Een stembureau, ge kozen uit opvarenden, wordt samengesteld. Schelvisaanvoer. Woensdag was er vrij onverwacht een flinke aanvoer van schelvis. De „Bloemendaal" had 400 man den dezer graag geziene soort en de „Su matra" die om de Noord had gevist, wist 200 kisten schelvis te verschalken, naast 1000 kisten makreel. Voor de vishandel was het een goede Woensdag. beetje minder omvangrijk woonlijk. B JS In tie eerste plaats is DRUIFJE, die de les van ter harte heelt genomen en nu t kt!r brieije stuurt. Ik kan het me utl! stellen, hoor kind, dat jij niel S ,0»- dacht aan Tante Els kunt b. V®- werk gaat voor! Je maakt een Idri merking over mijn verandering in L,ï®- jou ingestuurde raadsel, maar s.t, 00r bedacht dat „thee" met twee e's «L'ï wordt, zodat dus de meisjesnaam u 'ii de naam van die drank niet bevat" r K ga jij naar beide uitvoeringen' 'li voor je, dat Moeder gelijk krijgtY?°f het haalt! Het maandraadsel kun o 11 de krant knippen en dan invullen -7 woon opsturen in de vorm van. n taal 1:enzovoorts. hori!™- ZEEMEEUW is ook weer een. v, water gekomen na een fijne veriaï® Ik denk toch, meeuwtje, dat hel schuld is, dat ik jou op Zondag fel5if'g? inplaats van op Maandag, want ikmn mijn gegevens aan jullie ei„. k™e® Maar ik merk, dat je het toch z"> gevierd hebt, dus het foutje was weer niet zo heel erg. Hoe beet de w. hond Zeemeeuw? En wat hebben E met de oude gedaan? Hij is hopelijk w niet afgemaakt? Hoor ik er nog eew S Tenslotte hebben we BROMELIA w ook weer eens. Het staat je netie* om die arme Tante Eis zo maar een Ï2 over te slaan.Gelukkig maar daito kussen voor Sinterklaas af komt wan .7 ders zou de aardigheid er ook een he.i„ af zijn. Ik vond 'het haast jammer dal twee velletjes van dat mooie witte 'sS papier had gebruikt voor liet korte brie Zuinigheid en vlijt houwen nog steeds hui zen als kastelen, Bromeliatje! Zo, we zijn er weer door. Nog twee kin derhoekjes en dan is het gauw Sinterklaas" Wat zal ik da» een hoop verhalen S n over het heerlijk avondje. We zullen de postbode tenminste maar vast waarschu wen! Tot de volgende week! tante els, Voor jonge hersens Het dranken-zoek-raadsel van de vorige week had wel belangstelling, maar lan» niet alle inzenders hebben alle verbomen namen er uit weten te halen. Het viel dan ook niet mee, om ze allemaal te vinden Het waren: Water, pils (bitter), sap, perl, bier. ma. laga, azijn (wat nu niet direct een drank genoemd mag worden), port, melk, koffie, wijn. Bromelia en Zeemeeuw waren de eni gen, die de speurtocht met succes vol brachten. Het nieuwe weekraadsel doet een beroep op jullie geheugen. Wie van jullie kan de meeste woorden bedenken, die, als je zg omkeert, weer hetzelfde worden? (Bij. voorbeeld kok). En als je je hersens daar. over gepijnigd hebt, moet je me eens een goed Nederlands woord noemen, waarvan het eerste deel precies het tegenoverge stelde is van het tweede deel, Het woord betekent: compleet. Wie? FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthwortb Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson 7) Nora's kleur werd onheilspellend roder, en zij zag ex nu zo echt uit als een klein meisje, dat een boze bui heeft, dat Carey haar adem inhield. Als Nora werkelijk een klein meisje van zes jaar geweest was, zou ze haar lege kopje ongetwijfeld naar tante Honoria's hoofd gegooid hebben. Maar als je zes-en-twintig bent, doe je dat niet meer. Ten minste, dat hoopte Carey, maar helemaal zeker, dat het nooit gebeu ren zou, was zij niet. Terwijl Jeff Stewart naar nicht Honoria' ging en Honor terug sloop naar haar plaats, zei Dennis met zijn mooie, diepe stem: Ben je boos? Pluk een roos! Zet haar op je hoed dan ben je morgen weer goed! Waarop Nora haar kopje met een klap op het schoteltje zette en de kamer uitstormde. Een vaatje buskruit nietwaar! zei Dennis. Ja, dat zit in dat fatale haar van ons. En als als je haar helemaal woedend wilt maken, moet je tegen haar zeggen, dat dat haar het enige legaat van tante Hono ria is, waarvan zij volkomen zeker kan zijn. Neen, misschien is het toch maar be ter, dat je dat niet doet. Ik spaar het op voor een werkelijk hevige ruzie, zie je. Carey keek hem nieuwsgierig aan. Hij had hetzelfde lichte kastanjebruine haar als Nora. Ze lachte en zei: Maar het is niet rood. Ssst! Niet over praten! Het idee, dat het werkelijk rood is, valt juist zo in de smaak en we doen ons best om ons zo aan genaam mogelijk te maken. Ik heb Honor al vaak aangeraden om heur haar eens te wassen met een sterke henna-oplossing en te zien. of haar dat niet tot voordeel strekt. Zijn stem was nu juist luid genoeg om deze vriendelijke opmerkingen bij de theetafel verstaanbaar te maken, waar ze werd ont vangen mét een verachtelijk gesnuif. Carey zei, snel fluisterend: Waarom ben je zo onvriendelijk te gen haar? Dennis barstte in een schaterlach uit. Honor, mijn dierbare, zij wenst te weten waarom we niet aardig tegen je zijn. Carey kreeg plotseling zin om hem een klap in zijn gezicht te geven. Nadat zij hem had aangekeken op een manier, die hem duidelijk zei, hoe zij over zijn handel wijze dacht, nam zij haar kopje op en ging er mee naar de theetafel. Is hij altijd zo'n plaaggeest? vroeg ?ij, half lachend. Honor snoof weer even. De punt van haar neus glom en was vuurrood. De zware theepot trilde, toen zij hem ophief. Toen zij hem weer neergezet had en melk in Carey's kopje had gedaan, sloeg zij een ogenblik haar rode oogleden en kleurloze wimpers op. Maar zij liet ze dadelijk weer zakken; Enigszins ongerust ging Carey terug naar haar stoel. Het was niet mogelijk, dat zo'n witte-muizenpersoontje, dat nooit enig kwaad van je had ondervonden, maar dadelijk binnen de vijf minuten, dat ze je kende, een hejtel aan je zou hebben. Zij hield zich voor, dat zij het zich verbeeld moest hebben, dat er iets van koude afkeer in die kleurloze ogen gelegen had, toen die haar een seconde ^hadden aangekeken, maar terwijl Dennis weer tegen haar begon te praten, kwam die gewaarwording toch telkens weer terug en iedere keer stemde het haar onaangenamer. Zij, hoorde zichzelf plotseling vragen Is Nora eigenlijk je zuster? Ik ben er nog niet precies achter hoe de familie in elkaar zit. Hij zei: Nee, we zijn allemaal neven en nichten. Tante Honoria's vader is her trouwd en kreeg toen nog een zoon en een dochter dat was erg vervelend voor tante Honoria. En die dochter kreeg weer een dochter, Nora, en de zoon kreeg een zoon dat ben ik. Maar allebei de ouders noemden hun kinderen vol piëteit naar hun halfzuster. Want zie je, grootpa had hele maal niets na te laten of ten minste zo goed als niets. Maar tante Honoria's moe der was een zeer rijke erfgename en Ho noria trouwde met Maquisten, die nog zo wat een half millioen méér had dan zij. Onze diei'bare Honor komt van de kant van de Maquistens. Haar moeder was een zus ter van Oom James een heel stuk jonger natuurlijk. Zij is er vandoor gegaan met een bediende uit een apotheek of zoiets en kreeg geen cent. En daar zitten we nu bij elkaar, een liefhebbende, eensgezinde, hoopvoHe familie. Mevrouw Maquistens stem kwam hier tussenbeide met een dreigènde klank. Wat zit je Carey daar op te stoken? Dat wil ik niet hebben. Hoor je mij? Hij wendde zich lachend tot haar en wierp haar een kushand toe. Lieve schat van een tante, ik vertel de haar alleen maar, wat een plichtsge trouwe neven en nichten wij zijn. Natuur lijk heeft ze nog geen kennis gemaakt met Robert. Die sensatie staat haar nog te wachten. Alsof zijn naam het wachtwoord was geweest, deed Robert Maquisten de deur open en kwam binnen een corpulente man van middelmatige lengte, donker en met de bleke gelaatskleur, die het gevolg is van een zittend leven. Hij had een krach tige, zakelijk manier van doen en scheen zich volkomen op zijn gemak te voelen. Hij kuste zijn tante, nam de stoel, waaruit Jeff Stewart was opgestaan, zonder dat hij hem scheen op te merken en begroette de rest van de aanwezigen met een knikje en een „Hallo, lui!" Toen hij aan Carey werd voorgesteld, lette hij na een snelle blik zonder enige belangstelling niet meer op haar. Voor Magda Brayle, die hem een kop thee bracht, had hij helemaal geen aandacht. Met een stem, die het gehele ge sprek beheerste maakte hij twee opmerkin gen over het weer en een stuk of drie over de oorlog, waax-na hij met grote slokken zijn thee uitdronk en zich tot Honoria Maquisten wendde. Ik kwam eigenlijk om eens met u te praten, als u een ogenblik tijd heeft. De toon was lang niet zo eerbiedg als de woorden. Mevrouw Maquisten's ogen kregen een blik van waardering. Er was spot in haar stem, toen ze zei: Hoe bui tengewoon zakelijk. Nu, ik wilde inderdaad ook over za ken met u spreken, tante Honoria. Mijn zaken of de jouwe, Robert? (Wordt vervolgd). Velsen-Noori „De Valreep" met „Goede vaart" Het clublokaal van „Kindervreugd" waJ Woensdagavond haast te klein om de vele belangsteHenden te bevatten, die een „Vrouwendag", georganiseerd door de Vrouwengroep Partij van de Arbeid, at- deling Velsen-Noord, bijwoonden. Men had zich voor deze geslaagde bij eenkomst de medewerking verzekerd van het politiek-leken-cabar'et „De Valreep" uit Amsterdam, dat met een lijvig programma van1- actuele teksten en vrolijke liedjes, onder de titel „Goede Vaart" een aaneen schakeling van goede humor bracht. Het zou te ver voeren in détails fe treden, doch de wijze waarop de tirades op de verschillende toestanden in andere landen, maar ook in Nederland, werden weergegeven, waren kostelijk. Het gezel schap, waarvan de namen onbekend bleven, bewees ongetwijfeld te behoren tot de besten onder de dilettanten. Veelzeggende onderdelen van het programma waren Dio genes, zoekende naar een „mens"; de wereldreis; de lorrenkist en het mannen- kwartet. Opvallend waren de uitstekende declamatie, kleding, samenspel en samen zang. Mevr. W. Blomkwist—Lub, welke al! spreekster optrad, heQft gewezen op de wenselijkheid, dat ook de vrouwen zien nog meer van de gang van zaken in de wereld en in eigen land op de hoogte dienen te stellen. Ten einde de wereldvrede te bewaren, waarvoor de vrouwen toch de eerste strijdstei's moeten zijn, kunnen zij meehelpen het denkbeeld van een federa tief Europa tot waarheid te maken en een macht te vormen, die elke oorlog uitoant. Sprekende over de Benelux merkte me vrouw Blomkwist op, dat 1 Januari de tol linie tussen België, Nederland en Luxe ffi* burg een feit wordt en dat men verwacni in Januari 1950 een totale econoimscn* unie te kunnen bewerkstelligen. In verband daarmede werd ook gewez op de toekomstige loon- en prijspohties- Mevrouw Goossens, die de avond open-e en de spreekster inleidde, schonk de la ste bloemen als bewijs van erkentelijkheid. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag II November kwamen de hivffl van IJmuiden binnen: Maymere van b. bon. American Counsellor van Ant\ve P Wolanda van Wasa. Gleng van Onega, zersgracht van Kotka. Alt van Goole. finus van Rotterdam. Alphacca van D Cordoba van Buenos Aires. Nigerstroom H;Vertrokken zijn: Blekinge naar NwgJJ Lingestroom naar Huil. Zaan naar K P Erna naar Kjögo. Strabo *QD'' Titus naar Algiers. 3 en tin voor I ewfwijk DONDERDAG 18 NOVEMBER, Js K.S.A.-gebouw, 7.30 uur; D.E.M,-rtvut „Door alles heen". )iur. Veilinggebouw „Kennemerland P.I.T.-familie-avond. _D VRIJDAG 19 NOVEMBER. k. Bioscopen: Nieuw programma. Kennemer Theater, 8 uur: Tavido. -■ vaders.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6