„Quo Vadis" liep in de Thames-mond op een wrak en zonk vrijwel direct Poppenwagens V.S.V. startte dit seizoen prachtig Ongelukkige tweede reis van de kotter „Rex" Santpoort-dorp Jungle Koningin Het testament 8> •Santpoort VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 IJ MUIDER COURANT Opvarenden over de toedracht van de ramp (Van onze correspondent te Londen) Acht stoere Nederlandse zeelieden, een zeemansvrouw en een kind wan delen op het ogenblik door Londen. Zij dragen splinternieuwe kleren en kijken vrolijk. Het is hen niet aan te zien. dat ze kortgeleden nog in levens gevaar verkeerden. Want dit montere gezelschap, zoals ik liet aantrof in het grote zeemanshuis in Oost-Londen, vormde enkele uren tevoren de be manning van de Groningse kustvaar der -Quo Vadis" van 350 ton, 15 jaar geleden gebouwd, die Dinsdagnacht in de Thames-monding in de golven ver dween. Het schip was met een lading pek op weg van Beckton naar Calais. „De zee was kalm en het zicht goed", vertelt ons de 52-jarige eerste stuurman Hendrik Jenezon uit Den Haag. „Het schip had een normale snelheid van zes tot ze ven mijl, toen het plotseling op een wrak stootte, vermoedelijk dat van een in 1940 vergane mailboot. Het was toen kwart voor een. Nederlandse tijd. Het schip helde al spoedig 20 graden naar stuurboord over. Het bleek dat de groene lichtboei ter plaatse aan de verkeerde kant was gepas seerd. Hoe dit gekomen is, weet niemand. Misschien was de vrij sterke stroom er de oorzaak van". Water stroomde binnen. „Wij liepen de juiste koers", zegt de Stuurman. De 15-jarige roerganger Her man Heyes uit Groningen probeerde nog op het laatste moment het schip van rich ting te doen veranderen, maar het hielp niet. Als een stortvloed spoelde het water naar binnen. Er was geen tijd te verliezen, want het schip zonk snel. Gelukkig waren de meesten spoedig bij de hand. De wacht was namelijk net afgelost. De vrouw van de schipper, de 30-jarige Geertruida Ca- therina Kramer, die juist naar bed wilde gaan, greep haar slapende 4-jarige zoon tje Jackie. Zij kon nog haar schoenen aan schieten en haar bontmantel omgooien. De meesten stapten in hun nachtgewaad in de reddingboot. Het kostte de grootste moeite de boot m het water te krijgen. Na 10 minuten lukte het tenslotte; maar tot overmaat van ramp liep de kleine sloep vol. Het spuigat in de bodem was niet goed afgesloten. Met ver eende krachten kon men het bootje drij vende houden. Iedereen hield zich kalm. Na een kwartier ploeteren bereikte men een boei, die een halve kilometer ver lag. Vijf of zes mannen klommen er op en be gonnen in de nachtelijke stilte te roepen. Ook knipperden zij met zaklantaarns. Gelukkig duurde het niet lang, of de doornatte schipbreukelingen werden door de Britse kolenboot „Nordic Queen" opge merkt. Zij werden aan boord genomen en later overgegeven aan de reddingboot van de stad Southend. De „Quo Vadis" was binnen een half uur door de zee ver zwolgen. Hartelijke ontvangst. De geredden raken niet uitgepraat over öe hartelijke ontvangst in deze kustplaats. „Arsenicum en oude kant" Met het ook als film zo bekende spel van bovengenoemde naam zal de toneelvereni ging Varia Donderdag 25 November a.s. haar winterseizoen openen. De hoofdrollen worden gespeeld door.de dames St. Peek en mevr. J. Boeree als de gezusters Brew ster; de gebroeders Brewster vormen de heren A. H. Holtslag en W. Gregouir, dr. (Herman) Einstein- vertolkt de heer Jan Hagen, verder werken nog mee mej. Rie Bakkernes en de heren L. W. Boeree, J. Kwantes, A. Verschoor, G. Weijers. J. Wormsbecker en Th. Holtslag. Varia bestaat deze week 46 jaar. Slechts door de oorlogsjaren is de samenwerking tussen haar en de kamermuziekvereniging Kunstkring onderbroken geworden. Nu Kunstkring haar repetities hervat heeft, zal het kamerorkest wederom de muzikale medewerking, die zij sedert 1902 op zich nam, verlenen. Goede propaganda voor het Oud-Katholieke jeugdwerk Het gebouw voor Christelijke Belangen te IJmuiden bevatte Donderdagavond vele belangstellenden, die van de gelegenheid om iets meer van het leven en het werken der Oud-Katholieke Jeugdgroepen te leren, tijdens een propagandaijavond gebruik heb ben gemaakt. De heer L. Gravemaker zette het doel van de jeugdgroepen uiteen en onder lei ding van mej. A. Zwemmer, die een toe lichting gaf op de wekelijkse gang van zaken, kregen de aanwezigen iets van het werk in clubverband te aanschouwen, Doch hierbij alleen blijft het niet, want teneinde het verkeerde in de drang naar dancings tegen te gaan, worden de leden vertrouwd gemaakt met volksdansen, dus dansen in de goede zin. Daarnaast worden spel en sport beoefend en dit alles werd op eenvoudige wijze weergegeven op het toneel. Vervlakking onder de jeugd. Kapelaan D. N. de Rijk schetste in zijn propaganda-toespraak het gevaar van ver vlakking en oppervlakkigheid onder de jeugd, waartegen de jeugdgroepen zijn op gericht en waarvan IJmuiden de primeur heeft gehad. De kinderen krijgen hier reeds vroeg gelegenheid elkander van nabij te leren kennen. prachtige kwaliteit, beperkt leverbaar. St. Nicolaascadeau. VAN WEERT ANEGANG 46 Zij brachten de nacht door in een hotel. De volgende ochtend voorzag de reddingmaat- schappij hen van alles: ondergoed, over hemden, sportpakken, schoenen en regen jassen. De stuurman kreeg zelfs een nieu we bril. Ze zagen er weldra piekfijn uit. De schepelingen hebben al hun bagage en papieren verloren; slechts een hunner kon ziin pas redden. „Nu komen wij zonder Kerstgeschenken thuis", zegt de eerste machinist, Hendrik Melgers uit Groningen. „Maar. de hoofd zaak is. dat wij zelf terug keren". Voor het gezin van de schipper Harm Kramer en de 73-jarige reder-eigenaar Johan Oldenburg betekent de ondergang van het schip, dat zij hun gerieflijk huis kwijt zijn, want zij woonden in de kajuit van de „Quo Vadis". Andere opvarenden waren de matroos Arend Zwerver en de kok Jacob Dekker uit Groningen en de tweede machinist Jan Haarsma uit Harlingen. Acht Hollandse zeelieden en een zee mansvrouw met haar kind, slenteren door Londen. Zij hebben ieder een pond op zak. Over een paar dagen, wanneer alle papie ren in orde zijn, gaan zij met de lijnboot naar huis. Dat is op zichzelf al een ge beurtenis, want de „Quo Vadis" kwam maar zelden in het eigen land, omdat het schip voornamelijk dienst deed tussen Bel gië, Frankrijk en Engeland. THALIA (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 19 Nov. 8 uur. Zater dag 20 en Zondag 21 Nov. 7 en 9.15 uur Claudette Colbert - Joseph Cot-ten Jennifer Jones - Shirley Temple in het meesterlijke filmwerk „SINCE YOU WENT AWAY. (Nu je weg benit. Het ontroerend verhaal van een Ameri kaans gezin, vol humor, maar ook met de tragiek van het dagelijks leven. Nederland film Toegang 18 jaar Maandag 22, Dinsdag 23, Woensdag 24 Nov. 8 uur en Zondag 21 Nov. 3 uur GEORGE FORMBY in een oer-komische dubbelrol GEEF HEM DE RUIMTE George's nieuwste lachschlager, waarin hij wederom de dolste avonturen be leeft. L. C. Barnstijn Film. Toeg. alle leeft. Kerkconcert De concerten die ik van Joop Huizinga's kinderkoor „De Goede Herder" reeds heb bijgewoond, zijn steeds van goed gehalte geweest en een verzorgde uitvoering is en blijft het kenmerk van deze frisse, steeds weer bekorende kinderzang- Ook nu mocht het ingestudeerde gehoord worden: Het was beschaafd en goed van klank. Het a capella-zingen, zonder een enkel déraille ment, was een mooie prestatie waar de jeugdige zangers een verdiende pluim voor toekwam. De charmante eenvoud waar mede onder andere het vijftig jaar oude Kroningslied weergegeven werd was wel het beste bewijs voor de gelukkige com binatie van koor en dirigent. De jongens (enkele) en meisjes (vele) hadden tal van tweestemmige vaderlandse liederen (daar bij met teksten om van te griezelen zo hoogdravend en ouderwets) ingestudeerd, die keurig zuiver gezongen zijn. Met niet minder genoegen heeft een volle Goede Herderkerk geluisterd naar de voortreffelijk uitgevoerde canons: deze zo te kunnen uitvoeren getuigt van een uit nemend contact tussen dirigent en leden. Behalve het kinderkoor zong ook liet Ned. Hervormd kerkkoor van de Goede Herderkerk. De zangers en zangeressen vormden een goed geheel en de koorklank was alleszins acceptabel met individueel verdienstelijk stemmenmateriaal zowel onder het vrouwen- als onder het mannen koor. In „Neerland boven al" echter greep de tekst waarschijnlijk de sopraantjes zo danig, dat zij'opdrijven gingen en de zui verheid klaarder had kunnen zijn; het bij tijd en wijle ongelijke inzetten zal bij een grotere oplettendheid voor de dirigent niet meer behoeven voor te komen. Hèt succes nummer was „Komt nu met zang" met z'n instrumentale soli. De alomtegenwoordige heer Huizïnga, die deze avond behalve de functie van dirigent der beide koren ook nog de func ties van orgel-solist, arrangeur en compo nist vervulde, liet het orgel zingen in Jacob Blister's paraphrase over „Gelukkig is het land" en in een praeludium over „Op bergen en in dalen" van Adr. Schuurman. Het slagen van dit concert was in de eerste plaats aan de veelzijdige arbeid van Hui- zinga te danken, die ik graag zou mogen vragen een volgende maal wat appetijte- lijker orgelwerk weg te geven dan dit Schuurman- ongeval. Cor Keesman verzorgde de pianobege leiding bij de koren, het trio trompettisten bestaande uit de heren N. Donselaar, E. v. d. Linden eh J. Stadt ondersteunde de zang in Kousemaker's ode zodat deze door de spreekwoordelijke „beetjes trompetge schal" echt feestelijk klonk. A. J. VAN DER WEIJDEN. Professor dr. ir. J. Goudriaan heeft be sloten zijn benoeming tot hoogleraar aan de universiteit van Pretoria niet te aanvaarden. VOETBALOVERZICHT De stilstand van een groot deel van de competitie biedt een goede gelegenheid eens een terugblik te werpen op het door de clubs tot dusver gepresteerde. Enkele zwak bezette plaatsen, welke VSV in het seizoen daarvoor een beletsel waren geweest voor het bereiken van de eerste plaats, zijn ingenomen door spelers, wier capaciteiten in voetbalkringen hoog stonden genoteerd. Tot dusver zijn de verwachtingen verwezenlijkt. Wel werd Zondag onverwacht van DWS verloren, maar VSV staat nog altijd op de eerste plaats en de ploeg heeft in ver schillende wedstrijden bewezen voetbal te kunnen spelen op een wijze, die haar stem pelt tot één der sterkste clubs van den lande. De verrichtingen van Stormvogels bewegen zich in dalende lijn. Het succes in de wed strijden om de Zilveren Bal behaald, had verwachtingen opgewekt en al gingen die niet zo ver, dat aan het bezetten van de bovenste plaats gedacht werd, toch werd wel even gedacht aan het spelen van een rol van betekenis, Even heeft het daar ook inderdaad op geleken, maar van de wedstrijd tegen ADO af daalden de prestaties steeds meer tot het middelmatige af. Toch werd nog gemid deld één winstpunt per wedstrijd behaald. Willen de IJmuidenaren echter dit gemiddel de behouden dan moeten zij toch spoedig weer eens met ander spel voor de dag komen. De Kennemers schijnt ook dit seizoen weer aan de degradatie-competitie te moeten deel nemen. Zowel uit het aantal doelpunten (tien in negen wedstrijden) als uit het aantal dat de doelman moest laten passeren (26), blijkt afdoende, dat de ploeg inderdaad niet sterk is. Aan de andere kant is het een feit, dat de uitwedstrijd tegen het sterke Watergraafs meer met 21 gewonnen werd. Dus moeten we dan tóch nog niet wanhopen. Het resultaat van Velsen dat zeven punten uit negen wedstrijden behaalde is ongetwij feld beter, doch de Velsenaren treffen het niet in een afdeling te zitten, waarin de clubs zozeer aan elkaar gewaagd zijn. Daarom zit ten zij met hun zeven punten toch nog dicht bij het gevaarlijke gebied. Wij hebben echter gegronde hoop, dat zij nog wel bijtijds het vege lijf zullen weten te bergen. Van de derde klassers schijnt VVE zeer veel zin in de bovenste plaats te hebben. De Wijk aan Zeeërs hebben de helft van de competitie achter de rug en bezetten de bovenste plaats met een voorsprong van twee punten op KW. Beverwijk, dat in dezelfde afdeling speelt, staat reeds vijf punten bij de leiders ten achter. We verwachten, dat de club voor de bovenste plaats geen rol van betekenis zal vervullen, maar toch voor de andere clubs, die aspiraties hebben nog een lastige tegenpartij zai zijn. Kinheim en DEM hebben nog een zeer be hoorlijke kans op de bovenste plaats, daar ze respectievelijk één en twee punten op Alkmaarse Boys achter staan. De Alkmaar- ders spelen echter vrij constant en verloren nog geen enkele wedstrijd, zodat het niet gemakkelijk zal zijn ze van de kop te ver dringen. Terrasvogels begint zich de laatste tijd even beter te roeren, maar speelt soms zeer wisselvallig. Er moet toch worden opgepast, omdat Bloemendaal zich herstelt. Van de vierde klassers maakt IEV het be paald slecht en we vrezen voor deze club dan ook het ergste. Herhaaldelijk wordt. zon der dat het baat het elftal gewijzigd en dit wijst ook al niet op vertrouwen in eigen kracht. WB zou kampioen worden, als het in uitwedstrijden net zo goed speelde als op eigen terrein. Men oordele: De vier thuis wedstrijden leverden acht winstpunten op. de vijf uitwedstrijden vier. Het is wel zeker, dat de reserves van Stormvogels dit seizoen geen kampioen worden, ja, zij moeten zelfs oppassen, dat zij niet op de eveneens fatale tiende plaats komen. De onderste plaats zal wel voor BFC 2 zijn. VSV 2 staat er beter voor. De 'roodwïtten moeten echter thuis eens zo gaan spelen als uit. Anders vrezen we, dat RCH 2 toch tenslotte met de ere-titel gaat strijken! NIEUWE LOODSBOOT IN VLISSINGEN. In Vlissingen is aangekomen de loodsboot „Markab", de nieuwste aanwinst van de vloot van het Nederlandse Loodswezen. In het begin van deze week maakte het schip proefvaarten langs de kust, waarbij ook de kapitein ter zee J. Callenfels, directeur van het loodswezen aan boord was. De „Markab" zal binnenkort officieel aan het loodswezen in Vlissingen worden over gedragen. MARKTBERICHTEN 18 November 1948 RO 46 Claesje f 19 000: HA 21 Leonarda f 8970; IJM 16 Bergen f 24.090; IJM 129 Sham rock f 2940. IJM 23 f 1399; IJM 276 f 1568; IJM 230 f509; IJM 213 f405; IJM 249 f44; IJM 215 f279; IJM 212 f455; KW 77 f1664: UK 163 f43; UK 48 f 33; UK 43 f 38; UK 185 f 209; UK 69 f436; UK 199 f88: UK 4 f400; UK 97 f309: UK 69 f512; UK 19 f353: UK 90 f1188; UK 125 f410: UK 47 f183; UK 266 f109: UK 70 f79; UK 176 f583: UK 80 f67; UK 7 f76; UK 82 f 181; UK 31 f526; UK 2 f 1074; VD 60 £556; EH 20 f474. Een VEM-trawler besomde f 16.800. Prijzen Heilbot 3,20—2,90; gr. tong 2,352,15; gr.m. tong 2,502,30; kl.m. tong 2,452,30; kl. tong I 2,15: tarbot I 3,303.05, per kg. Tarbot II 142; tarbot III 94; tarbot IV 72; schartong 40; v. haring 1512; kl. haai 29,50; poontjes "168.50; bot 3931; makreel 2018; kl. schol 22,50—16; kl. schol dicht 16—13; schar dicht 92,90; schar 157, per 50 kg. Aanvoer. 2 kisten tong en tarbot, 10 kisten haai, 25 kisten poon, 365 kisten schol, 350 kisten schar, 1080 kisten makreel, 20 kisten bot, 50 kisten kabeljauw, 100 kisten koolvis, 800 kisten schelvis. 100 kisten wijting. 1715 kisten verse haring, 20 kisten diversen. Totaal 4655 kisten. Velsen „Waterland" liquideert thans snel De liquidatie van het noodziekenhuis van het Provinciaal Bureau voor de verzor ging van oorlogsslachtoffers, dat gevestigd is in huize „Waterland" aan de Rijksweg te Velsen is thans in volle gang en zal om streeks 1 December voltooid zijn. De pa tiënten zijn reeds naar elders overgebracht en met een paar man personeel is zuster Nijhoff, de directrice aan de schoonmaak getogen. Over de nieuwe bestemming van het witte buiten bestaat nog onzekerheid. HONDEN OP STAP Aan het politiebureau te Velsen zijn in lichtingen te krijgen omtrent een zwart bruine bastaard-reu van ongeveer 30 cm hoog en een zwarte herder (reu) van on geveer iy2 jaar. DE IJMUIDER HARMONIE CONCERTEERT. Zaterdagavond geeft de IJmuider Harmo nie in het Patronaatsgebouw een uitvoering met medewerking van de zangvereniging „Morgenrood". Vis bord sloeg de scheepshuid stuk Zoals wü in'ous vorige nummer nog konden melden, heeft de nieuwe IJmui- dense kotter op zijn tweede reis nogal wat tegenslag gehad. Nader vernemen wij omtrent de toedracht van de reeks ongelukken onderweg, dat schipper C. Dekker het tijdens het ruwe weer van gisternacht raadzaam achtte de vangst, die aan dek stond, te laten bergen. Zover kon het echter niet komen, want de lichtmachine raakte ook nog onklaar en dit euvel eiste de volle aandacht van de bemanning. Tijdens de reparatie van de dynamo liep de kotter bovendien vast op een wrak, waarna men besloot de laatste trek „te halen". Vermoedelijk is toen het net aan het wrak blijven hangen, waardóór de visborden tegen de scheepshuid beukten en lekkage veroorzaakten. Spoedig stond het ruim blank en men begon met man en macht te pompen, wat echter onbegonnen werk bleek te zijn, want steeds meer water stroomde binnen. Ook dat nog. De radio was tot overmaat van ramp defect, zodat men geen noodsein kon uit zenden, maar om half zeven in de ochtend kwam gelukkig de reddende engel in de vorcn van de UK 62 opdagen, toen men nog ongeveer 10 mijl N.N.W. van IJmuiden was. Het reddingsvlot werd uitgeworpen en een half uur later was de bemanning van de IJM 228 veilig aan boord van de botter. Schipper Dekker bleef alleen op de Rex achter. Inmiddels was de Kustwacht eveneens, via de radio van een andere vissersboot in gelicht over de samenloop van ongelukkige omstandigheden, die de „Rex" om hulp Waar is die was? In de nacht van Woensdag op Donderdag is ten nadele van een drietal bewoners der Kerkerinklaan in'Santpoort-dorp wasgoed gestolen, dat achter m de tuin te drogen hing. Men zij gewaarschuwd! NIEUWS VAN DE GEBLOKTE BORDEN Zoals wij reeds meldden heeft het eerste tiental van de Schaakclub „Santpoort" tegen het Beverwijkse „Weenink" I een nederlaag geleden, die zich vermoedelijk in de cijfers 46 zal uitdrukken. Voor de onderlinge beker-competitie van „Santpoort" waren de uitslagen: Groep II: Van DijkHoman 01; SchweitzerLeijsma 10; ElfferiehOos terling 01; HoutermanNederlof 10. Groep III: MonnierKaan 01; v. Don gende Jong 10; Hoogzaad„Pion" 10; v. d. BlomWinters 01; Sleeswijk v. Duin 10. Jlex JAeater' .Rex draagt de kroon voor beeld en toon Vanaf heden t/m Woensdag 24 Nov. brengen wij: Centra Film. deden vragen. Zowel de sleepboot „Nestor" als de „Neeltje Jacoba" voeren iegen de middag uit, maar hoefden niet op te treden. Enige uren later arriveerde de kotter in de IJmuidènse vissershaven en vermoedelijk zal het gehavende scheepje vandaag in dok kunnen gaan. Hoor wie kinderen?. klopt daar Het leukste speelgoed is bij DE JAGER gekocht Trompstraat 66 WINTERCOMPETITIE BRIDGECLUB „DE JUMP" Dezer dagen hield de bridgeclub „De Jump" uit IJmuiden haar wintercompetitie. De voornaamste uitslagen hiervan luidden als volgt: Groep A: 1. LigthartWonink 49 m.p.; 2. BaggermanKuiper 42% m.p.; 3. Maarleveld —Verhoef 40% m.p. Groep B: 1. JonkerWittebrood 38 m.p.; 2. echtpaar Schoen 35% m.p.; 3. BreunBoon 32% m.p. Groep C: 1. WeyPorck Jr. 23 m.p.; 2. De Haas Kramer 20 m.p.; 3. BoerSlaats 19% m.p. Velsen-Noord Jaarvergadering Christelijke Schoolvereniging Waarom Bijbelonderricht? In het gymnastieklokaal der Christelijke School aan de Van Langeveldstraat kwam onder leiding van de heer C. G. Holling, Donderdagavond de Schoolvereniging „Uw Koninkrijk Kome" in jaarvergadering bij een. Na de opening kon de secretaris ver melden, dat het aantal leerlingen nog steeds toeneemt. Door vertrek van mej. I. Langbeek werd deze onderwijzeres vervangen door mej. E. Koenè. Het financiële v°rslag was hoopvol en toonde een gezond bestaan. Bij de bestuursverkiezing zagen de af tredende heren J. Panis en A. Geerlofs zich bij acclamatie herkozen. De aanwezigen hebben vervolgens met aandacht geluisterd naar de inleiding van het hoofd der school, de heer W. B. Klei- wegt, over: „Het bijbels onderwijs op de Christelijke school". De spreker had dit onderwerp gekozen in verband met een vraag, waarom het cijfer voor bijbelge schiedenis niet meer op de rapporten voor komt. Bijbelonderwijs is geen „vak", doch een aankweken van godsdienst, wijsheid en deugd, aldus spreker. Hiertoe kunnen de onderwijzers zijn: missionerend, docerend of moraliserend. Spreker concludeerde, dat Bijbelgeschiedenis „niet een alle vakken doortrekkend zuurdesem is maar het leven aan de school doortrekt". De onderwijzer zal niet alleen een goed docent moeten zijn, doch ook iets hebben te verstaan van het „dienstknecht zijn" en dan slechts dienaar inplaats van meester. Het onderwerp gaf aanleiding tot een geanimeerde discussie, waarna de secre taris op de gebruikelijke wijze de bijeen komst sloot. Agenda voor en IJ mui id en VRIJDAG 18 NOVEMBER. Thalia, 8 uur: „Since you went away". Rex. 8 uur: „Jungle Koningin". ZATERDAG 19 NOVEMBER. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Since you went away". Rex. 6.45 en 9.15 uur: „Jungle Koningin". Patronaatsgebouw, 8 uur: Concert IJmui der Harmonie. FEUILLETON van mevrouw Maquisfen door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson Ehhmhij keek even de ka mer rond. Ik geloof, dat het beter is, om daar niet over te praten met zoveel anderen om ons heen. Mevrouw Maquisten verhief haar stem alsof ze een toespraak ging houden aan een diner: Dames en heren, mag ik stilte verzoe ken voor de heer Robert Maquisten! En toen zij zag, hoe zijn gezicht verstrakte, barstte zij in lachen uit. Goed, Bob, goed! Zij hief haar handen op in een plotseling gebaar, waardoor alle ringen begonnen te schitteren. Weg, kinderen, koest! Ik heb nu weer genoeg van jullie! HOOFDSTUK V. Toen zij buiten in de gang stonden, leg de Jeff Stewart ziin hand op Carey's arm. Ik moet nu weg ik heb een af spraak met iemand, die me over een ge weer wil spreken en daarna moet ik in de stad eten. Maar morgen lunch jij met me. Wie heeft je dat gezegd? Dat zeg ik jou! Ik zal je om twaalf uur komen halen en dan gaan we winkelen. Ik heb niets te winkelen. Zijn stem klonk, alsof hij moeilijkhe- I den had. I Maar ik wel, schatje. Zij stampte met haar voet op de dikke loper. - Ik wil niet hebben, dat je me „schat je" noemt! Het spijt me, lieveling ik vergat het. Het stampvoeten werd driftiger.. Ook geen lieveling. Goed, schatje. Jeff Stewart! Donkerblauwe, bliksemende ogen keken in kalme grijze. Goed, goed, laten we opnieuw begin nen. Ik kom je halen om twaalf uur en jij gaat met me mee om te helpen een Kerst- cadeaGtje uit te zoeken. De mensen geven elkaar nu geen ca deautjes. Ja, maar dit cadeau geef ik wèl aan iemand en het is zeer waarschijnlijk, dat ik moeilijkheden zal krijgen, als jij me niet helpt. Misschien houd ik het niet voor Kerstmis. Als ik het maar eerst heb, dan zullen we wel verder zien. Ziezo, dus dat is afgesproken. Voor de derde maal dus: om twaalf uur ben ik er. Zij liet hem gaan en liep paar boven, naar haar kamer, waar zij haar koffertje uitpakte. Onderwijl dacht zij na over Honor, over Nora, over Dennis. Zij vond Dennis aardig'. Het was geen kunst om hem aardig te vinden, dacht Carey of mis schien was het zelfs te makkelijk? Best mogelijk, dat een heleboel meisjes hem te makkelijk aardig hadden gevonden. En toen dacht zij: Hij is doodsbang, dat hij zijn been zal moeten verliezen. Maar het was ook verschrikkelijk van Nora om er zo over te praten. Natuurlijk bedoelde zij het niet zo Nora bedoelde de dingen nooit zoals zij ze zei. Maar zij had ook haar zwakke plek. Toen nicht Honoria haar had gezegd, dat zij een brief aan haar man moest schrijven, had Carey een ogen blik gedacht, dat zij haar het lege thee kopje naar het hoofd zou gooien. En zij vroeg zich af, wat daarvan de reden kon zijn. Daarna vroeg zij zich af, wat er met Honor kon zijn, wier ogen en neus dadelijk rood werden, zodra Dennis haar plaagde en die haar, Carey, met zoveel afkeer had aangezien. Zij leek er niet het meisje naar om er een liefdesgeschiedenis op na te hou den, maar tenslotte kon je nooit weten. Die plagerij zou onzin geweest zijn, als er niet zoiets mee bedoeld was. En de man, waar het over ging, was in het leger ge weest en er weer uitgekomen. En of dat „allemaal Ernst" op zijn naam of op zijn karakter sloeg, wist Carey niét. Maar zij dacht wel, dat het zijn naam was. En toen kwamen haar gedachten op het uitje vanmorgen met Jeff. Hij was weer vreselijk brutaal en onhandelbaar geweest en het werd tijd, dat ze hem weer eens op zijn nummer zette. Maar hij had ten min ste geen geheime zorgen en was niet alléén maar op haar gesteld omdat zij sprekend op haar grootmoeder leek. Carey dacht op eens, dat het een verlichting moest zijn om eens een poosje weg te zijn van no. 13 Maitland Square. Zij besloot zichzelf hierover eens onder handen te nemen. Zij was er immers nog maar pas ze had nog geen tijd gehad om ergens aan te wennen en zich thuis te voelen. De eerste dag in een huis vol vreemde mensen had je altijd het gevoel, dat je alleen op de wereld was. Zij pakte het laatste uit haar koffer in de kast en hield zichzelf koppig voor, dat zij een ge luksvogel was omdat zij een dak boven haar hoofd had, een prettige kamer en een vriendelijke nicht Honoria: want als deze buitenkansjes haar niet te beurt gevallen waren, zou zij in de onplezierige situatie hebben verkeerd, dat zij met drie pond moest zien rond te komen gedurende de drie maanden, dat zij rust moest houden. Zo beschouwd en het was de enige juiste manier om het zo te beschouwen was Maitland Square no. 13 een waar toe vluchtsoord. Daar moest zij zich nu maar goed aan vasthouden. Stel je voor, dat zij het ziekenhuis had moeten verlaten met niets meer in haar zak dan die drie pond en geen plek ter wereld, waar zij naar toe kon gaan! Natuurlijk, zij had kunnen pro beren een baantje te krijgen, maar zij was er niet zeker van, dat zij in staat zou zijn geweest om dit te kunnen blijven volhou den. Zij werd dadelijk zo ellendig moe. Ja, dat was het eigenlijk wat haar hinderde: zij was vreselijk moe. Zij ging op het bed liggen en trok de blauwe donzen deken tot onder haar kin. En tot haar eigen verbazing viel zij in slaap. Toen zij wakker werd, had zij er geen voorstelling van, hoe laat er gegeten zou worden; zij wurmde zich haastig in een donkerblauwe huisjapon en ging naar be neden, juist op tijd om te zien hoe het meisje met de blozende wangen op de gong ging slaan. Bij de eerste slagen verscheen Honor en dan, langzamer van de trappen komend, Dennis. Harland. Hij was in avondcostuum, maar Honor had zich niet verkleed. Carey betrapte zich op de ge dachte, dat Honor niets onflatteuzers had kunnen uitzoeken om in te verschijnen dan deze korte, nauwe wollen jurk van een niet te definiëren, vale kleur. Nu kwam Nora de trap afhollen. Zij was blootshoofd en de koperkleurige krullen glansden. On der haar donkere bontmantel droeg zij een japon, met glinsterende metalen draden doorweven. Dennis zei: Altijd haast! Nietwaar? Wie is het vanavond? iWordt vervolgd). „DIAGONAAL" KREEG WEUM0a/ De Santpoortse schaakclub n- die in de laatste tijd door a§0naal". zwakte" niets van zich liet h',mnerlW Woensdagavond de eerste comS hee<t strijd tegen de schaakclub KiSr {-ew&i- speeld en zelfs de overwinning kil'g6* zodat de inzinking als voorbii i» etaal4 beschouwd. rDlJ kan worden In een perceel aan de Willem a gerlaan werd ingebroken. De dievo wi> kleding en distributiebescheiden \vSgnamen Beverwijk Familie-avond Protestants thuisfront De „familie-avond' van het Pm» Interkerkelijk Thuisfront, welk/n ants dagavond in de bovenzaal van voir r" bouw „Kennemerland" aan de g gge" te Beverwijk werd gehouden, werrt Haat d0°r/s- die tcvens VOO gebed. De spreker van deze avond 8 !n veldprediker van hel Kennemer wl4' majoor ds. Th. v. d. Windt kele maanden weer nsför InHnn^ en* vertrekken. Ds. v. d. JSdt "fc, constateren dat er eigenlijk veel të groepen en verenigingen voor de 8 overzee actief zijn, waarbij hij de hZ sprak dat hierin spoedig veranderJ2 komen. Uitvoerig ging spreker in 0„ gevaren welke de jongens in hi„- bedreigen en welke zij mMlea nen. Vooral de op zichzelf opererend,ÏT dietentroepen en ook de - an" zijn, aldus ds. V d. Windt, mZÏO™* vijanden. Spreker besloot zijn uitaÏÏ? betoog met hen die in het verre land zijn overleden of gevallen, te herZ' ken. Na de pauze werden enige film, toond welke het leven van de tropen in beeld brachten. 5 longens ia Beverwijkse dammers sterker dan Hiliegomse Woensdagavond hebben drie tientallen van de Beverwijkse Damclub met wis» lend succes een uitwedstrijd gespeeld Het tweede tiental bond de strijd'aan met het nog ongeslagen eerste tiental van „Hillegom", welke ontmoeting tegen de verwachtingen in door de Beverwijken met 146 werd gewonnen. Het derde kon het tegen Cruquius i echter niet verder brengen dan 10—10 zo dat zij dus de punten broederlijk deelden Hillegom II deed het beter dan haar eerste tiental en stuurde BDC IV met een 137 nederlaag naar huis. Ook vonden dezelfde èvond in veiling, gebouw „'t Centrum" nog enige wedstrij den plaats voor de wintercompetitie van de Beverwijkse Damclub, waarbij de club kampioen de heer H. Diedericks zich de meerdere toonde van de heer Th. Korte- kaas. De uitslagen luidden: P. C. Bais-K Kikke 20; C. Snel-J. Oussoren 2—0; H Diedericks-Th. Kortekaas 2—0; H. Buis- Chr. Bakker 11. Opbrengst Kerstpakketten-actie De Beverwijkse Kerstpakketten-actie van de NIWIN en de Thuisfronten voor de militairen overzee bedraagt 2375. Dit be tekent dus 475 pakketten. NIWIN - A V OND VOOR HOOGOVEN- PERSONEEL. Op Donderdag 25 November zal in het Kennemer-Theater voor leden en huisge noten van het Hoogovenpersoneel een NIWIN filmavond worden gegeven. Gesproken zal worden door de heer dr. K. A. Andriese, hoofd der afdeling publici teit van de NIWIN. H.O.S.C. 1 wint van Bloemendaal I Voor de competitie van de Noordhollandse Schaakbond wist het eerste tiental van de Hoogovenschaakclub Woensdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg met 7—3 van Bloemendaal I te winnen. De gedetailleerde uitslagen luidden: HOSC IBloemendaal I 7—3. 1. M. P. Suiker—W. v. d. Werff 1-0; 2, A. P. de BruinC. Boutelier 1—0: 3. P. A, Veld heerC. Vuyk 01; 4. G. Paardekooper-J, M. Blom 10; 5. Th. Spijker—N. Bakeliosky 10; 6. J.' Beentjes—P. v. d. Werff 1-0; 7, J. C. de HaasP. A. Jordans Vt—14; 3. A MingsN. Hogenbirk 01; 9. W. Steeman- R. Verberne 10. P. Zwart—J. Lan- kamp 10.' Verder vonden nog enkele wedstrijden plaats voor de onderlinge competitie. UITSLAGEN B.C. „SANS ATOUT. De voornaamste uitslagen van de Woens dagavond gespeelde wedstrijden voor het clubkampioenschap van de bridgeclub „Sans Atout" luidden als volgt: Groep I: 1. heren J. Bos—J. Berlee 41 m.p.; 2. heer en mevrouw Striemer 37 m.p.; 3. heren v. d. WelReijmers 36 m.p.. Groep III: 1. heren P. Klesser—Heine 38 m.p. 2. heer en mevrouw Vogelenzang 37b m.p.; 3. heren J. NijmanG. Zoontjes 34% Groep HI: 1. mevrouw Tabak—heer D. Bieber 41% m.p.; 2. heren W. en C. Hooge- boom 38% m.p".; 3. heren J. van Dam-K. Stiphout 35% m.p. t Groep IV: 1. heren J. Blom—J. Boom w m.p.; 2. heren J. Krab—G. J. J. Tabak 38 m.p.; 3. heren W. en G. de Boer 37b m.p. s. s. s. op de bondswedstrijden. De Rooms-Katholieke Gymnastiekver eniging „Sport Staalt Spieren" heeft by de Bondswedstrijden welke te Rotterdam plaats vonden, weer enige successen ge boekt. Zowel de dames- als de herenawj- ling wisten op een tweede prijs beslag t« leggen. LEZING OVER „HET MODERNE WEESKIND". Hedenavond zal ds. G. W. van Deth m Haarlem voor de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen in „Terpsichore lezing houden over „Het moderne wee»* kind". KLAPROOS-ACTIE HAD Sl'CCES. De in Beverwijk door de jeugd geil0U Klaproos-actie, heeft een mooi succes haaid. De opbrengst van deze collecte droeg 817.15, dus ruim 300 meer dm vorig jaar. OPENING SPEELTUIN „JONG LEVEN - Zaterdagmiddag 20 November i officiële opening van het gebouw Kerkstraat 67 van de speeltuin Leven" plaats hebben. Agenda voor VRIJDAG 19 NOVEMBER. Kennemer-Theater, 6.45 en 9,15 Humoresque. Luxor-Theater, h>wn0SR-Theater, 8 uur: Beauty and the bandit. Corso-Theater (Castricum), tuur aan de Amazone. 7 en 9.15 uur: 0"fe

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6