Partij Bontmantels BISCHOFF nette jongens Voor zijn vertrek erheen sprak de heer Tilanus over Indonesië Hoogovens besteden dee! van de winst aan sociale voorzieningen iettestament STENO TYPEN INST. PONT Luidsprekers De echte St. Nicolaas l£AG 23 NOVEMBER 1948 ,^AVOND IN SANTPOORT binnenlandse politiekMinister Lieftinck Kfit met geld, dat er niet is" TJ MUIDER COURANT j{. W- Tilanus, voorzitter van k.jpijjk Historische Unie en lid van jflf® van vijf waarnemers-Kamer- Woensdag- naar Indonesië ver- li Maandagavond voor een klein ■ï- -. zaai van café „Zomerlust" zijn 10 «pii aantal actuele problemen A OP CCU „nening van de plaatselijke CHU- '■■tier de heer C. de Jong, die onder «eès op het belang van de strijd r het Marxisme en in dat verband het juede veroordeelde als hand- 'Vvan het communisme kwam de heer f an het woord. Ais voornaamste nam hij de Indonesische kwes- heschouwing in het grotere verband V huidige wereldvraagstukken. Aan j van Koningin Juliana's eerste ie waarin de buitenlandse politiek eerste plan stond, signaleerde de "Tilanus de economische en militaire iSies van de Benelux-gedachte en prkte op, dat het grootste deel van hnd's mankracht aangetrokken door Indonesië, zodat het wel eens hik wordt de militaire verplichtingen Westelijke Alliantie na te komen. fe- spreker was de taak van soldaten Pr een van pacificatie in een ionesie v0i na-oorlogse politieke stroomver- ■Ln Hoewel hij geen bezwaren ont- %Ide tegen de vrijheidsdrang in In- siëen West-Indië als een der gevolgen leze stroomversnelling" als zodanig, ■•■rde'de heer Tilanus toch de manier, f0 Den Haag gemeend heeft het zelf- Vikkingsrecht in praktijk te moeten %n waardoor, aldus spreker, „Soe- eJ, de zijnen vrij spel kregen met ;,ar van ellende als gevolg". Het ver- positieve ordening tussen de fede- ueelstaten en de Republiek voerde hij -Wijs aan voor het falen van de Ne- v'-dse politiek ten aanzien van diezelfde -iigk en de „humanistische" houding heer Schermerhorn ondervond dan ■ycinig waardering van de heer Tila- Laggadjati werd een de facto en dus i erkenning van de Republiek op Jladoera en Sumatra en de schuld '•'rens spreker bij de rooms-rode com- welke deze overeenkomst door- jje haarden van onrust openbaren •%ds weer, zo zei de CHU-voorzitter, 'ii structuur van de deelstaten, waar yl-erianaers een gewaardeerde advi- hebben behouden noemde hij veel gezonder. Met begrip voor de ijjliefde der betrokken bevolkings- sa veroordeelde spreker pertinent de jttswaan van' Djoeja", zoals hij het :-;e en hoewel hij aan gene zijde iets begrip begon te ontdekken, bleef hij ''yjt vinden, dat de politiële actie ver sjaar niet naar Djoeja is gedirigeerd, rit hij noemde de groep boosdoeners u! te elimineren. poging, die thans op het .niveau wordt ondernomen om aog een vergelijk te treffen achtte to Tilanus uiterst belangrijk en [kissend voor de toekomst. over de economische situatie 1 kon de inleider weinig licht- •ün ontdekken en hij kwam tot de slot rat „minister Li eftinck goochelt met ;i, dat er niet is". Middenstand en visserij middenstand, aldus de heer Tilanus, Kt platgedrukt onder de belasting rol; de winstmarges dalen en de :aespiraal van lonen en prijzen is ook herland niet zonder gevaar. Daarom jigeerde de CHU bij monde van haar .titer de lonen tot het laatste toe vast maar de subsidiëring der le- idiaelen kon geen genade in haar vinden. K het Franse voorbeeld voor ogen, de extreme uitvloeisels van de tegen opbiedende lonen en prijzen een 3xs land aan de rand van de afgrond a gebracht, legde spreker grote na liep het belang van de arbeidsvrede Sderland. Tenslotte meende de heer dat ondanks de critiek de depar- dale zorg voor de Nederlandse vis- nch manifesteert, ook al omdat be seft wordt, dat het belang van dit bedrijf voor onze deviezenportefeuïlle zo evident is. De heer Tilanus besloot zijn toespraak met de opmerking, dat Nederland toch nog een gelukkig land genoemd mag wor den in de onrust der wereld en hij bracht als een der oorzaken naar voren het Chris telijk denken in brede lagen der gemeen schap. Na de pauze bestond de gelegenheid tot het stellen van vragen. 'iginds komt de stoomboot. :.s even naar De JAGER voor sigoed geschenk. Trompstraat 66 (Adv.) Velsen-Noord Mannenkoor „De Eendracht" op Zangersdag In verband met het streven naar verbe tering in de mannenzang, zowel wat het répertoire als wat de organisatie en opzet betreft, organiseerde het Kon. Nederl. Zangersverbond, gewest Noordholland, Za terdag te Krommenie in de gemeentelijke concertzaal zijn tweede zangersavond. Behalve het mannenkoor „De Eendracht", dirigent de heer Frits Uyttenboogaard, na men deel de koren Verenigde Helderse Zangers, Werkmanslust te Krommenie, Zanglust te Beverwijk en Kon. Mannen koor Kunst na Arbeid, Amsterdam. Teneinde een zo hoog mogelijk peil te bereiken en de koren in elk opzicht naar samenklank, homogeniteit, nuancering, vo lume en overige vocale kwaliteiten te be oordelen gaf de heer A. Vörding, lid der Muziek-eommissie van het K. N. Z. V., zijn advies aan bestuur en dirigenten weer. Hierdoor kon een goede kijk op de techni sche mogelijkheden van elk der deelnemen de koren worden gekregen, welke voor de toekomst van groot nut kunnen zijn. Gezien het uitstekende concert van „De Eendracht" van enige weken geleden mocht worden verwacht, dat dit koor ongetwij feld een goede beurt zou-maken met de uit voering van „Ave Maria" van Fr. Witt; „O Jesu Christe" van R. de Melle en „Die Nacht" van Fr. Schubert. Gewend als het is aan ruimte en frisse lucht, moe ten behalve de tropische warmte in de con certzaal en een aantal langdurige toespra ken vooraf het koor, dat als eerste zou op treden en reeds op het podium was opge steld, hebben beïnvloed. De concentratie bleek daaronder te lij den te hebben gehad. Het gevolg was een detoneren in de uitgevoerde werken, dat niet kon worden opgeheven, maar des ondanks bewees „De Eendracht" op de goe de weg te zijn. „Zanglust" uit Beverwijk met dirigent P. J. Potgieser, boekte een beter resultaat met O Jesu Christe; Am Grabe van Bruckner en Die Hebe aus der Taverne, wat het vooral te danken had aan het uitstekende tenorregister. Verreweg de mooiste prestatie leverde Werkmanslust uit Krommenie, directeur Lex Karsemeyer met Flow o my tears, J. Benet; Et incarnatus est, Hasler en O bone Jesu, Bai. Al met al heeft „De Eendracht" toch geen verloren reis gehad en zij zal met de opge dane ervaringen rijker zijn geworden. W. Stagnatie bij de ponten verwacht Naar wij vernamen wordt vandaag bij het pontveer begonnen met onderhoudswerk zaamheden aan het remmingswerk van de aan de Noordzijde gelegen Oostelijke pont haven, waardoor deze voorlopig niet kan worden gebruikt. Hoewel de diensten overdag normaal met drie ponten zullen worden onderhou den, voorziet men weer verkeersstrem mingen door het gebruik van slechts één haven aan de Noordkant. De stagnatie zal dan voornamelijk ont staan aan diezelfde Noordzijde. Zij zal ongetwijfeld het grootst zijn op de markt dagen Woensdag en Vrijdag. Groot kwantum cellulose aangevoerd Via de Franse havan Rouaan is Zondag voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Finse s.s. „Najaden", dat van de Finse haven Kotka een lading van 1955 ton cellulose meebracht. NOTABELEN HERKOZEN De gehouden verkiezing van twee leden voor het college van notabelen der Neder lands Hervormde Gemeente wegens aftre den van de heren ir. F. van Hattum en J. H. v. d. Sluis had tot resultaat, dat beiden zich zagen herkozen. Jeugdclubs kregen de beurzen open De Christelijke school aan de Van Lange- veldstraat in Velsen-Noord was Maandag avond door de gezamenlijke Hervormde Jeugdclubs van Velsen in beslag genomen om door middel van attracties en een ver loting te trachten de beurzen van de vele aanwezigen te openen, om op die manier de kasmiddelen weer wat op peil te brengen. De gymnastiekzaal bleek haast te klein toen de heer K. Zwitser, hulpprediker, pre cies op tijd met het zingen van het Luther- lied liet openen en vervolgens een verge lijking trok tussen de geuzenpenning en de „bedel"-avond om net werk van de jeugd clubs te kunnen blijven voortzetten. Het woord of liever de zang was daarna aan het Hervormd Kerkkoor onder directie van de heer Egbert Vos met een stemmige uitvoering van een aantal geestelijke lie deren. In verband met dit ernstig gehouden eerste gedeelte van het programma hield de heer M. van Dongen van IJmuiden zich in zijn declamatie bij een viertal gedichten van de Vlaamse dichteres Alice Nahon. Mej. Punselie, sociaal werkster der Ned. Herv. gemeente, deed een beroep op de menigte om een bezoek aan het geïmpro viseerde buffet en de attracties te brengen, ondergebracht in gang en lokalen der school. Velen offerden hun steentje om te kunnen raden, sjoelen, tafeltennissen, bil jarten en zelfs door aankoop van handwer ken, waardoor een fancy-fairsfeer ontstond. Ten overvloede zorgden daarna een mu ziek- en een toneelclub met aardige een- acters voor de vrolijke noot, gevolgd door een verloting. Politieagenten slaagden Bij de vorige week te Amersfoort ge houden examens voor het politiediploma slaagden de agenten W. van Middendorp, C. C. Dekker en L. van Woudenberg, allen met aantekening, verbonden aan het hoofd bureau in IJmuiden-Oost; P. P. Harten- dorf, gestationeerd te Santpoort, eveneens met aantekening en M. C. Butter, T. Dijk stra en J. van Gelderen van het bureau te Velsen-Noord. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 23 NOVEMBER. Thalia, 8 uur: „Geef 'm de ruimte". Rex, 8 uur: „Jungle koningin". WOENSDAG 24 NOVEMBER. Bioscopen: Zelfde programma. A.Z.V.IJ. zwom en vierde feest Het diploma-zwemmen van de A.Z.V. IJ.'ers in het Velserbad, geschiedde gister avond in een feestelijke entourage. Zeven uur is wel een heel vroege be gintijd en dus was het niet te verwonde ren, dat eerst tegen half acht het publiek drie rijen dik zat en toen achtte de heer J. Brondsema het juiste ogenblik geko men om een openingswoord te spreken. Hij vertelde dat het ledental van A.Z. V.IJ. zo tussen de 70 en 80 ligt, maar dat het nog steeds voor uitbreiding vatbaar is. Toen kwamen de clubleden binnenge wandeld, stelden zich op in twee rijen, om op een fluitsignaal het water in te springen en daar een keurig staaltje figuurzwem- men ten beste te geven. Hierna kwam de heer P. Borst in actie, om namens de K.N.Z.B. de candidaten voor diploma III aan de tand te voelen. Zeventien jongens en meisjes namen hieraan deel en vijftien mochten uiteinde lijk hun pogingen bekroond te zien. „Maar", zo zei de heer Borst bij de uit reiking der diploma's, „er zijn ditmaal geen bijzondere prestaties geleverd en sommi gen zijn zelfs op het kantje af geslaagd. Hun jeugdig enthousiasme heeft de door slag gegeven, maar er is heel wat op de afwerking aan te merken". Natuurlijk wekte de heer Borst hen op te blijven oefenen en vooral niet te den- kén: ik ben er al. Wij kunnen niet -anders dan de woorden van deze official onderschrijven: er waren slechts weinigen die hun diverse slagen en keerpunten „af" maakten. Daardoor kreeg het geheel een stempel van onverzorgd heid eii dit is zeker niet te wijten aan hen, die de candidaten hebben opgeleid, maar veeleer aan de jongelui zelf, die nog steeds niet beseffen dat „gauw en goed" niet al tijd samengaan. 1 De heer Faber uit Beverwijk, wiens hobby het is films te maken van zwem- festijnen, heeft enige rollen van vorige feestelijkheden in het Velserbad op het doek gebracht en deze rolprenten oogstten grote bijval. En tenslotte: een feest in het Velserbad kan nooit geslaagd heten zonder dat clown „Jip" zijn kunsten heeft vertoond. Helaas was hij ditmaal alleen, zijn partner had met ziekte te kampen, maar hij heeft ge toond dat hij zonder compagnon ook zijn mannetje staat. Zo is dan deze feestavond van de Alge mene Zwemvereniging IJmuiden ten volle geslaagd. MILLIOEN-FONDS Zoals wij' reeds eerder mededelen, is indertijd een bedrag van 1.000.000 uit de winst van de Hoogovens gestort in een fonds voor het personeel. Men heeft van de zijde der directie mee gedeeld, dat dit geld niet in de vorm van een contant winstaandeel kon worden uit gekeerd als gevolg van een overheidsver- bod tegen extra-gratificatie. Er is sinds dien met de kernraad onderhandeld over de bestemming van de storting en het blijkt in de bedoeling te liggen, het ontstane fonds te laten beheren door een bestuurs college, waarin .vertegenwoordigers van het personeel de overwegende meerderheid hebben. Men denkt onder meer aan uit keringen bij vermindering van inkomen door oorzaken buiten het bereik van de betrokkenen, aan studiebeurzen, het be vorderen van het verkrijgen van woningen en sociale of culture doelstellingen. MARKTBERICHTEN Besommingen. IJM 85 Klaas Wijker f 23.777; IJM 29 Zee leeuw f 2005. IJM 53 f 1350; KW 64 f 2060; KW 84 f 2312; KW 23 f2185; KW 17 f2310; KW 169 f2546; KW 125 f 2515; KW 24 f 2095; KW 162 f 3011; KW 89 f 3675; KW 108 f 2066; KW 91 f 2274; KW 159 f8257; KW 76 f6059; KW 122 f7650; KW 124 f5327; KW 59 f 1758; SCH 140 f4628; IJM 204 f2176; KW 4 f8110; KW 127 f7500; KW 70 f 6321; KW 21 KW 77 KW 210 f1919; BU 33 f3040; IJM 210 f1656: IJM 276 f 650; IJM 272 f 2450; IJM 229 f 2390; HD 18 f 250; IJM 271 f 964. Prijzen. Gr. tong 2,102; gr.m. tong 2,151,95; kl.m. tong 2.25—1,95; kl. tong I 2,05—1,80; kl. tong II 1,901,70; tarbot I 2,952, per kg. Tarbot II 130112; tarbot III 8674; kleine haai 3530; poon 5,50; v. haring 1514,50; makreel 20—17; wijting 15,5011,50; kl. schol 22,50—4,20; kl. schol dicht 10,50—2,50; schar dicht 13,504,90; schar 16.504,30, per 50 kg. Aanvoer. 200 kisten tong en tarbot, 20 kisten griet, 10 kisten poon, 550 kisten wijting, 150 kisten kabeljauw, 200 kisten schelvis, 30 kisten koolvis, 1320 kisten schol. 730 kisten makreel, 250 kisten schar, 4841 kisten v. haring, 25 kisten diversen. Totaal 8326 kisten. Een trawler besomde f19.300. Ondanks het feit, dat een algemene, contante uitkering onmogelijk is, zou er een crediet aan gehuwden en kost winners kunnen worden verstrekt om te besteden voor dringende behoeften van huishoudelijke aard, een crediet dat dus moet worden terugbetaald. De kernraad stelde voor, de wekelijkse aflossing daarvan te bestemmen voor de zozeer gewenste verhoging van het we duwen- en wezenpensioen en voor de amb- tenaren wordt eveneens gedacht aan de financiering van de recente verhoging van het wezenpensioen. De besprekingen duren voort. Dammen Laros bracht Ghestem de eerste nederlaag toe Ghestem leed Maandagavond in Heerlen de eerste nederlaag en die werd toegebracht door de IJmuidenaar Laros. Het verloop van de partij (Ghestem, wit) was als volgt: 1. 32—28 18—23; 2. 38—32. Gewoonlijk wordt hier 3329 gespeeld, maar de wereld kampioen heeft nu eenmaal een voorliefde voor het klassiek spel. 21218; 3. 31—27 7—12; 4. 43—38 17—22 de uitruil is nu bepaald zwak; 5. 28x17 11x31; 6. 36x27 1—7; 7. 4943 1924 (deze oude variant schijnt weer in de mode te zijn gekomen); 8. 3430 2329 (hier kwam 2429 in aanmerking. Na de tekstzet moet zwart immers wijken. Twee om twee achteruit ruile)n. 9. 30x19 14x23; 10. 33x24 20x29; 11. 39—34 Ghestem's geliefkoosde tactiek; 11 10—14; 12. 35—30 7—11; 13. 37—31 14—19; 14. 31—26 9—14; 15. 41—37 4—9; 16. 46—41 11—17; 17. 44—39 2—7; 18. 50—44 15—20 (een zet die onberekenbaar maar zeer aggressief spel inleidt. Wit is nu gedwongen 30—25, daar hij zwart 2024, 2430 natuurlijk niet mag toelaten). 19. 30—25 20—24; 20. 39—33 (dit is ook dwang daar anders zwart 2430 laat volgen met winstvoordeel). 20 711; 21. 4439 (een grote blunder!). De titelhouder had 4136 moeten spelen, b.v. 41—36, 17—21, 26x17, 11x31, 37x26, met moei lijk spel voor beide spelers. Wit mocht niet 36x27 tegen 18—22, 27x7, 8—12, 7x18, 23x12, 34x23, 19x50 en zwart wint. Het is jammer, dat Ghestem deze fout maakte, daar de partij anders van groot belang zou zijn geweest voor de theorie. 2117—21; 22. 26x17 11x31; 23. 37x26 24—30; 24. 33x35 23—29; 25. 34x23 19x46.. Wit verliest de partij. 1MLETON m mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson Maar waarom zou je dat doen? i blies een rookwolkje uit, dat de 'teen hen beiden blauw kleurde. ik heb altijd gedacht, dat het ;,-'E zou zijn, als we een overeenkomst tussen de familie, bedoel ik. Als Weenkwamen om gelijk op te delen, f ook in het testament zou staan, kweten minste precies weten, waar «o toe waren en dan zou het uit zijn onzekerheid, die ons nu parten ~Zie je, we zijn allemaal teveel' op- in de overtuiging, dat geld te be- ^15 is, om het zonder te kunnen doen '•hebben geen van allen een penny zelf. behalve Robert en vertel 5 welke zakenman er geen geld kan, vooral tegenwoordig. Neem bijvoorbeeld. Haar man bezit geen ~als hij sneuvelt, heeft ze niet meer oe bonderd pond per jaar. Tante heeft haar zó opgevoed, dat ze al ••bbele uitgeeft aan haar kleren, --orstel, dat hij terug komt dan ..-•zeniets meer dan zijn pensioen, als "Onoria tenminste niet in de bus f krijgen we Honor. Zij is twee- en ze heeft nooit geleerd om c-ood te verdienen. Zij heeft er de moed niet toe, of de kracht niet, of de fut, of hoe je het noemen wilt. En zij heeft er haar zinnen opgezet om Ernst te trou wen, die haar eenvoudig niet zou aankij ken, als zij onterfd werd door tante Ho- noria. Hij liet zijn hand, met de brandende sigaret tussen de vingers, op zijn knie val len en volgde met een eigenaardige, felle blik de rookwolkjes. En kijk nu naar mij zelf. Honoria heeft mij altijd een toelage gegeven. Als je iets altijd hebt gehad, is het niet zo makkelijk om het plotseling zonder te moeten doen. Ik ben en blijf een kruk. Ze weten niet of ze mijn voet zullen amputeren, of dat ^ïet dan helemaal af gelopen is met mij. Hij lachte even en Carey beet plotseling hevig op haar lip; het geluid van dat lachje kraste in haar oren. Begrijp je het nu? vroeg hij. Een soort van familie-onderneming zou ons allen in staat stellen om ruim te leven, want er is werkelijk genoeg voor allemaal. Ik zou het helemaal niet erg vinden, als jij er ook bij kwam. Het is zelfs de enige rationele oplossing, want het is helemaal niet onmogelijk, dat ze plotseling een fu neste sympathie voor je zou krijgen en jou nu.misschien niet alles zou na laten, maar dan toch wel een onpleizierig grote portie. Ze is op het ogenblik juist in een stemming voor zo iets, de arme oude stakker. Die vriendin van haar, mevrouw Gwent, is pas gestorven een vreselijk vrouwmens, maar ze zijn samen op school geweest en sinds dien waren ze altijd heel erg op elkaar gesteld. Nu is die vriendin er niet meer en jij bent de kleindochter van Julia ze heeft mij juist gisteravond over haar verteld. Ze was helemaal op gewonden. Begrijp je nu zelf niet, dat je een heel grote kans maakt, dat de grote portie jouw kant op zou kunnen gaan? Carey fronste haar voorhoofd. Je zit praatjes te verkopen en ik houd niet van dat soort praatjes. Ik had liever, dat je er mee ophield. Hij trok aan zijn sigaret. In zijn ogen was een warme glimlach. Het is misschien minder aangenaam, maar het is de waarheid, lieve kind. Het enige, wat dit soort dingen verdraaglijk maakt, is openhartigheid. Ongelukkiger wijze heeft mijn idee van een familie-over eenkomst geen succes gehad, omdat bij voorbeeld Robert niet wil meedoen*. Hij heeft een veel te hoge dunk van zichzelf om te willen bekennen, dat tante Honoria mogelijkerwijs wel eens anders kon doen dan het grootste gedeelte van Oom James' geld nalaten aan de enige mannelijke Ma quisten, om nog maar te zwijgen van zijn persoonlijke verdiensten en ook daar is hij niet bepaald bescheiden over. En ten tweede doet zich de treurige omstandigheid voor, dat de meesten van ons elkaar niet vertrouwen. Wij vertrouwen met zijn allen Robert niet, natuurlijk, en hij zal ons zeker ook niet vertrouwen. Dus zijn we weer op het punt van uitgang teruggekeerd. En zo zitten we hier maar te reikhalzen terwijl tante Honoria met legaten jongleert alsof ze niets anders te doen heeft. Het is eigen lijk een soort stoelendans op een goe de dag houdt de muziek opeens op en dan is er een, die niets heeft om op te gaan zitten. Hij wierp zijn sigarettenpeukje weg, stapelde nog een blok op het vuur en hink te naar de piano. Een levenslied, zei hij. Ik hoop, dat je er door gesticht zult worden. Zijn vingers gleden vlug en gemakkelijk over de toetsen. Hij had een schitterende aanslag en toen hij begon te zingen, bleek hij ook nog een melodieuze bariton te be zitten. Zoals de piano stond, kon hij tege lijkertijd spelen, zingen en naar Carey kijken. Er was eens een tijd, nu heel lang geleden, Ja, heel lang geleden. Dat Adam en Eva minden in de Hof van Eden. Och, heel lang geleden Ondanks die les voor het nageslacht Heeft dat niet beter 't er afgebracht.... Och, dat nageslacht! Steeds moet 't ontvluchten het paradijs En altijd op dezelfde vóór-historische wijs! Er was eens een tijd, ja, 't is lang voorbij O, heel lang voorbij! Dat koning Midas goud maakte uit allerlei. Ja, 't is lang voorbij. En wat dat verhaal voor ons wel beduidt? Een verstandig mens trekt er. lering uit! Maar het geeft geen duit! Steeds worden er tranen weer weggepinkt Omdat het niet goud is al wat er blinkt! Toen hij de laatste accoorden speelde, keek hij haar lachend aan. Ze zei: „Wie heeft dat gemaakt? Ik. Het is geestig. Je bent erg knap, niet? Hij draaide rond op de pianokruk en haalde zijn sigarettenkoker voor de dag. Dank je voor het compliment! Ik heb er over gedacht om mij te vestigen als straatzanger als ik er slecht af kom in tante Honoria's testament. (Wordt vervolgd). Voormalige N.S.B.-burgemees- ter voor Raad van Cassatie Voor de Bijzondere Raad van Cassatie diende Maandag het beroep van de voor malige N.S.B.-burgemeester van Kromme nie, A. G. J„ door het Amsterdamse Bij zondere Hof veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf met aftrek, omdat hij van Juli 1942 tot September 1943 als burgemeester van Krommenie in pro-Duitse geest was opgetreden en volledige steun had verleend aan de Duitse politie. J. had een aantal personen verraden en assisteerde wanneer er op bevel van de S.D. huiszoekingen verricht werden. De presi dent verlangde nog opheldering op een aantal punten, doch J. verklaarde van niets te weten, zodat de president het verhoor maar staakte. „U ontkent toch alles. Een verhoor heeft weinig zin", zei hij. Mr. H. W. A. Toen, de verdediger, be toogde, dat bij requirant nooit de opzet aanwezig is geweest om het Nederlandse belang te schaden. Toen hij burgemeester werd dacht hij in Nederlands belang te handelen door het nationaal socialisme te bevorderen. De president meende echter, dat requi rant, die reeds in de eerste wereldoorlog Duitslands zijde koos en als onderofficier in het Duitse leger meevocht, wel meer rekening hield met de belangen van Duits land dan met de Nederlandse zaak. De advocaat-fiscaal verklaarde, dat re quirant had kunnen zien hoe noodlottig de Duitse bezetting voor Nederland was. Waar •hij deze bovendien nog steunde kan'hij De heer 3. G. Kolkman hield te Den Haag lezing over visserij Onder auspiciën van het Nederlands Ver bond, afdeling Den Haag, hield Maandag avond de heer J. G. Kolkman, hoofd van de afdeling Vis van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, in de cantine van het K.L.M.-gebouw te 's Gravenhage een voor dracht over het Nederlandse Zeevisserij bedrijf. Aan de hand van enige films en gekleurde lantaarnplaten toonde hij het belangstellende publiek, dat in grote getale was opgekomen, de waarde van de zeevis serij voor Nederland. In Mei 1940 kon ons land zich verheugen in het bezit van een vissersvloot, die uit 421 grote schepen bestond, en die Nederland naar behoren van de belangrijke eiwitbron: vis, kon voorzien, terwijl voorts een groot deel voor de export bestemd kon worden. In Mei 1945 waren slechts zeventig sche pen voor de zeevisserij behouden gebleven. Maar nu, nauwelijks drie jaar later, neemt weer een vloot van driehonderd schepen, moderner uitgerust dan vóór de oorlog, aan de visserij deel. Spreker wijdde een speciaal woord aan de economische en sociale betekenis van de zeevisvangst voor Nederland en hij sprak zijn bewondering uit voor de mannen, die dagelijks jaar in jaar uit, deze zilveren schatten uit de zee ophalen. nooit bedoeld hebben een Nederlands be lang te dienen. De advocaat-fiscaal conclu deerde derhalve tot verwerping van het beroep. Uitspraak over drie weken. 1908—1948 3 Dec. herdenken de Heer en Mevrouw J. STAM-MAARLEVELD hun 40 jarig huwelijksfeest. Amsterdam: Lodewijk Tripstr. 24 huis. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun zwager en zuster G. de Haas-Maarleveld Groeneweg 49, IJm.-O. Aanvang 30 Nov. Aanv. volg. week Oude Gracht 71. Haarlem. De IJsrevue Apollohal Op Zaterdag 27 November met LEVASIER's TOURS naar de IJsrevue. Vertrek 18.30 uur, f 5 p. p. Haalt spoedig uw plaatsen bij LEVASIER, Neptunusstraat 33 rood. Tel. 4650. MENTINK, Driehuizerkerk- weg 103. Tel. 4250 en VAN OPIJNEN, Oosterduin- plein 76. Wie kan mij CITIIER-LES geven? Brieven L 2942 bur. van dit blad. Gevraagd nette WERKSTER voor 3 morgens in de week. P. Verhoog, Willebrordstr. no. 28. Gevr. NET MEISJE wegens huwelijk der tegenwoordige niet beneden 18 j. werktijd van 8.30 tot 15.30 uur. Mevr. Koningstein, de Genestet- laan 2 beneden, Driehuis. Wie wil WONING RUILEN van omg. Zeeweg, Driehuis naar omg. Watertoren. Brie ven L 2945 bur. van dit blad GEDIPL. COUPEUSE vraagt vaste naaihuizen voor 1 x in de week of 14 dagen. Brie ven L 2944 bur. v. d. blad. Zakenman zoekt GEM. KA MER met pension in IJmui den. Brieven L 2943 bur. van dit blad. Gevr. door weduwe 60 j. ZIT SLAAPK. met kookgelegen heid. Brieven L 2942 bur. v. d. blad. VERLOREN Vrijdag in Naco bus van 5 uur uit Haarlem naar Driehuis 6 textielkaar- ten in blauw étui. Zeer ge dupeerd. Tegen bel. terug te bez. Hofdijklaan 23, Driehuis TE KOOP: 1 badstof box kleed, 1 grijs emaille petro leumstel, 3 pits, 1 vleesmolen 1 paar voetbalschoenen m. 38 alles in prima staat. Meer- vlietstraat 82. Te koop: prima PIANO KLAVIER, 12 bassen. Na 19 uur. Platanenstraat 10. GEMEENTE VELSEN Onteigening voor de Wederopbouw Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat het voornemen bestaat, ten behoeve van het herbouw plan dezer gemeente, over te gaan tot onteigening van enige percelen te Oud-IJmuiden, ten name van de gemeente Velsen. In verband hiermede zullen van 22 November 1948 af, ge durende twee weken, ter gemeentesecretarie (IVe afdeling) voor een ieder kosteloos ter inzage liggen, de volgende stukken: 1. een kaart, waarop de te onteigenen percelen en perceels gedeelten nader zijn aangeduid; 2. een lijst, waarop de te onteigenen percelen en perceels gedeelten met grondnummers zijn aangegeven. Op Maandag G December 1948, des voormiddags tien uur, zal ten gemeentehuize alhier zitting worden gehouden door een commissie, welke is aangesteld door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw ten einde eventuele bezwaren tegen deze onteigening aan te horen. Alle belanghebbenden kunnen tot uiterlijk twee dagen vóór deze zitting ook schriftelijk hun bezwaren indienen bij het Bureau Onteigening en Toewijzing van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Frans Halsolein 4 te Haarlem. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan de eigenaren van de percelen, welke in dit onteigeningsplan zijn opge nomen, een persoonlijke kennisgeving van de voorgenomen onteigening is gezonden. VELSEN, 22 November 1948 Burgemeester en Wethouders van Velsen, De Burgemeester, M. M. KWINT De Secretaris, VEENSTRA HAARVERVEN HOFFMANN MIDDENWEG 126 - TEL- 22202 - HAARLEM-N. De Zuid Hollandsche Bonfveiling houdt Woensdag 26 November van 12-5 en 7-9 uur en Donderdag 25 November van 12-5 en 7-9 uur in gebouw DE NIJVERHEID, Jansstraat no. 85 2 KIJKDAGEN VAN EEN GROTE wegens opheffing van grote Pelterijenhandel te Rotterdam. Hierbij bevinden zich Leuke vingertips voor slechts f 225 Lapin Bontmantels spotkoopje f 245 Chevrette jassen leer solide f 295 Mol mantels, leuke modellen f 325 Kalfsjassen, zeldzaam mooi.f 495 Op de kijkdagen gelegenheid tot het afsluiten van kooporders. Wij belasten ons met het verkopen van Uw niet meer gebruikte Bontmantel. Te koop: WOLLEN JAPON m. 42, nieuw. Na 6 uur. v. d. Vondellaan 59, Driehuis. Te koop: een TWEELING KINDERWAGEN in goede staat. Te bevr. bui-, van dit blad. TE KOOP AGB.: Gazelle rijwiel, herencostuum m. 50, zilv. herenhorloge en zilv. ketting. D. S. Zwaanstr. 7, Wijk aan Zee. Te koop: mooi FORNUIS als nieuw. Kortenaerstraat 30, IJmuiden-O. Te koop: WITTE KEES HONDJES, 6 weken oud. J. P. Coenstraat 117. Te koop: vooroorl. crème KINDERWAGEN met bedje en kindertuigje. Tevens te koop: Weckketel (geheel compl.) met 12 1 L. weckfl. en 6y2 mtr. traploper met roeden. Te bevr.: J. P. Coen straat 115. Vóór 8 uur. DAMES! Wij hebben nog enige mantelstof zuiver wol zwart, bruin, bleu. mantel n. maat vanaf f 65 compleet. Van Veen, Schermerstr. 36 h. bij de Zijlweg, Haarlem, bus 4 en 6. Zat. gesloten. met zijn knecht verlenen audiëntie: a.s. Woensdag en Zaterdag van 3 tot 6 uur Voor kinderen van kopers hebben zij een aardige verrassing. St. Nicolaas weet 't wel 1 Leuke cadeaux van blijvende waarde heeft BISCHOFF. Ziet de Etalages OOSTERDUINWEG 21 IJMUIDEN In onze afdeling Metaalbewerking en Wikkelarij kunnen wij nog plaatsen. Aanmelden WALS EN CO., IJmuiderstraatweg 51, IJmuiden. ACCORDEON (piano-kla vier) ter overname gevraagd prijs, merk en aantal bassen L 520 B bur. van dit blad. TE KOOP: dressoir, tafel en 6 stoelen. Broekbergenlaan 1 Santpoort. TE KOOP: 2 mantels. 14-15 j. en 1 p. d. sch. m. 39. Es doornstraat 8. TE KOOP: 1 pr. lederen laar zen m. 43 en D. K. W. motor rijwiel 500 c.c. 1939. Wijk aan Zeeërweg 132, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3