huys tot Heemskerck" kreeg ,ware slagen in de krijgsgeschiedenis Het Q Visserij-varia Het testament jOENSDAG 24 NOVEMBER 1948 IJ MUIDER COURANT Van hef oude slof is weinig geconserveerd door een stuk Kennemer •-s Ivprkse lage land; de klare spïe- n de slotgracht vangt de strakke *l van het gebouw op en rimpelt Middeleeuwse toren dooreen met rn' van de 18e eeuwse raam- :Üt°U Verderop droomt een zwart ten de enige verbinding met het "In wordt gelegd door het geluid de electrische, die in de verte naar £maar schiet. van dit stukje adellijke heerlijk- v; van de laatste vierhonderd jaren: heeft het „huys tot Heemskerck" ';:ll bewogen geschiedenis gekend: het «5 Van een oud geslacht kreeg de form van de rumoerige maatschap- like in de dertiende eeuw hevige ge- tussen de Rooms-koning en de i'^priezen opleverde, over zijn tinnen. Strategie der verwoesting ...pks 1250, zo verhalen de oude ^schrijvers, lag de sterkte op een 'yJZ. strategisch punt; daarvoor is de •avan deze plek grond in duisternis Wel weten we, dat „Marquette" Inde burcht was: ook burgemeester ';-j J J Scholtens komt in zijn knappe Hiving over het verleden van Midden «morland tot deze conclusie en hij 'ïaan dat het slot dateert uit de 11e '5 eeuw en dat het een negen verdie- fn hoge toren bezat, die van hout ge- J was met daarnaast de grafelijke forking' Het rondeel van het huis is (reeks 180Ó door de toenmalige eige- net de grond gelijk gemaakt. f woelige dertiende eeuw is Arend Heemskerck baljuw van Kennemer- f zijn zoon Gerrit wordt de eerste, aanwijsbare bezitter van het huis. De ijauwse partij vindt in diens zoon Seen Gerrit een ijverig voorvech- 'V gr belangen en in het midden van Irtiende eeuw krijgt hij het voor el- een van de „Hoeksen" op zijn bezit- „vangen te houden. duiken uit het grijs verleden de be- ...„en van de twisten op, die enige later aanleiding worden tot een beleg het huis door Hoekse troepen. Vier -den duurt het, voor de burcht be- ruimen en de kruisvensters werden even eens weggebroken. Het geheel kreeg een 18e eeuws ka rakter en slechts de toren met het ron deel bleven voor het nageslacht be waard: de huidige bezoeker van „Mar quette" ziet de zwierige rocoeo-stijl nog duidelijk in de vestibule. Thans is het buiten ook de in de bezetting opgelopen schade weer voor een deel te boven gekomen en hoewel de historicus vele kneuzingen en veranderingen kan be treuren, prijkt het bouwsel als een schoon sieraad aan de voet der Kennemer duinen. F. Marquette99 onder bommen Op de tweede Paasdag van het jaar 1.94-5 suisden acht Engelse bommen van 500 kilo li eer op huize ..Marquette", gelukkig zon- der onherstelbare schade aan te richten. Fosfor- en brandbommen kwamen „assis- s teren", maar het Heemskerk se buis verloor i slechtshet dak en de binnenmuren I scheurden vrij hevig. De aanleiding tot i deze jongste beschadiging van het reeds 5 vele malen getroffen buiten was een Duitse i zender die in dc laatste oorlogsdagen nog j berichten doorgaf aan de duikboot-vloot in het Kanaal. De Engelsen hebben dé code weten te bemachtigen, met het korte f bombardement als direct resultaat. De huidige bewoner pan het slot, jhr. A. D. 17». Gevers kan zonder toestemming van Rijksgebouwendienst en Monumentenzorg i liet tot algehele restauratie van het buiten mergaan. daarmee is er voorlopig een gekomen aan het Kabeljauwse over- deze contreien. Ook de invloed Heemskercken schrompelt daarmee in, - vele jaren daarna, omstreeks de Wisseling, is er een vrijbuiter uit het A-ht-Heemskerck opgestaan, die zich - tussenkomst van Hertog Albrecht in dezit van „Marquette" wist te stellen. Ook Jacoba Jacoba van Beieren, wellicht de «1 romantische vrouwenfiguur uit de Sende eeuw zo niet uit de hele mid den heeft het slot in handen ge- cin 1416 bad de toenmalige bezitter rp, beloofd aan Jacoba, hoewel hij in 'ij Jan van Beieren volgde. "si Jacoba allerminst een zachtzinnige geweest moet zijn bewijst het ver- i van de verwoesting, waarna de oor- jcckelijke bewoner het land werd uitge lei slechts hier en daar een muur over- bleef ür.Scholtens houdt het in zijn boek voor Michijnlijk, dat na de „gratie" die de rénnenebij de vrede van 1419 kreeg, hij t buiten weer geheel of ten dele in oude i«r heeft opgebouwd. tor luttele jaren later zou het weer »J{ menselijke vernielwoede ten prooi jtó de Kabeljauws-gezinde Haarlem ss verwoestten het kasteel van Brede- de Kennemers rukten als Hoeks- ücen op tegen het huis te Heemskerk, spompt in puin werd gelegd. Tot wordt het opgebouwd, maar zijn «is en doel als militair bastion ageleidelijk verdwenen: de rust keer- rsr in Noordhollands gewesten en iiie 15e-eeuw komt de naam „Heems- sporadisch in de kronieken voor. De ■:g naar het begin van de achttiende ris groot, maar niet zonder reden: in 'toam de bezitting aan de familie v. tos; verschillende andere geslachten sn het vervolgens in handen en om a-s de helft van de eeuw bewoonde de srdams| burgemeester Pieter Rendorp dien: hij was het die het kasteel in dé liet verbouwen: de pittoresque grels moesten jammerlijk het veld IJmuiden Wat „Samenwerking" vermag Dames-bazar-middag De grote zaal van het Oud-Katholieke Verenigingsgebouw lokte gisteren tot bin nentreden. Een keur van fruit en andere lekkernijen deden de bezoeker watertan den, kleurige, fleurige handwerken sier den de tafels en muren, een stand met boeken, meest theologische of wel betrek king hebbende op de godsdienstgeschiede nis noodde tot lezen en verder was er on der meer een pracht van een poppenkamer te bewonderen. Genoemde zaken waren er bijeenge bracht en wat de handwerken betreft ook vervaardigd door de 24 leden van de Oud- Katholieke damesvereniging „Samenwer king", om op een bazar-middag en -avond te worden verkocht of verloot. Het was een bescheiden hoeveelheid, maar als men bedenkt dat het materiaal voor de babykleding, voor de damesjum pers, enzovoort heel wat textielpunten kostte en dat deze punten door de dames zelf waren afgestaan, dan wordt het dui delijk dat deze bazar nog niet op voor oorlogs peil kon zijn. De Oud-Katholieke jeugdgroepen had den de poppenkamer vervaardigd, die zo volledig was, dat zelfs de boeken in de boekenkast niet ontbraken. Pastoor J. W. Key heeft deze smaakvolle bazar geopend. „Ik heet u allen hartelijk welkom op deze eerste na-oorlogse bazar. Het is niet gemakkelijk geweest het zover te krijgen, maar waar een begin is, is een mogelijkheid van voortzetting en uitbouw", aldus pastoor Key. Vervolgens wees spreker op het doel van deze bazar, waaruit bleek dat het batig saldo zal worden gebruikt om de para menten van de kerk uit te breiden of te vernieuwen. Na de initiatiefneemsters dank te hebben gebracht verklaarde spreker de bazar geopend te hebben. ZIJ DIE DE ZWEEFDUIK VOLBRACHTEN. In het Velserbad slaagden voor het der de zwemdiploma: Janna Redeker, Anneke Hommes, Nelly ten Napel, Marijke Faber, Annie Schager, Ria van 't Hag, Nelly Gut teling, Annie Wigchert, Tiny van der Veldt, Dieuwertje Jak, Bas Nordholt, Cees van Hoven, Wim Rem, Rinse Riemertsma, Gerard van den Berg. -■'Wart eeuw ijzer" Feest bij de Hoogovens op til 'Imm is het 25 jaar geleden, dat srsfe Hoogoven in IJmuiden werd glazen" en naar het oordeel van en personeel der K.N.H.S. dient teende jubileum met gepaste trots en G-iheid gevierd te worden. Er is een Ba-comité gevormd, dat onder de 2, 'i25 jaar ijzer" de taak heeft, de ?annen aan de directie voor te leg- ;«eds is bekend, dat op 22 Januari ■Ct! aansteken van de eerste oven fei- iin het bedrijf herdacht zal worden «in de week van 23 tot en met 28 een grote jubileumrevue op de komt. Vervolgens zal in de zomer J19 een groot tentenkamp op de worden georganiseerd, waar de 8«i van personeelsleden, die tussen 1934 en 31 Juli 1938 geboren 'Wb een week heen mogen. 'iilpenhouders hlpotloden ttrkleuren-Pot loden '-talboekhandel DE ROOI] ®G li TEL. 11963 HAARLEM (Adv.) inda voor Veisen en IJmuiden I 'OENSDAG 24 NOVEMBER Avur: „Geef 'm de ruimte". Rex, f-tale Koningin". R.H.B.S., 8 uur: jta verbond. Spr. A. J. Lopper- MiDERDAG 25 NOVEMBER Geeft U een St. Nicolaascadeau? Geef dan iets nuttigs, iets blijvends. RADIOTAFELSv-a. f 17.20 BRASSER'S Complete Woninginrichting KONINGSPLEIN 8 - IJMUIDEN De zak van Sinterklaas wordt gevuld bij DE JAGER Trompstraat 66 Winter op de Noord- Atlantische Oceaan Geslaagde Nutsavond in het Patronaat Voor een talrijk, belangstellend publiek heeft de Beer W. Verhagen uit Schevenin- gen in het Patronaatsgebouw een causerie gehouden over een aantal reddingen door de zeesleepboot „Zwarte Zee" verricht op de Noord-Atlantische Oceaan. De heer Verhagen, die vele jaren als chef-marconist aan boord van genoemde zee-sleper heeft gevaren, heeft zijn inte ressante en boeiende vertelling verduide lijkt met lichtbeelden. Men werd door deze projectie ten volle bepaald bij het zeer moeilijke werk, dat de sleepbootbemannin gen verrichten. Levensgevaar is ook vóór hen lang niet denkbeeldig en zij mogen, gelijk de heer Verhagen dit deed, nuchter en zakelijk de gebeui'tenissen opsommen, iedere bewust-levende IJmuidenaar weet dat het geen spelletje is een schip van 10.000 ton, geladen met vliegtuigbenzine veilig binnen te loodsen. Vooral niet als de „redder" zelf maar 450 ton meet. Het is hard werken tegen de rollers in de Golf van Biscaye en elders op de Oceaan. Wind kracht 10 tot 11, zeeën van 25 m. hoogte spelen de redders parten en het is moei zaam slepen en vastmaken, om dan ten slotte vaak 1 mijl per dag af te leggen. De heer Verhagen heeft niet slechts de idieële, doch tevens de zakelijke kant be licht van dit bedrijf en aan het begin van zijn vertelling gewezen op „het fabeltje in De Hartog's boek: Hollands glorie" over het drankmisbruik der bemanningen. Dit is, aldus spreker, bij de sleepdienst uitge sloten, want wie dit eenmaal pleegt, komt er bij de volgende reis gewoon niet meer aan te pas. De heer Y. R. Reitsma, die als voorzit ter van het departement van ,,'t Nut", de avond opende, legde er nogmaals de na druk op, dat het doel van de vereniging is, de volksontwikkeling te bevorderen. Ook in dit opzicht mag men van een ge- avond spreken. Ageedla voor Beverwijk WOENSDAG 24 NOVEMBER Kennemer Theater, 6.45 en 9.15 uur: Hu- moresque. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Onder hypnose. Corso Theater (Castri- (Adv.) |cum), 8 uur: Het spel is uit. Deviezen. De rokerijen in IJmuiden j i hebben het druk met het roken van bok king voor Griekenland. Evenals verleden jaar hoopt men ook weer order te krijgen voor het roken van steurharing voor Italië. Slechte kwaliteit. De Schoorl (IJm. 39) heeft een lange reis achter de rug en hoewel de trawler reeds Zondag binnen was, kon wegens de enorme visaanvoer niet voor Dinsdag worden gelost. De kwali teit van de vis was mede door de lange reis slecht en er moesten dan ook verschillende kisten bij de verkoop afgekeurd worden voor de consumptie. De afgekeurde waar gaat naar de vismeelfabrieken. Lekke ketel. De Bloemendaal die Za terdag naar de visserij vertrok, keerde Maandag terug met een lekke ketel. Dins dag is de trawler alweer naar de visserij vertrokken. Robrix in het dok. Het kleine Engelse vrachtschip Robrix is in het dok te IJmui den opgenomen. Wegens opgelopen machi- neschade lag de Robrix reeds geruime tijd bij de oude sluis. Thans hoopt men het mankement te hebben verholpen. D.C.IJ. krabbelt er weer bovenop Ondanks het feit dat de D.C.IJ.'er Henk Laros de Franse wereldkampioen dammen een tweetal kostbare punten afsnoepte tij dens de in Heerlen verspeelde ronde voor het wereldtournooi, maakte men zich bij de Damclub IJmuiden tot voor kort zor gen over de toekomst der vereniging. De hoofdklasse-competitie gaf hoofdbrekens, het ledental daalde en het bestuur ver zwakte door veelvoudige mutaties. Toch is er nieuw leven te bespeuren ïn D.C.IJ.; er is een ere-comité benoemd voor de ko mende jubileumfeesten en de ronde van het wereldtournooi en op 1 December wordt die 19e ronde in het Witte Huis aan de Trawlerkade verspeeld. Het 25-jarig bestaan van D.C.IJ. ver dient daarna de aandacht en ter voorbe reiding daarvan is reeds een rondschrijven uitgestuurd. Van de IJmuidenaren wordt verwacht, dat hun steun dit festijn tot een onvergetelijke gebeurtenis maakt. MARKTBERICHTEN Besommingen. RO 15 Antje f7439: IJM 9 Schoorl f17.660: IJM 99 Beatrix f 15.360; IJM 45 Perseus f6630; IJM 117 Prinses Beatrix f9630. KW 77 f500; KW 21 f200; IJM 249 f50; IJM 213 f284; IJM 318 f36; IJM 226 f113: IJM 207 f 25; IJM 239 f 49; IJM 202 106; IJM 81 f2423; UK 90 f43; UK 70 f 85; UK 185 £50; UK 69 f30; UK 169 f60; UK 199 f23; UK 115 £93; UK 75 f20; UK 9 f53: UK 125 £57; UK 60 f 339: HD 213 f 208; IJM 237 f 30. Twee VEM-trawlers besomden f 36.800. Prijzen Heilbot 2,70; tarbot I 2,552,20; gr. tong 1,801,75; gr.m. tong 1.951,80; kl.m. tong 1,90; tongschar 4737: schartong 3325; kl. haai 31,5027; poon 7,502,20; ham 4944; bot 39—27; v. haring 1513; wijting 15,50 15; kl. kabeljauw 23.50—23; makreel 22,50 18,50; makreel dicht 2011,50: schar dicht 8—2,50; schar 17,50—17; kl. schol 22,50—10; kl. schol dicht 4—3,30, alles per 50 kg. Aanvoer. 10 kisten tong en tarbot, 30 kisten haai, 70 kisten poon, 1700 kisten makreel, 50 kisten schol, 280 kisten schar, 20 kisten bot, 175 kisten kabeljauw, 200 kisten koolvis, 750 kisten schelvis, 220 kisten wijting, 2953 kisten v. haring, 20 kisten diversen. Totaal 6478 kisten. Velsen Burgerlijke stand GEBOREN: A. de BoerSpits, zWijk aan Zeeërweg 2, IJmuiden-O,; N. MorrenInt- horn, d., Hoofdstraat 52, Santpoort; P. N. Pluggevan Ravensteijn, z., Eikenstraat 12, IJmuiden-O.; A. M. C. WouterseLengers, d., de Genestetlaan 40, Driehuis; J. Witte Janssen, z., Alb. Thijmlaan 7, Bloemendaal; C. M. BraberBöhm, z., Kweekerslaan 1, Santpoort; C. M. AllesDuineveld, z., Duin- vlietstraat 94. Velsen-N. J. van SlootenVis, z., Wijk aan Zeeërweg 94, IJmuïden-O.; M. J. van TiggelenNijssen, d., Gladiolenstraat 25, Santpoort; F. van Baarselde Bak, d., Vel- serduinweg 212, IJmuiden-O.; T. Jonker Paap, z„ Pr. Steijnstraat 48 rd., IJmuiden; A. Kemp-Nunnink, z.. Huygensstraat 38, IJmui den; M. DijkdrenthHoek, d., Lijsterlaan 11, IJmuiden-O.: A. J. D. ZeilmakerWensink, z., Duinstraat 6 rd.. IJmuiden. OVERLEDEN: A. G. de Vries, 64 j.t echt genote van K. Koomen, Berkenstraat 7, IJmuiden-O.; J. van der Aar. 75 j„ weduw naar van M. Bruins, Voorweg 27, Heemskerk. MEVROUW KWINT OPENT PERZISCHE MARKT De Perzische markt, die de Velsense padvinders Zaterdagmiddag en -avond zul len organiseren, wordt geopend door me vrouw Kwint. Dit festijn wordt géhouden op 27 November in de voormalige centrale keuken aan de Abelenstraat, die thans is omgebouwd tot een geriefelijk jeugdcen trum. Tal van aardige attracties zijn aan wezig en men zal op velerlei wijze zijn ge luk kunnen beproeven en zijn geld kunnen kwijtraken. Velsen-Noord „Schulpen" bracht „Illusie" De toneelclub der Buurtvereniging „Schulpen" had Dinsdagavond, gezien de uitverkochte zaal van het Kennemer Thea ter te Beverwijk, niet te klagen over ge brek aan belangstelling voor haar uitvoe ring van het toneelspel „Illusie" van Joh. van Doorn en Jaap Hoogstra. Vooraf dient gezegd, dat de auteurs het zowel de regis seur als de spelers, maar ook het publiek niet gemakkelijk hebben gemaakt. In de aanvang konden de aanwezigen de draad van het verhaal moeilijk vatten en regisseur J. Kramer had dus geen eenvou dige taak. Schulpen is er in geslaagd, vooral daar de rolkennis prima was, de aandacht van de toeschouwers bezig te houden. Er werd vlot gespeeld, soms met volledige overgave, voornamelijk door de dames. Ondanks de tekortkomingen hebben de Schulpenaren ongetwijfeld hun best gedaan doch het vermoeden is gewettigd, dat te hoog is gegrepen. Overigens hadden de spelenden hinder van het rumoer in de zaal, dat meer dan storend was en wel in hoofdzaak veroor zaakt werd door de „danslustigen" die hun ongeduld blijkbaar niet in bedwang kon den houden. De heer J. W. L. Scherpenhuizen, voor zitter, dankte de toneelclub en regisseur, waarbij de dames bloemen ontvingen en de heren een verrassing. Een bal besloot de avond. w. „SUOMI" TRAINT WEER. Na een tijdelijke onderbreking zal de H.A.V. „Suomi" de athletiek-zaaltraining hedenavond in het: gymnastieklokaal der Chr. School aan de Van Langeveldstraat weer aanvangen. Begonnen wordt met de jongste leden om 7 uur. waarna achtereen volgens de dames- en herenleden de vol gende uren tot 10 uur voor de oefeningen zullen gebruiken. Beverwijk Tweede H.O.V.-concert De leden van Hoogoven-Staten waren in grote getale opgekomen om het tweede concert dat de Haarlemse Orkest Vereni ging in het K.S.A.-gebouw gaf, bij te wonen. Dirigent Kees Hartvelt leidde het pro gramma nummer na nummer in met een populaire uiteenzetting van het uit te voe ren werk en liet de orkestleden eerst de belangrijkste thema's voorspelen ter ver duidelijking van de structuur der com positie. Dvorak's melodie-rijke vijfde symphonie „Uit de Nieuwe Wereld" vormde de hoofd schotel van dit concert; een zeer gelukkige greep van de dirigent juist dit werk met zijn talloze gelegenheden voor solistisch spel te kiezen. Het orkest kweet zich van zijn taak op voortreffelijke wijze: het be faamde Largo met de solo voor alt-hobo werd prachtig verklankt, het samenspel in de gehele symphonie was trouwens zoals men van een vakorkest verwachten kan. Niet minder fraai waren de strijkers, die een gaaf geheel vormden. Het zo gevoelige koper klonk af en vormde met celli bassen een mooi fond. In de 55 jaar sinds Dvorak deze sym phonie, herinnering aan zijn bezoek aan Noord-Amerika, schreef, heeft de compo sitie overal een grote populariteit verwor ven, populariteit in de goede zin van dit ▼aak misbruikte woord. De entre-acte- en de balletmuziek uit Schubert's Rosamunde was speciaal op het programma genomen, omdat de Hoogoven- Harmonie dit enige weken geleden op een uitvoering van dit corps gespeeld had en men de blazers het nu eens wilde laten horen door een symphonie-orkest. Deze theatermuziek is een der vele voorbeelden van rijkdom aan melodie, zoals een Schu bert ze slechts kon schrijven en draagt dan ook het stempel van zijn grote gaven, als componist zowel als kenner der instrumen. tatie. Het orkest gaf er een waarlijk arti stieke interpretatie van. De weinig gespeelde Holberg Suite van Grieg, ook een uitgezocht werk voor dit „solisten-concert", zoals Hartvelt het niet onaardig noemde, vond eveneens een aan dachtig gehoor door menig solotrekje van bepaalde instrumenten. Ik denk aan de brilliant gespeelde vioolsolo van de con certmeester in de rigaudon, zo ad rem ge- secundeerd door de altviool. Tot slot de Oberon-ouverture. Wie zou te Beverwijk die niet noot na noot kennen? Concoursen zowel als de concerten der harmoniecorpsen hier ter plaatse hebben vele malen geschitterd door de Oberon. Ik durf wel verzekeren, dat Hartvelt voor treffelijk en bezielend leider als hij is de proef opgelegd door muziekcritisch Be verwijk glansrijk heeft doorstaan. A. J. VAN DER WEIJDEN. Reparatie. De Leonards (A 21) moet het vertrek naar de visserij enige dagen uitstellen wegens machine-mankementen. Donderdag hoopt de trawler weer zee te kiezen. FEUILLETON van mevrouw Maquisten 12) door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson HOOFDSTUK VI. Toen Carey naar boven ging om haar slaapkamer op te zoeken, werd de deur van mevrouw Maquistens kamer een eindje geopend en er kwam een kleine, oudere vrouw uit in een zwarte stoffen japon. Zij had een klein, rimpelig gezicht; grijs haar, dal glad achterover gekamd was en van achteren in een knotje gedraaid en kleine, diepliggende oogjes. Iets in de manier, waarop zij het hoofd naar voren stak en haar geruisloos lopen deed Carey denken aan een hagedis. Mevrouw Maquisten wil u even spreken. Carey ging terug met haar, werd binnen gelaten en merkte hoe de deur zonder enig geluid achter haar dicht gedaan werd. Het was een verlichting, toen zij nicht Ho- noria's stem hoorde, die haar verzocht dichter bij te komen en haar goedenacht te zeggen. Zij ging naar het bed toe, pre cies zoals zij gedaan had. toen zij die mid dag pas aangekomen was. Er had een prettige verandering plaats gevonden, de zijden en brocaten salonkus sens waren vervangen door groen linnen bedkussens. Maar ook daar waren er nog een hele stapel van. De brocaten bedek king was verdwenen en in de plaats daar van lag een dunne sprei, die geborduurd was met kleine bouquetjes. Een groen la ken, met ajourzomen, was er half over heen geslagen. Nicht Honoria's ringen, oorhangers en parels lagen in een glinste rend hoopje op een tafeltje naast het bed en een kanten mutsje bedekte de rode krullen. Ze stak een van haar magere han den uit, die er zonder diamanten en ema- ralden erg keel uitzag. En, lieve kind, vertel eens, of je een prettige avond gehad hebt? Ja, heel prettig, dank u. Kun je goed opschieten met de jon gelui hier? O ja. Tot haar verlichting ging nicht Honoria hier niet verder op in. In plaats daarvan zei ze: Ik heb Ellen gezegd, dat ik je wou spreken. Gelukkig doet die altijd wat haar gezegd wordt tenminste op haar manier. Verpleegsters niet. Die zeggen, dat je niet zult slapen, als je niet rustig bent en'dan beginnen ze je te sussen. Maar Ellen is lang genoeg in mijn dienst geweest om te weten, dat ze doen moet wat haar gezegd wordt. Vijf en dertig jaar dat is een hele tijd. En ik heb mijn eigen bel, die in haar kamer uitkomt, dus ik ben nog niet hele maal aan de genade van een verpleegster overgeleverd. Zij draaide zich om in het bed en trok een gezicht als een stout schoolkind. Knoop dat in je oren. Magda Brayle! Toen zij zich weer omkeerde, zag zij Carey lachen. Je moet op je tellen pas sen mei zo'n verpleegster, anders zit ze je op je kop. Maar ik ben niet van plan me op mijn kop te laten zittennóg niet tenminste. Ziezo en ga nu gauw naar bed. En als iemand niet aardig tegen je is, dan geef je ze er maar van langs. Jij hebt hier evenveel recht als de anderen. Zeg maar gerust, dat ik er zo over denk. Carey ging ontnuchterd naar boven. Zij was zo moe, dat zij ogenblikkelijk in slaap viel maar er volgde haar iets in die slaap en bleef daar rondwaren als een schaduw, die toch niet helemaal een droom werd. Alleen scheen zich in die schaduw iemand te bewegen. Iemand die schreide on hoorbaar, bitter en erbarmelijk. Toen zij wakker werd, was het nog vrij donker en •Molly bracht haar een kop thee. Jeff Stewart kwam haar om twaalf uur halen. Zii was verrast en zelfs een beetje ontstemd, toen zij tot de ontdekking kwam, hoe blij zij was hem te zien, want het was hard nodig, dat hij weer eens een toontje lager ging zingen. Maar het is erg moeilijk om iemand een toontje lager te laten zin gen, als hij maar al te duidelijk aan je kan zien. dat je blij bent om zijn komst. Een ogenblik dacht ze zelfs, dat Jeff haar wilde zoenen, maar zij slaagde er in net op tijd een erg bevroren uitdrukking in haar blik te leggen, zodat hij er blijkbaar maar van af zag. Het was duidelijk te merken, dat ze last met hem zou krijgen. Nog voordat ze het plein af waren, vroeg hij haar, wat volgens haar 't meest geschikte Kerst cadeau zou zijn voor een meisje, als je met haar ging trouwen, maar de zaak nog niet met haar had besproken. Het vervelende met Jeff was, dat hij haar altijd ergerde tenminste zij ge loofde dat —7 maar dat hij haar ook altijd aan het lachen maakte. Hij had nu een maal zoiets in zijn brutale, trage stem en zijn brutale, vriendelijke ogen. En het was natuurlijk altijd fataal als je lachte. Ze zei op niet onvriendelijke, maar juist vol doend onverschillige toon: Tja, dat weet ik niet het hangt van de man af en ook van het meisje. Zij hooi-de hem lachen. Je bent niet erg behulpzaam, hoor! Wat denk je van een bontjas? Carey's stem werd aanmerkelijk kouder. Je kunt een meisje maar niet zo een bontjas cadeau geven, behalve als je met haar verloofd bent. In ieder geval niet een fatsoenlijk meisje. O, ik heb me vergaloppeerd! Zie je wel, ik zei wel, dat het er van zou komen. Nou, dus geen bontjas. Jammer, want ik heb er de punten al voor bij elkaar. Hoe erg verloofd moeten we daarvoor zijn? Zó, dat het een huwelijkscadeau zou kunnen zijn. Ja, maar dat is juist de moeilijkheid. Ik ben wel zo ver, maar zij nog niet, zie je! Die punten zijn natuurlijk niet verlo ren. Wat voor soort bont zou het beste zijn, denk je? Dat zou ook van het meisje afhangen. Nu, laten we zeggen, dat ze een blon dine is de meeste mannen nemen een blonde vrouw, is het niet? Carey zei kalm: Blonde vrouwen hebben meestal geluk met bont. Ze kunnen allerlei bont dragen, waar je, als je donker bent, mee uitziet als een duivelin. Bijvoorbeeld? Seal, mol, sabelbont, maar dat kan practisch niemand betalen. Ik zou ten minste niemand weten, die zich die luxe kan veroorloven. O, maar ik heb aardig wat geld. Heeft niemand je dat verteld? Het temerige geluid van de heer Stewart was nog nadrukkelijker geworden. En die blondine van mij is platinabond, zie je eigenlijk haast zo wit als een albino behalve, dat ze natuurlijk geen rode ogen heeft {Wordt vervolgd). Mej. L. Lopes Dias sprak voor de P. v. d. A. Op de openbare vergadering, v/elke de vrouwengroep van de P. v. d. A. Dinsdag avond in de bovenzaal van het veilingge bouw ,,'t Centrum" gehouden heeft, werd het woord gevoerd door mej. Lena Lopes Dias, secretaresse van de de Democratisch- Socialistische Vrouwenbond. De loontoeslag in verband met de verlaging van de sub sidies op de levensmiddelen vond mej. Lopes Dias niet hoog. doch daar het vrij komende geld geïnvesteerd zal worden in bedrijven kan dit volgens spreekster een belofte voor de toekomst inhouden. Het huishoudboekje ligt bij de minister op ta fel, wat, volgens spreekster, een winstpunt betekent, ook al omdat er vroeger met de gezinsinkomsten door de overheid geen rekening werd gehouden. Nog is ons land arm en diep in de schulden en wordt van allen grote inspanning gevraagd, doch door de gevolgde loon- en prijspolitiek van de regering is de in- en deflatie bezworen. Vervolgens ging spreekster in op, zoals zij het noemde, de dreiging uit het Oosten, waardoor onze vrijheid in gevaar zou ko men. Spreekster besloot met de oproep „Vrouwen, waakt, werkt voor uw organi satie en houdt de ogen open". Mevrouw Nooy, voorzitster van de plaatselijke af deling, die ook het openingswoord sprak, overhandigde na afloop aan de spreekster een fraaie bouquet bloemen. De avond werd omlijst met enige zang en toneel stukjes. AQUARIUM- EN TERRARIUM VERENIGING „KENNEMERLAND" De Aquarium- en Terrariumvereniging „Kennemerland" houdt op Dondei'dag 25 November een ledenvergadering in hotel „Ter Burg" in Beverwijk. Op deze verga dering zal de huiskeuring bekend ge maakt worden en de Sinterklaasavond commissie zal nog enige mededelingen doen. Ratio Koster vrijgesproken Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren Ratio Koster vrijgesproken. Hij is heden in vrijheid gesteld. Het Hof over woog. dat het door Koster verspreide ge schrift, niet, zoals de ten laste legging in houdt, ageert tegen uitzending van Neder landse militairen naar Indonesië. Koster werd op 20 April door de krijgs raad te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, ontslag uit de militaire dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te dienen. SCHEEPVAART K. H. L. Westland, 23 Nov. te Amster dam. Amstelland. 22 Nov. te Santos (uitreis). AFRIKA LIJNEN. Aalsum, 22 Nov. van Das es Salaam naar Port Amelia. Grootekerk, 22 Nov. van Port Elisabeth naar East London. Oranjefontein. 22 Nov. Vlissingen gepasseerd naar Amsterdam. MIJ. NEDERLAND. Bali, 22 Nov. van Colombo naar Suez. Celebes. 23 Nov. te Am sterdam van Batavia. Borneo, 20 Nov. van Singapore naar Manilla. Groote Beer, 22 Nov. van Suez naar Batavia via Djeddah. Raki, 23 Nov. te Buitenhuizen naar Amster dam. Singkep, 23 Nov. van Aden naar Port Said. Tabian, 23 Nov. te Genua naar Batavia. MIJ. OCEAAN Alcinous, 20 Nov. van Suez naar Batavia. Melampus, 19 Nov. van Balikpapan naar Makassar. Phrontis, 19 Nov. van Port Said naar Batavia. Polyphemus. 21 Nov. van Donggala naar Amsterdam. Troilus, 20 Nov. van Batavia naar Makassar, Myrmi don, 20 Nov. van Colombo naar Amsterdam. Benlaros, 20 Nov. van Port Sudan naar Rot terdam. ,T VINKE EN CO. Mijdrecht, 21 Nov. van Curacao naar Kaapstad. Grote vaart. Aalsum, 22 Nov. van Dar es Salaam naar Port Amelia. Abbekerk. 24 Nov. te Sydney verwacht. Alchiba, RotterdamCalcutta 22 Nov. van Colombo. Aldabi, Rotterdam—Bue nos Aires 22 Nov. 400 mijl N. St. Paulsrock. Alphard, ^RotterdamPernambuco pass. 22 Nov. Ouqssant. Bali. 22 Nov. van Colombo n. Suez. Boissevain, 22 Nov. van Manilla te Sin gapore. Garoet, RotterdamJava 22 Nov. Ouessant gepasseerd. Groote Beer, Amster dam—Java pass. 22 Nov. Suez. Grootekerk, 22 Nov. van Port Elisabeth naar East Londen. Gadila (t), Cartagena—Port de Bouc pass. 22 Nov. Saba. Ittersum, CalcuttaRotterdam 20 Nov. van Port Soedan (verbetering). Kota Inten, 22 Nov. v.m. van Rotterdam te Kaap stad, 22 Nov. n.m. naar Durban. Leopolds- kerk. RotterdamCalcutta pass. 22 Nov. Wight. Mariekerk, 22 Nov. van Hongkong te Manilla. Marken, JavaNew York pass. 22 Nov. 12 uur Gibraltar. Meerkerk, Rotterdam Japan pass. 22 Nov. Finisterre. Meliskerk, 22 Nov. van Acera naar Cotanou. Murena (t), 22 Nov. van Miri te Singapore. Nederland (t), AlexandriëPerz. Golf pass. 22 Nov, Ras el Hadd. Noordam, 23 Nov. van Baltimore te Rotterdam. Overijsel, 21 Nov. van Lorenzo Marquez te Houston. Pericles, 20 Nov. van Guayaquil naar Eten (Peru). Ridderkerk, 23 Nov. van Colombo te Fremantle verwacht. Rondo. 23 Nov. van Colombo te Belawan ver wacht. Singkep. JavaAmsterdam 22 Nov. v. Aden. Slamat, 22 Nov. van Soerabaja naar Makassar. Stad Maastricht, 23 Nov. van Rot terdam te Savona. Tabian. Amsterdam—Java 22 Nov. van Marseille. Tjikampek. 23 Nov. v. Singapore te Hongkong. Willem Ruys, Bata viaRotterdam pass. 22 Nov. 23 uur Fini sterre. Zeeman, vermoedelijk 24 Nov. van Bremen naar Bona. Alblasserdijk, 24 Nov. v. New Orleans te Antwerpen verwacht. Alde- gonda (t), 20 Nov. van Singapore n. Bangkok. Alkaid. RotterdamPorto Alegre 22 Nov. v. Pernambuco. Almdijk (Holl. Am.lijn) 21 Nov. van Mobile te Tampa. Axeldijk, 22 Nov. van Tampa te Vera Cruz. Cleodora (t). 21 Nov. van Madras naar Calcutta. Ena (t), 18 Nov. van Tarakan te Singapore. Kelbergen, Rot terdamItalië pass. 22 Nov. Ouessant. Her mes. 19 Nov, van Corral naar Puerto Mont. Melampus, 20 Nov. van Balikpapan te Makassar. Prins Alexander, 22 Nov. van Montreal naar Port Alfred. Prins Willem van Oranje, Rotterdam—Valencia pass. 21 Nov. Gibraltar. Streefkerk, RotterdamPort Okha 22 Nov. te Alexandrië. Talisse, 20 Nov. van Semarang naar Amsterdam. Tegelberg, 20 Nov. van Batavia naar Hongkong. Amstelkerk, 24 Nov. van Teneviffc te Dakar verwacht. Congostroom, 22 Nov. van Bor deaux naar Dakar. Japara (KRL), 23 Nov. van Koweit te Abadan. Joh. van Oldenbarne- velt JavaA'dam pass. 23 Nov. Ouessant. Kertosono, RotterdamJava 22 Nov. van Suez. Noordwljk, 21 Nov. van Caraquet naar Velsen. Polyphemus, 23 Nov. van Makassar te Soerabaja. Tabian, AmsterdamJava 23 Nov. te Genua. Waterland, AmsterdamBuenos Aires pass. 23 Nov. Finisterre. Pygmalion, 22 Nov. van Guanta naar La Guaira. Kleine vaart. Ellewoutsdijk, 22 Nov. van Lissabon naar Carthagena. Frisia, 22 Nov. van Pauillac te Le Havre. Henk, 22 Nov. van Stockholm n. Nystad. Marcella, 23 Nov. van Donges te Le Havre. Matthew, 23 Nov. van Donges te Le Havre. Nettie, 22 Nov. van Goole te Hango. Urmajd', 22 Nov. van Rotterdam te Norre- sundet. Dinsdag 23 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Thor van Gdynia. The seus van Liverpool. Hollandia van Gothen burg. Raki van Batavia. Oranjefontein van Antwerpen. Celebes van Batavia. Carmel- fjell van Warnemünde. Bokefors van Huelva. Solbritt van Mantiluoto. Uni S. van Goole. Larik van Ramsö. Euterpe van Cadiz. Stad Haarlem van Huelva. Vertrokken zijn: Lillian Lau n. Mantiluoto. Foreland naar Blyth. Teresa Schiaffino naar Cardiff. Seaham naar Leith. Durward naar Rotterdam. Elysian Coast naar Newcastle. Goldfinch naar Londen. Velocitas naar Aar- hus. In orde naar Londen. Surte naar Lon den. Eemstroom naar Londen. Patrla naar Hull. Echo naar Dublin

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3