Sint Nicolaas inkopen i L G.Perée Borst Hoeden F. de Groot verlichting Rooktafel B Bü „'t Sporthuis" Jlh. de JCwutq. Een huisvrouw die overlegt, komt in de Kennemerlaan terecht Zakencentrum Kennemerlaan Loendersloot Een Fruitmand Handschoenen Loendersloot Sinterklaas voor de spiegel Een waardevolle wenk! Geef een „Sporthuis" geschenk! Helderse Taai Taai Fa. v. d. Made 24 KENNEMERLAAN 24 ELZER's Fa. Hoogerduyn Koopt nu! Foto camera's J. v. d. Zijl de Jong's Speciaal-Opfiek 0 Zoekt en gij zult vinden! P. v. d. Berg VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 TJMUIDER COURANT Een verhaal voor volwassenen OOR HET ZIJVENSTER van de auto, Tl waarmede Sinterklaas door de woelige, ifzemoezige stad snorde, zag hij plotseling lichtreclame, die uit en aan flapte en fardoor de bijzondere aandacht trok. In rifie rode letters las hij het woord „Bar". Üoromheen draaiden in razende vaart lene cirkels. De Sint voelde zich onrus- na een drukke dag. Zijn arme hersenen -ren gepijnd door vele klachten van rters en moeders, die niet tevreden waren et de gedragingen van de jeugd. Er moest ?T., gedaan worden. Degene die iets moest pn was Sinterklaas, die er juist zo weinig for voelde om steeds maar weer te ver- nen en dreigementen uit te spreken, Rrna tenslotte toch het verbeide suiker- ed komt, als een zoethoudertje op de L woorden. Neen hij voelde er niets meer voor om «interklaas te zijn. Het liefst zou hij alles jjebben afgelegd om als gewoon mens zijn «e te adressen e voet te gaan vervolgen. Nog vele 1 had hij op zijn lijstje staan. Er I ";el nog heel wat af te rijden. Zijn onrust «as zo groot, dat hij de chauffeur opdracht i het tempo te vertragen. Mocht Sinterklaas ook niet eens een keer zich t if zijn? Was het dan werkelijk zo'n pret rik half uur te horen, dat ginds een stoom- aankwam en op een andere plaats de aan door de bomen scheen? Was het dan f'n voldoening om lieve kindertjes naar ie handen te zien kijken of er geen geschen en uitkwamen? Of stoute kindertjes, onder afinvloed van Zwarte Piet beloften te ho- n doen van braafheid in het komende !fr beloften die toch niet worden nage- ïïen, omdat de meeste slechterikken L onverbeterlijk zijn. Juist zulke knapen ton hij niet uitstaan, die goeie oude i «int Ze geloofden toch niet meer aan Sin- Lfclaas en deden maar alsof, die kleine bedriegers. Rust wilde hij hebben, rust, I jmst op deze overladen dag. 1 gijn handen roken naar pepernoten van M strooien. Als hij er mede door zijn baard streek, had hij telkens het gevoel of hii niezen moest, maar het kwam niet, ook ri omdat hij niet durfde uit vrees zijn j 00je grijze snor te verliezen, die wel een i keetje wiebelend onder zijn neus was ge- I .jjirt, Bovendien kon hij niet bij zijn zak- Die zat te diep verscholen in zijn ..zak. Hij kon toch moeilijk zijn sou- m<i'én tabberd oplichten om dit onmisbare attribuut bij verkoudheden op te scharre len en daarmede het laatste glimpje van illusie verstoren. Ja, dat was allemaal zeer sfmattend. Buitendien had hij kiespijn, van bet laatste suikertje, dat hij tussen baard en snor in zijn mond gesmokkeld had, zon der dat Zwarte Piet het had gezien. Hij sas voor decorum. Als Piet zo iets in de eten kreeg, zou hij met de pepernoten ook nm waardigheid te grabbel hebben ge rooid. Buitendien hoeveel zou er dan in de ek van Piet terecht gekomen zijn. Een laffe smaak had Sinterklaas in zijn Eond. Hij verlangde naar iets sterks en pittigs. Ontelbare kopjes thee en stukken boterletter waren hem aangeboden. Dat jjd hem zo vol als mud gemaakt. Tot hier at het hem. Maar het ging toch niet aan O al die vaders en moeders te zeggen: moet geen boterletter, ik lust geen kof fie, Ik zou nu ook wel eens wat anders believen. Geef mij maar een borrel. Want dan kon hij er zeker van zijn, dat üj volgend jaar niet meer mocht komen tijden. Enhij was voor decorum. Trou- ras er was veel concurrentie op het ge bied van Sinterklazen, om maar niet te speken van het Kerstmannetje, de Paas- kaas en de boeman, die het gehele jaar m kon opereren. Dat kon niet en dat Eocht niet. Het meeste hinderde hem dat naar de Men kijken. Hierin had hij bittere er varingen opgedaan. Was er nog eerbied? Etrbied voor ouden van dagen. Neen, dat t-:ser in 't geheel niet. Ja voor hem Sinter- Haas wel, maar dat kwam omdat er ca- feautjes en Zwarte Pieten waren. Zwarte Het! Was hij maar Zwarte Piet geweest. He had een beter bestaan. Die had in de wrlogstijd ook al goede zaken gedaan. Die Kn desnoods dat roerige goedje een ram ming geven, terwijl hij, Sinterklaas, maar M woordjes moest brabbelen. Neen, te- leden was Sinterklaas allerminst. Was het wonder, dat dat suggestieve *cord „Bar", die vlammen aan de wand, gakten in het gemoed van de man, die ie® rust kon krijgen. .'Stop!" zei hij tegen de chauffeur. En see reeds gewoon op alle mogelijke en f-ïogelijke plaatsen halt te houden liet 'tor de zoveelste keer zijn vehikel knar- Bd stilstaan. Jk wil er eens uit", zei de Sint, blijf jij even bij de spullen, je hoeft er niet te zijn, zorg maar dat er niets wordt ge- &Pt Neen, gegeven wordt hier niets. Hier ik nou eens wat en Zwarte Pieten daar ook wel zijn. Terwijl de Sint uitstapte, ontstond er al B oploopje. Hij stootte zijn hoofd tegen rand van het dak van de wagen, wat E® gezicht was, want zijn mijter kwam Bwf op zijn hoofd te staan. die Sinterklaas", riep een voorbij- etsende slagersjongen, en een voorbij- l®ger die stil bleef staan zei: „Dat is geen föicht". Met beide handen pakte de Sint ~jn Bijter vast en drukte hem stevig op aJn hoofd, terwijl hij mompelde: „Zo de Slijter!" He voorbijganger dacht, dat er een lelijk j"iord tegen hem werd gezegd en wilde zijn &]e al uittrekken. Een kwajongen begon ^zingen: „Sinterklaas, die oude vent". Het een jongen, die al vroeg wijs was en el meer geloofde in Sinterklaas, wat niet ivreemd is in deze verlichte tijd. Met gezwinde pas, gezwinder dan men zulk een oude man met stramme leden ^acht zou hebben, zwaaide de Sint de door P. H. de Wit bar binnen. Hij werd verwelkomd door een goud-gegallonneerde portier, die plot seling actief begon te worden en hoewel hij de kinderschoenen al een halve eeuw ont wassen was, nu plotseling wel aan Sinter klaas geloofde. Dat kwam omdat hij meen de, dat de baas van het zaakje op originele wijze aan het personeel een Sint Nicolaas- gratificatie deed toekomen. Na de ontgoo cheling, die al spoedig kwam, want de Sint greep helemaal niet in de binnenzak van zijn tabberd, was er aanleiding om hem als een doodgewone klant, dus onhebbelijk te behandelen. „Garderobe verplicht, mijnheer", bitste hij. Dat mijnheer was wel hatelijk tegen een eminentie. Hij griste de staf uit Sint zijn hand, waardoor deze plotseling steun in de wereld verloor, hij nam de tabberd af, en eiste de mijter op, om deze op een plankje in de garderobe te leggen. Zo vlug ging alles in zijn werk, dat de pruik van de Sint in de mijter bleef hangen. Dat kwam doordat hij bij het uitstappen de mij ter te vast op zijn hoofd had gedrukt. Nu was er niets meer aan te doen. Nog even aarzelde de Sint. Decorum, decorum. Dan dacht hij weer aan koffie met boterletter en besloot toch zo de bar maar in te gaan, al voelde hij zich wel wat naakt. In de bar speelde een pianist, om de bezoekers wat te vervelen, Sinterklaas kapoentje en andere liedjes, die momenteel erg in zwang. „Ha ha ha, haha" zette hij juist in toen de oude binnen kwam, een muzikale schaterlach, die door alle be zoekers werd overgenomen. Daarna bleven zijn handen op de toetsen liggen. Hij was werkelijk verbaasd. De Sint werd boos en dreigde met Zwarte Piet die nog in de auto zat. „Als het maar niet Veenhuizen is", werd hem hierop gevraagd, „want dan duurt het nog even". De barkeeper vroeg beleefd wat de Sint gebruiken zou. „Alles als het maar geen koffie met boterletters is". Tien oude klare tegelijk werden hem toegeschoven, want iedereen gaf een rondje. „Er zit een haar aan dat glas", merkte de Sint met ergernis op. „Dat is sisal", zei de barkeeper. „Ik drink alleen Bols", meende de Sint, „dat is puur". „Sisal is van uw baard", kreeg hij weer ten antwoord. „Mijn baart is echt", verweerde hij zich weer. „Zoals u zelf echt bent zeker", treiterde de mixer. „Waar zijn je cadeautjes, waar is je tabberd, waar is je staf?" „Jullie denkt alleen maar aan cadeau tjes", mompelde hij voor zich uit, „alleen maar aan cadeautjes" en keek naar de spiegel achter de tapkast. Toen schrok hij, want hij zag zichzelf. En nog eens keek hij lang en nadrukkelijk en weer zag hij zich zelf. Het was een confrontatie met zijn eigen ik! Hij, die de kindertjes zoet moest houden, de mensen het goede voor moest houden, zag zich daar zitten, kaal, een sur rogaat, zoals alles wat niet echt is een surrogaat is. Als hij een echte, waarachtige Sint zou zijn geweest zou men niet om hem gelachen hebben. Dan zou hij met eerbied behandeld zijn, zonder tabberd, zonder staf, zonder mijter. En de mensen waren nog slechter dan hij dacht. Ge schenken moest hij hebben. Dachten zij niet allen en alleen aan geschenken? Als hij geschenken had gehad, ja, dan zou er ook eerbied zijn geweest. Hoe anders zouden ze hem hier behandeld hebben. Want tegenover schenkers betoont men altijd eerbied. Ook al omdat hij, die iets te schenken heeft eerbied verwacht van hem, die wat ontvangen moet. Sinter klaas keek in de spiegel. Hij zag zichzelf en de wereld. En met één handzwaai veeg de de glaasjes weg. Hij was bitter teleur gesteld. „Zo zijn de mensen" merkte hij wijs gerig op. „Je moet nog betalen", riep de barkee per en holde hem na. ,Ook dat nog", antwoordde de Sint. Maar zijn portemonnaie zat nog onder zijn zakdoek in zijn broekzak en daar kon hij nog steeds niet bij. „Houd maar tegoed tot volgend jaar, dan kom ik misschien wel niet meer", stelde Sint voor, maar daar kon de bar keeper geen genoegen mee nemen. Hij besloot daarom de staf in pand te nemen, wat een grote tegenvaller was, daar deze niet van goud, doch van verguld hout was. ,De wereld is slecht, Piet", zuchtte de Sint nog eens, toen hij weer in zijn auto zat. „Hoe kan een mens dat op één dag veranderen. Laten wij het dan toch maar weer bij de kinderen proberen. Misschien lukt dat nog wel. Want die geloven dan toch nog altijd en altijd weer aan Sinter klaas. En al is het dan alleen maar in December, laten wij dan tevreden zijn". „En aan Zwarte Piet", beaamde Piet. „Want als ik er niet was, zouden ze dan heus aan u geloven?" „Niet zo opscheppen, jongeman. Wie het geloof aan de Sjnt verliest, is met Zwarte Piet niet gebaat!" Volgend adres chauffeur! Daar stond de deur al open. Sinter klaas was te laat. „Maar u hebt het zo druk", werd bij voorbaat al als excuus aanvaard. „Sinterklaas goedheilig man", klonken de liedjes uit de kinderkelen. En Sinter klaas kuchte en boog. In zijn ooghoek zat een traan. „U hebt geen staf, Sinterklaas", hoorde hij een piepstem, „maar toch bent u een echte Sintex-klaas, want u hebt zo'n lieve stem en u bent zo vriendelijk". „Ja, dat ben ik", beaamde Sint. En hij begreep door de woorden uit de kinder mond, dat een echte Sinterklaas, geen Sinterklaas was met mooie kleren aan, en geen Sinterklaas met ge schenken.. Een echte Sinterklaas, dat was hij dan toch! Hij peinsde diep na, over de wereld, over de mensen en de kinderen. En nogmaals zag hij zichzelve in de spie gel. Het was een andere Sinterklaas. Het was de Sinterklaas, die in zijn hart zat. Wij vragen Uw bijzondere aandacht voor het volgende: Herrie Een iongen van zes, die aan tafel hardnekkig weigerde om pudding met gestoofde pruimen te eten, werd door zijn moeder naar bed ge stuurd met de bedreiging: „Wacht maar eens, mannetje, ik zal hel eens tegen Sinterklaas ver tellen en dan zwaait er wat voor je!" Des nachts brak een hort doch hevig omveer los gebeurt wel eens 's winters) en de zorg volle moeder wilde kleine Hans uit zijn bedje halen om hem gerust te stellen. Maar dat was niet meer nodig, want Hansje-lief stond in zijn pyjama in de keuken met grote haast een restant pudding met pruimen naar binnen te slaan. En met volle mond mompelde hijterwijl hij schichtig naar het omveer luisterde: „Flauwe streek van Sinterklaas om zoveel her rie te maken over die paar pruimen. Oók voor Uw geldt het devies: Sint Nicolaas weet waarvan kinderen dromen! Daarom koopt hij z'n speelgoed altijd bij ons! Speelgoed om kinde ren gelukkig mee te maken. Sterk en goedkoop uit de magazijnen van in de KENNEMERLAAN Een nieuw systeem van verlichting voor winkels, kantoren, enz. meer licht minder stroom, verbruik Vraagt inlichtingen bij KENNEMERLAAN 19 TEL. 5271 Luxe Damestassen Reistassen Beugeltassen Actetassen Schooltassen enz., enz. WIJ HEBBEN GROTE SORTERING Portemonnaies Portefeuilles Reisnécessaires Foto-étuis Vulpen-étuis enz., enz. Sportartikelen Shirts (wit en geel) Voetballen Voetbalkousen Tafeltennisspelen Schaatsen enz., enz. KENNEMERLAAN 137, TELEFOON 4071 BIJ als geschenk KENNEMERLAAN 32 TELEFOON 4331 Heden weer ontvangen: alleenverkoop van de echte van Lammers en Pronk KENNEMERLAAN 20 - TEL. 5255 IJMUIDEN Voor een Sint Nicolaas geschenk slaagt U bij ons! Wij ontvingen deze week een nieuwe zending SHAWLS in mooie beschaafde kleuren en dessins. Voorts: BRETELS EN SOKOPHOUDERS in prima kwa liteiten en aardige verpakking. DASSEN, een zeer uitgebreide collectie in exclu sieve dessins. MANCHETKNOPEN, grote sortering. SOKKEN, effen en kleine ruitjes. OVERHEMDEN met vaste boord en 2 boorden. JONGENS- en MEISJESSHAWLS, mooie frisse ruiten en strepen. LEDEREN HANDSCHOENEN PETTEN, moderne ruiten. HOEDEN, de bekende merken in priizen van f 13.40—f 39.50 STAALMEESTER ook in zwart Eden 39.50 ASCOT diverse kleuren 29.50 LEVANT een prima haarhoed 29.30 LEADER Engels vilt 26.65 CEASAR een prima wolhoed diverse kleuren 13.10 Wij brengen als steeds een mooie collectie gevoerd en ongevoerd. Zelfbinders Shawls Bretels Overhemden los en vast boord Petten Herenmodehuis KENNEMERLAAN 121 (bij de Watertoren) Een moderne is een prachtig Sint Nicolaasgeschenk! We hebben een uit gebreide sortering tegen aantrekkelijke prijs voor U in voor raad. Maakt Uw kamer ge zelliger met een rook tafel gekocht bij in de KENNEMERLAAN KENNEMERLAAN 40 - TEL. 5751 - IJMUIDEN Serviesjes 3.00, 3.75, 4.95 Serviesjes, steen 6.50 Idem met comfoortje 15.50 Opwimdauto'tjes1-75, 1.95, 3.50 Bakfietsen3.95 Visspel, Hoedjesspel, Blaasvoetbalspel, Bor- duurschoolspel 0.50 Pracht sortering poppen, klein model 0.85, 1.15, 2.50 Grote poppen3.50, 6.50 tot 18.75 Autopeds 8.75, op kogels 18.75, 32.50 ld. met luchtbanden47.50 Kinderfietsjes 27.50 Fornuisjes 2.15, grote maat 7.30 Meccanodozen No. 0 3.35, No. 1 5.80, No. 2 12.00 Poppenwagens 2.50, 4.75, 5.10, 6.75 Ruime keuze en U kunt op Uw gemak geholpen worden. Wij hebben een collectie waarmee U buiten kunt werken, en waarop een speciale inrichting voor foto's binnenshuis fotograaf KENNEMERLAAN 25 Zie étalage TELEFOON 4519 Hallo? hier 27061, Amsterdam! Ja, U spreekt met de dépendance van „de goede Sint". Natuurlijk! Alles is weer aanwezig, zelfs vóóroorlogs. Een fraaie moderne BRIL? een moderne BAROMETER? een PRISMAKIJKER? alle waardevolle geschenken. heeft een reputatie op dit gebied. Voorlopig Dinsdags van 10-5 uur Kennemerlaan 42 - Tel. 5301 x Een uitgebreide sortering BLOEMEN EN PLANTEN DIVERSE BLOEMSTUKJES vakkundig opgemaakt, tegen zeer lage prijzen. Bloemenmagazijn en Kwekerij KENNEMERLAAN 153 - TEL. 4663 - IJMUIDEN (Staatsdiploma bloemschikken en binden 1947) Brillen illijker rillen eter opticien van alle Ziekenfondsen KENNEMERLAAN 30 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 11