IJmuider Courant Haarlems Dagblad baardeloos Een Katholiek minister van Justitie, Marshall-hulp onder partijloze deskundige Erkenning van Duitsland als actieve factor in de politiek Actie tot werving vsn vrijwilligers tot steun aan het wettig gezag 63e Jaargang No. 19103 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Teief. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kenuemer editie van Zaterdag 27 November 1948 Verschijnt dagelyks. behalve op Zon- en F.eest- dagen. - Abonnementen ner week 33 cent. per kwartaal 4.25 Franco oei oost f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at «öptcrtjtc isaarlnnsrte Courant (Jnrra i6$6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EJJJ DER GROOTSTE DAGBLADEN van Amerika is de New 'York Times, blad verschijnt in een vervaarlijk aan- 'f noma's en telt een vervaarlijk aantal rs=Des te er&er- Want het heeft een 'lltel geplaatst van zijn speciale corres- dent in Berlijn, genaamd Drew Middle- over oorlogsgevaar. En de inhoud van ^'artikel is waardeloos. Omdat een zo lend dagblad het gepubliceerd heeft heb- I de persbureaux het ovër de wereld rind Het zal dus millioenen in vele lan- ^onder o£en k°men en omdat de meeste ^nsen zo vluchtig lezen, de indruk van end oorlogsgevaar versterken. Dit is erger. Wij zullen dit stuk niet onver- id laten maar het critiseren, om te waar- !Lwen tegen dergelijke onverantwoorde- %ebetoogtrant en stemming-makerij. LeW Middleton zegt, dat diepgaand JLhil van mening in het Politbureau Jmachtigste orgaan van de Sovjet-Unie "bestaat en dat dit verschil van mening over de vraag, of onmiddellijk conflict met het Westen moet worden •irceerd of niet. Dat verklaren, volgens ongewoon goed ingelichte Westelijke wfagen" in Moskou. Wacht even! Waarom zij zo ongewoon goed ingelicht? Drew Ldleton laat er onmiddellijk op volgen, deze kringen in Moskou hun infor- «ijeciet van leden van het Politbureau Sf'hebben, maar dat zij hun oordeel ge- ;^.n hebben na een nauwgezet onderzoek een vergelijking van het beschikbare ti'enmateriaal. Onderzoekt u deze zin nu fns nauwgezet. Ik heb het al gedaan. Er l]M uit dat zij geen inlichtingen van den van het P°Htbureau zelf hebben, ook iet uit de tweede hand, maar dat zij zelf bben zitten politiseren. Zoals dat overal beurt, van het trambalcon via de bitter- iilel en het verjaardags-avondje tot de ,rijen van de gezantschappen toe. Er 'jlijken evenwel volstrekt geen inlichtingen V bewuste kringen zijn dan tot twee gekomen. Ten eerste, dat gevaar van een onmiddellijke oorlog Hs Juni j.l. aanzienlijk.is afgenomen. Dit tfakt een beetje geruststellend voor- tnig geruststellend maar enige verkla- ia»"wordt er niet bij gegeven. Ten tweede jjjhen „de kringen" gezegd, dat de ge iten in Moskou van de Russische satel- •-staten geloven, dat een oorlog tussen -Verenigde Staten en de Sovjet-Unie on lijdelijk, maar niet op handen is. Wat Vibt uit deze zin? Dat die gezanten van V'en, Hongarije, Roemenië, enz. het niet r;.?n' Geeii wonder, want het Politbureau hen heus niet als zijn vertrouwelingen édelen. Zij „geloven" het alleen. Ja- ri. Op het achterbalcon van de Amster- £ie tram geloven ze ook allerlei zulke Dat zeggen ze tenminste. Vi bestaat volgens Middleton een kleine Bt*pin het Politbureau dat tot zijn dood -der leiding van Zdhanof stond die een ^middellijke oorlog met het Westen be- •cit, Zij is van mening dat een oorlog Bvermijdelijk is, dat de Westelijke mo eheden thans dagelijks sterker worden, iai de verhoopte depressie in de Verenigde jlslen in de eerste vijf jaar niet te ver sachten is en dat het daarom thans voor ie Sovjet-Unie tijd is om toe te slaan. Let ïd: „de kringen'-' weten dit niet van leden un het Politbureau, maar zij weten het id Hoe? Waardeloos gepraat. Er wordt liüsniet bij toegelicht hoe de Sovjet-Unie a onmiddellijke oorlog zou kunnen begin- zonder atoombommen. Zou zij zich iaraan dan zomaar blootstellen? Daongewoon-goed-ingelichte kringen, die jgi inlichtingen ontvangen hebben, maar üeen feitenmateriaal onderzocht, weten •ssnwel nog meer. De kleine groep in het ritbureau, die zij niet gesproken hebben, Verwacht dat de Sovjet-Unie, na West- i ropa te hebben bezet, het industrie-poten- üeivan Frankrijk, de Roer en de Lage Lan- 3 op bijna normaal peil zou kunnen ex citeren. Zij meent, dat de arbeiders van 2elanden zich aan de zijde van de Sovjet- 2875 zullen scharen. Tevens geloven de --standers van een onmiddellijke oorlog, de Verenigde Staten geen atoombom- er tegen industriegebieden in West-Euro- ruilon gebruiken, om de bevolking niet ai zich in het Harnas te jagen en dat Lre'.and na de bezetting van West-Europa tsr de Sovjet-Unie eieren voor zijn geld :.j hezen, als het kans zou krijgen thuis ï?t socialisme tot ontwikkeling te brengen r zijn imperium te behouden, op voor oude, dat het zich van de Verenigde Sta tu zou losmaken." Met deze dwaasheden wórdt het betoog bloten. Dwaasheden. Want Drew Middle- to laat zijn Polit-bureaulisten beweren. :';t de V.S. geen atoombommen tegen in- hslriegebieden in West-Europa zouden pruiken „om de bevolking niet in het hmas te jagen" (dat arme oudei-wetse tunas) terwijl ieder die nadenkt weet, V er geen bevolking meer zou zijn als amaal atoombommen tegen die gebieden Vruikt waren. Hij negeert bovendien rus- - het feit, dat de Amerikanen hun aan een met atoombommen op heel andere '•'en zouden richten, waardoor de rustige ©loitatie van de West-Europese industrie -ïemin aanzienlijk zou worden belem- Sè en de Russische actie-als-geheel nog 's.Hij poogt zijn lezers dus wijs te ma- S- dat de leden van het Politbureau ezels Sisn zijn. Maar dat zijn zij' zeker niet en "zou dom zowel als gevaarlijk wezen, ?snen dat zij het zijn. Hij laat hen ook ^cderstellen, dat Engeland, na de be- Öug van West-Europa eieren voor zijn zou kiezen als het zijn imperium be- ~en mocht op voorwaarde van een breuk Amerika. örew Middleton is niet erg origineel. De •tolse Keizer en zijn regering hebben in (tot hun schade) verondersteld, dat geland wel neutraal zou blijven als hij ^jë aanviel. Hitier heeft in 1940 (tot zijn j^e) verondersteld dat Engeland wel zou lasten en niet alleen doorvechten, zodra West-Europa overweldigd had. En nu Wen leden van het Politbureau nog me- 's, dat Engeland zou geloven in een toe ing dat het zijn imperium mocht be ffen, en zich bij de bezetting van West- :ï0Pa neerleggen? Och kom! Trouwens: ongewoon goed-irigelichte kringen heb- i® ?een inlichtingen van het Politbureau. ,s de hoofdzaak. Om al deze redenen noem ik het stuk van w Middleton dwgbsheid. Een dwaas, J^eloos stuk. Wii 'ziin waarlijk niet ge- om de Russische houding en het uit tussen Oost en West ongevaarlijk i. Maar dit prikkelend gedreig met Spaak vormt een nieuw kabinet Paul Henri Spaak heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat hij een nieuw kabinet heeft gevormd. Spaak blijft eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken. De portefeuille van Justitie komt in handen van een katholiek. Het nieuwe Belgische kabinet ziet er als volgt uit: Paul Henri Spaak (soc.) eer ste minister en minister van Buitenlandse Zaken: Achiel van Acker (soc.) Verkeer; Kamiel Huysmans (soc.) Openbaar On derwijs; Joseph Merlos (soc.) Pensioenen; Leon Eli Troclet (soc.) Arbeid; Pierre Vermeylen (soc.) Binnenlandse Zaken; Pierre de Groote (soc.) Economische Coördinatie. Nationaal herstel, Brandstof fen en Werkloosheid; Gaston Eqskens (kath.) Financiën en Budget; Jean Du- vieusart (kath.) Economische Zaken; Pierre Orban (kath.) Landbouw; Oscar Behogne (kath.) Or^nbare Werken; Ro bert de Man (kath.) Wederopbouw; Baron Xavier van der Straten Waillet (kath) Openbare Gezondheid en Gezinszorg; H. L. Moreau de Melen (kath.) Justitie; Pierre Wigny (kath.) Koloniën. Technische leden: Moens de Fernig, Buitenlandse Zaken, Plan-Marshall en Im port; kolonel Raoul de Faiteur, Verdedi ging. De nieuwe ministers zullen vanmiddag om vier uur in vergadering bijeenkomen. Verwacht wordt, dat zij zich Dinsdag met de regeringsverklaring tot de wetgevende Kamers zullen wenden. In het oude kabinet hadden de katho lieken' 9 portefeuilles, de socialisten 8 en de technici 2. In het nieuwe kabinet is de verhouding als volgt: katholieken 8, socia listen 7 en technici 2 portefeuilles. De ministers in het vorige kabinet, die niet langer deel uitmaken van de nieuwe regering, zijn de heren Delattre (vroegere minister van Brandstof en Energie); Pieter Vanmiddag spreken de ministers met Hatta De Nederlandse delegatie is per vliegtuig naar Djokja gegaan. Bij hun aankomst op het vliegveld te Djokja werden de Neder landse ministers ontvangen door de voor zitter van de republikeinse delegatie, Mo hammed Roem, de secretaris van staat, Pringgodigdo en de voorzitter van de repu blikeinse veiligheidscommissie, dr. Leime- na. Minister Stikker verklaarde tegenover Antara dat hij niet kon zeggen hoe lang hun verblijf te Kalioerang zou duren, aan gezien dit afhangt van de agenda der be- sprékingen met Hatta. De Nederlandse mi nisters zullen Mohammed Hatta hedenmid dag om 5 uur ontmoeten. Op een vraag of hij beslissingen verwacht bij de besprekingen met Hatta, zeide Stik ker, dat dit ook afhangt van de komende besprekingen. „Wij dienen echter een rege ling te hereiken en een interimbestuur voor Indonesië op te zetten. Voor dit doel komen de Nederlandse ministers hier." Intussen heeft Mohammed Roem vandaag verklaard, dat de onderhandelingen tussen Hatta en de Nederlandse ministers, „niet beslissend zullen zijn, hoewel zij een grote invloed zouden kunnen hebben op de mo gelijkheid tot hervatting van de formele onderhandelingen met Nederland onder auspiciën van de Commissie van Goede Diensten", aldus meldt Antara. Velserbroekpolder wordt wel degelijk geholpen Naar aanleiding van ons recent artikel over de toestand in de Velserbroekpolder voelen wij ons verplicht mee te delen, dat bij besluit van Velsens raad van 28 Nov. '47 opdracht werd gegeven de Noord- en Zuid- Spaarndammerpolder, de Velserbroekpol der en de Velserpolder van waterleiding te voorzien. De gemeente heeft zich dus zeer zeker diligent getoond in deze zaak, maar zij heeft de aflevering der benodigde ma terialen niet in de hand. Mochten er ver wijten in het betrokken artikel aan de ge meente zijn geuit, dan bieden wij gaarne onze excuses daarvoor aan. (Red. IJ.C.) Veldmaarschalk Montgomery, die in Frankrijk besprekingen heeft gevoerd mei zijn mede werkers in de staf van de Westcurojiese defensieraad, werd bij die gelegenheid ook door de Franse premier Queuille ontvangen. een atoomroorlog, die in Juni vlakbij en nu weer verder wég zou zijn, dit gehannes met veronderstelde argumenten van Russische leiders, die men niet kent, dit angst- kwekende, opjagende gedoe is onverant woordelijk en verkeerd. Het Westen moet zorgen dat het de „koude oorlog" niet verloren heeft eer „de warme" ooit begonnen is. Maar daarvoor is meer moed nodig en meer oorspronkelijk heid dan klinkt in het oude lied der be wapening. dat Drew Middleton suggereert. R. P. Verbist (vroegere minister van Gezond heid) en Paul H. Struye (vroegere minister van Justitie). Aan het hoofd van het omstreden ministe rie van Justitie zal de technicus Moreau de Melen staan in de plaats van minister Struye. Moreau de Melen is dus de enige nieuwe minister in het zo juist samenge stelde kabinet. Veiligheidsraad vraagt; „Wapens neer in Kasjmir" De Veiligheidsraad heeft met algemene stemmen een beroep gedaan op India en Pakistan om de strijd in Kasjmir te sta ken en niets te doen, waardoor de toestand slechter zou kunnen worden of de onder handelingen voor een regeling in gevaar gebracht zouden kunnen worden. De raad ondersteunde een voorstel van gelijke strekking, gedaan door de Kasjmir- commissie. In tegenstelling tot de kwestie Kasjmir kon de kwestie Haiderabad niet behandeld worden, daar de afgevaardigden van India verklaarden, dat zij niet voorbereid waren tot bespreking van deze zaak. Na een kort debat over het reglement werd de vergade ring verdaagd. De Amerikaanse havenstaking heeft nu het vertrek van de Queew Elisabeth uit Southampton reeds meer dan een week vertraagd. Gisteren kregen de passagiers nieuwe hoop, toen op borden aan boord mededelingen verschenen, dat de havenstaking in New York bijgelegd was en dat het schip nu waarschijnlijk Zondagmorgen zou uitvaren. Blijkens latere berichten is de staking in Amerika echter nog steeds niet ten einde, zodat ook de bemanning van de Queen Elisabeth nog wel niet haar taak hervatten zal. Olievlek in Hongarije wordt berecht Voor het volksgerechtshof van Boeda pest is een proces begonnen tegen vier functionarissen van de Hongaars-Ameri kaanse oliemaatschappij. Zij worden er van beschuldigd op last van de „Standard Oil Company" van New Jersey en haar vertegenwoordigers in Hongarije de Hon gaarse olieproductie gesaboteerd te heb ben. De Hongaarse maatschappij, bekend onder'de naam „Maort", is een Hongaarse dochtermaatschappij van de „Standard Oil". Dr. Simon Papp, chef-geoloog van „Maort" bekende „gedeeltelijk schuldig" te zijn. Hij had de olieproductie doen ver minderen op last van zijn Amerikaanse superieuren, die verklaard hadden, dat het niet in het belang van de Verenigde Staten was de stabilisatie van een land te steunen, dat oostwaarts kijkt. Hij zeide diepe spijt te hebben. Twee beklaagden worden er van be schuldigd samengezworen te hebben tegen de Hongaarse staat en de twee anderen worden beschuldigd van „anti-democrati sche activiteit". Papp en de andere beschuldigden zou den in vele gebieden naar olie geboord hebben waar in het geheel geen olie aan wezig was. Zij hadden verder orders ach ter gehouden voor machines en installa ties, hoewel de Hongaarse regering dol lars beschikbaar had gesteld. Hel woord is aan Socrates (uit een gebed): O Zeus, geef ons l*t goede, gevraagd of ongevraagd, maar houd verre van ons wat ons tot nadeel strekt, ook al vragen wij erom. Herriot voorzitter van de commissie voor Europese eenheid Edouard Herriot, voorzitter van de Fran se Nationale Vergadering, is door de com missie voor Europese eenheid der vijf Wes telijke mogendheden, die heden te Parijs voor het eerst bijeen is gekomen, tot haar voorzitter benoemd. Bij de openingszitting werden geen pers vertegenwoordigers toegelaten. Men ver wacht. dat de afgevaardigden twee be langrijke voorstellen zullen bestuderen: 1) Het Britse voorstel, dat een raad van ministers der landen, die aansluiting zoe ken, gevormd wordt en periodiek bijeen komt om de lopende kwesties te onder zoeken. 2) Een Frans voorstel tot vorming van een Europees parlement, gekozen door de parlementen der respectieve landen. Herriot deelde mede. dat de handelingen der commissie met gesloten deuren plaats hebben en dat het rapport geheim zal blijven, totdat het wordt voorgelegd aan de consultatieve raad der vijf mogendheden van de Westelijke Alliantie. Molotof speelt Duitse troef Het beroep van de Duitse Volksraad, een door communisten bèheerste organisatie in de Sovjet-zóne van Duitsland, op-de re geringen 'der vier bezettende mogendheden om onmiddellijk een conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken bijeen te roepen teneinde een vredesver drag voor te bereiden, is het eerste resul taat van een bezoek van een delegatie van de raad aan Moskou, zo schrijft een speciale correspondent van de „Manchester Guar dian". Volgens bevoegde kringen die nauw con tact onderhouden met het bestuur van de S.E.D. heeft Molotof tegenover de Duitse Amerikaanse havenstaking nog niet ten einde Tweeduizend New Yorkse havenarbei ders hebben Vrijdag bij stemming beslo ten het voorlopig accoord tot beëindiging van de havenstaking aan de Oostkust te verwerpen. Zij hebben de andere haven arbeiders van de stad verzocht de voor waarden eveneens te verwerpen, wanneer hierover heden gestemd wordt. Joseph Ryan, de voorzitter van de ha venarbeiders-vakvereniging, noemde de oppositie van de arbeiders van Brooklyn tegen de voorlopige overeenkomst „een poging van de communistische partij de kwestie te vertroebelen". Velen van de arbeiders, die de vergadering te Brooklyn bijwoonden, waren geen lid van de vak vereniging, aldus zeide Ryan. Nog 63.000 stakers moeten vandaag stemmen over de voorwaarden van de regeling, die met de reders is bereikt. Ook in Boston, Philadelphia en Balti more zou een deel der arbeiders ontevre den zijn met de voorlopige overeenkomst. De voorbereidingen voor het Atlantisch pact In de zeer nabije toekomst zullen te Washington besprekingen der zeven mo- genheden gehouden worden met betrek king tot de voorlopige bestudering van een Atlantisch pact, aldus wordt te Londen vernomen. De vijf mogenheden der Weste lijke Unie hebben hun meningsuit wisseling over de betrokken vraag stukken voltooid. Het ontwerp voor een gezamenlijk voorstel der Weste lijke Unie, dat door de permanente com missie te Londen is uitgewerkt, is thans door de vijf regeringen bestudeerd en met commentaar naar de permanente commis sie teruggezonden, die er Donderdag en Vrijdag twee zittingen aan heeft gewijd om haar werk in het licht van dit commentaar te voltooien. Spoedig beslissende slag verwacht in Noord-China De Chinese communistische troepen zijn aan weerskanten om Hsoetsjou heen ge trokken en bedreigen thans Pengpoe, een kleine 160 k.m. van Nanking, de Chinese hoofdstad gelegen. Volgens alle binnenko mende berichten verwacht men binnen enkele dagen een beslissende slag. Twee legers der regering onder leiding van generaal Li Tien Hsia verschansen zich naar men zegt om Nanking, voor het geval de door communisten geleide troe pen de Jang Tse Kiang oversteken. Volgens regeringsberichten zijn reeds lievige gevechten gaande op een front van 65 k.m. lang tussen Soehsien en Lingpi, halverwege tussen Hsoetsjou en Pengpoe. Volgens neutrale berichten stoten de troe pen van de communistische generaal Tsjen Yi door naar Noord-Anhwei, voorbij Soehsien. Bij de jongste poging van generaal Tsjen, om de korte weg naar de hoofdstad te openen, is een colonne van het front aan het grote kanaal opgerukt tot op 50 k.m. Noord-Oostelijk van Lingpi.Men verwacht, dat zij door zal trekken naar Pengpoe. Een ander door communisten geleid le ger trekt van Hsoetsjou op naar het Wes ten, zo verklaart men. Uit Honan rukken regeringstroepen op onder leiding van ge neraal Li yen *Jie. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chi nese marine 50 boten voor Sjangtoeng heeft vernield. Maandag zal in het gehele land een pro- paganda-actie beginnen, geleid door het „Instituut Steun WettigGezag" met het doel alle vaderlandslievende Nederlanders op te wekken dienst te nemen bij een van die organen van vrijwilligers, welke het wettig gezag steunen door het geven van politiële, militaird'en economische bijstand. Voorzitter is ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel. Het instituut is geen verlengstuk van een regeringsappa raat. Het moet gezien worden als een sa menkoppeling van alle Nederlandse groe pen, die zich onvoorwaardelijk achter het wettig gezag scharen om de inwendige orde en uitwendige veiligheid van de staat te handhaven. Onder leiding van de over heid zullen de reserve-onderdelen van de bestaande militaire en politiële organisa ties worden gevormd. Het instituut bevor dert de toetreding en oefening van de vrij willigers en behartigt hun sociale belangen. In de nationale commissie, welke aan het hoofd staat van het instituut hebben ver tegenwoordigers van de Katholieke Volks partij, de Partij van de Arbeid en de Anti- Bloembollencultuur Opheffing van sanerings maatregelen komt aan de orde In de op Maandag 20 December te hou den vergadering van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur zal aan de orde komen een voorstel van het hoofdbe stuur inzake het opheffen van de sane ringsmaatregelen. Voorgesteld wordt om aan de minister van Landbouw het volgen de kenbaar te maken: „Aangezien de maatregelen voor het bloembollenbedrijf als saneringsmaatrege len ingevolge de Landbouwcrisiswet zijn genomen en dus naar hun aard een tijdelijk karakter hebben, en aangezien reeds door de minister een begin is gemaakt met het afschaffen dezer maatregelen voor een der betrokken artikelen, spreekt de vereniging uit, dat naar haar mening nu de tijd geko men is om ook voor de andere artikelen de saneringsmaatregelen te gaan beëindigen en verzoekt de minister om, in overleg met de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur stappen te doen om hiertoe te ge raken". Ter toelichting deelt het hoofdbestuur mee dat het voorstel mede is voortgeko men uit het verlangen om de eendracht in het vak en in de organisatie te herstellen en „de strijd om de sanering" te eindigen. Het voorstel is dan ook met medewerking van alle leden van het hoofdbestuur, die op voor dit doel bijeengeroepen vergaderingen tegenwoordig waren, tot stand gekomen. Alle leden staan achter dit voorstel. Het voorstel is een principe-besluit-om aan minister Mansholt duidelijk te maken wat de wensen zijn van de in de vrije vak organisatie levende vakgenoten. Détails worden er niet in geregeld. Het hoofdbestuur vertrouwt dat door de thans voorgestelde uitspraak met zo groot mogelijke meerderheid te aanvaarden, de minister fcal kunnen worden overtuigd, dat thans gemist kunnen worden zodanige maatregelen als waartegen de bezwaren zich richten. De afdelingen Grootebroek en Rijnsburg hebben eveneens een voorstel over de sa neringsmaatregelen ingediend; het hoofd bestuur meent, dat het door het andere voorstel overbodig is geworden, mee dat het mede is voortgekomen uit het Revolutionnairen zitting, alsmede de lei ders van organisaties als de Bijzondere Vrijwillige Landstorm en Volksweerbaar heid. Nog andere politieke groeperingen zul len worden uitgenodigd deel uit te maken van de nationale commissie. In landelijk, provinciaal, gewestelijk en plaatselijk ver band zal van Maandag af de actie gevoerd worden. De secretarieën van alle gemeen ten in ons land zullen dan alle inlichtingen verschaffen aan diegenen, die hun steun willen geven aan het wettig gezag. Men kan zich melden voor de nationale reserve, van de Koninklijke Landmacht; voor de reserve-grensbewaking van het wapen der Koninklijke Max'échaussée in een strook van 30 km binnen de lands grenzen, bij de havens en bij de vlieg velden, voor de reserve-rijkspolitie in plaatsen, waar rijkspolitie optreedt en voor de reserve gemeente-politie in plaatsen, waar de gemeentepolitie optreedt. Vrij willigers, die tot een van bovenstaande diensten toetreden zullen een bepaald aan tal uren van hun vrije tijd moeten offeren voor theorie en oefening. Zij, die over zeer weinig tijd beschikken kunnen zich melden voor de bewakingsreserve en bij het vrij wil] igersdepöt. Vice-voorzitter van het instituut is de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. Samenwerking in de Benelux steeds nauwer (Van onze correspondent te Brussel) Het was voor Brussel geen verrassing, toen medegedeeld werd, dat in Nederland de subsidies op landbouwproducten levensmiddelen met 262.5 millioen gulden en de subsidies op industriële artikelen met 88 millioen gulden verminderd worden op de staatsbegroting voor 1949. Door deze radicale sanering zal Nederlarfd in 1949 minder subsidies hebben dan België, name lijk 5 milliard francs in Nederland en negen in België. Inzake het afschaffen der rant soenering is bekend geworden, dat van 1 Januari 1949 af in België en Luxemburg alleen nog ingevoerde boter en rijst beperkt zijn, niet door middel van bonnen, maar door eenvoudige inschrijving bij de win keliers. In Nederland zou per 1 Juli 1949 alle rantsoenering afgeschaft worden, be halve voor thee en koffie, kaas en vlees. Geregeld vergaderen te Brussel of Den Haag de verschilende regeringscommissies, die de economische unie voorbereiden. Uit de verslagen van de sociale commissie blijkt, dat de lonen, zoals ze door de wet zijn vastgelegd in België, 24 procent hoger liggen dan in Nederland en dat de Luxem burgse lonen 43 procent hoger zijn dan de Nederlandse. In een onlangs gehouden rede voor Belgische industriëlen heeft de Bel gische secretaris-generaal van Economische Zaken met grote nadruk gewezen op de stiptheid en eerlijkheid, waarmede Neder land de verplichtingen van de Benelux- overeenkomsten uitvoert. Duits generaal tot tien jaar veroordeeld Een Beiers gerechtshof heeft de vroegere commandant van het garnizoen van Mün- chen, generaal Rudolf Hebner, tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in de laatste dagen van de oorlog mede schul dig was aan de dood van zeven leden van een verzetsgroep. Hij was toen voorzitter van een militair gerechtshof. delegatie, bestaande uit professor Kastner, vertegenwoordiger voor de Sovjet-bezet- tingszóne, Muschke, die de Christen-demo craten vertegenwoordigde en Grotewohl van de socialistische eenheidspartij van Duitsland (S.E.D.) verklaard, dat de Sov jet-Unie op de letterlijke nakoming van de overeenkomsten van Potsdam en Jalta staat. In een vredesverdrag zou Duitsland de Oder-Neisse-grens moeten erkennen. Het Saargebied zou echter weer aan Duits land komen. De Sovjet-Unie is bereid zich zo spoedig mogelijk uit Duitsland terug te trekken, maar dit kan slechts geschieden als de Amerikanen zich eveneens terug trekken (Molotof noemde de Engelsen en Fransen niet). Er zou echter eerst een vredesverdrag gesloten moeten worden. Verder zeide Molotof nog, dat de Russen bereid waren de Duitse aggressie-oorlog te vergeten ter wille van de goede betrek kingen, die zij met Duitsland wensen te onderhouden. Het Sovjet-volk zou in die zin „opgevoed" worden. De Sovjet-Unie is geen voorstander van een één-partijstelsel in Duitsland' en wenste niet, dat het voorbeeld der „volks democratieën" gevolgd werd. De ontwik keling in die landen was, aldus Molotof, spontaan geweest. De Duitsers werden op een officiële receptie met dezelfde onderscheiding be handeld als ambassadeurs. Het bezoek aan Moskou door de Duitse delegatie, waaraan in de Oost-Europese pers veel aandacht is besteed, heeft aan de Russisch gezinde Duitse partijleiders nieuw vertrouwen gechonken, dat in het Westen nog niet alles verloren is, indien zij kun nen tonen, dat Duitsland wordt erkend als een actieve factor in de politiek der machts verhoudingen. Dit, zo besluit het artikel, is hetgeen alle Duitsers wensen. Nog geen accoord op de Balkan De voorzitter dr. Herbert Evatt (Austra lië) heeft de Algemene Vergadering der UNO gisteren medegedeeld, dat „aanzien lijke vorderingen" zijn gemaakt tijdens de vredesbesprekingen tussen Griekenland en zijn drie Noordelijke naburen te Parijs. De besprekingen worden onder voorzit terschap van Evatt voortgezet. Tojo's executie uitgesteld De executie van Hideki Tojo en zes an dere Japanse oorlogsleiders, die naar men verwachtte Vrijdagavond zou worden uit gevoerd, zal nu niet'voor de volgende week plaats hebben, aldus verneemt Reuter uit goede bron. Enkele gevangenen waren nog niet op^ de hoogte gesteld van de beslissing van de ge allieerde opperbevelhebber om de doodvon nissen te bekrachtigen en men had hun niet, zoals gebruikelijk, 24 uur van te vo ren hun op handen zijnde terechtstelling medegedeeld. Engeland en Ierland De Britse eerste minister, Clement Attlee. heeft in het Lagerhuis gezegd dat Engeland de Ierse republiek niet als een buitenlandse mogendheid zal beschouwen, nu de wet op de buitenlandse betrekkingen, die Eire aan de Britse kroon verbond, is afgeschaft. Burgers van de Ierse republiek zullen niet als buitenlanders worden beschouwd. Op zijn beurt heeft Ierland te kennen gegeven, dat burgers van de gemenebest- landen in Ierland niet als buitenlanders zullen worden behandeld. De Britse regering betreurt het, aldus Attlee, dat Ierland geen lid van het ge menebest wil blijven. De Ierse regering heeft echter meegedeeld, dat zij het be staan erkent van speciale nauwe betrek kingen tussen Ierland en het gemenebest en dat zij wenst, dat die betrekkingen ge handhaafd blijven. «waxoooo WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Droog weer met weinig bewolking en meest zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen. Vannacht weer lichte vorst be halve op de Waddeneilanden. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 28 November: Zon op 8.21 uur. onder 16.35 uur Maan op 05 19 uur. onder 15.15 uur 29 November: Zon op 8.22 uur. onder 16.34 uur Maan op 06.47 uur, onder 15.33 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1