Voetbal in Kennemerland onvoltooid lustslot tot Montessorilyceum m Stormvogels won verdiend van 't Gooi Met enig geluk won vsv van DFC Kort en Bondig 29 NOVEMBER I94P een wonderlijke evolutie IJ MUIDER COURANT bouw op het dak belanden en genieten van het prachtige uitzicht, wordt ons oog ge- j troffen door een lomp metselwerk. „Een nitrailleurpost". verklaart de heer Stroot- man. „Een Engelse piloot heeft hem na de bevrijding bij vergissing nog eens onder lac. P. Thysselyceum wordt 5 Januari in gebruik qenomen VLlur genomen de n.acht der ge- 3 woonte dat de Haarlemmers hun fami- fraai worden dan de opdrachtgevers wel We lopen nog eens om dit wonderlijke, vrienden van buiten de stad zouden wensen: linoleum hijvoorbeeld Fraaie zege van De Kennemers I 'ocn, rechtshalf DcBoer de bal hard langs I de doelman van GVO plaatste, maar het De Kennemers heeft voor een verrassing j ^oelpunt werd door buitenspel afgekeurd, gezorgd, en keerde met een grote zege Ult de hoekschop even daarna weikte^GVO rfipn op een wandeling over de Els- het geheel niet te krijgen en er is ander- 1 stijlen bepaald lelijke gebouw heen. Maar prestatie. In deze wedstrijd hebben de Be- e'n bij het passeren van het ge- halve vierkante kilometer van nodig! De toch: het" verraadt tot in de details een ^w^ikers getoond, dat zy voor geen enkele anise, onbewoonde buitenverblijf de door de Duitsers aangebrachte gipspla- zekere grandezza. Een prachtig décor zou poffer strekten en zeiden: „Kijk. dat .onds gaan direct scheuren als men er iets het zijn voor de tragedie van Romeo en Vee "ebouw is maar een loos geval, aan wil vastmaken; daarom wordt bij het Julia met die waterpartij hpt bestaat, alleen maar uit een paai ophangen van de armaturen van een nieuw jaren geleden reeds mei pn zelfs de gordijnen, die je meent Amerikaans patent gebruik gemaakt, zijn geschilderd op de ruiten" is De onder de Duitse laarzen geheel uit- gesleten trappen krijgen een nieuwe huid ■Jiêt herfstig bos weerklinkt ^het ge- van^yangteak een Surinaams product. De schoolgaan is wel te benijden. Vreemd: een Ut van hamer en beitel, van drilboor en Y^ssA eens bedoeld was als lustoord JSige patriciërs zal over enke'.e ,s'n het dagelijks verzamelpunt wor- «n onbezorgde jongens en meisjes, die Lgierigheid en hun dorst naar ken- 1 nfwat daarvoor doorgaat kunnen tien en lessen. In dit gebouw, we •het reeds gemeld, komt de Montes- ^tóéling van het Kennemer Lyceum, j p Thijsse-lyceum, thans nog «''schillende gebouwen verspreid. heer J- Strootman vaiï- het architec- au H. W. van Kempen is zo vrien- -fons ondanks zijn chronisch tijds- J de 'leslokalen moeten op 5 Ja- - en ondanks vele onder- klaar zijn ,„;en door nijvere lieden die aanwij- voor het werk willen hebben, ons gn en ander over de verbouwing te Slijk knoopt ook hij bij het verie st) en zo horen we dat dit paleis in -htiger jaren van de vorige eeuw Tcebouwd ter vervanging van een r_"je franse tijd verloren gegaan slot. familie-omstandigheden moest het „lolsclinB gestaakt worden en toen ILrs in 1940 het gebouw betraden. K 'het een uitgezochte plek vonden een storingszender in op te stellen, :j;n zij de troffels en de kalktonnen der verspreid en zelfs de laarzen metselaar werden in een hoekje ;Lffen, Feitelijk stonden alleen de en de binnenmuren; trappen en 'n ontbraken. Die werden door de Uiers met de Franse slag aangebracht iOi'gden oolc voor electrische ver ben centrale verwarming. de bevrijding werd gedurende ander- Mr „Elswout" als opleidingskamp ge- Titvoor de maréchaussée en de genie Beter wat dan niets eigens is „Elswout" niet bijzonder voor schoolgebouw, horen wij de vertrekken zijn klein en hoog heel wat verloren ruimte. Zo be- je afstand tussen het plafond van :=3ne grond en de vloer van de eerste Aping een meter, die tussen eerste en si; verdieping een meter zestig. Het Werner Lyceum" heeft het gebouw Ties jaar met een optie van vier jaar rjird. iplijk had het reeds op 1 October ge moeten zijn, maar de voorbereidende werkzaamheden duurden langer s«[d verwacht, zodat eerst op 16 Vftis met de verbouwing begonnen Vorden. Nu hoopt men de normale di'.en dertien in getal in grootte gitnde van twaalf tot dertig leer- per klas en het tekenlokaal 5 i'in. gebruik te kunnen nemen, ik-vijf practicumlokalen volgen later, aromen.er nog vertrekken voor de aten en de administratie en een bi- ftijieek; ook de conciërgewoning zal U gebouw worden ondergebracht. De «hal beneden zal tevens als aula dienst De schoolmeubelen werden speciaal fïorpen: om deze op tijd klaar te heb- 3noest onder een enorme druk worden nikt en de heer Strootman heeft het (gepresteerd van Zondagmorgen tien 'tot Maandagmorgen elf aan een stuk gr de tekentafel te staan. M met al moet de inrichting minder Umuiden versloeg SNL 4-2 Eet eerste elftal van WIJ heeft i'sdag de reeks zijner overwinningen rchgezet door het lang niet gemak- i(st SNL uit Amsterdam met een naar huis te sturen. talrijke publiek heeft kunnen genie reen goede wedstrijd, waarin vooral r-!a ce aftrap uitblonk door in hoog 35 te spelen, zodat de IJmuidense ver lig alle zeilen bij moest zetten om de Naamse aanvallen te onderbreken. '■cm was het tegenoffensief van WIJ q'tvaar ontbloot, maar ook de Amster- achterhoede bleek van uitstekende üteit te zijn. Tenslotte ontstond uit een- ïde verre trappen een doelpunt voor j (0—1) met welke stand de rust in- ;Nade thee probeerde WIJ direct de -estand in te lopen door uit aardig Maliespel een serie aanvallen te for- Hoek zette fraai voor, waardoor 'ade kans schoon zag en met een kon- -5 balans in evenwicht bracht. SNL 6 echter hard aan en kort daarop Me de midvoor het tweede Amster- s doelpunt. Maar uit een hoekschop "Eost kopte Hoek de gelijkmaker in De IJmuidenaren waren daarna [meer te houden en het uitgespeelde -hn legen deze druk weinig beginnen, "Posten Waoenaar de zege in veilig- telden (4—2). -ereserves deden voor het eerste elftal (raer door Zandvoortmeeuwen een verlaag toe te brengen, waarmee de [-- nederlaag van 61 min of meer j'Jjigewist en de kansen op het karn ap stegen. '.erde verstevigde zijn positie op de .- plaats met een 31 overwinning pfceim II, maar het vierde, dat met :y?®lers begon, moest met 41 in ;- zijn meerdere erkennen. Tenslotte INGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN. v^'jNovember: 1153 Viking Bank. rederij Mercurius, ^hokken 16 November. »j y t November: if bimburgia. rederij Hollandia, met «rakken 16 November. 'r54."Katwijk II", met vis, vertrokken JAember, fokken naar zee op 27 November: •3 Perseus; IJM 117 Prinses Beatrix. Haringdrüfnetvisserij. SO27 November: KW 5 met 544 kant- met 703 kantjes; KW 227 met 183 "Sn ÏÏ2 met 198 kantjes; KW 25 met i«niics; KW 16 met 180 kantjes; KW 20 'hJPÏÏ?5 Kw 49 met 675 kantjes; V&nkant3es: KW 83 met 470 •T.n o4 met 312 kantjes. 28 November: KW 3 met 682 w 14 met 462 kantjes; KW 39 met >J IJM 75 met 555 kantjes. centrale verwarming wordt verbouwd, de electrische verlichting opnieuw aange legd. In de Oranjerie, die als gymnastiek lokaal gebruikt zal worden, komt een houtgranietvloer. Als wij na een rondgang door het ge- gezorga, en Keerae mei een groxe zege: in architectonisch door zijn allegaartje van 1 (0—4) uit Wcesp terug. Dat was een fraaie V?* 'J1 1 Sr - - - J t_ jj- Do passeerde traai een der gasten, om onhoud baar ie doelpunten (10). GVO werd nu club uit de "weg behoeven te gaan. Werd er wat feller, zodat Daniëls handelend moest in de eerste helpt aardig, in de tweede werd er uitstekend voetbal vertoond. Terstond was Rapiditas in de aanval, maar de ach terhoede hield stand. De eerste tien minu ten waren geheel voor de Weespenaren, maar langzamerhand geraakten de Wijkers ingespeeld en zij kwamen meer in de aan val. Eens kreeg "Van der Sluis een kans om te doelpunten, toen hij de uitlopende doel en colonnade, die met succes gebruikt werd als achtergrond voor de opvoering van een openluchtspel. De jeugd, die het voorrecht heeft in deze omgeving te mogen paar jaar geleden werd van deze plek uit c'ie stem van de vrije wereld bewust ge smoord, straks zullen hier jonge mensen door middel van een vrij onderwijssysteem de waarde van dat grote góed: de gees telijke vrijheid, leren verstaan. De achterzijde van „Elswout" aan de fraaie waterpartij. Op het dak ziet men de muren vatv de Duitse mUtaUleurpost. optreden. Het open spel van Kinheim bracht de bal bij De Boer, die hard inschoot, waarna v. d. Steeg de van de doelman te rugkomende bal van dichtbij in schoot (2—0). Direct na de hervatting, toen het veld nog gladder was, moest Daniëls zich weren bij schoten van middenvoor en rechtsbin nen. Een doelworsteling leverde voor GVO man goed passeerde, maar de rechtsachter fiVcces,op, maar geen halve minuut van de thuisclub redde. Het spel ging tot 'atpr rinp,n"ntte A de rust gelijk op. Na de hervatting waren de bezoekers direct in het offensief, maar het duurd.e töc"h tien minuten alvorens Ap- troot doelpuntte (01). Dit gaf de Wijkers moed, en. tien minuten later strafte Edel een fout van de-doelman van Rapiditas af (02). Tien minuten vóór het einde plaat ste Edel de bal naar Janssen die de stand op 03 bracht". Enkele aanvallen van de thuisclub werden door de sterke verdedi ging van Kennemers, waarin het trio Stee man-Van Wijk-Van Luin, het werk gemak kelijk afkon, afgeslagen. Even vóór het einde kreeg v. d. Plas de bal op het mid denveld; hij passeerde achtereenvolgens rechtsachter, rechtshalf en doelman en doelpuntte (04). Dank zij twee mooie doelpunten van De I ter bij huis en Snoeks Sr. had zich ook Boer, die deze middag inderdaad de beste hersteld. Toch kwam het doel van Kraak meer dan eens onder hoge druk te staan, doch uit zijn hel? optreden bleek, dat speler van de ÏJmuider voorhoede, was, hebben de Stormvogels de ontmoeting tegen 't Gooi gewonnen. Het leek er aanvankelijk op. dat het in de verdediging van Stormvogels niet klopte. In het centrum lag Snoeks Sr. geducht met het harde en ietwat gladde terrein overhoop en Schoorl moest zich op zijn nieuwe plaats eerst wat inwerken. Het mocht voor Storm vogels een geluk heten, dat in deze periode Snoeks Jr. en Van den Oever aanstonds zo goed op dreef waren, anders was 't zeker niet bij het ene doelpunt, dat Schaap spoe dig na de aanvang maakte, gebleven. Stormvogels kreeg overigens gelegenheid genoeg de voorsprong van de bezoekers te niet te doen. Van Opbergen had trouwens reeds voor dat Schaap doelpuntte, de ge legenheid gehad de thuisclub de leiding te geven. In het veld speelde de voorhoede onder leiding van De Boer Jr. lang niet slecht.- -De linksbinnen liet deze middag werkelijk een geraffineerd spel zien en wanneer .de-andere voorhoede-spelers van de kansen gebruik hadden gemaakt, dan was Stormvogels reeds vóór de rust in veilige haven geweest. De Boer Sr. en Luppens lieten enige kansen voorbij gaan. Nu viel pas in de tweede helft de beslis sing. De thuisclub begon direct na de af trap een serie goed opgezette aanvallen op de Hilversumse veste te ondernemen en ondanks het feit, dat vrijwel geheel 't Gooi zich op eigen helft had teruggetrokken, maakte De Boer al vrij spoedig gelijk (1-1). Dit was 't sein voor een nóg groter krachts inspanning aan de zijde, van Stormvogels en toen Sehoor-1 uit een vrije trap de bal han dig naar Luppens plaatste, kopte De Boer diens voorzet mooi in (21). 't Gooi bleek nog allerminst ontmoedigd en ondernam nu weer stevige aanvallen. Het klopte nu echter beter in de verdedi ging der thuisclub: Schoorl bleef wat dich- Kraak weef geheel fit is. Met groot zelf vertrouwen trad hij op. Het liep reeds aardig naar het einde, toen Van Opbergen zich handig langs zijn bewaker werkte en de zege van Storm vogels in %reiligheid stelde. Terrasvogels leed een zware nederlaag Terrasvogels startte met twee invallers voor Holman en Cobben en eindigde de wedstrijd met vier invallers, doordat na de rust ook doelman Douma en Goedhart ver vangen moesten worden. Op het harde, gladde terrein voelde Halfweg zich vooral in de eerste helft heel wat beter thuis dan de bezoekers. Het gevolg van een en ander was, dat Douma reeds na vijf minuten ge passeerd werd en Halfweg vóór er een kwartier verstreken was, niet 20 leidde. Toen Siègerist de stand op 21 bracht, was er nog even hoop, maar met de rust waren de bezoekers, bij wie vooral Dortmundt niet op dreef was, reeds drie doelpunten achter (41). Ondanks deze achterstand hebben de Santpoorters na de rust nog getracht er van te maken, wat er van te maken was. In de voorhoede, die na het uitvallen van Goed hart zijn vleugelspelers miste, had men echter nog al met pech te kampen en voor het overige was de Halfwegse achterhoede lastig te passeren. Halfweg zag kans doel man Glas nog eenmaal te laten vissen, zodat de Santpoorters een 51 nederlaag leden. Kinheim sterker dan G.V.O. (4—1) De geel-zwarten zetten de tweede helft van de competitie goéd in. door, evenals in Krommenie op „Tussenwijk" GVO een nederlaag van 41 toe te brengen. Kin heim beheerste voor een groot deel van deze wedstrijd het veld en vooral voor de rust voetbalde Kinheim, ondanks het gladde veld veel beter. Het overwicht van Kin heim werd reeds na 12 minuten uitgedrukt, Indonesische in- en uitvoereijfers vertonen een gestadig stijgende lijn Uit cijfers, die het Centraal Kantoor voor de Statistiek te Batavia heeft gepubliceerd, blijkt dat import en export van Indonesië bijna over de gehele linie maandelijks toe nemen. Bedroeg de invoer in de tweede helft van 1946 gemiddeld per maand nog slechts 38.000 ton (met een waarde van 27.2 mil- lioen gulden), in 1947 steeg dit maand- gemiddelde tot 73.000 ton, om in Septem ber 1948 de hoeveelheid van 188.000 ton te te bereiken (waarde in guldens: 102.8 mil- lioen). De voornaamste importartikelen zijn rijst, textiel en machines. De rijstinvoer liep in de afgelopen zomer belangrijk terug (van een maandelijkse waarde van 6.4 millioen gulden tot 1.3 millioen gulden in Septem ber). De textiel-cijfers maken in Septem ber 1948 een grote sprong naar boven. (Juli 18.9, Augustus 4,8 en September 35 millioen gulden.) Aan machines werd de laatste maanden voor ruim negen millioen gulden geïmporteerd. Nederland, de Verenigde Staten, Japan en Groot-Brittannië waren de voornaamste Voor beide clubs stond in de ontmoeting DFCVSV veel op het spel. Het is de IJmuidenaren gelukt met 10 te winnen, een uitslag, welke in de tweede helft ver kregen werd. De uitslag had ook andersom kunnen luiden., als voor rust de Dordtse voorhoede niet zo slecht had geschoten. Toen domi neerde de thuisclub grotendeels en VSV moest nog even aan haar gewijzigde op stelling, wegens het ontbreken van de ge blesseerde Strieker, wennen. Hazeveld be zette de rechtsbinnenplaats en Tielrooy speelde rechtshalf. Langzamerhand raakte VSV ingespeeld en speelde in de tweede helft veel beter. Het spel kreeg een ander beeld en de IJmuidenaren lieten een spel zien, dat op een hoog peil stond. Rechtsbuiten Stek was niet zo op dreef, doch de anderen waren in zeer gpede vorm. Toen na 25 minuten spelen Tielrooy de bal naar Sterk plaatste, gaf deze een fraaie voorzet en de toesnellende Hazeveld kopte zuiver en onhoudbaar in (01). Er ontstonden nog wel enige gevaarlijke situaties voor het Dordtse doel. Zo kreeg Sterk tien minuten vóór het einde tweemaal V.V.IJ en het damtournooi De verenigde vishandelaren van IJmui- den (V.V.U.) hebben voor de speler welke in de negentiende ronde het beste resultaat behaalt, een fraaie prijs beschikbaar ge steld, welke het visserijbedrijf symboliseert. Indien er geen beslissing valt, wordt de fraaist gespeelde partij uit de IJmuidense ronde als „winnaar" aangemerkt. Amerikaanse republikeinen droomden reeds van Washington (Van onze correspondent te New York) Er is enkele maanden voor de Ameri kaanse verkiezingen niet geringe opwin ding onder de republikeinen ontstaan over het feit, dat een groot herenhuis, dat in Washington te koop werd aangeboden, af komstig bleek van J. Howard Mograth, notabene de propagandaleider van Truman. Natuurlijk werd dat allerwege uitgelegd als een feit, dat Mograth de moed had op gegeven en zich gereed maakte om Wash ington te verlaten. Aan de andere zijde van de politieke afrastering waren er inmiddels natuurlijk heel wat hoopvolle republikeinen, die zich landen van herkomst; van deze landen had zelf reeds verzekerd achtten van een re- Japan de grootste export naar Indonesië in de maand September 1948. De cijfers in millioenen guldens zijn voor deze maand: Nederland 17.3, Verenigde Staten 19, Japan 30.6 en Groot-Brittannië 9.4. De Indonesische export van rubber, aard olie-producten, tinerts, copra en andere producten neemt eveneens sterk toe, het geen de volgende cijfers aantonen; het maandgemiddelde aan uitgevoerde goederen bedroeg eind 1946 nog 42.000 ton (een waarde vertegenwoordigend van 20.3 mil lioen'gulden), eind 1947 was dit maand gemiddelde tot 131.000 ton gestegen en in September van dit jaar werd reeds 568.000 ton uitgevoerd, met een waarde van 120 millioen gulden. Dit bedrag is over de voor naamste uitvoer-artikelen als volgt ver deeld; rubber 40 millioen, aardolieproduc ten 29 millioen, tinerts 10.3 millioen en copra 20.5 millioen. Naar de Verenigde Staten werd in de maand September 1948 voor 26.2 millioen gulden geëxporteerd, naar Singaporevoor 21.5 millioen en naar Nederland voor 20.5 millioen. In de eerste maanden van dit jaar was het maandgemiddelde voor deze afzet gebieden respectievelijk 12.7, 12.8 en 29.6 millioen gulden. De export naar de Ver enigde Staten is dus aanmerkelijk gestegen, die naar Nederland daarentegen werd ge ringer. geringsfunctre en daarom in Washington al druk doende waren huizen te kopen of te huren. Tot zover ging hun ijver, dat de •telefoon van minister van Binnenlandse Zaken, Krug, niet stil stond met vragen of zijn huis aan de markt zou komen. Even wel liepen de zaken niet zo als iedereen gedacht had. Thans regent het annulerin gen van kooporders van republikeinse zijde. Er was maar een sluwe republikein, klaarblijkelijk, Herbert Brownell Jr., De wey's propagandaman. Hij kocht niets, hij had slechts een huur lopen voor een pe riode van drie maanden. Mograth, die nu in Washington blijft, moest natuurlijk ook iets zeggen om zijn figuur te redden. Hij had een bepaald huis'ter verkoop aange boden, omdat hij een groter gekocht had, verklaarde hij. Aan een zinkend schip had hij nooit gedacht. Een jurist, behorend tot de staf van Dewey, die reeds een pand had gekocht, liet zijn echtgenote op 3 November naar Washington telefoneren met het verzoek om de koop onmiddellijk ongedaan te ma ken. Motivering: De plannen, zoals wij die gemaakt hadden, zijn niet in overeenstem ming te brengen met de ontwikkeling der situatie. Er is maar één, die zich geen zorgen om een huis behoeft te maken: Harry Truman, de man die het laatst lachte. een niet te missen kans, doch zeer tot geluk van DFC ging de bal naast. In een laatste fel offensief wierp geheel DFC zich in de strijd en de wijze, waarop doelman Snijders een hard en hoog inge schoten bal van Van Kooten stopte, mag niet onvermeld blijven. Furtwangler was geen nazi Hij verzette zich uit alle macht (Van onze correspondent te Londen) Wegens de hier en daar tot uiting geko men critiek op het optreden van de Duitse dirigent Wilhelm Furtwangler in Engeland, is er dezer dagen van gezaghebbende zijde aan herinnerd, dat Furtwangler beslist geen nationaal-socialist was. Reeds in 1934, na zijn eerste ervaringen met de nazis, protesteerde hij schriftelijk bij de autori teiten, deed afstand van zijn titel, bedankte als vice-president van de muziekkamer en als dirigent van het Berlijns Philharmo- nisch Orkest. Hij werd daarop als een uit gestotene beschouwd en beroofd van zijn paspoort, om uitwijken naar het buiten land te verhinderen. Later kwam hij op aandrang van het orkest, dat Goêbbels met ondergang bedreigde, terug, maar op door hem zelf gestelde voorwaarden. Hij zou als een gewoon musicus worden behandeld, zou niet optreden bij officiële gelegenhe den, zou geen Hitlergroet brengen op de concerten, terwijl hij evenmin verder in grijpen van bovenaf zou dulden. Tot het einde toe gebruikte Furtwangler zijn in vloed om Joodse musici uit de concentra tiekampen te bevrijden en hen zo mogelijk te laten emigreren, hoewel hii tot twee maal toe door Himmler met een beschuldi ging van hoogverraad werd bedreigd, in dien hij met deze pogingen doorging. Vele Joden hebben voor het zuiveringstribunaal verklaard, dat'Furtwangler hun leven had gered. Al deze dingen, die destijds bij de zui- .'Vering aan het licht kwamen, bewijzen, hoe groot Furtwanglers invloed geduren de de nationaal-socialistische bezetting is geweest. Werkloosheid van vroegere crisis-ambtenaren In de oorlogsjaren en ook nog kort na de bevrijding zijn vele overheidsdiensten ingesteld of uitgebreid. In het algemeen werd het personeel daarbij op arbeidscon tract aangesteld. Nu gaan verscheidene van deze crisis diensten liquideren of inkrimpen. Het ge volg daarvan is natuurlijk ontslag aan personeel. Bij de arbeidsbureaux in ons land, ook in Haarlem, staan reeds een vrij groot aan tal van deze gewezen crisis-ambtenaren, die voorlopig nog onder een wachtgeldregeling vallen, als werkzoekenden ingeschreven. De ervaring is dat het velen zeer moeilijk valt weer werk te vinden. Voor een groot deel zijn het administratieve mensen en nog dezer dagen hebben wij er op gewezen dat er onder het kantoor- en handelsperso- neel een vrij grote werkloosheid heerst. Daarbij komt nog dat er veel betrekkelijk jonge mannen onder zijn die als 20-jarigen in dienst genomen werden, zodat die nu op een leeftijd zijn gekomen dat zij voor een gezin moeten zorgen. In de meeste gevallen was het werk, dat door deze jeugdige amb tenaren op de crisisbureaux verricht werd, van eenvoudige aard, zodat hun vak bekwaamheid voor het particuliere bedrijf slechts weinig is toegenomen. Ook dit ver meerdert hun kansen op een nieuwe werk kring met een salaris dat overeenkomstig hun leeftijd is, niet. Bij verdere liquidatie en inkrimping van crisisdiensten zullen de moeilijkheden op dit gebied ongetwijfeld nog toenemen. later doelpuntte A. Prinssen onverwacht. De volgende aanvallen van GVO met goed samenspel konden echter onschadelijk wor den gemaakt en nadat v. d. Steeg met een diagonaal schot de stand op 41 had ge bracht, bleef het verder bij wisselende aanvallen met een sterker Kinheim. Door de nederlaag van Alkmaarse Boys tegen Schagen (21) en het gelijke spel van Purmersteyn tegen HRC (22) is de spanning toegenomen. I.E.V. weerde zich, doch verloor met 2—0 IEV pakte direct flink aan en SDZ had grote moeite zich staande te houden. Lang zaam -kwamen de Amsterdammers los, zo dat beide doelen beurtelings in gevaar ver keerden. De schotvaardigheid van de Amsterdam mers riep v. d. Bos enige malen in het geweer en tweemaal voorkwam hij een zeker schijnend doelpunt. De rust kwam met blanke stand. Vrij spoedig na de her vatting werd v. d. Bos gepasseerd (1—0). De Velsenaren waren niet ontmoedigd en drongen op. Het schot bleef echter uit en aan de andere kant, toen een achterspeler de bal met het hoofd onzuiver plaatste, schoot de Amsterdamse middenvoor de bal ineens onhoudbaar in (20). Valk. snel reagerend op een onverwachte voorzet van rechts, kopte keihard het leder juist naast. Te oordelen naar het spel schijnt bij IEV een kentering ten goede te komen. Amerika bouwde zijn honderdmillioenste auto (Van onze correspondent te New York) In 1893 bouwden de gebroeders Duryea de eerste Amerikaanse auto met benzine motor. Dat was het begin van een tijdvak in de Ontwikkeling van de automobiel, waarvan slechts weinigen de omvang heb ben voorzien. Dezer dagen, 55 jaar later, rolde de hon derd millioenste wagen uit een Ameri kaanse fabriek. De V.S. hebben thans 112 fabrieken in 77 steden, verdeeld over 24 staten. Ruim 21.5 millioqn auto's werden in deze 55 jaar geëxporteerd. Thans worden door 56 fabrikanten (de overgeblevenen van de 1500, die een kans gewaagd hebben in deze hoogst specula tieve branche) 21 merken personenwagens, 39 merken vrachtauto's en 20 merken autobussen gemaakt. De automobiel industrie geeft direct werk aan een mil lioen arbeiders. Trekt men alle verwante bedrijven, zoals garages, benzinestations en dergelijke erbij, dan stijgt het cijfer tot 9 millioen personen, dat is 1 op 7 werkers in -Amerika. De productie bedraagt in het huidige tempo 30 personenwagens en 10 vracht wagens en bussen per minuut van iedere werkdag. In dit tempo zal het tweede 100- millioen in 27 jaar worden bereikt. Maar ondanks het feit, dat de week- productie van personenauto's thans in de buurt van 90.000 stiiks ligt, hebben de Amerikanen grote moeite aan nieuwe wa gens te komen. En- de handelaren maken van de schaarste aan auto's gebruik, door op allerlei handige manieren de kopers bij de neus te nemen. Er zijn „dealers", die rustig 500 dollar aannemen boven de door de fabriek vast gestelde prijzen, als de klant zich hiermee onmiddellijke levering wil bedingen. Komt de fabriek echter achter dergelijke prak tijken, dan zijn zulke corrupte dealers on middellijk dealer-af.'Het grootste deel der dealers legt het anders aan. Zij verkopen weliswaar tegen de door de fabriek vast gestelde prijs, maar eisen dat de koper zijn oude wagen aan hen verkoopt. Blijkens een congressioneel onderzoek betaalt deze hier voor echter honderden dollars te weinig, een bedrag waarmede de dealers hun zak ken spekken. Deze onderwaardering van inruilwagens heeft het Amerikaanse pu bliek in de eerste negen maanden van 1948 200 millioen dollar gekost, waarbij men dient te bedenken, dat de dealersmarge op nieuwe wagens een alleszins bevredigende 25 procent is, dat is twee a drie maal zo hoog als de winstmarge voor de fabriek per auto. Een andere weinig fraaie praktijk is het optuigen van de nieuwe wagens met al lerlei door het publiek nauwelijks ge wenste extra-onderdelen, zoals dure mist lampen, bermlampen, bumperopstanden, claxons,^zonneschermen en bijzonder lak werk. Aan al deze grapjes betaalde Amerika's autokopend publiek een bedrag van rond 250 millioen dollar. Hoewel dergelijke dealers-praktijken allerminst goed te praten zijn, is het pu bliek zelf de hoofdschuldige. Verschillende getuigen gaven voor een commissie van onderzoek volmondig toe te weten, dat zij meer dan de fabrieksprijs betaald hadden, maar dat zij hierover geen klacht wensten in te dienen. „Ik was veel te blij, dat ik een nieuwe wagen kreeg", was telkenmale weer het commentaar. De verleiding van de glanzende produc ten van Detroit is klaarblijkelijk voor een Amerikaan moeilijk te weerstaan. Weer eeri ernstig ongeluk op de Rijksstraatweg Vrijdagavond omstreeks 8 uur had op Rijksstraatweg te Haarlem-Noord, bij de Zaanenstraat, een aanrijding plaats tussen een uit de richting van de stad komende bestelauto en een wielrijder, de 55-jarige M. A. Bouwman, die in de richting van Santpoort fietste. De aanrijding ontstond doordat de fietser plotseling naar links zwenkte en slinge rend midden op de autobaan kwam te rijden. De bestuurder van de bestelauto remde krachtig en gooide het stuur om, doch kon niet meer voorkomen, dat de wielrijder door de rechter voorzij de van de wagen werd gegrepen en tegen de grond werd gesmakt. Op advies van een lid van de Ongeval- lendienst, dat spoedig ter plaatse was, is het slachtoffer per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht alwaar bleek, dat hij een schedelbasisfractuur had opge- loDen. bruikt. De heer B. is inmiddels aan zijn ver wondingen bezweken. BINNENLAND Bij een accountantsonderzoek, ingesteld bij de administratie van het transitcamp voor geallieerde militairen te Hoek van Holland zijn malversaties aan 't licht gekomen, waar bij het rijk voor meer dan 10.000 gulden is benadeeld. Een vroegere tijdelijke ambtenaar, die inmiddels naar Maastricht was verhuisd en daar zijn oude beroep van typograaf weer had opgevat, is gearresteerd en naar Rotter dam overgebracht. Deze ambtenaar wordt er van verdacht een groot aantal rentezegels ontvreemd te hebben en deze onder de waar de te hebben verkocht aan een ambtenaar van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Hoek van Holland. Het torpedo-proefstation te Eckernförde bij Hamburg, het grootste dat Duitsland tij dens de oorlog bezat, zal op 7 December worden opgeblazen, zo deelde de Britse militaire regering mede. Protesten van Duitse autoriteiten die beweerden, de fabriek te kunnen ombouwen voor vredesdoeleinden, zijn vruchteloos gebleven zegt United Press. Vijftig kinderen uit Frankrijk zullen onder auspiciën van liet Humanistisch Ver bond enige tijd in Amsterdam, Den Haag, Arnhem en IJmuiden verblijven. De kinderen komen op 3 December in Den Haag aan, De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordholland heeft zich in een brief aan de Twebde Kamer uitgesproken voor een spoedige voltooiing vah het Amsterdam- Rijnkanaal. De Kamer treedt in dit request op als vertegenwoordigster van het Amster damse bedrijfsleven en spreekt de hoop uit, dat uiterlijk 1 Januari 1951 het kanaal ge bruikt zal kunnen worden. De Califomischc gemeente Cheque heeft het in de oorlog zwaar getroffen stadje Heusden geadopteerd. In October maakten ambtenaren van de C.C.D. in totaal 3060 processen-verbaal op. In beslag genomen werd 17.538 kg. granen, zaden en peulvruchten. 4737 kg. vlees en spek, 34.930 eieren en 210 varkens. Ongeveer duizend petroleumventers hebben in Amersfoort een protestvergadering gehouden. Zij wensen verhoging van de winstmarge van 13.75 tot f5 per 100 liter, maatregelen tegen „beunhazen" en een andere verdeling van de petroleum door de oliemaatschappijen. In de week van 15 tot en met 20 Novem ber werden in de Nederlandse steenkolen mijnen in totaal 222.665 ton geproduceerd tegen 225.478 ton in de voorafgaande week. De „Kota Inten" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, welk schip Zuid-Afrika waarheen het enige honderden landverhui zers bracht, naar Batavia zou varen om van daar met militairen naar Nederland terug te keren, zal van Durban ledig naar Rotterdam komen, aangezien er op het ogenblik geen detnobiliserende troepen van Indonesië naar Nederland vervoerd behoeven te borden. SCHEEPVAART IC. N. S. M. Atlas, 26 Nov. v. Gothenburg naar Amsterdam. Bonaire, 25 Nov. van Tri nidad naar Curasao. Danae. 25 Nov. van Pa lermo naar Malaga. Deo Duce, 26 Nov. van Kopenhagen naar Amsterdam. Helena, 26 Nov. te Puerto Cabello van Trinidad naar Curagao. Ilos, 27 Nov. te Rotterdam van Am sterdam naar Gibraltar. Iris, 27 Nov. van La Pallice te Amsterdam. Midas. 26 Nov. van Cartagena naar Almeria. Odysseus. 26 Nov. van Pasajes naar Amsterdam. Orpheus. 26 Nov. te Livorno yan Genua naar Napels. Orion. 26 Nov. van Malta te Alexandrië naar Beyrouth. Roelf, 26 Nov. van Lissabon te Oporto naar Bordeau. Stentor, 26 Nov. te Lis sabon van Oran naar Antwerpen. Venus. 26 Nov. te Bremen van Hamburg n. Amsterdam. K. H. L. Delfland, 25 Nov. van Buenos Aires naar Montevideo. Rijnland, 25 Nov. (thr.). van Rio de Janeiro naar Ilios. Water land. 26 Nov. (uitr.) van Las Palmas. OCEAAN, Ben Vrackie, 25 Nov. Dong- gala gepasseerd van Rotterdam naar Hong kong. Ben Lawcrs, 24 Nov. van Port Said n. Rotterdam. MIJ. NEDERLAND. Rotti, 26 Nov. van Suez naar Bahrein. AFRIKA LIJNEN. Boschfontein, 26 Nov. van Genua naar Port Said. Grote vaart. Aldabi, RotterdamBuenos Aires 26 Nov. dwars van Bahia. Groote Beer, Amsterdam Java pass. 26 Nov. Aden. Heelsum, 27 Nov. van East Londen te Port Elisabeth. Keïleha- ven, 26 Nov. van Libreville te Tabou. Leer dam, BaltimoreRotterdam 26 Nov. te Ant werpen. Leersum, GalvestonAmsterdam pass. 26 Nov. Startpoint. Leopoldskerk, Rot terdamCalcutta pass. 25 Nov. Kaap St. Vin cent. Loenerkerk, Londen—Perz. Golf pass. 26 Nov. Ouessant. Maashaven, Antwerpen Buenos Aires 26 Nov. 150 mijl N. van Las Palmas. Mariekerk. JapanRotterdam 26 Nov. te Singapore. Meerkerk, Rotterdam Japan 26 Nov. te Genua. Rotti. New York Bahrein pass. 26 Nov. Suez. Samaria, Bor deauxDakar pass. 26 Nov. Finisterre. Socra tes, ValparaisoAmsterdam 26 Nov. van Cristobal naar Curacao. Sloterdjjk, 26 Nov. van Batavia naar Cheribon. Streefkerk, Rot terdam—Calcutta 26 Nov. van Port Said. Taria (t). 26 Nov. van Lvttleton n. Dunedin. Tjitjalengka. 26 Nov, van Makassar naar Soe- rabaja. Weltevreden. 26 Nov. van Batavia te Belawan. Wieldrecht (t), 27 Nov. van Abadan te Lorenzo Marquez. verwacht. Zuiderkruis. BataviaRotterdam pass. 26 Nov. Ras Benas. Alchiba. RotterdamCalcutta 25 Nov. te Ma dras. Cleodora (t), 26 Nov. van Madras te Calcutta. Drente, vermoedelijk 27 Nov. van New Orleans, vermoedelijk 1 Dec. van Lake Charles naar Batavia. Esso Rotterdam, Faha- heelHavre, 26 Nov. van Port Said. Etrema (t), 24 Nov. van Manchester te Barton. Gaas- terkerk, 26 Nov. vanu Walvischbaai te Lu- dritzbaai. Java, 25 Nov. van Batavia te Sin gapore. Kedoe, 25 Nov. van Semarang te Batavia. Kertosono, RotterdamJava pass. 26 Nov. 21 uur Perim. Limburg, 25 Nov. van Cebu naar Pacifickust. Nijkerk, 26 Nov. van Beira naar Mombassa. Roebiah, 17 Nov. van Pladjoe naar Bangkok. Rondo, 26 Nov. van Belawan naar Penang. Ruys, Buenos Aires- Hongkong 25 Nov. te Kaapstad. Ternate, 26 Nov. 19 uur van Bremen naar Gdynia.. Be verwijk, 26 Nov. van Kasko naar Rotterdam. Boschfontein, AmsterdamBeira 26 Nov. van Genua. Kelbergen, RotterdamReggie pass. 27 Nov. Gibraltar. Kota Inten, 26 Nov. van Durban naar Rotterdam. Molenkerk, Rotter dam—Japan 26 Nov. te Penang. Prins Mau- rits, 24 Nov. van Toronto te Montreal. Prins Willem van Oranje, 26 Nov. van Almeria n. Londen. Kleine vaart. Actinia, 27 Nov. van Stockholm te Umea. Algarve, 26 Nov. van Berwick te Middlesbro. Annegiena, 26 Nov. van Sodertelje te Orns- koldsvik. Att S 27 Nov. van Cardiff naar Rot terdam. Bernina. 2?6 Nov. van Antwerpen n. Gothenburg. Casana, 26 Nov. van Gothenburg te Kopenhagen. Import. 26 Nov. van-Antwer pen te Lissabon. Maartje, 26 Nov. van Ulea- borg te Lorient. Mayglen, 'R.K.L.). 27 Nov. van Lissabon. Maymere (R.K.L.), 26 Nov. v. Hamburg te Hull. Mayster (R.K.L.). 27 Nov. van Londen naar Middlesbro. Mulan. 26 Nov. van Hull te Immingham. Rolf, 27 Nov. van Rouen naar Kopenhagen. Vertrokken Zaterdag 27 November: Shiffield naar Blyth. Bright Side naar Lon den. Sparta naar Rotterdam. Carmentjel naar Huil. Polydorus naar Hamburg. Lucian naar Emden. Stad Haarlem naar Rotterdam. Stad Alkmaar naar Melilla, Hazewind naar Rot terdam. Poelau Laut, naar Genua. Falkon n. Londen. Wanda naar Londen. Schea naar Malmö; Jansz naar Londen. Zwijndrecht n, Lulea. Drako naar Odense. Hollandia naar Gotenburg. Ornen naar Fredinia. Prins Wil lem III naar West Indië. Hoogland n. Barry. Freestrom naar Huil. Rijnstroom n. Londen. Binnengekomen Zondag 29 November: Leersum van Galfuston. Kap Castello van Arangel. Röyksund van Kemi. Oise van Rotterdam. Kate Merarsk van BarÖ. Voldin van Antwerpen. Niobe van Caen. Vertrokken 29 November: Gumborg Segrel naar Malmö. Crucktown Grandjelard. Medé naar Rotterdam.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3