Triomfale intocht van SintNicolaas in IJmuiden Visserij- i varia KALENDER Loendersloot BOEKEN Van Dorp Het testament MAANDAG 29 NOVEMBER 1948 IJMUIDER COURANT Pepernoof-slag rond de landauer Ook dit jaar heeft de goed-heiligman uit Spanje de kinderen ip IJmuiden niet vergeten en aan de wens, hem een „blijde incomste" te bezorgen, heeft hij graag gevolg gegeven, hoewel de oude baas eigenlijk al een keer aan de Casembrootstraat door de jeugd is op gewacht. Zaterdag heeft Sint Nicolaas echter ten tweede male een triomftocht door IJmuiden gemaakt, ditmaal voor gegaan door de IJmuider Harmonie. Een grote kinderschaar wachtte de grijze bisschop aan het station van Oud-IJmui- den op. Uit volle borst -zongen zij de be kende sinterklaasliedjes, daarbij onder steund door het muziekcorps. De trein, die de oude kindervriend naar IJmuiden zou brengen, bleek niet veel haast te hebben, maar eindelijk was het zover. De heer R. Wildeboer, voorzitter van de ontvangstcommissie begroette de heilige en heette hem van harte welkom in IJmuiden. Daarna begeleidde hij hem naar de calèche, die klaar stond om hem en zijn twee knech ten door de gemeente te voeren. Sint Nicolaas was sterk veranderd. Zijn zilver witte baard krulde langs een zorge- lijk-gerimpeld gelaat. Kleine groefjes aan weerszijden van zijn helblauwe ogen ver rieden het verdriet dat hij ook dit jaar weer van de ondeugende kinderen moet hebben gehad, maar zijn gulle glimlach drukte daarentegen ook de tevredenheid over de vele zoete kleine mensjes uit. De oudjes niet vergeten. Stapvoets ging het door de straten. Overal stonden kinderen met hun ouders langs de weg om een glimp van de Sint op te vangen. In de Vlietstraat werd even halt gehou den. Een oud ziekelijk vrouwtje had Sint Nicolaas laten weten, dat zij zo graag nog éénmaal de goede Sint zou willen begroe- Sinterklaas die goede Heer, komt bij DE JAGER keer op keer Trompstraat 66 Een „vrolijke noot" in het Patronaat Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de jeugdgroep van de Algemene Ne derlandse Metaalbewerkersbond, afdeling IJmuiden, werd gisteravond een bonte feestavond gehouden in het patronaats gebouw, De jeugdleider en oprichter van de jube- rende groep, opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom tot de aan wezigen en memoreerde hierna het grote werk dat in het afgelopen jaar tot stand is gekomen. Hij sprak zijn dank uit jegens allen, die de viering van dit feit mogelijk hebben willen maken en zeide trots te zijn op de jongens die hij in het verband van de jeugdgroep heeft leren kennen. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot wethouder W. F. Visser, die de ver eniging steeds met raad en daad bijstond en altijd heeft getracht de jeugdgroep tot groter bloei te brengen. Vervolgens was het de beurt aan de „ar- tisten", die allen voortgekomen zijn uit de jeugdgroep zelf en nog nooit eerder op de planken hebben gestaan.. Zij hebben zich, onder leiding van Jan Visser, die wel het leeuwenaandeel voor zijn rekening heeft genomen, laten kennen als mensen, die nog ergens anders verstand van hebben, dan van metaal alleen. De zangnummers, sketches en declama ties volgden elkaar in bonte rij op, en de originele liedjes van Jan Visser oogstten een uitbundig succes. Hoewel er aan de voordrachten hier en daar nog wel iets ont brak, mag men met tevredenheid op deze geslaagde avond terugzien. Tijdens het programma werd de vlag van de jeugdgroep onthuld, waarna de heer P. Herrendorf nog een korte speech afstak. ''Piet de Waal, voorzitter van de jeugd groep dankte met enkele kernachtige woor den en gaf zijn superieuren de verzekering de vlag in ere te zullen houden. Hierna was het de beurt aan de heer C. W. van Wingerden, tweede bondsvoorzit ter van de A.N.M.B. en algemeen jeugdlei der van dé organisatie, die zeide het niet eens te zijn met de mening dat de verwil derde jeugd van na de oorlog tot niets an ders meer in staat is, dan zich zelf te ver gooien en aan allerlei liederlijkheden zich te buiten gaan. Hij huldigde de heer Her rendorf die op een zo voortvarende wijze de jeugdgroep heeft opgericht en de leden ervan in goede banen heeft weten te leiden. Vervolgens werd het programma voort gezet met enkele bekende walsmelodieën, die enthousiast door alle aanwezigen wer den meegezongen. Het uitverkochte huis was enthousiast en gul met applaus. De leden van de jeugd groep A.N.M.B. kunnen terugzien op een in alle opzichten geslaagde avond. MARKTBERICHTEN 27 November 1948 Besommingen KW 134 Katwijk 2 f 6730; IJM 6 Norma f 18.180. KW 166 f 3880; KW 155 f 4160; KW 64 f 1700; KW 84 f 1760; WK 67 f 2566; WK 7 f 1860; IJM 276 f 1160; IJM 11 f2200; IJM 316 f 1230; IJM 240 f 1210; IJM 226 f 440; IJM 241 f 159; IJM 215 f 183; IJM 318 f33; IJM 212 f124; IJM 239 f 8; VD 60 f 730; EH 20 f 115; UK 172 f38; UK 52 f950; UK 184- f163; UK 80 f116; KW 168 f5670; KW 19 f2285; KW 38 f 2070; KW 5 f 890. Prijzen. Tarbot I 2,40—2,20; gr. tong 2,05—1,95; gr.m. tong 2,10—1,95; kl.m. tong 2,15—2,03; kl. tong I 2,05—1,95; kl. tong H 1,85—1,75 per kg. Heilbot 2.70; schartong 34; ham 3732; haai 25,5022; poon 8,502,40; makreel 22,50 —16; v. haring 15—12,50; bot 38—31; wijting 159; kl. kabeljauw 20—17; kl. schol 21,50— 9,50; kl. schol dicht 126,50; schar 128; schar dicht 102,70, per 50 kg. Aanvoer. 115 kisten tong en tarbot, 35 kisten haai, 45 kisten poon, 650 kisten wijting, 165 kisten kabeljauw, 125 kisten koolvis, 270 kisten schelvis, 1780 kisten makreel, 440 kisten schol. 200 kisten schar. 10 kisten bot, 1727 kisten v. haring, 25 kisten diversen. Totaal 5587 kisten. Een trawler besomde f 36.990. i ten en natuurlijk werd aan dit verzoek graag gevolg gegeven. De beide Pietermannen strooiden tijdens de glorieuze rit door de gemeente handen vol pepernoten uit en de jeugd vocht als leeuwen om deze lekkernij. Bij restaurant „Kennemei'hof" steèg de Sint uit om even later van een raam der eerste verdieping uit de kinderen toe te spreken. Perzië in IJmuiden Abdoel Rahmid XXXVIII aanwezig Gesluierde jongvrouwen, een schiet tent, en Zijne Majesteit Sjah Abdoel Rahmid ben Pasja de achtendertigste hebben er Zaterdag voor gezorgd, dat de nodige contanten uit de IJmuidense beurzen in de kas van het watervendel „Tjerk Hiddesz" der Velsense padvin ders vloeiden. Voor luttele uren „Perzische Markt" in het verenigingsgebouwtje aan de Abelen straat hebben vooral de padvindsters onder leiding van mej. F. M. Gillissen vele dagen hun vrije tijd opgeofferd en toen burge meester mr. M. M. Kwint het resultaat Za terdagmiddag opende, kon hij constateren, dat er genoeg werk is verzet om het water vendel aan de zo fel begeerde vaartuigen te helpen„al zal men reeds tevreden zijn met een pieremagochel.'' De belangstelling voor het originele ge heel was niet gering, zodat sjoelbak, werp- tent en de mysterieuze hoge vertegen woordiger uit Perzië heel wat aftrek kre gen, vooral omdat deze rijzige sjah de buitengewone gave van het toekomstvoor- spellen bezat en zijn bezoekers bovendien zijn naam mochten raden. Er waren trouwens nog veel meer attrac ties en het geïmproviseerde cabaret, de Zwahumab'o's van de heer M. Hühl plus de filmvoorstellingen vielen kennelijk ten zeerste in de smaak. De dichteres, die des gewenst Sinterklaas-poëmen uit haar mouw schudde was eeri bewijs van de originali teit der leidsters en het is te hopen, dat zij met deze geslaagde Perzische Markt een eerste bijdrage hebben geleverd tot de groei en bloei van de zee-padvinderij in IJmuiden. Nederlandse Vrouwenbeweging wendt lieh tot Velsen's raad Bij de gemeenteraad van Velsen is een brief binnengekomen van de Nederlandse Vrouwenbeweging, afdeling IJmuiden, waarin zij er op aandringt bij de regering stappen te ondernemen om te komen tot een verhoging van de duurtetoeslag tot ten minste 2,50 per week. Verder drong zij er op aan dat de sub sidie op de levensmiddelen en brandstoffen onverminderd gehandhaafd zou worden, welke verzoeken voor kennisgeving werden aangenomen, daar zij buiten de competentie van de gemeenteraad vallen. Nederland en de visserij in het Noordwesten der Atlantic Daar Nederland geen belang heeft bij de visvangst in het Noordwesten van de At lantische Oceaan, werd aan dit land geen uitnodiging gezonden voor de internatio nale conferentie, welke 26 Januari te Washington zal worden geopend. Wel zal Nederland waarschijnlijk een waarnemer i naar de conferentie zenden. De regering van de Verenigde Staten heeft uitnodigingen gezonden aan Canada, Denemarken, Frankrijk, IJsland, Italië, New Foundland, Noorwegen, Portugal, Spanje en Groot-Brittannië. De conferen tie heeft ten doel de ontwikkeling van de middelen te bespreken voor formele inter nationale samenwerking bij het onderzoe ken en indien nodig het Behouden van de stand van de vis in het Noord- Westen van de Atlantische Oceaan met het oog op het feit, dat de visstand voor en kele commerciëel belangrijke soorten ern stig terugloopt. De Poolse trawler „Wega", schipper D. Plug is te IJmuiden aangekomen. Wega zette de eerste groep opvarenden welke zowel Kerstvacantie als Oud Nieuw in huiselijke kring mogen door brengen af. De trawler is naar Gdynia ver trokken om de gevangen haring te lossen en aldaar te repareren. Geen volk. De onlangs door de rederij Roelofs aangekochte kleine stoomtrawler Dolfijn (R.O. 2) is te Rotterdam opgelegd wegens gebrek aan bemanning. Engelse wal loopt ten einde. Nu de haringvisserij met de drijfnetten aan de Engelse wal zeer wisselvallig wordt, geven vele loggers er de voorkeur aan in het En gelse Kanaal te gaan vissen. Met het eind dezer week zal vrijwel de gehele Neder landse loggervloot de wal-haringvisserij hebben beëindigd. Over het algemeen zijn de resultaten met de vangsten, dit seizoen meegevallen. Ook verse naar Katwijk. De drijfnet haring visser IJM 35 was in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te IJmuiden binnen. De vangst bedroeg 24 last steurharing en 30 kantjes verse. Deze verse haring werd niet in IJmuiden gelost, maar per motor schuit naar de Katwijkse afslag vervoerd. Het kwam vroeger wel eens meer voor, dat een logger der Katwijkse vloot verse ha ring naar Katwijk vervoerde, doch van een logger met een IJmuidens visserij - nummer zagen wij dit nog nimmer. Makreel. Aan de Zaterdagmarkt wa ren twee grote IJmuidense trawlers, welke ver om „de Noord" (op de 60 gr. Noorder breedtegraad) hebben gevist op makreel. De Haarlem (IJM 9) had een vangst van ruim 2000 kisten vis waarvan 1000 kisten makreel. Besomming ongeveer 37.000. De Norma Maria (IJM 6) had een totale vangst van 1050 kisten waarvan 700 kisten makreel, besomming 18000. Geen Zweedse kotters. Het is reeds drie maanden geleden, dat voor het laatst een Zweedse kotter de vis in IJmuiden loste. In IJmuidense visserij kringen ziet men vooral in het najaar met zijn schrale rondvisaanvoer graag de aanvoer dezer kotters. Toch worden niet eerder als in het begin van 1949 deze kotters weer in IJmui den verwacht. VERKEERSVERBETERING. Op de Julianabrug zijn door Openbare Werken twee korte lichtmasten geplaatst en wel op de hoofdeinden van het jnidden- trottoir. IJmuiden-Oost FEEST IN DE WDLHELMINASCHOOL Zaterdag 4 December wordt de leer lingen van de Werkinrichting van de Ver eniging voor Zwakzinnigenzorg een feest middag aangeboden. Het feest wordt ge houden in de Wilhelminaschool aan de Houtmanstraat. Driehuis Uw familie en vrienden in ENGELAND doet U het meeste genoegen met een zeer mooi uitgevoerde „Greetings from Holland" Een keur van afbeeldingen in kleuren, van Hollandse klederdrachten JjBP*- Geheel voor verzending gereed in kartonnen doos. Zo juist ontvangen: Kerst- en Nieuw jaarskaarten in ORIGINELE ENGEL SE UITVOERING bij in de KENNEMERLAAN Crematie Ir. 3. van der Waerden Zaterdagmiddag is te Velsen het stoffe lijk overschot van ix*. J. van der Waerden, pionier en hoofdingenieur bij de spoorweg aanleg in de tropen, na zijn repatriëring onder meer directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht te Amsterdam, verast. In de aula werd het woord gevoerd door mr. D. Boltjes namens de Verenigde Blik- fabrieken, dr. ir. J. A. Ringers, president van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs, ir. F. M. Roeterink, jhr. ir. J. E. van Heemskerk van Beest, dr. C. Biemond en de heer A. Neelen. De minister van economische zaken deed zich vertegen woordigen door dr. E. L. Kramer. AANKOOP VAN GROND IN DRIEHUIS In de raadsvergadei-ing van 13 Juli werd besloten tot aankoop van enige percelen grond met opstallen, in Driehuis. Bepaald werd dat deze onroerende goederen in haar geheel in hetGrondbedrijf zullen worden ingebracht. Gedeputeerde Staten hebben hun goed-, keuring hieraan gehecht, evenwel niet, dan nadat zij de raad van Velsen in overweging hadden gegeven de financier-ing van enige, met name genoemde percelen, niet in dit bedrijf in te brengen. Het college van bur gemeester en wethouders kan hiermee in stemmen en verzoekt de raad eveneens haar sanctie hieraan te hechten. Velsen-Noord Velser winkeliers willen later sluiten Door de Velser Winkeliers- en Midden- standseentrale is Zaterdag aan Burgemees ter en Wethouders van Velsen een verzoek gezonden om in verband met de te ver wachten St. Nicolaasdrukte ontheffing te verlenen van het besluit tot winkelsluiting op Vrijdag 3 exx Zaterdag 4 December en gelegenheid te geven de winkels tot 20 uur te kunnen open houden. Tevens verzoeken zij ontheffing van genoemd besluit op 21, 22, 23 en 24 December, eveneens tot 20 uur, in verband met de te verwachten Kerst drukte. „Da fosta" zorgde voor gezeilige vrolijkheid Het Kennemer Theater te Beverwijk is Zaterdagavond het terrein van een gezel lige vrolijkheid geweest voor de leden van de Buurtvei-eniging „Da Costa", die hun eerste seizoenavond meemaakten. Het bestuur zal ongetwijfeld aan het slot van het programma, uitgevoerd door het cabaretgezelschap duo „Wi-Jo" uit Scha- gen, even verrast zijn geweest als de tal rijke aanwezigen door de wijze, waarop de uit vijf personen bestaande groep de vro lijkheid ten top wist te voeren. De vaart, waarmee het gezelschap zich zelf voorstelde, is tot het einde behouden gebleven. De „Jo" van het duo ontpopte zich als een vlotte Westfriese conferencier. Het Tirol-nummer was amusant met de prettige liedjes, de bijpassendé kleding en het fraaie décor. De boerenkermis, waarin de water- en melkgevende koe, welke ook nog boter leverde, het publiek tot lach buien. dwong, deed niet onder voor „De verstoorde kunstmiddag", het mysterie „Luister en huiver", een boeren-spookge- schiedenis en „Liefde in operastijl". Stemmig waren de Marjo's met gitaar en accordéon, die goed samenklinkend hun liedjes brachten, waarna „Wi" voorts als xylophonist optrad. Verbazing bracht verder prof. Remidol, goochelaar, illusionist en telepaath. Fx-aaie staaltjes van „zwarte" kunst werden bege leid door onthullingen over verleden en toekomst. Al met al heeft „Da Costa" het seizoen uitstekend ingezet met deze goede greep in de buurt van Schagen. Een geanimeerd bal besloot de zeer ge slaagde uitvoering. NOG MEER DUITS HOUT Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Zaterdagavond aangekomen een tweede schip met geschild hout uit de Russische zone in Duitsland. Het Noorse s.s. „Regin" voerde van War- nemiinde ruim 480 vadem hout aan. BIJ Santpoort TIJDELIJK ONDERDAK IN FINSE SCHOOL Het is nodig dat de school van de Vei-eni- ging voor Christelijk Nationaal Onderwijs te Santpoort uitbreiding van lokaliteit ver krijgt. De bouw van een Finse school, op een nabij de Irissenstraat gelegen terrein, zal tijdelijk kunnen voorzien in de uitbrei dingsruimte. Hiervoor is echter niet, zoals bij de oprichting van een nieuw te stichten school, een waai-borgsom nodig, zodat aan de raad wordt voorgesteld het gebouw in bruikleen aan genoemde instantie af te staan. Velsen Reinigingsdienst trof voorzorgsmaatregelen Door de dikke mist heen kon men van morgen vroeg in de gemeente Velsen een aantal zandstrooiers van de Reinigings dienst waarnemen, die er op uitgetrokken waren om de weggebruikers voor de gevol gen van de gladheid te behoeden. Hieraan is het stellig mede te danken, dat op dit moment verkeersongevallen ten gevolge van de gladheid en het slechte zicht uit- bleven.- Hoewel de NACO-bussen enige vertra ging ondei-vonden, kon niet van een stag natie in de diensten gesproken worden. VOLTOOIING VAN WERKPLAATS VOOR ARBEIDSTHERAPIE UITGESTELD. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de beslissing op drie verzoeken van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden om vergunning tot het uitbrei den van het Hoogovenbedrijf door het op richten van: een kaapstand bij de oveidaad- ki-aan van Walserij-West; van een kaap stand bij de nieuw te bouwen gietmachine, en van een werkplaats voor arbeidsthera- pie, door hen is verdaagd, op grond dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daai'omtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. INTREKKING RAADSBESLUITEN. Bij raadsbesluit, met goedkeuring van Gedeputeerde Staten, werden in hét begin van dit jaar een tweetal bouwterreinen in het villapark „Velserbeek" verkocht aan C. de Jong te Velsen en G. A. Bosselaar te Rijswijk. Deze heren hebben thans bericht, dat zij geen prijs meer stellen op de aankoop, zo dat burgemeester en wethouders de raad voorstellen dit besluit in te trekken. „Roderik de Tovenaar op tournée. De onderwijzersvereniging „Kennemer- nd", die als vanouds de Sint Nicolaas- v ïering voor de Velsense schooljeugd ver- :orgt, komt vanavond met het kleurige to neelstuk „Roderik de Tovenaar" in de Weyman voor het eerst voor het voetlicht. Een deel van de Adolf van Nassau-scho- lieren zijn hier de gasten. Dinsdagavond wordt het stuk in Concordia (Velsen- Noord) voor de Ir. Krijgerschool en de Jan Ligthartschool opgevoerd en de Moerberg- school en de Theo Thijssenschool komen Donderdag 2 December in Thalia aan de beurt. Voor de Velser-beek- en Ossendorp- school wordt „Roderik" weer in Concordia op Vrijdag 3 December gegeven en tot slot gaat de rest van de leerlingen der Adolf van Nassauschood ^Maandag 6 December weer naar „de Weyman". Gemeentediensten worden enigszins gereorganiseerd In de raadszitting van Dinsdag wordt de verordening voor de technische dienst van het Plantsoenbedrijf aangevuld in verband met de taak, die aan het bedrijf is opge dragen met betrekking tot de aanleg en het onderhoud van de gemeentelijke sportter reinen. In de instructie voor het bedrijf van en water staat vermeld, dat het kantoor van 9 uur voormiddag tot 5 uur namiddag voor het publiek is geopend. Reeds vóór 1940 is het sluitingsuur om practische re denen tot des namiddags 4 uur terugge bracht en tijdens de oorlogsjaren werd de „tussen-de-middag" sluiting ingevoerd. Het college van B. en W. acht het noodzakelijk deze regeling ook nu te handhaven. De functie van adjunct-directeur bij gas en water is opgeheven, zodat bij eventuele branden,, waarbij de directeur is verhin derd aanwezig te zijn thans de comman dant van de brandweer of een door Bür- gemeester en Wethouders aangewezen ambtenaar de taak van de directeur over kan nemén. Salarissen van wethouders worden verhoogd Burgemeester en Wethouders van Vel sen geven de raad in overweging een ver zoek te richten aan Gedeputeerde Staten om de jaarwedden van de wethouders mét ingang van 1 Januari 1949 te'verhogen tot 4000. Het college is tot dit besluit gekomen, omdat de gestegen kosten van levensonder houd het noodzakelijk maken de salai'issen aan te passen aan de van hogerhand ge stelde normen voor de bezoldiging van wethouders. ONDERWIJZERS-VERLANGENS. Namens de Velsense onderwijzers is het verzoek gedaan aan de raad om de nage laten betrekkingen van alle leerkrachten van het openbaar en bijzonder lager on derwijs in deze gemeente die komen te overlijden een uitkering toe te kennen ge lijk aan het bedrag dat de overledene ge durende een periode van drie maanden, onmiddellijk voorafgaande aan de dag van overlijden aan salaris heeft genoten. Het voorstel is om advies in handen van B. en W. Voorts verzoekt men om een regeling omtrent vei-goeding voor verplaatsingskos ten bij overplaatsing en sollicitatie op basis van een vast te stellen rijksregeling. Ook dit verzoek is in handen van B. en W. om advies. BENOEMING LERAREN AAN DE HANDELSAVONDSCHOOL. Op de voordracht voor de benoeming van leraren aan de Handelsavondschool staan de heren H. Horbeek en P. D. A. Veen; beiden komen in aanmerking voor een vaste benoeming. Als leraar in tijdelijke dienst worden'ge noemd de heren J. H. Muller en S. de Jong. Dinsdag zal de raad beslissen over deze voordracht. NIEUWE COMMISSIELEDEN VOOR DE HEER H. HOMBURG. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van Dinsdagavond zal een lid van de com missie van bijstand voor onderwijszaken, in het beheer der openbare werken en van voorbereiding voor de plaatselijke straf wetgeving benoemd worden als het gevolg van het bedanken van de heer H. Homburg als raadslid. HEFFING VAN LEGES. De Velsense raad zal Dinsdagavond vast stellen eep. verordening tot heffing van leges ten behoeve van de gemeènte. Bij de wet van 24 Juli is het Legesbesluit Bevol kingsregister vervallen verklaard, de ge meenten krijgen de bevoegdheid gelden te heffen voor het verstrekken van inlichtin gen uit de bevolkings- en verblijfregisters. Deze aangelegenheid was vroeger gere geld in de plaatselijke legesverordening en zo meent het collega van B. en W., dit dient ook thans weer zo te worden. Tevens zal dan het „huwelijkstarief" worden her zien. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 16) Het was het onbehaaglijkste moment van Carey's leven. Zij werd beurtelings rood en bleek en mompelde iets, dat klonk als „Maar nicht Honor ia toch" maar de woorden werden overstemd door Dennis' lach. Hij wierp zijn tante een kushand toe en. zei: - Lieve schat, wat vreselijk drama tisch! U verstaat inderdaad de kunst leven in de brouwerij te brengen! Wij vervelen ons tenminste niet. De heer Aylwin keek hem aaix met een blik, die het midden hield tussen verge vensgezindheid en afkeuring en keerde zich om, om op zachte toon iets te zeggen. Maar behalve, dat hij begon met „Beste Honoriaverstond niemand er iets van behalve zij. Zij tr.ok een gezicht zoals Nora gedaan had tegen Dennis en maakte een gebaar, waardoor al haar ringen be gonnen te schitteren in kleine regenbogen. Haar stem imiteerde de zijne. Beste Mark! Ga toch zitten en drink een kop thee. Magda, breng een kopje thee voor mijnheer Aylwin. Nora, het is jouw beurt om te schenken. Dat is maar 't beste ookjij zult tenminste de theepot niet laten vallen als ik je laat schrikken, en Honor waarschijnlijk wel. Welnu, is er niemand van plan iets te zeg gen? Onthoud goed, dat dit jullie beste gelegenheid is. Als jullie er geen gebruik van maakt, zal er naderhand niets meer aan te doen zijn, daar zal Mark voor zorgen. Des heren Aylwin's zandkleurige wenk brauwen gingen omhoog, maar hij uitte geen woord van protest. Daar hij Honoria Maquisten veertig jaar van zeer nabij had gekend, wist hij maar al te goed, dat iedere tegenstand haar aanspoorde tot taaier volharding. Als het in haar bedoe ling lag om een scène te maken, dan was er een scène. Hij nam zijn kopje thee van Magda aan, ging zitten en bekeek de ge plaagde familieleden. Robert was degeen, die zijn stemming het meest liet blijken en die tevens het duidelijkst liet merken, dat hij zich wilde beheersen. Hij keek woedend voor zich uit, maar had zichzelf goed in de hand. Hij was ouder dan de anderen rijper een man met een eigen zaak. Honoria moest eigenlijk niet neen, dat moest zij werkelijk niet doen. Het was duidelijk, dat Honoria de enige was, die pleizier in de situatie had. De rode krullen trilden en de diamanten flik kerden. Niemand iets te zeggen? Wat een eensgezindheid! Nu, als jullie dan allemaal tevx-eden zijn, kunnen jullie dat ook wel zeggen. Niemand heeft toch zijn tong ver loren Robert? Hij was werkelijk volkomen beheerst. Niemand zou het hem verbeterd hebben, toen hij effen zei: Is dit eigenlijk allemaal, niet een beetje overbodig, tante Honoria? Wat u met uw eigendom doet, is alleen uw eigen zaak. Ik hoop, dat u niet denkt, dat iemand van ons dat in twijfel trekt. Mevrouw Maquisten vereerde hem met een blik vol glimlachende boosaardigheid. Als ze een ogenblik geleden al op Nora had geleken, nu was zij sprekend Dennis. Mijn beste Rob, dat is een beminne lijke gemeenplaats. Denk je werkelijk, dat je je er daarmee af kunt maken? Wat ik jullie allemaal vraag en op het ogen blik zeer speciaal jou is of ie tevreden bent of niet? Hij trok zijn wenkbrauwen samen. Op een dergelijke vraag kan ik on mogelijk antwoorden. En waarom niet? Hij slaagde er in een glimlach te voorschijn te brengen. U hebt het volste recht alles na te laten aan wie ook. Dat is vgor mij vol doende en dat behoorde ook voor u vol doende te zijn. Zij knikte en zei: Heel handig! Je bent een uitstekend zakenman. Nora? Nora hield de zware theepot in even wicht. Haar ogen waren even helder en hard als die van Honoria Maquisten. Wat wilt u, dat ik zeggen zal dat u er nog bent en volkomen gezond van geest? Ik heb nog nooit gehoord, dat iemand daaraan twijfelde. Vier ogen ontmoetten elkaar in een uit dagende blik; het was alsof er degens ge kruist werden. Dennis zei: Gelijk spel. Mevrouw Maquisten knikte. Honor? Honor sloeg haar ogen neer en., vouwde haar benige vingers in en uit in haar schoot. Niets te zeggen? Je tong ingeslikt? Er valt niets te zeggen. De woorden klonken als een verschrikt gefluister. Wou je daarmee te kennen geven, dat je ook wel zo goed wilt zijn om te er^ kennen, dat ik met mijn bezit kan doen wat ik wil? Ja. Dennis? Maar lieve schat van een tante! Hoeft u dat te vragen? Ze antwoordde droog: Het kan mij niet schelen, wat ik hoef, in ieder geval doe ik het. Hij stond op uit zijn stoel, ging naar haar toe en bleef daar op zijn kruk leunen. Weet u, dat u op een geweldige ma nier plagiaat pleegt? Het lijkt wel, alsof wij „King Lear" spelen en edan ben ik waarschijnlijk Cordelia. Ik heb haar altijd een onvergelijkelijke kankerpit gevonden en jk zal dus een geheel nieuwe opvat ting van de rol geven. Inderdaad, mijn allerliefste tanté, geloof ik, dat u zelf het beste weet wat u doen moet, en alles wat u doet, is, wat mij betreft, in- orde. Met welke gloednieuwe opmerking ik mijn af- scheidsbuiging maak of zou maken, als ik het kon met die kruk! en het geachte publiek zou willen uitnodigen om te ap plaudisseren. De heer Aylwin klapte prompt in zijn handen. En nu Honoria, zei hij, vind je het ook niet beter om het gordijn te laten zakken? Toneelopvoeringen gedurende de maaltijd zijn heel slecht voor de spijsver tering en zoals je weet ben ik een harts tochtelijk liefhebber van juffrouw Dee- ping's theegebakjes. (Wordt vervolgd). Beverwijk Jeugd in het bedrijfs|even In het raam van de „Sociale v welke door de Katholieke a k dag" weging Zondagmorgen in BeveS0tsb^ I georganiseerd, sprak in het vel,I'Jk „Kennemerland" de heer De V g?eb°uw onderwerp „De jeugd m het betaiS" ha Hij begon zijn betoog met er on eV(®", dat het probleem van de joneL Wijz«n bedrijfsleven weinig aandacht 1 'n he' leven thans in een tijd, waarin 1 W>j d§ jeugd, mede door de vooreaaï!?" Van logsjaren, weinig verwacht aldii °°N en veel jongeren zijn inderdaad ieker gen en het antwoord op de vraao la" voor de hedendaagse jeugd doen Wa,1 w'i schamend voor ons moeten zijn be* De tijd van de beroepskennis' zo vervolgde spreker; immers 1^' ren zijn door de ontzaglijke m«T ]on§«- der bedrijven, niet meer in de heid een beroep te kiezen. Van de b- voor beroepskeuze, die de srnl, dacht verdienen, wordt nog veelT aan" gebruik gemaakt. Spreker noemde ï"11* vloed, welke van fabriek en W ln" gaat niet direct goed; slechte invloeden zijn in de kali. 1 hand over hand toegenomen, Ook 'J® de heer De Vos, de maatschema, a iu! kracht van de jeugd, door hS£\f°<<- te onregelmatig te laten werken heiïl of ren. De verkeerde invloeden van h u drijfsleven moeten worden eem,v e' waarvan een gezond gezins,^^ juiste tegenhanger werd genoemd.' Bonte avond van de AJc De afdeling Beverwijk van da a to heeft Zaterdagavond in de bovenLi veilinggebouw ,,'t Centrum" een teslL? bonte avond gegeven. Het prograS 5 verzorgd werd door de „TrekvojS „Rode Wachten" viel bij de talrifke wezigen kennelijk in de smaak Y, declamatie en volksdansjes voerden jongens en meisjes verschillende lei», spelen op waarvan „De geleende koe pan" en „Wie de laan uitmoest" getiiM.. dat er door de jongeren van defe beweging serieus gerepeteerd was Na de pauze werd onder meer nog een film vertoond over een der kamphuizen Aan het begin van de avond smak it heer G. van Leyden een welkomstwoord Kajotters en St, Nicolaas De Kajotters van Onze Lieve Vrouw va» Goede Raad in Beverwijk zullen op Woer- dag 8 December in de St. Jozefzaal een Si' Nicolaasavond houden, met zang toneel en muziek. Ook zal de goede Sint metziin knecht een bezoek brengen. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Door B. en W. van Beverwijk werden de volgende bouwvergunningen verleend- W. Hoogeboom, Tulpenlaan 15, plaatsen van een schuur, bestemd voor hoenderhok' F. Meulemans, Alkmaarseweg 240, plaat! sen van een houten loods, bestemd voor eierensorteerbedrijf; Fa. De Ruyter en Groot, Meeresteyn- straat 19, uitbreiden van een gebouw voor botei-opslag; W. Stoutenbeek, Vondellaan 18, veran deren van een woning; F. H. J. Beentjes, Duinwijklaan 18, bou wen van een broeikas; G. de Nijs, Adrichemstraat 64, ver anderen van een pakhuis, bestemd voor ijssalon aan de Schans 3; I. J. van Nurm, Moensplein 10a, geheel vernieuwen van vier sctiuren achter de percelen Kuikensweg 115, 117, 119 en 121; L. van Etten, Hoflanderweg 7, gedeelte! lijk vernieuwen en veranderen van een woning aan de Hoflanderweg no, 1. DE PRACTIJK DER VOORLICHTING De Katholieke bond voor het Gezin geeft Dinsdag een avond, waarop rector Ant, Jansen, directeur van de Katholieke Actie in het K.S.A.-gebouw aan de Peperstraat zal spreken over „de practijk der Voor lichting". KERSTSPEL VOOR K.A.B. Op Dinsdag 14 December zal de toneel vereniging „Lekenspel" ,uit Bussum een Kerstspel opvoeren in het K. SA-gebouw aan de Peperstraat voor de Katholieke Arbeiders Beweging, Land en Tuinbouw- bond en de Middenstandsvereniging in Beverwijk. WAT DE BAZAR OPLEVERDE Het bestuur van de dameskrans der Be- verwijkse Harmoniekapel maakt bekend, dat de bazar, die gehouden is op 6 en 7 November, een bedrag van 1450 heeft opgebracht. Het geld is bestemd voor het instrumentenfonds van de Beverwijkse Harmoniekapel. KLAVERJAS-NIEUWS De klaverjasclub „Vriendenkring" heeft de derde wedstrijd in het Beverwijkse Wijker- toren-tournooi, gespeeld tegen DSV uit Am sterdam, gewonnen. De stand luidt thans: Vriendenkring 25733 punten 8 marsen 12 gewonnen; DSV 218#» puntén 6 marsen 6 gewonnen. Burgerlijke stand GEBOREN: Johanna, Cornelia, d. van A, Spek en C. M. van der Elzen; Adriana J. M, d. van C. H. Sprangers en J. A. Fenger; Petrus H. M„ z. van P. C. Duinmeyer en M, S. E. Moné; Theodora H., d. van H. Ver- donck en K. Kuil. Ondertrouwd: M. J. Duffels en A. Schaap— E. Zeilenga en J. Hoekstra; P. Lustig en G, LubachP. Passchier en Fr. Bot. GETROUWD: Fr. Vos en A. M. Niesten, P. Vennik en A. Robregt; J. J. Huider en A. M. Ledoc. OVERLEDEN: H. Delage, 49 J.I A, Zwart, 79 j.; J. Blom, 80 j. „DE SPOOKTREIN" De R.K. Toneelvereniging T.O.V. MJ voor haar uitvoering, welke op 9 Februa in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk a plaats vinden, in studie genomen^het kende toneelstuk „De Spooktrein De regie is ook deze maal in handen va de heer H. van Zijl. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen Vrijdag 26 November. Schena van Rotterdam. Siegfield v. Swa Freenström van Huil, Gunbörg van acgei. Rouen van Boston. Bright Side van Bo Urae Vyadis van Rotterdam, Anna Dan Calais. Lena van Hernösand, Hooglar Grandsjesmouth. Lucian van Krager S van Potka. Sparta van Newcastle. Vreo van Frederiksham Nordkop van Hu van La Palice. n.3f Vertrokken 26 Novmeber: Cleng Warnemunde. Irwell naar Goo{£j^° nmen Rotterdam. Bernhard V naar Emde naar Middlesborough. Cordoba burg. Nykle naar Rotterdam. Hos n terdam. Larik naar Estrand. November: Binnengekomen Zaterdag 27 N Médé van Caen. Stort van Tygemouth tish respect van Apadan. «a ewind Blyth. Vard van Flikkefjord. Vidjanus^ van Cark. Régin .van Warnerouu Festmanrot van Tragerö.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6