IJmuider Courant Bramuglia probeert Berlijnse muntkwestie te regelen Val van Nanking aanstaande Haarlems Dagblad Sjarifoeddin gearresteerd Berlijnse communisten stellen „Oostelijke" gemeenteraad in „Wij hadden geen slechte bedoelingen" zeggen Amersfoortse kampbewakers 63c Jaargang No. 19106 9 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, jgl. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), jerrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Xelei 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Opratw Waarlnratfjc ioucant drain 16$6) Woensdag December 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25. Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem pTEL U EENS VOOR dat er geen derde S wereldoorlog komt. Sommige mensen nen zeker te weten dat hij wel komt, fdioon zij er eigenlijk niets van weten. i deren, de meesten, denken er maar lie- niet'over. Ik verzoek hun dit wel te fin en zich voor te stellen dat hij niet mt Nu moet daar wel een aannemelijk «ef bij gegeven worden. Een nuchter- fiend motief. Laat ons zeggen dat hij komt, omdat partijen geen kans zien, te winnen. Zij zullen zoveel atoom- wnmen, straaljagers, raketten, gifgassen wat nog meer onder de verzamelnaam t zwaard" verstaan wordt vervaar- dat zij er geen verdediging meer wmweten. De harnassen om in de stijl ■fbliiven zÜn tegen het zwaard niet 'toet opgewassen. Wie beginnen mocht zou t de ander tegelijk zichzelf vernietigen SkÉï het onmiddellijke antwoord, dat fgja ten deel zou vallen. Is dit motief on gelijk? Neen. Welnu dan: Laten wij het ons voorstel- Natuurlijk is het beter phrasen te ver fden en dus praten wij niet over „nooit 7" Oorlog". Neen, alleen maar over geen Lde wereldoorlog binnenlaat ons vijftig jaar. Het is waar dat Ssén het einde van de eerste en het begin -■•fde tweede maar een goede twintig jaar T*^en hebben, maar-dat is toch waarlijk voldoende reden om aan te nemen, dat -'iedere twintig jaar een zal uitbreken. Vetwaar? Wie zoiets wel aanneemt be- I 'int slechts een soort bijgeloof. I Wanneer wij ons dus voorstellen, dat er In een halve eeuw geen wereldoorlog meer uitbreken, treft het u dan ook niet hoe eni* mens zich zijn levenstijd zit te ver dien? Hij jaagt. Hij is prikkelbaar. Vaak «omber. Hij zegt duister, ook als hij zijn - ian onderhouden en zelfs zijn be lt betalen, dat hij hier allang weg zou als hij wist, waarheen te gaan. Hij talenkt ni,et dat het hem in Brazilië, Transvaal, Tahiti of zelfs Nieuw-Zeeland lecht bevallen zou, omdat hij zijn werk en rijn vrienden, zijn sigarenhandelaar en zijn '■loper, zijn stad en zelfs Den Haag zou aissen. Hij beseft niet hoe hij zich in zulk ia gebied zou voelen, terwijl er geen oor- !(4 uitbrak en ze hem'uit Holland schre ien niet zonder ironie: Hoe gaat het je kar toch? Ons gaat het hier best. Lief- ^ck is al afgetreden; het was niet meer ïïeik een eenvoudige en niettemin rede- Se veronderstelling, nietwaar: dat er geen He wereldoorlog op til is. En daar zitten ti5 nu in overgrote meerderheid niet aan aantrekkelijke mogelijkheid te geloven. Terwijl het leven zo kort is. Met al dat «jaag van deze tijd wordt het er vooral •Hlanger op; soms lijkt het zich voort te rieden met de snelheid van Fanny. Weet rog wie Fanny was? Ik wel, ik heb het sihouden, al is er sindsdien alweer zoveel sseurd. Wij moeten oppassen. Hoeveel sdemensen zijn er al niet geweest, die als h er eenmaal uit waren uit hun werk, Rattel ik gingen zitten treuren over al v.jn gemiste mogelijkheden, gekweld door ijl besef dat zij vergeten hadden te leven? Het moeten er tallozen zijn geweest. En ik reesdat'hun corps in deze tijd met grote ieuwe lichtingen wordt aangevuld. Laat ons oppassen. Zelfs als er tenslotte innen dat aantal jaren wèl oorlog mocht omen zullen wij het veel beter gehad heb- an als wij in deze tijd de zeer verdedig- are idéé hebben gekoesterd, dat hij niet jut, Ik hoop dat u nu niet gaat twijfelen. Haar mijn mening komt hij niet. En als dit inzicht overheerste zou er meer onder- Kiningsgeest zijn. Er zou dan ook niet al ia maar aan economische overeenkom en en aan herbewapening gedacht wor- ia een kil, materialistisch program ■ja er zou een werkelijk élan ontstaan. Ka zou meer aandurven dan die vanouds- xproefde en ondeugdelij k-gebleken com- rómissen van onzekerheid en eigenbelang: rïdragen. Men 2ou meer moed en fris Möatief ontwikkelen. Gij weet wel, wat k bedoel, want het is hier al vaak gezegd. Indien ik gelijk krijg zult gij dit binnen r'sele jaren zien geschieden. Men zal, met rjwondering eerst, tot het besef komen ia er eigenlijk geen derdp wereldoorlog op i is. Men zal de bange droom van zich af hadden en tot de ontdekking komen, dat ra jaren ongebruikt voorbij heeft laten san, waarin men grote nieuwe dingen tot rad had kunnen brengen. Zelfs zal een ailal lieden op de gedachte komen die "ogepoetst uit de Oude Doos te voorschijn El worden gehaald en er weer heel nieuw .Men dat met wat meer verdraagzaam st en wat meer bewegingsvrijheid (ook r;or andere mensen) wel iets te bereiken ralt. Het zal die mensen zelfs aanmoedigen, iemand, die een hoge positie bekleedt en iewege geacht is zal ontdekken, dat er flensen bestaan hebben die hun doel be- reikten met toegeven inplaats van met kop- figheid, beschuldigingen en dreigementen. Dit zal een ware openbaring zijn. Hij zal ?Joofd worden en bijval vinden. De mens sl opnieuw op de gedachte komen, dat hij tamste een vredes-periode kan scheppen rU hij maar door hoger denkbeelden wordt tel, dan sinds 1914 de boventoon ge- «erd hebben. Want dat is wel droevig pweest. Xu hoor ik al iemand zeggen, dat hij dit Ces niet gelooft. Maar laat hem het tegen- ia! eens proberen te bewijzen. Dat kan hij flii. Waarlijk, het is zeer wel mogelijk dat 5binnen vijftig jaar geen derde wereld- dog komt. Voor iedereen is het denkbaar. gij dit erkent, waarom bederft gij dan 3 levensvreugde met het tegendeel aan i semen? R. P. Volgens United Press heeft Antara. het spublikeinse persbureau, heden medege ld dat Amir Sjarifoeddin, één der lei- van de communistische opstand op :-Vai Maandag door republikeinse troepen gearresteerd tezamen met dr. Soeripno, «vroegere republikeinse vertegenwoordi- ie Praag. De arrestatie geschiedde te Pmboe, io kilometer Noord-Oostelijk ■roPoerwodadi op republikeins gebied. Sjarifoeddin, de vroegere premier, leidde m de verovering van Madioen door de p.I., een belangrijke communistische jppeneenheid, die zich in het berggebied luerillataktiek oefende. Resolutie ter instelling an een neutrale commissie van financiële experts Dr. Juan Bramuglia. de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft gisteravond een resolutie opgesteld ter oplossing van de Berlijnse kwestie, die hü bij de Veilig heidsraad wil indienen. Naar verluidt zou in de resolutie het volgende worden voorgesteld: Instelling van een commissie van Finan ciële deskundigen uit de zes „neutrale" leden van de Veiligheidsraad. Assistentie voor deze coipmissie door personeel van het UNO-secretariaat te be noemen door de secretaris-generaal Trygve Lie. Overleg van dc commissie met deskun digen van de vier bezettende mogendhe den in Berlijn. Beëindiging van het werk der commis sie per einde December. De aangewezen deskundigen moeten po gen in overleg met de betrokken mogend heden voorwaarden op te stellen voor de uitvoering van de richtlijnen van 30 Augustus betreffende invoering in Berlijn van de Sovjet-mark en de controle op de uitgifte en circulatie en regels betreffende bank- en credietfaciliteiten en de handel van Berlijn met de buitenwereld. Ingeval men niet tot overeenstemming zou komen zou de commissie van deskun digen een gedetailleerd rapport moeten uitbrengen aan de voorzitter van de Veilig heidsraad. Aanvaardbaar. De afgevaardigden der drie Westelijke mogendheden zijn gisteren bijeengekomen om te onderzoeken in welke vorm zij hun instemming zullen betuigen met de tussen komst van een comité der „neutralen" voor de regeling van het muntprobleem te Ber lijn. In Westelijke kringen is men alge meen van oordeel dat het nieuwe plan van Bramuglia door de Westelijke mogendhe den zal aangenomen worden, doch dat deze alvorens zich tot iets te verbinden, de be voegdheid en de taak wensen vast te leg gen van het nieuwe comité. Grote meerderheid voor Spaak's nieuwe kabinet De Belgische Kamer van Afgevaardig den heeft Dinsdag met overweldigende meerderheid haar vertrouwen uitgesproken in het nieuwe coalitiekabinet van Paul Henri Spaak. De beide meerderheidspar tijen katholieken en socialisten stem den voor de regering, de liberalen en com munisten tegen. Er werden geen officiële cijfers over de stemming bekendgemaakt, daar de president van de Kamer de leden had verzocht zich door opstaan vóór^ de regering uit te spreken. Eerste minister en minister van Buiten landse Zaken Spaak had tevoren de leden der nieuwe katholiek-socialistische rege ringscoalitie aan de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers voorgesteld en de regeringsverklaring voorgelezen. De voornaamste taak van de nieuwe re gering zal zijn met alle mogelijke middelen de werkloosheid, die in vele takken van bedrijf een dreigende vorm begint aan te nemen, te bestrijden. Inzake de koningskwestie blijft de Bel gische regering trouw aan de verklaring van Maart 1947, op grond waarvan zij be reid is iedere gelegenheid te baat te nemen, die kan leiden tot een grondwettelijke op lossing van dit moèilijke en pijnlijke vraag stuk. De regering doet een beroep op allen, opdat de besprekingen waartoe de konings kwestie nog aanleiding zou kunnen geven, in een atmosfeer van waardigheid en van eerbied voor iedere overtuiging zullen ver lopen. De regering heeft besloten een commissie in te stellen, samengesteld uit leden van het parlement en van juristen, die als opdracht zal hebben de toepassing te bestuderen van de constitutionele principes met betrekking tot het uitoefenen der koninklijke preroga tieven. By Koninklijk Besluit is gratie verleend aan S. E. Koopmans, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden en aan J. van Joolen, die door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf veroordeeld werd. In beide gevallen is de doodstraf in levenslange gevangenisstraf veranderd. In goed ingelichte kringen wijst men er tevens op, dat de voorstellen van Bramu glia geen betrekking hebben op al de vraagstukken waarover onder de grote mogendheden te Berlijn verschil van me ning bestaat en dat er onder deze voor waarden geen sprake kan zijn van een „bemiddelingsplan". In dit plan wordt slechts de oprichting voorgesteld van een comité ter unificering van de munt te Berlijn. Ruslands houding. Anderzijds logenstraft de Argentijnse afvaardiging ten stelligste de berichten, volgens welke Bramuglia zou verklaard hebben dat hij de instemming van Wis- jinski heeft gekregen. Het is nochtans mo gelijk dat de Russische afgevaardigde in de loop van de dag zijn instemming zal be tuigen aan de voorzitter van de Veilig heidsraad, tezelfdertijd als de Westelijke mogendheden. Deze laatste leggen er de nadruk op dat de formule van een neutraal lichaam voor de regeling van het munt probleem voldoening schenkt en dat slechts détailkwesties moeten worden geregeld. Anderzijds verklaart men in Amerikaan se kringen, dat de beweerde instemming van Wisjinski met Bramuglia's voorstellen moeilijk on overeenstemming kan ge bracht worden met de door generaal So kolofski te Berlijn afgelegde verklaringen, waarin hij het plan voor de oprichting van een buitengewone gemeenteraad in de Oos telijke sector van Berlijn steunt. Deze steun van officiële zijde aldus verklaart men in deze kringen kan slechts de verdeling van de vroegere Duitse hoofdstad in de hand werken, hetgeen de vierlandencontröle op de munt nog meer zou bemoeilijken. Westelijke gouverneurs zijn het nog niet eens De drie Westelijke militaire gouverneurs in Duitsland zijn tot vrijwel algehele over eenstemming gekomen ten aanzien van de functies, de samenstelling en de bevoegd heden van een permanente „militaire vei ligheidscommissie" voor Duitsland, doch konden niet tot een oplossing komen betref fende de nog bestaande meningsverschillen over het bezettingsstatuut. De Franse delegatie verklaarde dat zo wel de punten waarover overeenstemming was bereikt als de andere rechtstreeks aan de regeringen der Westelijke mogendhe den zouden worden voorgelegd voor uit eindelijke beslissing. Protestbrief der Westelijke militaire gouverneurs aan Sokolofski Een foto van ons jongste prinsesje. Tijdens een massale betoging in de Ber lijnse Staatsopera hebben de Berlijnse communistische leiders Dinsdag een nieuw gemeentebestuur en een gemeenteraad voor Oost-Berlijn benoemd en daarmee de poli tieke splitsing van de stad in twee delen definitief gemaakt. Fritz Ebert, zoon van de eerste Duitse rijkspresident, werd tot voorzitter gekozen en meteen beëdigd. De communistische fractie benoemde verder een „voorlopige" gemeenteraad, die bedoeld is voor geheel Berlijn. Met algemene stemmen werd besloten de in October 1946 door mjddel van alge mene verkiezingen gekozen gemeenteraad van het mandaat vervallen te verklaren. Volgens Reuter scheen de menigte „ma tig geestdriftig" en applaudisseerde „apa- tisch" of stond brood te eten. Bij de in vallende duisternis gingen grote aantallen naar huis, terwijl de toespraken nog aan de gang waren. Er wordt aan toegevoegd, dat de me- ijigte „bijna uitsluitend bestond uit bewo ners van de Oostelijke sector en arbeiders, die van fabrieken in de Oostelijke sector vrijaf hadden gekregen". Er was geen stroom van demonstranten uit de Weste lijke sectoren, zo meldt Reuter tenslotte. Berlijns wettig gekozen magistratuur onder leiding van mevrouw Louise Schro der, zal bijeen komen in de woning van mevrouw Schroder in de Amerikaanse sector ten einde de situatie te bestuderen, die is ontstaan door de verkiezing van een magistratuur, welke gesteund wordt door vertegenwoordigers van de Oostelijke sector. De drie Westelijke militaire gouverneurs in Duitsland hebben een brief doen toeko men aan maarschalk Sokolofski, de Sovjet- Russische gouverneur, waarin zij de ver kiezing van nieuwe functionarissen in het Berlijns gemeentebestuur in de Oostelijke sector van Berlijn „onwettig" noemen, en aandringen op toepassing zonder voorbe houd van de Berlijnse constitutie, zoals deze door de vier bezettende machten is goedgekeurd. De brief is door elk der drie gouverneurs afzonderlijk, doch in gelijkluidende ter men, verzonden, tevens als antwoord op de eerder van Sokolofski ontvangen brief. Chinese regeringsbureaux naar Kanton en Tsjoenking NANKING. 30 November (United Press). De Chinese communisten begonnen van daag een tangbeweging om Nanking te ont wikkelen, waardoor de nationalistische hoofdstad in groot gevaar is komen te ver keren. De toestand in Nanking was zo ernstig, dat de nationalistische regering van Tsjang Kai Tsjek plannen uitwerkt voor een snelle evacuatie naar Kanton en Tsjoengking. Het lükt erop, dat Nanking binnen enkele dagen zal vallen. De Amerikaanse ambassade heeft de Amerikaanse onderdanen in Nanking laten weten dat zij zich gereed dienen te houden om Donderdag naar Manilla te vertrekken. Behalve de nationalistische hoofdstad wordt Shanghai eveneens bedreigd. Waar nemers zijn van oordeel, dat wanneer Nan king in communistische handen valt, Shanghai eveneens spoedig een communis tische prooi zal worden. Een Chinese autoriteit verklaarde heden Gisteren is Openbare Werken begonnen met het opbreken van de tramsporen als onderdeel van de reorganisatie van het Haarlemse Stationsplein. Zoals men weet, komt op de plaats, waar eens lijn 1 en de Leidenaar knarsend stilhielden een brede vluchtheuvel ten dienste van de bus reizigers. De werkzaamheden op het Stationsplein staan los van de herasfaltering van de binnen stad. Deze komt pas in het voorjaar aan de beurt. - Op de fotoeen wissel wordt „gelicht". dat vliegtuigen en oorlogsschepen van de nationalisten opdracht hebben ontvangen de rivier de Jangtse en de haven van Shanghai binnen tien dagen te verlaten en naar Formosa te vertrekken. In de regeringsgebouwen bracht men* vandaag reeds alles in gereedheid om te vertrekken naar Kanton, ongeveer 1000 kilometer naar het Zuiden. De communisten hebben Hsoetsjou om singeld en 150.000 man nationalistische troepen buiten gevecht gesteld. Daarna zijn zij naar het Zuiden doorgestoten langs de spoorlijn HsoetsjouNanking en hebben Pengpoe bestormd, 150 mijl ten Noorden van Nanking en het laatste bastion voor de hoofdstad. Pengpoe is slechts $wak ver dedigd. Communistische voorhoeden zijn langs de Gele Rivier opgedrongen zowel ten Oos ten als ten Westen van de hoofdstad en het lijkt erop, dat zij naar een zwakke plek tasten om de rivier over te steken. Vyfde colonne. Neutrale personen verklaarden vandaag openlijk, dat zij bang zijn voor een com munistische vijfde colonne zodra de com munistische troepen de stad dicht genoeg genaderd zijn. Men is van mening, dat de communistische vijfde colonne in Nanking sterk genoeg is om een straatoorlog te ont ketenen. Er zijn tekenen die erop wijzen, dat het moreel van de nationalisten op verschei dene punten in het Noorden ineenstort. Een half millioen communistische troepen stroomt op het ogenblik van het Noorden uit Noord-China binnen. Het enige krach tige en moreel hoogstaande leger in Noord- China is dat van generaal Foc Tsoyi dat is opgesloten in het gebied van Tientsjin en Peiping. Een militair zegsman was van mening, dat Shanghai en Nanking niet meer gered kunnen worden. De enige hoop voor Tsjang is nog om ver genoeg naar het Zuiden te trekken en zijn strijdkrachten daar met Amerikaanse hulp te reorganiseren om al dus straks een kans te maken terug te slaan vooi'dat de communisten heel China onder controle hebben. Reuter meldt nog, dat maarschalk Tsjang Kai Tsjek het bevel gegeven heeft de ge zinnen van het militaire personeel uit Nan king te evacueren en heeft doen weten, dat hij persoonlijk en ter plaatse de verdediging van Nanking zal leiden. Volgens berichten van de laatste daeen bestaat de mogelijkheid, dat Tsjang Kai Tsjek zijn regering op Formosa vestigt als hij op het vasteland verslagen wordt. Verder wordt in deze brieven tegen de Sovjet-autoriteiten de beschuldiging inge bracht, dat zij zouden pogen de stad te verdelen en de uitoéfening van de demo cratische rechten in hun sector te verhin deren door uiteenscheuring van het ge meentebestuur door „straatschenders" toe te laten, gekozen functionarisen te ont slaan zonder instemming van de Weste lijke commandanten en door de geallieer de kommandantura te verlaten. Friedensburg naar het Westen. Ferdinand Friedensburg, de waarnemen de burgemeester van Berlijn, die tot nu toe alle Sovjet-druk weerstaan heeft om zijn kantoor in de Sovjet-sector te verla ten, is Dinsdagavond in de .Westelijke sec tor aangekomen, aanvankelijk met de be doeling niet meer naar de Oostelijke sector terug te keren. Later evenwel verklaarde Friedensburg, dat hij naar zijn bureau in de Sovjet-sector zou teruggaan, doch voeg de hieraan toe: „Ik weet echter niet of ik binnen zal komen". Met verbetenheid heeft Friedensburg al de weken, dat de gemeenteraad van Ber lijn naar de Westelijke sector was over geplaatst vastgehouden aan zijn bureau in de Oostelijke sector. Het woord is aan Gustavc lc Bon: Weinigen kunnen de dingen zien zoals ze zijn. Sommigen zien alleen wat zij willen zien, anderen wat men hun laat zien. Zeep morgen vrij maar ook duurder *Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 2 Decem ber alle beperkende bepalingen ten aanzien van de productie van en de handel in zeep, zeepproducten, was- en reinigingsmidde len, gecalcineerde- en kristalsoda zijn ver vallen. Dit houdt in dat van die datum af deze artikelen in elke gewenste soort mo gen worden geproduceerd en geheel vrij mogen worden verhandeld. Daar de regeringssubsidies voor die oliën" en vetten die de grondstof vormen voor de zeepproductie zijn vervallen, wor den de prijzen voor zeepproducten ver hoogd. Met ingang van 2 December zijn de maximumprijzen voor zeepproducten als volgt: waspoeder 23 cent per pakje van 250 gram; toiletzeep 30 cent per stuk van 90 gram; huishoudzeep 34 cent per dubbel stuk van totaal 225 gram; zachte zeep f 1.04 per kg. De prijs voor scheer zeep blijft ongewijzigd. Vleesranfsoen verlaagd tot 200 gram per week Met ingang van 3 December wordt het vleesrantsoen weer gebracht op 200 gram per week voor dc leeftijdsgroepen A, B en C en op 100 gram voor de groepen D en E (kleine kinderen en babies). Deze terugkeer naar het basisrantsoen is noodzakelijk om de consumptie in over eenstemming te brengen met de binnen landse aanvoer en de import van slacht vee. Handhaving van het indertijd voors hands verhoogde rantsoen van 250 gram per week zou een te grote aantasting van de voorraad ingevroren vlees betekenen, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. „Bevel tot executies kwam van hogerhand" Voor het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam zijn Dinsdag de pleidooien voort gezet in de zaak tegen de Amersfoortse kampbewakers. Mr. P. R. Peters, die Wolff, het „Kerst mannetje", verdedigde, betoogde op juridi sche gronden dat het Hof niet bevoegd is deze Duitsers te berechten. De verdediger van Alscher, mr. H. W. A. la Croix, zei dat de houding van zijn cliënt beter te begrijpen is als -men weet, dat hij van 1914-1918 in Russische krijgsgevangen schap heeft vertoefd en de hel van Siberië heeft meegemaakt. Mevrouw mr. I. Boon protesteerde tegen het feit, dat May steeds in één adem is ge noemd met de overige verdachten. May is slechts één dag in kamp Amersfoort ge weest. Zijn deelneming aan- de executie der Russen achtte mr. Boon niet wettig bewezen. Mej. Terwindt. hoofdstewardess van de K.L.M., die tijdens de bezetting van Enge land uit met een parachute in Nederland werd neergelaten, gearresteerd werd en in Haren gevangen werd gezet, had aan mr. Boon een bl ief geschreven, waarin zij ver klaarde dat May de gevangenen zeer cor rect behandelde en voor goed voedsel zorg de. Mej. Terwindt had in haar gevangen schap'zelfs een radiotoestel van May te leen gekregen. Na de repliek van mr. B. J. Besier kregen de verdachten gelegenheid nog iets tot hun verdediging te zeggen. Berg sprak ongeveer drie kwartier. Hij zei, dat hij zijn benoeming in Amersfoort slechts na hevige protesten had aanvaard, dat hij het als commandant te druk had gehad om zich veel met de gevangenen te bemoeien, dat hij sommigen hunner toe stond bezoek te ontvangen en vaak allerlei exti'aatjes liet uitdelen en dat hij de ge vangenen aan sport liet doen. „Ik heb nooit gevangenen met voorbe dachten rade geslagen of zo mishandeld dat de dood er op volgde", zei Berg. „In de 25 maanden, dat ik commandant was, is door mij 2 a 3 maal het bevel tot strafexerceren gegeven. Iedere in het kamp uitgevoerde executie was van hogerhand bevolen. Ik heb berouw, diep berouw van alles wat ik gedaan heb en wil de volle verantwoording dragen." Kotalla ontkende, dat hij met opzet men sen heeft neergeschoten. De executies wa ren hem bevolen. Hij bestreed ook, dat bij zieke gevangenen heeft geslagen. Hij deed een aanval op sommige getuigen, die vol gens Kotalla, «alles zouden doen om in aanmerking te komen voor een uitkering van de Stichting 1940'45 als oud-illegaal werker". „Maar", zo zeide Kotalla, „dat zal niet gebeuren ten koste van mijn leven. „Laten we erover praten" De Italiaanse Jezuït pater Riccardo Lombardi, een bekende anti-communis tische radio-priester, zal op 4 December een mondeling duel houden met een voor aanstaande communist van Sardinië, Velio Spano, met als onderwerp: „Voor het men selijk welzijn: communisme of christen dom". Het debat zal plaats vinden in de sacris tie van een kerk te Cagliari. Er zullen 40 personen bij tegenwoordig zijn, doch door middel van de radio zal het gesprek vol ledig gevolgd kitnnen worden door het pu bliek. Velio Spano was vroeger hoofdredacteur van het communistische dagblad „Unita" en is thans communistisch senator. (United Press) Ik bestrijd niet, dat ik gevangenen gesla gen en geschopt heb, maar dan was er ook een reden voor. Diefstallen werden door mij bijzonder bestraft. Na de oorlog heb ik meer mishandelingen moeten ondergaan van de P.O.D.-rechercheurs, dan ik in de twee jaar, dat ik in Amersfoort was, heb kunnen doen ondergaan. Ze hebben mij voor een vuurpeloton gezet en hebben ge schoten, dat de modder .mij om de oren vloog. Tot bloedens toe ben ik mishandeld met gummistokken en knuppels, maar ik wil geen aanklacht indienen." Brahm maakte het kort. Hij' zei: „Ik heb inderdaad geslagen als in de fouragekamer gestolen was. Zo kreeg ik eens 1800 paar nieuwe schoenen en na een jaar waren 600 paar spoorloos verdwenen." Wolff, het „Kerstmannetje", was nog korter: „Ik draag de gevolgen van mijn daden, maar ontken iemand ooit zo gesla gen te hebben, dat hij daaraan gestorven zou zijn." Oberle, de „Schaapherder", zei: „Ik heb tijdens deze zitting geen vijf zinnen kun nen verstaan. Ik vertrouw er op, dat mijn raadsman mijn zaak ten volle behartigd heeft." Alscher voerde tot zijn verdediging aan: „Na al het leed, dat ik en mijn gezin ge durende de oorlog 19141918 in Siberië heb meegemaakt, kunt u niet verwachten dat ik vriendelijk gestemd was jegens al wat Russisch was. Ik heb echter nooit met stok of gummiknuppel geslagen, alleen met de vlakke hand. Ik heb de grootste spijt over hetgeen gebeurd is." May zeide: „Wat ik ter verdediging zou kunnen aanvoeren, heeft mijn pleitster al gezegd." Het Hof zal op 14 December uitspraak doen. Engeland wijzigt standpunt inzake Palestina Gezwicht voor Amerikaanse mening Engeland heeft zijn uitdrukkelijke steun aan het plan-Bernadottè ingetrokken en zyn standpunt in overeenstemming ge bracht met het Amerikaanse. Dit is de derde keer, dat een Britse reso lutie in de politieke commissie gewijzigd werd om haar meer in overeenstemming te brengen met het Amerikaanse standpunt inzake Palestina. De Britse gedelegeerde Harold Beeley zei, dat deze wijziging was aangebracht om de resolutie „voor de commissie meer aan vaardbaar te maken". In de plaats van de paragraaf, die de aanbevelingen van de be middelaar uitdrukkelijk aanbeveelt zou vol gens Beeley een aanbeveling worden op genomen dat de verzoeningscommissie, die opgericht zou worden, „haar aandacht zal richten" op het rapport van Bernadotte. yooofraocoaonryxiootxxiciooooooonoorrxxooaoociooonoooi ALLEEN NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Zwakke tot matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Vannacht en mor genochtend lichte vorst behalve plaat selijk in de kustgebieden van de Noord zee en het IJselmeer. Hier en daar tij delijk nevel of mist. Morgen overdag overal temperaturen boven het vries punt en weinig bewolking. 2 December: Zon op 8.27 uur, onder 16.32 uur Maan op 10.48 uur, onder 17.21 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1