J Nette meisjes gevraagd Lorjé's Gloeilampen Van den Berg Interne hulp in de huish. gevraagd johan de Witt" werd verkocht 3an Griekse firma te Londen Belangrijke toenadering tussen Engels en Frans standpunt Kort en Bondig Klumpers' Kledinghuis Verkoudheid in èèn nacht verdwenenl MENTHO-REX ZINGENDE KANARIES? W. J. ZOMERDIJK Luidsprekers TROPISCHE VISSEN kamer en slaapkamer ot zit-slaapkamer Kanaries Vrouwelijk personeel alle leeftijden Actief vertegenwoordiger i?|]dAG 3 DECEMBER 1948 Lp met felbewogen .jjchiedenis IJ MUIDER COURANT tfv. Stoomvaart Maatschappij „Ne- j» deelt mede, dat de „Johan de an de Griekse firma Goulandris in i". 3 js verkocht. Het schip zal in de •t onder Panamese vlag gaan varen. Johan de Witt" heeft in dienst van heiland" een bewogen geschiedenis. i perste wereldoorlog werd het schip f -d bij de Nederlandse Scheepsbouw ar)nii te Amsterdam en reeds spoe- het begin van het werk in 1915 'len talryke bezwaren worden over- pn Vooral, het verkrijgen van het ,!5!Sitfde materiaal stuitte op talrijke i'^heden. Tenslotte volgde echter in voorjaar van 1919 de tewaterlating f 'net 153 meter lange en 18 meter brede ^'en-zestig' reizen heeft de „Johan wit" sindsdien naar en van Indonesië kt Meer dan 50.000 passagiers wer- m die reizen vervoerd. Tegen het Kvan 1931 werd de „Johan de Witt" dienst genomen, doch toen de „P. tolt" 'door brand verloren ging werd „nnieuw in de vaart gebracht. Bij de Irdamse Droogdok Maatschappij werd fvan een nieuw bij de N.S.M. gebouwd 'p voorzien, n» grootste bekendheid verkreeg de ■lilde Witt" echter tijdens de tweede Wa. Het schip verliet als laatste op .13 Mei 1940 met ruim aan boord de haven van Enkele passagier0 waren uit P[ttds"b"ezette Arnhem ontsnapt en had- Vans gezien aan boord te komen. In ^jden werden 40 passagiers overgeno- f van het s.s. „Van Renselaer" dat even- J getracht had weg te komen, doch bij pieren op een magnetische mijn was 'jf Johan de Witt" had met machine rie kampen, zodat slechts met een van vijf mijl de Noordzee kon wor- fovergestoken. Op het achterdek sten ig drie houten schotten met de steel van toeispaan dreigend in de lucht gesto- teneinde Duitse Stuka's met dit „af geschut" op een veilige afstand te Southampton werd het schip, gerepa- ,d en vervolgens ging het naar Tand je priok, waar het op 9 Juli aankwam. Sydney is de „Johan de Witt" ver- td tot troepenschip en van enige'be lening voorzien jsarna heeft het schip zowel troepen en Gevangenen als evacués en gewonden naar alle werelddelen vervoerd, poepen bestonden uit Engelsen, Fran- Polen Amerikanen, Canadezen, litraliërs en Nieuw Zeelanders, Brits- ■Sché militairen, alsmede Marokkanen "boord van de „Johan de Witt' bereik- veilig hun bestemming. Een toppres- werd geleverd in de periode van 16 i-iustus 1943 tot 16 Maart 1944, toen in ■aal niét minder dan ruim 17.000 man iflien vervoerd. Li liet Suezkanaal maakte men de eer- Duitse luchtaanval mee, waarbij vijf ieuen tot zinken werden gebracht en iT'verkeer tien dagen werd lamgelegd, fin 5 tot 7 October 1944 logeerde Prin- j<Juliana aan. boord van het schip. Zij ii vergezeld- van een klein gevolg en Uj bezoeken aan Nederlandse koop- lifdijschepen, aan de Nederlandse vis vloot te Fleetwood, en aan zeelieden, n ziekenhuizen werden verpleegd. verblijf aan boord werd besloten met ^maaltijd, waaraan ruim 35 in Liverpool asezige Nederlandse gezagvoerders ter tpvaardij en vertegenwoordigers van het dense ministerie van Scheepvaart en ode Marine aanwezig waren. Als gast stad op de toenmalige gezagvoerder a de,Johan de Witt", wijlen kapitein P. J, Prinsen. - Op 22 November 1945 liep de „Johan de WEEKABONNEMENTEN to uiterlijk op. Woensdag te worden Md, daar de bezorgers op Donder- dig moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 'i noden der «fectieindusfrie Invloed der nieuwe mode minister -van Economische Zaken üit dezer dagen medegedeeld, dat de ^He-industrie in ons land in de periode 13 April tot 10 October van dit jaar mantels betreft 134 van de voor- ®e productie heeft bereikt. Rn confectiefabrikant te Haarlem deelt evenwel mede, dat in zijn branche maanden gekampt wordt met een Pd tekort aan stoffen, ook aan voering, is zó groot, dat ateliers soms op kracht werken, of zelfs helemaal ■ten sluiten. Bij een ruime voorziening de confectie-industrie zeker in staat jan de grote vraag van het publiek te Mn, De voorziening is thans zelfs slech- Dzij sinds de bevrijding is geweest, bijkomt nog zo vervolgt de schrij- dat door de nieuwe mode („New i") gemiddeld 1 meter stof per mantel verwerkt wordt dan vroeger. In zijn D' waar gemiddeld 100 mantels per gemaakt worden, heeft dit tengevolge, •uit dezelfde hoeveelheid stof thans 20 j mantels minder gemaakt worden. ■P fabrikant zou het gewenst achten "'diende op het tekort aan stoffen, door -icing bepaald werd, dat aan mantels jjjmum 31/, meter stof verwerkt mag ?-"• En dus niet zoals nu geschiedt 4 jieter. Daardoor zouden tienduizenden ;!sls meer in ons land gemaakt kunnen «en. ffflslotte zou deze fabrikant graag weten *Pl procent van de productie geëxpor- w wordt. Hij veronderstelt dat het te nons land door de geforceerde export staat. ki winkelier in confectie bevestigde ons er in de winkels een tekort aan voor- Als er wat wintergoed aankomt, •■*1 het meteen verkocht en velen moe- iD0P teleurgesteld worden. Hij maakt Wï mantels en heeft ook met het te- paan stoffen te kampen. Van collega's Pajhy trouwens hetzelfde. Intussen is r4atting over het gebruiken van meer i;"1 mantels door de nieuwe mode wat Een uitzondering maken de inge- ptóe modellen, die bijzonder veel stof Witt" weer voor het eerst de Amsterdam se haven binnen en daarna vervoerde het troepen en repatriërenden van en naar Indonesië. Bovendien werd een reis naar West-Indië gemaakt. Dierenmishandeling Staaltjes die in één maand bekend werden In „Politie-Dierenbescherming" het orgaan van de Bond van politie-ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren worden elke maand staaltjes van dieren mishandeling vermeld. In het laatste blad vonden wij de vol gende: Alkmaar. Een veehouder te B. gooide een katje van 14 dagen in een papieren zak in het water, na het eerst met een hamer be wusteloos te hebben geslagen. Het beestje kwam nog uit de zak, maar toen een die renvriend het uit het water haalde bleek het al dood te zijn. Dordrecht. Een kreupel paard moest een zware vracht voorttrekken. Op last van een veearts werd de expediteur gedwongen het dier op stal te zetten. Eenzelfde ervaring deed een woonwagen bewoner op, die ook een kreupel paard voor zijn wagen gespannen had. 's-Hertogenbosch. Bekeurd werd een boer die de tepels van een koe met colo- dium had dichtgeplakt, opdat de overvloe- dige melk niet zou weglopen. Hij werd veibaliseerd omdat het vervoer op pijn lijke en kwellende wijze geschiedde. Kerkrade. Hier werd een vrachtrijder bekeurd omdat hij een paard, dat een bloe dende wonde aan de schoft had, liet trek ken. Ook een landbouwer werd, nadat het advies van een veearts was ingewonnen, gedwongen een paard dat ernstig kreupel was, op stal te zetten. Evenzo een bakker. Een ander liet een paard dat een open wond van 3x4 cm had, werken. Een man, die een kat wilde doden door het dier op te hangen en daarna met een schop te slaan, werd bekeurd. Leeuwarden. Hier wilde een bakker van een kat, die onzindelijk geweest was, af en hij stopte het dier in een oven die verhit was op 300 graden. Een melkventer sloeg een hondje, dat om zijn wagen dartelde, met het deksel van een melkbus, waardoor een poot gebroken werd. Nijland (Gr.). Geconstateerd werd dat een veehouder twee fokzeugen in een kleine krat vervoerde, zodat de dieren niet eens ruimte hadden om te liggen of te staan. Stiens. Veertien houtduiven werden vast- gebonden met een dun touwtje door iemand in een boom gezet, in de hoop dat de oude vogels de dieren zouden voederen, opdat ze groot genoeg werden om door hem op gegeten te worden. Eén vogel Was verdwe nen, hoewel het pootje nog aan de boom hing. Wesfbroek. Een veehouder kreeg een maand gevangenisstraf omdat hij een paard, dat niet wilde trekken, met een hooivork gestoken had. West-Terschelling. Toen een vrouw met haar hond wandelde, had zij last van an dere honden. Zij lokte deze honden op haar erf en ranselde de dieren met een bezem stok geducht af. Dezelfde vrouw was al eens door de politie aan de tand gevoeld omdat zij een hond met een gloeiende kachelpook bewerkt had. Wilhelminadorp (bij Goes). Een jacht opziener, die in het Veld een. "hond, waarvan hij last had, doodschoot, kreeg fi 50 boete en moest 50 aan de eigenaar van de hond betalen. Bovendien werd zijn aanstelling als onbezoldigd rijksveldwachter ingetrok ken. Lezing over Lyautey Woensdagavond getuigde de predikant der Waalse gemeente van Haarlem, ds. Mare Jospin, voor „Les conférences frangaises" in een geestdriftig betoog van zijn grote bewondering voor en verering van de Fran se maarschalk Lyautey. Lyautey, zo zei ds. Jospin, was een van die persoonlijkheden, die zich aan ons opdringt en die niet heen gaan zonder een boodschap achter te laten. Welnu, ook Lyautey liet een boodschap achter, speciaal voor de jongeren, die zijn oorsprong vond in zijn liefde tot de mens en de vrijheid en zijn afschuw van het régime van „korporaals en ambtenaren". In zijn geestelijk testament stonden woor den als: „wees altijd openhartig tegenover jezelf" en „zoek naai- wat vereent, niet naar wat verdeelt." Hij was de zoon van een generaal en ook hij voelde zich tot een militaire' carrière aangetrokken, waartoe hij naar de bekende officiersschool van Saint-Cyr ging, waar zijn aangeboren leidersgaven hem de bij naam „De Keizer" bezorgden. Verscheidene bekende figuren uit die dagen werden zijn geestelijke leidslieden en ds. Jospin citeer de enkele passages uit zijn dagboeken, waaruit bleek, dat Lyautey niet alleen een geslaagd veroveraar, maar ook een man met geestelijke diepgang is geweest. Hij had een voor die en zelfs voor deze tijd uitzonderlijk hoge opvatting v§n de taak van de officier, die hij vooral zag als de natuurlijke leider van de jeugd, als deel van de élite in een- gemeenschap, waarin alle klassen der maatschappij tezamen kwamen. Niets is echter ook begrijpelijker dan dat zijn in het keurslijf der reglemen ten en bepalingen zo slecht passende visie in botsing kwam met „het departement!'. Men wil hem wel kwijt en hij wordt naar Tonkin gestuurd, waar hij onder het com mando komt van generaal Galiéni, een geboren kolonisator, die er daartoe een zeer moderne methode op nahield, die de methode-Lyautey zou worden. Onder Ga liéni eerst in Tonkin, later op. Madagas car kreeg hij de armslag, die hij nodig had. Hier werd Lyautey klaar gemaakt voor de grote taak, die hem in Marokko, waar hij de uiteindelijke vrede zou stich ten, wachtte. Onder zijn bezieling werd Marokko tot het moderne land, dat nog in de laatste oorlog tot zo grote steun voor de geallieerde oor logsvoering is geweest. Daarnaast respecr teerde Lyautey de zeden en gewoonten der oorspronkelijke bevolking; zelf overtuigd katholiek, werd hij de vriend der Moham medanen. Geen profeet wordt geëerd in zijn eigen land. Het gold ook voor deze „empire- builder", die bij zijn terugkeer in Frankrijk zeer koel werd ontvangen, na een uitbun dig en bewogen afscheid van Casablanca.: Nog één keer kon hij zijn grote gaven als organisator tonen: met de Koloniale ten toonstelling in Parijs. Hij stierf kort voor hèt uitbreken van de wereldoorlog op het voorvaderlijk kasteel in Lotharingen. Zijn laatste woorden luidden: „Frankrijk doet mij pijn." Zijn stoffelijk overschot werd naar Marokko overgebracht. De film over het leven en werk van de maarschalk, die na de pauze werd ver toond, kon aan de levensschets, die ds. Jos pin zo toegewijd had gegeven, niets meer toe of af doen. EX-BURGEMEESTER VAN AMERSFOORT VEROORDEELD Het Bijzondere Gerechtshof te Utrecht veroordeelde J. G. H., „voormalig burge meester van. Amersfoort, tot twaalf jaar met aftrek van voorinternering en ontzet ting uit de burgerlijke en militaire rechten voor het leven. Hem was nazificerin'g van het gemeenteapparaat, medewerking aan maatregelen tegen de Joden en bestrijding der illegaliteit ten laste gelegd. Naar Europese eenheid Op het ogenblik vergadert te Parijs de door de ministers van de Brusselse Allian tie ingestelde commissie ter bestudering van vraagstukken met betrekking tot een nauwere Europese eenheid kortweg ge noemd de „commissie voor Europese een heid". Deze commissie heeft zich in de eerste plaats bezig te houden met het zoeken naar overeenstemming ten aanzien van de weg, die gevolgd moet worden om te komen tot een Europese voorlopig nog West- Europese unie in de ware zin des woords. Een politieke eenheid dus, geba seerd op het federatieve beginsel, waar van de bestuurslichamen een deel der na tionale souvereiniteiten zouden moeten overnemen. Het Franse voorstel, gedaan tijdens de laatste vergadering der Allian tie-ministers, dat de bijeenroeping van een vergadering opperde welke de instelling van een gezamenlijk parlement zou moe ten voorbereiden, ondervond toen tegen kanting van Engelse zijde. De Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken voelde meer voor een consultatieve raad van vijf, die door de regeringen zou worden aange wezen. Thans meldt Reuter uit Parijs, dat de commissie voor Europese eenheid een for mule uitwerkt om deze twee standpunten te combineren. Engeland heeft zich bereid verklaard mede te werken aan de voor bereiding van een Europees parlement, in ruil voor de toestemming der andere vier tot oprichting van een consultieve raad van vijf ministers. Deze twee voorbereidende instituten een raad van ministers en een parlements vergadering zullen dus de twee pijlers moeten worden waarop uiteindelijk een Prismo-verf maakt het toepassen van „lichtgevende" verkeerstekens mogelijk In samenwerking met de Rijkswaterstaat en de A.N.W.B. worden in ons land proe ven genomen met de zogenaamde prismo- verf, een Amerikaans product, dat tijdens de oorlog werd gebruikt als reflexverf om startbanen van vliegvelden te markeren. Thans wordt deze verf niet alleen toege past op vliegvelden, zo meldt het Centraal Orgaan voor de Bouwwereld, maar vooral voor het aanbrengen van lichtende ver- keersstrepen op wegen, voor verlichting van richtingsborden en andere verkeers- bakens, randen van trottoirs, enzovoort. Op enkele startbanen van Schiphol is deze stof reeds aangebracht. De Prismo-verf zelf, zo luidt het artikel, is niet lichtgevend. Zij is van een bijzondere samenstelling, waarin ook plastic is opge- volledig Europees bestuurslichaam zal moeten worden gebouwd, een bestuurs lichaam waarvan zowel wetgevende als uitvoerende bevoegdheid uitgaat en dat dus zal moeten bestaan in een Europees parlement en een federale regeringsauto riteit. De combinatie van de Engelse en Franse standpunten betekent een belang rijke1 stap naar de verwezenlijking van de Europese politieke eenheid, al zal moeten worden afgewacht hoe de détails luiden van het gecombineerde voorstel, dat thans in de commissie wordt geformuleerd en een dezer dagen waarschijnlijk als een definitief nieuw voorstel ter tafel zal komen. nomen. De lichtgevende en reflecterende werking wordt verkregen door in de ver- keersstreep een groot aantal glaspareltjes van verschillende afmetingen aan te brengen. Deze bolvormige pareltjes kaatsen de invallende lichstralen, ook bij zeer scher- de invallende lichtstralen,ook bij zeer scher- dat totale reflectie plaats vindt. Daar -:ch in de verfstreep een zeer groot aantal glas- pareltjes bevindt, dat al het invallende licht terugkaartst, maakt de streep de indruk, dat zij als geheel reflecterend werkt. De verfstof wordt aangebracht met be hulp van een verfwagentje en via een mondstuk op het wegdek gespoten. Deze laag is 0,38 mm dik. Hierin worden op hun beurt de glaspareltjes gespoten. Na onge veer één uur is de verflaag droog en zitten de glasbolletjes er vast in opgesloten. De bolletjes zijn verschillend van grootte. Sommige steken boven de verflaag uit, an dere zijn er geheel in opgesloten. Wanneer na enige tijd de grotere pareltjes door hét verkeer uit de streep zijn gereden, komen geleidelijk de kleinere aan de oppervlakte te liggen, zodat de verflaag haar lichtende en reflecterende eigenschappen lange tijd behoudt. Verschillende automobilisten verklaar den dat zij van deze reflecterende ver keerstekens reeds veel gemak ondervonden. BINNENLAND De minister van Justitie overweegt om het algemeen gratiebesluit, dat ter gelegen heid van de inhuldiging van Koningin Juliana is uitgevaardigd, ook van toepassing te verklaren op hen. die vóór 31 Augustus 1948 tot een vrijheidsstraf veroordeeld zijn en waarvan dit vonnis pas na die datum in kracht van gewijsde is gegaan. De minister van Justitie heeft een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk de termijn van bewaring van boeken, beschei den en balansen van bedrijven weer op dertig jaar zal worden gebracht. In de oorlog was deze termijn ten behoeve van de inza meling van oud papier verkort tot tien jaar, maar de minister acht het gewenst de oude termijn te herstellen door intrekking van de bezettingsmaatregel. SCHEEPVAART K. H,. L. Amstelland, 1 Dec. te Buenos Aires. Delfland, 1 Dec. te Santos. Westland, 1 Dec. van Amsterdam naar Hamburg. Win terswijk, 2 Dec. te Amsterdam van Hamburg. VINKE en CO. Aalsum, 1 Dec. van Lorenzo Marquez naar Durban. Farmsum, 1 Dec. 50 miji Z.Z.O. van Scilly Islands van Galveston naar Amsterdam. Ootmarsum, 1 Dec. van Antwerpen te Kvierra Leona. AFRIKA LIJNEN. Jaarstroom, 1 Dec. v. Dakar naar Le Havre. Lekkerkerk, 1 Dec. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen naar Marseille. OCEAAN. Ben Lawers, 29 Nov. te Genua van Nanking naar Rotterdam. Glen Gyle, 29 Nov. van Colombo naar Rotterdam. Myridon, 29 Nov. te Suez van Port Swettenham naar Amsterdam. Polyphemus, 30 Nov. van Sema- rang naar Amsterdam. Prometheus, 30 Nov, van Semarang naar Makassar. K. N S. M. Bonaire, 30 Nov. van Curasao naar Barranquilla. Boskoop, 30 Nov. van Buenaventura te Tocopilla naar Cristobal. Danae, 1 Dec, van Gibraltar naar Algeciras. Draco, 1 Dec. van Odense naar Kopenhagen. Euterpe, 1 Dec. van Rotterdam naar Tanger. Helena, 30 Nov. van Punto Cabello te Cura- gao naar Aruba. Iris, 2 Dec. van Amsterdam te Rotterdam naar Leixoes. Maas, 2 Dec. van Amsterdam te Rotterdam naar Beyrouth, Mentor, 2 Dec. van Amsterdam te Rotterdam naar Leixoes. Nortuna, 1 Dec. van Guanta te Curasao. Odysseus, 1 Dec. van Pasajes te Amsterdam. Orion, 1 Dec. van Alexandrië te Beyrouth naar Famagusta. Roelf, 1 Dec, van Oporto te Bordeaux naar La Pallice. Socra tes, 30 Nov. van Curagao naar Trinidad. Stuyvesant, 1 Dec. van Laguaira te Curagao naar Trinadad. Stentor, 1 Dec. van Lissabon te Antwerpen naar Amsterdam. Grote vaart. Aardijk, 30 Nov. van New York te New port News. Akkrumdijk, New YorkGalve ston, pass. 30 Nov. Kaap Hatteras. Alcor, Porto AlegreRotterdam 30 Nov. van Bahia. Alkaid, RotterdamPorto Alegre, 30 Nov. v. Rio de Janeiro. Amsteldijk, 1 Dec. van Tam- pico naar Alexandrië. Hera, 1 Dec. van Bahia te Pernambuco verw. Hugo de Groot, 30 Nov, nog op de rede Laguaira. Jaarstroom, 1 Dec. van Dakar naar Le Havre. Lindenkerk, Bom bayRotterdam 30 Nov. te Larnaca (Cyprus), Meliskerk, 1 Dec. van Grand Bassa te Cape Mount. Ootmarsum, 1 Dec, van Pepel te Freetown. Pygmalion, 1 Dec. van Guanta bij Laguaira geankerd. Ridderkerk, 1 Dec. van Adelaide te Melbourne. Rijnland, Buenos Aires—Amsterdam 30 Nov. te Bahia. Schie- 1 Dec. nog op rede Maracaibo. Soestdijk, 30 Nov. van Houston naar New Orleans. Stad Schiedam, RotterdamBagnoli 30 Nov. dwars van Leixoes. Zeeman, BremenJava, pass. 1 Dec. Gibraltar via Bona. Veendam, 1 Dec. (12.45) van Rotterdam naar New York. Andijk, 2 Dec. van Rotterdam te Vera Cruz verwacht. Abbekerk, 4 Dec. van Sydney te Townsville verwacht. Congostroom, 2 Dec. van Dakar naar Freetown. Drente, 1 Dec. v. Lake Charles naar Java. Helicon, 2 Dec. van Trinidad naar Grenada. Hestia, Amsterdam Valparaiso 2 Dec. te Leixoes. Larenberg, 2 Dec. van, Tacoradi te Lome. Oberon, 1 Dec. van Maracaibo naar Punta Card on. .-Orestes, 3 Dee. van Punta Arenas te Montevideo verw. Overijsel, 1 Dec. van Mobile naar Panama City. Sarpedon, 2 Dec. van Curagao te Mobile. Socrates, 2 Dec. van Curagao te Trinidad. Soestdijk, 2 Dec. van Houston te New Orleans. Stad Arnhem, GdyniaRotter dam, pass. 2 Dec. Bornholm. Utrecht, 2 Dec. van Rotterdam te Antwerpen. Kleine vaart. Audacia, KruiningenRostock, pass. 30 Nov. Holtenau. Confid, 29 Nov. van Goole n. Grenaa. Elisa, 1 Dec. van Rotterdam te Hull. Flandria, 30 Nov. A'an Le Havre te Rouen. Hast 1, 30 Nov. v. Helsinki naar Soedertelje. Import, 30 Nov. van Lissabon te Oporto. Matthew, 30 Nov. van Donges naar Rouen. Mercurius, 28 Nov. van-Hull naar Sunder land. Nijenburgh, StockholmAntwerpen. Rika, 29 Nov. van Newcastle te Thisted. Sambre, 30 Nov. van Le Havre.te Rouen. Veenenburg, 30 Nov. van Aberdeen naar M'bro. Zwerver, WismarRotterdam pass. 30 Nov. Brunsbuttel. Biervliet, 2 Dec. van Hon- -fleur te Southampton. Brem, 2 Dec. van Rot terdam te Antwerpen. Frisia. 1 Dec. van Port Jerome naar Ambes en Pauillac. Ingeborg, 2 Dev. v. Kopenhagen naar Rotterdam. Kemp haan, 2 Dec. van King's Lynn te Londen. Mercurius, 1 Dec. van Sunderland te Hull. Monica, 1 Dec. van Rouen naar Plymouth. Rika, 1 Dec. van Thisted naar Struer. Sam bre, 2 Dec, van Rouen naar Parijs. Walen- burgh, 1 Dec. van Rotterdam te King's Lynn. Wickenburgh, 1 Dec. van Rotterdam te Casa blanca. Virgo, 2 Dec. van Middlesbro naar Rotterdam. Veenenburgh, 2 Dec. van Middles bro naar Rotterdam. Zeemeeuw, Amsterdam Norrköping pass. 2 Dec. Holtenau. Actief, 1 Dec. van Aalbofg haar Rotterdam. Actinia, 2- Dec. van Holmsund naar Nantes. Agiena, 30 Nov. van Goole te Middlesbro. Annegiena, 1 Dec. van Donges naar Leiden. Corneia B 30 Nov. van Plymouth te Fowey. Helvetia, 30 Nov. v. Grangemouth naar Londen. Henrica, 1 Dec. van Cuxhaven naar Emden. Marleen, CasablancaMarseille pass. 30 Nov. Gibral tar. Mizar N. 30 Nov. van Deanquarry naar Littlehampton. Oranje, 2 Dec. van Hamburg naar Bremen. Vrede, 1 Dec. van Hamburg te Lübeck. Bernina, 1 Dec. van Gothenburg te Malmö. Echo, 2 Dec. van Drogheda te Dublin. Elisabeth (Vermaas), 1 Dec. van Rotterdam te Kopenhagen. Hoogland, 30 Nov. te Barry. Nassauhaven, 1 Dec. van Gothenburg naar Malmö. Nettie, 1 Dec. van Walkom naar Zaandam. Tyro, 1 Dec. van Drogheda te Swansea. Zeeland, 1 Dec. van Stockholm n. Stettin. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 2 December 1948: Shiafield van Blyth. Oreon van Söderham. Democraat van Par. Winterswijk van Ham burg. San Michuel Bay van Lagaulette. Eem- stroom van Londen. Goldfinch van Londen. Minerva van Vlaardingen. Dubrovnik van Londen. Siirte van Londen. British Hope van Caripeto. Venus van Bremen. Tom van Veste- ras. Majorie van Blyth. Hedvig I van War- nemunde. Singoola van Rafsö. Fjord van Herhösand. Vertrokken schepen 2 December 1948: Katwijk naar Emden. Dagmy naar Gothen burg. Marietje Bomer naar Helsinki. Shia field naar Blyth. Grebbestroom ri. Plymouth. Heden nam God in zijn Heerlijkheid op na een geduldig gedragen lijden onze innig geliefde Zus ter en Behuwdzuster Mej. MARINA WILHELMINA JIMMINK, in de ouderdom van 57 jaar. IJmuiden, 1 Dec. 1948. Trompstraat 137. Namens de familie: A. E. Jimmink. De begrafenis zal plaats hebben op Zaterdag 4 De cember a.s. nam. 3 uur op de Westerbegraafplaats te IJmuiden. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Tante RINA JIMMINK Nichten en neven. 1 Dec. 1948. Voor uw medeleven ons be toond bij de ziekte en na het overlijden van onze Moeder, Mevrouw J. G. C. v. DER KOLK- KREMER, betuigen wij *u hiermede onze oprechte dank. Herbert v. der Kolk Koos v. der Kolk Haarlem, Dec. 1948. Romeinenstraat 5. T. L. buizen en armaturen levert ze. ZIJLSTRAAT 87 Telef. 11110 Haarlem. Wederom ontvangen een zen ding prima Hereri- winterjassen RIJKSSTRAATWEG 39 hoek Zaanenlaan H.-N. Aan komen lopen muisgrijs met wit, WINDHOND. Adres Deudekom, Stationsweg 109. MENTHO-REX WERKT 4* SNELLER DAN ANDERE METHODEN. Pas op als de kou zich vastzet in uw luchtwegen, tussen uw spieren en ge wrichten. Mentho-Rex maakt het niet meer nodig allerlei middeltjes in te nemen, die uw maag van streek brengen. LAAT UW KIND NIETS INNEMEN. Vooral kinderen zijn gevoe- lig voor hen hiermee te kwellen nu u Mentho-Rex kunt krijgen om de congestie, stijfheid der spieren en verstopping der luchtwegen direct te doen ophouden. Wrijf Mentho-Rex op borst, keel, rug en in beide neus gaten. 's Avonds gebruikt, verdrijftMentho-Rex de kou terwijl u slaapt. Bovendien dringen de vrijkomende Mentho-Rex dampen dóór tot defljnveriakte kanaal tjes van de ademhalings organen, zodat het slijm los Het is ook niet nodig VERKOUDHEIDS ZALF verdrijft de kou terwijl u slaapt! Meubeltoonkamers direct van Fabriek Ruimit op enige modelkamers tegen zeer lage prijzen. Eng., Goth., mahonie Litsjumeaux Slaapk. vanaf f 535, geheel massief. Bankstellen, Herenkamers, enz. Westerhoutpark 8 bij Wagenweg Tel. 18840 HONDENMANDEN Riemen, halsbanden, borstels, rubberballcn en kluiven Krachtvoer, vlees, gedroogd en in blik. Honden- en kattenbrood. W\j trimmen en toiletteren alle rassen. BRUGGENKAMP Vclscrduinwcg 197 - Tel. 4497 t/o Zwembad Heerenduinen. Natuurlijk naar Zomerdijk. Keus uit honderden met vólle garantie op de zang; ook nog een kleine voorraad mooie VERCHROOMDE VOGELKOOIEN GEDEMPTE OUDE GRACHT 62 TELEFOON 11269 WONINGRUIL. Wie wil huis in B'wijk ruilen voor huis in gem. Velsen. Rij voortlaan 48 Beverwijk. HAART FM- RIVIER VISMARKT 3 - TELEFOON 10117 SCHOTERWEG 34 - TELEFOON 21304 NET MEISJE gevr. voor dag en nacht, zelfst. kunnende werken, leeft, boven 20 jaar Mevr. Lindeman, Kleverlaan 77, Bloemendaal. Gevraagd een NET MEISJE van 8.30 tot 2 uur. Bloemstr. 26, IJmuiden. St. NICOLAAS en ZWARTE PIET COSTUUMS te huur N. C. Mentink, Dames- en Herenkapper, Driehuizer- kerkweg 103, Tel 4250. Te koop: POLOJAS. Brie ven L 2967 bur. v. d. blad. VERLOREN: een br. leren pluche handschoen. Teg. bel. ter. bez. Torricellistr. 29, IJm. Te koop gevr. GASFORNUIS i. g. st. Br. L 2969 bur. van dit blad. Te koop: zwart emaille FOR NUIS. Willem Barendzstr.-ll Te koop: TEAKHOUTEN VOORDEUR met verzetglas en vaste Wasbak. Te bevr. Willemsbeekweg L Billijk te koop: THEEKAST naaimachinetafeltje, kastje, stoel, 1 één pers. en 2 pers. ledikant. Planciusstraat 65. AUTOPED te koop leeft. 4-6 j. Hofdijklaan 90, Driehuis. Te koop: een compl. TRO PISCH AQUARIUM 40 x 40 x 80 met vis, electr. verwar ming, pomp, enz. Kerkweg 3 Velsen. St. NICOLAAS en ZWARTE PIET COSTUUMS te huur aangeb. Hunsche, Hofdijk laan 28, Driehuis, Tel. 4710. Ook voor huisbezoek. Nette KOSTGANGER ge vraagd. Adres te vernemen óf Brieven L 2970 bur. v. d. blad. Juffr. b. b. h. h. zoekt onge- meub. ged. gestoff. KAMER m. pension. Brieven L 2971 bur. van dit blad. Aangeb.: ZIT-SLAAPKA- MER met str. water en pen sion voor 2 pers. Adres bur. van dit blad. GERUITE SPORTMAN- TEL v. meisje 14-16 j. ruilen voor 30 p. Meeuwenlaan 26. Te koop: een OLIEJAS. Adr. IJmuiderstraatweg 74. TE KOOP: kastje met elec tromotor 220 V., dynamo's en regelaar, plusfours, jasje, slipover 1. 14 a 15 j. Rijks weg 420, Santpoort D. POOLJAS te koop. Brie ven L 693 bur. v. d. blad. Aangeb. prima GASGEYSER J. Timmermans, Fultonstr. 9. BAKFIETS te koop, op goede banden. Edisonstr. 25 1 gehaakte witte wollen BA BYCAPE f 10 en 1/2 viool met strijkstok en kist. De Sav. Lohmanlaan 7, Velsen. Te koop wegens te klein een bruine BONTJAS, prijs f 75 en een wagenkussen f 5. Adres D. Hoek, Planciusstr. no. 24. Te koop: RADIOTOESTEL, Super m. 4 golfband. w.o. visserijband. J. v. Heems- kerkstr. 44. Te koop: nieuwe KINDER WAGEN teg. elk aann. bod, Leeuweriklaan 11. AUTOPED op luchtbanden te koop f 25. Platanenstr. 23. Te koop: koperen PAPE- GAAIENKOOI. Warmenho- venstraat 60. Te koop: JAARSMA HAARD Rijksweg 472, Santpoort. T. k. a. n. geruisloze STOF ZUIGER op slede, radio sto ring vrij en nog 1 j. garantie f 60, 2 staafs electr. kacheltje merk Inventum f 10. Rijks weg 324. Santpoort Dorp. Te koop: HOUTDRAAI BANKJE en 2 pr. schaatsen, v. Wassenaerstr. 63. Nieuwe OVERALL te koop, gr. m. f 15. Frans Nae- reboutstraat 5. Te koop: WINTERJAS 13-14 j. pr. f 17.50. Kanaalstr. 202 R Te koop: 1 DAMESRIJWIEL z. g. a. n. f 75 zonder ban den. Adres bur. v, d. blad. ST. NICOLAASGESCHENK Te koop: kindernaaimachine Tevens te koop: herenover jas en Manchester werkjas (kleine maat). Adres J. P, Coenstraat 115. Vóór 7 uur. Te koop: IERSE SETTER, teef, acht maanden, mooi exemplaar, lief voor kinde ren. Met mand en riem f 45. Spieghellaan 14, Driehuis. Tel. 5760. Te koop: ELEC. KACHEL TJE. Dirk Hartoghstr. 16, IJmuiden. Ga naar „ELIZABETH", daar vindt U zeker wat als ST. NICOLAASGESCHENK o.a. Scheergerei, Eau de Cologne, Brillantine, enz. enz. ZIET DE ETALAGES Wijk aan Zeeërweg 164 schuin tegenover postkantoor GEEFT EEN PLASTIC CAPE Over elke mantel te dragen, zonder punten f 13.30 M. DOUWMA ZOON GEN. CRONJcSTRAAT 42-44 Heden ontvangen moöie collectie vissen. Komt geheel vrij blijvend zien. W. J. ZOMERDIJK GEDEMPTE OUDE GRACHT 62 TELEFOON 11269 Vulpenhouders Luxe Postpapier Fotoalbums Kinderboeken Kantoorboekhandel GR. HOUTSTRAAT 101 Gevraagd: door verpleegster, liefst Vel- serbeek, Driehuis of Velsen. Brieven no. IJ 149 bur. v. d. blad. TAPIJTEN LOPERS BEDSTELLEN Ontvangen: Holtap en Bou clé karpetten f 99.50, f 105, f 152.50 en Smyrna 280 x 385 f 549.50; Wilton deurkleedjes f 10.80; Lopers f 6,95 en f 9.65; Keukenloper f 5.45 per mtr.; prachtige bedstellen f 52.50 en f 75. Als reclame: Dekens f 11.15. Verkoop Zaterd. van 1—5 uur. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, Hrl. op volle zang aiet garantie. Gebr Veeninga. Jacobijnestr. Goed kunn. koken en werken, v.g g.v., werkster aanwezig. Parkweg 15, Bloemendaal, tel. 22108. vanaf 14 jaar. IJMUIDER WASSERIJ, Snelliusstraat 39, IJmuiden. Rubberfabriek „HOLLANDIA", Doodweg, te Velfien-N. vraagt voor spoedige Indiensttreding: Prettige werkkring, hoog loon, en muziek tijdens het werk. gevraagd voor beheer en uitbreiding van bestaande portefeuille door Verzekering Mij. Brieven onder no. IJ 150 bureau van dit blad. HP" De K„ L. M» vraagt voor het navigatlebureau op Schiphol enige cartografische tekenaars. Schriftelijke sollicitaties aan Personeelszaken Schip hol, Barak 121. Op enveloppe vermelden „Navigatlebureau'.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3