Een zeilmaker achter de naaimachine is eigenlijk een „onding" r w* Monniken van Monte Cassino herbouwen steen voor steen hun klooster Angst C Kort en Bondig j -uTERDAG 4 DECEMBER 194P II MUI DER COURANT joelde bier'" j toren dat de kolenvuren hun roet nog niet over de visgronden van de Noordzee rJÊtl en de gele zeilen der Scheveningse vissersschepen naast de roest-rode 1 f van de Katwijkers de haringvijver op een fris natuurballet deden lijken in f?L n was er een vak in Nederland, waarin slechts de speciale liefhebbers groot if w0rden. Zij werden oud op de zeilmakersbank, hanteerden de zware naalden 1 [den de „lijken" in het stugge doek, opdat de visserman de wind zou voelen 'fnaan z'Jn sCl*eeP.ie- Z,J kenden de dertien verschillende zeilen van de logger; Pffeltopzeil oftewel de tjik harl geen geheimen voor hen en de dekzwabber aan P^rmast kreeg uit hun vaardige handen zijn ideale vorm. bank kan tookt worden.... jat yak een definitieve dood ge- r?!i' op de zeilmakerszolders ratelt de i chine en de oude bank in de hoek i ioeaiijk net 20 goed opgestookt wor- vant 'herinneringen maken de mens bemoedig en wat moet je met wee- pi; 0.hter een machine beginnen? rA oorlogsjaren 1913—'18 bracht de (Jgferij goud to de beurzen der re- r en de zeilmakerijen voeren wel bij L use' nieuwe schepen vroegen nieuwe «s in IJmuiden, Nieuwediep, in Per- Maassluis worstelde de naald met Sn en de schepen zeilden uit met kfolr bü als *iet mooi weer was JJL bezaan wanneer het stormde. En it de zeilmaker een dood dekkleed waar nooit een sprankje wind fikaar, ia] spelen of het moest zijn op een mis- of een karakterloze vracht- K'ia de binnenscheepvaart vraagt nog preis een zeil; in Zwartsluis kunnen i schipper van een tjalk nog een re- Tstuk tuig leveren en de Grouwsters •tn een gave BM-fok in elkaar maar SJ is er in' dik en voorgoed- Dan leeft het weer even. I -nrh is een mo°i va^' dat van de i aker Zie het blanke Amerikaanse ka- dat op de rol ter bewerking arriveert hoe hij daarvan een bezaan voor t'trawler tovert. Dan leeft het weer "lal katoen trekt zichzelf dicht als het n maar er zijn haast geen devie- -roor én de prijzen stijgen van 90 cent strekkende meter tot 4.50 voor het- fhefwonder, dat de reders die nog j"Ueil moeten gebruiken ook op dit-punt „Als een plank". sovendien zijn de goede zeilmakers met lantaarntje te zoeken en als je vraagt h jongen, die aan een .tent werkt, weet >et zeil „als een plank" moet staan, dan "jij niet-begrijpend opkijken. voor de visserij heeft de zeilmaker jjjan, want dat ene bezaantje op de -Aast van een trawler doet niet zo erg ,.r mee en het kan desnoods op de ma- üe gestikt worden. De aardigheid is er af, oudgediende net je op het geteerde garen versle- •ea vingers, je kunt misschien meer verdienen aan een fietstas of aan een »n voorschoot'. Vreemd, tussen haak- ks dat de winkels vol liggenrnet lisistassen, als er maar een enkele fabriek.van die dingen 'mag maken. Vroeger keurde de zeilmaker het bin- Lkomende katoen uit Saskatoon en hij Le het geel of rood met de zwabber; SCHEEPVAART jut, Maasland 2 Dec. Ouessant gepas- LIJNEN. Amstelkerk 2 Dec. te 'Soradi verwacht, gaat naar Accra. Bloem- •üln 2 Dec. van Durban naar Lorenzo toues 3 Dec. naar Beira. Larenberg, 2 Dec. Lome, wordt 5 Dec. te Kotonu verwacht, «kerk wordt 4 Dec. te Lages verwacht. Skerk wordt 3 Dec. te Fretown verwacht, jikyp, 2 Dec. Las Palmas gepasseerd op si naar Antwerpen. SEDERLAND. Amstelstad 2 Dec. te ken, gaat naar Port Said. Amsteldiep 2 i, van Belawan naar Colombo. Tabian, 3 :,|e Port Said. Talisse, 2 Dec. van Makas- caar Batavia. OCEAAN. Polyphemus, 30 Nov. te Bata is van Balik Papan naar Amsterdam. Rhe- 2 Dec. van Amsterdam naar Indië. VINKE EN CO. Heelsum, 2 Dec. van ispstad raar Walvis Baay. IPLIEïHOFF. Prinsengracht 2 Dec. te Évllcto aangekomen,. GROTE VAART AMabi, Rotterdam—Buenos Aires, 2 Dec. a Santos, Alpherat, Buenos AiresRotter- 3 Dec. te Santos. Amsteldiep, 2 Dec. van kkan naar Colombo. Bonaire, Amster- ;:-La Guaire, pass. 2 Dec. Trinidad- Delft- 3,3 Dec. van Vancouver te Rotterdam, «sum, Galveston—Amsterdam, pass. 2 k. Start Point. Friesland, Java—Rotterdam, 2 Dec, Perim. Garoet, RotterdamBata- ri,2 Dec, van Suez. Groote Beer, Amster- ia-Batavia. 3 Dec. te Sabang. Heelsum, to van Kaapstad naar Walvisbaai. Kamer- ii Onnes, van Aalborg pass. 2 Dec. Sfeagen it 4 Dec. 8 uur te Schiedam verwacht. )e, Batavia—Rotterdam, 2 Dec. van Be ton, Lawak, Isabella—Los An.geles, 1000 V West van Los Angeles. Lemsterkerk, SterdamPerz. Golf, 2 Dec. te Aden. Maas- ji, Buenos AiresAmsterdam, pass. 2 Dec. 'Sant, Meerkerk, RotterdamJapan, 2 van Wapelo. Meliskerk, 2 Dec. van ïemount, naar Freetown. Molenkerk, Rot- film-Japan, 2 Dec. van Singapore. Mui- -kk, 2 Dec. van Loanda naar Mossama- Parkhaven, 2 Dec. van Huelva naar Ant- spèt). Polydorus, 2 Dec. van Hamburg naa*- sterdam. Poelau Laut, Amsterdam—Java, *•2 Dec. Kaap de Gata. Prins Alexander, ■"'iroalAntwerpen, 2 Dec. 475 mijl West "tandsend. Prins Johan Willem Friso, 2 van Millbank naar Velsen. Salatiga, 2 f van Penang naar Kantang. Samaraa, 2 van Bordeaux te Dakar. Samarinda, 2 van Madras naar Calcutta. Stad Schie- h RotterdamBagnoli, pass. 2 Dec. Gi- .''itar. Stad Vlaardingen, pass. 2 Dec. St. j^nt, van Antwerpen naar Casablanca. MjAmsterdam—Java. 3 Dec. te Port Said. Java—Amsterdam, pass. 2 Dec. jte. Talisse, 2 Dec. van Macassar naar Ba- "arakan, 2 Dec. van Batavia naar Soe- pua. Tjikampek, 2 Dec. van Yokohama pShanghai, Westland, 2 Dec. van Amster- r® 14 Hamburg. Zuiderkruis, JavaRotter- p pass, 2 Dec. Kaap Bougaroni. binnengekomen en vertrokken vissersschepen IUv?on ?P 3 December: •«U9 Zeeleeuw, rederij Marezaten, met ^brokken op 23 November. Shamrock, rederij Pronk, met vis, iti? ooenm°P 28 November. «w 33, Thorina, rederij VEM, met vis, tokken op 22 November. Haringdrijfnetvisserij VWi?n°P 3 December: 14?,met 390 kantjes; KW 127 met 449 les; KW 67 met 396 kantjes; KW 47 met nw?iS: IJM 283 mct 697 kantjes; KW 167 kantjes; KW 29 met 543 kantjes. lange halen heen en lange halen terug. Daarna heeft hij in de tweede oorlog vlas moeten verwerken, dat rottende, slappe vlas en nu is het katoen er weer, schraal nog, maar het is er. Toch keurt hij zijn grondstof niet meer met de liefde Van vroeger. Welke reder of welke schipper hééft nog voorkeur? Welke schipper be weert nog, dat 'ie van deze zeilmaker be slist geen zeil moet hebben en van gene beslist wel? Welke schipper weet nog van het vooroverhangende schip onder het volle tuig of van de paraplu-zeilen? Stook op die ketel, meester, leve de stoom- maehien! J. F. Richtlijnen voor een nieuw radiobestel Het Centrum voor Staatkundige Vorming, een katholieke organisatie, die actuele on derwerpen bestudeert en over de resultaten rapporten publiceert, heeft thans een rap port uitgegeven over „Richtlijnen voor een nieuw radiobestel". Hierin wordt federa tieve samenwerking van autonome omroep verenigingen bepleit. Een monopolistische structuur en het stelsel van een nationale omroep zoals dit door de voorstanders er van wordt gepropageerd, worden afgewe zen. Een monopolie wordt onverenigbaar geacht met hetgeen in Nederland op radio- omroepgebied is gegroeid, een nationale omroep is volgens het rapport niet specifiek Nederlands, omdat hij geen weerspiegeling kan zijn van de gevarieerdheid van het Nederlandse leven op cultureel, maatschap pelijk en godsdienstig gebied. In het rapport wordt het denkbeeld ge opperd, alleen die omroeporganisaties het recht te geven programma's te verzorgen die daartoe door tenminste tien procent van de luisteraars, die de verplichte luisterbij drage betalen, worden aangewezen. De zendtijd wil het Centrum verdelen naar verhouding van het aantal „voor keursverklaringen" welke door de luiste raars om de vijf jaar gegeven zouden moe ten worden. De draadomroep en de radiodistributie moeten volgens het rapport bij het Staats bedrijf der P.T.T. worden ondergebracht. (Een standpunt waarmee de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer het niet eens is, zoals dezër dagen bij de behandeling van het aagstuk der radiodistributie is gebleken.) Liever naar Grimsby. Nu veel platvis in IJmuiden (zoals schar en schol III) vèr beneden de maximumprijs blijft, geven verscheidene kustvissers de voorkeur aan de Engelse markt en Vrijdag was de kotter KW 94 dan ook in Grimsby om te lossen. Elders repareren, Donderdag is de stoomtrawler De Hoop IJM 73 voor repara tie naar Rotterdam vertrokken. De motor- logger Alida KW 91 is naar Delfzijl gegaan om bij de Appingedammer Brons motoren- fabriek de motor na te laten kijken. Varende en niet varende trawlers. Momenteel bedraagt het aantal in IJmui den thuisbehorende stoomtrawlers 61, waarvan er slechts 28 op 3 December in de vaart waren. Van de overige liggen er 18 in de Vissershaven, 5 in.de Haringhaven, 6 in het Spuikanaal en 4 elders voor repara tie of verbouwing, n.l. in Vlaardingen de Assan Reis IJM 42, in Schiedam de Simon de Danser IJM 43, in Rotterdam De Hoop IJM 73 en in Amsterdam de Maria IJM 95. De 6 motortrawlers, die bedrijfsklaar zijn, nemen alle aan de visserij deel. Naar de thuishaven. De bij de Scheeps werf Gebr, van der Werf te Deest voor Por tugal gebouwde motortrawler, de „Santo André" is Woensdagmorgen van Rotterdam naar Lissabon vertrokken. Dit schip is on geveer gelijk aan de „Antonio Pascoal' welke bij de Haarlemse Scheepsbouw Mij. gebouwd is en de vorige week een proef tocht heeft gemaakt. Deze super-trawler ligt in Amsterdam en zal binnenkort even eens naar de thuishaven vertrekken. Maatschappij voor de walvisvaart De directie van de Nederlandse-Maat schappij voor de Walvisvaart te Amster dam deelt in haar verslag over het tweede boekjaar mede, dat het vangstresultaat gedurende het seizoen 1947/1948 beneden de verwerkings-capaciteit van het moe derschip bleef, zodat besloten werd de ja- gervloot uit te breiden. Voor dit doel wer den twee Britse korvetten gekocht. En kele van de kleinere en oudere jagers ko men binnen afzienbare tijd voor vervan ging in aanmerking. Een drietal Japanse walvisjagers werd verworven, dat waar schijnlijk voor het seizoen 1949/50 aan de vloot kan worden toegevoegd. De verbouwings- en reparatiekosten van deze vijf schepen zullen aanzienlijk zijn. Totaal werd geproduceerd 13.033 ton traan, 1.176 ton potvisolie, 69 ton vlees' en 373 vaten lever (vorig jaar 12.221. ton traan, 173 ton spermolie en 100 ton bijpro ducten). Verwerkt werden 744 walviseen heden (575) en 133 potvissen (14). Hoe wel de vangst enigszins bij de verwachting is achtergebleven, is er reden tot tevre denheid. De traan- en potvisolie opbrengst was 1815 ton groter dan in het voorafgaan de seizoen. Deze grotere opbrengst wordt toegeschreven aan de grotere geoefend heid der bemanningen en de aangebrachte' verbeteringen. Over het seizoen 1948/49 wordt medege deeld, dat de twee korvetten tijdig zijn gereed gekomen om dit seizoen mede te werken, zodat over tien inplaats van acht jagers beschikt wordt. De vangstcapaci teit is hierdoor aanmerkelijk verhoogd. De gehele traanproductie werd wederom voorverkocht aan de Nederlandse regering tegen 1.015 per ton (ƒ990) eerste kwali teit. De opbrengst der productie bedroeg 14.521.106 (vorig jaar 12.348.584). De bedrijfskosten bedragen 8.924.367 (vorig jaar ƒ8.631.498). Een bedrag van ƒ4.030.000 2.434.000) wordt op de vloot afgeschre ven, die thans met 9.248.201 (aanschaf- waarde 15.712.201) te boek staat. De lening van de Herstelbank komt met 6.000.000 7.394.714) op de balans voor. Het winstsaldo bedraagt 416.205 233.392), waaruit een dividend van 4 procent (onveranderd) op de preferente en 5 procent (3 procent) op de gewone aandelen wordt voorgesteld. UNAC-werk gaat voort De sociale commissie van de UNO heeft besloten het werk van de UNAC het vol gend jaar voort te zetten. De UNAC (United Nations Appael for Childeren) zal over de gehele wereld bijdragen verzame len ten behoeve van moeders en kinderen. De opbrengst der collectes zal voornamelijk ten goede komen aan het internationale noodfonds voor kinderen. Dit fonds heeft in het afgelopen jaar slechts aan vier millioen van de zeven tig millioen mensen, die voor hulp in aan merking komen, steun kunnen geven. In 1944 werd het bij een geallieerd bombardement volkomen verwoest klein doel gericht. Toen de bommenwerpers zich hadden teruggetrokken en de Nieuw- Zeelandse infanterie het dorp binnentrok, bleven een aantal Duitse machinegeweren het verzet hardnekkig voortzetten. Het duurde verscheidene weken eer het dorp volledig in geallieerdehanden was. Was het bombardement noodzakelijk? Steen na steen wordt door de onver moeibare monniken van Monte Cassino aangevoerd voor de wederopbouw van hun beroemde klooster, dat tijdens de jongste oorlog verwoest werd door een wat zij noemen „afgrijselijke vergis sing" van de Amerikaanse luchtmacht. „Het excuus dat voor het bombarderen van ons .klooster werd aangevoerd, is, dat de Duitsers het gebruikten als een artil lerie-observatiepost", zo betogen de mon niken rustig. „Maar er waren in het geheel geen Duitsers in het klooster. De enige Duitser in de omgeving ervan was een soldaat, die in een spelonk leefde, twintig meter onder de heuveltop aan de Zuid oostelijke hoek van het gebouw. Maar bij dit bombardement lieten vijfhonderd bur gers het leven. In één vleugel moesten wij 370 lichamen onder het puin weghalen". En zij wijzen naar een plek, waar eenmaal een vleugel van het gebouw heeft gestaan, maar waar het nu zo vlak als een spiegel is. „Wanneer wij over de nodige gelden be schikten, zouden we het klooster binnen acht of negen jaar kunnen opbouwen", zeggen de monniken. „Maar nu vordert hel -werk slechts uiterst langzaam. Wij hebben geen fondsen meer; en op deze wijze zal het werk wel vijftien jaar, zo niet langer duren". Zij halen berustend de geduldige schouders op. „Vóór ons is 't klooster reeds driemaal opgebouwd. Wij zullen het op nieuw doen." De Lombardiërs vernielden het klooster in 520, 51 jaar nadat de heilige Benedictus het gesticht had. In 642 werd Monte Cas sino door de Sarracenen overmeesterd en geplunderd. In 1343 werd het gebouw na genoeg met de grond geliik gemaakt en op 15 Februari 1944 vernielden de Amerika nen het grondiger dan ooit tevoren was geschied. „Twee dagen later trok de Duitse infan terie de ruïnes binnen en het kostte de Poolse soldaten vele dagen om ze er weer uit te verdrijven", vertellen de monniken verder. Monte Cassino en het dorp van die naam aan de voet van de helling waren van vi tale betekenis voor de geallieerde legers toen zij van het Zuiden uit oprukten. De Duitsers verdedigden het dorp Cassino hardnekkig onder de meedogenloze geal lieerde aanvallen. Half Februari zonden de geallieerden duizenden bommenwerpers naar Cassino Reserve alle bladen en het klooster op de heuveltop,-de groot ste luchtoperatie ooit tegen een dergelijk In militaire kringen, meldt United Press, blijft men discussiëren over de aspecten van deze operatie. De Italiaanse regering heeft uit de ruïnes van Cassino een natio naal monument opgebouwd. Een nieuw Cassino is herrezen in het dal onder het oorspronkelijke dorp, maar in het oude plaatsje ontploft nu en dan nog een blind ganger als een sinistere herinnering aan de gruwelijke gebeurtenissen van Februari 1944. De wederopbouw van het Monte Cassino- klooster geschiedt door 25 Benedictijner monniken, wie honderd arbeiders ter be schikking zijn gesteld door de Italiaanse regering, die tot nu toe driehonderd mil lioen lire aan dit werk besteed heeft, waar van vijftig mililoen lire alleen al nodig was om het puin weg te krijgen. De monniken hopen op steun uit het bui tenland, maar het enige wat zij tot nu toe ontvangen hebben is een bedrag van zes duizend dollar dat door de Benedictijner kloosters in de Verenigde Staten bijeen is gebracht. Bij het fatale bombardement zijn geen monniken omgekomen, hoewel de Noord westelijke vleugel, waar zij zich verzameld hadden, nagenoeg weggevaagd is. Van de vijfhonderd wereldberoemde schilderijen, die het klooster bezat, gingen er tweehon derd verloren, tezamen met 50.000 boeken van onschatbare waarde. De cel, waarin de heilige Benedictus in de zesde eeuw ar beidde, bleef als door een wonder gespaard. Het altaar bij de graven van de heilige Benedictus en zijn zuster, de heilige Scho- lastion, kon inmiddels gereconstrueerd worden. Uitgevaren vissersschepen Trawlvisserjj. stoomtrawler Danskunst Parijs heeft deze week de bekende zigeuner-danseres Carmen Amaya verwel komd, die voor de oorlog met haar groep een graag geziene en gevierde gaste in de Franse hoofdstad was. Zij gaat nu met haar gezelschap, waaronder zich nog zes leden van de fami lie Amaya bevinden, een grote tournéö door Frank rijk en wellicht ook door Engeland maken. Eindelijk zat hij in de trein. Het had hem moeite gekost. Om vijf uur was hij nog bij Grelink. Een half uur later stond hij in het reisbureau; zij hadden er veel moeilijk heden gemaakt, toen hij binnen het half uur zijn kaartje naar Londen wilde hebben. Maar hij had het gekregen. En dat moest ook, want in Londen zou hij veilig zijn. Veilig voor de politiemannen, die nu wel gauw achter hem aan zouden zitten. Veilig voor de gevangenis. Onderge doken in Londen. Het was zijn laatste kans. Hij stond op, schoof het raampje naar be neden en keek angstig het drukke perron af. Overal stonden mensen afscheid te nemen. Er was geen politie-uniform te zien. Hij schoof het venster weer omhoog en ging zitten. Er waren twee mensen tegen over hem komenzitten. Een -man en een meisje. Zij schenen niet bij elkaar te horen. De man keek hem strak aan. Zenuwachtig probeerde hij de blik te ontwijken. Zouden ze hem nu toch nog te pakken krijgen? Hij keek naar de kleding van de man: niets duidde erop, dat het een detective zou zijn. Vergeefs zocht hij naar de staalblauwe ogen en de dikke rubberzolen, die hij bij zulke mensen verwachtte. Maar neen. Misschien was hij wel volstrekt niet gevaarlijk. Was het zijn verbeelding, die hem parten speel de? Ging hij nu al in iedereen een recher cheur zien? Waarschijnlijk was dit 'n argeloze zaken man. Maar waarom had de man hem dan zo scherp aangekeken? Er was toch niets bijzonders aan hem te zien? Hij had schóne kleren aangetrokken, zich gewassen en ge schoren en moest er nu wel normaal uit zien. Als hij maar niet zo zenuwachtig was. Dat was toch niet nodig! Hij,was nu toch op weg naar de vrijheid? Als hij eenmaal in Londen was, zouden ze hem niets meer kunnen maken. Naast de wagen snierde plotseling een fluitje. Hij schrok op uit zijn overpeinzin gen. Kon hij ergens ontsnappen? Die deur daar? Nee, dat zou niet gaan. Met een ruk zette de trein zich in beweging. Hij zakte weer terug. Dus dat was het geweest. Hij keek op. De man tegenover hem keek hem weer strak aan. Hij sloot zijn ogen, trachtte de man niet te zien. Maar hij kon het niet volhouden. Telkens keek hij op om zich te vergewissen, dat de man er nog zat. Het scheen alsof deze hem zonder ophou den aanstaarde. Of keek hij langs hem heen naar buiten? De man zei niets. Bleef maar kijken. Hij keek naar buiten. Zij waren Haarlem al gepasseerd en reden nu ergens voor Leiden. Hij was doodop van vermoeidheid. Toen hij weer naar de man keek, scheen deze zijn aandacht van hem te hebben af gewend. Hij sloot zijn ogen weer. Uitput ting overmande hem. Langzaam sukkelde hij in slaap. Een verlichtende slaap. Een slaap, die hem de afgelopen middag deed vergeten. Hij bleef slapen, toen ze in Den Haag stopten en ook in Rotterdam. Eerst toen een conducteur luid „Hoek van Holland" langs de wagens schreeuwde, ontwaakte hij moeizaam. Even keek hij ver bijsterd om zich heen, toen realiseerde hij zich, waar hij was. En meteen kwam de. angst weer terug. Bij de douane zou de politie natuurlijk op hem wachten. De man, die nog steeds tegenover hem zat, had na tuurlijk opdracht hem tot zover in de-gaten te houden. Het meisje leek onschuldig. Hij stond op, pakte zijn koffer uit het net en liep naar de uitgang van de' trein. Achter zich hoorde hij de voetstappen van de man. Een teugeloze angst kwam in hem op. Eén ogenblik wilde hij zijn koffer weg gooien en vluchten. Toen besefte hij, dat het geen zin had. Dat ze hem toch zouden grijpen. Met de moed der wanhoop liep hij verder. Voor de paspoort-contróle stonden maar weinig mensen. Hij had wel eens gelezen over van angst dreunende en bonzende harten, maar het zich nooit goed kunnen voorstellen. Hij was nog jong, was groot en sterk en had nooit ergens werkelijk angst voor gehad. Maar nu wist hij, hoe het was: hij was bang. doodsbang. Bij de contröle stonden twee politiemannen. Hij vreesde, dat zij zijn hart zouden horen bonzen. Hij keek om. Achter hem stond de man. Hij voelde zich ingeslo ten. Hij zag geen uitweg meer. Een dame voor hem was nu aan de beurt. Hij had nog een kans. En opeens dacht hij snel, was zijn brein weer helder. Hij zag nu duidelijk, wat hem te doen stond. Als was het vlak naast hem, hoorde hij de trein in de verte weer zachtjes optrekken. Toen handelde hij. Met een zwaai gooide hij zijn koffer in het gezicht van de agenten, die naast el kaar stonden. Met zijn andere hand veegde hij de man achter zich' tegen de grond en toen vluchtte hij; met het laatste restje kracht, dat in hem was. rende hij weg, ren de naar de trein, die hem van deze onheils- plek zou wegvoeren. Het was een lange trein; toen hij bij de uitgang van het douane-kantoor kwam, reden de wagens hem nog voorbij. Hij liep er op toe en trachtte een deur te openen, maar het ging niet. Wild rukte hij aan de deurknop. De trein begon reeds snelheid te winnen. Even aarzelden zijn voeten, toen struikelde hij en viel. In een flits zag hij wat nu gebeu ren ging. Hij gilde, gilde zoals slechts een mens in een dergelijke situatie kan gillen. Maar het gebeurde niet. Hij viel op het perron en. bonsde met zijn hoofd op een stee'n. Hij verloor het bewustzijn Later.kwam hij voor de rechtbank. „Mis handeling van ambtenaren in functie" luidde de beschuldiging. De man, die tegen over hem had gezeten, was er ook. Op de publieke tribune. Hij werd weer vergezeld door het meisje, dat ook in de trein naast hem had gezeten. Zorgvuldig leidde zij hem over de drempel, toen hij de rechtszaal binnen kwam. De man staarde voor zich uit. Hij was blind. Woensdag 10 November: Oostzee IJM 147, Zaterdag 20 November: motortrawler Shamrock IJM 129; Claesje RO 46. Maandag 22 November: stoomtrawler Mary IJM 61; En Avant IJM 8. Motortrawler Thorina IJM 33. Dinsdag 23 November: stoomtrawler Ca- tharina Duyvis IJM 60; Hercules IJM 196; Amsterdam IJM 58; Klaas Wijker IJM 85; Adelante IJM 19; Schoorl IJM 39; Bloemen- daal IJM 71; Libra IJM 98; Zeeleeuw IJM 29. Motortrawler Allan Water IJM 34; Excel sior III KW 76 (3 Dec. binnen). Woensdag 24 November: stoomtrawler Pet ten IJM 49. Motortrawler Batavia IJM 99; Antje RO 15. Donderdag 25 November: stoomtrawler Zeehond IJM 70. Motortrawler Johannes Polderman IJM 20. Vrijdag 26 November: motortrawler Medan IJM 57. I Zaterdag 27 November: stoomtrawler Prin ses Beatrix IJM 117; Perseus IJM 45. j Maandag 29 November: stoomtrawler Haar lem IJM 9; Wega GDY 92 naar Gdynia. Motorlogger Heemstede IJM 35; Verwach ting IJM. 204; Arie Nico KW 17; Cornelis KW 24; De Verwachting KW 28; Elizabeth KW 64; Excelsior II KW 78; Jan KW 84; De vrouw Dirkje KW 104; Gebroeders KW 108; Petronella KW 125; Arie KW 155; De Vier Gezusters KW 162; Gebroeders KW 166; Aleida KW 169. Dinsdag 30 November: stoomtrawler Norma Maria IJM 6; Viking Bank IJM 183; Limbur- gia IJM 54; Katwijk II KW 134. Motorlogger Willempje KW 89. Woensdag 1 December: stoomtrawler Horn Rif IJM 155; Leonarda HA 21. Donderdag 2 December: stoomtrawler Glo ria IJM 37; De Hoop IJM 73 naar Rotterdam. Motorlogger Heemstede IJM 33. Vrijdag 3 December: stoomtrawler Syriusz GDY 107 naar Gdynia. Haringdrijfnetvisserij Donderdag 11 November: motorlogger Al batros KW 68. Vrijdag 12 November: motorlogger Rijn mond III KW 44; Nederland IV KW 167. Maandag 15 November: motorlogger Mar- tenshoek IJM 283 (3 Dec. binnen); Noordzee KW 47. Dinsdag 16 November: motorlogger Van der Duyn van Maasdam KW 97; Bali KW 129. Woensdag 17 November: motorlogger Wil- helmïna III KW 147: Janna KW 163. Donderdag 18 November: motorlogger Voorwaarts KW 140 (3 Dec. binnen). Vrijdag 19 November: motorlogger Willy SCH 7. Zaterdag 20 November: motorlogger Rijn mond I KW 42: Wilhelmina II KW 138. Maandag 22 November: motorlogger Cor nelis de Boer Jr. IJM 268; -Margaretha en Maria KW 23; Annie KW 54; Onderneming KW 175. Dinsdag 23 November: stoomlogger Robert William KW 123. Motorlogger Wilhelmina I KW 25; Mar- grietha Maria KW 29; Sakina KW 32; Noord ster KW 67 (3 Dec. binnen); De Vrouw Jacoba KW 122; Kees KW 124; Borneo KW 127 f3 Dec. binnen); Nederland VII KW 130. Woensdag 24 November: motorlogger Wil helmina KW 79, Donderdag 25 November: motorlogger Martha IJM 74; Machiel KW 33. Vrijdag 2-6 November: motorlogger Jan KW 50. Zaterdag 27 November: motorlogger Rijn mond IV KW 15; Nederland VI KW 37; Rijn mond II KW 43; Maria Jacoba KW 73; Voor uit KW 151. Maandag 29 November: stoomdrifter Arend KW 4. Motorlogger De Vrouw Marretje IJM 35; Willem Cornelis KW 16: Hollandia KW 18; Huiberdina Gijsbertha KW 85; Sumatra KW 36; Rijnmond V KW 110; Katwijk III KW 161; Karei Doorman KW 227. Dinsdag 30 November: motorlogger Gorre- dïjk IJM 75; Mr. Dirk Donker Curtius KW 2; Piet en Leendert Huibert KW 3; Fiex-man Eduard KW 5; Hubertha Gerarda KW 9; Anna en Cornelia KW 14; Dirk KW 19; Grietje KW 20; Bertha KW 38; Helena KW 39 Neptunus KW 45; Elizabeth KW 49; Zee meeuw KW 170; Onderneming I SCH 140. Woensdag 1 December: motorlogger Vol harding KW 65; Zeezwaluw KW 83. Donderdag 2 December: motorlogger Orion KW 2; Henk KW 56. scheepvaart ijmuiden Binnengekomen schepen 3 December: Castello Almanza van Rotterdam. Rijn van Hernösand. Vliestroom van Hull. Seine van Rotterdam. Stentor van Antwerpen. Rita Thorden van Helsingfors. Alt van Goole. Bjogna van Yxpila. Polydorus van Hamburg. Sauby van Goole. Cornelia B van Fowey. Lapponia van Jacobstad. Rijnstroom van Londen. Henri de Weerd van Zweden. Parma van Raunö. Uitgevaren 3 December: Royksön naar Rot terdam. Gabern naar Karlstad. Kathe West n. Ahruein. Rhesus naar Java. Tom naar Iming- ham. Alphaeca naar Dublin. Fritz S. naar Emden. Freden naar Antwerpen. Majorie n. Rotterdam. Win naar Rotterdam. Karin Thor den naar Mantulyoto. Seine naar Parijs. Deo Duce naar Aarhus. BINNENLAND Drie monteurs, werkzaam op een in aanbouw zijnd tankschip op een werf in Dordrecht, kregen kokende olie over het lichaam toen een oliereservoir omviel. De 30-jarige C. van D. uit Rotterdam was vrij wel op slag dood, de 30-jarige W. P. uit Dor drecht overleed later in het ziekenhuis. De 22-jarige F. Z. sprong over boord. Hij werd gered en is met zeer zware brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Vijftig zwakke Franse kinderen zijn in Nederland aangekomen, waar zij enige tijd bij pleegouders in Arnhem, Den Haag, Am sterdam en IJmuiden zullen worden onder gebracht. Het Humanistisch Verbond heeft dit kindertransport georganiseerd. Enige jongens, werkzaam op een fa briek in Roosendaal, hebben partijen lood eir brons gestolen ten nadele van hun patroon. Zij verkochten het gestolene aan opkopers in Bergen op Zoom. De opbrengst werd opgemaakt aan sigaretten, snoeperij en bioscoopbezoek. De tuchtrechter voor de prijzen in Gro ningen heeft een grossier uit Haren veroor deeld tot f 10.000 boete, omdat hij grote partijen porcelein en aardewerk heelt achter- gehoudexx en zich bovendien aan koppelver koop en prijsopdrijving had schuldig ge maakt. Een voorraad goederen ter waarde van f 42.000 werd verbeurd verklaard. De burgemeester van de gemeente Dui ven (Gelderland), de heer W. J. A. F. R. van den Clooster baron Sloet tot Everlo is te Leersum met. zijn auto tegen een ijzeren paal aan de wegkant gereden, en zodanig gewond dat hij in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis is opgenomen. De directeur-generaal der p.T.T. brengt in herinnering, dat met ingang van 1 Januari 1949 buiten gebruik worden gesteld de zomer- postzegels, uitgegeven in 1947 en de kinder postzegels, uitgegeven in 1947. De advocaat-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof eiste twintig jaar tegen de Amsterdamse makelaar V., die in de laatste vier jaar der bezetting vele woningen van Joodse landgenoten verkocht en gekocht heeft. Een centrum van illegale activiteit tijdens de ooi-log was het uitgestrekte dorp Sevenum, bij de Peel, dat vele verzetslieden, geallieerde piloten en onderduikers tot wijk plaats heeft gediend. De bewoners verwij derden de huisnummers om het opsporen der vele onderduikers te bemoeilijken. De raad heeft nu bepaald, dat op 1 Januari alle huizen opnieuw genummerd zullen moeten zijn. De rechtbank te Middelburg veroordeel de J. de J. uit Vlissingen, die door onvoor zichtig rijden met een auto in Augustus te Vlissingen een verkeersongeval veroorzaakte, dat drie wandelaars het leven kostte, tot vier maanden hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. Vlas, Dietsveld 32, werd tot tweede secretaris van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid gekozen. Tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid, die op 3 Januai'i in het Concertge bouw wordt gehouden, zal het lid van de Tweede Kamer J. H. Scheps het woord voeren. Curacao en hef politieke onweer in Venezuela (Van onze correspondent te Willemstad) Het rommelt in Venezuela, het rijke olieland van Zuid-Amerika, welks wilde rotskust bij helder weer op Curasao te zien is. De eerste door middel van vrije verkie zingen gekozen Venezolaanse regering dreigt het slachtoffer te worden van een groep militairen, die in het begin van dit jaar met lede ogen de candidaat van de democratische actiepartij, Romulo Galle- gos, aan het bewind zagen komen en nu, zo nodig kwaadschiks, trachten de conser vatieve katholieken in de regering te krij gen plus een communist. Officieel is er niets van een paleisi-evo- lutië of een staatsgreep bekend, aangezien de Venezolaanse regering terstond enkele grondwettelijke vrijheden introk, toen zij het onweer zag naderen, namelijk de pers vrijheid, de -vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van politieke vergadering. De Venezolaanse kranten zwijgen in alle ta len en het radiostation van Caracas, in de Venezolaanse hoofdstad, zendt alleen mu ziek uit. In Curagao heeft steeds grote belangstel ling voor Venezuela bestaan. Immers het eiland betrekt van de overzijde de kost- bare olie, welke de basis van zijn tegen woordige welvaart is. Er is echter niet al leen zakelijke interesse. Ook in politiek opzicht stelt Curasao belang in het buur land, zoals onder andere bleek uit de aan dacht, welke met name de democratische partij op Curasao besteedde aan de voor Venezuela historische beëdiging van Gal- legos als eerste op democratische wijze aan de regering gekomen president. De vorige staatshoofden meestal dictatoren waren allen producten van een revolutie. De „sympathie" was trouwens wederke- rig: de (revolutionaire) voorganger van Gallegos. Betancourt, liet na zijn aftreden ook nog meermalen minder vriendelijke woorden horen over „kolonialisme" en „imperialisme" in Latijns Amerika, uitla tingen, welke uiteraard vooral de voor standers op Curasao van een breuk met het moederland een hart onder de riem steken. Deze verklaringen vonden echter niet overal in de Curagaose politieke wereld weerklank. De nationale volkspartij van dr. Da Costa Gomez gaf nog enige tijd ge leden op duidelijke wijze te verslaan, dat Curasao geen behoefte heeft aan -buiten landse inmenging bij de regeling van zijn status ten opzichte van Nederland. Hoe echter ook, de blijkbaar zo wankele positie van de Venezolaanse regering- Gallegos heeft op Curasao teleurstelling verwekt. Niet in het minst in de gelederen der democratische partij, welke zich nauw aan alle andex'e democratische partijen ter wereld verwant voelt en dus ook aan de Venezolaanse regeringspartij. Want zolang een land de gegeven vrijheid niet hanteren kan, doet alle critiek, welke het aan het adres van „.kolonialen" en „impe rialisten" laat horen, denken aan het spreekwoord van de pot en de ketel. Driehuis HALSEMA DIRIGEERT DE „ELIAS" De uitvoering van de „Elias" op 8 December in Haarlem staat onder leiding van de heer Piet Halsema. „Claesje" in Engeland. Deze week heeft de „Claesje" haar vangst (700 kis ten) gelost in Grimsby. Er werd 23000 besomd. De trawler is opnieuw naar de visserij vertrokken. Zuinig. De tussenboot „Zeeleeuw" IJM 29 heeft het tijdens de laatste reis slecht getroffen met de visserij. Er werd tijdens 11 dagen slechts 130 manden vis gevangen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3