Tel. 5563 Taxi tel. 4333 Munitietentoonstelling in Velsen door ruim 5000 personen bezocht TAXI! TAXI! OLD CLOTHES NEW Het testament ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 tffflÜTDER COURANT Het parool is nog steeds Blijf er af!' 99 De tentoonstelling „Biyf er af", die door de Hulpverleningsdienst in de gymnastiek zaal van de Nijverheidsschool aan het Ti- beriusplein onder leiding van kapitein H. J, C. van Ooyen werd georganiseerd, heeft een zeer goed resultaat gehad. Ruim 5000 mensen uit IJmuiden en om geving zijn naar de expositie gekomen om er de gruwelijkheden der gevonden muni tie en de gevolgen ervan le bekijken. Mede dank zij de prachtige medewer king van het onderwijzend personeel is men er in geslaagd om vooral de jeugd er nogmaals grondig van te doordringen dat- het in huis hebben van gevonden munitie catostrophale gevolgen kan hebben. Alleen al tijdens de expositie zijn 300 meldingen van bij burgers aanwezige ex plosieven gedaan. Ook het „Comité Sociale Jeugdzorg Vel sen" heeft zich voor deze opvoedende zaak gespannen en wel door ruim 125 jeugd organisaties en verenigingen aan te sporen, een bezoek aan de tentoonstelling te bren gen. De ouders hebben eveneens hun plicht begrepen. In de avonduren kwamen zij, veelal met hun kinderen, naar de Nijver heidsschool en lieten zich en hun kroost door adjudant Boer voorlichten. Sprekende cijfers. In het tijdvak van 1 Januari tot 1 Decem ber zijn bij het landelijk hoofdkwartier van de hulpverleningsdienst 5516 meldingen binnengekomen; deze meldingen betroffen in totaal 11572 projectielen. Niet minder dan 87.915 granaten, 15.772 handgranaten, 7130 bommen, 6907 land mijnen, 34.474 ontstekers, 1046 pantser vuisten, 626 bussen strijdgas, 953 kilo kruit, 8322 kilo springstof en 164.175 kilo klein soort munitie zijn reeds in de afgelopen 11 maanden tot 1 December van dit jaar ge ruimd. Verder zijn er 655 geweren, 175 mitrailleurs en 54 revolvers door particu lieren aangegeven. Deze cijfers geven een duidelijk beeld van de vele gevaren die nog overal ver- Roozenburg won de WIJ-schaal De speler die tijdens de 19e ronde van het werelddamtournooi, verspeeld in IJmuiden. de fraaiste partij leverde, is door de Vishandelaarsvereniging WIJ een Delfts-blauwe schaal aangeboden, welke gesierd wordt door toepasselijke emble men. De commissie, die met de beoorde ling der gespeelde partijen belast was, bestaande uit de dammers Suyk, Ligthart en Dukel heeft het geschenk toegewezen aan de jonge wereldkampioen P. Roozen burg en vanavond zal de schaal in Rot terdam, tijdens de officiële huldiging na mens de VVIJ aan de Rotterdammer wor den overhandigd. D.S.S. ontvangt Sint Nicolaas Er is bijna geen vereniging in IJmuiden waar Sint Nicolaas niet op bezoek is ge weest dit jaar. Daar het hem te moeilijk viel alles voor zijn verjaardag af te wer ken, heeft hij het plan opgevat Maandag de jeugdige leden van D.S.S. toe te gaan spreken. Als hulp heeft hij het cabaret gezelschap van Van Meurs gecharterd. Om half drie brengt de „Mico", het spe ciale vaartuig dat de Sint op zijn water escapades geleidt, de getabberde Spanjaard aan wal bij de oude sluis, waarna een rondrit door IJmuiden wordt gemaakt. Van daar gaat het naar Thalia waar het bestuur de hoge gast verwelkomt en de kinderen van 3 tot 8 jaar onthaald worden. Van half zes tot negen uur komt de jeugd van 9 tot 15 jaar aan de beurt. voor binnen- en buitenland (Adv.) ZONDAG 5 DECEMBER IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 ds. J. v. d. Berg; 5.30 uur ds. P. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk, Kanaalstraat. 9 uur ds. P. J. Richel, van Heemstede; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur. Lees- dienst. Doopsgezinde Gem., Helmstraat. 10.30 uur G. de Vries van Amsterdam. Oud-Kath. Kerk. 10 en 19 uur H. Dienst; Woensdag 19 uur H. Dienst. Leger des lleils. 10 uur Heilïgingsdienst; 7 uur Verlossingsdienst; 8 uur Openbare samenkomst. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. P. J. Richel, van Heemstede. Ver. v. Vrijz. Herv. Abelenstraat. 10.30 uur ds. J. de Graaf, van Haarlem. Vrüe Evangelisatie. 4 uur J. A. Hoeken dijk, van Heemstede. DRIEHUIS. Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveld. 10.30 uur ds. P. J. Richel, van Heemstede. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. Zaterdagavond 7.30 uur Avondgebed. Zondag 10 uur ds. L. Brink. VELSEN-NOORD. Geref. Kerk. 10 en 4.30 ds. A. Schweitzer. BEVERWIJK. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. A. C. van Nood, van Velsen. Doopgez. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. Maranatha. Geen opgaaf ontvangen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur P. A. Tichelaar. De Toorts. 10 uur ds. P. A. Mentzel, van Amsterdam. Kapel. 5 uur ds. F. H. van Duykeren, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 11 en 5 uur ds. G. Hagens. Chr. Geref. Kerk. Gebouw Bethel. 3 uur ds. J. C. Maris- scholen hebben gelegen en zij zijn wellicht slechts een fractie van de totale voorraad, die in ons land aanwezig is. Geeft onmid dellijk alle oorlogstuig, dat nog onder uw berusting is aan en meldt tevens de plaat sen waar ge weet dat er munitie verstopt ligt. Hoewel het aantal slachtoffers, dank zij het koene werk en de voorlichting van de Hulpverleningsdienst zich in dalende lijn beweegt, blijft voorzichtigheid geboden. Het parool van de recente tentoonstelling „Blijf er af!" geldt onverminderd en met grote ernst. Centrale-chef der Hoogovens gehuldigd De chef van de Centrale der Hoogovens de heer J. H. Kruijer werd in de feestelijk versierde cantine van Walserij-Oost ge huldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. Ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie, wenste hem namens de directie geluk bij welke gelukwens uiteraard de gebruikelijke envelop niet ontbrak. De bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies begon met te zeggen, dat niemand beter dan hij de stemming van de jubilaris, waarin hij deze morgen ongetwijfeld ver keerde kon aanvoelen omdat de spreker de dag te voren zelf het „slachtoffer" was geweest. De heer Spies volgde verder des heren Kruijers loopbaan op de voet en aan het slot van zijn hartelijke huldigingsrede ver eerde hij de jubilaris het gedenkbord en het getuigschrift der maatschappij. De heren J. W. van den Burg, opzichter en D. J. F. H. van de Wateren, le machi nist, hadden tot taak de geschenken der afdeling aan te bieden. Uit beider woor den bleek, dat de heer Kruijer voor zijn mensen een humaan chef was geweest en daarvoor werd hem hulde en dank ge bracht. De heer A. Hensen, hoofdopzichter MEKOG, die indertijd als chef van de Centrale met de heer Kruijer het werk aldaar had aangevangen, ging terug naar de eerste jaren van hun samenwerking, waarna de heer J. van Heijst, hoofdop zichter Electrotechnische Afdeling, de ge lukwensen van die afdeling kwam aan bieden. Ing. S. Strikwerda, chef van de Werk tuigkundige afdeling hield een toespraak, waarin het persoonlijke element als boven toon klonk. Aan het slot bood ing. Strikwerda een drietal boekwerken namens de afdeling aan. De heer C. H. J. Blauw, chef van de Stencil-afdeling die vroeger aan de Cen trale heeft gewerkt, droeg daarna een door hem vervaardigd vers voor. Sint en de geestelijk onvolwaardigen Bijna twee uur lang heeft Sint Nicolaas vertoefd in de school van mejuffrouw Vijlbrief aan de Lensterlaan. Zo men weet is een deel van de leerlingen der Wilhel- minaschool ondergebracht in een gewoon huis in IJmuiden-Oost en speciaal voor deze veertien jongens en meisjes werd het feest van de goede Sint gevierd. Sint heeft de kinderen stuk voor stuk toegesproken en deze op hun beurt zongen, maakten legkaarten, lazen, rekenden. Zelfs hebben zij enige gymnastische oefeningen verricht versjes-met-manieren gezongen. De heilige was er zeer door getroffen, hetgeen bleek uit de presentjes die hij uitdeelde en het compliment, dat hij de onderwijze res en haar helpster maakte. Inderdaad is het onderwijs geven aan deze leerlingen een werk van grote opoffering en mag mejuffrouw Vijlbrief tevreden en trots zijn op de resultaten. VERGUNNING VOOR POMPSTATION GEVRAAGD. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis dat ter gemeente-secretarie (IVe af deling) ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Handelmaatschappij „Shamrock", te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondse benzinebëwaarplaats, ter grootte van 6000 liter, met twee bovengrondse aftapinrich tingen, elk aangedreven door een electro motor van 1/3 p.k., en een ondergrondse gasoliebewaarplaats, ter grootte van 5000 liter, met bovengrondse aftapinrichting, aangedreven door een electromotor van 1/3 p.k., alsmede van een garagebedrijf waarin zullen worden geplaatst een lucht- compressor en een slijpsteen, aangedreven door electromotoren van respectievelijk 3 en 1/4 p.k. op het perceel Strandweg no. 14 te IJmuiden. Duitsland als houtleverancier In de late Donderdagavond arriveerde voor de papierfabriek Van Gelder Zonen een derde schip met Duits hout uit de Rus sische zóne. Van Warnemünde kwam het Noorse s.s. Hedwig II binnen met een lading van 460 vadem geschild hout. MARKTBERICHTEN 3 December 1948 Besommingen IJM 16 Bergen f 16.690; IJM 41 Compaen f 14.120. KW 140 f3440; KW 127 f4380; KW 76 f5790; KW 210 f 1300; KW 21 f820; IJM 226 f330; IJM 212 f220; IJM 215 £400; IJM 239 f 20; IJM 201 f 1930; IJM 276 f 180; IJM 207 f 11; IJM 210 f900: UK 243 f720: UK 194 f62; UK 69 f25; UK 46 f5: UK 75 f60; UK 79 f1080; UK 52 f750; UK 1 f 1470; UK 41 f425; HD 7 f 700; VD 60 f 600. Visprfjzen. Heilbot 2.80—2,75; gr. tong 2,05—1,90; md. tong 2—1.90; kl.m. tong 2,05—1,85; kl. tong I 2—1,75; kl. tong II 1,85—1,70; tarbot I 2,7" 2,30, alles per 1 kg. Tarbot II 86; tarbot III 83; schartong 27; haai 2422; ham 36—32; poontjes 6,20—3.90; schar dicht 17,50—3,60; schar gestript 21— 8,50; bot 3532; kl. schol gestript 22,5(1—17,10; kl. schol dicht 17,50—14. alles per 50 kg. Visaanvoer. 60 kisten tarbot en tong, 25 kisten haai. 60 kMen poon, 770 kisten makreel. 225 kisten schar, 240 kisten schol, 10 kisten bot. 70 kis ten kabeljauw. 10 kisten leng, 100 kisten koolvis. 265 kisten wfjting. 200 kisten schel vis, 547 kisten v. haring, 50 kisten diversen. Totaal 2632 kisten. DE U.V.V. EN DE KINDERPOSTZEGELS. De leden van de U.V.V. verzoeken ons mee te delen dat in het postkantoor aan de Houtmanstraat gedurende de maand December gelegenheid bestaat tot het ko pen van de zogenaamde kinderpostzegels ■kaarten. Gedurende de uren dat het kantoor geopend is, hebben de U.V.V.- dames bij toerbeurt dienst in een apart voor dit doel ingerichte stand. Velsen-Noord „Watervliet" en de komende wedstrijden Het eerste twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet" is voor Zondag de enige groen-gele ploeg, die in het veld komt en ZWC uit Zaandam ontmoet. Het zou een onaangename Sinterklaas-verrassing zijn, wanneer „Watervliet" op eigen terrein de punten of slechts één daarvan aan de Zaanse club zou moeten afstaan. Het Wa ter vliettwaalf tal ondergaat een wijziging onder de dames, daar mevr. Broeksma niet van de partij is en vervangen wordt door mej. T. Waagmeester. De ploeg bestaat dus uit de dames R. Weymar, M. v. d. Plas, T. Gieze, J. van Vught, W. Jansen en T. Waag meester en de heren H. Gieze, J. Broeksma, W. Berghuis, H. van Someren, E. van Lan gen en F. Möhlman. Watervliet 2 is vrij. In II H.K.B. troont Watervliet 3 even eens bovenaan ondanks een nederlaag van achtg espeelde wedstrijden met evenveel verliespunten als Oosterkwartier 5. Sport Vereent 3 uit Santpoort is mede een ge gadigde voor de bovenste plaats, zodat het derde er goed aan zal doen om Zaterdag in Santpoort het uiterste te geven teneinde een slag op voor te blijven. Het vierde Watervliet-twaalftal is in III H.K.B. bescheidener, want het neemt de vierde plaats in. In de uitwedstrijd tegen Haarlem 2, lijstaanvoerder, zullen de kan sen van het vierde niet groot zijn, doch het kan, de broeders en zusters van het vijfde, dat Zaterdag vrij is, helpen door zich zo goed mogelijk te weren, opdat Watervliet 5 -na de eerste nederlaag tegen Haarlem 2 (21) nog kans maakt de Haarlemmers voorbij te streven. De Watervliet-familie houdt Zondag 12 December in het sportpaviljoen haar St. Nicolaasavond. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet; een ieder, ook voor Uw garderobe Laat nu Uw winitenkleding CLEANEN. Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 4 DECEMBER. Thalia, 7 en 9.15 uur: Het verhaal van de soldaat. Rex, 6.45 en 9.15 uur: Ontkomen doet niet een. ZONDAG 5 DECEMBER. Thalia, 3 uur: Zanzibar; 7 en 9.15 uur: Het verhaal van de soldaat. Rex, 3, 6.45 en 9.15 uur: Ontkomen doet niet een. MAANDAG 6 DECEMBER. Thalia, 8 uur: Zanzibar. Rex, 8 uur: Ontkomen doet niet ean. Spreekuur: Wethouder van Sociale Za ken 912 uur. Spreekuur: Burgemeester 1012 uur. Twee personenauto's beschadigd Op de langzamerhand berucht geworden Wijkerstraatweg, welke het drukke verkeer nauwelijks kan verzwelgen, heeft Vrijdag middag omstreeks twee uur de zoveelste aanrijding plaats gehad. Een automobilist uit Zuidholland wilde, komende van de pont, uit de file links af de Koningstraat inslaan. Op dat moment kwam van Beverwijk een andere auto en de bestuurder bemerkte blijkbaar te laat de bedoeling van eerstgenoemde automobi list. Hoewel hij door nog meer rechts te houden op het laatste moment trachtte een botsing te vermijden, kon hij deze niet voorkomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materiële schade was aan zienlijk. „Da Costa" bezorgde de jeugd een prettige avond Vrijdagavond heeft de jongste „Da Costa"- jeugd een prettig feest gehad. Het „Water- vlief'-paviljoen was de verzamelplaats en vele moeders en vaders waren hier voor het bezoek aanwezig met hun kleuters. Met grote zorg bleek het feest voorbereid door een dames-commissie onder leiding van mevr. Grootendorst. De goede Sint en zijn knecht werden met accordeonmuziek en kinderzang ont vangen. De heer D. J. Slotboom, voorzitter, verwelkomde de bisschop van Myra, waar na elke reserve door de kleuters werd af gelegd toen suikergoed werd gestrooid. En toen de Sint zijn geschenken ging uitdelen was de betrekkelijke rust spoedig verstoord. Alle kinderen, ook de wagenbabies deelden mee in de speelgoederen, snoep en taai poppen. Het speelgoed was met zorg naar de leeftijden gekozen. De algemene indruk van dit prettige kinderfeest was dat de kleuters en vooral de ouders het prachtige werk van Da Costa zeer op prijs stelden. Velser elftallen in plaatselijke ontmoeting Nu de derde klassers voor Zondag vrij-af hebben en dus Kinheim in de rust deelt, zal de voetbalbelangstelling zijn gericht op de plaatselijke wedstrijden tussen V.V.B. en I.E.V. in het sportpark „Watervliet". In deze ontmoeting zal V.V.B., dat overi gens vrijwel compleet verscheen in de eer ste competitiehelft het nu moeten stellen buiten drie leden van het vaste elftal. Zoals bekend werden Van Riemsdijk, Axisz en Verswijveren in de noodlottige wedstrijd tegen D.C.O. te Bloemendaal van het veld gestuurd met het gevolg, dat de twee eerst- genoemden met ingang van Zondag voor twee wedstrijden zijn geschorst en Verswij veren gedurende vier wedstrijden is uitge sloten. Dit betekent natuurlijk een ver zwakking van de „Breesapers", die de open gevallen plaatsen laten innemen respectie velijk door Aafjes als rechtsachter, Hoen als spil en Bruynzeel als rechtsbinnen. In de plaats van Hoen is als rechtsbuiten Meyer opgesteld, waarbij Folkerts nog steeds de geblesseerde Vlietstra, linksbin nen vervangt. De mogelijkheid van wijzi ging van dit officiële elftal is niet uitge sloten. V.V.B. zal dus aantreden met: C. v. Veelen; D. Aafjes en J. Duïneveld; G. v. d. Veldt, C. Hoen en A. Greshof; R. Meyer, F. Bruynzeel, N. Michel, R. Folkerts en P. Hooydonk. Hoewel I.E.V. ondanks een nog eens her haalde wijziging vorige week nog dieper in de put raakte, wil men toch trachten met ongeveer dezelfde samenstelling thans in eigen omgeving betere resultaten te be halen. Het huidige I.E.V.-elftal schijnt nu wel de beste te verkrijgen combinatie te zijn, maar Zoutman, linkshalf, moet waarschijn lijk wegens een rugblessure worden ver vangen. Bovendien is in de aanval Koek gepasseerd en hebben Stokman en Schave- maker van plaats gewisseld. Valk wordt g&probeerd als linksbuiten. De opstelling van I.E.V. zal worden: M. v. d. Bos; H. Zonneveld en J. v. d! Vlies; J. Wittebrood, P. v. d. Berghe en A. Zoutman; S. Slote- maker, H. Brantjes. J. Schavemaker, A. Stokman en C. Valk. Beverwijk Sint Nicolaas bij de Verkenners Hedenavond zal Sint Nicolaas met zijn trouwe knecht een bezoek brengen bij de Bikini-troep van de André de Thaye-groep in het hoofdkwartier „Onder de bogen" van de H. Hartschool aan de Galgeweg. SUCCESSEN VOOR „HOTAC" Donderdagavond vonden in het Staten- huis aan de Velserweg weer enige wedstrij den plaats van de Hoogoven tafeltennisclub „Hotac" voor de competitie van de Neder landse Tafeltennisbond. Het tweede damesteam behaalde een ge makkelijk 91 overwinning op Te Zaanen III door het niet opkomen van twee dames der tegenpartij. Het tweede herenteam won met 82 van GTTC I en het vierde herenteam speelde gelijk tegen HBC VI. Uitslag 55. „Wanja de Wees" voor de C.P.N. Aangezien de autoriteiten bij de aange kondigde film „Wanja de wees" welke Donderdagavond, onder auspiciën van de afdeling Beverwijk van de C.P.N. de Waar heid, in het Luxor Theater vertoond werd, verboden hadden een politieke spreker aan het woord te laten, werd deze film avond met een kort woord door de heer J. Zuidersma geopend. Spreker drong er bij de talrijke aanwezigen op aan, door het kopen van obligaties „de Waarheid" te steunen. De Russische film „Wanja de wees" welke daarna vertoond werd, gaf het leven weer van een Russische jongen wiens ouders door de Nazi's vermoord waren. Geadopteerd door een groep soldaten, be leefde hij aan het front diverse avonturen. Lauwertak voor Never-Down De vriendschappelijke wedstrijd, welke tussen de Rooms-Katholieke Bridgeclub Never-Down en Bricas uit Castricum is ge speeld, is in een 42 overwinning voor de Beverwijkse club geëindigd. Hiermede kwam Never-Down dus in het bezit van de door Bricas uitgeloofde lauwertak. De oogst van de straat Op het pplitiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 18 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur, inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Een koperen dop van wagen, ring, riem, sigarettendoosje met inhoud, verschillende handschoenen, twee portemonnaïes met in houd, een distributiekaart. Aangetroffen een postduif met ring. OPBRENGST ARMENCOLLECTE De door de St. Vincentiusvereniging ge houden collecte ten bate van de minder bedeelden heeft in de Sint Agatha kerk te Beverwijk 2270.opgebracht en in Onze Lieve Vrouw van Goede Raad be droeg de opbrengst 1150. Santpoort „Een onvergetelijke melodie" De manier, waarop de filmindustrie zich meester heeft gemaakt van Chopin's levensloop, om te komen tot een groots- opgezette kleurenprent over deze Poolse componist, zal niet iedere muziekminnaar kunnen bevredigen. Hoewel de meestelijk- vertolkte piano werken alleen al een be zoek aan het Jeugdhuis in Santpoort waar „Santpoorts Bloei" deze rolprent van avond nog draait waard is zal men be zwaren kunnen ontwikkelen tegen de vrij overdreven potpourri, welke het resultaat van Hollywoods bemoeienissen werd. De vreemde professor Eisner, die niet zeer aannemelijk door Paul Muni wordt uitgebeeld en de indruk, welke George Sand achterlaat zijn niet bepaald in staat, de eerbied voor Chopin aan te wakkeren en het uitbuiten van de slopende ziekte, die aan het eind op geraffineerde wijze door een vallende bloeddruppel wordt weergegeven, kan onmogelijk „kies" ge noemd worden. Maar wanneer men over zulke beden kingen heenstapt, biedt deze technicolor daarnaast veel genietbaars, hoewel het „onvergetelijke" meer op Chopin's muziek lijkt te slaan dan op de filmcreatie als zodanig. DOKTER OEPTS EXPOSEERT IN AMSTERDAM Van vanmiddag half drie tot 24 Decem ber hangt in een der zalen van kunsthan del Aalderink aan de Spiegelgracht te Am sterdam het werk van de heer W. A. Oepts, schilder-arts te IJmuiden. Met het snel aflopend hs seizoen en de langer worrio *g' reizen in het verschiet gaat Urn zorgelijke winter tegemoet Een de trawlers is opgelegd, de Vnl VaQ gaan met Januari omhoog en °,,p%eri twijfeld nog meer slagen toeh^ll" °cSe- de gedunde vloot; de kleinti^n wanhopige strijd nog moeilijkerT° de volhouden en krijgen naast de bpm^--nnei problemen de steeds stijgende kosten als een veelal levensEeva"S.!- klap te incasseren. s aarlijke Dan is daar de moeizame en 1 kwestie van de nieuwe Noordzeecontract, dat W.,.03Ver he* trale Bond een onderwerp van L Cen* rendum is geworden. De* emto - reie- heid bleek „voor" te zijn maar ^Af schijnt over deze zo belangrijke ook nog een balletje te willen ftn estie In dit stadium komen de tot nn t ien' onvruchtbare besprekingen in de T Kamer over de algemene situatie v de visserij, die zich specialiseren 0 ™ie voor IJmuiden belangrijke vrat™ ral Na de heer Den Hartog hebh™' heren Van der Zaal en Vermeer heS 0 gezegd en de visserijpolitiek van n® Haag aan ongezouten critiek .„i pen, daarbij de lichtpunten in de E"".' allerminst uti het oog verliezend Dat in de betogen de houding' overheid ten opzichte van de nrii... 6 belangrijke plaats heeft ingenomen s71 geen betoog en ook de verre visserh'li- door de Duitse reders met grote S !e varendheid ter hand wordt kwam op het tapijt. n°Wen, Minister Manaholt heeft geantwoord H.J merkte op, dat de pooivomung ÏMr vissersschepen een kwestie is die don reders zelf moet worden aangepak? vorderingen, die thans door de rede™, entgingen worden gemaakt in de richt- van interne reorganisatie wijzen rê naar de goede -weg. „Er is gezegd» S de minister, „dat de IJmuider trawl vloot voor 1/3 zou zijn opgelegd, an,* betreft slechts kleine kusttrawlers die het ogenblik niet geschikt zijn voor l vangst, omdat men daarmee geen ren dabele opbrengsten kan verkrijgen" Met de eerder aangehaalde wetenschap van de komende kolenprijsstijging v2 ogen. krijgt deze weerlegging ons inzier wel een zeer tijdelijk karakter. Beter ee oriënteerd blijkt de bewindsman te ziin over de prijzenkwestie: hij waagt een rui mere visaanvoer voor er tot opheffing van" de maximumprijs kan worden c maar daar staat recht tegenover de od vatting van vele reders: eerst de prijzen vrijgeven, dan gaan wij vissen! Over de .verre visserij vertelt de mi nister voorts, dat „er 2 a 3 schepen aan de vaart op IJsland deelnemen".* Er zijn twee mogelijkheden: of het woordje „zullen" is zoek geraakt, of de minister is er bewust naast. Want er 13 geen enkel IJmuidens" schip ter verre visserij. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) Velsen BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. de JongTak, z., Nw. Schulpweg 71, Velsen (N.); A. F. P. Sehuur- mans—Kuijpers, d., Geelvinckstraat 79, Vel sen (N.); A. J. van der Kolkde Vries, z., Fr. Naereboutstraat 24, IJmuiden (O.); M. Wassenaarvan Baekel, z., Duinlustparkweg 58, Santpoort. OVERLEDEN: M. G. Stegman, 51 j., echt genote van A. H. Kikkerink, Hopakkerstraat 71, Utrecht; M. W. Jimmïnk, 57 j., d. van J. Jimmink en A. Visser, Trompstraat 137, IJmuiden (O). GEHUWD: L. Otte en S. van Delft; W. Por- tegijs en W. C. Kruitbosch, Tulpenstraat 30, Santpoort; L. Aardenburg en A. M. van dei- Werf, van Nidekstraat 2. Velsen (N.): P. C. Kok en M. C. van Beusekom; P. Langbroek en I. Meijer, Eikenstraat 2, IJmuiden (O.); F. J. Buutkamp en L. Kluin, Velserduinweg 165, IJmuiden (O.); B. Gnodde en J. Prins; P. Visser en W. Blok, Tussenwijkerweg 3, Be verwijk. ONDERTROUWD: C. van Roden, Breesaap. straat 56, IJmuiden en J. E. van der Linden, Trompstraat 22, IJmuiden-Oost. toek. adres: Breesaapstraat 56, IJmuiden-Oost; L. van der Horst, Kanaal Noord 224, Apeldoorn en W. C. Leeflang, Koningstraat 2, IJmuiden; G. Steigleder, Wuppertal, Barmen in Duitsland en C. Koopen, Conradstraat 14, IJmuideh- Oost: S. F. de Haas, Tulpenstraat 27. Bever wijk en J. Reitsma, Corverslaan 101. Velsen- Noord; N. J. van Hamburg. Gen. Cronjéstraat 126, Haarlem en G. J. Stolk, Frans Netscher- laan 29. Santpoort, toek. adres: Gen. Cronjé straat 126, Haarlem; J. de Meza, Bloemen- daalsestraatweg 143, Santpoort en C. J. Post, Driehuizerkerkweg 136. Driehuis, toek. adres: Bloemendaalsestraatweg 143 B, Santpoort. FEUILLETON van mevrouw Maquisten 21) door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. HOOFDSTUK XI. De zestiende November verschilde in geen enkel opzicht van andere November dagen. Het was een donkere, druilige mor gen; de lucht was zwaar, met slierten nevel en koude, die aankondigden, dat de herfst naar de winter neigde. Er was niets, waardoor die dag zich kenmerkte. Toch was het een dag, waarvan de schaduw ver, heel ver zou reikenNiemand in huis zou zich die dag ooit herinneren zon der een inwendige huivering van weerzin. Maar hij begon heel aangenaam. Nora vertrok in vrolijke stemming om de auto van haar generaal te gaan chaufferen. Honor verdween om pakjes voor krijgsge vangenen te gaan maken en daarmede klaarde de lucht op, zoals Dennis opmerk te. En toen, nadat ze enige tijd in gezel schap van tante Honoria hadden doorge bracht, gingen hij en Carey samen uit lunchen. Van lunchtijd af begon de schaduw over die dag te vallen, de zwarte schaduw, die al wat er gebeurde, verduisterde en ver warde. Er blijven weliswaar enige pun ten, waarover geen twijfel bestaat. Toen Molly James door de hall ging, zag zij een brief op de deurmat liggen, aangezien het metalen kooitje, dat eertijds gediend had om de' post op te vangen, sinds de oorlog opgeborgen was. Zij raapte de brief op, zag dat er geen postzegel op zat en dat hij geadresseerd was aan mevrouw Ma quisten. Zij ging er mee naar boven klopte op de deur van de slaapkamer en bracht de brief binnen. Zij beweert dat dit tus sen kwart over twee en half drie moet zijn geweest. Toen ze terug ging naar de deur, riep mevrouw Maquisten haar met een stem, die verschrikkelijk was om aan horen. Bij alle gelegenheden, dat Molly dit relaas moest vertellen, bleef zij daarbij. Mevrouw Maquistens stem was ver schrikkelijk geweest en zij zag er ver schrikkelijk uit óókZij vroeg of een van haar nichten thuis was en Molly had gezegd, dat dit niet het geval was. Toen vroeg ze naar mynheer Harland en Molly had gezegd, dat hij in de stad was gaan lunchen. Het laatste vroeg zij naar juf frouw Carey en Molly zei, dat ook die uit was. Toen zei mevrouw Maquisten: zo dra ze thuis komt, zeg je tegen haar, dat ze bij me moet komen. En Molly zei: Ja, mevrouw en zorgde dat ze zo gauw mogelijk weg was. Zij had juffrouw Dee ping niet een, maar ontelbare keren ge zegd, dat ze blij geweest was, dat ze de kamer uit was. En let op mijn woorden, er gaat wat gebeuren. Ik ben blij dat ik niet in juffrouw Carey d'r schoenen sta. Carey kwam om kwart voor drie thuis. Zij droeg een blauwe mantel met een lich te ruit er in van bleekgroen en zwart, dichtgeknoopt tot onder haar kin en een klein blauw schuinstaand hoedje, met een helgroene veer. Haar ogen schitterden en haar wangen gloeiden. Het was een heel amusante lunch geweest. Dennis had zich ook zo amusant gedragen. O, het hele le ven was amusant. Zij snelde de treden van No. 13 op en ging naar binnen met de sleutel die nicht Honoria haar had ge geven. Zij neuriede een wijsje. En toen vertelde Molly haar, dat ze dadelijk naar mevrouw Maquisten moest gaan, zodat ze dadelijk ophield met neuriën en naar bo ven holde, een beetje ongerust, en een beetje minder goedgehumeurd dan ze thuisgekomen was. Aangezien Honoria Maquisten geen en kel verslag meer kon geven van het on derhoud, dat hierop was gevolgd, moeten we ons houden aan hetgeen Carey er na derhand over vertelde en aan wat Magda Brayle toevallig opving. Het enige, waar iedereen het over eens was, is dat Honoria Maquisten in een toestand van hevige op winding en woede verkeerde en dat zij Carey beval de heer Aylwin op te bellen en hem te zeggen, dat hij onmiddellijk moest komen om haar testament te ver anderen. Dat Carey bezwaar maakte, staat vast. De luide, diepe stem werd nog lui der en het bevel werd herhaald. Het is gemakkelijk aan te nemen dat Magda, die in de badkamer was achter de verbin dingsdeur, niet alleen dat bevel kon ho ren, maar ook nog een heleboel meer. Tenslotte belde Carey het kantoor van de heer Aylwin op om daar te vernemen, dat deze een paar dagen uit de stad was. Met de hoorn nog aan haar oor, draaide zij zich om, om deze mededeling te herhalen. Maar zij zag niet anders dan vlammende ogen en een gebiedende blik. Vraag waar hij is! Hij moet terug komen! De telefoon bromde iets. Carey keerde zich weer om. Ze zeggen, dat hij in Schotland is. Voor morgenavond laat is hij niet terug. Honoria Maquisten sloeg met haar vuist op het bed. Je denkt zeker, dat ik van plan ben het uit te stellen, niet? Maar dat gebeurt niet daar zal niemand mij toe krijgen! Wie heb je aan de telefoon? Vraag naar de procuratiehouder, mijnheer Hood! Zeg, dat hij ogenblikkelijk hierheen komt. Ogenblikkelijk, zeg ik! En laat hij mijn testament meebrengen dat wat ik on langs getekend heb! Toen zij de boodschap had overge bracht, keerde Carey zich weer om. Dat was mijnheer Hood. Hij zegt, dat hij zo vlug mogelijk zal komen, maar uw testament is in de brandkast en mijn heer Aylwin heeft de sleutel er van. Dit gehele gesprek kon gehoord wor den in het kantoor, en er is geen verschil van mening over. Carey belde af en ging even daarna naar boven naar haar kamer, om zich verkleden. Het was toen iets over drieën Om half vier arriveerde Ernest Hood en hij werd dadelijk naar de kamer van me vrouw Maquisten gebracht. Hij bleef er drie kwartier. Om half vijf kwam Nora Hull aan wippen voor een kopje thee. Haar wagen liet zij buiten staan. Zij had haast want ze moest generaal Ferguson ergens buiten de stad brengen en zij hoopten beiden op tijd voor het diner terug te zijn. (Wordt vervolgd). „Hefc verhaal van de soldaat" (Thalia). Men heeft deze grootse rolprent, die wel tot de beste na-oorlogse concepties van het simpele soort heroïek behoort waarmee Amerika enige malen verrassend zuiver uit de hoek kwam, indertijd zeer terecht tot „film van de maand" uitgeroepen. Zij be- rust op één der vele verhalen, welke door de oorlogscorrespondent Ernie Byle op het papier zijn gebracht en de kracht van zijn schrijftrant vindt men onomwonden terug in dit cinématografische prachtstuk. Re gisseur Wellman heeft met een diep-ontroe- rend meegevoel het eenvoudige verhaal van „de soldaat" op de gevoelige strook ge bracht; dat het toevallig de mannen van het 18e regiment infanterie waren, die Er nie Pyle uitzocht om een zijner journalis tieke scheppingen aan op te hangen, neemt het gevoel niet weg, dat het het verhaal van elke infanterist werd, elke man, wiens hele heldendom berust op het thema „miserabel leven en miserabel sterven". De regisseur zag zijn onderwerp zoals de schrijver het gezien moet hebben, met die verlossende humor, welke de kleinheid van de soldaat in de helse oorlogsmachine overspoelt, daarbij het hele scala van gevoelens in de vechtende mens observerend. Uit de mod der der loopgraven is een beschamend ver haal verrezen, zonder gruwelijkheden, maar boordevol menselijke ellende. Wanneer wij deze eminente film aanbe velen is dat vooral om de tendenz, welke zo duidelijk uitspringt: de oorlog wordt niet gemaakt in het hart van hen, die hem tot een einde brengen. Zij worden gemaakt door de oorlog. Pyle heeft dat hevig ge voeld. „Zanzibar", het tweede hoofdnummer voor de volgende week, zoekt het in bet bijna onverteerbaar-sensationele. Wij had den liever Ernie Pyle de hele week in IJmuiden gehouden. J. F. Santpoort-Station LEZING OVER drinkwatervoorziening Woensdag 8 December zal in „De Toorts" te Santpoort een causerie worden gehou den door ir. J. H. Schneider over „Ge schiedenis, techniek en sociale hygiene van de drinkwatervoorziening". Licm- beelden zullen de lezing illustreren. Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 4 DECEMBER Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: „Tar- zan en Tanya". Luxor Theater, 7 en 9.15: „Het commando". W.B. Theater, 8 uur: „Zorros zwarte zweep Corso Theater (Castricum), 7.1o en uur: „De gele roos van Texas ZONDAG 5 DECEMBER Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 60 uur: „Tarzan en Tanya". R t Luxor Theater, 2.15, 4.30 en 7 uur: geheime commando". ..a W.B Theater, 2.30, 5 en 8 uur: „Zorro» zwarte zweep". e Corso Theater (Castricum), 2. 4.13 en uur: „De gele roos vri Tc::a-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6