test-omlijnde UNO-politiek ioor Palestina in gevaar Vijftien jaar geleden eindigde de Amerikaanse drooglegging Een merkwaardige Haarlemmer Aan Portugal's zonnekust verzamelen zich reeds weer de banghartigen Hogere subsidies voor „Comedia" voorgesteld aANDAC 6 DECEMBER 1948 Politieke commissie vraagt om verzoeningscommissie IJ MUIDER COURANT politieke commissie van de UNO ft Zaterdag; een beroep gedaan op de If 'te mogendheden om een verzoe- commissie van drie personen te be i ten einde te trachten de vrede ii ■opmen te bewerkstelligen, gcommissie nam met 24 tegen 21 stern ly 8 onthoudingen deze werkwijze oor j,et kiezen van de commissie, die •antwoordeliikheid zal dragen voor ¥|«jen van een oplossing van het Pa lïnse geschil. Dit door Canada inge voorstel werd toegevoegd aan di friW paragraaf na paragraaf aangeno 7 resolutie. n, gehele resolutie werd met 25 tegen stemmen btf 9 onthoudingen aange- jonten. „ij je stemming over paragraaf na pa- I ö.a£ jS deze oorspronkelijk Britse, doch V. S., Australië, Canada, Frank- en verschillende andere landen ge beerde resolutie van haar kracht be- £3ji a]dus Reuter. Zij betekent practisch ineenstorten van alle pogingen om een fjidékik Talestina omschreven UNO-politiek voor vast te stellen. resolutie zal naar de Algemene Ver kering gaan, waar een meerderheid van derden vereist is. In haar huidige de resolutie, dat de verzoe- Ijijscoiii»"— naar Palestina gaat met y mandaat „stappen te doen tot overleg r', J[e betrokken regeringen en autori- Lm teneinde tot een definitieve rege- van alle hangende kwesties te komen". Richtlijnen. De enige specifieke richtlijnen die zijn «eergelegd, zijn: 'internationaal bestuur voor Jeruzalem, ctt benoeming van een commissaris van flitarisatie van de Heilige Stad on- L leiding van de Veiligheidsraad. Zo groot mogelijke autonomie voor de katselijke Joodse en Arabische bevol- fenzo vrij mogelijke toegang tot Jeru- rtijjn door de lucht, over land en over zee,, officiële garanties voor vrijheid van Haifa moet een vrije haven zijn waar de landen vrije toegang hebben, lij mogen zich echter niet met de pijplei- tan bemoeien. Lydda moet tot een vrije luchthaven urden verklaard met de verzekering dat van Jeruzalem en de naburige ijébische landen er toegang hebben. De Arabische vluchtelingen moet wor tel toegestaan naar hun haardsteden in {r'aël terug te keren onder schadeloos- Jilling voor verloren of beschadigde (Ipdommen. De schadeloosstelling moet widen betaald of de betrokkenen terug teen of niet. Arabische staten, vijf Mohamme- Ksnse niet-Arabische staten, zes Slavische Jaden plus Birma, Cuba, Griekenland en isdla stemden tegen de resolutie. Verworpen voorstellen. De voornaamste van de verworpen voor alen die door Engeland en de V. S. zijn lediend, zijn dat de verzoeningscommis- zou streven naar een „billijk even- tieht" tussen het oorpsronkelijke verde- logsplan en de voorstellen, die graaf Ber- udotte kort voor zijn dood heeft gedaan, ial dé commissie zou trachten Joden en Jijbiéren te overreden accoord te gaan tfl een definitieve toewijzing van de om rijden, gebieden van de Negev en West- (jlilea, en dat de Arabische gebieden van rtlestina zouden worden ingelijfd bij tajordanië. Een Sovjet-voorstel om de legers der ülen van de Arabische Liga te bevelen Middellijk het grondgebied van de staat ssél te verlaten, werd verworpen met 'liegen 7 stemmen. Verworpen werden ook twee Syrische Horstellen, namelijk één om van de ver lig af te zien en een commissie te be- fesolutie ter beperking ieto-recht aangenomen De kleine politieke commissie van de TO heeft Zaterdag met 33 tegen 6 stern- ra en 4 onthoudingen een resolutie van Mand, Frankrijk, de V. S. en China iiigen'-'-icm, waarin beperking van het ulorei n de Veiligheidsraad wordt voor meld. .n de resolutie worden meer dan werpen genoemd die als procedure- Mie dienen te worden aangemerkt en narop het veto niet van toepassing dient hp to de resolutie worden de permanente an van de Veiligheidsraad verzocht waar Mlijk te overleggen voordat er een be- Mjke stemming plaats heeft en het veto te gebruiken als er geen eensgezind- ted heerst en de kwestie van vitaal belang tfdt geacht. De resolutie verzoekt voorts L,lankmoedigheid". Sovjet-resolutie waarin eveneens op Meg wordt aangedrongen, maar de na- «k wordt gelegd op het feit, dat het prin ts van eensgezindheid „een hoogst he nrijke voorwaarde" is, werd alleen door lies Slavische landen gesteund. Deze re- Mie kreeg 23 stemmen tegen, bij 9 ont gingen. amendement van België op de Sovjet- solutie, waarbij de zinsnede „voorkoming misbruik van het vetorecht" werd in- iaoerd werd door Jacob Malik (USSR) Evocerend en lasterlijk" genoemd. „Wij stegen elk misbruik van het veto", zo Öhy. Katz-Suchy (Polen) die zeer luid pik ondanks het feit dat de voorzitter j^Sde hem tot de orde te roepen, zei dat er handvest niet over het veto gespro- wordt. Er wordt alleen gesproken over ^gezindheid", die sommige afgevaar- „om propagandaredenen smalend R'veto noemen". 'en Australisch amandement op de vier- pgendhedenresolutie, dat het veto alleen j-J worden gebruikt in gevallen van be- ^iging van de vrede, het schenden van de TO en daden van aggressie, werd met 22 Mi 9 stemmen, bij 10 onthoudingen, ver- •wpen. Een Argentijnse resolutie dat een alge- conferentie zou worden bijeengeroe- f? 'er bespreking van een herziening van Is "endvest, werd eveneens verworpen f 22 tegen 12 stemmen, bij 10 onthou- Wffl. noemen ter uitwerking van een plan voor een federale staat in Palestina en één om de gehele Palestijnse kwestie naar het in ternationaal gerechtshof te verwijzen. Koning Abdoellah. Vertegenwoordigers van de UNO ver klaarden Zaterdag dat zij niets hadden ver nomen omtrent een beslissing van de Ara bieren, dat zij voornemens zouden zijn ko ning Abdoellah van Transjordanië uit te roepen tot „koning van Palestina". Van de zijde van aan de UNO verbon den Arabische zegslieden was reeds eerder verklaard, dat dit bericht „geen waarheid" bevatte. In de Marshall-landen stijgt de productie De Amerikaanse congrescommissie voor economische samenwerking heeft in een verslag medegedeeld, dat de economische toestand van West-Europa onder het plan- Marshall aanzienlijk verbeterd is. In het verslag wordt gezegd, dat de maandelijkse kolenproductie in 11 van de aan het plan- Marshall deelnemende landen in 1948 33.200.000 ton bedroeg tegen 30.800.0000 in 1947 en 38.900.000 ton in 1937. Voor stalen ingots en gietstukken bedragen deze cijfers resp. 3.200.000, 2.500.000 en 4 mil- lioen ton. Ook de landbouwpx-oductie is in de 16 deelnemende landen aanzienlijk gestegen. Voorts wordt medegedeeld, dat de ECA besloten heeft om Europa gedurende het per 30 Juni eindigend jaar landbouwma chines te verschaffen ter waarde van 72.500.000 dollars. Aan Oostenrijk werd 1.500.000 dollars toegewezen voor de aankoop van mest stoffen in de Sovjet-Unie, doch tot dus verre zijn slechts meststoffen ter waarde van 800.000 dollars ontvangen en het valt te betwijfelen of het restant nog zal wor den geleverd, aldus het rapport. Er werd nooit zoveel alcohol gedronken als in de jaren van het verbod (Vari onze correspondent te New York) Toen Nebraska op 16 Januari 1918 als 36e staat het achttiende amendement onder tekende, begaf Amerika zich op het pad van het drankverbod, het „nobele experiment" van de heer Volstead dat een jaar later, over het veto van president Wilson heen, wet werd. Niet zodra waren de voorraadjes, die vooruitziende Amerikanen in hun kelder hadden aangelegd, op, of de onderwereld was gereed om Amerika van zijn dorst af te helpen en een periode van schrikbewind van schrikbarend gangsterdom deed zijn intrede. De meest beruchte figuren uit die dagen waren Al Capone in Chicago en Dutch Schultz in New York, die met een ijzeren greep de clandestiene drankindustrie en de distributie in de hand hielden. Het ontstellend verschijnsel deed zich voor dat mensen die nimmer hadden ge dronken, nu plotseling behoefte aan een borrel kregen, eenvoudig omdat het ver boden was en omdat het opwindend was te „zondigen". Kantoormeisjes dronken stie- kum Muskatel bij hun twaalfuurtjes, en jonge zakenlieden konden onmogelijk lun chen voordat zij ergens in een „speak easy" snel een whiskey en soda achterovergesla gen hadden. Elke pijpela in New York kreeg een deur met een kijkgat en een ver trouwensman die een oogje op de cliëntèle moest houden. Beroemd in die dagen was het pand 21 West 52nd Street, dat de in trekking van het drankverbod in 1933 over leefde en thans als de „21 Club" een van New Yorks meest selecte avondgelegen heden is. Aangezien vrijwel geheel Amerika het drankverbod een dwaze wet vond, hadden rechterlijke macht en politie een vrijwel hopeloze taak, ondanks de millioenen dol lars die besteed werden om de grote boos doeners en de kleine zondaren te vervol-? gen. Welk een volslagen mislukking het drankverbod was, blijkt uit een studie van de „licensed beverage industries inc." die aantoont, dat gedurende de prohibitie jaren het Amerikaanse publiek meer sterke drank dronk.en meer geld hieraan besteedde, dan in de jaren nadat de wet was ingetrokken. Voor het jaar 1929 werd bijvoorbeeld ge raamd, dat Amerika 900 millioen liter clan destien gebrouwen en verhandeld gedestil leerd dronk. Sedert de intrekking is er slechts één jaar geweest, waarin een hoe veelheid werd geconsumeerd die hier dicht bij kwam, namelijk 1946, toen 800 millioen liter gedronken werd. In de jaren sedert de intrekking (5 De cember 1933) ontving de regering aan accijns op gedestilleerd de niet geringe som van 27 milliard dollar. Welk een be drag aan inkomsten de regering in de droge jaren ontgaarr is, is slechts te schatten, maar het moeten milliarden en nog eens milliar- den dollars geweest zijn. Na een periode van bijna 14 jaar trok Amerika de consequentie uit de mislukking van het experiment en maakte het 't drank verbod ongedaan. Sensationele drinkpar tijen deden zich niet voor: Er was nimmer Tramstaking in België Gehoor gevend aan de oproep van de Belgische centrale voor het trampersoneel hebben meer dan 16.000 leden van deze bond hedenmorgen voor 24 uur het werk neergelegd om te protesteren tegen „het langzame verloop der onderhandelingen, die tot een verhoging der lonen moeten leiden". Ondanks het feit, dat het Katho lieke verbond van trampersoneél inmiddels heeft bekend gemaakt niet accoord te gaan met deze staking, is deze vrijwel algemeen in België. Zelfs de buurtspoorwegen, die het grenspersoneel naar Noord-Frankrijk plegen té vervoeren, liggen stil. In Brussel reed hedenmorgen geen enkele tram. Grote ondernemingen hadden hun vervoermiddelen ter beschikking gesteld om het personeel van huis te halen. Het centrum der Belgische hoofdstad kon de toevloed van het grote aantal auto's nau welijks verwerken. Hier en daar function- neerden de verkeerslichten niet met het gevolg, dat het tot grote opstoppingen kwam. Verscheidene taxibestuurders werden bekeurd wegens prijsopdrijving. De „Noordam" brengt geschenken uit Amerika Vrijdag vertrekt de „Noordam" van de Holland-Amerikalijn met bijna 500 kisten hulpgoederen, een geschenk van Ameri kaanse organisaties, naar Nederland. Bij de lading, die door de „United Service to Holland" aan boord is gebracht, bevinden zich geschenken, die vóór Sint Nicolaas in Nederland hadden moeten aankomen. Door de staking der havenarbeiders is de ver zending echter vertraagd. Onder de goederen bevinden zich film toestellen voor scholen te Deventer en baseball-materiaal voor de baseballbond „Neptunus" te Rotterdam. Zeventien Ame rikaanse organisaties hebben de goederen bijeengebracht. een gebrek aan drank geweest. Integendeel, na enkele maanden werd het drinken veel normaler en in plaats van Muskatel en whiskey werd koffie weer de meest ge zochte drank bij de twaalfuurtjes. Ook het cafébezoek werd minder, want er was geen enkele opwinding meer aan verbonden om drank te drinken, terwijl de politie door de ruiten keek en doorliep. Maar Amerika's gangsterdom was zwaar getroffen, nu het zijn reden van bestaan en bron van inkom sten verloren had. Op zoek naar nieuwe inkomsten brak een tijd van bankoverval len en kinderroof (kidnapping) aan. Uit Haarlems verleden 131 jaar oudop 111 jarige leeftijd nog vader geworden! De Dominikanen hadden hun klooster achter het Stadhuis, waar nu het Prinsen hof gevonden wordt. Zij hadden vergun ning ontvangen om op hun kerkhof (waar later de Hortus Medicus of Stads-Kruid- tuin werd gevestigd en nu een gewone tuin is) ook. lijken van gewone poorters te be graven. In 1630 werd op dit kerkhof gegraven, men ontdekte toen een grafsteen met een vrij zonderlinge inscriptie, gewijd aan ze kere Dirck Janszoon Blezer. De Burge- meesteren der stad vonden die zo merk waardig, dat bij besloten de inhoud op een koperen plaat te laten etsen, die in de zui lengangen van het vroegere Predikheeren klooster, dat toen al bij het Stadhuis ge trokken was, werd bevestigd. Thans is daar een corridor naast de Statenzaal, waar nog steeds deze plaat aan de muur hangt. Het was moeilijk geworden de oude letters te ontcijferen. Ampzing (de Haarlemse histo rieschrijver) is er evenwel in geslaagd. De plaat verkondigt: Hier leyt begraven, lezer, Den ouden Dirck Jansze Blezer. Honderd en elf jaeren Was hij oud na syn verklaren Doe hij eerst soude trouwen Ter echt een jonge vrouwe Den Pastoor seijde hem bout Gy Dirck syt seker veel te oud En komt waerlijk al te.laet Om te voldoen den echten staet. Hij sprak „Heer set ter sy Die honderd jaren vrij, En die elf alleen behoud, So en bin ik niet te oud". Dit houlijck (huwelijk) is aldus volbracht Met liefden sonder klagt. So hebben geleefd dese twee Twintig jaer met vree. Een dochter gewonnen. Geestelijk gestorven eener Nonnen. Een gelukkige vader van (minstens) 111 jaar aan de wieg van zijn dochter. Het grafschrift wekt de indruk dat de man vroeger niet eerder getrouwd is geweest, (Bijzondere correspondentie) Het strand van de Atlantische Oceaan ten Westen der Portugese hoofdstad, in de buurt van de kustplaats Praia da Rocha. De „Costa do Sol" met Estoril als glan zend middelpunt is voor Portugal, wat de Rivièra met Nice is voor Frankrijk. Gedurende de oorlog waren hier duizen den rijke vluchtelingen uit geheel Europa saamgestroomd, om het einde van de oor log af te wachten. Een prachtig landhuis, en paradijsachtige tuin, vlak tegen de door de Atlantische Oceaan bespoelde kust bij Estoril was het centrum der Duitse spion- nage. Het buiten, de gehele inventaris en de complete zender die men binnen vond, zijn thans in beslag genomen. Ook thans zijn er al weer mensen met hazeharten en goedgevulde portemonnaies die in de luxueuze hotels van Portugees' Zonnekust zijn neergestreken, waar zij het veiliger vinden dan in West-Europa, voor het ge val de Russische Beer onverhoopt zijn klauwen mocht uitslaan. Vooral tijdens de jongste stakingen in Frankrijk waren er heel veel vooraanstaande Fransen, die plotseling behoefte gevoelden te gaan ku ren aan de Costa do Sol. Enfin, men kan zich slechtere asylen in Europa uitkiezen dan deze ideale kust strook, welke zich van Lissabon over een lengte van dertig kilometer langs de At lantische Oceaan uitstrekt. Zonniger dan Nice. Van Lissabon heeft men een schitteren de autoweg langs de^ gehele kust en voor de mensen met kleinere beurzen is er een goede electrische treinverbinding die u in een half uur van Estoril naar de hoofdstad brengt. Estoril biedt alles wat de verwen de badgast zoekt, strand, roulette, golf en een klimaat dat de meeste zon heèft van geheel Europa, nl. 3163 uren heldere zon neschijn (tegen 2725 in Nice en 1800 aan de Zuidkust van Engeland) per jaar. In de onmiddellijke omgeving van Estoril vindt men de oude Koningsstad Sintra met het beroemde Kasteel der Moren boven op de Sintrabergen, waaraan Lord Byron enkele prachtige gedichten wijdde. De driehoek Lissabon-Estoril-Sintra biedt uit historisch, zowel als uit een oogpunt van natuurschoon onvergetelijke indrukken. De politieke constellatie. Men weet dat het thans circa acht mil lioen inwoners tellende land, sinds 1910 een republiek is. Na de moord op Koning Carlos en de Kroonprins in 1908 volgde zijn jongste zoon Manuel hem op, maar de politieke gemoederen waren zo beroerd dat hij het veiliger vond naar Engeland uit te wijken. Daarop werd de Republiek uitgeroepen. Het leger nam de teugels in handen. In 1926 werd maarschalk Car- mona president der republiek, nadat de periode tussen 1910 en 1926 zich door tal loze woelingen had gekenmerkt. In 1932 werd professor Oliveira Salazarshowavond. tot minister-president benoemd en sinds dien is hij de eigenlijke heerser in Portu gal. In 1934 hervormde hij de staat tot een corporatieve. Naast de „Nationale Vergadering", welke bestaat uit 120 leden door direct kiesrecht door het volk geko zen, heeft men de „Corporatieve Kamer", samengesteld uit vertegenwoordigers van de autonome plaatselijke corporaties. Deze Kamer geeft advies over alle wetsvoorstel len, verdragen enzovoorts voor ze in de „Nationale Vergadering" behandeld wor den. Premier Salazar is in feite dictator en schroomt niet, zich vaak als zodanig te ge dragen. Dat bleek nog onlangs, toen weer enkele ministers door hem aan de kant werden gezet, onder anderen de minister van Economische Zaken, In Portugal werd gefluisterd dat deze Excellentie allerlei onnodige dollars verslindende inkopen in Amerika had gedaan, waaronder de aan koop van zovele millioenen „ballpoint- pennen", dat iedere Portugees er wel een winkeltje in beginnen kon.En dat ter wijl een groot deel der bevolking noch lezen noch schrijven kan. Salazar heeft in ieder geval, hoe men ook over zijn systeem denken mag, economisch wel wat voor zijn land weten te bereiken. De laat ste tijd worden de banden tussen Spanje en Portugal inniger op het gebied van militaire samenwerking en de broer van Franco, die ambassadeur van Spanje in Portugal is, houdt de laatste tijd opvallend vele conferenties met Salazar. De nauwe relaties welke Portugal sinds eeuwen met. Engeland heeft onderhouden, dat zich een soort toeziende voogd achtte, zijn door de groeiende betekenis van de Verenigde Sta ten aan het verslappen en ook hier oriën teert men zich meer en meer op het Ame rikaanse Wereldrijk, waarvan men de eco nomische en culturele invloed in alle stra ten van Lissabon bemerkt. Ook het rijkspersoneel krijgt f 1loonbijslag Binnenkort is het Koninklijk Besluit te verwachten, waarbij de toekenning van de tijdelijke loonbijslag aan rijkspersoneel zal worden geregeld en waarin ook bepalingen ten aanzien van de loontoelage zullen wor den opgenomen. De in dit besluit vervatte bepalingen zullen vrijwel gelijk zijn aan die van de jongste bijslagregeling in het particuliere bedrijf. Eeh chauffeur van een Haags expeditie- bed rijf, die een vrachtauto uit de garage wilde rijden, raakte toen hij achterom uit het portierraampje keek, met zijn hoofd be kneld tussen garagadeur en auto. Hij was op slag dood. Het amusementsorkest, de muziekvereni ging en de drumband van de Haarlemse politie geven op Woensdag 15 December in de Gemeentelijke Concertzaal een muziek- en want het zegt immers, dat hij „doe (toen) eerst soude trouwe". De nabijstaanden hebben aan het vader schap, blijkens hun grafschrift dat zij aan Dirck Janszoon Blezer wijdden, niet ge twijfeld. Het is de vraag of de Burgemeesteren van 1630 het ook niet gedaan hebben. Niet onmogelijk is, dat zij het grafschrift alleen vereeuwigd hebben uit curiositeit. Het feit evenwel dat zij de plaat in het Stadhuis hebben laten plaatsen en daarvoor geld uit de stadskas gaven, toont aan dat zij in elk geval die merkwaardigheid niet aan het nageslacht wilden onthouden. Het is niet bekend wanneer die dochter van Dirck Janszoon Blezer geboren is, maar het is in elk geval lang voor 1630 geweest, anders.was zijn grafsteen in dat jaar im mers niet opgegraven. Deze Haarlemmer moet met zijn jonge vrouw nog 20 jaar „met vree" geleefd heb ben. Hij is dan 131 jaar geworden! Een tweede merkwaardigheid; zover bekend is hij de oudste Haarlemmer die ooit geleefd heeft. Nu is iemand die de 100 vol maakt al een grote zeldzaamheid. Maar men moet bedenken dat er in die tijd nog geen Burgerlijke Stand was. Ver gissingen kwamen vaak voor. Het opmer kelijke is, dat in het grafschrift staat, dat hij „na syn verklaren" 111 jaar was toen hij trouwde. Het gemeentebestuur dat 10 jaar geleden het in het Stadhuis voor het zeggen had, heeft minder eerbied voor deze merkwaar dige Haarlemmer getoond, dan de voor gangers van 1630. Er moesten, omdat de Stadsbibliotheek meer ruimte nodig had, in de corridor grote boekenkasten geplaatst worden. Die zijn toen door Openbare Wer ken voor die gedenkplaat gezet, terwijl er zelfs hout voor gespijkerd werd, waardoor men de plaat zelfs niet meer kan zien als de boeken verwijderd zijn. Voor enige rijksdaalders was het (en is het nog!) mo gelijk geweest, om de plaat aan de andere zijde van de corridor te bevestigen. Uit Haarlem Afscheidsprediking van ds. G. A. Barger Ds. G. A. Barger van Heemstede had voor zijn afscheidspredikatie, die hij Zondag middag in de stampvolle kerk aan het Wil- helminaplein hield, als tekst het vijftiende vers uit Exodus XIV gekozen: „Zeg de kin deren Israëls dat zij voorttrekken". Hem had deze tekst getrokken, omdat zij ons zo ervan bewust maakt, dat wij altijd in be weging zijn: bij het afscheid vooral een harde werkelijkheid. Het boek Exodus staat in het teken van dit voortdurende „voort trekken". De geschiedenis van het volk Israël, tussen „uit het diensthuis uitgeleid" en „het beloofde land" kunnen wij als een verkleind beeld zien van de schepping en de voleindig der wereld. Ds. Barger trok een parallel met zijn zestienjarig verblijf in Heemstede en zeide „Wat zijn wij in deze tijd gegroeid, naar buiten, maar ook naar binnen. Heemstede is geen gemakke lijke gemeente, zij is nogal critisch, maar juist daardoor vormt en bouwt zij haar predikanten. Men heeft mij zakelijk ge noemd en gevonden dat ik nogal graag organiseer; toch heeft voor mij het zwaartepunt op de persoonlijke zielszorg gelegen. Wij moeten dus voorttrekken, dat wil zeggen: wij moeten actief zijn. Duizen den zijn afgeraakt van Kerk en Evangelie. Hen terug te winnen eist waakzaamheid, bereidheid, durf en geloof en is een zaak van het geheel. Hoe is dat in Heemstede? Zeker, men zegt: onze getallen zijn goed. zeker, maar ze zijn te klein". „De kerk is in beweging geraakt", zo vervolgde ds. Barger, „zij heeft haar apostolische taak weer be grepen, maar daartoe is het nodig, dat de mensen bewogen worden en dat kan alleen indien zij God kennen als de bewogen en de bewegende God. Waar gaan wij heen? Wij gaan van het verloren paradijs naar het herwonnen paradijs; wij zijn op weg naar het Koninkrijk Gods. Wij verwachten een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarin gerechtigheid-woont. Wast dan op in de genade van onze Heer en Zaligmaker Jezus Christus. Hem zij de heerlijkheid, nu en in de dag der eeuwigheid". Nadat de gemeente het lied „Die hoop moet al ons leed verzachten" (Gezang 244 vers 4) had gezongen, sprak ds. Barger enkele afscheidswoorden, waaruit voor het laatst op deze kansel zijn gave bondigheid, geest en directheid van toon te verenigen in een wei-sprekende vorm, bleek. Hij dankte de burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn, voor de grote belangstelling en de bereidheid tot medewerking die hij van gemeentewege had gevonden; de kerkvoog den, die altijd gaarne aan billijke eisen vol deden, zijn collega's, waarbij hij in de eerste plaats ds. Briët herdacht. „Ik heb veel aan hem te danken. Hij was groot in wijsheid en onbaatzuchtigheid. De samen werking met mijn ambtsbroeders zal ik in Zeist zeker smartelijk missen". Ds. Barger dankte voorts ds. A. Dondorp, predikant der Gereformeerde kerk van Heemstede, met wie hij steeds „in open verhouding vruchtbaar had samengewerkt" in het be stuur der vereniging Bijzondere Protes tantse school. Hij sprak voorts woorden van erkente lijkheid tot de talrijke collega's waaron der vele emeriti die van buiten Heem stede waren gekomen: onder anderen ds. Ch. de Beus, dr. J. C. van Dijk, ds. G. J. Waardenburg, tot.de Kerkeraad, het wijk- comité, het kerkelijk bureau en dankte in het bijzonder de cantor-organist P. Chr. van Westering, die een groot aandeel heeft in het streven de kerkdienst weer tot ere dienst te maken, en tot de trompettist De Vries, plotseling opgedoken om in deze dienst met de heer Van Westering de ge meentezang te ondersteunen, nadat hij in de periode dat er voor het orgel geen elec trische stroom was „het serafijntje wat moed had ingeblazen". De scheidende predikant loofde de kos ter, de heer Rot, om zijn grote liefde voor het kerkgebouw en wendde zich vervolgens met enkele fijn-geestige zinnen tot zijn vrouw, die de woorden afstaan en bereid heid voortreffelijk had begrepen. Tenslotte dankte ds. Barger zijn ge meente dat zij hem „het oor had willen lenen" en besloot „Wij bevelen u Gode. Onder deze schutse kunt gij veilig voort trekken". Namens het classicaal bestuur sprak dr. Ch. de Ru, als praetor van de Ring van Pre dikanten uit Haarlem en omgeving, ds. G. J. Waardenburg, en ds. J. W. van Nieu- wenhuyzen vertolkte de gevoelens der ge- Op Haarlemse begroting voor 1949 bijdrage van 30.000. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling, dat de toneelgroep „Comédia" voor het seizoen 19481949 een aanmerkelijk hogere subsidie zal genieten. Zoals men weet werd dit gezelschap aanvankelijk ge steund door de gemeenten Haarlem en Utrecht, die ieder een bedi'ag van twintig duizend gulden voor dit doel uittrokken en het Rijk, dat evenveel geeft als Haarlem en Utrecht samen, dus veertigduizend gul den. Verleden jaar is ook de stad Amsterdam, waar „Comédia" geregeld het Centraal Theater bespeelt, met vijftienduizend gul den in de kosten gaan bijdragen. Daar het schouwburgbezoek in het alge meen terugloopt Haarlem vormt daarop een gelukkige uitzondering en de directie van „Comédia" aan de enscènering van de stukken hoge eisen stelt, is het evenwicht tussen de debet- en de creditzijde van haar budget op basis van de bestaande subsidie regeling niet te handhaven. In het afgelopen jaar kon een déficit al leen door de tournees, die zowel in Indo nesië als in de Antillen werden gemaakt, worden voorkomen. Voor het volgende sei zoen zal een hogere subsidie noodzakelijk zijn. Reeds' hebben B. en W. van Utrecht bij de gemeenteraad een voorstel ingediend tot toekenning van een subsidie van dertig duizend gulden. Naar wij vernemen zal op de Haarlemse Gemeentebegroting voor 1949 een zelfde bedrag voorkomen. Daarbij is van de gedachte uitgegaan, Jat voorkomen moet worden, dat terugge keerd wordt naar de zogenaamde „zeven maands-contracten", die vóór de oorlog in zwang waren, waardoor de acteurs en ac trices gedurende de zomermaanden op straat kwamen te staan. De mogelijkheid bestaat, dat de Amster damse subsidie verhoogd wordt tot 25.000. Het is vooral belangrijk, dat de Rijkssub sidies voor de toneelgezelschappen op an dere wijze zullen worden verdeeld. Tot nu toe werden de ensembles van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag door het Rijk hoger gesubsidieerd dan „Comédia", hoewel de kosten van deze gezelschappen met uit zondering van die van het hoofdstedelijk toneel vrijwel gelijk waren. Bij de minister zal worden bepleit „Co média" een Rijkssubsidie te geven gelijk aan de gezamenlijke gemeentelijke subsi dies, dus 85.000. In totaal zou „Comédia" dan 170.000 krijgen. meente in een hartelijk-humoristische toe spraak, waarin hij ds. Barger dankte voor zijn „slechte" eigenschappen: zijn „weten wat hij wil" en zijn „eenzijdig gerichte pastorale belangstelling". Heemstede heeft daarvan rijk geprofiteerd. „Wij verheugen ons niet om uw heengaan, wel om de onderscheiding die u door deze benoeming te beui-t viel. Ook in Zeist blijft u „Barger van Heemstede". In de kapel „Irene" op „Meer en Bos verdrongen zich, na afloop van de dienst waarin het kerkkoor in beurtzang met de gemeente de Rei van Engelen uit Von dels „Lucifer", op muziek van Adriaan Schuurman, (Gezang 133) had uitgevoerd honderden om de scheidende zieleher- der de hand te drukken. Mevrouw C. Fokke bood namens de gemeente een glazen bo kaal, waarin een afbeelding van de kerk was geëtst, en een bedrag in geld aan. Ds. A. Oskam van Velp kreeg toezegging van beroep De Kerkeraad der Nederlands Hervorm de gemeente van Heemstede heeft in de vacatui*e-ds. G. A. Barger toezegging van beroep gedaan aan ds. A. Oskam van Velp, tijdelijk werkzaam in Indonesië. A. C. van Meeteren 80 jaar Op 9 December zal de heer A. C. van Meeteren zijn tachtigste verjaardag vieren. Hij kwam op 1 April 1913 bij de Hogere Handelsschool op de Raaks als leraar Ne derlands en Geschiedenis en bleef daar tot 1933. J. W. Florijn overleden In de oudei-dom van 74 jaar is te Heem stede overleden de heer J. W. Florijn, de stichter van de Centraal Apotheek in de Grote Houtstraat te Haarlem. Indertijd is hij secretaris geweest van de Nederlandss Apothekersvereniging. Ook in kringen der Gereformeerde Kerk was hij een bekende persoonlijkheid. Enige tijd maakte hij deel uit van het bestuur der Anti-Revolutionnaire kiesvereniging te Haarlem. De begrafenis 'heeft Woensdagmiddag 2 uur plaats te Heemstede. Weekend-ongevallenreeks De bestuurder van een Belgische auto verleende Zaterdagavond op het Staten Bolwerk geen voorrang aan een andere wagen. Om een aanrijding te voorkomen week de Belg naar links uit, waarbij hij tegen een verkeerszuil en vervolgens tegen een andere auto opreed, die zwaar bescha digd werd. De chauffeur van een auto merkte Zon dagmorgen het rode stoplicht voor de tram niet op en botste tegen een uit Zandvoort komende tram. De auto werd zo zwaar be schadigd, dat deze moest worden wegge sleept. Een 64-jarige timmerman, die Zondag avond zonder op te letten de Zaanenstraat overstak, werd door een auto aangereden. De man viel en klaagde over pijn in de linkerzijde. St. Nicolaas bij de Haarlemse P.T.T. kinderen Zaterdagmiddag bracht St. Nicolaas in het Krelagehuis een bezoek aan ruim drie honderd kinderen van PTT-ambtenaren. De vrolijke stemming werd gebracht met het zingen van St. Nicolaas versjes en door een goochelaar die de kunst verstond de kinderen op .alleraardigste wijze bezig te houden. Het hoogtepunt was het bezoek van de oude bisschop en ondanks de vermaningen die aan enkele kleintjes werden uitgedeeld, bleef de vrolijkheid. Nadat ieder kind een surprise in ont vangst had genomen, werd dit zeer ge slaagd kinderfeest gesloten.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3