IJmuider Courant Haarlems Dagblad „Militaire toestand in Noord-China ernstig, maar niet hopeloos" I rs verklaarde, zouden gevechtsliande- lingen op grote schaal in Oost-Hopei, Berlijnse sociaal-democraten voor grote verantwoordelijkheid 63e Jaargang No. 19111 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp, - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Dinsïlag 7 December 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon - en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©prcrijte Tgaartararte <£ouram (ïtmo 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Oeneraal Tsjen Tsjang.Tsjieh: Amerikaanse mariniers in Sjanghai aan land Vaar generaal Tsjen Tsjang-Tsjieh, com- andant van de Chinese regeringstroepen Tientsin, gisteren tegenover verslag- strijdtoneel in Noord-China, waar- hiinlijk niet voor eind Januari of Fpbruari plaats vinden. Volgens hem was militaire situatie in Noord-China „ern- II maar niet hopeloos" en zou zij door pn beslissende slag kunnen worden opge- I Met dit doel had de regering haar tcionirtpn Pmiinf cn Tciïm. (roepen (je^iging: {evcn uit Tsjengten, Paoting en Tsjin- teruggetrokken, zodoende de ver- 1H van geïsoleerde plaatsen opge- en het front en dé aanvoerwegen verkort. Van niet officiële zijde verneemt Reuter, j,t een eerste contingent van enige hon- Lden Amerikaanse mariniers van de finebasis Tsingtao Woensdag te Sjang- J,; aan land zal gaan. De bedoeling hier van zou zijn de ongerustheid onder de buitenlandse kolonies over mogelijke ongeregeldheden te verminderen. Het gr°s van de Amerikaanse mariniers te Tsingtao 5000 man zou voorlopig to blijven en pas naar Sjanghai overge bracht worden als de omstandigheden jaljg vereisen. Wanhoop en ellende1 Uit Nanking meldt United Press dat de uit de oorlog ontsproten ellende en wan hoop van de kleine man die reeds lang dagelijkse metgezellen zijn van deze cate- sjorle mensen in Mansjoérije en in Noord- China, zich nu ook in Nanking en Sjang hai genesteld hebben. Men leest het van de hopeloze gezichten ijer vluchtelingen die Nanking per kar, ner jonk, per spoor of strompelend binnen komen. De blik van hen allen is naar het Zuiden gewend. De belangrijkste tonelen van dit drama van ellende zijn de spoorwegstations te Nanking en Sjanghai, waar de vluchte lingen weer een mijlpaal van hun exodus naar het Zuiden hebben bereikt en zich voor de volgende étappe gereed maken. Duizenden van deze hongerigen en dak lozen dringen dag en nacht de stations binnen. De wachtkamers, bagage-ruimten, de perrons, het plein buiten dat zijn de laatsen waar zij zich neerlaten totdat zij ;ch de spoorwegrijtuigen kunnen binnen- Open, binnenbedelen of binnenvechten. Lange, lange rijen staan uur na uur voor de derde klasse loketten op een kaartje te nachten. Zij worden ordelijk en rustig gehouden door beleefde doch standvastige poütie-agenten. Tegen de muren zitten familiegroepen, vaders, moeders, spelende of huilende kin deren, babies. Om hen heen staan potten en pannen en liggen gescheurde dekens en wat armzalig beddegoed. Sommigen hou den scherp de wacht bij een kostbaar stuk varkens- of lamsvlees dat in oude kranten is verpakt. Kuikens, eenden en geiten pie- >n, kwaken en mekkeren. Zij die eindelijk kaartjes hebben ver eerd, stromen door de nauwe toegangen aar de volgende strijd begint de ern- iiger en meer vastbesloten strijd om in e trein te komen. Men worstelt zichzelve )e UNO verlaat Parijs ia hef eind der week Voorzetting in New York op 1 April 1949 Na drie maanden van uitvoerige discus- lirs waarin zij er bij lange na niet in is ifslaagd haar arbeid te voltooien, heeft de Itljemene Vergadering der uno Maandag - ivoiid besloten de huidige zitting Zaterdag herdagen en de debatten op 1 April 1949 It New York voort te zetten. Het besluit, dat na een onverwacht voor del van Argentinië werd genomen, wijkt il van de aanbeveling van de agenda- Mimissie, die had voorgesteld het tweede 'eel van de onvoltooide zitting op 1 Fe- ruari te doen houden. Het verdagingsbesluit werd genomen Eet 13 tegen 13 stemmen en 2 onthoudin- [ffl. Daaraan vooraf gingen bijna vijf uur ïge redevoeringen, waarin de As- t haar mislukking werd verweten, vijf hoofdelijke stemmingen over di- Mrse verdagingsvoorstellen. Eindeloos *trd gedebatteerd over een schijnbaar Hivoudige kwestie: verdagen of niet. Over dezelfde kwestie is reeds verschei- toe dagen in de agenda-commissie ge- gekaveld ook de Zondag werd er aan lesleed en Engeland zag zijn poging de gedelegeerden tot de voltooiing van 'o arbeid in Parijs bijeen te houden "Ik wanneer men er tot na Kerstmis mee moeten doorgaan, mislukken. Hot verlangen van de meeste gedele- Sr'len om met Kerstmis, huiswaarts te tonen keren, bleef de overhand behou- feu protesten tegen vernietiging van torpedo proefstation üo voorbereidingen voor de vernietiging to het torpedo-proefstation te Eckern- j&de by Kiel zullen overeenkomstig de Itonéij heden beginnen, zo werd gister- "tod in Kiel officieel bevestigd, leden van de Kielse vakverenigingen en to de afdeling van de soc.-dem. partij tor hebben medegedeeld dat zij protest- togaderingen zullen beleggen. Officieel i .bekend gemaakt dat het bestuur van j* „staat" Kiel niet zal meedoen aan het ,-0iest. Later werd bericht dat de protest- fies van de Kielse vakbondsleden niet goedkeuring wegdragen van de West- totse vakbondsleiders. tokverenigingsfunctionarissen te Kiel foen medegedeeld dat heden stille ^onstratie-marsen zouden worden ge wen in Kiel, Flensburg, Rendsburg. joleswijk en Eckernfoerde uit protest «et besluit het proefstation te ver en de bagage en de levende have in de slecht verlichte en slecht geventileerde houten wagens. De vluchtelingen staan op de treeplan ken en staan op de koppelingen tussen de wagens. Hoofden verschijnen uit de ramen en blijven daar. Er is geen ruimte om ze terug te trekken. Zo nu en dan rolt; er een van de spoordijk. Hij had blijkbaar geen kracht meer om zich aan de wagen vast te klemmen of is met zijn voeten van de treeplank gegleden. Deze vlucht der onfortuinlijken eindigt soms in de dood. Vier personen, een vrouw, een man, een jongen en een meisje, wer den dezer dagen van het dak van een spoorwegrijtuig geveegd door de stalen verbindingsstukken van een lage brug tus sen Sjanghai en Hangtsjou. Anderen wer den ernstig gewond en ontsnapten ter nauwernood aan de verdrinkingsdood toen zij in de Soetsjou-rivier vielen bij de Wes telijke buitenwijken van Sjanghai. Leider van Stern-groep voor het gerecht In het zwaar bewaakte gerechtshof van Acre (Palestina) is het proces begonnen tegen de leider van de groep-Stern, Na thaniel Friedmann Yellin en zijn adjudant Matatiau Schulevitz. Zij worden ervan beschuldigd, dat zij in strijd met de „anti-terroristenwet van 1948" lid zijn van de „Lecy" (strijders voor de vrijheid van Israël). De officier van justitie verklaarde, dat de moord op graaf Bernadotte „evenzeer beraamd was als de aanval op Pearl Harbor". De beide verdachten weigerden te ant woorden op de vraag of zij zich schuldig achtten. Zij verklaarden dat zij niet ge waarschuwd waren dat het proces zou be ginnen en dat zij hun verdediging niet had den kunnen voorbereiden. De strop voor Csornoky Victor Csornoky, de 29-jarige vroegere gezant van Hongarije te Cairo en schoon zoon van de gewezen president van Hon garije, Zoltan Tildy, zal vandaag worden opgehangen, daar zijn beroep tegen de over hem uitgesproken doodstraf gisteren door het opperste Hongaarse gerechtshof, dat tevens de gratie-verzoeken behandelt, is afgewezen. Csornoky is vorige maand door een volksgerechtshof te Boedapest op beschul diging van hoogverraad ter dood veroor deeld. Hij heeft toegegeven schuldig te zijn, na aanvankelijk ontkend te hebben. Op de grote wintertentoonstelling van tuinbouwproducten in Toronto Canadatrok de Neder landse inzending zeer de aandacht. Affiches rond de stand wekten de bezoekers op tot Kopen in Hollandhet enige landdat op deze tentoonstelling het buitenland vertegenwoordigde Truman rapporteert over Griekenland en Turkije „Internationaal communisme verhinderde overwinning der Griekse regeringstroepen" Het vijfde rapport over het Amerikaanse program van hulpverlening aan Grieken land en Turkije, lopend over de periode van 30 Juni tot 30 September 1948, is door president Truman aan het Congres voor gelegd. Metbetrekking tot Griekenland wordt in dit document verklaard: „Indien de hoop op de practische stopzetting van de guerilla met de overwinning van het Griekse leger in het Grammosgebergte vorige zomer niet is bewaarheid geworden, is zulks in de eerste plaats te wijten aan de aanzienlijke bijstand, die het internatio nale communisme door toedoen van Alba nië, Bulgarije en Joegoslavië aan de gueril- lastrijdkrachten heeft verleend. Deze bit tere ontgoocheling heeft het moreel van de Griekse bevolking ten zeerste geschokt; dank zij de militaire hulp van de Verenigde Staten is Griekenland nu evenwel beter uitgerust en voorbereid om de binnenlandse veiligheid in het land te herstellen." De verbintenissen, welke de Verenigde Staten thans voor de hulp aan de Griekse strijdkrachten hadden aangegaan, belopen volgens Truman.een bedrag van 239.754.826 dollar. Hiervan is voor een bedrag van 170.273.499 dollar besteed ter dekking van de kosten voor de leverantie van wapens en voorraden en voor bewezen diensten. In dezelfde periode werden door de Ver enigde Staten aan Turkije wapens en voor- j raden tot een bedrag van 59.499.181 dollar geleverd. Er zijn nieuwe orders door Tur kije geplaatst, waardoor dit bedrag tot "T,289.771 dollar zal stijgen. In Truman's overzicht werd verder ver klaard, dat „aanzienlijke vooruitgang" was gemaakt met het verhogen van de vuur kracht en van de doelmatige werking van het Turkse leger, waardoor dit in staat werd gesteld weerstand te blijven bieden aan de communistische druk. De president besloot zijn verklaring met de woorden: .,Het Turkse volk heeft van de kans,welke werd geboden, gebruik gemaakt. Turkije werkt thans hard, teneinde 't hoogst bereikbare voordeel te trekken uit het ver strekte Amerikaanse materiaal en de ge zonden instructeurs. Dank zij de Amerikaanse hulp heerst in Turkije een atmosfeer van vertrouwen, die de normale ontplooiing van de democrati sche instellingen in dit land in de hand werkt." Hatta weiperde Nederlandse controle over republikeins leger Volgens Antara loofi men in politieke kringen te Djokia de houding van Hatta bij zijn besprekingen met de Nederlanden, omdat hij bleef bij zijn weigering om de Nederlanders volledige controle te geven over het republikeinse leger gedurende de interim-periode. In deze kringen zal men: „Dit zou inderdaad een volkomen liquida tie der republiek betekenen". Hieraan werd toegevoegd, aldus Antara. dat de re publiek reeds vele concessies heeft gedaan. Men wees er op, dat de huidige crisis niet veel verschilt van die vlak voor het be gin der politiële actie in Juli 1947, toen de republiek de eis inzake een gezamenlijke gendarmerie verwierp. Patrouille in gevecht met sterke bende op Java De dienst voor Legercontacten meldt uit Batavia, dat Nederlandse patrouilles op 4 December contact hadden met een sterke, geïnfiltreerde bende, 16 km ten Oosten van Tjikampek. Tijdens een vuur gevecht leed de bende aanzienlijke ver liezen, waarbij wapens in beslag genomen werden. Aan Nederlandse zijde viel een dode en werden twee militairen licht ge wond. Studenten in Cairo geven het niet op Politie en militairen hebben met zwepen studenten in Caïro uiteengejaagd. Zij hiel den een demonstratie bij het gebarrica deerde bureau van minister Nokrasjy Pasja en eisten de vrijlating van hun cdllega's, die Zaterdag na de moord op de politiecomman- dant Selim Zaki Pasja gearresteerd werden. Leerlingen van middelbare scholen die zich tot nog toe niet in de onlusten gemengd hadden, zijn in proteststaking gegaan. Vijandelijk vermogen verzwegen Bankier krijgt 50.000 boete De Rotterdame rechtbank heeft de 55- jarige bankier J. H. van H. veroordeeld tot 50.000 boete subsidiair vijf maanden hechtenis wegens overtreding van het Be sluit Vijandelijk Vermogen.. In 1943 had H. van de Duitser A. B., directeur-generaal van „Blasé Aktiëngesellschaft" in West- falen 367.000 aan Nederlands bankpapier ontvangen om dit te bewaren en er na de oorlog in Nederland tabak voor te kopen voor de Duitse firma, die sigarenfabrieken exploiteerde. Na de bevrijding verzuimde H. van -dit vijandelijk vermogen mededeling te doen aan het Beheersinstituut. Labour-rebellen critiseren Britse minister van Defensie Gisteravond heeft het Britse Lagerhuis het wetsontwerp inzake de militaire dienst waarbij de diensttijd van 12 op 18 maanden wordt gebracht, in derde lezing met 218 tegen 25 stemmen aangenomen. Het hoogtepunt van het debat van drie uur over de eerste clausule die voorziet in de verlenging van zes maanden, vormden de aanvallen door de socialistische critici van deze maatregel. Tijdens het debat was de minister van defensie, A. V. Alexander, het mikpunt van bittere critiek, niet alleen van de plaatsvervangende leider der oppo sitie, Anthony Eden en andere conserva tieven maar ook van aanhangers van de Labour-party. De socialistische critici be schuldigden de regering van „onbekwaam heid". Zij betreurden vooral de invloed van de verlenging op het economisch her stel van Engeland. In een zeer openhartige rede verklaarde Crossman, de voornaam ste socialistische criticus, dat Alexander „het land en het Lagerhuis op ergerlijke wijze om de tuin leidt, als hij het doet voorkomen alsof de verslechtering van de internationale betrekkingen van invloed was geweest op het besluit, de periode van militaire dienst te verlengen." Crossman was veeleer van mening dat de gewijzigde politiek van de regering in deze kwestie haar oorzaak vindt in het feit, dat de situatie op Malakka plotseling aan het licht heeft gebracht, dat Engeland geen strijdkrachten tot zijn beschikking heeft. Crossman verklaarde tenslotte dat, of schoon hij de regering steunt, hij persoon lijk niet het minste vertrouwen stelt in de minister van nationale verdediging. Eden verklaarde dat de tegenkanting die de regering van haar eigen „nominale aan hangers" in deze kwestie ondervindt hoofd zakelijk aan haar zelf te wijten is. Bondgenootschap ter verdediging van het Verre Oosten? Volgens de diplomatieke redacteur van het blad „Sunday Times" zal zodra het Atlantisch Pact zal zijn gesloten, een ver drag van bondgenootschap ter verdediging van het Verre Oosten worden besproken. Dit bondgenootschap zou de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en waarschijnlijk Nederland omvatten. De schrijver van het artikel zegt dat de officieuze inleidende besprekingen reeds hebben plaats gehad. Illegale werkers door een vrouw verraden? Op 7 September 1944 werden in een huis aan de Bloemkwekersstraat te Rot terdam zes illegale wei-kers door de S.D. doodgeschoten. De illegaliteit vermeldde, dat er verraad in het spel was. Na een uitgebreid onderzoek na de bevrijding viel de verdenking op de 42-jarige vrouw A. W. van H. Maandagmiddag stond zij voor de Rot terdamse Kamer van het Haagse Bijzon dere Gerechtshof terecht. Zij ontkende. Als getuige werd gehoord de voormalige S.D.-er Hoffmann. Hij herinnerde zich, dat een vrouw hem was komen meedelen, dat er in een huis in de Bloemkwekersstraat zes illegale werkers bijeen waren. Hoffmann herkende echter de verdachte niet als de vrouw, die hem indertijd de mededeling had gedaan. De voormalige S.D.-er Gerrese, die eveneens als getuige werd gehoord, herkende de verdachte wel. Hij had haar ontvangen en naar de kamer van Hoffmann gebracht. Direct na dat zij vertrokken was, kregen enige S.D.-ers bevel naar de Bloemkwekers straat te gaan, waar de zes jongemannen zonder vorm van proces werden doodge schoten. De advocaat-fiscaal eiste tegen de vrouw tien jaar gevangenisstraf. Het woord is aan Emile Deschampsi Van menige vrouw'kan men zeggen: zij is niet oud, maar zij is al sedert jaren jong. Definitieve uitslag der verkiezingen in de drie zones Volgens het centraal stembureau te Ber lijn luiden de verkiezingsuitslagen per sec tor als volgt: Amerikaanse sector: Sociaal-democrati sche partij 420.371 stemmen (63,4%). Chris- telijk-democratische partij 130.131 stemmen (19,6%). Liberaal-democratische partij 112.304 stemmen (17 Blanco 18.242. Totale deelneming 87,9 Britse sector: Sociaal-democratische par ty 249.411 stemmen (61,5 Christelijk- democratisehe partij 83.107 stemmen (20,5%). Liberaal-democratische partij 73.266 stemmen (18 Blanco 9135. Totale deelneming 90,2 Franse sector: Sociaal-democratische partij 188.317 stemmen (71,8%). Christe^ lijk-democratische partij 45.258 stemmen (17,3 Liberaal-democratische partij 28.652 stemmen (10,9 Blanco 9779. Totale deelneming 82,6 Het oude lied. Een commentator van radio-Moskou heeft in een uitzending in het Engels verklaard, dat de verkiezingen van Zondag in West-Berlijn „zorgvuldig gerepeteerd en opgevoerd" zijn „volgens een door de Wes telijke bezettingsautoriteiten opgestelde tekst". Het waren volgens de commentator „politie-verkiezingen, waarbij door een grote politie- en /troepenmacht werd opge treden tegen vredelievende Duitse burgers, die niet willen medewerken aan de split sing van hun stad". „Zowel voor als tijdens de afzonderlijke verkiezingen in de Westelijke sectoren" aldus de radio, „werd terreur -uitgeoefend tegen democratisch-gezinden en werd volop militairistische propaganda gemaakt." „Iedereen, die van de stembus weg wilde blijven, werd door de volgelingen van Schumacher openlijk met représailles be dreigd." Moed. „De enthousiaste deelneming der over grote meerderheid van de bevolking der Berlijnse Westelijke sectoren aan de ge meenteraadsverkiezingen was een uiting van moed", zo verklaarde een woordvoer der van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. „Deze moed der Ber lijnse bevolking heeft de bewondering af gedwongen van alle democratische volken ter wereld", aldus de woordvoerder, „en 'de houding der Berlyners is een aanmoedi ging voor allen, die gehecht zijn aan de burgerlijke vrijheid en de democratische beginselen." Volgens een gisteravond uitgegeven offi ciële Britse verklaring is door de geallieer de inspectiegroepen gemeld, dat de Zondag te Berlijn gehouden verkiezingen op eerlijke en democratische wijze werden gehouden e'n geheel in overeenstemming met de voor de verkiezingen opgestelde bepalingen zijn verlopen. De besprekingen die tot niets leidden: minister Sassen en de republikeinse premier Mohammed Hatta gekiekt tijdens hun onderhoud te Kalioerang. Deze en volgende besprekingen in Batavia hadden geen resultaatondanks de genoeglijke stemming waarin de ministers blijkbaar verkeren. De correspondent van het A.N.P. te Ber lijn schrijft: Terwijl de kopstukken der Berlijnse politieke partijen in vergaderin gen en conferenties bijeen zijn om urgente problemen te bespreken, is het centrale stembureau ononderbroken in de weer met het maken van berekeningen. Het is nog steeds niet met zekerheid te zeggen, hoeveel mandaten elk der partijen in de nieuwe gemeenteraad zal hebben. Vast staat slechts dat de sociaal-democraten over een meer derheid van bijna 60 zullen beschikken, hetgeen niet alleen zal betekenen, dat deze partij grote verantwoordelijkheid zal dra gen, maar ook, clat zij voor gevaarlijke pro blemen zal worden gesteld. In dq leiding der sociaal-democratische partij was reeds enige bezorgdheid merk baar over de naaste toekomst. Er open baart zich een zekere tegenstelling tussen een radicale stroming, die gebruik wil ma ken van de gelegenheid om het partij programma te verwerkelijken en een ge matigde richting, die er zich bewust van is, dat de uitslag van de jongste verkiezin gen niet zo zeer te danken is aan de dogma der partij, dan wel aan de ondubbelzinnige houding, die de partij heeft aangenomen jegens de communisten en jegens de poli tiek der Sovjet-Russische bezettingsauto riteiten. Men verwacht, dat in de komende maanden de interne partijstrijd in hevig heid zal toenemen. Het socialïsatieprobleem en de kwestie van het onderwijs worden als gevaarlijke hindernissen beschouwd. Rupublikeinse provincie Oost-Java „Antara" meldt, dat het werkcomité van het KNIP (voorlopig republikeins parle ment) heden „in principe" een wetsont werp heeft aanvaard voor de vorming van een autonome provincie Oost-Java. Deze provincie zal omvatten de zeven vroegere residenties Soerabaja, Madoera, Besoeki, Malang, Kediri, Madioen en Bodjonegoro. De regionale raad zal bestaan uit 75 ver tegenwoordigers. Japanse oorlogsmisdadigers in beroep bij Amerikaans hof Het opperste hof te Washington heeft besloten het beroep van twee der Japanse oorlogsmisdadigers die onlangs te Tokio terecht hebben gestaan te behandelen. Het zijn de voormalige Japanse premier Koki Hi rota en generaal Kenji Doihara, die een grote rol in Mandsjoerije heeft gespeeld. Beiden waren tot de strop veroordeeld. De overige vijf .ter dood veroordeelden, waar onder oud premier Hideki Tojo, waren niet in beroep gegaan. In afwachting van de uitspraak van het opperste hof in Washing ton zijn de executies opgeschort. Het opperste hof heeft tevens besloten het appèl van vijf oorlogsmisdadigers die tot langdurige gevangenisstraffen waren veroordeeld in beschouwing te nemen. Op 16 December zullen de beroepen mondeling voor het hof worden toegelicht. De veroordeelden betwisten de bevoegd heid van het internationale militaire tri bunaal, waarvoor zij terecht hebben ge staan. Zij beweren, dat generaal Douglas MacArthur niet de wettige bevoegdheid bezit een tribunaal in het leven te roepen en dit te bekleden met de macht om „mis daden tegen de vrede" te berechten. (United Press). Nocrwe.-gen overweegt regionole samenwerking De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, heeft het parle ment meegedeeld, dat Noorwegen in overweging moet nemen of het naast zijn lidmaatschap van de UNO veiligheid zal zoeken in regionale samenwerking. Lange zeide, dat meer en meer leden van de UNO tot de overtuiging gekomen waren, dat deze organisatie alleen geen voldoende zekerheid tegen oorlog ver schaft. Hij verklaarde te hopen, dat het huidige onderzoek naar de mogelijkheid van sa menwerking met Zweden en Denemarken spoedig het materiaal zal verschaffen, waarop Noorwegen oordelen kan of een Scandinavische defensieve samenwerking binnen het kader der UNO aan Noorwegens behoeften beantwoordt. Valse bankbiljetten van f 100.- in omloop In Zeeland zijn valse bankbiljetten van honderd gulden in omloop. Zowel op Wal cheren als in Zeeuws-Vlaanderen is een aantal biljetten door de politie in beslag gefiomen. Iemand die een vals biljet ont vangen en weer uitgegeven had, hoewel hij wist, dat het vals was, is gearresteerd. De valse biljetten zijn een vrij goede imitatie en bij een oppervlakkige beschou wing moeilijk van echte te onderscheiden. De handtekening van de president van de Nederlandse Bank staat echter iets te hoog. Het watermerk is onduidelijk. De woorden „De-Nederlandsche Bank", die aan de voor zijde op het middengedeelte van de echte biljetten voorkomen en die met het blote oog moeilijk te zien zijn, ontbreken op de valse biljetten. Griep-epidemie verwacht De Britse artsenvereniging acht het mo gelijk dat de wereld opnieuw een grote griepepidemie tegemoet gaat, aldus een woordvoerder van de vereniging. „Wij verwachtten dat de epidemie enige maanden geleden zou uitbreken," zo zeide deze woordvoerder, „gewoonlijk begint zij met enkele vrij onschuldige gevallen, maar er zijn reeds te veel van dergelijke geval len in Engeland geweest dan dat wij ge rust kunnen zijn." Zijn mening schijnt er op te wijzen, dat hij de reeds eerder geuite stelling aan vaardt, dat wereldepidemieën om de 25 a 30 jaar terugkeren. Op grond van deze stelling voorspelde dr. C. van den Berg, de directeur-generaal van de volksgezondheid bij het Nederlandse ministerie van Sociale Zaken, reeds verleden jaar een epidemie. De grote griep-epidemie van 19181919 kwam 25 jaar na de vorige. Vele dokters twijfelen echter aan de juistheid van de theorie der geregeld terug kerende epidemieën. Het Britse ministerie van gezondheid acht geen tekenen van een dreigende griep-epidemie aanwezig. Zijn statistieken wijzen uit, dat dit jaar minder griepgevallen in Engeland zijn voorge komen dan het .vorige jaar. Congres der A.R.-Partij De heer J. Schouten over de politieke toestand De Anti-Revolutionnaire Partij heeft in Scheveningen ^en congres gehouden, waar de heer J. Schouten de politieke toestand in binnen- en buitenland heeft besproken. Volgens het verslag in „Trouw" betoog de de heer Schouten, dat Nederland is aan gewezen op economische en militaire sa menwerking met de West-Europese staten. Nederland heeft echter geen leger doch slechts territoriale troepen, daar de op bouw van het leger geheel op Indonesië was gericht. De huidige binnenlandse politieke toe stand vindt volgens de heer Schouten zijn oorsprong in de laatste oorlogswinter, toen een groep mensen al haar activiteit er op gericht had de leiding van 's lands zaken te brengen in handen van socialisten. Het socialisme, dat zeer versterkt is, maakt een merkwaardige ontwikkeling door. We zien, aldus spreker, in de P. v. d. A. een verwatering van het socialisme, met vaak een goedkoop optimisme en een op pervlakkig idealisme, het uit de weg gaan van principiële vragen. Dit geeft het com munisme kansen die het anders niet zou hebben gehad. De vorming van het kabinet op bredere lv heeft volgens de heer Schouten de vi oudingen niet verhelderd. Zelfs schuilt hierin het gevaar van de verslechtering van de politieke zeden. Men denke aan de ver kiezingsleuze van de V.V.D. en de houding van minister Stikker thans. Wat mij hin dert, zei spreker, is niet, dat iemand ver andert maar dat deze verandering geca moufleerd wordt. Indonesië Ten aanzien van Indonesië zei de heer Schouten: „Er is maar één ding, dat wer kelijk een oplossing brengt, dat is de repu bliek schoonmaken. Al het andere is lap werk. Natuurlijk kan niet alles meer zoals het moest. Er is overleg gevoerd met de federalisten en dat brengt consequenties met zich mede. Maar wil de zaak in orde komen, dan moet men iets anders doen dan tot nog toe. Het was de plicht geweest van de overheid haar gezag te doen gelden. De staat die dat niet doet, is slachtoffer van de revolutie in prin cipiële zin". De heer Schouten zei, dat in 1945 aan de A.R. en wel aan dr. Bruins Slot de porte feuille van Binnenlandse Zaken is aange boden. Deze heeft zich bereid verklaard deze te aanvaarden onder voorwaarde dat ook Onderwijs door een Anti-Revolution- nair bezet zou worden en dat zo spoedig mogelijk verkiezingen voor de Prov. Staten en de gemeenteraden zouden worden ge houden. De voorwaarden werden echter categorisch afgewezen. Geen fusie met de c.h.u. In de avondbijeenkomst kwam onder andere de samenwerking met de Chr. His torische Unie ter sprake. Mr. J. A. de Wilde kwam tot de conclusie, dat het geen zin heeft, nog naar een fusie te streven. Wel moet zoveel mogelijk met de C.H.U. wor den samengewerkt. VEEL WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Meest krachtige en langs de kust tijde lijk harde of stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Veranderlijke be wolking met op de meeste plaatsen enige regen. Weinig verandering in temperatuur. 8 December: Zon op 3.34 uur. onder 16.29 uur Maan op 13.33 uur, onder 23.59 uur (Eerste kwartier)

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1