i||fe jVilhelmsruhe" heeft een sombere ltlank gekregen voor de Duitsers marktberichten scheepvaart Het testament 7 DECEMBER 1948 DINSDAG hoofdkwartier der Volkspolitie IJ MUIDER COURANT Van onze correspondent te Berlijn) fpj, van de interessantste en belangrijk- persoonlijkheden in het politieke leven "Oost-Duitsland is dr. Kurt Fischer, het van het centraal bestuur van binnen- Sse aangelegenheden. Hij is een onge vilde onderkoning, wiens invloed en be- Vdheaen gelijkgesteld kunnen worden Jdie van een minister van Binnenlandse gedurende de staat van beleg. Tussen "Pende Sovjet-Russische militaire rege- V bestaat geen enkele instantie, die zijn beperkt en zijn beheer controleert. '■them vooral tot een factor van executief j^eld maakt, is zijn zeggenschap over de 'filrt Fischer, de voormalige schoolmees- - beseft ten volle wat onder de gegeven handigheden een goed functionnerend 1itie-apParaat betekent en welk beslis- 'L wapen het in de hand van een revo- S0nnaire leiding kan zijn. Sedert Juli,toen if werd benoemd tot president van het •ntraal bestuur van binnenlandse aange- -•»-« heeft hij met evenveel ijver als erfiie gewerkt aan de reorganisatie en 'Leiding der Oost-zonale politie. Hij is f geestelijke vader van de beruchte volks- jJlitie, die in de Sovjet-zóne en in de Oos- «liike'sector van Berlijn een van de grond waren van het communistische régime 'over deze politiek georganiseerde politie leen zijn geruchtmakende berichten ge pikeerd, zij worden in het niet-commu- Istische Duitsland en in een deel van de geldpers voorgesteld als een horde ter- ^risten, «legener neep f" "j die de verkapte taak hebben te ,.._x tijd een communistische staats ie ondersteunen en elk verzet in bloed smoren. Hoe de tegenstanders echter over Te volkspolitie mogen denken en oordelen, ïjn ding zullen zij moeten toegeven: zij is Pi georganiseerd, uitstekend opgeleid, !«d uitgerust en zij heeft tot dusverre een Lverloop van de Sovjetisering van Oost- nailsland gegarandeerd. Over de getal- (••rkte der volkspolitie zijn vele geruchten -omloop, in werkelijkheid schijnt de troep Ijmeer dan 50.000 manschappen te om- ;pn. De slechte reputatie, waarmede zij i behept, heeft zij grotendeels te wijten "-naar"aandeel in de blokkade van Ber- die haar noopt controle uit te oefenen 'rie toegangswegen, in de treinen en langs i zóiie- en sectorengrenzen. De strenge -«tructies, welke haar van hogerhand zijn lieven. leiden dikwijls tot harde, onrecht- mrdige en onbegrijpelijke confiscaties, narvan niet alleen grote smokkelaars en tónsferaars, doch ook de kleine man en nouw uit het volk. die een paar kilo aard- •■oelen of een zakje kolen in de wacht Pên te slepen, het slachtoffer worden. De Pünstige mening over de volkspolitie is (ïeiwvel niet in alle gevallen verdiend. Wii hebben vele verhalen gehoord over i; volkspolitie, waarin zij zich edelmoedig 'ynt en de bevolking helpt aan de strenge bewaking en afzetting te ontkomen. Wij ••ebben ook zelf met volkspolitie-agenten «sproken, meestal jonge kerels, die na urenlange gevangenschap in Rusland zon- Jer veel plichtplegingen een contract had- dondert ekend om bij de troep dienst te «men, uitsluitend om eindelijk de gele- unheid te krijgen naar hun vaderland en hun familie terug te keren. Het zou ffljuist zijn, al deze mensen als overtuigde icmmunisten en als willoze werktuigen imdeSED of de Sovjets te beschouwen. Zij zelf verkondigen, dat het percentage activisten en principiële communisten zeer (ering is en dat meer dan de helft van Üe volkspolitiemannen zich slechts bij de troep heeft aangesloten om de bovenge noemde reden of omdat de uniform haar (uitrok en het politieleven haar meer aan- «tond dan het bovendien nog slechter be- iialde werk in de fabriek. Of dan ook in geval van revolutie de volkspolitie een jpparaat zou zijn, waarop de communis- liche leiders honderd procent kunnen rertrouwen, lijkt vooralsnog zeer twijfel- Khtig. Streng geheim. De zetel van dr. Kurt Fischer, de opper bevelhebber van het volkspolitieleger, be- r-ötzich in de Russische sector van Ber- ie Wilhelmsrüh. In een langgestrekt likstenen gebouw van twee verdiepingen, ij welks dak een grote rode vlag wappert, lijn de bestuuursorganen ondergebracht. Hst is niet gemakkelijk er binnen te ko- Met pistolen gewapende wachtposten catroleren niet alleen de papieren der «reekers, maar tevens hun actetassen. Ha heeft ook dr. Kurt Fischer, die :k karakteriseert de man klokslag acht :r op het toneel verschijnt, zijn kantoor. C-edurende de nazitijd vertoefde hij in de kvjet-Unie, uit welke periode hem een vriendschap met Walter Ulricht andere hoge SED-functionarissen Tebindt. Hij is in zijn omgeving meer ge iteed dan bemind, ofschoon men hem isn onvriendelijkheden kan verwijten. Hij wordt terzijde gestaan door de vice- ttesident Erich Mielke, die vroeger als finvoudig arbeider zijn brood verdiende en '•cans de leiding heeft van de afdeling per- >»eel en samen met Fischer de afdeling Ude geheime staatspolitie der Oostelijke line, beheert. Mielke wordt ervan verdacht moordenaars te behoren, die in 1931 op de Bülowplatz te Berlijn tijdens com munistische relletjes twee politie-officieren om het leven brachten. De beide andere vice-pre.sidenten, Wagner en Seiffert, heb ben een politieloopbaan achter de rug. Beide genieten weliswaar de achting van hun ondergeschikten, maar staan bij de leiding der communistische partij in een kwade reuk, zodat vroeg of laat op hun ontslag moet worden gerekend. Tenslotte zetelt er ook de pas tot chef van de staf benoemde generaal Vincenz Muller. De geheimzinnigheid, waarmede het politie- hooafkwartier te Wilhelmsrüh zich van de buitenwereld afsluit, heerst ook binnens huis. Er wordt streng voor gewaakt, dat er tussen de verschillende afdelingen slechts zoveel contact wordt onderhouden als ab soluut noodzakelijk is. Een algemene plicht tot zwijgen moet het uitlekken van intern nieuws verhinderen. In het oor der bevolking heeft de naam Wilhelmsrüh een sombere klank gekregen. V.V.Y.'s RESERVES VERSPEELDEN EEN KOSTBAAR PUNT. In een slecht gespeelde wedstrijd is het «reserves van WY niet gelukt de volle M binnen te halen uit de ontmoeting met ■Tweede Jeugd" uit Haarlem. Er werd Mg met het stopperspil-systeem omge wrongen en bovendien plaatsten de IJmui- «naren slecht. De 10 vorsprong, die door een foutje in de achter- Me van WY kreeg, was verdiend, maar 'Ooys wist er toch na verloop van tijd 1-1 te maken, wat tot gevolg had, dat Tweede Jeugd zich hardnekkig ging weren Me stand op 2—1 bracht. thuisclub drong na de rust de Haar- Mers echter dermate in de verdediging, «tde gelijkmaker niet uitblijven kon (2-2) |o de WY-reserves zich een alleszins kost er puntje afgesnoept zagen. ■tienda voor V eisen en IJJ mui id era DINSDAG 7 DECEMBER. Ttelia, 8 uur: Zanzibar. Sex, 8 uur: Ontkomen doet niet één. WOENSDAG 8 DECEMBER. Bioscopen: Als gisteren. IJmuiden De Veiligheidsdag op de Hoogovens Zoals wij reeds eerder berichtten, wordt op Donderdag 9 December aan het Hoog- ovenbedrijf een veiligheidsdag gehouden onder het motto „Goed Huishouden". Het programma van deze veiligheidsdag is vrij uitgebreid en begint reeds in de ochtend, waarbij de afdelingschef tot het personeël op de afdelingen toespraken zal houden over de veiligheid in het alge meen. 's Middags maakt de Hoogovenhar monie muziek en zij zal alle afdelingen be zoeken. Ook zal bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spier, de zilveren wisselbeker uitreiken aan de winnende afdeling van de wedstrijd „Goed Huishouden". In het Kennemer Theater te Beverwijk wordt de Veiligheidsdag des avonds beslo ten, waarbij naast vele attracties tevens de nieuwe hoogovenbedrijfsfilm vertoond zal worden. Deze avond is toegankelijk voor alle leden van het Hoogovenpersoneel met hun echtgenote, die metterdaad mee wil len werken aan het bevorderen van de vei ligheid op het hoogovenbedrijf. Voor hen, die uitsluitend belang stellen in de bedrijfs film zal later nog voldoende gelegenheid worden opengesteld om een vertoning bij te wonen. Scherpe bocht in de weg Amsterdani-Velsen In de weg Amsterdam-Velsen, ter plaat se waar de Middenweg met de Velserweg samen komt, is een zeer scherpe bocht, welke herhaaldelijk tot ongevallen aanlei ding heeft gegeven. De in de bocht staande huizen hebben reeds verschillende malen schade opgelopen, doordat er auto's tegen gebotst zijn. De gemeente Amsterdam heeft deze bocht reeds voorzien van een geleidestreep van reflecterende verf. Een afdoende ver betering zal evenwel eerst verkregen wor den, wanneer de bocht minder scherp ge maakt wordt. Naar de A.N.W.B. verneemt is voor dit doel reeds grond onteigend. Tevens wor den pogingen in het werk gesteld om de wegverlichting in dit gedeelte van de grote IJpolder te verbeteren. Kerstgratificatie Hoogovenpersoneel De directie van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. heeft aan het personeel van deze maat schappij bekend gemaakt, dat ook dit jaar het College van Rijksbemiddelaars toestem ming gegeven heeft de jaarlijkse Kerst gratificatie uit te keren. Na overleg met de kernraad is besloten dat de arbeiders een week loon en de be ambten op maandsalaris 2 van het jaar salaris zullen ontvangen. De volle gratificatie wordt uitgekeerd aan hen, die op 1 September in actieve dienst waren en sindsdien niet meer dan twee dagen ongemotiveerd verzuimd heb ben. Zij die in de maanden September, Octo ber of November in dienst traden, ontvan gen respectievelijk 75 50 of 25 van de gratificatie, een en ander indien zij niet meer dan 2. 1 en 0 dagen ongemotiveerd verzuimd hebben. Visventers-examens 12 van de 32 candidaten slaagden Maandag werden in IJmuiden de exa mens, georganiseerd door de Vakgroep Detailhandel in Vis en de Stichting Vak opleiding (i.o.), welke reeds een week ge leden begonnen, voortgezet. De 29e No vember werden speciaal de winkeliers ondervraagd, ditmaal kwamen de venters aan de beurt om zowel hun practische be kwaamheid in de vishal B als hun theore tische kennis in hotel Augusta te tonen. Van de 32 candidaten slaagden er slechts 12 en wel de heren: W, J. Zegel uit Kerk- rade (die behalve het diploma vakbe kwaamheid ook het diploma handelsken nis verwierf), C. E. Bakker uit Wormer, J. H. J. Biezenbeek uit Amsterdam, H. Kriek uit Amsterdam (ook Handelsken nis), C. F. Korving uit Overveen, P. Visser uit Amsterdam, J. A. Westhoff uit Amster dam, J. Wildschut uit Rotterdam, J. R J. en H. W. J. Daniels uit Sittard, W. J. Hoogland uit Alkmaar en A. v. d. Zwan uit Den Haag. „FRYSKE TROF" IN FLORA. Donderdag 9 December geeft de Velsen- se Friese vereniging „Fryske Trou" in de zaal van Flora een gevarieerde avond, waarvan het voornaamste onderdeel wordt gevormd door een klucht van R. W. Canne: „Ljeafde siket List" (Liefde zoekt list), Na de pauze draagt de heer D. Boonstra voor. Besommingen IJM 8 En Avant f 13.370: IJM 19 Adelante f 10.100: IJM 98 Libra f 8790. IJM 204- f2080: KW 159 f3540: KW 129 f2560: KW 16 £3030; KW 155 f3980; KW 24 f 3960: KW 89 f 3200: KW 162 f 3016: KW 169 f2040; KW 227 f1035; KW 147 f2010; KW 28 f2800; KW 84 KW 64 f2770; IJM 53 f 530; KW 47 f 3380; IJM 224 f 1680. Prijzen, Gr. tong 2,252,10; gr.m. tong 2.302.05; kl.m. tong ,552.15; kl. tong I 2,30—2; kl. tong II 2—1,90; heilbot 3.25—3,10; tarbot I 2,652,25, per kg. Tarbot II 122—112; tarbot III 102—96; tar bot IV 88; kl. griet 63; schartong 4132; kl. haai 3118; ham 3935; poontjes 112,70; schar 22,50—14,50; schar dicht 14,50, per 50 kg. Aanvoer. 100 kisten tang en tarbot; 35 kisten haai, 25 kisten poon, 265 kisten schol. 100 kisten schar, 2335 kisten makreel, 290 kisten kabel jauw, 630 kisten schelvis, 300 kisten wijting, 160 kisten koolvis, 40 kisten leng, 966 kisten v. hai'ing, 50 kisten diversen. Totaal 5296 3 trawlers totaal f 42.900. HOOGOVEN GEBOUWD VOOR NEVENBEDRIJVEN. In onze recente mededelingen over het jubileum van de eerste Nederlandse Hoog oven is een storende fout geslopen. Men maakt er ons op attent dat het niet juist is, dat de nevenbedrijven Mekog en Cemy eerst werden opgetrokken, maar dat een begin werd gemaakt met de bouw van de hoogoven, tezamen met de electrische centrale en een cokesovenbatterij. Deze kwamen gereed in Januari 1924. waarna op 22 Januari 1924 de hoogoven in gebruik werd gesteld. Met de bouw van de Mekog ving men aan in 1927 en in 1929 volgde de inbedrijfstel- ling. De Cemy begon eerst in 1931 te draaien en met de buizengieterij is men pas in 1936 beginnen te bouwen. De staalfabriek kwam in 1937 aan de beurt en in 1939 werd zij in gebruik ge nomen. Velsen Stormvogels 2 slaat DOS 2 met 4—0 Ondanks het ontbreken van Zwemmer beschikte Stormvogels 2 over een sterk elftal. In de voorhoede speelde Meijer rechtsbinnen en deze speler wist bepaald gang in de voorhoede te brengen. Vooral voor de rust domineerde de thuisclub sterk en kreeg de verdediging van DOS bergen werk te verzetten. Nauwelijks was de ene aanval afgeslagen, of de Stormvogels-mid denlinie bereidde de volgende reeds voor. Dank zij Prins, die een zeer productieve bui had en drie doelpunten voor zijn reke ning nam en Meijer leidde Stormvogels met de rust reeds met 40. In de tweede helft gaf DOS beter partij en raakte het spel meer verdeeld. De IJmuider-verdediging, waarin Rechsteiner weer onder de lat stond, bleek echter voor h^r taak berekend. Zelfs kreeg de Storm vogels-voorhoede bij snelle aanvallen nog een paar behoorlijke kansen om de voor sprong te vergroten, maar de DOS-doel- man, eenmaal bijgestaan door een zijner backs, wist zijn doel voor verdere door boring te behoeden. FLEURIGE VSV'er VAN DE PERS GEKOMEN. De Velseroorder Sportvereniging, in de wandeling beter bekend als ,,VSV' heeft een keurig maandblad de kring der voet balliefhebbers en supporters ingestuurd. Het maakt een veelbelovende start met een prettige voetbalbeschouwing als hoofdar tikel en verder een aantal vlotte bijdragen, die natuurlijk allemaal het bruine monster en het groene veld als onderwerpen heb ben. Voor een verantwoord i Veiling van hakhout In het veilinggebouw ,,'t Centrum" zullen ten overstaan van notaris A. Moens ver- jnnccvct(=><am schillende percelen hakhout, gelegen ten y Zuiden en Noorden van de Zeestraat, ge veild worden. Beverwijk De Duitse binnenhaven Duisburg-Ruhrort, voor de oorlog de belangrijkste binnenhaven van Europaweerspiegelt het herstel van het economische leven in West-Duitsland. Het verkeer op de Rijn nadert langzamerhand weer het peil van voorheen. Schepen uit Zwitserland, België Nederland en Frankrijk geven een internationaal aspect aan het havenverkeer. Kerstopvoering van „De Ghesellen van de Spelewei" Op Dinsdag 14 December zal onder auspi ciën van de Beverwijkse afdelingen van de K.A.B., L.T.B. en de R.K. Middenstands organisatie een Kerstavond georganiseerd worden. Op deze avond zal door „De Ghesellen van de Spelewei" opgevoerd worden het Kerstspel „De Kerstmis van Broeder Thomas en de drie rovers". Na de pauze wordt „De Drie Koningen" van G. Bomans voor het voetlicht gebracht. BEVERWIJKER IN DE AETHER. De heer J. Vessies, muziekleraar M.O. zal Vrijdag 10 December, tussen 12.03 en 12.30 uur een pianorecital voor de K.R.O. geven. Uitgevoerd zullen worden enige werken van Chopin, Mozart en Debussy. TOEKOMSTIGE WORSTELWEDSTRIJDEN Het programma voor de worstelploeg D. O. K. is als volgt samengesteld: 11 Decem ber: D.O.K.A.A.C.; 16 December: Achilles D.O.K. te Krommenie; 15 Januari: D.O.K.— Sandow: 29 Januari: D.O.K.S.S.S.; 5 Fe bruari: De HalterD.O.K. te Zaandam; 15 Februari: HerculesD.O.K.; 19 Februari; D.O.K.—De Halter; 1 Maart: S.S.S.—D.O.K. te Amsterdam-Noord; 12 Maart: D.O.K. Achilles; 16 Maart: SandowD.O.K. te Zaandam. KLAVERJASSERS VAN MIDDEN-KENNE- MERLAND IN DECEMBER Het competitierooster van de Federatie van Klaverjasclubs Midden-Kennemerland ziet er voor de rest van December als volgt uit: 13 December: Allen PresentDe Vier sprong 2; 15 December: De Viersprong 1 Animo, De Vriendschap 2KCIJ 2; 17 De cember: Ruiten Aas 1De Nolle, Ruiten Aas 2Scheiwijck. KCIJ 1De Viersprong 1; 28 December: AnimoDe Viersprong 1; 2S December": De Viersprong 2Allen Present, De Vriendschap 1KCIJ 1; 30 December: De NolleRuiten Aas 1, ScheiwijckRuiten Aas 2, KCIJ 2De Vriendschap 2. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 7 DECEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Tar- 1 zan en Tanya". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het ge heime commando". Corso Theater, 8 uur: „De greep naar de macht". SPEELTUINCOMBINATIE KREEG ST. NICOLAAS-SURPRISE. De Beverwijkse Speeltuin-combinatie heeft van de Beverwijkse Conservenfabriek een aardige St. Nicolaas-surprise gekregen. Het cadeau bestond uit een zo goed als nieuwe piano. KON. HOLL. LLOYD. Winterswijk, 4 Dec. van Amsterdam naar Zuid Amerika. Waterland. 5 Dec. te Bahia (uitreis). MIJ. NEDERLAND Rondo. 4 Dec. te Batavia van Singapore naar Cheribon. Ma- doera. 5 Dec. van Amsterdam te Bremen. Poelau Laut. 4 Dec. te Genua van Amster dam naar Port Said. Tabian. 4 Dcc. van Suez naar Belawan. Lombok, 5 Dec. van Manilla naar Ilo. Salawaki, 5 Dec. van Port Swetten- ham naar Dabhol. Tarakan. 5 Dec. van Ma kassar naar Batavia. Sumatra. 2 Dec. te Sorong van Tarakan naar Makassar. Roebiah, 3 Dee. vn Kohsichang naar Batavia. Tawali, 2 Dec. te Soerabaja naar Semarang. HOLL. AFRIKA LIJNEN. Gaasterkerk, 3 Dec. te Port Elisabeth van Kaapstad naar Durban. Zonnewijk, 4 Dec. van Antwerpen n, Walvischbay. HOLL. WEST AFRIKA LIJNEN. Laren- berg, 10 Dec. te Port Harcourt verwacht. Nïgerstroom, 5 Dec. van Bordeaux naar Las Palmas. Hilversum. 4 Dec. van Birdisland n. Rotterdam. Loppersum. 4 Dec. tc Antwerpen van Amsterdam naar Bordeaux. OCEAAN. Polyphemus, 3 Dec. van tavia naar Amsterdam. Melampus, 30 Nov. te Batavia van Makassar. Prometheus, 2 Dec. te Soerabaja van Amsterdam naar Makassar. Aenes, 2 Dec, te Port Said van Rotterdam n. Yokohama. Glen Gyle, 2 Dec. te Colombo v. Yokohama naar Rotterdam. AMSTERDAM. Nijmegen, 4 Dec. te Ge nua van Hull naar Huelva. Amsteldiep, 2 Dec. van Belawan naar Port Said. VINKE EN CO. Ittersum, 4 Dec. van Genua naar Antwerpen. Ootmarsum, 4 Dec. van Pepel naar Rotterdam. Britsum. 4 Dec. van Bona naar Pernis. Winsum, 4 Dec. van Dakar naar Freetown. Grote vaart. Alcor, Porto AlegreRotterdam 4 Dec. Macaio. Aldabi, RotterdamBuenos Aires 5 Dec. te Montevideo. Amstelkerlc, 5 Dec. nog op rede Acera. Arendsdijk, 4 Dec. van Nor folk naar New York. Avcrdijk, Antwerpen, New York, pass. 5 Dec. Vlissingen. Boisse- vain, HongkongBuenos Aires 5 Dec. Mauritius. Britsum. 4 Dec. van Bona naar Holland. Groote Beer, SabangBatavia, Dec. in Straat Malakka. Heelsum, 5 Dec. van Kaapstad te Walvisehbaai. Hestia, Amsterdam Barbados 4 Dee. van Lissabon. Hilversum. 4 Dec. van Burnt eiland naar Rotterdam. Hydra, Puerto PlataAntwerpen, pass. 4 Dec. Scillys. Jaarstroom. DakarHavre, pass. 5 Dec. Las Palmas. Keilehaven, TabouLas Palmas pass. 4 Dec. Kaap Blanco. Kota Gede, 5 Dec. van Batavia te Soerabaja. Leopolds- kerk. Rotterdam—Calcutta 5 Dec. van Genua. Lombok, Tacoma—Cebu, 5 Dec. van Manilla naar Ilo Ilo. Maetsuycker, 4 Dec. van Penang naar Singapore. Meerkerk. RotterdamJa pan 5 Dee. te Port Said. Meliskerk. 5 Dec. van Dakar naar Havre. Lindekerk, Perz. GolfRotterdam 7 Dec. te Genua verwacht. Noordam. 5 Dec. van Rotterdam te New York. Ootmarsum, 4 Dec. van Freetown naar Rot terdam. Polyphemus. 5 Dec. van Batavia te Singpore. Parkhaven, Huelva—Antwerpen pass. 5 Dec. Finisterre. Salawati. 5 Dec. van Port Swettenham naar Dabo. Samaria, 5 Dec. Dakar te Konakry. Socrates, 3 Dec. van Trinidad naar Madeira en Amsterdam. Straat Soenda, BataviaKaapstad 5 Dec, 50 mijl Z. Mauritius. Tarakan. 5 Dec. van Makassar n. Batavia. Tjibasar, 7 Dec. van Japan te Bata via verwacht. Tjibodas, 5 Dec. van Manilla te Hongkong. Tjipondok, 6 Dec. van Adelaide ie Singapore. Tjisadane, 4 Dec. van Batavia naar Soerabaja. Winsum, 4 Dec. van Dakar naar Freetown. Woensdrecht, 5 Dec. van Curagao te Saltend bij Hull. Zwijndrecht, Dec. van IJmuiden te Lulea. Zuiderkruis, JavaRotterdam pass. 5 Dec. Finisterre. Friesland, JavaRotterdam 5 Dec. 18 uur te Djeddah. Garoet, RotterdamJava pass. 5 Dec. Perim. Kamerlingh Onnes, 4 Dec. van Aalborg te Schiedam. Kertosono, Rotterdam Java 4 Dec. Point de Galle. Limburg, Cal cutta Pacifickust 5 Dec. Midway. Tamo, pass. 6 Dec. Fernando Noronha. Waterman, RotterdamBatavia pass. 6 Dec. Finisterre. Willem Ruys, 5 Dec. van Rotterdam naar Batavia. Zeeland, 4 Dec. van Java te Rotter dam, Zeeman, 5 Dec. Bona naar Batavia. Alphacca. AmsterdamDublin pass. 4 Dec. Lizard. Berlage, 4 Dec. van Yokohama te Osaka. Oberon, 4 Dec. van Curagao naar New York. Prins Willem 2, 5 Dec. van Montreal te Rotterdam. Rijnkerk, 5 Dec. van Sydney te Rotterdam. Stad Arnhem. 5 Dec. van Gdynia te Rotterdam. Stanvacbenakat, 6 Dec. te Singapore (dokken). Triton. 3 Dec. van New Orleans naar Puerto Cabello. Vulcanus, IJmuidenPasages pass. 5 Dec. Ouessant. Aagtekerk. AustraliëRotterdam 4 Dec. Fremantle. Abbekerk. 4 Dec. van Sydney te Townsville. Alchiba, RotterdamCalcutta Dec. te Rangoon. Alcor, Porto AlegreRot terdam pass 6 Dec. Fernando Noronha. Alhe- na, 7 Dec. van Hamburg te Antwerpen verw. Almkerk, Rotterdam—Australië 5 Dec. te Alleppey. Alpherat, Buenos AiresRotter dam 4 Dec. te Rio de Janeiro. Annenkerk, 6 Dec. van Hamburg naar Rotterdam. Arends- kerk, AustraliëRotterdam pass. 5 Dec. Gibraltar. Eemland, AmsterdamBuenos Aires 3 Dec. van Santos. Hedel, Carleton Rotterdam 6 Dec. 200 mijl Oost Cape Race. Ittersum. CalcuttaRotterdam 5 Dec. te Mar seille. Maashaven. AntwerpenBuenos Aires nass. 4 Dec. Fernando Noronha. Prins Alexander, 5 Dec. van Port Alfred te Ant werpen. Prins Joh. Willem Friso, Millbank- Velsen 6 Dec. 640 mijl Oost Cape Rose. Prins Willem 4, AmsterdamGeorgetown pass. Dec. Azoren, Stad Maastricht, Bona—Rotter dam pass. 5 Dec. Ouessant. Stuyvesant, 6 Dec. Nu door het afnemen der koopkracht en het groter worden van het aanbod van ver- bruiksgoederen de behoefte van de consu ment aan kopen op afbetaling merkbaar wordt, acht het bestuur van de Midden standscentrale voor Haarlem en omliggen de gemeenten de tijd gekomen het kopen en verkopen in termijnen in banen te lei den, die sociaal en economisch verant woord zijn. Zij meent daarbij in het door haar zus terorganisatie in Enschedé gevolgde systeem een aantrekkelijk voorbeeld te hebben gevonden. Het Enschedése gemeentebestuur heeft met de Middenstandscentrale een stichting opgericht met het doel op maatschappelijke en zakelijke wijze te voorzien in gerecht vaardigde volkscredietbehoeften. Zowel in het belang der credietnemers als van de credietgevende detaillist. De stichting beoogt niet het behalen van winst. Om het gestelde doel te bereiken staat zij tegen betaling van een redelijke risico-premie borg voor credietwaardige personen, die een voorschot wensen voor de aankoop van noodzakelijke of nuttige ge- en verbruiksgoederen. Inschakeling van een bank, bij voorkeur de gemeente lijke volkseredietbank, is uiteraard nodig. Deze komt met de Stichting overeen, dat aan ieder, voor wie zij zich bereid ver klaart borg te staan, een passend crediet door die bank wordt verleend. Indien een cliënt een detaillist verzoekt in termijnen te mogen betalen, dan geeft hij dit verzoek door aan het stichtingsbe stuur. Eerst wanneer daarop gunstig is be slist geeft de Volkseredietbank het ge vraagde crediet en ontvangt de verkoper direct, zonder enige korting, het hem toe komende volledige bedrag. Iedere detaillist, die zich bij de stichting aansluit, moet deelnemen in het stichtings kapitaal. Het bedrag der deelneming wordt nader bepaald en kan van jaar tot jaar worden herzien, naar gelang veel of wei nig van de stichting gebruik wordt ge maakt. De administratie zal voor de detaillist niet omvangrijk zijn en zich kunnen bepa len tot het nauwkeurig invullen van een formulier. De directeur van de Volkseredietbank te Enschedé, tevens secretaris van de stich ting „Twentes Financierings-instituut - Detailhandel", de heer H. J. J. Simonis, zal op een vergadering van de Haarlemse Mid denstandscentrale, die op Dinsdag 14 De cember in „Brinkmann" wordt gehouden, een uiteenzetting over de werkwijze van deze stichting geven, waarna de oprichting van een dergelijke instelling in Haarlem ter sprake zal komen. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van tterson. 23) Hij lachte even. Ze is slim! Het zou me niets verwonderen, als de hele bedoe ling niet anders was dan een bekentenis uit te lokken. Als je de mensen maar ge noeg door elkaar rammelt, biechten ze wel op! En zou het niet net een kolfje naar haar hand zijn, als we allemaal stuk voor stuk met hangende pootjes bij haar aan kwamen, en ieder van ons zou een andere bekentenis doen. Hij onderbrak zichzelf plotseling en vroeg: Wanneer zou Ayl- win terug zijn? Morgen avond. Dan vind ik, dat ze op hem moest wachten. Maar ik weet het natuurlijk niet ze is ditmaal erg woedend en er is niets waar ze zo'n hekel aan heeft als aan wach ten. Zij zei tegen me, dat Ernest Hood het concept van haar nieuwe testament heeft meegenomen en moest zorgen dat alles morgen kant en klaar was en dan moest hij het brengen zodat ze het kon tekenen. Zie je, dat wijst er niet op, dat ze van plan is om te wachten. Ze zou natuurlijk het testament kunnen tekenen en de bepalin gen oningevuld laten tot ze Aylwin hier I heeft om in zijn tegenwoordigheid het Spreekuur: Wethouder van Onderwwijs, vonnis over de schuldige uit te spreken. •-9 uur. Als ze eenmaal een grootse scène speelt, dan doet ze het ook graag voor een flink publiek. Carey zei: Bedoel je daarmee, dat ze het al eens eerder gedaan heeft? Hij barstte in een schaterlach uit. Mijn lief, onnozel schaapje! Natuur lijk heeft ze het meer gedaan en ze zal het blijven doen ook, tien, twintig keer! Maar het hangt er alleen van af, wat de schuldigen ditmaal op zijn of haar gewe ten heeft en dat is iets, wat alleen die persoon in kwestie weet. Kijk, tante Ho- noria vliegt altijd met zoveel kracht de lucht in, dat je nooit weet of de aanleiding een grote hoeveelheid dynamiet is geweest of een doodgewone lucifer. Tot dusver is het altijd een storm in een glas water ge weest en naderhand bleek er nooit iets ergs gebeurd te zijn het legaat, dat eerst geschrapt is komt er weer precies zo in en alles is lcoek en ei. Maar er blijft na tuurlijk altijd een kans, dat het één keer werkelijk dynamiet is. Je kunt nooit weten. HOOFDSTUK XII. Nora kwam weer binnenstuiven en bleef eten, zonder zich verkleed te hebben. Ho- nor kwam beneden met een doodsbenauwd gezicht, en zodra Molly de kamer uit was, en soms ook nog, als zij binnen was, praat ten zij allen over mevrouw Maquisten en de naderende familie-bijeenkomst. Carey zei zo weinig mogelijk en Honor bepaalde zich er eenvoudig toe om op gezette tijden op te merken, hoe verschrikkelijk het was; maar Dennis en Nora wisselden opgewekt en ongehinderd van gedachten over het karakter van de onverlaat en de aard van het misdrijf. Heeft ze je geen enkel idee gegeven? Honor, zet je grote geest aan het denken over wat ons aller gebenedijde tante tegen je zei. Honor boog haar hoofd en zei, dat het o, nee, allerverschrikkelijkst was. Hoe bedoel je, allerverschrikkelijkst? zei Dennis met een mond vol vis. Maar het was Honor, die zich verslikte. Zij was vreselijk boos. Dat zal ze nog wel zijn, meende Nora vrolijk. Wat zei ze? Honor nam een slokje water. Ze zei, dat ze bedrogen was. Nu, en jij zou voor geen goud ter wereld iemand bedriegen, nietwaar, snoes? zei Dennis. Trouwens, dat zou niemand van ons, is het wel? Maar ga verder was er enige aanwijzing met betrekking tot degeen," die haar ditmaal bedrogen had? Heeft ze iets tegen jou gezegd Nora? Niets anders dan tegen de anderen geen enkele aanwijzing. Ik stem voor Robert. Iedereen voelde zich opgelucht. Dennis zei: Wat denk je, dat hij gedaan heeft? Verduistering gepleegd. Verduiste ringen worden altijd gepleegd door ijse- lijk achtenswaardige mensen. En de brief was bedoeld om er tante Honoria van op de hoogte te brengen. Wie had die brief geschreven? Dat moet je aan tante Honoria vragen. Dennis leunde met zijn beide ellebogen op tafel. Nee, dat lijkt me een verkeerde gevolgtrekking. Ik zeg, dat hij bigamie gepleegd heeft. Robert? Het zijn altijd de mensen, waar je het het minst van verwacht, die bigamie plegen. a Haarlemse Middenstands centrale beveelt Twents voorbeeld aan Tot ieders verbazing hief Honor haar witte wimpers op en zei in een schril ge fluister: Misschien heeft het iets te maken met de Vijfde Colonne. Dennis verbeet een lachje. O, neen, er moeten grenzen zijn. Neen, mijn familie trots verzet zich zeer sterk legen de mo gelijkheid van de Vijfde Colonne in deze aangelegenheid. Nora zei met haar prettige, licht stem Nu ja, je kent het spreekwoord: Van je familie moet je het hebben. Hou op, je weet niet waar je over praat, zei Dennis. Neen, het zal een of an dere kinderachtige kleinigheid zijn als bi gamie, baratterie of zoiets. Nog op diezelfde schrille fluistertoon zei Honor: Wat betekent dat allemaal? Bigamie; mijn engel, betekent, dat men twee vrouwen tegelijk trouwt. Wat het andere is weet ik zelf niet, maar het klinkt vrij goed. Honor zag er uit alsof zij zou gaan hui len. Het klinkt verschrikkelijk, zei ze, ter wijl ze weer een slokje water nam. Molly nam de vis weg en vertelde in de keuken tegen juffrouw Deeping: Ze schei den er gewoon niet over uit het lijkt wel alsof het een grapje is, hij en juf frouw Nora. Ik moet zeggen, dat juffrouw Carey er tenminste niet aan meedoet. En juffrouw Honor, die zit er maar bij ze zit te kieskauwen als een kind en met het eten op haar bord te knoeien. Juffrouw Deeping keek zo streng als bij haar dik, opgewekt gezicht mogelijk was. (Wordt vervolgd). van Trinidad te Barbados. Atlas, 3 Dec. te Hamburg v. Bremen naar Amsterdam. Danae, 5 Dec. Ouessant gepasseerd (Algiers—Am sterdam). Deo Duce, 5 Dec. Holtenau gepass. (AmsterdamKopenhagen). Draco. 6 Dec. Brunsbuttel gepasseerd (KopenhagenAm sterdam). Gordias, 4 Dec. van Gibraltar naar Lissabon. Hercules, 4 Dec. te Dublin van Gibraltar naar Amsterdam. Maas, 4 Dec. van Rotterdam naar Beyrouth. Mentor, 4 Dec. v. Rotterdam naar Leixoes. Orion, 4 Dec. van Limassol naar Piraeus. Omen, 5 Dec. van Gdynia te Amsterdam. Orpheus, 4 Dec. van Gibraltal1 naar Amsterdam. Prins Willem 4. 5 Dec. Azoren gepasseerd (AmsterdamDeme- rara). Schie, 2 Dec. te Barranquilla van Ma- racaibo naar Pto Cabezas. Titus, 5 Dec. van Piraeus naar Thessaloniki. Trajanus, 3 Dec. te Mobile van Curagao naar New Orleans. Stuyvesant, 3 Dec. van Curagao. n. Trinidad. Venus, 5 Dec. te Rotterdam van Amsterdam naar Lagos. Aalsdijk, 3 Dec. van Rotterdam te Havanna. Abbedijk, New Orleans—Rotter dam 8 Dec. 17 uur te Antwerpen verwacht. Gouwe, 4 Dec. v. Skutskar naar Amsterdam. Madoera, 5 Dec. van Amsterdam te Bremen. Stad Maassluis. 5 Dec. v. Genua naar Melilla. Waterland. AmsterdamBuenos Aires 5 Dec. te Bahi. Westerdam, 7 Dec. van New York te Rotterdam verwacht. Zaan, 4 Dec. van Raumo naar Rotterdam. Kleine vaart. Audacia, 4 Dec. van Rostock te Lübeck. Bernina, pass. 5 Dec. Brunsbuttel naar Rot terdam. Bernisse, 5 Dec. van Rotterdam te Stockholm. Biervliet, 5 Dec. van Southamp ton te Rieme. Elisa vertrekt 6 Dec. van Ant werpen naar Garston. Franka, Wismar Plymouth pass. 3 Dec. Holtenau. Haskerland, 3 Dec. van Rotterdam te Grangemouth. Hast 4. 6 Dec. van Rouen naar Parijs. Import. 4 Dec. van Oporto n. Rotterdam. June, Ipswich Antwerpen pass. 5 Dec. Vlissingen. Mar- cella, 5 Dec. van Le Havre naar Le Pallice. Marsdiep, 4 Dec. van Gdynia te Stettin. Mat thew, 5 Dec. van Le Havre naar Lapallice. Mercurius, 4 Dec. van Hull te Berwick. Njord, 5 Dec. van Penzance te Garston. Nottingham, 3 Dec. van Goole naar Harlingen. Palma, 4 Dec. van Kalmar te Aarhus. Prima, 3 Dec. van Port Lyaut naar Bordeaux. Rika. 4 Dec. van Struer te Kopenhagen. Rose Marie, pass. 5 Dec. v. Kiel naar Stockholm. Sandenburgh, vertrekt 6 Dec. van Rotterdam naar Casa blanca. Seine, 6 Dec. van Rouen naar Parijs. Zeemeeuw. 5 Dec. van Amsterdam te Norr- koping. Ary Scheffer, 4 Dec. van Valencia te Hull. Ellewoutsdijk, 4 Dec. van Carthagena te Londen. Helvetia, 4 Dec. van Garston te Londen. Afiena, 5 Dec. te Amsterdam van Hull. Dogersbank, 5 Dec. van Esbjerg naar Skarrehage. Jacoba, 4 Dec. van Kiel naar Middlesborough. Marinier, 6 Dec. te Amster dam van Duinkerken. Marsdiep, 4 Dec. te Stettin van Gdynia. Spurt, 4 Dec. van Aalborg naar Wismar.. SCHEEPVAART IJMUIDEN iBnnengekomen schepen 6 December: Pont Leveque van Antwerpen. Sixten van Hoog ovens. Netty Walkum van Zaandam. Vesta van Newcastle. Vindö v. Hoogovens. Drward van Graunsewald. Echo van Dublin. Vertrokken schepen 6 December: Miralda naar Curagao. Antarus naar Rotterdam. Da Costa naar Rotterdam. Cornelia B. naar Stockholm. Koningin Juliana naar Rotter dam. Julius naar Emden. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN. Binnen 6 December: IJM 85 Klaas Wijker, rederij De Daad, met vis, vertrokken 23 November. IJM 49 Petten, rederij Petten, met vis, vertrokken 24 November. Naar zee, 6 December: IJM 25, Flamingo; IJM 96, Vios IV; IJM 129 Shamrock. Agenda voor Haarfleim DINSDAG 7 DECEMBER Café „De Toerist", Spaarndam: A. N. W. B. lezing en tentoonstelling, 8 uur. Rembrandt: „Mrs. Parkington", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Onbewezen misdaad", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Mexicana", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Wonder man", 14 j., 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 u. Spaarne: „De jacht naar goud". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Madame Pimpernel", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 8 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Kennemer Orato riumvereniging en Gemengd koor ..Driehuis" uitvoering van „Elias", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3