IJmuider Courant Haarlems Dagblad Aftocht UNO verlaat Parijs beladen met tal van onopgeloste problemen De nawerking kan eeuwen duren „Een vreemde strijdmacht" valt de republiek Costa Rica binnen Geen „Atlantische" samenwerking voor volgend jaar midzomer (j3e Jaargang No. 19116 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel. Adm 5437, Tel. Redactie 5389. tia 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp, - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Maantlag 13 TTecembpr 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom en «üprctbte tüaartcmstfje «Courant (ïrato t<W Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE MAANDENLANGE beraadslagingen van de U.N.O. te Parijs zijn ten einde, derde zitting van de Assemblée is daar- !fee evenwel nog niet afgelopen. Zij zal te rlice Success worden voortgezet. Met welk cCes? Het zou moeilijk zijn iemand te •-den die zich daar illusies over maakt. Toen het secretariaat van de z.g. Verenigde Volken met zijn omvangrijke apparatuur Atlantische Oceaan overstak en zich met lel voorbereiding en zelfs verbouwingen L de inrichting in het Palais Chaillot y fileerde, waren de verwachtingen niet Lgij. Maar ja, men hoopte dat het op de "óf andere manier mee zou vallen. Het rLjet meegevallen. Het heeft eigenlijk zo- niets opgeleverd. Niets, behalve enige resoluties. Practische vooruitgang is niet 'aakt. De berg heeft slechts een muis ibaard. Als wij thans vernemen dat de Lembiée op het laatste ogenblik nog de l verklaring van de Rechten van de Mens •eeft goedgekeurd met 48 tegen 0 stemmen Lgt zelfs aan dit schijnbare resultaat weer Loevoegd worden, dat er weliswaar geen l-renstemmers zijn, maar dat de Sovjet- ijnie, vijf Oost-Europese landen, Zuid- ijrika en Saudi-Arabië zich van stemming ^bben onthouden. Dit kenmerkt opnieuw Assemblée, die geen Verenigde Volken vertegenwoordigt, maar slechts regerings vertegenwoordigers van volken in een zaal bijeenbrengt. Of die zaal zich te Lake Suc- te Parijs of ergens anders bevindt ■naakt geen verschil. Dat het tijdelijke ver- vijf in Europa enige millioenen heeft ge tost komt er overigens weinig op aan. Dat 'j,e{ minste. Gezamenlijk kunnen de sta- j 'm dat sommetje gemakkelijk opbrengen ahoe weinig heeft het te betekenen tegen over de enorme verliezen, waartoe bewape ning en oorlog leiden. Erger is de fantas tische verspilling van energie door een jantal ongetwijfeld bekwame mensen. Ielf zullen zij teleurgesteld zijn. En de vertegenwoordigers der acht-en-veertig tóten, die de Verklaring van de Rechten van dé Mens hebben goedgekeurd, zullen éch afvragen welke werkelijke vooruitgang -"et deze uitspraak bereikt is. De vele mil- "oenen in deze wereld, die in een toestand ellende en onderdrukking verkeren rullen, voorzover hun kans gelaten wordt cm van de Verklaring kennis te nemen, de -ewaarwording krijgen dat tegen hun ge- ie»d wordt: „Hier hebben jullie de formu lering van je rechten. Zie maar dat je ze hijgt*" En wellicht zouden zij, als zij kon- Vantwoorden, vragen: „Wanneer volgt ie Verklaring van uw Plichten?" Hetgeen een bitter antwoord zou zijn, maar begrij- 1 celijk- I in Parijs heeft Garry Davis, over wie hier onlangs al geschreven is, antwoord van de president van de Assemblée gekre un op zijn twee schriftelijke vragen. De srste luidde: „Hebt gij een plan om de vrede te organiseren en zo ja, welk?" En ie tweede: „Als gij geen plan hebt, zoudt >ij dan bereid zijn er een kenbaar te ma ken'!" De president, de Australiër dr. Evatt, heeft geantwoord dat het Handvest van de U.N.O. er op gerekend heeft dat de grote mogendheden vrede met Duitsland en Ja pan zouden sluiten buiten dit Handvest 'om, dat de Assemblée de bevoegdheid mist om vrede te sluiten, dat het Handvest de p,0. slechts opdraagt om vrede te hand haven als zij eenmaal gesloten zal zijn. Dit is natuurlijk formeel juist. Het feit blijft evenwel, dat de U.N.O. bij gebreke tan vredesverdragen niet onbevoegd tot handelen is en in haar pogen om oplos singen te vinden in geschillen, waarbij^zich gevaar voor gewapend conflict voordoet of waarin dat al is uitgebroken, faalt. Gelijk vroeger de Volkenbond faalde. Hetgeen Davis ongetwijfeld met zijn vragen bedoel de is: Ziet g'ij een weg om de vrede tussen de volken te bevorderen, of wilt gij er an ders een ontwerpen, in de ruimste zin? Het hangt niet af van geschreven stukken, die op zichzelf geen vrede brengen maar slechts bevestigen hetgeen men overeengekomen is. Dr. Evatt heeft natuurlijk gezegd, dat hij gelooft dat de U.N.O. er door zijn or ganen in slagen zal de opmars naar oorlog lot staan te brengen, mits de volken der wereld zich loyaal houden niet alleen aan de doelstellingen en principes van de U.N. 0„ maar ook aan de practijk van haar da gelijkse arbeid. Hetgeen een phrase is met een welbekende klank. „De volken" wach ten op de daden van hun leiders. Men draait maar weer in een kringetje rond. Het geval-Garry Davis blijft merkwaar dig en belangrijk. Ik herinner eraan dat dezezes-en-twintigjarige jonge man weken lang in de tuin van het Palais Chaillot heeft gekampeerd. Hij is ex-Amerikaan en ex- Mmbardementsvlieger. Hij heeft zijn natio- aliteit opgegeven en dient zich aan als wereldburger. Hij heeft incidenten in de Assemblée veroorzaakt. Hij is een gewone longen, zonder bekende naam of gezag, ronder enige autoriteit, zonder geld. Maar persoonlijkheden van wereldnaam: man- ren als Einstein, als de Schot Sir John Boyd-Orr over wie ik dezer dagen nog ge dreven heb en die zo eenvoudig®, klare 'i-nkbeelden heeft ontwikkeld als president ran de Wereld-voedsel-raad (de F.A.O.) als André Gide, Albert Camus en vele an- iaien hebben hem hun instemming betuigd, "en kan hem niet meer onopgemerkt laten. Hen moet nota van hem nemen. Hij belegt Ketings, waarop duizenden hem toe- lichen. In de machteloze impasse, waarin •e regeringen zich gewerkt hebben klinkt fcstem van deze jonge man als een kla- dn. Is dit niet een veelbetekenend ver- dijnsel? Is het te ontkennen, dat veel rookt en bruist onder de oppervlakte in een rasenwereld, die van het machteloze ge- ioe meer dan genoeg heeft? R. P- ZWARE STRAFFEN VOOR INDRINGERS OP JAVA Door het bijzonder krijgsgerecht te Ban- icemas zijn vier geïnfiltreerde republi- &nse militairen van de TNI die het voor armen hadden, zich naar West-Java te acgeven om aldaar de terreur te doen toe- jaien. ter dood veroordeeld. Onder de ter c:od veroordeelden bevindt zich de T.N.I.- «Pitein Iskandar. bataljonscommandant tój_ de Siliwangi-divisie, de sergeant- Noor Effendi en twee anderen. Zes be- a-jagden kregen straffen van 5 tot 20 jaar gevangenisstraf en drie jongeren werden ';r beschikking van de regering gesteld. De certïen beschuldigden behoorden allen tot ^zelfde bataljon, dat, zoals op de rechts- Etting bleek, uit republikeins gebied was ^trokken met het doel, in West-Java de strijd gewapenderhand voort te zetten, het- fëa door beklaagden werd bekend. Assemblee-zitting verdaagd Korea krijgt permanente commissie De algemene vergadering van de UNO heeft gisteren met overweldigende meer derheid besloten een permanente commis sie voor Korea in het leven te roepen. Er werd over de kwestie gestemd na redevoe ringen van de afgevaardigden van het Oos telijke blok, die zich fel kantten tegen het voorstel. Achtenveertig landen stemden vóór, de zes landen van het Oostelijke blok stemden tegen en Zweden onthield zich. De resolutie spreekt zich uit voor een perma nente commissie ter vervanging van de vorige tijdelijke commissie, met een man daat om te werken voor de eenheid van Korea en de terugtrekking van vreemde troepen. Zitting verdaagd. Daarmede kwam het einde aan de hui dige zitting van de Assemblée. In zijn slot rede bracht Trygve Lie, secretaris-generaal van de UNO hulde aan dr. Evatt, de voor zitter van de Assemblée voor de „grote kunde, vastberadenheid, moed en toewij ding, waarmede hij het werk van de Alge mene Vergadering heeft geleid". Voorts dankte hij de Franse regering en de autori teiten van de gemeente Parijs „voor hun schitterende prestatie door het Palais de Chaillot in het tijdelijke verblijf van de UNO te transformeren". Volgens Lie had de vergadering in Parijs vergeleken met de eerste en tweede alge mene vergaderingen in 1946 en 1947 beter ,.gewerkt dan men verwacht had. Als men het werk van de Parijse conferentie echter ging afmeten naar de onopgeloste geschillen tussen de grote mogendheden moest men toegeven, dat er nog maar nauwelijks een begin gemaakt was. Na Lie sprak John Foster Dulles (V.S.), die verklaarde, dat deze zitting te Parijs wonderen heeft verricht en in de annalen zal worden opgetekend als een zitting, die opmerkelijk veel bereikt heeft. Wysjinski (Sovjet-Unie) sprak dit on- middelijk tegen. „Deze zitting zal in de an nalen worden opgetekend als een zitting, tijdens welke verdere stappen genomen wer den om tot een politiek te komen van ver zwakking van internationale samenwer king, het werk voor de vrede werd vernie tigd en geweigerd werd naar internationale samenwerking te streven.' Daarna werd de derde zitting van de Al gemene Vergadering tot 1 April te Lake Success verdaagd. Toen de zware schijnwerpers in de zaal gedoofd werden en het talrijke publiek naar buiten schuifelde, riep een vrouw: „Lang leve de vrede". Doch bijna niemand nam hier enige notitie van, aldus Reuter. Commentaar. Over het algemeen, aldus Reuter, toonde de Franse pers zich weinig onder de in druk van het in de winterzitting verrichte werk van de UNO. Zo zei „L'époque": „Op geen enkele andere conferentie werd ooit zoveel wel sprekendheid betoond en werd zoveel papier zwart gemaakt. Ongelukkigerwijze zijn de resultaten niet evenredig aan de breedsprakigheid. De zitting is verdaagd Geld voor eieren Hel eiland Zanzibar aan de Oostkust van Afrika lijdt momenteel onder een kraaien- plaag. Toen alle andere middelen om de vlaag te bestrijden hadden gefaald, besloot de overheid een stuiver voor een ingeleverd kraaienei te betalen en een kwartje voor een vogel, levend of dood. Dit leverde onmid dellijk resultaat op. Een moeilijkheid deed zich voor, toen op zekere dag een jongetje bij een met de uitbetaling belaste ambtenaar verscheen met een mand eieren en de amb tenaar de jeugdige klant door drukke bezig heden niet onmiddellijk kon helpen. Toen hij na een poosje wilde gaan afrekenen, bleek een aantal eieren inmiddels te zijn uit gekomen en eiste de jongen een kwartje voor de pasgeboren vogels. De regeling is nu zo gewijzigd, dat alleen een kwartje wordt betaald voor kraaien met veren. MILITAIR JACHTVLIEGTUIG OP RESTAURANT NEERGESTORT Hedenochtend om half elf is een militair jachtvliegtuig op het restaurant „Almanak" terwijl alle essentiële punten onopgelost j te Bandoeng neergestort. Het toestel drong zijn gebleven." recht door het dak aan de voorzijde, waar De Engelse „Times" zegt in een hoofd- een majoor van de Koninklijke Landmacht artikel, dat de Parijse zitting niets heeft en een dame zaten. Beide werden ernstig bijgedragen tot vrede en wederzijds begrip, I gewond. Twee Indische kellners werden doch niet weinig tot wantrouwen en kwade j licht gewond. Over de inzittenden van het wil. vliegtuig is nog niets bekend. Diplomaat-smokkelaar geknipt Cesar Rubaroza, legatiesecretaris van de Dominicaanse republiek te Bern, werd te Athene wegens deviezensmokkel tot een boete van 130.000 pond sterling en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, zo meldt Reuter. Zijn Zwitserse secretaresse, Yvonne Neuri, kreeg 123.000 pond sterling boete en drie maanden gevangenisstraf. Rubaroza werd Woensdag jongstleden op het Griekse vliegveld te Ellenikon ge arresteerd, toen hij met zijn secretaresse aan boord van het vliegtuig naar Cairo wilde gaan. Het gerechtshof weigerde Rubaroza's „diplomatieke immuniteit" in Griekenland te erkennen. De douanebeambte, die de aanklacht tegen Rubaroza had ingediend, verklaarde, dat deze deel uitmaakte van een internatio nale smokkelaarsbende, waarin een be kende Zuid-Amerikaanse diplomaat te Lon den was betrokken. Te Athene werd beweerd, dat Rubaroza en zijn secretaresse in de afgelopen drie maanden twintig vluchten van Athene naar Egypte hebben gemaakt, waarbij zij, onder dekking van hun „diplomatieke immuni teit", buitenlandse bankbiljetten uitvoerden en gouden munten mee terug brachten. Oostenrijkse locomotieven te water Volgens een bericht uit Hongarije, dat in het te Wenen verschijnende blad „das kleine Volksblatt", orgaan van de Volks partij, is verschenen, zijn negen Oosten rijkse locomotieven, die aan de Sovjet-Unie waren overgedragen als herstelbetaling, in de rivier de Teiss gestort toen een brug bezweek. De Hongaarse autoriteiten ver moeden, dat opzet in het spel is, aldus het bericht. Het woord is aan Th. L. Masson: Een vriend zei eens tot Cato de Oudere: „Het is een schande dat er nog geen standbeeld voor je is op gericht in Rome. Ik zal er een comité voor samenstellen." „Doe dat niet", zei Cato. Ik heb liever dat de mensen vragen: „'Waarom is er geen stand beeld voor Cato", dan: „Waarom is er een?" (Reader's Digest) Concurrent voor Piccard De Duitse ingenieur Udo von Schulz uit Cuxhaven, specialist op het gebied der tele visie, zal in het voorjaar te New York een mode1 tentoonstellen van een duikerklok, die een diepte van 5000 meter onder het zeeoppervlak kan bereiken en die voorzien is van een televisie-apparaat voor weten schappelijke waarnemingen. In tegenstelling met de duikkogel van professor Piccard is er niemand aan boord. Onder water is de klok, die een doorsnee heeft van twee meter, met een kabel aan een schip bevestigd, dat uitgerust is met televisie- en waarnemingsapparaten. JAPANSE PREMIER VAN CORRUPTIE BESCHULDIGD De voormalige socialistische volksver tegenwoordiger Sjitsoeo Kato heeft een klacht ingediend bij de procureur-generaal, waarin hij de premier Josjida er van be schuldigt bij de algemene verkiezingen van verleden jaar van textielmagnaten een millioen yen te hebben ontvangen. Een woordvoerder van de liberale partij heeft, verklaard dat de gift voor de partij bestemd was en dus geoorloofd, maar hij heeft toegegeven, dat Josjida de helft er van voor eigen rekening heeft uitgegeven. Verdediging tegen atoomwapens is een illusie Vorige maand heeft de staat Israël een volkstelling gehouden voor de onder haar contróle staande gebieden. Er was een uitgaansverbod van zeven uren uitgevaardigd en in deze periode kwamen 14.000 ambtenaren huis aan huis voor het invullen en controleren der vragenlijsten. De Israëlische regering kan nu de kiezerslijsten samenstellen, identiteitsbewijzen uitreiken, bevolkingsstatistieken maken en een permanent registratieapparaat instellen. Een oude Israëliet zet zijn handtekening onder zijn vragenlijst, waaraan twee foto's zijn gehecht. Costa Rica heeft geen leger het beroept zich op het verdrag van Rio en de Veiligheidsraad In de hoofdstad van de Zuid-Amerikaan se republiek Costa Rica werd Zaterdag een communiqué uitgegeven, waarin de rege ring mededeelde dat het grondgebied van de republiek Vrijdagavond geschonden was door een „vreemde strijdmacht", afkom stig uit het naburige Nicaragua, die met jeeps en tanks was uitgerust en onder aan voering stond van een ontslagen politie autoriteit uit Costa Rica, kolonel Juan José Tavio, aanhanger van de in ballingschap verblijvende vorige president van Costa Rica, Guardia, die na een rechtse opstand is ontvlucht. Costa Rica heeft de hulp van alle Amerikaanse staten ingeroepen volgens de richtlijnen van het Pan-Amerikaanse Verdrag, dat de gewapende hulp van leden- staten voorschrijft ingeval van een aanval op een der ondertekenaars. Bovendien heeft de regering van de republiek zich ge wend tot de Veiligheidsraad. Volgens de laatste berichten hebben de invallers, van wie 80 man opstandelingen uit Costa Rica en ongeveer 700 Nicaragua- nen deel uitmaken, de stad La Cruz inge nomen, vlak over de grens. Zij trekken thans op naar Liberia, 60 kilometer in het binnenland gelegen. Costa Rica heeft juist een week geleden zijn legertje van 400 man ontbonden en beschikt thans slechts over zijn politiemacht, die nauwelijks 200 man telt. In de gehele republiek is de oorlogs toestand afgekondigd. De tegenwoordige president Figueres, die verleden week bij de verkiezingen een radicale overwinning behaalde, heeft het opperbevel op zich ge nomen over de beschikbare politiemacht en maatregelen getroffen dat 3000 Vrijwil ligers onmiddellijk worden bewapend. De ambassadeur van Costa Rica in Washington, Esquivel, heeft verklaard, dat het verdrag van Rio voorziet in de hulp verlening van de andere aangesloten staten. Indien de ministers van Buitenlandse Zaken der landen, welke het verdrag heb ben ondertekend, een staat als aanvallef hebben gekwalificeerd en het eens zijn ge worden om geweld tegen de aanvaller te gebruiken, zijn de ondertekenaars onder bepaalde omstandigheden verplicht het aangevallen land gewapenderhand te hulp te snellen. Esquivel deelde aan verslaggevers mede dat hij, overeenkomstig de bepalingen van het Rio-verdrag, een spoedige biieenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken der Amerikaanse staten zou verzoeken, opdat ter vergadering maatregelen kunnen wor den beraamd om ons te helpen". De ambassadeur van Costa Rica verklaar de nog dat hij niet over bewijzen beschikte, dat de opstandige beweging door de Nica raguaanse regering werd gesteund, hieraan echter toevoegend dat „een dergelijk groot leger nimmer in Nicaragua zou kunnen worden georganiseerd, zonder dat de Nica raguaanse regering hiervan op de hoogte was." Costa Rica Costa Rica (de Rijke Kust.) vormt sinds 1842 een zelfstandige republiek die zich uit strekt van de Grote tot de Atlantische Oceaan en aan Panama en Nicaragua grenst. Zij telt driekwart millioen inwoners waarvan 75 procent blanken. De zeer nijvere bevol king vindt haar bestaan voornamelijk in de landbouw (koffie, bananen, suiker, rijst, viais en bonen), maar ook veeteelt en mijnbouw zijn niet. onbelangrijk. De hoofdplaats is San José, waar ongeveer 60.000 mensen wonen. Costa Rica heeft een minder Bewogen ge schiedenis gehad dan de meeste Zuid-Ame rikaanse staten, maar dat neemt niet weg dat er vooral met Nicaragua de nodige grens geschillen zijn geweest, die pas in 1888 door bemiddeling der V. S. werden opgelost. Het land is door een goed-georganiseerd. onder wijs zijn buurstaten in ontwikkeling ver vooruit. Nicaragua heeft 900.000 inwoners. Te Washington is Zondag de raad van Amerikaanse staten bijeengekomen om de inval in Costa Rica te bespreken. De raad bestaat uit de V. S. en de 14 andere Ame rikaanse staten en is bijeengeroepen vol gens het verdrag van wederzijdse bijstand van Rio de Janeiro. De raad verwees het verzoek om hulp van Costa Rica rechtstreeks naar de minis ters van Buitenlandse Zaken-der 21 Ameri kaanse republieken. Het besluit werd ge nomen na een zitting van vier en een half uur. De raad besloot Dinsdagavond weder om bijeen te komen. Gedelegeerden bij de raad deelden mede, dat Costa Rica in het bijzonder verzocht had de grens met Nicaragua te sluiten, ter wijl een commissie bestaande uit vijf lan den toezicht zou houden. Het droeg Brazi lië, Chili, Columbia, Haiti en Urugay voor de commissie voor. De voorzitter van de raad, Enrique Corominas, werd gemachtigd inlichtingen van Costa Rica en Nicaragua over de toestand in te winnen. Reuter tekent hierbij aan. dat het inter- Amerikaans verdrag van wederzijdse bij stand in September 1947 te Rio de Janeiro door 19 van de 22 landen werd ondertekend. Canada behoorde tot de landen, die niet 'ekenden, omdat het geen lid is van de Pan- ^merikaanse Unie. evenals Nicaragua, welks regering ten tijde van de conferentie door de meerderheid der Amerikaanse lan den niet erkend werd. Ook Ecuador teken de niet, daar de gedelegeerde tijdens de conferentie zijn bevoegdheid verloor door het uitbreken van een revolutie in zijn land. Ongeveer driehonderd leerlingen van lagere scholen in Rotterdam-Zuid zijn ziek geworden na het drinken van on school ver strekte gevitaminiseerde melk Slechts een meisje moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. De vitamine-emulsie was bereid in de gemeentelijke apotheek. RecLr van Chr. Lyceum ernstig gewond Gisteravond is dr. J. van der Eist, de rector van het Christelijk Lyceum te Haarlem, het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk. Zondagavond omstreeks zes uur wilde dr. Van der Eist, die op de fiets was, ter hoogte van de Middenlaan de Zuiderhout- laan oversteken, toen uit.de richting Haar lem een autobus van de firma Maarse en Kroon kwam. Hij werd door de bus aan gereden en tegen de grond gesmakt. Zijn rechterbeen werd verbrijzeld en hij liep enige zware hoofdwonden op. Dr. Van der Eist is naar het Diaconessenhuis overge bracht, waar het been geamputeerd moest worden. Zijn toestand is zorgwekkend; vanmor gen was hij nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd. Eventuele getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich bij de politie te melden. (Van onze correspondent te New York) Koning Juda van Bikini en zijn 160 onderdanen zijn verdrietig en voelen zich hongerig. Zij eten ham uit blik, aardap pelen uit blik, groenten uit blik, wittebrood uit legercantines en drinken sinaasappel sap, eveneen# gratis door de Amerikaanse regering beschikbaar gesteld, maar zij ver langen zo erg naar hun eigen gebakken visje en hun cocosnootmelk en naar hun goede eiland Bikini, dat daar weer stra lend als voorheen in de Stille Zuidzee ligt. Weinig begrijpt koning Juda van de dode lijke atoomradiatie, waaraan zijn eiland nog steeds is blootgesteld. Volgens dr. David Bradley, een der des kundigen, die aanwezig was bij de Bikini atoomexplosies, doorziet het grote publiek al even weinig het geweldige gevaar van de atoombom. Hij geeft in zijn boek „No place to hide' een indruk van dat gevaar. Toen door de explosie niet alle schepen naar de bodem van de Oceaan waren ver huisd, kleineerden kvantenschrijvers het effect van de bom. De geleerden, gebon den door geheimhouding, namen hun rap porten mee naar Washington en het pu bliek hoorde er verder niets meer van. Wat de Amerikaan alleen weet, is dat „wij de atoombom hebben" en hij praat hier over met een zorgeloze trots, zich niet de uiteindelijke consequenties van deze po tentiële bedreiging van de beschaving realiserend. Voor zover niet gebonden door geheim houding, tracht Bradley ons iets te schil deren van de na-effecten van atoombom explosies: Een olievlek, die op zee drijft en vol dodelijke atoomradiatie is, zand onder water, dat nog jarenlang besmet zal blijven; kleine vissen, die besmet zijn, en door grote vissen worden verzwolgen, waardoor de atoombesmetting zich uit strekt naar dieper water; zeelieden, die souvenirs van Bikini in hun -duffels droe gen, totdat plotseling dr. Bradley met zijn instrumenten constateerde dat deze souve nirs besmet waren; scheepskapiteins, die eenvoudig niet kondèn geloven (evenmin als koning Juda) dat hun schepen, ondanks Ratificatie van het verdrag niet voor Maart Sir Oliver Franks, de Britse ambassa deur in Washington, wordt heden te Wash ington terug verwacht, na een reis van veertien dagen door het Amerikaanse Mid den-Westen. om deel te nemen aan de con ferentie over het Noord-Atlantisch Pact als leider van de Britse delegatie. Op verzoek van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken wordt geen nieuws over de conferentie uitgegeven om te voor komen, dat de opinie in het algemeen en van het congres in het bijzonder door ge deeltelijke publicaties beïnvloed wordt. De functionarissen ter conferentie heb ben verklaard, dat ongeveer twee maanden nodig zullen zijn voor voltooiing van het uiteindelijk ontwerp van het pact en voor bereiding van het Senaatsdebat, waarbij het ontwerp een twee-derden-meerderheid zal moeten verkrijgen. Het vooruitzicht, dat het pact niet voor Maart aanstaande geratificeerd zal worden houdt in, dat het ermede parallel lopende militaire hulpverleningsplan nog later pas Gemaskerde rover maakt be jaard echtpaar f 500 afhandig In Enschot is 's nachts een gemaskerde man de woning van het bejaarde echtpaar G. binnengedrongen. Met een revolver ge wapend stapte de rover de slaapkamer bin nen en eiste hij het in huis aanwezige geld. De vrouw overhandigde hem een bedrag van C 500, waarna de man verdween. Hij was binnengekomen door het uitsnijden van een ruit. zijn beslag zal krijgen, aangezien aangeno men wordt, dat dit plan niet bij het Congres zal worden .ingediend voordat het Noord- Atlantisch Pact gereed is. Het hulpverle ningsprogram zal bovendien een ingewik kelder procedure moeten ondergaan, na melijk aanvaarding door het Huis van Af gevaardigden zowel als door de Senaat en behandeling door de toewijzingscommissies van beide huizen. Hoewel het vooruitzicht bestaat, dat de Verenigde Staten zowel morele als mate riële steun aan West-Europa zullen bieden, acht men het aldus niet waarschijnlijk, dat de Noord-Atlantische militaire samenwer king in zijn geheel voor midden zomer 1949 gereed zal zijn. NOORSE PARLEMENT ACHT DE TIJD VOOR ATLANTISCHE UNIE NOG NIET RLJP. Het Noorse parlement heeft een verkla ring van de minister van Buitenlandse Za ken, Halvard Lange, gesteund, waarin werd medegedeeld, dat steun zou worden ver leend aan samenwerking tussen de Scandi navische landen, maar dat de tijd voor een Atlantische Unie „voor Noorwegen nog niet rijp" was. De communisten stemden tegen de ver klaring. Een voorstel voor een buitengewone toe wijzing van 112 millioen kroon voor de verdediging werd in laatste lezing aange nomen. De communisten waren tegen het voorstel. Zij drongen er op aan, dat het geld zou worden gebruikt voor herstel van het burgerlijke leven. afhozen en afschuren, nog besmet waren en dat men ze niet betreden kon dan ge kleed in rubberlaarzen, met rubberhand schoenen en rubbermaskers met zuurstof apparaten en dan nog niet langer dan voor hoogstens enkele uren. Bradley stelt de vraag: hoe kan men stedelijke bevolking op deze wijze uit rusten, als een stad door een atoombom radiatie dodelijk vergiftigd wordt? Het door de explosie opspattende water legde een dun laagje radio-actief mate riaal op elk voorwerp in de buurt. Bommen, gegooid in de rivieren bij grote steden, zouden buien van besmet water ovA die stad doen neerkomen. Zo dodelijk acht Bradley het radiatiegevaar, dat hij spreekt van „defensie er tegen is een illusie". Zijn alarmerende boek besluit met de volgende conclusies, die behalve voor ko ning Juda, voor iedere sterveling de moeite van overdenken waard zijn: Er is geen defensie tegen atoomwapen. Er zijn geen effectieve tegenmaatregelen en methodes voor ontsmetting. Er zijn geen voldoende medische en sanitaire voorzorgen voor de bevolking van een besmet gebied. De verwoestende invloed van de bom kan een land of een volk voor eeuwen besmetten door de hardnekkigheid van de radiatie. Drs. Welnreb is in vrijheid gesteld Drs. F. Weinreb, die onlangs door de Bij zondere Raad van Cassatie veroordeeld is tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis (W. was in bezet tingstijd de samensteller van* de bekende „Weinreb-lijsten" van Joodse landgeno ten, die volgens hem zouden hebben kun nen emigreren naar Zuid-Frankrijk) is Za terdag in vrijheid gesteld. Hij kwam name lijk in aanmerking voor de jubileum-gratie van één jaar. Met aftrek van dit jaar had hij twee-derde van zijn straf uitgezeten, na welke tijd bij gunstig reclasseringsrapport invrijheidstelling mogelijk is. Begroting der provincie Groningen niet gunstig Gedeputeerde Staten van Groningen heb ben verklaard dat de nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen rijk en provincies voor de provincie Groningen zo weinig verbetering bleek te geven, dat de gewone dienst der begroting voor 1948 met een tekort van 290.101 moest sluiten, het geen door een bijdrage uit de reserve moest worden gedekt. Het op de post voor onvoor ziene uitgaven beschikbaar zijnde bedrag van ongeveer 40.000 is echter voor een lichaam als de provincie Groningen wel zeer aan de lage kant. Het is duidelijk, zo zeggen Gedeputeerde Staten, dat de pro vincie Groningen, als haar inkomsten niet vermeerderen, op volgende begrotingen geen dekking zal kunnen vinden voor de renten en aflossingen van geldleningen, welke zij ter dekking van de kosten der uit te voeren noodzakelijke buitengewone werken op het gebied van land- en water wegen nog moet sluiten. Gedeputeerde Sta ten hebben de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën er daarom op gewezen, dat het de provincie Groningen aldus on mogelijk is gemaakt, zelfs slechts enige uitbreiding aan haar taak op welk gebied ook te geven, zulks geheel in strijd met de bedoeling der regering, welke bij de voor ziening der financiële begrotingsregeling voorzat. Zelfs zal de provincie Groningen haar taak, zo als zij die tot dusverre zag, moeten inkrimpen. IETS MINDER ZACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk nevel of mist en later hier en daar enige regen. Meest matige Zuidelijke wind Tets minder zacht. 14 December: Zon op 8.41 uur. onder 16.29 uur Maan op 14.51 uur, onder 6.37 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1