IJmuider Courant Haarlems Dagblad Openbaarheid Succes der „burgerlijke partijen" wordt door de Russen aan S.E.D. verweten Doodstraf voor Berg en Kotalla Dr. J. van der Eist overleden Jan Kloosterboer 63c Jaargang No. 1911? Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, ■pel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Teler. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom «n <©prcrtite TSaarlrmsrrt* Courant (3nno t6?6) Dinsdag 14 Decemfier 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25. Franco oer post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ,rjj HEBBEN verscheidene berichten \y gegeven over een gerechtelijk onder- v dat reeds sinds weken te Londen :*,nde is- Het geldt enige Britse regerings- «onen, tegen wie een verdenking van ^ooing is geuit. Met volle medewerking behandeld door een speciale 'ustice Lyns- Attorney-General Sir Hartley s, zelf als zodanig li in een functie, die wij in ons land Pffcross, zelf als zodanig lid der regering, edt op i° een functie. die wij in ons land H openbaar Ministerie zouden indelen -eedt op het Op- vele advocaten vertegenwoordigen de "Vstreeks betrokkenen en andere interes- n Zoals men uit de berichten weet, gel ede klachten niet de belangrijkste figu- nin de regering, de Cabinet-Ministers, f?betreffen in hoofdzaak enige leden van >Board of Trade, het Ministerie van Han- >1 en onder hen is voornamelijk de per- nn van John Belcher, Parliamentary Lretary of the Board of Trade een ^jer-minister' zou men kunnen zeggen het geding. Hij, evenals andere officials ^-n het departement en een director (com- iVaris) van de Bank of England heeft al achtereen de scherpe verhoren van ;S Hartley Shawcross moeten ondergaan. Sneeft erkend dat hij "van een zakenman. f jjch Stanley noemt maar die een Pool r'en verschillende namen in zijn leven fj gevoerd, een aantal vriendschaps- tShenken heeft aangenomen, maar met C'iistheid ontkend dat hij ooit geld van Vffli zou hebben gekregen, hetzij als ge- 'X'erk of als lening. Zijn advocaat heeft vor de aanvang van het verhoor van Bei tje? medegedeeld, dat ofschoon deze ten igrpste ontkent dat hij zich ooit in zijn hraliteit door enige gift zou hebben laten cT:kopen om iemand een dienst te bewij- pn hij erkent dat hij als lid der regering '.jen cadeaux had moeten aannemen. Daar- jjn zal hij zijn ontslag nemen zodra zijn verhoor ten einde is. De Times heeft hierop een korte commen taar gegeven, waarin het blad de juistheid vanmr. Belcher's besluit beaamt en er zijn waardering voor uitspreekt. Verder ont houdt het z-ich strikt van alle commentaar 5n de zaak, zolang die in staat van be rechting is. Alle bladen in Groot-Brittannië onthouden zich van zulke commentaar. Zij reven dagelijks zeer uitvoerige verslagen l het dagblad van de Labour Party, de Daily Herald, is daarin niet minder uitvoe rig dan de Times, ofschoon het over min eer plaatsruimte beschikt maar ook in ie koppen wordt generlei opinie aange geven. Die zal pas kunnen worden geuit •js een rechterlijke uitspraak is gevallen. Dit zich onthouden van elk oordeel ge biedt in overeenstemming met een wets bepaling, die „contempt of court" strafbaar 0. Onder contempt of court letterlijk 'minachting van het Hof" wordt o.a. verstaan, dat men in publicaties op een •ëchterlijke beslissing vooruitloopt. In een jadj waarin vele zaken met een jury be snoeid worden, die bestaat uit leken en telkens weer uit andere personen samen hield wordt, heeft men met mensen te aaken, die lichter te beïnvloeden zijn dan fcroeos-rechters. Overigens geldt ook voor ïjken, waarin geen jury optreedt, de be wuste wetsbepaling. Het belangrijkste bij de nu in Londen aanhangige zaak is evenwel, dat zij op nieuw een bewijs geeft van de volledige openbaarheid waarin men in Groot-Brit tannië ook zulke zaken onderzoekt en be recht, Welke regering, van welke partij ook, aan het bewind is maakt natuurlijk geen verschil. Het valt niet te ontkennen dat de continentale landen, ook het onze, op dit punt nog iets te leren hebben. Ons open bare leven zou ermee gebaat zijn als wij de Britten hierin navolgden. Met het week blad de Groene Amsterdammer, dat gezegd beeft „dat dit weer Engeland op zijn best, op zijn voorbeeldigst" is" stem ik in. De'grote waarde van volledige openbaar- beid is niet alleen, dat zij het gevoel van rechtszekerheid op ieder gebied bij de be volking sterkt, maar ook dat zij preventieve •jitwerking heeft. Dat zij dus helpt voor somen. Want een man, die door zwakheid van karakter of overhaast handelen tot fouten zou kunnen komen zal zich veelal tijdig bezinnen als hij weet, dat bij ontdek king van zijn fout het volle licht der open baarheid erop zal vallen. Voor menigeen is dat minstens even erg als de straf. Wij behoeven een ander land niet in alles bewonderen om de grote dingen, die het n de samenleving van zijn volk bereikt beeft, te erkennen en te pogen, er een voor beeld aan te nemen. In zijn toepassing der cemocratie valt voor ons veel van Groot- Brittannië te leren. Dat heeft niets uit gaande met de vaak opdoemende geschil len tussen staten.welker grondoorzaak is dat lij alle op hun eigen landsbelang uit zijn in dus in een verhouding van voortduren de concurrentie leven. R. P. Atlantisch Pact Uitnodiging aan Portugal, Scandinavië en IJsland Reuter verneemt heden uit gezaghebben de bron, dat Denemarken, Noorwegen, IJs- hnd en Portugal worden uitgenodigd tot iet bijwonen van de besprekingen over het iaiten van een Noord-Atlantisch Pact, die teans te Washington gaande zijn. Het program van de besprekingen, die 'rijaag begonnen, is volgens functionaris- 80 te Washington als volgt: ~xn.a, Engeland, Frankrijk, België, ■'herland, Luxemburg en Canada zullen prst overeenstemming trachten te bereiken ta aanzien van het ontwerp van een ver- -ai van wederzijdse bijstand. Daarna ^Hen de zeven mogendheden de ambassa deurs van bovengenoemde mogendheden, f(e wezenlijk betrokken zijn bij het Noord- Atlantisch veiligheidssysteem, uitnodigen «besprekingen bij te wonen en voorstel- te doen ten aanzien van de bepalingen Van het verdrag. Na ondertekening van het verdrag door vertegenwoordigers van de betrokken re uringen volgt het voorleggen aan het Ame rikaanse Congres en de Canadese en Euro- Pese wetgevende vergaderingen ter ratifi catie. Hierna kan worden overgegaan tot oprichting van een permanent secretariaat to een consultatieve raad van de onder- '«enende landen. .BERLIJN" OP EEN DOOD PUNT Opgewonden discussies over de „schuldvraag" De correspondent van het A.N.P. seint uit Berlijn: Tijdens de gebruikelijke besprekingen van officieren en functionarissen van het Sovjet-Russische militaire bestuur met ver tegenwoordigers van het comité van actie, samengesteld uit leidende persoonlijkheden der Socialistische Eenheidspartij (S.E.D. in het Sovjet-hoofdkwartier te Berlijn, zou het, naar de „Telegraf" mededeelt, tot „op gewonden discussies" gekomen zijn over de vraag, aan wie het te wijten is, dat de bur gerlijke partijen bij de gemeenteraadsver kiezingen van 5 December een niet te ont kennen succes hebben behaald. Het genoemde blad, dat onder Weste lijke controle verschijnt, verklaart, dat de Sovjet-bezettingsautoriteiten zeer ont stemd zijn over de politiek der S.E.D. en de „onjuist gebleken" adviezen, welke deze partij in het afgelopen jaar heeft gegeven. Het blad bericht verder dat het Sovjet- Russische militair bestuur de proclamatie van Friedrich Ebert tot eerste burgemees ter alleen zou hebben toegelaten „aange zien de S.E.D. had beweerd dat de West- Berlijners niet naar de stembus zouden gaan als zij voor het voldongen feit zouden zijn geplaatst". Van hun kant zouden de functionarissen van de S.E.D. gepoogd heb ben zich te verontschuldigen met het argu ment dat de Berlijnse omroep (die midden in de Britse sector ligt, maar door de Sov jets is bezet) een zeer slechte propaganda voor de communistische ideeën zou hebben gemaakt. Uit kringen van de „Volksraad" in de Sovjetzóne vernemen wij dat er in het hoofdkwartier van maarschalk Sokolofski bij Potsdam, ontevredenheid bestaat over de tactiek der S.E.D. Kolonel Jelisarof, die de zieke generaal Kotikof als stadscomman- dant van Berlijn vervangt, zou van maar schalk Sokolofski de opdracht hebben ge kregen het initiatief der Duitse linkse or ganisaties te beperken en alle plannen en acties der Duitse communisten aan strenge re controle te onderwerpen. Tevens zou aan Sovjet-Russische zijde worden overwogen de zuivering van de S.E.D. en haar neven- organisaties nog strenger dan tot nu toe ten uitvoer te brengen en in de naaste toe komst belangrijke mutaties te bewerkstel ligen. De inval in Costa Rica lCflRT0-<81)9 De geografische situatie. Nederla nders in de Sovjet-Unie Moskou zegde reeds in Juni repatriëring toe Er zijn aanwijzingen, dat zich in de Sovjet-Unie nog enige honderden Neder landers bevinden, die naar ons land wen sen terug te keren, zo verklaart minister Stikker aan de Tweede Kamer. Zowel door de Nederlandse ambassa deur te Moskou als door tussenkomst van de Sovjet-ambassade te 's-Gravenhage zijn herhaaldelijk besprekingen gevoerd om tot de repatriëring van de nog tegen hun wil in de U.S.S.R. vertoevende Nederlanders te geraken. De Nederlandse ambassadeur heeft over Nederlanders in de Sovjet-Unie nadere in lichtingen aan de Sovjet-regering verzocht. In het algemeen is nimmer een positief antwoord ontvangen. Van Nederlandse zijde is steeds weer sproken de herhaaldelijk van Sovjet-zijde geponeerde stelling, dat de vrijwillige re patriëring van Sovjet-burgers uit Neder land zou worden belemmerd. De Sovjet-autoriteiten zegden in Juni 1948 de repatriëring van een aantal van omstreeks 200 Nederlanders zonder vermelding hunner pei-sonalia toe, doch hebben met het geven van uitvoering daar aan, ondanks voortdurend aandringen, nog geen begin gemaakt. De bedrieglijke verhalen van fantasten en oplichters zouden weinig succes hebben, aldus de minister, indien de Nederlanders in de Sovjet-Unie, zowel die in de kam pen als degenen, die zich op vrije voeten bevinden, gelegenheid hadden, geregeld met hun familie in Nederland of de am bassade te Moskou te corresponderen. Voortdurend is.er bij de Sovjet-regering op aangedrongen, de Nederlanders daartoe in de gelegenheid te stellen. Aangezien de indruk bestaat, dat aan de Nederlandse gevangenen in tegenstelling met de Duitse door de Sovjet-instanties vrijwel nooit Rode Kruiskaarten voor berichten aan hun familie worden uitgereikt, is het begrijpe lijk, dat de onzekerheid aanleiding geeft tot allerlei geruchten. Tsjarig Kai Tsjek afgetreden? Nog onbevestigde berichten uit Hong kong maken melding van geruchten in fi nanciële kringen, volgens welke Tsjang Kai Tsjek is afgetreden als president van de Chinese republiek. De militaire toe stand in China is nog aanzienlijk verslech- I terd voor de regeringstroepen. Peiping I wordt uit vier richtingen aangevallen bereidt zich voor op belegering. Ofschoon de onderhandelingen in de Vei ligheidsraad en de ontwikkeling te Berlijn zelf allengs op een dood punt schijnen te zijn aangeland, is men zowel in gealliëerde als in Duitse politieke kringen te Berlijn van mening dat de Sovjets hun pogingen om Berlijn tot hoofdstad van een commu nistische Oost-Duitse staat te maken nog niet zullen opgeven, zodat het onjuist zou zijn van een ontspanning in de Berlijnse crisis te spreken. Koning George gaat vooruit Djokja verwacht actie der In een te Londen uitgegeven bulletin i wordt verklaard, dat de toestand van Ko- NGuGNSndSG tTOGDGn IlinS fïpnrfp van Enoelnnd Hip liiHt aan ning George van Engeland, die lijdt aan een belemmerde bloedsomloop in de beide benen, „aanzienlijk is vooruit gegaan". Er wordt aan toegevoegd dat een verdere verbetering in de bloedsomloop in beide benen en voeten verwacht kan worden. De Koning zal voor de zomer geen openbare bijeenkomsten bijwonen. ENGELAND EN FRANKRIJK ZULLEN MINDER MARSHALL-IIULP VRAGEN Uit Parijs wordt gemeld dat Groot-Brit tannië voor het tweede jaar van het plan- Marshall, dat in Juli begint, de Vei^nigde Staten om 25 procent minder hulp zal vra gen dan in het eerste jaar. Frankrijk zal 10 procent minder vragen. Engeland zou voor het tweede jaar onge veer 237 millioen pond sterling aanvragen en Frankrijk 211 millioen pond sterling. Het woord is aan In IJmuiden is thans een aanvang gemaakt mei hel laatste grote herstelwerk, de reconstructie van de Zuidelijke kademuur van de Vissershaven. Dit werk zal zes maanden vergen. Rechts op de foto een versperringsbak, zoals de Duitsers er een veertigtal in de havens en de vaar geulen lieten zinken. De meeste daarvan zijn reeds opgeruimd. „Het Kerstmannetje" krijgt ievenslang Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam onder presidium van prof. mr. J. A. van Hamel velde hedenmorgen vonnis over de Amersfoortse kampbewakers Berg, Ko talla, Wolff, Brahm, Oberle en Alscher. Ten aanzien van de verdachte May wei-d een voortgezet onderzoek gelast. Het Hof wilde May niet op grond van schriftelijke ver klaringen veroordelen. Berg en Kotalla werden veroordeeld tot de doodstraf. Oberle, „de schaapherder", werd ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorge bracht. Wolff, „het Kerstmannetje", werd ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Alscher kreeg 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en Bi-ahm 20 jaar, eveneens met aftrek van voorarrest. Alle veroordeelden kregen, een termijn van 8 dagen om eventueel beroep in cas satie aan te tekenen. Ten aanzien van Berg en Kotalla acht het Hof de door hen op, de gevangenen ge pleegde mishandelingen zo hardvochtig en wreed, dat een zeer zware straf moet wor den opgelegd. Wegens deelneming aan exe cuties, waaronder wat Berg aangaat spe ciaal de 77 Russische krijgsgevangenen en voor beiden de 49 zogenaamde représaille- gevallen voor de aanlag op Rauter, kan deze straf slechts de doodstraf zijn. Het beroep op ambtelijk bevel en op overmacht wordt verworpen, daar volgens algemeen erkende rechtsbeginselen de ver dachten niet gerechtigd waren, zo apert on rechtmatige en onmenselijke opdrachten blindelings uit te voeren. Van overmacht kan geen sprake zijn, omdat het eigen leven der verdachten niet direct bedreigd was geworden. De Hitleriaanse leer van „Befehl ist Befehl" ligt onder de maat der beschaafde volken en wordt door een Ne derlands gerechtshof niet toegepast. Ten aanzien van de opgelegde vrijheids straffen verklaart het Hof begrip te hebben voor het standpunt van de procureur-fis caal, die tegen alle verdachten de doodstraf Sigarettensmokkelarij in Franse zone ontdekt De politie te Mainz in de Franse bezet tingszone van Duitsland heeft een- smok- kelaffaire van Amerikaanse sigaretten en buitenlandse deviezen ontdekt, die ver scheidene tientallen millioenen Duitse mark beloopt. Te Roxheim bij Orms in de Franse zóne is een lading van 20 ton Amerikaanse si garetten in beslag genomen, die uit de Verenigde Staten, via Antwerpen en zo genaamd in transito naar Bazel waren ge zonden. Van Bazel uit moesten vrachtwa gens de sigaretten weghalen, waarna ze onder verschillende wederverkopers zou den worden verdeeld Een Franse ambtenaar van de dienst van controle op de Rijn vaart, Mario Rocca, die het lossen van de sigaretten in de Franse zóne had toege staan, is naar Zwitserland gevlucht. Tot dusver zijn vier Duitsers aangehouden. Het onderzoek geleid door de veilig heidsdiensten heeft aan het licht gebracht, dat een van de leiders van de smokkel bende een zekere Schlupp is, een reder uit Bazel, directeur van de scheepvaartmaat schappij „Rhenus". De organisatie had eveneens vertakkingen in Nederland en de ook die gebruikt is voor het vervoer van de sigaretten over de Rijn, behoort aan een Nederlandse i-ederij toe. Volgens de veiligheidsdiensten te Mainz zou de opbrengst van de verkoop van de sigaretten op de zwarte markt gebruikt moeten worden om troepen en munitie te kopen voor de Haganah, het Joodse leger. had geëist. In die gevallen, waar verzach tende omstandigheden aanwezig waren, zo als uiterst geringe geestelijke ontwikkeling en ondergeschikt dienstverband, heeft het Hof gemeend, dat het best aan het Neder landse rechtsbewustzijn wordt -voldaan, door zo ver mogelijke distanciëring van de geringschatting voor het mensenleven, waarin de Duitse schuldigen ook in deze zaak zich zo grovelijk zijn te buiten ge gaan. Het Hof meent te mogen verwachten, dat de thans opgelegde vrijheidsstraffen in be ginsel zullen moeten worden ondergaan en niet door verkortingen langs administra tieve weg reeds in betrekkelijk korte tijd denkbeeldig worden. Draait Djokja bij Washington werd door Den Haag ingelicht Naar United Press uit Djokja meldt, be schouwen republikeinse kringen het Ne derlandse besluit om alle onderhandelin gen stop te zetten als een waarschuwing dat de politiële actie zal worden hervat. Slechts een ding kan deze actie nog tegen houden, aldus meent men in Djokja, na melijk het uitoefenen van druk door de Verenigde Staten%p de Nederlandse re gering. De voornaamste gebouwen in Djokja zijn ondermijnd en de republikeinen zijn bereid de politiek der verschroeide aarde toe te passen als de Nederlanders opi-uk- ken, zo gaat United Press verder. „Wij zijn klaar", aldus zeide een republikeins woordvoerder tot de United Press-corres pondent. „Wij weten dat zij komen". Men gaf te Djokja te kennen dat een offensief der Nederlanders nog voor Kerst mis wordt verwacht, doch dat de aanwe zigheid van de Commissie van Goede Diensten te Djokja van Woensdag af de mogelijkheid van een spoedige actie weer heeft verminderd. Naar verluidt is de re publiek van plan alle gevangen genomen communistische opstandelingen vrij te la ten zodra de Nederlanders aanvallen. Daardoor zouden 30.000 man ongeregelde troepen in het veld komen. Een republi keinse autoriteit zeide dat de republiek in geen geval het initiatief tot vijandelijkhe den zal nemen. Hjj voegde daaraan toe: „De Nederlanders kunnen de strijd begin nen, maar wij zullen hem eindigen". Volgens United Press-berichten uit Washington heeft de Nederlandse regering Zondag aan Washington volledige inlich tingen over de toestand met betrekking tot Indonesië verstrekt. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken wei gerde echter iets over deze informaties mede te delen. Men zeide slechts dat de kwestie ernstig in studie is genomen. Moord en roof op Java Kort geleden viel bij desa Aggrawati, twee km ten Westen van Madjalangka (Java), een politiepatrouille in een hinderlaag. De patrouille werd gedurende een half uur door een bende van 20 man met automa tisch vuur beschoten. In het gehucht Toekang van het onder district Dadapajam bij Salatiga raakte de zer dagen een politie-patrouille slaags met een bende terroristen, die de politie be schoot. Onmiddellijk werd het vuur beant woord, waarop de bende op de vlucht ging met achterlating van twee doden. De Kamitoewa van het gehucht Kajoe- wangï, onderdistrict Banjoebiroe werd Maandag te middei-nacht door een bende rampokkers bezocht. Nadat zijn bezittin gen waren gestolen, werd de Kamitoewa door de bende vermoord. Dezer dagen heeft een hevig vuurgevecht plaats gehad tussen een stoottroep van de algemene politie en een bende terroristen bij Warong-Kondang^ ten Zuid-Westen van Tjiandjoer. Later werd het lijk van een der terro risten gevonden met een schot in het voor hoofd. Onlangs is de Loerah van Poerba- wangi (Gombong) onverhoeds doodgescho ten. De moordenaars plunderden daarop zijn huis. In de nacht van Maandag op Dinsdag Milton: Hij is diep in boeken thuis, doch zelf ondiep. Het Franse persbureau AFP meldt: uit - gezaghebbende republikeinse bron wordt dVonS ee" g°Jd bewapende bende de wo- vernomen dat Moh. Hatta gisteren door bemiddeling van de Amerikaanse afge vaardigde in de C. v. G. D„ Merle Cochran, aan de Nederlandse delegatie een schrijven heeft doen geworden, waarin de republiek zich zonder voorbehoud bereid toont, de Nederlandse souvereiniteit in Indonesië te erkennen voor de duur van de interim regering. ning van de Kamitoewa van Sraten onder district Toentang binnen. De Kamitoewa en zijn gezin werd gelast om binnen te blijven, terwijl de bende alle bezittingen weghaal de. Vervolgens werd de Kamitoewa voor het gezicht van zijn vrouw en kinderen doodgeschoten. Bij het verlaten van de woning wierpen de bandieten nog een handgranaat, die echter geen schade aan richtte. Dr. J. van der Eist, de rector van het Christelijk Lyceum te Haarlem, is gister avond om zeven uur in het Diaconessen- huis aan de gevolgen van het verkeers ongeval, dat hem Zondagavond overkwam, overleden. Hij was niet meer tot bewust zijn teruggekeerd. Dr. van der Eist is zestig jaar geworden. Hij werd in Groningen geboren, waar hij ook de universiteit bezocht en waar hij tot 1920, in welk jaar hij aan de Sorbonne promoveerde, les gaf aan het Willem Lode- wijks gymnasium. Van 1920 tot 1930 was hij conrector aan het Christelijk Lyceum in Hilversum, in 1930 aanvaai-dde hij het rectoraat over het Haarlemse Christelijk Lyceum. In die functie hebben velen uit deze om geving hem leren kennen als een man bij wie een brede blik en een scherp inzicht verenigd waren met een warm gemoed. Hoe velen hebben niet van zijn rijke gaven geprofiteerd. Niet alleen de leer lingen van de onder zijn leiding zo bloeiende school, maar ook zij, die met hem in aanraking kwamen op de talrijke gebieden buiten het onderwijs, waarop dr. Van der Eist actief was. Hoeveel heeft het Franse culturele leven in de twintigste eeuw niet aan hem te danken! Wij herin neren niet alleen aan zijn lectoraten in de Franse letterkunde die hij vervulde, in 1918 aan de universiteit van Groningen, in 1922 aan die van Amsterdam. Hij was mede-oprichter en curator van de Bijzondere leerstoel in de Franse letter kunde aan de Utrechtse universiteit en op richter en redacteur van het bibliografisch tijdschrift „Het Franse boek". Hij wijdde zijn krachten aan de Vereniging tot be vordering van het Frans en aan het Co mité Nederland-Frankrijk, hij hield het contact gaande tussen Franse en Neder landse uitgevers en gaf tijdens de eerste wereldoorlog met prof. dr. J. J. Salverda de Grave en ds. Pierson „Le livre frangais en Hollande" uit. Zjjn onvermoeide werk zaamheid ten bate van het Franse geestes leven in ons land werd_door de Franse regering met het Legioen van Eer beloond. Daarnaast beleefde hij grote vreugde aan de muziek en de beeldende kunsten. Met hoeveel pleizier speelde hij in het school- orkest van het Christelijk Lyceum let terlijk de eerste viool. En welk een vol doening heeft het hem gegeven, dat zijn in de laatste oorlogsjaren tot ontwikkeling in vrijheid gesteld Niet schuldig aan ondergang van de Simon Bolivar Na een langdurige zitting heeft het Am sterdams Bijzondere Gerechtshof gister avond op verzoek van de verdediger, mr. C. Berkhouwer, besloten Jan Kloosterboer uit St. Pancras in vrijheid te stellen. De zaak tegen deze man, die er onder andere van wordt verdacht de hand te hebben ge had in de torpedering van de Simón Bolivar, die in 1939 voor de Engelse kust verging, werd voor onbepaalde tijd aan gehouden teneinde nog twee getuigen te horen. De president, mr. F. van der Goot, begon met uitdrukkelijk vast te stellen dat ver dachte niet schuldig is aan de ondergang van de Simón Bolivar, aangezien de raad van de Scheepvaart heeft uitgemaakt dat dit schip op een mijn is gelopen. Ook het vergaan van de Burgersdijk kan niet op zijn rekening worden geschreven. Verdachte verklaarde dat hij niet pro- Duits maar wel anti-Engels was en dat hij uitsluitend gegevens over de tonnage en de vertrektijden van Engelse schepen aan de Duitse admiraliteit had verstrekt. Hij nam daarvoor een zekere De B. in dienst die in de havens moest rondneuzen. Kloosterboer zond tien a vijftien brieven met gegevens naar Duitsland. Een daarvan kwam door verkeerde adressering echter in handen van de Justitie en in Februari 1940 werd Kloosterboer gearresteerd. Na de capitulatie werd hij weer vrijgelaten door de officier van Justitie in Groningen. Goed Nederlander? Getuigen a décharge verklaarden ter zitting dat Kloosterboer in de oorlog een goed Nederlander is geweest, die gearres teerden heeft vrijgekregen en grote som men aan de armen van St. Pancras en de illegaliteit heeft gegeven. Na de oorlog werd Kloosterboer opge pakt en ter beschikking van het Bureau Nationale Veiligheid gesteld. Tijdens zijn overbrenging naar Groningen wist hij echter te ontvluchten. Hij werd in April 1947 voor de tweede keer gegrepen juist toen hij op het punt stond in Ostcnde scheep te gaan naar Argentinië. De advocaat-fiscaal mr. Th. Keune wilde graag dat de zaak zou worden aangehou den, om nog twee getuigen- a charge te horen. De raadsman mr. C. Berkhouwer vroeg onmiddellijke invrijheidsstelling. Hij betwistte de competentie van het Hof en voegde daaraan toe dat verdachte volgens de Haagse conventie geen spion is. Nadat mr. Keune "in zijn repliek het in preven tieve hechtenis houden van Kloosterboer had aanbevolen, besloot het Hof tot de in de aanhef genoemde maatregelen. Bijslag op uitkering aan ouden van dagen Wetsontwerp wordt spoedig ingediend De regering heeft besloten op korte ter mijn de indiening van een tweetal wets ontwerpen te bevorderen. Het eerste orit- werk strekt tot het verlenen van een tij delijke bijslag op de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Voor gehuwden zal deze bijslag 2.50 per maand bedragen en voor ongehuwden 1.50. Met deze maatregel zal een bedrag van rond 6Vè millioen gulden per jaar ge moeid zijn. Volgens het tweede wetsontwerp zal de kinderbijslag ingevolge de Kinderbijslag wet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers met 1 per maand en per kind worden verhoogd. De kosten hier van zullen ongeveer 1.1 millioen gulden per jaar bedragen. Verder overweegt de regering verbetering te brengen in de positie van de ongevallen rentetrekkers. Over een kinderbijslagregeling voor zelf standigen heeft de ambtsvoorganger van de minister na overleg met de Stichting van de Arbeid, aan een commissie'verzocht op korte termijn rapport uit te brengen. Blijkens een interim-rapport bestaat er in deze commissie geen eenstemmigheid over de vraag, of een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen wel noodzakelijk is noch over de vraag of een eventuele kinderbij slagregeling voor zelfstandigen dient te worden opgezet volgens een verzekerings systeem, zoals thans bij de kinderbijslag regeling voor loonarbeiders het geval is, dan wel of financiering door of via de schatkist gewenst is. Dit rapport wordt thans door de regering bestudeerd. gekomen talenten als beeldende kunste naar in vele harten weerklank vonden, zoals enkele weken geleden bij een expo sitie van zijn werk duidelijk bleek. Meer verlangde dr. Van der Eist, wiens opval lendste karaktertrek de bescheidenheid j g was, niet. En zijn liefde voor de kunst bleek de laatste tijd evenzeer uit de vurige I wijze waarop hij zich gaf om de inventaris van het Van Looyhuis voor Haarlem te behouden. Zijn verdiensten voor het Christelijk Ly ceum dat hij achttien jaren met de inzet van zijn gehele persoonlijkheid diende zijn nog onlangs ter gelegenheid van hef dertigjarig bestaan der school uitvoerig ge schetst. Vanmorgen, in een toespraak tot de leraren en leerlingen, heeft de voorzit ter van het schoolbestuur, de heer A. W. Voors, er nogmaals aan herinnerd. De naam van dr. Van der Eist die offi cier in de Orde van Oranje-Nassau was, zal met het Lyceum onafscheidelijk ver bonden blijven. Vrijdagmiddag wordt zijn stoffelijk over schot op de algemene begraafplaats van Heemstede ten grave gedragen. TIJDELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Krachtige tot matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele plaatselijke buien. Later iets minder zacht. Nog geen vorst De Oceaandepressies, die de laatste dagen hun invloed niet verder dan tot over het Noordzeegebied konden uit strekken, breiden zich nu ook snel over Scandinavië uit. Dit heeft tot gevolg dat de vorst daar weer wordt verdreven in de richting van Rusland. Ook in Polen is de uit breiding van het vorstgebied in Wes telijke richting nu vrijwel tot staan gekomen. De kans op uitbreiding van het vorst gebied tot over onze omgeving is voor lopig verdwenen. 15 December: Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur Maan op 15.21 uur, onder 7.59 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1