„Stemming jegens Nederland is ongunstiger dan men zich voorstelt" „Het is ongelooflijk belangrijk dat de UNO er is' Vele tegenstellingen beletten stichting van Europese statenbond UNO hoewel onvolmaakt toch onmisbaar Doodstraf geëist tegen Woudenberg „Op één lijn met Mussert en Blokzijl" PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Wereldnieuws J DINSDAG 14 DECEMBER 1948 2 DR. VAN ROIJEN TERUG VAN DE UNO Dr. J. H. van Roijen, waarnemend hoofd der Nederlandse delegatie in de Algemene Vergadering der Verenigde Volken, heeft in een onderhoud met de correspondent van het A.N.P. zijn indrukken over het verloop van deze derde Algemene Vergadering weer gegeven. Hij heeft er daarbij nadruk op gelegd, dat men de werkzaamheden van de U.N.O. op langere termijn en tegen de ach tergrond van de bestaande verdeeldheid in de wereld moet bezien. Hij heeft er voorts op gewezen, dat de stemming der grote meerderheid der delegaties inzake het In donesische vraagstuk voor Nederland on gunstiger is dan men zich in het algemeen in Nederland zelf voorstelt". „Zeer goed begrijp ik het gevoel van ver moeidheid en onbehagen van de toehoor ders, die het verloop van deze zitting ge volgd hebben, aldus dr. Van Roijen, maar men moet vooral niet vergeten, dat men het werk van een organisatie als de U.N.O. op langere termijn moet bekijken. Men moet beseffen, dat de waarde en het nut van een lichaam als dit zich pas op de lange duur in volle omvang kunnen manifesteren. Het is ongelooflijk belangrijk, dat het lichaam er is. Treedt eenmaal een periode van ontspanning in, dan zal de U.N.O. eerst in volle omvang aan haar doel kunnen beantwoorden. Daarnaast kan de U.N.O., Algemene Ver gadering zowel als Veiligheidsraad wel de gelijk, zij het misschien niet op spectacu laire wijze, bijdragen tot het doen intreden van zulk een ontspanning. Het feit, dat een lichaam als de Veiligheidsraad de kwestie Berlijn uitvoerig kon bespreken is op zich zelf reeds veelzeggend. Er is een forum waarvoor men zich kan uitspreken. „Gelooft u dat de U.N.O. ertoe kan bij dragen een uitweg te vinden uit de moei lijkheden, die gerezen zijn tussen de meer derheid en het Slavische .blok? Heeft de Algemene Vergadering bewezen, dat deze moeilijkheden nog groeiende zijn?" aldus luidde een vraag van de correspondent. Het antwoord was: „Een uitweg vinden is veel gezegd, maar ik ben ervan overtuigd, dat de U.N.O. een hulpmiddel kan zijn om uit de moeilijk heden te geraken. De organisatie is er niet" op gebouwd om conflicten tussen de grote mogendheden te beslechten. De moeilijk heden zijn nog groot, doch ik wil niet zeg gen, dat ze nog groeiende zijn. De spanning om Berlijn is hier weer afgenomen, maar dit probleem kan ieder ogenblik weer ac- cute vormen aannemen. Maar het feit, dat zowel de Slavische groep als de meerder heid der Westelijke staten in het kader der U.N.O. hebben kunnen spreken over het conflict bewijst toch wel, dat men langs deze v/eg met goede wil tot oplossingen kan komen. Wanneer dit tot nu toe niet ge beurd is, dan is dit toe te schrijven aan het fundamentele wantrouwen. Berlijn is slechts een symptoom van de spanningen en geenszins de oorzaak van het conflict. Wanneer de spanningen verdwenen zou het een peuleschil zijn dit probleem op te los sen." Indonesië. Over Indonesië zeide de heer Van Roijen: „Het feit dat de onderhandelingen, eerst door minister Stikker en later door de grote delegatie, plaats hadden juist gedurende deze Algemene Vergadering, heeft zonder enige twijfel een zeer grote invloed ten goede gehad. In zoverre, dat men algemeen de indruk kreeg, dat nu ernstige pogingen werden gedaan om langs de weg van vreed zaam overleg tot een oplossing te komen. Zoals men weet is het bereiken van een onmiddellijke oplossing het doel. dat door de overgrote meerderheid der leden der U.N.O. wordt voorgestaan. Waren niet juist de onderhandelingen in gang geweest, dan zouden waarschijnlijk meer harde woorden aan het adres van Nederland gevallen zijn. Wanneer nu daarentegen toespelingen van onaangename aard werden gemaakt, dan kon daartegenover steeds gewezen v/orden op de ernst van de pogingen, die nu in gang waren. De stemming in de U.N.O. in het al gemeen en in de Veiligheidsraad in het bijzonder is jegens Nederland ongunsti ger dan men zich in het algemeen in Nederland voorstelt. Men ontmoet juist op het gebied van onze verhoudingen met Indonesië veel wanbegrip en veel onwil om tot beter begrip te komen. Helaas stuit men ook op veel twijfel aan de zuiverheid en oprechtheid van GOED, GOED!, daar praten we niet meer over: Onbetwist de beste tandpasta (Adv.) onze motieven. Er is zowel twijfel aan de oprechtheid van onze bedoeling om aan de Verenigde Staten van Indonesië volledige vrijheid en onafhankelijkheid te geven, als twijfel aan de oprechtheid van onze laatste pogingen- om door on derhandelingen tot 'n oplossing te komen. Ik geloof, dat deze ongunstige stemming zich vaak ook afspiegelt in de buitenlandse pers. Een klein voorbeeld daarvan kan men zien in de perscommmentaren naar aan leiding van het vierde interim-rapport der Commissie van Goede Diensten. In het al gemeen hebben deze ^commentaren juist datgene uit het rapport naar voren ge bracht wat voor Nederland ongunstig was. Met name is weinig aandacht geschonken aan de passage der introductie tot het rap port, waarin gewezen wordt op de ernstige pogingen van Nederland om door het zen den van een delegatie tot een oplossing langs vreedzame weg te komen. Wij moe ten natuurlijk blijven werken aan het ver beteren van onze voorlichting en trachten zoveel mogelijk in gesprekken met delega ties en journalisten ons standpunt beter begrip te doen vinden. Toch mag men zich, wanneer ïnen volkomen eerlijk tegenover de zaak staat, niet ontveinzen, dat men zelfs met de beste voorlichting en meest actieve propaganda voor een vrijwel on begonnen taak staat, gezien de omvang van het diepgewortelde vooroordeel en wan begrip." Oud-minister Gielen hoogleraar in Niimegen Het bestuur der Radboud-stichting te Nijmegen heeft besloten de leeropdracht van dr. S. T. Strasser aan de R.K. universi teit te Nijmegen uit te breiden met theo retische paedagogiek en geschiedenis der paedagogiek en hem te bevorderen tot ge woon hoogleraar. Tezelfdertijd is dr.. J. J. Gielen benoemd tot hoogleraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte om onder wijs te geven in de paedagogiek, voor zover dit niet is opgedragen aan prof. Strasser en met uitzondering van de kinderpsycho logie en de psychologie van het abnormale kind. Dr. Gielen was van 1 Juli 1946 tot 6 Augustus 1948 minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het kabinet- Beel. Militair vlieger verongelukt in Bandoeng Gisteren is, zoals gemeld, een militair jachtvliegtuig op een restaurant te Ban doeng" neergestort. De piloot van het toestel is overleden. Het was de onderofficier P. Forty van het 120ste squadron, dat nabij Bandoeng oefeningen hield. Twee personen in het restaurant werden gewond. HET OOLGAARDHUIS HEROPEND De Vrijzinnig Christelijke jeugd in Ne derland heeft weer een eigen tehuis. Onder grote belangstelling is het Oolgaard-huis aan de Klingelbeekseweg te Arnhem door het stichtingsbestuur overgedragen aan de V.C.J.C. In 1916 werd het toenmalige hotel „Steigerwalt" aangekocht door mej. A. C. A. E. Oolgaard. Zij wilde de nagedachte nis van haar vader eren door het stichten van een tehuis, dat een verblijf zou bieden aan jonge mensen van vrijzinnige huize tijdens hun opvoedings- en opleidings periode Op 9 Januari 1923 werd het als zodanig in gebruik genomen. Tijdens de oorlog werd het huis in 1941 gevorderd door de „Grijze Muizen". Het werd zwaar beschadigd in de slag om Arnhem. Tot onderwijzer aan de Da Costaschool te Velsen-Noord is benoemd de heer P. C. Hildering te Zaandam. De commissaris van de Koningin in onze provincie, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk monstert één van de MWIN--filmjeeps die gsiieren in Haarlem op bezoek waren. Rechts van hem de wethouders Angcnenl en Geluk. Minister Stikker: Extra offer overwogen voor gemeenschappelijke verdediging van de Westelijke Unie In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1949 van Buitenlandse Zaken verklaart minister Stikker, dat de taak, welke een minister van Buitenlandse Zaken in de tegenwoor dige omstandigheden heeft te vervullen, bijzonder veelzijdig en tevens bijzonder moeilijk is. In tegenstelling met de meeste /an zijn ambtsvoorgangers heeft hij vóór zijn optreden als minister nimmer een functie bij de buitenlandse dienst vervuld. Weliswaar kan zijn ervaring in het zaken leven, dat hem herhaaldelijk met interna tionale vraagstukken van economische aard in aanraking bracht, dienstig zijn bij De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Kamer muziek. 1000 Morgenwijding. 10.20 Koolt- praatje. 10.30 Vrouwenrubriek. 11.00 Platen. 12.00 Accordeola. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Platteland. 12.38 Hawaiian-orkest. 13.15 Ka lender. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Gespro ken portret. 14.15 Jeugd-concert. 15.00 Luis terspel. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Actualiteiten. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 Piano-duo. 17.35 Platen. 18.20 Balletmuziek. 18.30 StviHkrachten. 19.00 „Socialisatie". 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 Bijbellezing. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Concertge bouw-orkest. onder Ed. van Belnum met Ida Haendel, viool en Hubert Barwahser, fluit. Luisterspel. 22.00 Operette-muziek. 22.15 Metropole-orkest. 22.45 „Jan Greshoff zestig jaar". 23.15 Bruce Lowe. 23.35 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws, 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Ziekenbezoek. 9.35 Symphonisch concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit en clavecimbel. 11.15 Luisterspel. 11.50 Platen. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Ad- ventsdienst. 13.15 Blaaskwintet. 13.45 Weens domkoor. 14.00 Platen. 14.30 Tuinbouw. 15.00 Concertgebouw-kwintet. 15.30 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Wilhelm Backhaus, piano. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Koor. 18.30 Symphonisch concert. 19.15 Regerings uitzending. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.15 Strijkkwartet.. 20.35 „Christus' geest". 21.00 B.B.C. Symphony Orchestra onder Sir Adrian Boult, met Kathleen Long, piano. Handel. Beethoven, Franck. 22.00 Strijkorkest. 22.30 Sopraan en piano. 22.45 Avond-overdenking. 23.15 Strijkorkest. 23.20 „Gezins- en huwelijksmoeilijkheden". 23.35 Serenade m Es, Mozart. In een uitvoerig en scherp requisitoir heeft de adv ocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam, mr. A. H. van der Veen, gisteren tegen de gewezen leider van het Nederlandse Arbeidsfront, H. J. Woudenberg, de doodstraf geëist. Eén der dingen, waarop Nederland vóór de oorlog terecht trots kon zijn, was de vakbeweging, die een uiterst nuttige functie in onze samenleving vervulde, begon mr. Van der Veen. De arbeiders waren steeds doordrongen van de waarde van dit instru ment, vandaar ook dat zij van hun vaak lage lonen met zoveel offervaardigheid de contributie opbrachten, die omgezet werd, niet in luxueuze gebouwen of outillage, maar in vacantieoorden, sanatoria en op leidingscentra en in werkloosheidsvoorzie ningen. De bestuurders werden steeds met zorg gekozen: mensen met liefde voor hun beginselen en voor de aan hen toevertrouw de stoffelijke belangen der arbeiders, harde werkers met groot verantwoordelijkheids gevoel en een bescheiden inkomen. De Duitsers zagen in de vakbeweging de georganiseerde machtsvorming van indivi duen, die in hun totalitair systeem niet paste. Zij lieten hun aanvankelijk gematigde houding al spoedig varen en benoemden Woudenberg tot commissaris van 't N.V.V. Wie is Woudenberg? Wie is nu die Woudenberg? zo vervolgde mr. Van der Veen. Een overtuigd aanhan ger van de nationaal-socialistische beginse len, sedert 1933 lid der N.S.B., al brengt hij het voorlopig niet verder dan kringleider van IJmuiden, hetgeen niet strookte met zijn ijdele, eerzuchtige aard. In 1937 schaar de hij zich dan ook bij de oppositie in de N.S.B. en uit die tijd dateert ook zijn weg naar de Arbeidsfrontgedachte: een arbei dersorganisatie zou immers in de N.S.B. een tegenwicht tegen Mussert kunnen vormen. Hij wijdde zich in de volgende jaren aan de uitbouw van de Nationale Werknemers vereniging: het eerste Nederlandse Arbeids front Door de bemiddeling van Rost van Tonningen wordt hij in 1940 door Seyss In- quart tot commissaris van de moderne vak beweging benoemd. Groot respect verdient echter de houding der bestuurders, die zich niet door de geraf fineerde argumenten van deze walgelijke figuur, die zijn toevlucht tot dreigementen nam toen hij merkte dat niemand zich door zijn zoet gefluit liet verlokken, hébben laten beetnemen. „Ze hebben hem in alle opzichten zijn vet gegeven," zo zei de advo caat-fiscaal, „en dit maakte hem vervolg ziek". Hij ging brieven schrijven aan de Duitsers, waarin hij zijn beklag over deze personen deed. Twee bestuurders hebben hun afwijzende houding met de dood moe ten bekopen, anderen hebben lange tijd in gevangenschap vertoefd. Onderschatte trouw. Steeds weer onderschatte deze man de trouw die anderen jegens hun beginselen hadden gezworen. Toen dan ook het R.K. W.V.en het C.N.V. de weg van het N.V.V. opgingen, kreeg Woudenberg niet meer dan het stoffelijk omhulsel van deze organisa ties; de ziel de arbeiders was ge vlogen. Daarna was de weg vrij voor het Neder landse Arbeidsfront, het tweede, „een arm van de N.S.B.", zoals Woudenberg het zelf noemde en zoals ook contractueel werd vastgelegd. Wat kwam er echter terecht van de be hartiging van de belangen der arbeiders? In het dossier liggen de brieven van het Verbindingskantoor in Berlijn van het NA. F. aan de Gewestelijke Arbeidsbureaux. i Brieven met opgaven van arbeiders die van hun dwangarbeid in Duitsland gedrost wa ren. Zo verleende het N.A.F. hulp aan de arbeidsinzet. Er was een afdeling Arbeids bemiddeling. In het dossier liggen de stuk ken waaruit blijkt, dat hier bewakers wer den aangeworven voor de Jodenkampen. Welk een gevaar is deze moffenknecht geweest! riep mr. Van der Veen uit, die eraan herinnerde, dat het grote vermogen der Nederlandse vakbeweging Woudenberg in staat stelde allerlei materiële voordelen aan het lidmaatschap van het N.A.F. te verbinden. Doch de Nederlandse arbeiders bleven tonen, dat zij zelf gekozen bestuur ders de voorkeur gaven boven opgedron gen vertrouwensmannen. De vakbeweging heeft zich na de bevrij ding hersteld, doch de materiële lidtekens zullen nog lang zichtbaar blijven, aldus mr. Van der Veen. Nog steeds is een regerings commissaris met een staf van personeel bezig orde op de zaken te stellen. Van de zestig millioen geroofd kapitaal is 30 verdwenen. En van welk een slaafse onderworpen heid aan zijn broodheren, getuigt het hele optreden van deze man. Bekijk die foto's, lees die femelende brief aan Himmler, van wie hij een ere-pïstool kreeg, die deemoe dige aanvrage van extra kolen en levens middelen en zie hoe deze held op sokken na de bevrijding zich als S.S.-grenadier Frontenberg onder de restanten van het Duitse leger tracht te verschuilen, zo zei spreker, die besloot. ,.De ogen van de Ne derlandse arbeiders zijn vandaag op u ge richt, zij vragen dat recht zal worden ge daan aan de man die hun vakbeweging kapot maakte, hun kapitaal verslingerde, hun voormannen belaagde en vervolgde en hun maatschappelijke belangen ver trapte. Woudenberg is met Mussert en Blokzijl op één lijn te stellen. Hij even aart de laatste in verderfelijke propaganda en misdadige gezindheid. Op grond van artikel 102 B.B.S. hulpverlening aan de vijand eis ik de doodstraf." De verdediger, mr. H. Worst, meende dat zijn cliënt het slachtoffer was geworden van zijn diep-gewortelde nationaal-socia listische overtuiging en van het feit, dat hij in het volle zoeklicht van de publiciteit had gestaan. Hij bestreed, dat de activiteit van Woudenberg een reële hulp aan de vijand had betekend en kenschetste zijn cliënt als „een eerlijk, principieel man". Uitspraak op 23 December. de beoordeling van de velerlei problemen, die hem thans als minister worden voor gelegd, dit neemt echter niet weg, dat, eerst een tijd van rustige bestudering zal moeten verlopen, voor dat het verant woord zou zijn ingrijpende wijzigingen aan te brengen. Hij betreurt het, dat ten ge volge van de vele buitenlandse reizen, welke hij in zijn korte ambtsperiode reeds heeft moeten ondernemen, hem tot dus verre de tijd ontbroken heeft voor deze rustige bestudering. Indonesië. Naar het oordeel van de minister be hoort onder de bonte veelheid en veelsoor tigheid van belangen, waarmede zijn de partement bemoeienis heeft, in de eerste plaats de aandacht gericht te v/orden op het bereiken van een oplossing van het Indonesische probleem. Het feit, dat het geschil met de repu bliek in drie jaren tijds nog niet tot een oplossing kon worden gebracht, bemoei lijkt de positie van Nederland tussen de mogendheden en legt beperkingen op aan onze bijdragen tot de samenwerking met andere mogendheden, die anders niet zou den bestaan. Als tweede belangrijk vraagstuk van het buitenlandse beleid beschouwt hij de sa menwerking tussen in eikaars nabuur schap gelegen en door dezelfde bescha ving verbonden landen. Het moeizame proces van deze opbouw is wellicht min der spectaculair dan de naar universaliteit strevende gemeenschap der volken, welke de Verenigde Volken pogen te verwezen lijken, doch op het terrein van de practi- sche samenwerking zijn belangrijker resul taten geboekt in samenwerking tussen ge lijkgestemden dan in de veelsoortige en veelstemmige organisatie der Verenigde Volken. Europese Statenbond. Het grote verschil in de economische structuur en de grote veelheid van rassen, talen en beschavingen, welke op het Euro pese continent naast elkander bestaan, hebben het tot stand komen van een Euro pese statenbond tot nu toe onmogelijk ge maakt. Voor een statenbond is een zekere gelijkgestemdheid en gelijkgerichtheid een essentiële voorwaarde. De overbrugging van bestaande tegenstellingen zal dus noodzakelijk zijn. De vruchteloze discussies in de UNO over verschillende problemen tonen over tuigend aan, hoe ernstig de internationale politieke situatie is geworden. Nederland is bereid om met andere mo gendheden oprecht en zonder terughou ding samen te werken, doch het is onjuist, daaruit te concluderen, dat dit betekent, dat ons land een groter offer van zelf standigheid brengt dan de wederpartij. In de tegenwoordige wereld, waar de positie der kleinere staten in velerlei opzichten een weinig benijdenswaardige is, kan niet worden volstaan met de beperking van de samenwerking tot uitsluitend mogendheden van dezelfde grootte en met parallel lopen de belangen. Samenwerking met grote mo gendheden, die gedragen worden door de zelfde politieke overtuigingen en doel stellingen als Nederland, behoort evenzeer te worden nagestreefd. Verenigde Volken De minister is het eens met degenen die, hoewel van mening dat de Verenigde Vol ken onvolmaakt en veelal gebrekkig wer ken, die organisatie toch in deze tijd on misbaar achten als discussieforum. Het is meermalen voorgekomen, dat spanningen werden verminderd en internationale ver houdingen werden verbeterd, doordat een doof de Verenigde Volken bijeengeroepen bijeenkomst aan tegenover elkaar staande partijen gelegenheid bood haar grieven te uiten en in het openbaar haar standpunt in het geschil uiteen te zetten. Het valt intus sen niet te ontkenen, dat in sommige geval len een of meer leden der Verenigde Vol ken van deze gelegenheid misbruik maken, doordat zij de andere leden verplichten re devoeringen aan te horen, die in de eerste plaats door haar lengte en vaak ook door de toon, waarop zij worden uitgesproken en de termen, die worden gebruikt, voor de toenadering niet bevorderlijk zijn. Het zou verheugend zijn, indien aan dit misbruik een einde zou kunnen komen. De minister zou het vooralsnog niet nut tig achten, indien, doordat een der grote mogendheden zich uit de organisatie zou terugtrekken, een einde zou worden ge maakt aan de bestaande tegenstelling bin nen de Verenigde Volken. De conclusie, dat de universaliteit der Verenigde Volken de doeltreffendheid der organisatie zou rem men, zou de minister dan ook niet willen trekken. De minister zou gaarne zien dat de thans bestaande regeling en practijk enige wijzi ging ondergingen in de richting van een minder overheersende positie van de vijf grote mogendheden, door een beperking van het vetorecht. Federalisme Wanneer wordt vastgesteld dat het fede ralisme krachtig leeft in de Nederlandse publieke opinie, moet dit worden opgevat in die zin, dat hier te lande in ruime kring het verlangen bestaat naar een verder gaande associatie tussen Nederland andere Europese staten dan thans bereikt is in de Verenigde Volken, de groep van Marshall-landen, het Vijfmogendhedenver- drag en" de Benelux. De vraag of op den duur de Benelux zich zal ontwikkelen tot een federale staat, ver mag de minister niet te beantwoorden. Tot dusver is van zodanig voornemen geen sprake geweest, aangezien de verdragsband tussen Nederland, België en Luxemburg al leen op economisch gebied ligt. Het in het leven roepen van een federaal parlement of federale assemblée sluit zich minder aan bij de ontwikkeling, die de in ternationale rechtsorde tot dusver heeft ver toond. De gedachten, die dienaangaande worden ontwikkeld, zijn nog" niet uitge werkt. Met name is niet duidelijk hoe zij die een dergelijke assemblée in het leven willen roepen, opdat aldaar een Europese publieke opinie tot uiting zal kunnen ko men, zich de wijze van samenstelling van deze internationale volksvertegenwoordi ging denken. Evenmin hebben de particuliere organi saties, die op dit gebied werkzaam zijn, alle een zelfde voorstelling van het karakter van het nieuwe Europese orgaan. Men kan zich niet uitspreken omtrent de wenselijkheid van het instellen van een dergelijke Europese assemblée, wanneer het nog een open vraag blijft, of men hier te doen zal hebben met een college van niet-officiële personen, dat aan de rege lingen adviezen zal uitbrengen, dan wel met een nieuw internationaal orgaan, het welk, zonder dat de regeringen in de be raadslagingen van het orgaan worden ge kend, voor alle landen bindende beslis singen zal nemen. Europese assemblée Het zou kunnen zijn. dat bij het in het leven roepen van een Europese assemblée te kort zou worden gedaan aan de invloed, welke de nationale publieke opinie thans langs democratische weg kan doen gelden op de internationale verhoudingen. Juist op grond van deze overweging vrage men zich af, of het niet aanbeveling verdient, dat zij, die in de verschillende landen tot regeren zijn geroepen, ook buiten de gren zen blijven optreden, natuurlijk met dien verstande dat, wanneer binnenslands blijkt dat het gevolgde buitenlands beleid niet in overeenstemming is met de wensen der volksvertegenwoordiging, de regeringsper sonen door anderen worden vervangen. Dit stelsel, dat in de democratische landen tot dusverre tot bevredigende resultaten heeft geleid, verdient naar het aanvankelijk bor deel van de minister de voorkeur boven de conceptie, die in een Europese assemblée met een alles omvattend boven-nationaal gezag tot uiting zou komen. Een tweede moeilijkheid is gelegen in de competentie-afbakening tussen de na- 42. Heel voorzichtig, om niet teveel opschud ding te veroorzaken, sloop Billtj Bulk tussen de menigte door in de richting van Panda. Wacht maar mannetje", bromde hij zachtjes voor zich heen„Ik krijg je wel, en die andere machine zal ik die ouwe gek ook nog wel ontfutselen. En als ik ze eenmaal alle twee heb, zul je eens wat beleven! Bah!" Hij was Panda tot een paar pas afstand genaderd, toen professor Dommel, die nog altijd in zijn hoekje stond, hem plot seling in de gaten kreeg. Hij zag meteen aan het gezicht van Bulk, dal deze wat van plan was. Haastig greep hij naar de gedachten- ontvanger en het volgend ogenblik was hij 'boven op een bank gesprongen. „Panda, kijk uit!" gilde hij. Achter je!" Panda, die nog steeds ijverig op zoek was naar Bulk, hoorde plotseling zijn naam roepen en zag de profes sor wild met zijn armen slaan zwaaien. Ver schrikt draaide hij zich om en keek regelrecht in het kwaadaardig grijnzende gezicht van Billy Bulk. Gevluchte Russische officieren wilden aan luchtbrug meedoen Het hoofdkwartier van de Amerika-, luchtmacht in Europa heeft het veS van twee voormalige officieren van T Sovjet-Russische luchtmacht, te mo deelnemen aan operaties „luchtbru«" afgen wezen, aldus meldt Dena (Amerikaans" zóne). nse De betrokken officieren zijn de luit-., nants Piragof en Barof, die onlangs uit ri Sovjet-Russische zóne naar het Westen zijn gekomen. n tionale regeringen en het Europese geza*: orgaan. 8 Westelijke Unie De Nederlandse regering is vast voome mens niets onbeproefd te laten om de Wes" telijke Unie zoveel mogelijk te versterken en uit te breiden. Zolang de huidige ongewenste toestand in Indonesië voortduurt zal moeten worden overwogen, of Nederland zich in het belan» van de Westelijke Unie geen extra offer zal moeten opleggen, om althans die bijdraee tot de gemeenschappelijke verdediging fe kunnen leveren, die in gemeenschappelijk overleg met de andere verdragsluitende partijen redelijk en verantwoord wordt ge- acht. De minister heeft het vertrouwen dat de kracht, ontleend aan een lange en roem rijke traditie, Frankrijk in staat zal stellen" de tijdelijke moeilijkheden, waarmede het thans te kampen heeft, te overwinnen Toegegeven wordt, dat Spanje geen es sentiële schakel in het West-Europesè defensiestelsel uitmaakt. Het politieke regiem-in Spanje levert een te groot be zwaar op, om thans reeds tot een volledige inschakeling van Spanje te komen. De voorbereidende werkzaamhede^voor de vorming van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse economische unie worden met voortvarendheid voortgezet. Er ont wikkelen zich ook andere contacten met de Benelux-landen. Een cultureel verdra» met Luxemburg is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Marshall-hulp De regering is het niet eens met die leden die van mening zijn, dat het zogenaamde Marshall-plan ons land volkomen afhan kelijk van de Verenigde Staten zou maken De regering van de Verenigde Staten heeft uitdrukkelijk verklaard dat zij een zoda nige afhankelijkheid niet wenst. Het Euro pese herstelprogramma is gebaseerd op zelf-hulp en onderlinge samenwerking. Duitsland Nederland heeft een zeer bijzonder be lang bij de wederinschakelmg van Duits land in het economische leven en een zo spoedig mogelijke gezondmaking. De handelsbetrekkingen tussen Neder land en Duitsland worden gaandeweg wederom aangeknoopt. Bij een te zijner tijd met Duitsland te sluiten vredesverdrag zullen de Neder landse aanspraken met betrekking tot de grenscorrecties met klem naar voren wor den gebracht. Inmiddels moet er rekening mee wor den gehouden, dat dit punt politieke as pecten heeft, die niet uit een groter geheel kunnen worden gelicht. Het is niet uitgesloten, dat binnenkort zal kunnen worden overgegaan tot de voorlopige verwezenlijking van een beperkt aantal kleine correcties van hoofdzakelijk technische aard. Zwitserland Met alle betrokken partijen wordt over leg gepleegd over de vraag, op welke wijze het probleem van het Nederlandse goud in Zwitserland kan worden opgelost. Het ligt niet in het voornemen van de Nederlandse regering, deze zaak verder te laten rusten. Israël De regering heeft geen aanleiding, om reeds thans tot erkenning van de staat Israël over te gaan. Velerlei factoren, welke een beslissing beïnvloeden, zijn nog onvoldoende duidelijk. Het feit, dut de staat Isi'aël een politieke macht vormt is op zich zelf nog geen grond om tot erken ning over te gaan. Daarvoor is een der be langrijkste factoren, dat de nieuwe staat vaste en algemeen erkende grenzen bezit. Buitenlandse dienst De minister is de opvatting toegedaan, dat de ambtenaren van de buitenlandse dienst moeten voortkomen uit zo ruim mogelijk kringen van het Nederlandse volk. Het examen voor toelating tot de bui tenlandse dienst staat dan ook voor iedere Nederlanders open. Er is geen sprake van enige discriminatie naar afkomst, welge steldheid of politieke oriëntering bij het onderzoek naar de geschiktheid en be kwaamheid voor de buitenlandse dienst, zodat de deur voor democratisering zo wijd mogelijk openstaat. De minister is echter van mening, dat de wens om zoveel mogelijk schakeringen van Nederlandse volk in de buitenlandse dienst tegenwoordigd te hebben, niet mag leiden tot een verlaging van de opleidings eisen. Deze kunnen uiteraard niet anders dan hoog gesteld zijn. Van inkrimping der beide missies in Duitsland en Japan kan nog geen sprake zijn. In de naaste toekomst zullen althans in Duitsland enkele kleine uitbreidingen, zowel bij de staf te Berlijn als bij de con sulaire vertegenwoordiging, waarschijnlijk onvermijdelijk zijn. Het botert.. De eerste 20 ton boter van een totale hoeveelheid van 25.000 ton, die de Sovjet-Unie aan Tsjecho-Slowakije zal leveren krachtens de wederzijdse handelsovereenkomst, waarover presi dent Gottwald tijdens zijn bezoek aan Moskou deze zomer heeft onderhandeld, is in Praag aangekomen. Verkeer. Een comité van deskundigen van de Europese economische commissie heeft een internationale overeenkomst voor het wegverkeer ontworpen, waar van het doel is het verkeersreglement éénvormig te maken. Het internationaal identiteitsbewijs der motorvoertuigen en het internationaal rijbewijs zouden worden afgeschaft en de nationale be wijzen gestandaardiseerd en door aue landen goedgekeurd worden. Dit ont werp zal tijdens de zomer van 1949 aan een wereldconferentie worden voorge legd. Reus. Een teerling van het lyceum te Tou louse, Pierre Bernard, vormt wat zijn lichaamsbouw betreft een „groot' pr°" bleem. Hij is 12 jaar oud doch meet reeds 1,88 meter en weegt 77 kg- Z'J» snelle groeiproces blijkt nog niet ten einde. In de periode van 7 November toi 11 December j.l. is hij 3 cm langer ge worden.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2