ginds de grijze oudheid heeft Egmond zijn abdij Het testament Visserij- ëöria~) dinsdag 14 DECEMBER 1948 IJ MUIDER COURANT Krijgsrumoer en plunderingen om een Benedictijner „burcht der stilte i in het begin van de achtste eeuw erd aan de voet dei- Egmondse duinen een geloofsverkondiger bejji oven die de Apostel van Kennemerlaud" werd lnoemd. Adelbert \ues zijn naam en hii was uit Engeland gekomen om Hol- I ]an(i te kerstenen. Door zijn voortref felijke levenswandel en zijn prediking heeft hij velen tot het Christendom gebracht. De grote verering die de Kennemers voor hem hadden blijkt uit de bouw van een kerk op zijn graf. Blijkens op gravingen uit het jaar 1920 is komen vast te staan dat deze gebouwd was in een Frankische burcht, omringd door een muur en een gracht. In 922 schonk Karei de Eenvoudige dit kerkfort" in erfelijk leen aan graaf Dirk I, waarmee de machtspositie van de graaf aanzienlijk werd vestevigd, omdat de sterk te van Egmond de militaire sleutel van Kennemerland vormde. De schenking van leze kerk was een belangrijke factor in de orming van de grafelijke macht in Hol land en Egmond heeft dan ook van de grijze oudheid tot lang daarna een sterk natio- „le betekenis gehad. Houten klooster De bouw van de abdij ging samen met de opkomst van de graven in Holland. Dirk I het ter ere van Acielbert; een houten klooster bouwen bij het graf en gaf het de nonnen in gebruik. Deze hadden echter voel last van de nog half-barbaarse West- Vriezen, die in de onmiddellijke nabijheid hun tenten hadden opgeslagen. Dirk II be goot daarom de nonnen door Benedictijner monniken te laten vervangen en hij liet cen stenen gebouw optrekken, waarin de priesters zich geheel aan de theologie en de evangelieverkondiging konden wijden. Hiermee was dus de abdij van Egmond ge- Grafelyke giften De vrome graaf en zijn gemalin begiftig den de abdijbewoners al spoedig met uit strekte landerijen en voorzagen hen tevens van de benodigdheden voor de ere dienst. Eén van de kostbaarste geschenken was een Evangelieboek in Karolingisch schrift, verlucht met sierletters en de af beeldingen van de Evangelisten. Het boek, dat bjj de latere verwoesting van de abdij gered kon worden, wordt thans in de Koninklijke bibliotheek in Den Haag be waard. Ook hun zoon Egbert en diens nazaten waren weldoeners van het klooster. Egbert heeft onder meer de grondslag gelegd van de befaamde boekerij door een schenking van een zestiental handschriften. Evenals andere kloosters uit die tijd heeft ce Egmondse abdij perioden van inzin kingen en verval gekend. Zijn hoogste bloei beleefde het klooster echter onder abt Lubbert II, een telg van de Heren van Egmond, d!e in de nabijheid van de abdij het „Slot op den Hoef" be woonden en tot taak hadden de abdij te beschermen. Er zijn echter ook perioden geweest dat de Heren van Egmond als de ernstigste ver volgers van de monniken werden be schouwd. Lubbert II was hierop dus een gunstige uitzondering. Plunderingen Elementen, die in de opstand tegen Spanje een middel zagen om zich te verrij ken, plunderden onder leiding van Hendrik vanBrederode meermalen de zo rijke abdij. De toenmalige abt werd als gijzelaar met de rovers meegevoerd. De kostbaarheden werden op wagens geladen en uitgedost met kazuifels en kapmantels trokken de ban dieten langs de vesten van Alkmaar, een gebeurtenis, die vooral door de Katholieke geschiedschrijvers met de nodige veront waardiging is beschreven. De graaf van Aremberg zorgde er even wel voor dat de rovers werden achterhaald en hun buit bracht hij naar het klooster terug. Slag op slag Dan volgt al spoedig een tweede ramp: Toen in 1572 Haarlem overging tot de Prins van Oranje, voelden de monniken zich allesbehalve behaaglijk. Wat verwacht werd geschiedde: Niettegenstaande de ver zekering van de prins de abdij te zullen beschermen werd zij volkomen leeggeplun derd en in brand gestoken. Schatten van enorme waarde zijn hierbij verloren ge- IJmuiden Kaarslicht in het Patronaat Sfeerrijke middag voor Veisens huisvrouwen In ademloze stilte hebben een paar honderd leden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Velsen- Umuiden Maandagmiddag geluisterd naar "iej. A. Top uit Amsterdam, die een mo derne Kerstlegende „De vierde wijze uit het Oosten" door Henry van Dijke voor droeg. Voorafgegaan door een gesproken praeludium van mevrouw C. de Boer. Harder in de stemmige kaarsverlichte ruimte van de Patronaatszaal, heeft de be gaafde declamatrice de geschiedenis ver haald van „de vierde wijze", de mens die uit de problematiek van Zarathoestra's levensbeschouwing wordt geroepen tot de naastenliefde en op de lange weg naar zijn Messias de vervulling van het hoogste ge luk vindt. Het was het vertelsel van het ongeloof aan Christus' komst enerzijds en hat sterke vertrouwen in de Heiland als tegenhanger, waaruit dit vertrouwen zege vierend naar voren treedt en „de vierde wijze" het besef geeft, dat de hemel ook en vooral gediend wil worden door een du- "•nde mensenliefde. Daarin lag vervlochten 5 zwakheid van het sterfelijke schepsel, 3t steeds zijn best doet maar altijd weer e weinig opbrengt om het doel te berei- hon, hoewel het resultaat van het ogen schijnlijk mislukte streven een grote over winning blijkt te zijn. De gesluierde stem van Aafje Top heeft •Ut moeilijke, trage verhaal op meesterlijke wijze weten te vertolken, al hadden wij voor dit gegeven soms liever wat meer weemoed in de voordracht gehoord. Ook het scherpe scanderen in het tweede pro gramma-onderdeel: oude en moderne Kerstpoëzie ontnam de verzen enige malen vagelijk de zoetheid hunner bedoeling. Maar aan de andere kant viel er zoveel op recht kunstenaarschap in de declamatie te bewonderen, dat de totaalindruk de Kerst- Meer zeer dicht benaderde. De presidente van de Velsense Huisvrou wenvereniging sloot de middag, die een goede traditie zowel materiëel als gees telijk voortzette. gaan. De landerijen en verdere bezittingen van de abdij werden verdeeld en de mon niken werden, gedoemd tot armoede, aan hun lot overgelaten. Eeuwenlang heeft de ruïne er gelegen, zonder dat men er ooit toe is kunnen ko men de abdij weer op te richten. Pas in 1929 is men begonnen met het inzamelen van de nodige gelden en weer veel later werd de eerste steen gelegd voor de bouw van de tegenwoordige abdij, die op geringe afstand van haar grote voor- gangèr is verrezen. Driehonderd twee en zestig jaar na de verwoesting konden de monniken zich weer aan hun taak wijden. En steeds breidt de nieuwe abdij zich nog uit. De uitbreiclingswerkzaamheden aan de Abdij in Egmond. De Sch. 55 gaat in Zuid-Afrika vissen De motortrawlkotter Sch. 55 van deirede- rij J. J. van der Toorn te Scheveningen wordt voor de verre visserij in Zuid-Afrika in gereedheid gebracht. De romp van het schip wordt op de sleep- helling thans geheel met koperen platen beslagen. De derde Januari zal de kotter de grote reis naar de Zuid-Afrikaanse wa teren beginnen. Het schip vertrekt van Scheveningen. Het zal op eigen kracht naar zijn bestemming varen. Met de schipper E. van Urk bestaat de bemanning uit vijf kop pen en een monteur. In Zuid-Afrika zullen verschillende visserij-methoden worden toegepast en geprobeerd, namelijk de schrobnetvisserij (trawlvlsserïj), zoals die hier wordt uitgeoefend en de Deense vis serij (dit is de snurrevaad of cirkelvisserij). Op zes verschillende manieren zullen proe ven worden genomen onder andere met het vissen op kreeften. Verscheidene soorten netten zullen worden medegenomen, ook de Zweedse netten. Interessante lezing over „Claes Compaen" Geïnspireerd door een Zondagmid dag-wandeling naar en een verblijf „op de werf" te Egmond aan Zee sprak Maandagavond pastoor J. A. J. van Zanten uit deze plaats in het Oud- Ka th. Verenigingsgebouw als invaller voor prof. P. J. Jans niet over „De Catacomben" maar over de berucht geworden zeeschuimer en piraat Claes Compaen (15871660), naar wie één der grootste IJmuider trawlers is ge noemd. De heer W. D. Wiljouw, voorzitter van de Oud-Katholieke Besturenbond en van de afdeling der vereniging O.K.O.F., die gezamenlijk de lezingavond organiseerden, schetste de voorafgegane moeilijkheden, welke door toedoen van pastoor mr. J. W. Key een oplossing hadden gevonden en dankte de spreker voor diens spontane be reidwilligheid de avond doorgang te laten vinden. Pastoor Van Zanten belichtte de jeugd jaren van de later befaamde zeeschuimer, die rijk aan gebeurtenissen waren en die hem reeds vroeg tot schipper maakten. De oorlog, waarin Claes ernstige financiële verliezen leed deed hem zijn „borger- lijekheit" verliezen en zo kwam hij in 1623 met zijn schip „Walta" tot zeeroverij. Z'n eerste prijs was een Egmonder haring buis, welke hij tegen kwitantie (zonder waarde) op de Admiraliteit „buit" maakte. Hij bleek een piraat slim en brutaal, welke met strenge hand zijn volk vogels van diverse pluimage regeerde, doch jegens gevangenen edelmoedig was. Na de avonturen in de Engelse en Ierse vrijplaatsen, belandde hij tenslotte in Salé, de vrijplaats der Barbarijnen in Marokko, waar Hollanders eveneens de scepter zwaaiden. Op aardige wijze vertelde spre ker de ontmoeting met Simon de Danser Jr., die hem eerst uitschudde, doch later zelf het hazenpad koos. Ook het treffen met „Boefje" werd kostelijk weergegeven, nadat deze opdracht had ontvangen Claes' vrouw geld en sieraden te brengen, buit gemaakt op prijsschepen en bemanningen. MARKTBERICHTEN 13 December 1943 Besomminsren. IJM 183 Viking Bank f 19.000; IJM 70 Zee hond f 180. KW 155 f 1740: KW 24 f3410; KW 84 f3829; KW 70 f 1700; IJM 204 f 2600; IJM 272 f 3460: UK 175 UK 7 f330; UK 90 f350; UK 72 f 80; UK 125 f 60. Prijzen. Gr. tong 3,603.15;gr.m. tong 3,85—3,30; lri.m. tong 3,90—3,70; kl. tong I 3,05; kl. tong II 2,50—2,25; torbot I 3,70—3,10, per kg. Tarbot III 128; tarbot IV 124; kl. haai 35, per 50 kg. Onverwachte nederlaag van Waterloo De voetbalclub „Waterloo" heeft het tegen een technisch beter spelend elftal van Zand- voortmeeuwen moeten afleggen. Met 40 won de thuisclub. In de eerste helft gaf Waterloo goed partij en schoten van De Haas en Groot hadden beter lot verdiend. Doel punten ontstonden aan de andere kant. Met 20 ging de rust in. Na de hervatting kwam het technische overwicht der thuisclub beter tot uiting en het spelletje, dat Waterloo hier tegenover stelde was sober. Er werd wel hard gewerkt, maar het plaatsen was zeer slecht. Toen de stand op 30 was gebracht, was Waterloo een geslagen ploeg. De IJmui- denaren stelden hardnekkige pogingen in het werk om de eer te redden. Het opdringen werd de ploeg noodlottig en Zandvoortmeeu- wen maakte een vierde doelpunt. Het tweede elftal verloor met 51 van Haarlem 5. De verdere uitslagen waren: Wa terloo vet.DSS 4 3—2; Waterloo jun. Stormvogels jun. 54; Waterloo adsp. VVB b 2—1. VSV 2 versloeg RCH 2 De belangrijke voetbalwedstrijd voor de bezetting van de bovenste plaats in de reserve tweede klas A van de KNVB werd gespeeld tussen RCH 2 en VSV 2. Evenals de vorige keer behaalde de IJmuidense ploeg een overwinning, thans met 30 en VSV 2 heeft de leiding. De gasten verdienden de zege. In hun elftal waren opgenomen gerou tineerde krachten, als Bouwens, Voet, Schaa- per en Van Eerden. Bij deze kern waren jonge spelers gevoegd, die meewerkten aan een vlot spel. Zwanenburg opende de score uit een voor zet van Sehaaper. Bijna had RCH 2 gelijk gemaakt, maar een schot ging tegen de lat. Van Eerden ving de bal op, gaf hem door naar Sehaaper, die Bouwens in staat stelde de stand op 6—2 te brengen. VSV 2 bleef sterker en nog voor rust maakte Bouwens van een kans gebruik (03). Na de hervat ting hielden de IJmuidenaren het spel te kort en de Racing kon steeds ingrijpen. Daardoor bleven doelpunten uit. D.C.IJ. won de laatste com petitiewedstri j d Voor de Noordhollandse hoofdklasse der damcompetitie speelde het eerste tiental van IJmuiden tegen G.S.Z. uit Hoogkarspel. De DCIJ'ers slaagden er in met 146 te win nen en hierdoor heeft IJmuiden de derde plaats veroverd op de ranglijst met 11 pnt. uit 9 gespeelde wedstrijden. De uitslag luidt: respectievelijk IJmui denHoog Karspel. 1. H. LarosB. J. de Boer 11; 2. B. Dukel J. de Boer 20; 3. C. SuykA. Bizot 20; 4. A. LigthartA. Schaper 20; 5. T. Postma J. Oud 20; 6. G. PostmaN. Jong 02; 7. J. v. StratenJ Groot 11: 8. H. SwierH. v. Zeyer 2—0; 9. J. SmitP. Baas 20; 10. K. MeyerC. Deen 02. Totaal 146 voor IJmuiden. In de afgelopen negen wedstrijden zijn Ligthart en Dukel topscorers geworden door 15 punten te behalen voor D.C.IJ. Nieuwe regeling voor het bedrijfsvoetbal Bestuursleden van negen afdelingen in het westen van het land en de districtsbesturen hebben te Amsterdam besproken de oplos sing van het probleem van het bedrijfsvoet bal. Het ligt in de bedoeling van de KNVB het bedrijfsvoetbal zo te regelen, dat compe tities onder de competentie van de KNVB komen. In een voorlopig rapport, dat ter vergade ring werd voorgelezen, wordt de wenselijk heid geuit, dat in de toekomst spelers van in de KNVB-competitie uitkomende clubs niet meer aan het bedrijfsvoetbal mogen deelnemen. Wensen zij zich te laten over schrijven naar een bedrijfsclub, dan zullen zij rekening moeten houden met een overschrij vingstermijn van twee jaar. Andersom echter kunnen spelers van het bedrijfsvoetbal binnen enkele maanden uit komen voor KNVB-clubs. De door de KNVB ingestelde commissie zal soortgelijke vergaderingen in verschil lende provincies van ons land houden om tenslotte het bondsbestuur een definitief plan te kunnen voorleggen, dat waarschijn lijk reeds de komende zomer in toepassing zal worden gebracht. Velsen kon het niet bolwerken tegen D.C.V. Velsen miste in zijn ontmoeting tegen DCV opnieuw Zuurbier, voor wie Zonneveld inviel. Hoewel deze speler de vorige week als linksachter tegen UVS niet slecht debu teerde, kon hij ditmaal slechts matig bevre diging schenken. Over het geheel speelde Velsen op het zeer moeilijk te bespelen terrein van DCV geen slechte wedstrijd. Alleen ging van het bin- nentrio der voorhoede weinig kracht uit, deels door het goede verdedigende werk van Terlouw, deels ook, doordat de beide Vel sense binnenspelers niet al te best op dreef waren. Velsen begon trouwens niet slecht. Spoedig suisde een vliegend schot van Ni- naber maar juist over de lat en Bakkum schoot later hard tegen de paal. Aan de apdere kant zat de voorhoede van DCV, die heel wat beter speelde dan in de eerste ontmoeting tegen Velsen, niet stil, maar doelman Demmers had er deze middag goed het oog op. Na de rust had DCV door toedoen van Schouten spoedig succes en toen De Hay er een tweede doelpunt aan toevoegde, leek de strijd beslist. Doordat Bakkum hierna echter een strafschop inschoot, kwam er weer span ning. Zelfs kreeg Vendel nog een goede kans op de gelijkmaker, doch hij faalde met schie ten. Even voor het einde stelde Van Schiè de overwinning veilig (3—1). Velsen Prof. dr. J. Tielrooy over „Zuiver Humanisme" Prof. dr. J. Tielrooy, die Zondagmorgen voor het Humanistisch Verbond in de Vel sense Rijks H.B.S. sprak, behandelde de vraag of Christendom en humanisme ver enigbaar zijn en of het wel juist is dat som mige Christenen zich humanist noemen. Spreker ging na wat de betekenis van het begrip humanisme was en thans is. Tijdens de renaissance kwam men tot de ontdekking dat de mens eigenlijk veel on beduidender was dan de kerken altijd ge leerd hadden, aldus prof. Tielrooy. Men ging zijn aandacht richten op de voor christelijke gedachten en humaniora, zo vervolgde spreker, en tevens ging men meer „aards denken"; de philosophische dogmatiek van het Christendom werd min der bestudeerd en de zedenleer trok meer aandacht. Na de pauze besprak prof. Tielrooy voor namelijk de houding van de Vrijzinnig Christelijken. De Christenen stellen God ui het centrum, de humanisten dè mens. De Christenen, aldus spreker, geloven dat de mens door Christus uit de zonde verlost kan worden, de humanisten geloven niet dat de mens in deze zin verlossing nodig heeft. Spreker concludeerde dat déze beide opvattingen onverenigbaar zijn en achtte het van belang deze zaak zo scherp moge lijk te stellen, teneinde „in eigen geest orde te kunnen scheppen, ten dienste van de waarachtigheid". Velsen-Noord WEER EEN HOUTBOOT. Opnieuw is voor Van Gelder Zonen pa pierfabriek een houtboot aangekomen. Het Deense s.s. „Betty Maersk" arriveer de Maandagmorgen vroeg met een lading groot ruim 1000 vadem uit Canada. Naar men vermoedt is dit schip voor het lopende jaar het op één na laatste. Santpoort WANDELAARS EN SNERT. De oudste Nederlandse wandelsportver eniging „De Vierdaagse" uit Den Haag komt Zondag voor haar jaarlijkse reünie naar Santpoort om van daaruit een tocht te maken in de omgeving. Na afloop wordt in café „De Viersprong" te Santpoort een „erwtensoep-fuif" gegeven. RIOLERING IN HAARLEM VOOR SANTPOORTSE FIRMA Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben de aanleg van nevenriolen in de Vondelweg en de Roerdompstraat te Haarlem en de bijkomende werken opge dragen aan de firma A. Dienaar en W. C. v. d. Giessen te Santpoort. Driehuis Crematie L. P. J. de Decker „Het, is mij een droeve plicht om namens de minister van Buitenlandse Zaken uiting te geven aan de gevoelens van waardering voor de manier, waarop de heer De Decker gedurende bijna 40 jaren zijn gaven in dienst heeft gesteld van het land. Hij heeft op zeer bekwame wijze Nederland verte genwoordigd in Stockholm, Riga en Athene". Deze woorden sprak dr. H. R. van Hou ten, chef der directie van de buitenlandse dienst in de aula van het crematorium te Velsen, waarheen het stoffelijk overschot van de heer L. P. J. de Decker, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister met verlof, was gedragen, om te worden verast. Spreker voegde er aan toe, dat het enige dagen geleden Hare Majesteit de Koningin had behaagd een decreet te on dertekenen, waarbij de heer De Decker werd bevorderd tot ambtenaar van de bui tenlandse dienst tweede klasse, een tijding die hem evenwel niet meer bereikte. Nadat onder de klanken van Gounod's Ave Maria de kist was gedaald, bracht de broer van de overledene, de heer L. J. de Decker, dank voor de betoonde belangstel ling. De binnenlandse dienst van het departe ment van Buitenlandse Zaken werd verte genwoordigd door de heer M. Visser, chef der directie. Beverwijk Hoogovenmensen pijnigden hun hersenen Maandagavond vonden onder auspiciën van Hoogovenstaten in het Statenhuis aan de Velserweg weer enige hersengymnas- liekwedstrijden plaats. Met deze wedstrijden werd de eerste ronde besloten en op Maandag 17 Januari zal met de tweede ronde worden begon nen. Ook op deze avond heerste er in het Statenhuis een gezellige sfeer en toen de heren G. P. Zwaneveld en Ph. van Rooy de laatste vraag stelden in de eerste wed strijd tussen een Suomi-combinatie en de Expeditie van Blijenhoeve bleek, zoals de Hoogoven „Mieke" mej. C. de Vries be kend maakte dat de expeditie met een minimaal verschil gewonnen had namelijk met 16—15%. De wedstrijd Bedrijfsbureau W. O. tegen de Bedrijfsorganisatie, werd door de W.O.- mensen met 1710^ glansrijk gewonnen. Vooral de muzikale problemen die mej. F. van Aalst ook deze maal weer aan de vleugel ontlokte, bezorgden de ver liezers nogal wat moeilijkheden. De laatste wedstrijd tussen Watervliet-combinatie en Sala werd door eerstgenoemde met 1714 royaal gewonnen. „Hotac" II wint uitwedstrijd Zaterdagavond speelde in Haarlem voor de tweede klasse van de Nederlandse Ta- feltennïsbond het tweede team van de Hoogoven-Tafeltennisclub „Hotac" de be langrijke uitwedstrijd tegen O.Z.I. Het werd een 73 overwinning voor de Hoog ovenmensen en het ziet er naar uit dat Hotac II een belangrijk woordje gaat mee spreken in het kampioenschap der tweede klasse. De gedetailleerde uitslagen luidden: Bouman-Abbas 01; Knape-Dekker 01; de Bruin-de Loor 10; Knape-Abbas 10; Bouman-Dekker 01; Knape-de Loor 01; de Bruin-Dekker 10; Bou- man-de Loor 01; de Bruin-Abbas 01; de Bruin/Knape-de Loor/Dekker 01. Kerstexpositie van St. Lucasgilde Op 24, 25 en 26 December zal de ama- teurs-schildersvereniging St. Lucasgilde in Beverwijk in het Statenhuis aan de Velserweg een aantal doeken van de leden tentoonstellen. Diploma's Rode Kruis De commandant van het Rode Kruis- corps Beverwijk, dr. J. J. van Gelderen heeft aan de volgende personen een di ploma uitgereikt. Helper bij het Neder landse Rode Kruis de heren: A. Bleijen- daal, D. Steeman en R. Kesen. Helpster certificaat E.H.B.O. de dames A. J. Backer en S. Put. Het diploma voor de dames C. S. van Zutphen-Schelvis, H. M. Kooiman- de Jong en W. C. Engelbertink werd ver lengd. VOORZITTER VAN HET WITTE KRUIS WIL AFTREDEN. De voorzitter van het Witte Kruis de heer C. Dingier Sr., heeft het voornemen geuit om als zodanig af te treden. Besloten is echter, dat de heer Dingier tot de voor jaarsvergadering in functie zal blijven. „JONGE KUNSTENAARS STELLEN ZICH VOOR". Op Donderdag 3 Februari zal Toonkunst in het Luxor-Theater haar derde concert geven onder de titel „Jonge kunstenaars stellen zich voor". FEUILLETON van mevrouw Maquisfen door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 29) Dit huis nu hoorde niet langer meer aan hen, die er in woonden. Het behoorde aan de wet, en wel voor alle doeleinden, die zich van dat ogenblik af voordeden; de dienaren der wet kwamen en gingen en denn hun werk in de kamers, die de familie eens hadden toebehoord; zij ondervroegen iedereen, maakten rapporten en verklarin gen. De meeste van deze verhoren werden afgenomen in de studeerkamer, zodat de familie niets anders overbleef dan de eet kamer waar men alleen om de tafel kon zitten, zodat het was, alsof er voort durend op een maaltijd werd gewacht en de grote salon, waar de kolossale kro nen en de meubels van geel satijn verbor gen waren onder hoezen en stoflakens. HOOFDSTUK XV. In de studeerkamer was hoofdinspecteur McGillivray bezig Magda Brayle te on dervragen. Hij was een grote, forse man met helderblauwe ogen en haar, dat be paald uitdagend van kleur geweest moest zijn, toen hij nog jong was. Het was nu donkerder geworden en hier en daar grijs, maar zijn snor was hetzelfde gebleven. Verder had hij hoge jukbeenderen met een hoogrood kleurtje; zijn neus was kort, zijn woorden nog korter en hij sprak met het accent van de streek, waar hij vandaan kwam de prachtige rollende r's die men in het Zuiden van Engeland kent en de fraaie, ronde klinkers, die een goede vol zin zo uitstekend tot zijn recht laten ko men. Een verlegen jongeman, die geen mond opendeed, zat er bij en stenogra feerde alles wat er gezegd werd Het bleek, dat zijn naam Dowling was overigens was hij een volkomen onbelangrijk per soon, behalve dan dat hij eveneens zij het in ver verwijderd verband de wet diende. Nu zuster McGillivray liet de r's prachtig rollen nu moet u mij eens in uw eigen woorrrden verrrtellen, wat er gebeurrrd is gisteren, ten minste voor zo verrr u het weet, van gistermiddag kwarrt over twee af. Magda zat op een gewone stoel. Zij zat stijf rechtop tegen de rechte rug; haar kraagje, haar mutsje en haar boezelaar even smetteloos en stijf als gewoonlijk, haar gezicht kalm en beheerst, haar stem zakelijk en koel. Ik was in de badkamer, terwijl de deur naar de kamer van mevrouw op een kier stond. Wat deed u daar? Er kwam iets als verbazing in haar toon. Ik was bezig een paar zakdoeken te was sen. Ik hoorde Molly binnenkomen. Ze zei: Hier is een brief, en ik hoorde, hoe mevrouw Maquisten haar terug riep. Hoe? Op zeer boze toon. Ik begreep dade lijk, dat er iets niet in de haak moest zijn en vroeg me juist af, of ik naar binnen zou gaan, toen zij naar mevrouw Hull of juf- frouw King vroeg. Toen Molly vertelde, dat zij alle twee uit waren, vroeg zij naar mijnheer Har land en daarna naar juf frouw Silence. Die twee waren samen gaan lunchen en ze zei, dat wie het eerst thuis kwam, dadelijk bij haar moest komen. Juist, zuster was er enig onder scheid te horen in de manier, waarop zij die namen uitsprak? Dat geloof ik niet. Daar was zij veel te woedend voor. En wie kwam er het eerst? Juffrouw Silence zo wat kwart voor drie. En was u toen nog met uw zakdoeken bezig? Zijn blik rustte vol op haar, maar zij raakte er niet door van haar stuk. Het leek me het beste daar te blijven, waar ik dadelijk naar haar toe kon gaan als ze mij nodig had. Het was heel slecht voor haar om zich op te winden. En de deur stond nog altijd op een kier? Magda zei: Ja. Wel, wel, en wat hoorde u al zo? Magda ging verzitten. Haar harde, ge steven schort kraakte. Kijkt u eens, inspecteur, ik kon niet alles horen en ik kon zeker niet alles ho ren, wat juffrouw Silence zei, omdat zij zacht sprak dat wil zeggen niet in het begin, want ik hoorde haar zeggen: Wat is er, nicht Honoria? En mevrouw zei: Kom, hier, Carey, tamelijk luid, maar daarna begon zij te fluisteren. Wie begon er te fluisteren: mevrouw of juffrouw Silence? Mevrouw Maquisten. Maar het was geen gewoon fluisteren het klonk alsof zij bijna stikte van woede. Ik ben er ook niet zeker van wat ze zei, maar het was iets over bedrogen zijn en juffrouw Carey zei: Maar nicht Honoria toch! en derge lijke dingen, blijkbaar om te trachten haar wat te kalmeren. En het enige wat ik ver volgens duidelijk hoorde, was dat me vrouw Maquisten heel boos zei, dat juf frouw Silence ogenblikkelijk mijnheer Aylwin moest opbellen, want dat hij moest komen en haar testament meebrengen, omdat zij het wilde veranderen. Mijnheer Aylwin is haar notaris, ziet u; en in de verte ook nog familie van haar. Zy heeft al heel wat testamenten gemaakt sinds ik hier ben ze verandert ze telkens weer. En wat zei juffrouw Silence? Zij bleef proberen om haar te beda ren, en dat is juist wat men met mevrouw niet doen moest. Zij heeft haar hele leven lang haar eigen zin kunnen doen en het heeft geen nut om te proberen haar daar van af te brengen dat had ik juffrouw Silence al wel dadelijk kunnen zeggen. Zij maakt de zaak alleen nog maar erger. Ze zei: Bel hem op en zeg, dat hij dadelijk hierheen moet komen met mijn testament het laatste dat ik heb gemaakt. Juffrouw Silence zei: Maar nicht Honoria.en mevrouw Maquisten begon hevig tegen haar te keer te gaan. Ze zei. dat ze bedro gen was en „bedrog was iets, waar zij niet van gediend was en wat zij nooit kon ver geven". McGillivray maakte een vreemd keel geluid, zoals bij Schotten veel voor komt. En was juffrouw Silence degeen, die zij van bedrog beschuldigde? Dat zou ik u onmogelijk kunnen zeg gen. (Wordt vervolgd). Kotter verkocht. De enkele weken geleden naar Scheveningen verkochte mo- torkotter „Nick" IJM 224 behoort thans aan de heer S. Bakker en neemt aan de visserij deel onder dc naam „Avontuur III" en de merken SCH 65. Engelse besommingen. De besommin gen van de trawlers, die de vorige week in Grimsby hebben gelost waren: Eloemen- daal 13.500; Johannes Polderman 24.000 en Oostzee 8000. Twee V.E.M.- trawlers besomden samen 40.000. De Oostzee, die twee achtereenvolgende reizen op Grimsby maakte, is zonder vis te IJmui den aangekomen. De andere boten hebben kolen, ijs en proviand geladen en zijn op nieuw ter visserij vertrokken. Ter trawlvisserij. De Bali (KW 129) heeft de haringteelt beëindigd. Evenals de KW 124 zal het schip de trawlvisserij gaan uitoefenen. Eerste verse lever en kuit. Vorige week is door trawlers en loggers de eer ste verse lever en kuit aangevoerd. Voor de opvarenden komen er nu de extra in komsten, want de opbrengst van de lever en kuit komt uitsluitend de bemanningen ten goede. Vader, moeder en kind. De KW 70 kwam Maandag in IJmuiden binnen met slechts 100 kisten Engelse wal-haring. Hiermee heeft de logger de „walvisserij" beëindigd. Bovendien bemachtigde men een compleet haaien-gezin, bestaande uit vader, moeder en kind. Vacantie hier. De Poolse trawlers Saturn en Polesië zijn in IJmuiden aange komen om de bemanningen de gelegenheid te geven, de Kerstvacantie in Nederland door te brengen. Eén witte raaf. Het komt niet vaak voor, dat er slechts één trawler aan de IJmuidense Maandagmarkt is, maar giste ren was het dan toch zo ver. Slechts de Viking Bank bracht 900 kisten vis aan de afslag. Verder waren er vier trawlloggers en de kotter „Magda". Bof en strop. De twee Urkers UK 202 en UK 60 doen het de laatste weken samen goed. In totaal werd in Breskens 30.000 besomd, maar daar stond tegenover, dat er verscheidene netten vernield werden of verloren gingen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE KLAVERJASSERS OM DE TAFEL. De uitslagen van de wedstrijden om het klaverjas-kampioenschap van Midden- Kennemerland, welke Zaterdag plaats von den luidden: AnimoK.C.IJ. 2 20; De Vriendschap 2De Viersprong 1 02: De Viersprong 2De Vriendschap 1 02; K. C. IJ. 1Allen Present 20: Ruiten Aas 2De Nolle 20; Ruiten Aas 1Schei- wijck 02. Voor de beste prestatie in één wedstrijd gaat Allen Present nog steeds aan de kop met 6916 winstpunten. Ex-N.S.B. burgemeester van Krommenie krijgt 18 jaar De Bijzondere Raad van Cassatie deed uitspraak in de zaak tegen de voormalige N.S.B.-burgemeester van Krommenie, A. G. J. uit Maartensdijk, die in beroep was gegaan van het vonnis van het Amster damse Bijzondere Hof, dat hem tot 15 jaar gevangenisstraf had veroordeeld. De Raad legde hem een gevangenisstraf van 18 jaar met aftrek op. J., die reeds in de eerste wereldoorlog in het Duitse leger vocht, trad in 1933 toe tot de N.S.B. In 1942 werd hij burgemeester van Kromme nie. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 13 December: IJM 54 Limburgia, rederij Hollandia, met vis, vertrokken op 30 November. IJM 6 Norma Maria, rederij S. J. Groen, met vis, vertrokken op 30 November. Haringdrijfnetvisserij Binnen op 13 December: KW 144 met 60 kantjes. HOOGWATERTIJDEN 14 December: 2.04 en 2.18. 15 December: 2.42 en 2.56 Agenda voor Veisen en IJmuiden DINSDAG 14 DECEMBER Thalia, 8 uur: Merijntje Gijzens jeugd. Rex, 8 uur: Anna Karenina. Patronaatsge bouw: Algemene vergadering van de fede ratie Oorlogsgetroffenen. WOENSDAG 15 DECEMBER Bioscopen als gisteren. Spreekuur Wet houder van Onderwijs van 4-5 uur.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3