s. v. d. Berg Washington: „De gevolgen van de Nederlandse stap zijn niet te overzien" Kort en Bondig n.v. Oosterduinweg 33 telefoon 5454 Dr. A. J. Thiel Bruyel Luidsprekers Haarlems Matrassenhuis Twee nette meisjes, IJSREVUE PHILISHAVE DINSDAG 14 DECEMBER 1948 JJMUIDER COURANT Ontwikkeling in Indonesië veroorzaakt grote teleurstelling in Amerika Naar de correspondent van ANP-Aneta te Washington verneemt, hebben hoge functionarissen van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken de Ne derlandse verklaring over de instelling van een federale interimregering voor In donesië zonder de republiek in studie ge nomen. Alvorens deze studie is voltooid en de inzichten van het departement vaste vorm hebben aangenomen, zijn de functio narissen niet bereid om zich over de Ame rikaanse reactie op het Nederlandse com muniqué uit te laten. De functionarissen wilden de correspon dent van ANP-Aneta slechts meedelen, dat er naar hun mening een zeer belang rijke en ernstige stap was gezet, waarvan de gevolgen nog niet kunnen worden voorzien. Het is echter duidelijk, dat men in Amerikaanse regeringskringen de ont wikkeling als een ongunstige beschouwt, daar men verwacht dat zij zal leiden tot een verdeling van Indonesië, die gevolgd kan worden door toegenomen infiltratie en geweld. Voorts is men ten departemente teleurgesteld, dat de Amerikaanse pogin gen om een oplossing gemakkelijker te maken, zonder succes gebleven zijn. In Amerikaanse regeringskringen was men van mening, dat de laatste voorstel len van Cochran een voldoend brede basis vormden, waarop de tegengestelde ge zichtspunten van de Nederlanders en de republikeinen met elkaar in overeenstem ming konden worden gebracht. De voor lopige aanvaarding van Cochran's voor stellen door beide partijen als een basis voor besprekingen werd in Washington als een voldoende aanwijzing beschouwd dat een overeenkomst niet onbereikbaar was, hoewel beide partijen aanzienlijk voorbehoud maakten en het republikeinse voorbehoud wezenlijker was dan het Ne derlandse. Intussen heeft het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken ook een afschrift van de republikeinse nota aan de Commissie van Goede Diensten ontvangen, waarin de republikeinse versie van het afbreken der besprekingen wordt gegeven. De correspondent van ANP-Aneta ver neemt dat deze nota, die aanzienlijk ver schilt van het Nederlandse communiqué wat betreft de interpretatie der feiten, hoe wel de feiten zelf overeenstemming, ook in studie genomen is. De republikeinse autoriteiten te Washing ton hebben reeds bekendheid gegeven aan hun verwachting, dat de republiek de zaak opnieuw voor de Veiligheidsraad zal bren gen, wat te Washington zeer waarschijn lijk wordt geacht Amerikaanse persstemmen. beurt, betreft een heel continent". De New York Times is echter van me ning, dat „alle gezichtspunten, die tot overeenstemming kunnen leiden zeker nog niet beproefd zijn". Tot besluit van zijn artikel herinnert het blad aan de Renville-overeenkomst, die gesloten is onder auspiciën van de Veilig heidsraad, „terwijl de Nederlanders uni lateraal beslissen, dat zij haar niet kunnen toepassen". Het Amerikaanse blad „Washington Star", dat eveneens een hoofdartikel aan deze zaak wijdt, acht de huidige ontwik keling teleurstellend en schrijft, dat de Nederlandse missie»blijkbaar besloten was alle mogelijke concessies te doen om een duurzame overeenkomst te bereiken, ter wijl men hoopte, dat de gedeeltelijke be dwinging van de communistische opstand de positie van de meer gematigde republi keinse leiders versterkt had. „De onderhandelingen hebben echter getoond, dat beide partijen zo ver uiteen staan, dat zij niet op dezelfde basis kun nen samenkomen. Het beste dat men voor de nabije toekomst kan hopen, is dat nieu we vijandelijkheden kunnen worden ver meden", aldus het blad. C. v. G. D. naar Djokja. Binnenkort zal de Commissie van Goede Diensten naar Djokja gaan voor bespre kingen. Voorlopig is Cochran, het Ameri kaanse lid, derwaarts vertrokken om het verblijf der Commissie aldaar voor te bereiden. De New York Times over Indonesië en de UNO „De Veiligheidsraad moet niet werkeloos toezien" In een hoofdartikel veroordeelt de „New York Times" het besluit van de Neder landse regering qm de onderhandelingen met de republiek af te breken. Het blad acht het de plicht van de Veiligheidsraad om met de bestudering van dit probleem voort te gaan, daar „wat in Indonesië ge- Weer gebakken aardappelen in restaurants Horecabedrijven krijgen groter vettoewijzing De verbeteringen in de voedselvoorzie ning maken het mogelijk de reeks beper kende voorschriften voor Horecabedrijven te herzien, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. De toewijzingen voedingsvetten voor maaltijdverstrekkende bedrijven worden met 50 pet. verhoogd, waardoor het overbo dig wordt vast te houden aan het verbod tot verwerking of servering van voedingsvetten buiten de hoofdgang, welk voorschrift dan ook zal worden ingetrokken, zodat bijvoor beeld gebakken aardappelen weer op het menu zullen verschijnen. Ook de hoeveelheid voedingsvetten, welke bij het ontbijt mag worden verstrekt, zal worden verruimd. Van de herziening der be schikking, welke dezer dagen gepubliceerd wordt in de Nederlandse Staatscourant, zal de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening tevens gebruik maken, om ook de verwerking van bedrijfsoverschotten vlees buiten de hoofdgang wat gemakkelijk te maken en voorts bepalingen, welke door opheffing van distributiemaatregelen geen zin meer hebben, te laten vervallen. De vleesloze dagen, Dinsdag en Vrijdag, b 1 ij v en behoudens een kleine tegemoet koming aan volksrestaurants ten aanzien van het gebruik van nier- en soortgelijke producten volledig gehand- h a a f d, evenals de voorschriften over de omvang van de porties vlees. K.P.M.-schip te water gelaten In Schiedam is Zaterdagmiddag de nieuwe K.P.M.'er „Baud", een motorschip met een draagvermogen van 4050 ton te water ge laten. De geschiedenis van dit schip is zeer merkwaardig. Reeds in December 1939 werd aan Moele's Scheepswerven en Ma chinefabriek te Bolnes opdracht tot de bouw verstrekt. In de oorlogsjaren werd het schip onder dwang van de bezetter voltooid, zij het in een zeer vertraagd tempo. In Sep tember 1944 kon men niet verhinderen dat het door de Duitse „Wehrmacht" werd weg gesleept en ter hoogte van Maassluis met nog enkele andere schepen tot zinken werd gebracht om de Nieuwe Waterweg af te sluiten, een afsluiting, die nooit geheel is gelukt. Na de bevrijding is het wrak gelicht en een deel van het materiaal kon nog voor het thans te water gelaten casco worden gebruikt. Het schip is genoemd naar Jean Chrétien Baud, geboren 14 October 1789, die be schouwd kan worden als een der grond leggers van de werf WiltonFijenoord. Het m.s. „Baud" is een van de twee zus terschepen van het type „Reyniersz", die op deze werf in aanbouw zijn voor de Konink lijke Paketvaart Maatschappij. Het andere, de „Camphuys", werd op 17 September te water gelaten en nadert reeds de vol tooiing. De hoofdafmetingen van deze schepen zijn: lengte tussen de loodlijnen 106 m, breedte 16.15 m, holte in de zijde tot boven dek 7.80 m en diepgang 6.15 m. De „Baud" is ingericht voor het vervoer van een zeer groot aantal dekpassagiers en 85 hutpassagiers. De voortstuwing geschiedt door een enkelwerkende viertact Hawthorn Leslie achtcylinder Dieselmotor, met een vermogen van 3000 pk, die een snelheid van 13.5 knoop waarborgt. De Amerikaanse pers houdt zich druk bezig met het afbreken der Nederlands Indonesische onderhandelingen. De New York Times schrijft in een hoofdartikel onder de titel: „Indonesië en de Verenigde Volken" onder meer: „Het communiqué van de Nederlandse regering bergt voor de toekomst onheilspellende mogelijkheden in zich, die door de Veiligheidsraad niet langer kunnen worden genegeerd. Nadat door de Veiligheidsraad een halt was toe geroepen aan de politiële actie en door dit lichaam de Commissie voor Goede Diensten was ingesteld, had daarmede de Veilig heidsraad een verantwoordelijkheid op zich genomen, die hij nog altijd draagt." Volgens dit blad wordt nu van Nederlandse zijde verklaard, dat het Indonesische probleem een interne Nederlandse kwestie is, die bui ten de bemoeienis van de Veiligheidsraad zou vallen, doch, zegt het blad, op het ogen blik is het nog meer dan ten tijde van de debatten in de Veiligheidsraad gedurend< 1947 een feit, dat de onrust in Indonesië een bedreiging vormt van de vrede, spe ciaal „daar de communistische opstand in de republiek nog niet is bedwongen en er in Azië een grote spanning heerst nu de communistische legers Nanking naderen. Wat in Indonesië geschiedt, raakt een heel werelddeel." Het artikel vervolgt, dat de Veiligheids raad een onderzoek moet instellen naar de reden, waarom de besprekingen zijn vastge lopen en beweert „dat alle middelen om een overeenstemming te bereiken nog niet zijn uitgeput." Het blad acht het geen geheim, dat er in de boezem van het Nederlandse kabinet verschil van mening heerst over de vraag, wat ten opzichte van het Indonesische vraagstuk de meest juiste politiek is, en dat er in Nederland een sterke, en thans klaarblijkelijk de boventoon voerende groep bestaat, die blijkbaar van mening is dat aan de republiek een overeenkomst kan worden opgelegd, zonder tussenkomst of toezicht van de Verenigde Volken. De New York Times vergelijkt deze houding met de opvatting van de republiek, die de UNO de rol toedenkt van bemiddelaar en uitein delijk die van arbiter en zegt daarvan: „deze laatste opvatting lijkt ons in overeen stemming met de beginselen van het Hand vest der Verenigde Volken". Het artikel besluit als volgt: „Het lijkt ons toe, dat de Veiligheidsraad verplicht is, meer te doen dan werkeloos toezien, als een der partijen in de Renville- overeenkomst (de Nederlanders) eenzijdig bepaalt, dat de raad met deze aangelegen heid geen bemoeienis heeft." SCHEEPVAART K. H. L. Westland, 12 Dec. te A'dam. AFRIKA LIJNEN. Boschfontein, 11 Dec. te Mombassa. Lekkerkerk, 12 Dec. te Genua van Antwerpen. Nordkyn, 12 Dec. te Amster dam aangekomen. Oranjefontein, 12 Dec. te Antwerpen van Amstedam. Stad Leiden, 12 Dec. te Hamburg van Rotterdam. Jaarstroom, 12 Dec. te Le Havre van Dakar. Meliskerk, 12 Dec. te Le Havre van Dakar. MIJ. NEDERLAND. Amstelstad. 11 Dec. van Londen naar Indië. Raki, 12 Dec. te Bremen. Riouw, 10 Dec. te Newport News v. New York. K. N. S. M. Ariadne, 11 Dec. van Cata nia naar Palermo. Atlas, 11 Dec. van Gothen burg naar Amsterdam. Draco, 12 Dec. te Gdynia van Rostock naar Amsterdam. Euterpe, 12 Dec. van Gibraltar naar Tarra gona. Gordias, 12 Dec. te Le Havre van Lissabon naar Antwerpen. Hercules, 12 Dec. van Dublin naar Amsterdam. Luna, 12 Dec. te Calamata van Candia naar Djidjelli. Maas, 11 Dec. Gibraltar gepasseerd (Rotterdam Byrouth). Mabella, 11 Dec. van Amsterdam naar Antwerpen. Midas, 12 Dec. St. Cathe rines gepasseerd (BordeauxAmsterdam). Niobe, 11 Dec. te Kotka van Helsingfors n. Amsterdam. Odysseus, 12 Dec. Dungeness gepasseerd (RotterdamGibraltar). Orion, 11 Dec. van Istanbul naar Sfax. Ornen, 11 Dec. van Amsterdam naar Kopenhagen. Prins Willem, 2, 12 Dec. te Hamburg naar Amsterdam. Roelf, 12 Dec. Holtenau gepass. (AmsterdamKopenhagen). Strabo, 12 Dec. Dungeness gepasseerd (AmsterdamBilbao). Titus, 12 Dec. van Istanbul naar Constanza. Venus. 11 Dec. Ouessant gepasseerd (Rotter damLagos) Grote vaart. Aldebaran, RotterdamKeywest v.o. pass. 11 Dec. Bishop Rock. Algorab, 12 Dec. van Ras Tanura te Kuweit. Alphard, Rotterdam Port Alegre 11 Dec. te Rio de Janeiro. Am- stelkerk, 11 Dec. van Lagos naar Port Har- court. Andijk, 12 Dec. van Vera Cruz naar Brownsville. Blijdendijk, 12 Dec. van Rotter dam te New York verwacht. Castor, 11 Dec. van Maracaibo naar Puerto Cabello. Cistula (t), SingaporeMelbourne pass. 12 Dec. Straat Soenda. Dordrecht (t), 12 Dec. van Constanza naar Finland. Edam, 11 Dec. van Baltimore naar Albany. Erinna (t), 12 Dec. van Tarakan te Poeloe Samboe. Esso, Rot terdam (t), Havre—Perz. Golf pass. 12 Dec. Gibraltar. Gadila, Port de BoucPort Said Abadan. pass. 12 Dec. Sardinië. Groote Beer. 11 Dec. van Soerabaja naar Batavia. Hecuba. 12 Dec. v. New Orleans naar Puerto Cabello. Kota Agoeng, 11 Dec. van Pangkal Penang naar Singapore. Laurenskerk; 12 Dec. van Vizagapatan te Madras. Leerdam, Rotter damPhiladelphia 12 Dec. van Antwerpen. Lemsterkerk, 12 Dec. van Bahrein naar Ras Tanura. Marpessa (t), 10 Dec. van Manonal naar Berre. Meliskerk, DakarLe Havre pass. 11 Dec. Ouessant. Mentor, 12 Dec. van Leixoes te Gibraltar. Merwede, 11 Dec. van Kaapstad naar East Londen. Muid,erkerk, 11 Dec. van Lobito naar Novoredondo. Ossen- drecht, Rotterdam—Cardiff pass. 12 Dec. Dungeness. Ovula (t), 12 Dec. geankerd op Palembangrivier. Papendrecht,Rotterdam— Abadan pass. 12 Dec. Malta. Pericles, 12 Dec. van Corral naar Antofagasta. Pr. Willem 3, MontrealAntwerpen 12 Dec. 1000 mijl van Lands End. Raki, 12 Dec. van Amsterdam te Brem^rshaven. Riouw, 12 Dec. van Newport News naar Mobile. Rotti, 12 Dec. van Bahrein bij Abadan ten anker. Salando, Gdynia— Savona pass. 12 Dec. Casquets. Slamat. 11 Dec. van Makassar naar Banjoewangi. Stad Leiden, 11 Dec. van Rotterdam te Hamburg. Tankhaven 3, 12 Dec. van Pladjoe naar Sin gapore. Tarakan. 11 Dec. van Batavia te Cheribon. Telamon, 12 Dec. van Aruba naar Maracaibo. Tjikampek, 12 Dec. van Yoko hama te Hongkong. Venus, Rotterdam Gibraltar pass. 11 Dec. Ouessant. Weltevre den, 11 Dec. van Soerabaja naar Batavia. Westerdam, RotterdamNew York 11 Dec. v. Antwerpen. Wickenburgh, CasablancaLon den pass. 12 Dec. Casquets. Zwijndrecht, 12 Dec. van Lulea te Emden. Alamak, 11 Dec. van Rotterdam naar Hamburg. Algenib, 13 Dec. van Hamburg te Rotterdam. Garoet. RotterdamBatavia pass. 11 Dec. 2 uur Point de Galle. Kertosono, RotterdamJava 12 Dec. te Penang. Salatiga. JavaNew York pass. 12 Dec. Point de Galle. Sibajak, Java Rotterdam 13 Dec. Kaap Guardafui. Volen- dam, RotterdamAustralië pass. 13 Dec. 4 u. Ouessant. Zeeman, RotterdamJava 12 Dec. 3 uur van Suez. Pr. Alexander, 11 Dec. van Rotterdam naar St. John. Pr. Maurits, 12 Dec. van Antwerpen te Rotterdam. Pr. Willem v.h. Oranje. 13 Dec. van Harlingen te Rotter dam. Pr. Willem 2, 11 Dec. van Rotterdam n. Hamburg. Waterman, RotterdamBatavia 12 Dec. 20 uur van Suez. Aldegonda (t), 7 Dec. van Poeloe Samboe naar Bangkok. Alphacca, 12 Dec. te Dublin 13 Dec. vandaar naar Am sterdam. Alkadi. RotterdamPorte Alegre 11 Dec. van San Francisco do Sul. Kongsborg. Rotterdam—Calcutta 11 Dec. van Marseille. Langlee Scott. JapanRotterdam 11 Dec. te Marseille. Noordwijk, VelsenGdynia 12 Dec. te Kiel. Tabian, AmsterdamJava pass. 10 Dec. Sokotra. Tasman, 9 Dec. van Hongkong naar Singapore. Tjimenteng, 12 Dec. van Tarakan naar Hongkong. Tjisadane. 9 Dec. van Singapore te Makassar. Rondo, 10 Dec. v. Houston te Soerabaja. Van't Hoff, 10 Dec. v. Balikpapan naar Tarakan. Wickenburgh, 13 Dec. van Casablanca te Londen verwacht. Kleine vaart. Bernisse, 13 Dec. van Saltor n. Nykoping. Echo, RotterdamBelfast pass. 12 Dec. Li zard. Elisabeth (Vermaas) 11 Dec. van Kiel te Goole. Escaut, 12 Dec. van Rouen naar Manchester. Evertsen, 12 Dec. van Rotterdam te Hamburg. Franka, 12 Dec. van Plymouth naar Londen. Frejo, 12 Dec. van Par naar Runcorn. Frisia, 12 Dec. van Pauillac te Petit Couronne. Hagno, Rotterdam—Dublin pass. 12 Dec. Lizard. Helvetia, 13 Dec. van Duin kerken te Antwerpen. Horizon, 12 Dec. van Oscarshamn te Rotterdam. Import, 11 Dec. v. Antwerpen naar Lissabon. Ingeborg, 12 Dec. van Rotterdam te Hull. Maartje, 11 Dec. van Garston te Westport. Marcella, 12 Dec. van Port Jerome naar Ambes. Matthew, 12 Dec. van Port Jerome naar Le Havre. Mavstar, 13 Dec. van Hamburg te Antwerpen. Mies, 12 Dec. van Rotterdam te Zierikzee. Monica, 12 Dec. van Londen te Rouen. Mulan, 12 Dec. v. Middlesbro te Calais. Nijenburgh, 12 Dec. te Kingslynn. Oise, 12 Dec. te Amsterdam. Palma, 11 Dec. van Kopenhagen naar Kalmar. Prima, 11 Dec. van Bordeaux naar Saffi. Rapid, 12 Dec. te Hamburg. Seine, 11 Dec. v. Parijs naar Rotterdam. Servus, 12 Dec. van Liibeck te Middlesbro. Speedwell, Faroer Genua, 10 Dec. van Gibraltar. Strijpe, 12 Dec. van Rotterdam te Antwerpen. Tyro, Rotter damDrogheda pass. 11 Dec. Lizard. Unie, 10 Dec. van Aden naar Bahrein. Walenburgh, 11 Dec. van Havre naar Bordeaux. Wilja, 13 Dec. van Willemstad naar Leith. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 13 December: Mobydick van Goole. Borthwick van Blyth. Dotterell van Liverpool. Miobe van Caen. Deo Duce van Kopenhagen. Rother van Goole. Elysian Coast van Newcastle. Delfinus van Stavanger. Sumatra van Plymouth. Midas van Bordeaux. Patria van HuU. Starforss v. Goole. Sakko van Archangel. Vertrokken 13 December: Svea n. Malmö. Arbo naar Delfzijl. Portwick naar Antwer pen. Sedas naar Rotterdam. Elysian Coast n. Rotterdam. BUITENLAND Tanks voor politie. Volgens een bekend making van het radiostation in Noord-West- Duitsland zijn Sovjet-pantserwagens voor oefenings-doeleinden uitgeleend aan de Duitse politie in de Sovjet-zóne. Besprekingen in Palestina. De stafchef van de UNO, brigade-generaal William Riley, is Maandag met de onderhandelingen over een wapenstilstand in Palestina begonnen. Hij had een onderhoud met de Egyptische vertegenwoordiger te Gaza. Transjordanië en Palestina. Beide hui zen van het parlement van Transjordanië hebben eenstemmig een kabinetsbesluit goed gekeurd om Arabisch Palestina en Transjor danië te verenigen onder de souvereiniteit vèn koning Abdoellah. BINNENLAND Inbrekers hebben kans gezien uit een woning aan de Magnoliastraat te 'sGraven- hage juwelen te ontvreemden voor een waarde van f 10.000. De bewoners waren niet thuis. De Nederlandse Auto-Car Onderneming (N.A.C.O.) bestaat op 7 Januari 25 jaar. De directie recipieert op die dag in „De Rusten de Jager" te Heiloo. Het eerste schip mei levensmiddelen en kleding, verzameld door de Nederlandse Katholieke jeugd voor de Rijnlandse jeugd, is in Keulen aan fle kerkelijke autoriteiten overgedragen. Twee andere schepen zullen volgen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren ver zoekt kleine dieren, die men voor de con sumptie met Kerstmis heeft bestemd, op humane wijze door erkende poeliers of op abattoirs te laten doden. De advocaat-fiscaal bij de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden eiste tegen de 56-jarige uitvoer der-aannemer S. te Appingedam levens lange gevangenisstraf. Hij heeft zich in de bezettingstijd schuldig gemaakt aan arresta ties, huiszoekingen en mishandelingen in Appingedam en omgeving. Prof. mr. dr. J. Barents, benoemd tot gewoon hoogleraar in de wetenschap der politiek aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam de zevende faculteit heeft Maandagmiddag zijn ambt aanvaard met 't uitspreken van een rede in de aula der universiteit. In Katwijk is een A.R. kiesvereniging opgericht, waarbij zich gereformeerden, on derhoudende art. 31 K.O. hebben aangeslo ten, die zich niet kunnen verenigen met de door de A.R. partij gevoerde politiek. Met ingang van 1 Januari 1949 zal het mogelijk zijn, door tussenkomst van de post kantoren, abonnementen te bestellen op nieuwsbladen en tijdschriften, die in België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Marokko (met uitzondering van de Spaanse zóne), Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland verschijnen. Door de beperkte laadruimte in de vlieg tuigen kan de omvangrijke Kerst- en Nieuw- jaarspost voor Indonesië slechts geleidelijk worden vervoerd. P.T.T. raadt het publiek dringend aarf de Kerst- en Nieuwjaarscor respondentie reeds thans ter post te bezorgen. HAARLEM EN OMGEVING De musicoloog Casper Höweler houdt Woensdagavond in het gebouw van de Vrij zinnig Hervormden in de Jacobstraat een met gramofoonplaten geïllustreerde lezing over Negro-spirituals voor de vereniging voor muzikale ontwikkeling der schooljeugd. De Ver. van Vrouwen met Academische Opleiding, de Ver. voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap en de Plaatselijke Raad van de Nationale Vrouwenraad te Haarlem, organiseren een bijeenkomst op Donderdagavond 16 December in restaurant Brinkmann». Hier zal spreken Jkvr. C. M. van Asch van Wijck, Int. voorzitster van de Y. W. C. A. (Christen Jonge Vrouwen Federatie) over „De vrouw in de Kerk 1948". De Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal houdt de Kerstwijdingsdienst op Vrijdag 24 December in de kerk. Voorganger zal zijn haar oud-predikant ds. J. C. van Dijk. "„Hoe zalig wie1 de jongenskiel nog om de schouders glijdt' dichtte onze grote Hil- debrand. Maar moeders vinden het niet zó „zalig" om elke week weer op die jongenskielen te staan boenen! En waarom zouden ze ook, als Wassery RHEE daar zijn mannetjes (en vrouwtjes) voor heeft. Even een telefoontje enwij komen ook gaarne bij U die „jon genskielen" halen! WASSERIJ Blekcrsvaartweg 55 Heemstede. Tel. 28201. Chem. Wasserij en Ververij ALKMAAR Tel. 4011 (3 lijnen) Onze bekende prima af levering thans binnen 5 dagen. Filiaal IJmuiden: BEGRAAF UZELF NIET onder HwADMINISTRATIE-zorgeH1. Wij belasten ons ermee Accountantskantoor S. Oudhuizen LEEUWERIKLAAN 30 IJmuiden-Oost. Tel. 5757 l voor DINSDAG 14 DECEMBER. Kennemer-Theater, 7 en 9.15 uur: Fort Apache. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Go West. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: De beste jaren van ons leven. Heden nam God tot Zich in Zijn heerlijkheid onze ge liefde Vriend en Leidsman van de Schoolgemeenschap Dr. lOHANNES VAN DER ELST Rector van het Christelijk Lyceum te Haarlem van 1930 tot heden- „Gij zijt bij mij." Psalm 23:4. Bestuur, Conrectoren, Leraren, Beambten en Leerlingen van het Christelijk Lyceum te Haarlem. Haarlem, 13 December 1948. Met grote droefheid ge ven wij U kennis van het overlijden, na een kort en geduldig gedragen lij den. voorzien van de laat ste H.H. Sacramenten der Stervenden, van onze lieve Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder JOHANNA LIDUï'NA KUIL echtgenote van Theodorus Bern. v. Zwieten, in de ouderdom van 57 jaar. Santpoort, Vinkenbaan 28: Th. B. van Zwieten Bussum: R. van Loon-van Zwieten Cheribon: L. van Loon Driehuis: A. Heideman-v. Zwieten A. Heideman J. van Zwieten E. van Zwieten-Zandvoort Alkmaar: W. de Vries-van Zwieten P. de Vries De Uitvaartdienst zal ge houden worden in de R.K. Kerk van Driehuis op Donderdag a.s. om 9.30 u. waarna de teraardebestel ling zal plaats vinden al daar. De overledene ligt opgebaard in het Diaco- nessenhuis aan de Haze- paterslaan te Haarlem. Rozenkrans bidden Woens dagavond ais. om 8.30 uur in de R.-K. Kerk van Driehuis alwaar de over ledene dan zal zijn opge baard. De Heer en Mevrouw DE CLERCQ-VAN LENNEP geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter WILHELMINA Santpoort, 12 Dec. 1948. Middenduinerweg 71. oogarts Deze week GEEN SPREEKUUR Velleman Koopt! alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen. Tel. 14637 Zijlstraat 62 NET KOSTHUIS aangebo den. Evertsenstr. 15, IJm.-O. Bij mijn vertrek op 11 Dec. 1948 naar Nieuw Zeeland groet ik al mijn Vrienden en Kennissen. A. H. KRUIT. S.s. Volendam. Ondertrouwd: M. BRUISSCHAART en JANNY HOOS 14 Dec. 1948. Huwelijksvoltrekking 30 Dec. 1948 te Velsen. Piet Heinstraat 80» IJm.-O. Evertsenstr. 29, IJm.-O. Bouwkundige zoekt Compagnon of fin. deelname als mede werkend vennoot in gezond aannemersbedrijf. Brieven no. 2237. Op 28 December hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders A. ALAND en J. ALAND-BARVOETS hun 30 jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dank bare kinderen en kleinkin deren. IJmuiden, 14 December 1948. Planciusstraat 49. Analyst Gevraagd: een analyst met enkele jaren praktijk, door fabriek in Noord-Holland. Uitvoerige sollicitaties on. der no. 2225. GEMEENTE VELSEN Onteigening voor de Wederopbouw Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat het voornemen bestaat, ten behoeve van het herbouw plan dezer gemeente, over te gaan tot onteigening van enige percelen en perceelsgedeelten te Nieuw-IJmuiden, ten name van de gemeente Velsen. In verband hiermede zullen van heden af tot 23 December 1948, ter gemeentesecretarie (IVe afdeling) voor een ieder kosteloos ter inzage liggen, de volgende stukken: le. een kaart, waarop de te onteigenen percelen en per ceelsgedeelten nader zijn aangeduid; 2. een lijst, waarop de te onteigenen percelen en perceels gedeelten met grondnummers zijn aangegeven. Op Donderdag, 23 December 1948, des voormiddags tien uur, zal ten gemeentehuize alhier, zitting worden gehouden door een commissie, welke is aangesteld door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw, ten einde eventuele bezwaren tegen deze onteigening aan te horen. Alle belanghebbenden kunnen tot uiterlijk twee dagen vóór deze zitting ook schriftelijk hun bezwaren indienen bij het Bureau Onteigening en Toewijzing van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Frans Halsplein 4 te Haarlem. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan de eigenaren van de percelen, welke in dit onteigeningsplan zijn opgeno men, een persoonlijke kennisgeving van de voorgenomen onteigening is gezonden. VELSEN, 13 December 1948. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de Burgemeester, M. M. KWINT, de Secretaris, VEENSTRA. UW MATRASSEN TE DUN OF VERSLETEN? Laat U het ons even weten' Bijvullen en vernieuwen met Javakapok In één dag retour. H. DE GRAAFF - GROTE HOUTSTRAAT 103 - TEL. 11485 Flinke MEISJES en VROUWEN gevraagd voor alle afdelingen. Reisgeld wordt vergoed. Wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaalsestraatweg 17, Santpoort-Station. boven 18 j. (vriendinnen of zusters) gevr. als h. i. d. h. bij buurgezinmen in Bloemendaal. Werkster aanw. Aanmelden: Otto, Hoge Duin en Daalseweg 19. Te koop gevr.: prima STOF ZUIGER, Brieven met prijs opgave en merk L 2987 bur. van dit blad. Te koop aangeb. nieuw wol len VLOERKLEED en com plete wieg. v. d. Poelstraat 11, Velsen-Noord. IN ALLE TINTEN - ZELFS LICHTBLOND - NATUUR GELIJK HOFFMANN MIDDENWEG 26 - TEL. 22202 - HAARLEM-N. KALKOENEN te koop. Duinlustparkweg 56 R. Sant poort. Tel. 8307. Te koop: KEUKENMUUR- KAST, 1. gasmeterkastje, glazen deur en enige schuur- ramen. Zeeweg 302, Driehuis Te koop: HUISKAMER- AMEUBL. Fr. Naereboutstr. 28, 's avonds na 6 uur. Aangeb. EYSINK MOTOR RIJWIEL 175 c.c. rijklaar, geh. compl. Teg. elk aann. bod. Dorpstraat 1032, Assen delft. iaatva/vimsm U atU/istvxn. DE OPENBARE SéANCE te geven door mevr. StevensTaurus op Woensdag a.s, getest psychometriste-helderziend medium GAAT NIET DOOR wegens familie-omstandigheden. Privé-consult dagelijks 29 uur Frans Naereboutstraat 4 E. Apollohal Met LEVASIER's TOURS Zaterdag 18 December en Zondag 19 December naar de IJsrevue in Amsterdam. De laatste voorstellingen. Ver trek 6.30 uur. Kaarten f 5 p. p. Bespreekt tijdig uw plaat sen bij: LEVASIER. Neptunusstraat 33 rood, tel. 4650. MENTINK, Driehuizerkerk- weg 103, tel. 4250 en VAN OPIJNEX, Oosterduin- plein 76. Droogscheerapparaten ZIJLSTRAAT 87 Tel. 11110 Haarlem, Hoepelrok en Pruiken- tooi behoren tot het verleden Moor de wals Is gebleven- De wals, towel als de meest moderne dans leert U op onze GEZELLIGE CLUBS jmm Nieuwe lessen Jan. a.s. Inschrijving vanai heden dagelijks. DANSSCHOOL - KWEKKEBQOM HA API FM TEL. 13525 jl

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4