IJmuider Courant Haarlems Dagblad Djokja: „Arbitrage is nog de enige oplossingsmogelijkheid" Industriële organisaties der Benelux-landen stimuleren de economische unie 63e Jaargang No. 19119 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Donderdag 16 December 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©ptctijte tfeartenraitjr €oursnt (ïnno Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem es- Nederlands standpunt ten aanzien van de interim-regering blijft gehandhaafd Soemitro's verklaringen 8p losse schroeven tiet vleugje optimisme in Amerikaanse pl0]0matieke kringen over de regeling van t Nederlands-Indonesische conflict, ont- (j00r de opzienbarende mededelingen tn de Indonesische vertegenwoordiger bij UNO, dr. Soemitro, die verklaarde dat -in regering na „ophelderingen" over be- «de misverstane punten bereid was de i-;prekingen te hervatten, is weer teniet- ,c*' maao/^alinoon 11 if ninlrio Ha ^eringspersonen aldaar niets bekend was dergelijke ophelderingen en dat geen Sirijven via de Commissie van Drie aan de vvjerlandse regering was gezonden. Daar wam nog bij dat de republiek gisteren, 1)5 semeld, de Veiligheidsraad verzocht de kwestie te behandelen aan de door mededelingen uit Djokja dat ripd van het rapport der Commissie van Lde Diensten, waaruit zou blijken dat fc Djokja de breuk van "dit ogenblik als Siaitief beschouwt. Gisteren heeft de Veiligheidsraad de toe- ..«ng van nieuwe leden tot de UNO be- •--rdeld, zonder een woord te wijden aan reDUblikeinse verzoek. De zitting werd Vrijdag verdaagd zonder dat bekend JJjd of Indonesië dan op de agenda zal -orden geplaatst. Vokens politieke waarnemers is Ameri- - vóór, doch Engeland tegen een onmid- •i-jüke 'behandeling van de Indonesische Gestie in de Veiligheidsraad. Intussen doet zich het merkwaardige feit r dat Lovett, de Amerikaanse onder- klister van Buitenlandse Zaken, gisteren «eenpersconferentie mededeelde dat Den de uitvoering van het besluit tot in- «lling der interim-regering, het zoge- -•amde „Bewind Indonesië in Overgangs- y» of kortweg Bio-besluit genoemd, had .'gesteld naar aanleiding van de boodschap "f Djokja, waarover Soemitro had gespro- un gen woordvoerder van de Nederlandse Ljring te Batavia heeft «volgens Aneta ^Amerikaanse mededeling met de mees- stelligheid tegengesproken. Er is van en uitstel geen sprake, en van persberich- len daarover is de regering niets bekend. Heden is een officieel communiqué ran de republikeinse regering ver schenen waarin wordt gezegd, dat ar bitrage de enige weg is voor een vreed zame oplossing van het Nederlands- Indonesisch geschil, nu de onderhan- üngen zijn afgebroken. Het communiqué van de republikeinse regering zegt verder, dat wat betreft de situatie van de strijdkrachten in over- rangstijd, de republikeinse regering op het «landpunt staat, dat er federale strijd krachten moeten worden gevormd, waar van in de eerste fase de bestaande min derheden met een nationaal karakter deel meten uitmaken. De strijdkrachten dienen lijdens de overgangsperiode te worden ge reduceerd. De Nederlandse strijdkrachten staan tijdens de 'overgangsperiode onder bevel van de Hoge Vertegenwoordiger van Se Kroon (in het communiqué is sprake van „commissarisvan de Kroon"). „Tij dens de overgangsperiode moet er tussen bet commando van de Nederlandse strijd krachten en de federale strijdkrachten sa menwerking bestaan", aldus het commu- niqué. De republikeinse regering verklaart verder, dat de Nederlandse conceptie van frankrijk en de West- furopese defensie Franse afgevaardigden protesteerden Woensdag tegen „het gebruik van Fransen als kanonnenvlees bij de overeenkomsten van de Westeuropese Alliantie". Deze pro testen van leden van de M.R.P. en Gaullis- tsche afgevaardigden werden geuit nadat •n rapport was voorgelezen aan de defensie- commissie van de Nationale Vergadering coor de minister van Defensie, Paul Rama- cier. De Gaullistische afgevaardigde Pierre Closterman verklaarde dat Frankrijk zijn cijen luchleenheden in welk Europees de- knsieschema ook moest hébben en „niet uitsluitend gebruikt moest worden als de infanterie van West-Europa". Ramadier •atwoordde, dat alle gemeenschappelijke c'i'ensieschema's nog steeds in het stadium van onderzoek verkeren en geen specifieke wrplichtingen zijn aangegaan. Volgens berichten uit Parijs overweegt ie Franse regering de verplichtingen vol lens het verdaag van Brussel tot Frans Afrika uit te breiden. Dit zou een geheel -euw program van industrialisatie en de Wapening van Frans-Afrikaanse gebieden öt zich mee kunnen brengen. De defensie- "ommissie keurde Woensdag de preambule fa een serie wetsontwerpen voor „de rsor- laisatie van de Franse strijdkrachten" (sd, waarin Frankrijk toestemt om „een •td van zijn nationale souvereiniteit voor hogere internationale souvereiniteit tfjs te geven". Een amendement verklaart, -=t Frankrijk niet zal deelnemen aan een verlog van aggressie. Een communistische ge om de woorden „met name tegen de »vjet-Unie" toe te voegen, werd afge lezen. Zwitserse bondspresident gekozen Ernst Nobs, de 62-jarige Zwitserse mi- ^er van Financiën, is heden tot president raozen. Hij is de eerste socialistische Mndspresident van Zwitserland. Hij werd jiwoan voor het jaar 1949 door een geza- -•cnlijke vergadering van beide huizen van ;e' Parlement met 192 van de 197 stem- £en. GEZANT VAN .TOEGOSLAVIë IN DEN HAAG. Pavle Zaucer. thans Joegoslavisch 'ver- i 'e'®mvoordiger in Wenen is benoemd tot uitengewoon gezant en gevolmachtigd «•■aster in Den Haag. de bevoegdheden van de Hoge Vertegen- wooi-diger der Kroon in overgangstijd neer komt op het herstel van het koloniale be wind onder een andere naam, en voorts, dat met het besluit tot stopzetting der be sprekingen en de instelling der interim regering zonder de republiek, de Neder landse regering een schending pleegt van de Renville-overeenkomst, waarbij alle stappen van de Veiligheidsraad sedert Augustus 1947 en de door de C. V. G. D. sedert 10 maanden bewezen diensten in de wind worden geslagen. Het communiqué besluit: De ervaringen van hèt laatste jaar hebben duidelijk bewezen, dat een regeling alleen met bemiddeling van de C. V. G. D., geen hoop geeft op een definitieve oplos sing. De republikeinse regering is ervan overtuigd, dat de enige manier om een definitieve oplossing te bereiken en om een ramp voor Indonesië te vermijden, is ge legen in arbitrage. Belangrijk overleg in Warschau Ter gelegenheid van de fusie der arbeiderspartijen Woensdagochtend is een aantal onbe kende passagiers met een speciaal vliegtuig uit Moskou in Warschau aangekomen. Deze gebeurtenis en de verwachte aankomst op Donderdag van „twee hoge staatslieden uit Oost-Europa" geven aanleiding tot ge ruchten over een grote internationale com munistische bijeenkomst in Warschau. Manoeilsky, de Oekrainse minister van Buitenlandse Zaken, en een lid van het centraal comité van de Russische commu nistische partij arriveerden Woensdag ook onverwacht in Warschau. Op het ogenblik bevinden zich vooraanstaande communisten uit 22 landen in de Poolse hoofdstad, die ^een fusie-congres van de Poolse communis tische en socialistische partijen bijwonen. Waarnemers te Warschau onderzoeken de mogelijkheid, of een tweede belangrijker bijeenkomst gaande is. Zijt vragen zich af, of niet een Oostelijke reactie kan worden verwacht op de stap van de Westelijke landen in de richting van een Atlantisch Pact. De fusie De fusie tussen de Poolse (communis tische) arbeiderspartij en de tevoren gron dig „gezuiverde" socialistische partij heeft zich Woensdag tijdens een grote bijeen komst in de polytechnische universiteit te Warschau voltrokken. Om tien uur des morgens gilden de si renes in het gehele land en de arbeiders lieten daarop hun werk een ogenblik rus ten om te luisteren naar de redevoeringen, die per radio werden uitgezonden. Daarna ging het congres in besloten zitting. De redevoeringen werden door president Boleslaw Bierut en premier Jozef Cyran- kiewicz uitgesproken, die beiden over de „ideologische bases" van de nieuwe een heidspartij spraken. Het fusiecongres werd bijgewoond door een delegatie van de Poolse boerenpartij, het „gezuiverde restant" van de eens zo machtige organisatie, van Stanislaw Miko- lajzyk en de andere nog bestaande boeren partij, die binnenkort eveneens zullen fu seren tot een „verenigde boerenpartij". Zuid-Amerikaans tijdverdrijf. Geruchten doen de ronde volgens welke een samen zwering is ontdekt om de regering van Peru omver te werpen en de voormalige president Bustamente weer aan het bewind te brengen. De minister van Buitenlandse Zaken onder het voormalig bewind, generaal Iglesias en een kolonel zijn aangehouden. Japanse bevolking. In de drie jaar na de capitulatie is de bevolking, van Japan met 6.258.000 zielen toegenomen. Ook Paleis Soestdijk heeft bezoelf gehad van het rijdende postkantoor. De prinsesjes Irene en Margriet bewonderen hier de kleurige kinderkaarten, terwijl de Koningin aan het loket een aantal kinderpostzegels koopt. Economische hulp van Rusland aan Tsjechoslowakije Officieel is Woensdag in Praag mede gedeeld, dat tijdens de pas te Moskou ge ëindigde handelsbesprekingen de Sovjet- Unie er in heeft toegestemd aan Tsjecho slowakije een lening in goud en om wissel- bare valuta te verstrekken. Verder stem de de Sovjet-Unie er in toe een bijdrage te leveren tot de ontwikkeling van dè Tsjechoslowaakse productie door opnieuw de hoeveelheden goederen welke tussen beide landen worden uitgewisseld, be langrijk te vergroten, in het bijzonder wat betreft zware machines voor de bouw- industrie, de houtvesterij en de mijnbouw. Tsjechoslowakije kwam ovex-een aan de Sovjet-Unie installaties voor olie-indus trie, spoorweguitrusting en producten van zijn lichte industrieën te leveren. Buiging naar het Westen. „Tsjechoslowakije wenst nauwe handels betrekkingen met het Westen te onder houden. Het is voornemens alles wat deze goede betrekkingen de laatste tijd in de weg heeft gestaan te liquideren", zo ver klaarde een vertegenwoordiger van het Tsjechoslowaakse departement van Bui tenlandse Handel op de jaarlijkse algemene vergadering van de Amerikaans-Tsjecho- slo^aakse Kamer van Koophandel. Spreker bracht te dezer gelegenheid hulde aan de ambassade van de Verenigde Staten te Praag, die naar hij zeide „steeds al het mogelijke heeft gedaan om de goede betrekkingen tussen beide landen te be vorderen". BRITS VLIEGTUliG DOOR ISRAËLISCHE JAGER NEERGESCHOTEN? Het Britse ministerie van Luchtvaart heeft bekend gemaakt, dat een Mosquito van de RAF, behorend tot het commando van het Midden-Oosten, vermist wordt en vermoedelijk door een Israëlische jager is neergeschoten. Het vliegtuig bevond zich op een oefenvlucht op grote hoogte. Men gelooft, dat het over de Palestijnse gx-ens is gevlogen. In de 'bekendmaking wordt verder gezegd, dat de kwestie wordt op genomen met de bemiddelaar der UNO in Palestina. Dit is de eerste foto van de jonge prins Charles, die gisteren in Buckingham Palace gedoopt werd en van de Koning van Engeland sedert zijn ziekte. Koning George VI zittend links), ae Hertog van Edinburgh (staand), Prinses Elizabeth met haar baby, en de Koningin van Brits militair bestuur gelast verdere Duitse ontmanteling Het Britse militaire bestuur in Noord- Rijnland-Westfalen heeft Woensdag een schrijven gericht tot de leiding van de Duitse vakvereniging van technische ar beiders in dit gebied, waarin wordt gelast voort te gaan met de ontmanteling van fabrieken in dit gebied. De arbeiders wei gerden kortgeleden met de ontmantelings werkzaamheden voort te gaan. totdat een uiteindelijke beslissing over het lot van alle fabrieken in dit gebied zou zijn be kend gemaakt. Het bestuur van het vakverbond gaf, onmiddellijk na ontvangst van de brief, de opdracht van de Britse autoriteiten aan de bij het vakverbond aangesloten arbei- ders door. Het gaf tevens een verklaring uit, waarin onder meer wordt gezegd: „Het bestuur van het vakverbond is van me ning, dat het, na de door de Britse gou verneur uitgegeven 'order, niet langer een actieve rol in deze aangelegenheid kan vervullen. Wij verwachten da{ onze leden begrip zullen tonen voor onze houding. De leiding van het vakvex-bond kan verder hierin geen enkele verantwoordelijkheid meer dragen". Culturele samenwerking tussen de landen van Brussels Pact De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft Woensdag in het La gerhuis nadere bijzonderheden vex-strekt omtrent het tot stand brengen van nauwere culturele betrekkingen tussen Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxem- bui'g, waarin het Brusselse verdrag voor ziet. Het uitwisselen van professoren en onderwijzers, het organiseren van vacan- tie-uitstapjes en bezoeken van scholieren staan op het programma. De ministeries van Onderwijs van de vijf landen werken samen over ondex-- werpen als het uitwisselen van inlichtin gen over onderwijsmethoden, het opstel len van wetten voor scholen en universi teiten en andere zaken van opvoedkundig belang. In overweging is. of bij het school onderwijs in de vijf landen onderwerpen van gemeenschappelijk belang kunnen worden behandeld. De Britse regering oi-ganiseert in Augus tus 1949 een cursus te Ashridge, in Her- fordshire, waaraan 50 onderwijzers zullen deelnemen. Dertig hiervan zullen als gas ten uit de vier andere landen van het Brusselse verdrag komen. Tijdens deze cursus zal van gedachten worden gewis seld over het onderwerp „Westelijke een heid in de scholen". Andere cursussen zullen in de andere landen worden ge houden. Vliegtuigramp in Columbia eist 30 doden Een Dakota van de Columbiaanse Lansa Maatschappij is in de buurt van Bogota neergestort. 30 personen kwamen om het leven. Het vliegtuig, dat op weg was van Bogota naar Barranquilla, is enkele kilo meters van Facatativa aangetroffen. „De eerste wereldburger" maakt volgelingen Naar van de zijde van de „Union Fede rale", de Belgische afdeling van de Bewe ging voor een Federale Wex-eldregering wordt medegedeeld, is in de boezem van deze unie een kring „Garry Davis" opge richt. De kring is opgericht naar het voor beeld van de „commissie van solidariteit", die zich te Parijs achter Garry Davis heeft geschaard. Davis zal eerstdaags een bezoek aan Brussel brengen. TREIN KRAAKT BUS. Vijf personen werden gedood en 21 ge wond toen een goederentrein gisteravond bij Bamberg in Beieren tegen een bus bot ste. Volgens het Duitse nieuwsbureau Dena stopte de bus plotseling, waarschijnlijk ten gevolge van motorpech, bij het passeren van een overweg. De goedei-entrein kon niet snel genoeg vaart minderen en reed de bus tegen een muur, waarop deze in brand vloog. (U. P.) Het woord is aan Wees scherp in uw blik, maar zacht in uw oordeel. Aandrang op de regeringen: „Minder geheimzinnigheid" Het verbond der Belgische nijverheid, de federation des industriels Luxembourgeois en de hoofdgroep industi-ie, vertegenwoor digende de industrie in België, Luxemburg en Nederland, zijn op 14 December 1948 in Den Haag bijeengekomen om van gedach ten te wisselen over de te vormen econo mische unie tussen genoemde drie landen. Uitgangspunt der gedachtenwisseling was de overtuiging, dat een zo nauw moge lijke economische samenwerking in het algemeen van het hoogste belang moet worden geacht voor de welvaart der daar bij betrokken landen en dat daarom iedere ontwikkeling in deze richting dient te wor den gesteund. De drie organisaties dringen er der halve met klem b|i hunne respectieve lijke regeringen op aan, de voorge nomen economische unie op 1 Januari 1950 tot stand te brengen. Het is niet noodzakelijk, dat voor deze datum alle moeilijkheden, die zich nog voordoen, minitieus worden geregeld en opgelost. Wel dienen voor deze datum de finan ciële en monetaire verhoudingen te worden geregeld, terwijl een gelijk gerichte economische, sociale en fis cale politiek moet worden nagestreefd. De coördinatie van de industriële ont wikkeling, de afstemming van bestaande en nieuw te vestigen belangen op elkaar, be hoort in eerste instantie tot de taak der ondernemers zelve respectievelijk die hun ner organisaties. Om deze coördinatie verder te concreti- Rusland geeft geleende schepen aan de V.S. terug Sovjet-Rusland heeft erin toegestemd drie ijsbrekers en 28 fregatten aan de Verenig de Staten terug te geven, welke het tijdens de laatste wereldoorlog, overeenkomstig de bepalingen van de leen- en pachtwet, heeft ontvangen. De waarnemende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zeide hieromtrent Woensdag dat deze stap een wezenlijke vooruitgang betekende in de Amerikaans- Russische onderhandelingen om tot een regeling van de „leen- en pachtwetvorde ringen" te komen. Lovett verwachtte dat deze onderhandelingen binnenkort zouden worden hervat. Hij verklaarde verder dat de overeen komst, waarbij Italiaanse oorlogsschepen, overeenkomstig het door Italië getekende vredesverdrag, aan de Sovjet-Unie zouden worden uitgeleverd, nog steeds van kracht is. Deze overdracht zou gelijktijdig plaats vinden met de terugkeer naar de Verenigde Staten en Engeland van schepen, welke zij tijdens de oorlog en na het sluiten van de Italiaanse wapenstilstand aan Sovjet-Rus land hebben geleend. Volgens Lovett was de Sovjet-Unie de enige van de staten, wel ke het vredes-verdrag met Italië hebben getekend, die aan de eis tot uitlevering van alle aan haar toegewezen schepen heeft vastgehouden. sex-en zouden voorts de regeringen der drie landen in overleg met het bedrijfsleven zelve, een uniforme wettelijke regeling dienen te creëren, geldig voor het gehele Benelux-gebied. Met verwijzing naar de historische rechten dringen de drie ox-ganisaties er met klem op aan, dat de Beneluxlanden ten spoedigste het recht krijgen om het herstel van hun economische betrekkingen met Duitsland zelf ter hand te nemen. Tenslotte wijzen de drie organisaties nog maals met klem op de noodzaak om het bedrijfsleven te kennen bij de voorbex*ei- ding van maatregelen, verband houdende met het tot stand komen der economische unie. Ondanks de gedane toezeggingen en het reeds incidenteel gepleegde overleg vindt het overleg tussen de ambtelijke in stanties der drie landen nog steeds plaats in een sfeer van geheimzinnigheid, die niet bevorderlijk is voor de Benelux-gedachte en een miskenning vormt van de betekenis van de medewerking van het bedrijfsleven aan de verwezenlijking der economische unie. Peiping in handen der communisten' Nationalisten boden geen verzet Volgens een uit communistische bron te Hongkong ontvangen bericht is Peiping in handen der door communisten geleide legers gevallen. De bezetting van Peiping verloopt kalm, zonder plunderingen of wanordelijkheden. De door de communisten geleide troepen, die Woensdagmiddag de elctrische centrale, 22 km van de stad gelegen, bezetten, heb ben de stroom niet afgesneden en het deel van Peiping. dat nog in handen was van de nationalisten, kreeg des avonds stroom van de vijand. Het blijkt, dat de bezetting in de vorm van een geleideelijke infiltratie en geens zins het karakter heeft van een inneming met wapengeweld. Tot laat in de namiddag van Woensdag waren de telegraafverbin dingen met de buitenwereld normaal en alles wijst er op dat zij normaal zullen blyven. Woensdagavond deden te Uanking ge ruchten de ronde, dat Peiping niet ver dedigd zou zijn geworden. De door de communisten geleide troepen zouden prac- tïsch „met het geweer aan de riem" de stad zijn binnengekomen. Een en ander zou het resultaat zijn van een vergelijk tussen generaal Foe Tso-Ji en de commu nistische leiders. Een Amerikaanse zakenman, William Lindgrerx, die te Shanghai is aangekomen met het laatste vliegtuig, dat van het Zui- delijkv liegveld van Peiping is vertrokken, '.eide dat de bevolking van de belegerde stad verstomd stond over de snelle com munistische opmars en de klaarblijkelijke onverschilligheid van de hoge militaire leiders in Peiping met betrekking tot de verdediging van de stad- Koninklijke onderscheiding voor m.s. „Mijdrecht" Het ramde in 1941, door een torpedo getroffen, een Duitse duikboot Bij Koninklijk Besluit is aan het motor schip .Mijdrecht" van Ph. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam de Ko ninklijke Vermelding bij Dagorder toege kend. Op 7 Maart 1941 voer de „Mijdrecht" in convooi. Het schip werd bij het oppik ken van dx*enkelingen van een ander schip door een torpedo getroffen, waarbij het ernstige schade opliep. Hoewel de machinekamer vol rook stond en moeilijk toegankelijk was werd de mo tor op volle kracht gezet. Kort daarop werd de Duitse onderzeeboot waargeixo- men aan de periscoop die boven water kwam. De „Mijdrecht" ramde de onder zeeboot, die daardoor zodanig werd be schadigd, dat de bemanning zich aan een escorterend oorlogsschip moest overgeven. De „Mijdrecht" is het tweede Neder landse koopvaardijschip, dat deze onder scheiding te beurt valt. De schade aan de „Mijdrecht" toegebracht was zeer groot. De achterste tank lag aan de buitenzijde geheel open, het gehele langsschot even eens en een derde deel van de bodem was ter plaatse weggeslagen. Het is onbegrij pelijk dat het schip niet is gebroken. Dank zij het doortastend optreden van kapitein Jan Swart slaagde de bemanning er in het schip te behouden. De eerste machinist, B. van der Wilt, aarzelde niet in de ma chinekamer af te dalen. Het gelukte hem de machine weer op gang te krijgen. Enige ogenblikken later werd aan stuurboord zijde op zeer korte afstand een periscoop waargenomen. „Volle kracht vooruit" commandeerde kapitein Swart. Er werd hard stuurboordroer gegeven en het ge lukte de onderzeeboot te rammen. Zwaar beschadigd kwam zij boven. De duikboot- bemanning gaf zich over aan een Engelse destroyer. De duikboot werd door de „Mij drecht" tot zinken gebracht. Toen later de „Mijdrecht" in Engeland in het droogdok stond, was iedereen ver baasd, dat zij nog varende had kunnen blijven. Mén kon met een motorbootje dwars door het gat varen. Na de reparatie bleef het schip varen in geallieerde dienst en voerde nog vele be langrijke reizen uit. Reeds in de oorloë heeft Koningin Wil- helmina onderscheidingen verleend aan kapitein Swart, hoofdmachinist B. van der Wilt, eerste stuurman A. de Bruyn, boots man J. Velthuis en de kanonniers Wiersma en Ieke. Bovendien ontving kapitein Swart van de Engelse koning bewijzen van waarde ring. Hij was voorts de eerste Nedeflandse kapitein die „Llyod's Medal for Bravery at Sea" ontving. Hij heeft de onderscheiding van zijn schip echter niet meer mogen beleven. De „Mijdrecht" bevindt zich thans in Kaapstad met een lading stookolie, gereed om op 24 dezer naar de „Willem Barendsz" in de Zuidelijke Poolzee te vertrekken, de'stookolie af te leveren en ongeveer 9 a 10.000 ton traan van de walvisvaarder over te nemen.Omstreeks Maart wordt het schip te Rotterdam verwacht. Van de bemanning, die destijds het hachelijk avontuur heeft meegemaakt, be vindt zich alleen nog hofmeester Wijthof aan boord. Opvolger van dr. Goedewaagen hoort 9 jaar tegen zich eisen Voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag heeft terecht gestaan de voox-malige waarnemend secretaris-generaal van het departement van Volksvoox-lichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ranïtz. Hem was ten laste gelegd, dat hij lid was van de NSB en getracht Ixeeft de Nederlandex-s en de Nederlandse gedachtenwereld met Duitse en nationaal-soeialistische ideeën te infiltreren en dat hij als ambtenaar van het departement het Duitse nationaal-socia- lisme heeft gepropageerd. Verdachte verklaarde, in de waan ver keerd te hebben dat de Duitsers het goede wensten. De advocaat-fiscaal eiste negen jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht ambten te bekleden. GRATIE VERLEEND. Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan L. G. de Noo. tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzonder hof te Arnhem. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. STAATSLOTERIJ. Bij de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op nr. 9317 een prijs van f 1000,met een premie van f 30.000, De „Vulkaan" weer in lümuiden Het Marine-reparatieschip „Vulkaan" heeft zijn oude ligplaats in het Noordzee kanaal aan de meerstoelen bij de Noorder- sluis weer opgezocht na een langdurig be zoek aan het buitenland. Het is nog niet bekend hoe lang de „Vulkaan" in IJmuiden blijft of wanneer het schip naar de speciaal gegraven sleuf in de Den Helderse haven vertrekt oooccoc'>>y^oooc<xxtDoy20ooaxooc<xxx>xex>xx> WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met in de kust streken nog enkele verspreide buien. In het binnenland overwegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 17 December: Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur Maan op 17.05 uur. onder 10.23 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1