IJmuider Courant Haarlems Dagblad Oorlogstuig Commissie voor Europese eenheid aanvaardt vaag en voorlopig plan Marshall-vertegenwoordiger accepteert Nederlandse verklaringen ten volle Investering van vier milliard voor industrialisatie 63e Jaargang No. 19120 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Vrijdag 17 December 1948 Verschi.int dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <&prccl)te teaarlematije Courant (ïnrto Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN ROTTERDAM heeft men door bemid deling van de scholen zowat één en een kwart millioen formulieren aan ouders iaten uitreiken, waarop zij moesten invul len of hun kinderen oorlogstuig in huis hadden. Misschien bent u niet geneigd tot nadenken over dat getal en dat is begrij pelijk- Want sinds jaren worden wij in Leds toenemende mate met grote getallen bestookt, vooral met millioenen die er niet n en dit heeft ons allen een beetje afge stompt ten aanzien van „ontstellende" cijfers. Zij ontstellen niet meer. Indien ge nu voetstoots mocht aannemen dat Rotter dam één en een kwart millioen gezinnen .git dien ik u evenwel uit de droom te hel- nen. Dat *s n'e* zo- zullen er hoogstens 160.000 zijn. Het vervaarlijke aantal formu lieren. door de schoolhoofden uitgereikt, j tjn ik dan ook alleen verklaren door de ver0nderstelling, dat men doorgegaan is -et uitreiken tot de mensen ze eindelijk «sar invulden. Om er af te wezen. Be- Jlve op het punt van grote getallen ge laakt men immers ook op dat der formu lieren afgestompt. Er zijn er te veel. I Maar nu het resultaat. Uit de antwoor den bleek, dat 3381 stuks munitie, varië- jead van een geweerkogeltje tot granaten van 80 cm lengte, moesten worden opge haald- Waarbij Rotterdam dan nog maar ie hoop moet koesteren, dat alles is opge geven. Het kan zich daarin vermeien, maar Üc zou er maar liever niet te vast op reke- en en „diligent" blijven, zoals gemeente en andere besturen dat noemen. Ook in dit I district, waar men ook zijn best heeft ge- I ,j3an om de bevolking van oorlogstuig te ontdoen en kinderen zowel als volwassenen té ontraden, met hamers op granaten te c;aan of ze voor de grap uit elkaar te halen, Inoet nog menig projectiel in particulier fcezit zijn en nog menig ander in bos en duin te vinden wezen. I Nu is in Rotterdam gebleken, dat van sommige granaten de veiligheids-pinnen Haren doorgeroest, waardoor zij al bij lichte aanraking konden ontploffen. Om vooral duidelijk te zijn zou ik willen op merken, dat zulk doorroesten van veilig heids-pinnen niet alleen in Rotterdam maar ook elders geschiedt. Het kan die pinnen j niet schelen waar ze zijn; zij roesten dom- weg door. Hier is hetzelfde dan ook al menigmaal gebleken. En dat geroest zet zich op dit ogenblik voort bij het projectiel van Jantje, dat ergens in een rommel-la tussen zijn overige bezittingen ligt en wel- lich zelfs bij dat exemplaar, dat ergens op I een kastje staat ter herinnering aan de oorlog en zich indertijd gedwee heeft laten oppoetsen, maar daar nu ongeschikt voor is geworden. Het zelf uit elkaar te halen is verkeerd. Als een leek zoiets be- proeft wordt het oorlogstuig aan zijn I bestemming herinnerd en haalt zichzelf uit elkaar met zulke snelheid, dat de leek het gewoonlijk niet overleeft. Uit het door- I roesten van die veiligheids-pinnen blijkt I overigens, dat zo'n weggelegde of te pronk gezette granaat gevaarlijker kan worden oan hij eerst was. Menigeen begrijpt dat niet Menigeen schijnt te denken dat zo'n ding geen verandering ondergaat. Maar alles verandert voortdurend. Ook die gra- naat. De Engelse schrijver Temple Thurston heeft indertijd in een korte ver telling een Ierse bedelaar beschreven, die oud en verdwaasd was. Zo verdwaasd dat hij volhield, dat hij het „perpetuum mo bile" de eeuwigdurende beweging had uitgevonden. Iemand vroeg hem om zijn machine te vertonen en na veel ge heimzinnig gedoe bleek hij tenslotte bereid. Toen diepte hij „de onderdelen" uit een zak op. En het waren: verroeste stukken ijzer, een halfvergaan eind touw, ver molmde stukjes hout. Hij keek er vol trots naar. De man die hem aangesproken had lachte alleen niet uit medelijden. Maar toen begreep hij ineens dat dit de waarheid was, dat de oude bedelaar een dwaas mocht zijn maar tevens een wijze was, want dat de tekenen van die nimmer rus tende verandering in dat ijzer, dat touw en dat hout inderdaad het perpetuum mobile aanduidden, dat de mens vergeefs in enig apparaat trachtte te verwezenlijken. „An Idyll of Science" noemde Thurston die korte vertelling. Het is hetzelfde proces, maar niet in Idyllische omstandigheden, dat zich in die achtergebleven granaten uit de oorlogstijd afspeelt. Naar aanleiding van het Rotter damse geval breng ik dat nu nog maar eens naar voren, in de hoop dat het wellicht hier en daar verheldert en voorkomt. Wij heb ben sinds de oorlog vele malen gewaar schuwd. Er zijn toch veel ongelukken ge beurd. Denkelijk zouden er nog veel meer feweest zijn als wij niet gewaarschuwd bedden. Dus geven wij het niet op. R. P. Fransen blazen antennes van Radio Berlijn op. BERLIJN, 16 December (Reuter). Op order van de Franse bezettings autoriteiten zijn hedenmorgen de vadiomasten van de onder Sovjet-Rus sische controle staande zender „Radio Berlijn", die in de Franse sector ston den, opgeblazen. Naar verluidt zijn de Fransen tot het op blazen overgegaan omdat deze masten dicht bij het nieuwe vliegveld Tegel stonden en daardoor gevaar zouden hebben opgeleverd foor de vliegtuigen. Naar bericht wordt had generaal Ganeval radiostation verzocht deze antenne masten, die ongeveer honderd vijf tig meter waren, te voorzien van rode lichten, c-di aan dit verzoek was geen gevolg ge- leven. Maatregelen tegen vijfde colonnes Uit gKaghebbende bron te Washington wordt vernomen dat de diplomaten die <lVer Het Noord-Atlantisch veiligheidspact c®r zeven mogendheden te Washington Verhandelen, de mogelijkheid overwegen maatregelen te nemen die het aan de oacht komen van „totalitaire vijfde co lonnes" verhinderen Met een desbetreffend airtikel in het pact V men zich willen verzekeren van ge- •Vnschappelijk overleg tussen de onder- benende mogendheden, indien een derge- "jke actie de politieke onafhankelijkheid integriteit van een dezer landen zou Vreigen. De jongste geschiedenis heeft de mogelijkheid bewezen van aggressie in het f'®en band, geleid en ondersteund door het buitenland, aldus deze kringen. Instelling van „West-Europese ministerraad" en een zogenaamd parlement De in Parijs vergaderende Commissie voor bestudering van problemen, samen hangend met nauwere Europese politieke eenheid, heeft de eerste periode van haar beraadslagingen afgesloten met de aan vaarding van een voorlopig plan, dat aan de vijf ministers van Buitenlandse Zaken der vertegenwoordigde landen zal worden voor gelegd, waarna de commissie in Januari definitieve besluiten zal nemen. Het plan voorziet in de instelling van een West- Europese ministerraad en een West-Euro pees „parlement", aldus meldt Reuter. De bijzonderheden van het plan onthullen ech ter, dat de naam „parlement" wel een zeer weidse betiteling moet heten voor het lichaam, dat naast de uitvoerende minister raad zal worden ingesteld: Het is eenvoudig een door de regeringen aangewezen college van personen, dat uitsluitend adviserend zal optreden en geen enkele practische be voegdheid heeft. Volgens mededelingen van de Belgische afgevaardigde, die aan de besprekingen te Parijs heeft deelgenomen, is het mogelijk, dat kabinet en parlement van West-Europa zomer 1949 gevormd zullen worden. De Belgische afgevaardigde zeide voorts, dat het plan een compromis was tussen Britse en Frans-Belgische voorstellen voor een West-Europese constitutie. Het plan zal op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf landen van het pact van Brussel, die waarschijnlijk in het begin van het volgend jaar in Londen of Luxemburg zal worden gehouden ter definitieve goedkeuring wor den voorgelegd. Naar men meent te weten beoogt het plan de oprichting van een West-Europees parlement, dat besluiten zal nemen met een meerderheid van twee der den en bevoegd is alle Europese vraagstuk ken te bespreken met uitzondering van die betreffende de militaire verdediging. Deze zou dan aan de algemene staf zijn voor behouden in het kader van het geprojec teerde'Atlantische Pact. De leden van het West-Europeese parlement zouden door de deelnemende regeringen worden benoemd. Frankrijk stelde een assemblee voor met door de nationale parlementen benoemde afgevaardigden. Reuters diplomatieke correspondent schrijft: Zoals men het in Londen begrijpt zou het voornaamste uitvoerende lichaam voor de Europese eenheid een ministerraad zijn, benoemd door de regeringen en ge machtigd om een gemeenschappelijke poli tiek te bespreken. De gedachte van een „Europees parlement" wordt niet realis tisch geacht in de betekenis van een geko zen parlement met bevoegdheden, groter dan die van de regeringen van souvereine leden-staten. Indien een tweede Europees lichaam wordt gevormd, verwacht men. dat het een zuiver beraadslagend, consul tatief, niet-uitvoerend en niet-constituerend lichaam zal zijn, dat beperkt is in bevoegd heid door de reeds genoemde raad. Oostenrijks gezant in Chili vermoord SANTIAGO (Chili), 16 December (Reu ter). De Oostenrijkse gezant bij de Chi leense regering. Hans Beker, is Donderdag middag in het legatiegebouw vermoord. De moordenaar, een Oekrainse immigrant, Sikorsky genaamd, pleegde zelfmoord, door zich voor het hoofd te schieten. Belgisch trampersoneel dreigt met staking Uit Brussel wordt vernomen, dat de 17.000 leden van het Belgische tramper soneel zich hebben uitgesproken ten gun ste van een algemene staking, wanneer hun eis tot loonsverhogingen, welke reeds drie maanden geleden naar voren werd ge bracht, niet wordt ingewilligd. Vakverenigingsleiders werden de vorige week na een staking van 24 uur in het gehele land door de Belgische premier, Spaak, ontvangen. Tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van de opening van het vliegveld Tegel bij Berlijn, heeft Franz Neumann namens de Berlijnse bevolking in de Westelijke sectoren van de stad zijn dank aan de Amerikaanse, Engelse en Franse bezetters betuigd. Hij overhandigde de militaire commandanten ieder een koperen bordwaarop respectievelijk het Vrijheidsbeeld, de Towerbrug en de Êiffeltoren zijn afgebeeld. Duitsland Geen overeenstemming over bezettingsstatuut Militaire gouverneurs wijzen kwestie terug De drie militaire gouverneurs van de Westelijke bezettingszones in Duitsland, die gisterochtend bijeen kwamen om het bezettingsstatuut voor West-Duitsland te bespreken, zijn het niet eens kunnen wor den. Zij hebben besloten zowel de tekst van het gedeelte, waarover zij het eens kon den worden, als hun verschillende versies van het gedeelte, waarover zij het niet eens konden worden, met een gemeen schappelijke begeleidende brief aan hun regeringen voor te leggen. Berlijn. De oude Berlijnse gemeenteraad heeft op zijn laatste bijeenkomst een resolutie goedgekeurd, waarbij de namen van Hitier, Goebbels en Frick, nazi-minister van Binnenlandse Zaken, van de lijst van ereburgers worden geschrapt. Ook Wil helm Pieck, voorzitter van de SED, werd het ereburgerschap ontnomen, omdat „hij heeft geweigerd de Sovjet-blokkade van West-Berlijn te veroordelen". Het nieuwe „Oostelijke" gemeentebe stuur heeft de voorbereiding gelast van een statuut „ter verzekering van vrije en democratische verkiezingen" in Berlijn in antwoord op de 5 December gehouden ver kiezingen in de Westelijke sectoren. Er is nog geen datum vastgesteld. De verordening, waarbij vrouwen en kinderen van Britse militairen en functio narissen in Berlijn niet mogen overkomen, is gisteravond opgeheven. De Britse auto riteiten in Berlijn verzochten Londen op 25 Juni gezinnen van Engelsen in Berlijn niet meer naar de Duitse hoofdstad te zen den met het oog op de „critieke situatie". Nieuwe vergunningen. Alle particuliere voertuigen, die geladen met goederen van de Sovjet-sector van Berlijn naar één der Westelijke sectoren rijden, zullen voortaan speciale controle posten moeten passeren aldus maakt de politie van de Sovjet-sector bekend. Voor ieder goederenvervoer van de Sovjet-sector naar de Westelijke sectoren is een speciale vergunning benodigd, die door het Sovjet-Russisch militair bestuurs bureau wordt uitgegeven. Waarnemers te Berlijn geloven, dat de nieuwe order het legale verkeer tussen de Sovjet-sector en de rest van Berlijn prac tised zal stop zetten, „daar de ervaring geleerd heeft, dat de Sovjet-autoriteiten slechts zeer langzaam en met tegenzin ver gunningen verstrekken". Griekse regering beschuldigt guerillas van gruweldaden De Griekse regering heeft de guerilla- strijders er van beschuldigd 25 personen levend te hebben verbrand en 500 personen te hebbben medegevoerd na hun aanval op de Thessalische stad Karditsa in het afgelopen weekeinde Volgens de regering hebben de guerilla- strijders 400 huizen en winkels leegge plunderd. Japanse generaals voor de krijgsraad Het belangrijkste proces tegen oorlogs misdadigers. dat sedert de Japanse capitu latie op Sumatra wordt gevoerd, is Woens dagochtend geopend. Vier Japanse gene raals, die de dood van 500 geallieerde krijgsgevangenen en 6.000 geïnterneerde burgers en dwangarbeiders op hun ge weten hebben, zijn voor de krijgsraad te Medan verschenen. Dr. Alan Valentine, de leider van de Marshallmissie in Nederland, heeft een ver klaring afgelegd, waarin hij de beschuldi ging van de plaatsvervangende administra teur van de Marshall-administratie, Howard Bruce, weerlegde, als zou Neder land misbruik hebben gemaakt van Marshall-gelden door goederen, aangekocht met deze gelden, wederom naar de V.S. te exporteren. Dr. Valentine verklaarde: „De Eca-missie heeft officieel van de Nederlandse regering uiteenzettingen ontvangen, die zij als vol komen bevredigend beschouwt. Wij hebben de heer Howard Bruce te Washington hier van in kennis gesteld en er krachtig op aangedrongen, de Nederlandse uiteenzet tingen te aanvaarden en dit onmiddellijk wereldkundig te maken". Functionarissen van de Marshall-missie in den Haag wezen er op, dat er vermoe delijk misverstand is ontstaan betreffende de rol, die de Nederlandse transitohandel speelt in de export van lood en aluminium naar de Verenigde Staten. Zij gaven te WOLKBREUK IN BRAZILIë. Donderdagnacht is de stad Leopoldina in het Zuid-Oosten van de staat Minas Ger^es (Brazilië), geteisterd door een wolkbreuk. Honderdtien personen zouden de dood heb ben gevonden, tallozen worden vermist. In een straal van 60 km is alles vernield. De spoor-, telefoon- en telegraaflijnen zijn be schadigd. Bovendien is de rivier de Pirapi- tinga buiten haar oevers getreden, waar door de omliggende gebieden blank staan en het wegverkeer tussen Rio en Bahia, het verkeersknooppunt der streek, onmogelijk is gemaakt. Na de verkiezing van een eigen gemeenteraad voor de Sovjet-sector van Berlijn is Fritz Ebert, van de Socialistische Eenheidspartij, tot bur gemeester van het Oostelijke deel der stad aangewezen. Ebert spreekt de bevolking van zijn stadsgedeelte op een grote openlucht meeting in de Lustgarten toe. Achter hem het wapen van de stad, de beer. kennen, dat de Nederlandse lood- én alnmi- niumleverantïes, die volgens de officiële Nederlandse cijfers, welke geaccepteerd zijn door de missie, werkelijk zijn ver scheept, aanzienlijk kleiner zijn dan door Washington wordt gezegd, en in het ge heel niet in strijd zijn met de geest van het plan-Marshall. Dr. Valentine zeide voorts: „De Ameri kanen zijn zich over het algemeen niet be wust van de rol, die de transito-handel in het Europese handelsverkeer speelt, en zij zijn niet op de hoogte van de wijze, waarop deze handel wordt verricht." Veiligheidsraad zwijgt over Indonesische kwestie De Veiligheidsraad is vandaag bijeenge komen zonder dat een van de leden ge waagde van de Indonesische kwestie, d> evenmin op de agenda van vandaag prijkte Daaruit volgt dat Amerika en Australië hun plan om ,de kwestie ter sprake te brengen, nog niet hebben uitgevoerd en dus hun aanvankelijke houding hebben gewijzigd. Dit werd bevestigd door de A.N.P.-corres- pondent te Parijs, die mededeelde dat de Amerikaanse delegatie na onderlinge be sprekingen besloten had de kwestie niet ter sprake te brengen. Officieel werd mede gedeeld dat de Australische delegatie een zelfde houding had aangenomen. Naar A.N.P. meldt, is de afkondiging van het besluit „Bewindvoering Indonesië in Overgangstijd" (B.I.O.) zeer binnenkort te verwachten. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen dit besluit reeds eerder deze week af te kondigen. Dat dit toen niet geschied is, wordt in politieke kringen in verband gebracht met de complicaties, wel ke zich in de loop van deze week hebben voorgedaan, zoals de brief van Hatta aan Merle Cochran, de persconferentie van dr. Soemitro in Washington, het laatste rap port van de Commissie van Goede Diensten aan de Veiligheidsraad, de republikeinse poging om het Indonesische geschil in de Veiligheidsraad ter sprake te brengen en de republikeinse regeringsverklaring van Don derdag. Dat deze afkondiging ook thans nog niet is geschied brengt men in ge noemde kringen in verband met de laatste zinsneden van het Nederlandse communi qué, waarin gezegd wordt, dat alleen een „onverwijlde bindende verklaring van de republikeinse regering dat zij instemt met de door Nederland gestelde voorwaarden, tot heropening der onderhandelingen zou kunnen leiden." Wellicht, zo meent men, geeft de Nederlandse regering hiermede aan de republiek nog een laatste gelegen heid om door middel van de C.V.G.D. of rechtstreeks deze „onverwijlde bindende verklaring" te geven. (Voor de tekst van bedoeld communiqué zie pagina 2.) Republikeinse dairorders. Soekarno heeft als opperbevelhebber van de republikeinse strijdkrachten een dag order uitgegeven, waarin hij zegt. dat de troepen hun plicht moeten doen in het be wustzijn van de volledige verantwoorde lijkheid jegens het vaderland. Hij wekte de troepen op, zich te houden aan de bestands overeenkomst. „Indien onze tegenstanders het bestand wederom gaan schenden door woord en daad, wees dan overtuigd, dat de sympathie van de beschaafde wereld aan onze kant zal zijn," zo zeide hij. Voorts maakte Soekarno bekend, dat hij oen dezer daeen op uitnodiging van Pandit Nehroe naar India zal reizen. Hij wekte de bevolking nog op de eenheid te handhaven in het licht van de huidige critieke toe stand. De republikeinse radio meldt, dat de re publikeinse generaal Soedirman een dag order heeft doen uitgaan, waarin hij, in ver band met de huidige précaire situatie, aan de troepen opdracht geeft, op hun plaats te blijven en hun plicht met volle verant woording te bljjven volvoeren. Een woord voerder van het republikeinse departement van Defensie verklaarde, dat de T.N.I. de zer dagen op verschillende plaatsen od Java manoeuvres zal houden. Het zijn gewone oefeningen, waarvan de militaire commis sie van de C.V.G.D. op de hoogte is gesteld, teneinde misverstand omtrent het karakter en het doel dezer oefeningen te voorkomen. Hef woord is aan Een ongevoeh/ck mensch kan licht een oordeel vellen. Export moet boven vooroorlogs peil komen Het industrialisatievraagstuk is door minister Van den Brink bij de behandeling van de begroting van het ministerie van Economische Zaken een der kernproble men van de Nederlandse economie ge noemd. Het tekort aan buitenlandse valuta kan slechts worden opgevangen door een ex port, die ver boven het vooroorlogse peil uitgaat. Deze export kan slechts worden verkregen door de voortschrijdende in dustrialisatie in Nederland die tevens we gens de snel toenemende bevolking nood zakelijk is. Op het ministerie van Financiën wor den op het ogenblik plannen uitgewerkt, die voorzien in een verlaging van de fis cale lasten van het bedrijfsleven. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan een industrialisatieschema, dat echter geenszins het karakter draagt van een nauw gedetailleerd werkprogramma. Een probleem vormt de financiering van de nieuwe industriële objecten. Volgens bestaande ramingen zal volgend jaar voor een bedrag van 1 milliard gulden worden geïnvesteerd. Investeringen tot een bedrag van 3 milliard gulden zijn voor 1952 nood- Brits-Russisch incident: Brits soldaat neergeschoten In Goslar (Harz) op de grens tussen Britse en Sovjet-Russische zóne heeft zich een incident voorgedaan, waarbij een Engels soldaat door een Russische grens wacht met een van dichtbij afgevuurd schot uit een tommy gun werd neergeschoten. De Engelse soldaat werd zeer ernstig gewond in de rug en is later overleden. De Russen arresteerden zeven andere Britse soldaten en een kapitein, die zich naar de grenspost hadden begeven om de gewonde soldaat op te halen. Het incident geschiedde toen enkele Britse soldaten zich bij de konijnen jacht in de velden over de grens van de zones waagden. Een, Russische soldaat ontdekte de grensoverschrijding en ar resteerde een Engelsman. C. Knill uit Corn wall, terwijl hij zijn collegas waarschuwde. Deze kwamen luid schreeuwend en schie tend uit een boerderij en een van de scho ten trof de gearresteerde Engelsman, zakelijk, indien Nederland tot een sluiten de betalingsbalans wil geraken. Tot dusver was er geen gebrek aan Nederlands kapi taal. Het blijkt echter dat in de toekomst op dit gebied wel moeilijkheden zijn te verwachten. Reeds thans bestaat enige be duchtheid voor investeringen in onderne mingen, welke met een grote risicofactor werken. Uiteraard speelt ook het gebrek aan buitenlandse betaalmiddelen een rol en wel voornamelijk het gebrek aan dol lars. Andere valuta zullen gemakkelijker verkregen kunnen worden, met name in dien de bestaande plannen, welke voorzien in herstel van een multilateraal Europees betalingsverkeer door zullen gaan. Het Nederlandse industrialisatievraag stuk kan niet worden beschouwd zonder dat men aandacht schenkt aan de indus triële ontwikkeling elders, met name ir West-Duitsland. Voorts wordt gestreefd naar een nauwe coördinatie met België en Luxemburg. Kerstgave aan oorlogs slachtoffers en evacués Evenals het vorig jaar heeft ook thans de minister van Binnenlandse Zaken zijn goedkeuring verleend om aan oorlogs slachtoffers een Kerstgave te verstrekken. De oorlogsslachtoffers, waartoe ook de evacués die een uitkering voor levenson derhoud ontvangen karchtens de regeling van April 1945, gerekend worden, ont vangen in de week van 19 tot en met 25 December boven de normale uitkering een toelage van 25 pet. Deze Kerstgave be draagt ten minste 2.50 en ten hoogste 15. Dit uitkeringsbedrag mag niet worden berekend boven vergoedingen van fonds- premiën en eventueel brandstoffenbijslag, noch van bedragen die boven de normale uitkering krachtens de regeling van 12 April 1945 als toeslagen worden verleend. Geen Kerstgratificaties Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Wagenaar (C.P.N.) over het verlenen van Kerstgratificaties heeft de minister van Sociale Zaken geantwoord, dat ge durende het laatste jaar blijkens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek de inkomsten in aanzienlijk sterkere mate zijn gestegen dan de kosten van levens onderhoud. Mede met het oog op de zeer zwakke economische en financiële toestand van het land is de minister niet bereid te bevorderen dat aan overheidspersoneel een Kerstgratificatie zal worden gegeven. Aan particuliere ondernemers zal evenmin wor den toegestaan een Kerstgratificatie aan hun personeel te verlenen. Nederland en het westelijk defensieblok De „Volkskrant" verneemt van welinge lichte militaire zijde dat Veldmaarschalk Montgomery onlangs bij zijn bezoek aan Den Haag zijn verlangen heeft kenbaar ge maakt over een naar zijn mening in Neder land noodzakelijke troepenmacht en de periode waarin dit leger gereed zal moeten zijn. Minister Schokking en generaal Kruis zouden Montgomery gewezen hebben op de moeilijkheden waarmee Nederland heeft te kampen, vooral die in Indonesië. Montgomery was echter van mening dat zij niet opwegen tegen de gebiedende eis van een hecht offensief blok in het Westen. De Britse opperbevelhebber heeft, vol gens de „Volkskrant" verklaard, dat het aan uitrusting niet zal ontbreken en dat de financiële voorwaarden billijk zullen zijn, doch dat., wanneer Nederland in gebreke mocht blijven, de consequenties daarvan oor eigen rekening zijn. In deskundige kringen is men van mening, dat ondanks de toegezegde billijke regeling der finan ciële voorwaarden, Nederland toch wel diep in de buidel zal moeten tasten, om aan de gestelde verlangens te voldoen. Bus met D.U.W.-arbeiders reeci tegen tram Chauffeur ernstig gewond Gisteravond omstreeks zes uur is een autobus met in de Glip wonende arbeiders aan een D.U.W.-object bij Heemskerk, op het Valkenburgerplein in Heemstede tegen een uit Haarlem komende tram naar Hil- legom gereden. De bus, die van de Heemsteedse Dreef kwam, werd ongeveer twintig meter, tot in het plantsoen op de rotonde, meege sleurd. De chauffeur, de heer Th. Groot uit Heiloo, die de tram te laat heeft opge merkt, liep een schedelbasisfractuur en kneuzingen in de borst op. Hij is in de Mariastichting opgenomen; vanochtend was hij nog niet tot bewustzijn terugge keerd. Enkele inzittenden van de bus en de tram werden door glasscherven licht gewond. Zowel de tram als de bus wer den deerlijk gèhavend. Het tramverkeer ondervond gedurende een uur stagnatie; in die tijd werd de ver binding op het traject Haarlem-Heem stede met bussen onderhouden. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn, gaf op de plaats van het ongeluk van zijn belangstelling blijk. Twee ernstige autobotsingen door te snel rijden Op de Rijksstraatweg bij Muiden tracht te een automobilist met grote snelheid drie auto's voorbij te rijden, die ook bezig wa ren elkaar te passeren. Hij kwam daarbij geheel links van de weg en kon een hem tegemoetrijdende autobus niet meer ont wijken. In volle vaart botste de auto tegen de zware bus. De personenauto werd als een harmonica in elkaar gedrukt. Tot verbazing van omstanders bleek de be stuurder, J. IJ. uit Doornspijk, slechts licht gewond te zijn. Even' later naderde met zeer grote snel heid een auto uit de richting Amsterdam. De bestuurder sloeg geen acht op het stop teken van een politie-agent en botste met een hevige slag tegen een vrachtauto. De personenauto werd zo zwaar beschadigd, dat men de bestuurder C. van H. uit Zeist, moest uitzagen. Zijn rechterbeen was on der de knie verbrijzeld. Claxonridders zijn niet in het voordeel De Haagse verkeerspolitie en het Per manent Anti-lawaai Comité hebben in de residentie proeven genomen om na te gaan of het niet geven van geluidssignalen door automobilisten en motorrijders tijdverlies oplevert. De proefneming, die in de be bouwde kom werd genomen, heeft uitge wezen, dat dit niet het geval is. In som mige gevallen was het „zwijgend verkeer" zelfs in het voordeel. „Gefoeter met de toeter" blijkt dus niet nodig te zijn om te kunnen opschieten. Prinses Wilhelmina dankt voor geschenk uit Zuid-Afrika Prinses Wilhelmina heeft in het paleis Lange Voorhout te 's-Gravenhage dr. A. de Villiers, principaal van het Hugenoot Universiteitscollege te Wellington, ontvan gen en hem verzocht, haar dank over te brengen voor het jubileumgeschenk van de „Federatie van Afrikaanse Kuituurver enigingen", een schilderij van de Zuid- Afrikaanse schilder Pierneef. Voorts heeft de Prinses de Argentijnse gezant ontvangen, die aan de Prinses naar aanleiding van haar regeringsjubileum het versiersel van het Grootkruis van de Orde van de Bevrijder San Martin met gouden keten overhandigde, een geschenk van de president der Argentijnse republiek. De Prinses heeft Donderdagmiddag Den Haag verlaten teneinde des avonds het Kerstspel in de kerk te Apeldoorn bij te wonen. WEINIG WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Overwegend droog weer met in het algemeen weinig bewolking en weinig wind. Vannacht in het binnenland op vele plaateen lichte vorst en hier en daar vorming van nevel of mist. Mor gen overdag iets kouder dan vandaag. 18 December: Zon op 8.44 uur. onder 16 29 uur P^aan op 18.23 uur, onder 11.12 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1