Bijzonderheden van de voor de komende plannen vijf jaren fienelux op weg naar economische eenheid Gezamenlijk memorandum der drie landen VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 ASs gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat Rheumatische pijnen, knagend en slopend voor en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme envrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Verschenen is liet tweede memorandum Van de regeringen der Benelux-landen be treffende het*programma op lange termijn van deze landen, als vervolg op het eerste 8l?cnieen memorandum, waarin de grote lijnen zijn aangegeven van de gezamenlijk te volgen economische politiek en de wen selijk geachte ontwikkeling der interna tionale economische betrekkingen. Dit tweede memorandum bevat nadere gege vens over de plannen voor de belangrijkste sectoren, over de werkgclegenheidspolitiek, over de buitenlandse economische betrek kingen, de betalingsbalans en het nationale inkomen. Het belangrijkste uitgangspunt is uiteraard het in werking treden van de economische unie tussen België, Nederland en Luxemburg op 1 Januari 1950. Deze basis is van grote invloed geweest, zowel op de cijferopstellingen als op de ontwor pen uitvoeringsmaatregelen. In grote lijnen gezien zijn de belangrijkste vraagstukken de rationalisatie en moderni sering van het productie-appax-aat en de optimale aanwending van nieuw toevloeien de arbeidskrachten, waaraan nog is toe te voegen een meer productief gebruik van de hulpbronnen van de overzeese gebieds delen. De regeringen van de Benelux-landen hebben nauwgezet gestreefd naar even wicht tussen investeringen en consumptie enerzijds en het nationaal inkomen ander zijds, in overeenstemming met de sociale aanspraken van de bevolking. Een politiek, die stabilisering van de economische activiteit, gepaard met gezon de en regelmatige uitbreiding van die acti viteit nastreeft, stelt in de eerste plaats het internationale probleem van het bevorde ren der grootst mogelijke mobiliteit van goederen, kapitaal en arbeid aan de orde, en voorts het vraagstuk van de coördinatie van de maatregelen, door de verschillende landen getroffen teneinde hun economische ontwikkeling te bespoedigen. Het slagen van de in dit rapport opgeno men plannen hangt uiteraard af van het voortduren van het Marshall-plan tot het midden van het jaar 1952. De Amerikaanse hulp blijft noodzakelijk om de Benelux- landen in staat te stellen hun buitenlandse handel, die door de huidige monetaire situa tie bedreigd wordt, op peil te houden en bovendien om die landen de financiering mogelijk te maken van bepaalde, op korte termijn noodzakelijke vervangings-inves- teringen, die uit de nationale besparingen vooreerst niet zouden kunnen plaats vin den. Met andere woorden: De Belgisch- Nederlands-Luxemburgse Unie baseert haar verwachtingen omtrent het econo mische herstel in eerste instantie op een oordeelkundige aanwending van de door de Verenigde Staten verleende liulp en vervolgens op een snel herstel van haar handelspartners, die deze landen in staat zou stellen in conver teerbare munt te betalen, waarbij tevens wordt gehoopt op een oplossing waardoor de huidige tekorten gecom penseerd zouden worden zonder dat tot een systeem van gedwongen bespa ringen behoeft te worden overgegaan. De programma's Het agrarisch productie-programma om vat: Het herstel van de veestapel; de rationa lisatie der exploitatie, de ruilverkaveling, de uitbreiding van het gebruik van geselec teerd zaaigoed en van meststoffen, de in tensivering van de strijd tegen ziekten van gewassen en vee, de verbetering van de exploitatie van grasland, de motorisering en de mechanisering; het stimuleren van de productie van groenvoer en van het dro gen daarvan; een aanzienlijke verhoging van de productie van suiker en aardappe len, waarvan een deel als veevoeder moet dienen; het verzekeren van een redelijke rentabiliteit door middel van prijspolitiek en door verlaging der kostprijzen. De vei'hoging van de binnenlandse suiker productie zal de invoerbehoeften beperken. Terwijl de Benelux voor de oorlog 150.000 ton kocht, verwacht men dat in 1952-53 slechts 80.000 ton geïmporteerd behoeven te worden om de behoefte der consumenten te dekken. Op het gebied van de voedingsindu strie wordt gestreefd naar modernise ring van de apparatuur en voorzover de koelinrichtingen betreft, naar vergro ting der capaciteit. Op het gebied van de visserij zullen de Beneluxlanden in 1952-53 hun vooroorlogse apparaat her steld hebben. Hierdoor zullen zij we derom in staat zijn om hun afnemers, speciaal ook in Duitsland, te voorzien. Tegen die tijd zullen zij tevens de be schikking hebben over een modern distributie-apparaat. In het programma is een netto kolen- productie opgenomen van 44 millioen ton. I Deze hoeveelheid komt ongeveer overeen I met de vooroorlogse productie en veronder- stelt een toeneming met 13 procent ten op zichte van de huidige productie. De opvoering van de productie zal ge paard moeten gaan met een verlaging van de kostprijs. Met Beneluxprogramma impliceert dat de netto electriciteits productiecapaciteit van de Beneluxlanden wordt verhoogd en dat alle grote centrales gekoppeld worden. In het programma op lange termijn is ten aanzien van aardolie geen reke ning gehouden met het plan van de Standard Oil om in een van de Bene lux landen, een raffinaderij op te rich ten met een capaciteit van 1,6 millioen ton per jaar, die van 1952 af zou kun nen voorzien in de behoefte van dit concern. Tengevolge van de uitbreiding van hun capaciteit zullen de raffinaderijen van de Benelux-landen in 1952/55 2 millioen ton verschillende eindproducten ter waarde van 78 millioen gulden kunnen exporteren. Ten aanzien van ijzer en staal zullen de Benelux-landen trachten tegen 1952/55 de volgende productie te bereiken: 8.640.000 ton gietijzer tegen 7.777.000 ton >0 1948/49; een verder doorgevoerde mechanisatie de arbeidsproductiviteit in deze sector zal ver hogen. Op langer termijn is zelfs een jaar lijkse emigratie van 5000 Nederlandse ar beiders en boeren naar Australië en Canada te verwachten. Met alle middelen willen de regeringen van de Beneluxlanden de werkgelegenheid op een hoog peil handhaven en de vorming van een omvangrijke werkloosheid voor komen. Zij willen een stijging in de arbeidsproductiviteit bevorderen, hetgeen in het algemeen beschouwd een van de meest efficiënte middelen is om de levens standaard te verhogen. Verwacht wordt, dat in 1952-'53 een arbeidsproductiviteit van 120 procent van die in 1948 kan wor den bereikt. In het Groot-Hertogdom Luxemburg wordt een tekort aan arbeiders in de zware industrieën en in de landbouw verwacht. In België in de zware industrieën en in de mijnbouw. Men hoopt in dit tekort ten dele te kunnen voorzien door de perfectionering van de outillage en door aanvoer van bui tenlandse arbeidskrachten in het Groot- Hertogdom Luxemburg (grensarbeiders uit Duitsland en het Saargebied) en in België (Italiaanse arbeiders). Het is echter niet onmogelijk, dat deze aanvulling van arbeidskrachten voor Luxemburg en België door Nederland wordt verschaft. Deze kwestie is op het ogenblik door de Benelux in studie ge nomen. Het ligt in de bedoeling van de drie rege ringen om de mobiliteit van de arbeid te bevorderen, teneinde de aanpassing van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt te ver gemakkelijken. Onder leiding van de over heid, van grote industriële ondernemingen en vakverenigingen zijn vormings- en op leidingsscholen voor nieuwe werkmethoden opgericht. Buitenlandse handel kamp Amersfoort In het memorandum wordt aangaande de handelsbalans en de structuur van de bui tenlandse handel het volgende verklaard: Van de uitvoer van Benelux, welke in 1952 een waarde van 3.324 millioen dollar zou kunnen bereiken zal, naar men schat, direct of indirect 57 procent moeten dienen als tegenwaarde voor de invoer van grond stoffen, bestemd voor de industrie, welke niet binnen de grenzen worden vervaar digd. Met het saldo ad 43 procent of 1400 millioen dollar zal Benelux dat deel van zijn invoer kunnen dekken, dat bestaat uit investeringsgoederen, diensten en onzicht bare invoer en consumptiegoederen. De productieprogramma's sluiten aan op dit programma van de buitenlandse han del. Zij houden rekening met het feit, dat de Europese welvaart slechts kan worden bereikt door een aanzienlijke stijging van de consumptie en een algemene stijging van de levensstandaard. In ieder geval is het een levenskwestie voor de Benelux-landen, dat zij hun uit voer naar het Westelijk halfrond en in het bijzonder naar de Verenigde Staten, kun nen opvoei-en. Met alle inspanning zal hiernaar worden gestreefd. Het hangt ech ter niet alleen van Benelux af, zelfs niet alleen van de verenigde pogingen van ge heel Europa, of het evenwicht in handels bewegingen bereikt zal worden. Een be langrijke voorwaarde is dat men er ir slaagt de handelspolitieke belemmeringen zoveel mogelijk weg te nemen. Tot slot zij nog op de wenselijkheid ge wezen dat de Benelux-landen hun handels betrekkingen met Duitsland herstellen en die met Oost-Europa tot uitbreiding brengen. Het wensprogramma voor het handels verkeer met West-Duitsland in 1952-/53 vermeldt de volgende bedragen (in mil lioenen dollars): Invoer Uitvoer uit Duitsl. n. Duitsl. Landbouwproducten 9,8 100 Vaste brandstoffen 160.6 Mineralen en metalen 27,7 40 Machines en werktuigen 60.3 9,2 Textiel1,2 38,1 Overige producten114,4 52,8 Totaal 603,3 240,1 In procenten van de to tale invoer resp. uitvoer van Benelux 15,6 6,6 1.675.000 ton staal in staven tegenover 7.500.000 ton in 1948/49; 7.178.000 ton afgewerkt staal tegenover 6.270.000 ton in 1948/49. Voor het bereiken van dit resultaat zal men de bestaande installaties moeten moderniseren en tevens moeten overgaan tot verhoging van de, productiecapaciteit. De productie van cle walsbedrijven zal 118500Ö ton dun plaatijzer en 225.000 ton blik bedragen. Vijf walsstraten voor warm walsen van strip en aanvullende installaties voor koud walsen zijn in het programma opgenomen. Ten aanzien van het textielprogramma 1952/53 wordt er op gewezen, dat de pro ductiecijfers die voor de samenstelling van dit programma hebben gediend, kunnen worden bereikt en gehandhaafd zonder vergroting van het aantal arbeidskrachten, en zonder uitbreiding van het machinepark. De voorgestelde investeringen hebben slechts ten doel een zeer sterk versleten, technisch verouderd of door oorlogshande lingen beschadigd machinepark, te vervan gen door materiaal, dat beter aan de mo derne productie-eisen voldoet. Het voorziene verbruik per hoofd van de bevolking bedraagt: 3.5 kg. voor wol (toeneming); 5.7 kg. voor katoen (ongewijzigd); 0.8 kg. voor kunstzijde. De toename met 20 a 25 procent, welke in het exportprogramma is opgenomen, lijkt aannemelijk, indien men rekening houdt met de verwachte toeneming van de wereldbevolking met 10 a 12 procent en met de schaarstetoestand, waarin nog steeds tal van landen verkeren. Bij de chemische producten zullen de cijfers van 1952/1953 het vooroorlogse niveau aanzienlijk overschrijden, hetgeen de betalingsbalans zeer ten goede komt. De Benelux bezit twee belangrijke grond stoffen voor zijn chemische industrie, n.l. steenkolen en zout. De overige mineralen en organische grondstoffen worden geïm porteerd, waardoor de chemische industrie in de Benelux overwegend het karakter verkrijgt van een veredelingsindustrie. De zoutproductie zal een belangrijke uit breiding ondergaan, waardoor de voorzie ning van de binnenlandse markt en een grotere uitvoer mogelijk zullen worden. De fabricage van anilinekleurstoffen, plastisch materiaal van perspoeders en kleurstoffen nemen een snelle vlucht. In de sectoren synthetische phenol, films, kleur stoffen en pharmaceutische en phytophar- maceutische producten heeft men de pro ductie van nieuwe artikelen opgenomen. 430.000 woningen in zes jaar De bedrijvigheid in de sector „bouwmate rialen, cementfabrieken en aanverwante in dustrieën" zal beïnvloed worden door het wederopbouwprogramma van de Benelux landen. Rationalisatie van de woningbouw is urgent. Toepassing van de in de bouwwereld be reikte vorderingen (montage bouw) zal op grote schaal mogelijk zijn. Hieronder volgt een programma, dat in de periode van Januari 1948 tot Juni 1953 in de bouw van 430.000 nieuwe woningen voorziet: woningen ten bedrage van In 1948 50.000 300 millioen dollar In 1949 70.000 420 In 1950 80.000 480 In 1951 85.000 510 In 1952 95.000 570 In 1953 (6 maanden) 50.000 woningen ten bedrage van 300 millioen dollar. Het programma voorziet eveneens in het herstel van land- en waterwegen, in de bouw van fabrieken en overheidsgebouwen en in de oprichting van zoveel scholen en hospitalen, als door de toeneming van de bevolking wordt gerechtvaardigd. Tien-jarenplan voor spoor wegen De grote dichtheid der bevolking, de snelle industrialisatie, de te verwachten uitbreiding van de handel tussen de drie landen als gevolg van de economische unie, hun positie als doorvoergebied naar West- én Midden-Europa, al deze factoren leiden tot de noodzaak van een tot in details uit gewerkte transport-organisatie. De zeescheepvaart zal directe deviezen- inkomsten leveren, voor 1952-'53 geschat op 125 millioen dollar, waarbij nog komt een deviezenbesparing voor Benelux ad 105 mil lioen dollar. Het investeringsprogramma voor de spoorwegen is neergelegd in een tienjaren plan, dat de geleidelijke vervanging omvat van stoomtractie door electrische en Diesel - tractie en de aanleg van een spoorlijn tus sen Benelux en het Saargebied. Over het wegtransport valt op te merken dat voortaan de Benelux-industrie zelf een groot gedeelte van het materiaal kan leve ren, met name autobus-carrosserieën en aanhangwagens. Aan alle opgestelde plannen ligt onder meer het volgende ten grpndslag: De economische unie van Benelux zal op de internationale markt als een eenheid op treden. Intern is men hard bezig met het oplossen van vele problemen op het gebied van het onderlinge ruilverkeer en van de industrialisatie. Werkgelegenheid De arbeidsmarkt in de Beneluxlanden ondervindt momenteel nog de druk van de na-oorlogse inflatoire situatie. Met name de mijnbouw en de landbouw hebben te kam pen met een tekort aan arbeidskrachten. Men tracht het aanbod van geschoolde ar beid in de mijnstreken te verruimen door verschillende maatregelen, bijvoorbeeld door het bouwen van woonhuizen in deze streken. De moeilijkheden, welke men in de agrarische sector ontmoet zijn van voorbij gaande aard. Verwacht mag worden, dat Sector Industrie Bouwnijverheid Mijnbouw Landbouw en visserij Handel Verkeer Bankwezen Vrije beroepen en kleine zelfstandigen Totaal ondernemingen Overheid en onderwijs Leger en vloot 1948 1.995,5 366,2 217,9 647.5 694,1 489,0 118,9 1.334.0 5.863.1 391.6 230,0 Totaal beroepsbevolking 1952/53 2.103,6 400.3 243.9 635.7 716,5 523,2 120,9 1.388.4 6.132.5 391.8 195,0 6.719,3 Stijging in pet. 5.4 9.3 12,0 1,9 3.2 7.0 1,7 4.1 4,6 0,1 15,2 Duitser bracht Nederlanders naar executieplaats Tien jaar gevangenisstraf eiste de advo caat-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof tegen de 47-jarige Duitser Hermann Thie. die op 24 October 1944 29 Nederlanders, die als represaille voor de aanslag op de S.D.'er Oehlschlagel in de Apollolaan te Amsterdam werden doodge schoten, naar de plaats der executie heeft vervoerd. Voorts heeft hij het bevel ge voerd bij een executie van 5 Nederlanders te Alkmaar. Bij de behandeling van deze zaak bleek dat Thie reeds in October 1940 Nederlan ders heeft geholpen en dit ook later heeft gedaan. Thie verklaarde, niet geweten te hebben wat er met de 29 Nederlanders, die hij van de Weteringschans naar de Apollolaan moest brengen, zou gebeuren. Hij had plot seling moeten invallen voor de man, aan wie dit transport was opgedragen. De exe cutie in Alkmaar had hij op bevel van Lagers verricht. Een weigering zou zijn eigen dood en maatregelen tegen zijn familie ten gevolge hebben gehad, be weerde hij. Te Valkenswaard is met veel toespraken, bloemen en vlaggen een buslijn geopend, die Eindhoven en omgeving met de Belgische plaats Achel zal verbinden. Vandaar heeft men aansluiting met Brussel en Luik. De beste wekker Het laagst in prijs hAARLEM CJ E4RTEU0RI55TR. 2 TEL. I50CH „JAZ" f 12.50 tKim DUUELIER-tlORLOGER DEN HAAG ■«PUI STRAAT ft TEL. IISUSS (Adv.) WAT IS DE BENELUX \j GEVAllEN WAARIN de ij BENELUX MOMENTEEL •'j ALS EENHEID OPTREEDT GEVALLEN WAARIN OE BENELUX LANOEN SAMEN- WERKEN :*J Economisch vooras Financieel. Cultureel Militair. Sociaal Politiek,bv Ouiisianfli AUe vilaie econ KwetfiK bv 3 MarshaB-ptaiu Industrialisatie en afsluiting handeis*er '"ai i*iai' dragen BENE LUX- BEI gjs: NEderland Luxemburg jBeneïu» word' et on eentie.d met bebouc van politieke 5 onaffiarkelukheid :10e voordelen ?ijnoa. Oe gulden wen tranc ziinaanonbepefwm- •j wisselbaar Geen deviezencon- ■:j troie aan degrens Geen versch:; '-tof rnenrn Belgie of in Nederland koopt PRC3LEMEN WELKE OPGELOST MOETEN WORDEN Her verschil in prijspeil in 8elgie en NeüertanüGIS^cO - Afschaffing van subsidies schakeling van belastingen en accijnzen- Verschil jn voorzienmgspeil- Regeling van het hav verkeer tussen Antwerpen en Rotterdam Een glanzend-zwarle schijf muziek komt gereed voor de draaitafel uit de zware pers in de nieuwe Heemsteedse grdmofoonplatenfabriek waar over wij gisteren een reportage brachten. Eéns concentratie-kamp, thans mijnenschool Wanneer men zich een goed idee wil vor men omtrent de weinig verheffende mid delen die in de moderne oorlog gebruikt worden, dan kan een bezoek aan de Mij nenschool in Amersfoort daartoe uitstekend dienen. En een v/einig ter zake doende maar daarom niet minder lugubere bijkomstig- neid is, dat deze school gevestigd is in wat eertijds het „Polizei-Durchgangslager Amersfoort" was. Zodat het gevoel van onbehagen dat de bezoeker bevangt bij het aanschouwen van dè helse machines die door knappe technici zijn uitgedokterd om de medemens om het leven te brengen, nog wordt versterkt door de herinnering aan de geestelijke wapens die de totale oorlog completeren en waarvan de barak ken, waarin duizenden mensen gefolterd zijn, als stomme maar daarom niet minder welsprekende getuigen staan temidden van het prikkeldraad. Op deze school nu, worden Nederlandse militairen geïnstrueerd in de omgang met mijnen. Zij leren mijnen opsporen met de tectors en „prikkers", zij leren mijnen on schadelijk maken en zij leren mijnen leg gen. Tevens ontvangen zij onderricht in één van de meest kenmerkende strijdmiddelen van de oorlog, het onschadelijk maken, maar ook het opstellen van „booby-traps". De Nederlandse naam daarvoor is „val strikken" en dat houdt in het op listiglijke wijze aanbrengen van een springlading, die tot ontploffing wordt gebracht wanneer de vijand bijvoorbeeld een deur open doet, een penhouder oppakt of een stoel verzet. De Duitsers waren er meesters in. Zo'n cursus duurt 9 dagen en uit vrijwel alle onderdelen van het Nederlandse leger worden de cursisten gerecruteerd. Voor lopig zijn de cursussen voor een groot deel ingesteld op de troepen die naar Indonesië gaan. Mijnen-museum. Eén van de belangrijke hulpmiddelen voor die cursussen is het „museum" van de school. Men vindt daar een ruim assorti ment van mijnen die bij de verschillende naties in gebruik zijn. Van de grootste die een tank onklaar kunnen maken tot de kleinste toe. Die laatste zijn overigens de geraffineerdste. Zij zijn namelijk zo ge construeerd dat de man die erop trapt al leen maar een of twee benen kwijt is. Zulks geeft een aanmerkelijke besparing van ma teriaal en het slachtoffer is „buiten ge vecht" gesteld, zoals dat in militaire taal heet. Men versta ons overigens niet verkeerd. Het is ver van ons de manschappen en of ficieren van de mijnenschool te verwijten dat zij dit werk doen, want het is onge twijfeld een gevaarlijk karwei, dat zelfs in vredestijd de grootste opofferings-gezind- heid vraagt. En dat het nu eenmaal ge bruik is met de zelfde wapens te strijden, als waarmee men bestreden wordt, kan hen evenmin aangewreven worden. Maar toen men ten onzen gerieve een demonstratie gaf met de springladingen van een paar mijnen en de doffe knal een vuil zwarte rookwolk op spoot over de Amers- foortse hei, die in het winterzonnetje haar vredige schoonheid toonde, toen was er weinig fantasie voor nodig om ontzet te worden bij de gedachte dat zulke dingen ons voorland kunnen zijn, wanneer het mensdom niet wat redelijker zal worden. Shaw draait de rollen om George Bernard Shaw publiceerde dezer dagen het volgende ingezonden stuk in de communistische Daily Worker: „Het regeringsorgaan de Daily Herald berichtte dat de minister van Buitenlandse Zaken heeft gezegd: „Hoe hoog de kosten ook mogen zijn voor de Westelijke mogend heden, wij moeten onze positie handhaven om er zeker van te zijn dat de door de Rus sische regering toegepaste methoden geen succes hebben." Kunt u onverschillig wie van de Labour- leden overhalen aan Bevin te vragen wat volgens hem in Europa de reactie zou zijn wanneer kameraad Stalin zou verklaren dat, hoe hoog de kosten ook zouden mogen zijn voor de Oost-Europese staten, Rusland zijn positie moet handhaven om er zeker van te zijn dat de door de Anglo-Ameri kaanse Alliantie toegepaste methoden geen succes hebben?" Dit ingezonden stuk werd door de „Daily Worker" afgedrukt op de voorpagina onder de kop „Oorlogsophitser Bevin". (United Press) Verkeersmaatschappij „Intercontinental" De officier van Justitie te Amsterdam heeft aan het A.N.P. enkele mededelingen ter publicatie verstrekt over de activiteit van de N.V. Verkeersmaatschappij „Inter continental" te Amsterdam. Deze N.V. stelt het publiek in de gelegenheid onder bepaalde voorwaarden passage te bespre ken op bij een rederij gereserveerde kust vaartuigen, welke bij een eventuele bezet ting van Nederland naar de Canarische eilanden, de Azoren of de Afrikaanse kust zullen varen. De N.V. biedt voorts aan zakenlieden de gelegenheid geld te beleg gen in kustvaartuigen. In het rapport, dat de Amsterdamse politie na een diepgaand onderzoek aan de officier van Justitie heeft uitgebracht, wordt verklaard dat de opzet van de N.V. speculeert op de angst voor een eventuele bezetting. Het optreden der N.V. is der halve strijdig met het Nederlandse belang en moet als ongewenst beschouwd worden. De N.V. zou haar verplichtingen alleen kunnen nakomen door orders van burger lijke en militaire autoriteiten te ontduiken. Zeepost naar Oost en West Op Dinsdag 28 December vertrekt het s.s. „Oranje" naar Indonesië. Met dit schip kan zeepost worden meegezonden, mits deze niet later dan 23 December ter post bezorgd wordt. Naar de Nederlandse An tillen vertrekt met m.s. „Hydra" op 24 December. Post hiervoor moet uiterlijk 21 December bezorgd zijn. Naar Suriname vertrekt op 4 Januari 1949 het m.s. „Bo naire". De uiterste datum voor de post is hiervoor 31 December. ITALIë GAAT VOORUIT. De Italianen kregen Dinsdag een wel kom Kerstgeschenk van de regering: sui ker is in het vervolg zonder bon verkrijg baar. Thans zijn nog slechts brood en „pasta" gerantsoeneerd. Per dag ontvan gen de Italianen 200 gram brood en per maand drie pond „pasta" (spaghetti en dergelijke geliefde etenswaren). Op de vrije markt kan men deze artike len echter reeds te kust en te keur krij gen. (United Press). De oorlogsvloot der Sovjet-Unie STOCKHOLM, 15 December (Reuter) Volgens „Marinkalendern", het officieuze Zweedse vlootblad dat vaak de zienswijze van de Zweedse admiraliteit weergeeft, aldus Reuter, bouwt de Sovjet-Unie oor logsschepen van 45.000 ton en ook onder zeeboten die uitgerust zijn met een nieuwe Nederlandse vinding, die onderzeeboten langer verblijf onder water mogelijk maakt. Volgens het blad hebben de nieuwe oor logsschepen 40,6 centimeter kanonnen als voornaamste bewapening. Het blad deelt verder nog mee, dat de Sovjet-Unie veel onderzeeboten van het Duitse type bouwt met een snelheid onder water van 25 knopen. Wapensmokkelaars staan op Banka terecht Drie Amerikanen, die worden beschul digd van het smokkelen van wapenen naar de republiek, zullen heden te Tandjong Pinang op het eiland Banka terecht staan. De drie Amerikanen, Albert W. Onstott» Connie W. Eigrist en William B. Hallam, werden op 14 September gearresteerd toen zij met een Catalina-vliegboot landden bij het eiland Anambas in de Riouw Archipel. De Catalina was geladen met veertig kisten met wapens en munitie voor de republikei nen. Een vierde lid van de bemanning van de vliegboot, een Engelsman, Carlton A. Hire, zal op 18 December voor het zelfde vergrijp moeten terechtstaan. (U.P.) Kip. ik heb je! Onze correspondent te New York vertelt hoe een honderdtal gezinnen in New York dezer dagen een kip in de pot had, doordat een vrachtauto, welke manden met kippen vervoerde, een aanrijding kreeg. Toen de manden op straat tuimelden, gingen deze open en tweehonderd kippen stoven onder oorverdovend gekakel de straten in. De stroom van auto's week naar alle kanten uit om de vluchtelingen te sparen. Er werden er nochtans vijftig ge dood. De kippen maakten zo'n lawaai dat de mensen uit him huizen kwamen, me nende vrouwen te horen gillen. In zijn schrik 'oelde een der omwonenden de poli tie op, die met drie wagens ter plaatse ver scheen. Honderden mensen gingen op jacht in de buurt van de 36e straat tussen de 8ste en de 9de Avenue. Welgeteld honderd kip pen bleven tenslotte onvindbaar.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5