Onder het motto „alleen gezonde mensen m de sport" wordt de sportsman onderzocht Woningstichting „Velsen" in voorbereiding Lastige wedstrijden voor VSV tegen HBS en Stormvogels tegen Sparta Jiex J.heater' IJmuiden spraakgebrek IJmuiden-Oost Velsen-Noord Het testament Driehuis VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 IJMUTDER COURANT SFORTKEURING IN VELSEN Bureau met grote belangrijkheid in Velsen Zestien jonge mensen worden vaak per avond lichamelijk getoetst op het bureau voor Medische Sportkeuring „Velsen" aan de Broekbergerlaan in Santpoort. En als zij dan het door de dokter getekende certi ficaat in handen hebben, kunnen zij hun body met een gerust geweten in dienst van de sport stellen: die body is gezond en zal de eigenaar niet in de steek laten op het voetbalterrein of tijdens een run achter de hockeybal. Medische Sportkeuring. Een begrip, dat voor velen ook voor verscheidene sportminnaren een onbe kende klank heeft, omdat er zich een insti tuut achter verbergt, dat zich nu eenmaal niet opdringt ondanks de grote belangen voor de volksgezondheid, welke erdoor ge diend worden. Niet in orde? Dan geen sport. De heer H. J. Klaver, secretaris-penning meester heeft ons een en ander over de be moeiingen van het Velsense bureau, dus van het werk in het algemeen verteld en uit dit relaas bleek wel, dat keuring voor maar ook tijdens de sportbeoefening onge lukken en zelfs persoonlijke catastrophes kan voorkomen; met andere woorden: dat zij de sport veiliger en dus beter maakt. Nu is de sportkeuring, zoals zij zich na de oorlog weer oprichtte, nog allerminst ideaal geïnstalleerd: men kan met de be- perkte financiële middelen en de aan alle kanten gebonden medici, die er veelal zo j aooooooooooooeooooooorooooooooooooooooooocooo-J' Voor de sportmensen uit Velsen deze zomer fi naar Edmonton vertrokken, zijn zij één voor 8 één gekeurd op lichamelijke conditie; vóór bij Stormvogels een aspirant lid wordt, moet hij onder het keuringsmes Hoe belangrijk het werk der Bureaux voor Medische Sportkeuring, waarvan Velsen er ook een rijk is, mag worden geacht, wil bijgaand artikel vertellen. Voor de belang stellenden zij vermeld, dat het bestuur wordt gevormd door de arts J. Mac Daniël (voor zitter), H. J. Klaver (seer, penn.), P. Dijkstra namens de gemeente) en J. Jaarsveld (als administrateur en contactman met IJ muiden) gesloten vereniging bovendien bijdraagt Het minimale overheidssubsidie kan bij de baten voorlopig buiten beschouwing wor den gelaten en dus vertoont de kas van „de sportkeuring" een doorlopend creditsaldo. Trouwens: de liefde, die al haar medewer kers voor het doel opbrengen, is het enige, dat er tegenover de lege beurs gezet kan worden. NIEUWE SCHOOLVERZUIM- COMMISSIES. con amore aan meewerken eenmaal geen bergen verzetten, maar in Velsen is er dan toch maar een vlotwer- kend apparaat gegroeid, dat zo'n 1000 sport beoefenaren onder zijn vleugelen heeft, die tesamen in het kaartsysteem voorkomen met al hun lichamelijke kwaliteiten e gebreken. En als een voetballer bijvoorbeeld niet geschikt blijkt voor zijn sport, gaat hij er ook onherroepelijk uit: de bond waarvoor hij speelt, stelt hem eenvoudig niet meer op. Hard? Ja, maar ook juist, want een der gelijke maatregel zal de beste propaganda voor de sport blijken te zijn, welke haar liefhebbers zich kunnen wensen; als slechts de besten blijven uitverkoren, zal de be oefening niet lijden onder zich plotseling openbarende ziekten of ongevallen-door ziekten en kunnen slechts prestaties ge vraagd worden van werkelijk gezonde lichamen. Het werk van de Medische Sportkeuring is ouder dan vandaag of gisteren: reeds in 1927 werd èr een eerste start mee gemaakt door de medicus dr. J. H. O. Reis en op zuiver particuliere basis bouwde zich een systeem van bureaux uit, later overkoepeld door een Federatief orgaan, waarvan het Velsense er één is. De doktoren, die voor de keuringen nodig waren, bleken van meet af aan een begrijpelijk struikelblok: de huisarts heeft nu eenmaal te weinig tijd om een paar avonden van de week aan het (slecht betalende) werk van de sportkeu ring te gaan denken. Ook al daarom moest het zich na 1945 beperken tot de jongste sportbeoefenaren: van de voetballers wor-1 den bijvoorbeeld voorlopig slechts de junio- ren en aspiranten gekeurd en dan nog per sonen volgens aanvraag. Overigens zijn zo goed als alle sportbonden van het belang dezer keuring doordrongen: op enkele uit zonderingen na is de medewerking der club besturen voortreffelijk en de heer Klaver was speciaal goed te spreken over Storm vogels, Velsen en Terrasvogels: ieder lid, dat voetballen wil in clubverband moet vooraf gekeurd worden. Wanneer men be denkt, dat echter van de 253.000 Neder landse voetballers slechts 9 door de zeef dezer keuring is gegaan, zal het duidelijk zijn, dat er voor de toekomst nog genoeg te doen is. Is het kind gezond? De leden van de gemeentelijke commis sies tot wering van schoolverzuim worden voor 3 jaar benoemd; de zittingsperiode loopt op 1 Januari af zodat er voorzien moet worden in de benoeming van nieuwe leden. Voor de commissies in IJmuiden-Oost worden door het college van B. en W. de volgende personen voorgesteld: de heren P. C. Grimbergen, C. Janus, B. Schipper, J. Wensink, J. H. J. Cottaar, C. J. J. Brou wer, J. Mantje, W. Braak en G. P. J. Martineau. Voor IJmuiden-West stellen B. en W. voor te benoemen de heren J. P. v. d. Does, A. de Waal, S. v. Dorp, C. Heijkoop, H. Stertefeld. Sj. de Jong, T. Berg, J. A. Koningstem en D. Verbaan. Gemeentelijke kasgeldlening van 1.000.000 De Velsense gemeenteraad wordt voor gesteld ter voorziening in de kasgeldbe hoefte voor 1949 tijdelijke geldleningen aan te gaan met een maximum van 4.000.000 totaal. Ter gedeeltelijke uitvoering hiervan wordt voorts voorgesteld met de Bank der Nederlandse gemeenten een relcening-cou- ranlovereenkomst aan te gaan en het ere- diet voor 1949 te bepalen op ten hoogste 1.000.000. KERSTWIJDING VAN „D.G.S.". De vereniging van Jonge Oud-Katholie ken „D.G.S." zal Maandag 20 December in het gebouw voor Chr. Belangen naar jaar lijkse gewoonte een Kerstwijding organi seren. Medewerking verlenen het Oud- Katholieke kerkkoor onder leiding van de heer Joh. Tol met meerstemmige liederen en de heer K. Gouda, orgel. Kapelaan D. N. de Rijk, verzorgt het gesproken gedeelte van het programma, waarin tevens een Kerstspel is opge nomen. THALIA (het theater met de beste films) Vertoont Vrydag 17 Dec. 8 u.. Zaterdag 18 en Zondag 19 Dec. 7 en 9.15 uur HUMPHREY BOGART Walter Brennan en Lauren Bacall in „AVONTUUR OP MARTINIQUE" (To have and have not) Een sterke film vol gedurfd avontuur! Warner Eros Film. Toegang 18 jaar Maandag 20, Dinsdag 21 en Woensdag 22 Dec. S uur TOMMY TRINDER in een serie vrolijke belevenissen in het Rome van Keizer Nero WE GAAN NAAR ROME (Fiddlers three) Toegang 18 jaar. Zondag 19 Dec. aanvang 3 uur de be kende komieken WAT en y2 WAT in de dolle klucht MET VOLLE MUZIEK Toegang elke leeftijd Doel permanent lichaam ter voorbereiding en uitvoering van huizenbouw Het stijgend woningbezit van de gemeen te Velsen, dc vraag, hoe de overheid ook in de toekomst het best voorziet in de wo ningbouw cn hoe de wijze van beheer en exploitatie zal moeten geschieden, heeft het college van burgemeester en wethou ders nadere maatregelen te dien aanzien in overweging doen geven. Het college motiveert: de overheid dient over een permanent orgaan te beschikken, dat de voorbereiding en de uitvoering van een en ander ter hand neemt en om onder meer de boekhoudkundige consequenties daarvan verantwoord op te lossen, acht het de stichtingsvorm daarvoor het meest geschikt, temeer omdat dan de mogelijk heid bestaat, belangstellende en geschikte personen uit de gemeente in het bestuur der stichting te betrekken. Verder moet naar het oordeel van B. en W. de moge lijkheid aanwezig zijn, dat ook andere woningbouwcorporaties van de diensten der stichting gebruik maken en in dit ver band kan reeds nu worden meegedeeld, dat een van die corporaties zich reeds in beginsel bereid heeft verklaard, in dit op zicht mee te werken. Bovendien biedt de stichtingsvorm de gemeente het voordeel, dat zij de nodige medezeggenschap behoudt. Uit het concept-besluit, zoals dat door het college van B. en W. wordt voorge steld, blijkt, dat men zich voorstelt de woningstichting „Velsen" een bedrag van 100 mee te geven, waarnaast leningen, credieten en voorschotten, haar door de gemeente of anderen verstrekt plus de baten van de door haar geëxploiteerde of toebehorende goederen en de vergoedingen voor diensten aan woningbouwcorporaties de inkomsten zullen moeten vormen. VOETBALOVERZICHT En dan rijst de vraag, of de oudere voet ballers allen in een even goede lichamelijke conditie zullen blijken te zijn als zij voor geven. Zocoed er ouderen zullen zün, voor wie het beslist niet langer verantwoord is, dat zij doorgaan met sportbeoefening, zogoed is het onverantwoordelijk van vele ouders en jeugdleiders, de aan hun hoede toever trouwde jeugd vaak „zomaar" te laten spor ten: de voorbeelden uit het Velsense kaart systeem van „verborgen gebreken" zijn legio. Tot een goed begrip diene overigens dat eventuele lichamelijke stoornissen natuur lijk direct aan de huisarts worden doorge geven en dat de keuring slechts een advi serende functie heeft, die echter door de aangesloten sportbonden met verblijdende nauwkeurigheid wordt opgevolgd. Niet ideaal. Toch is deze hele geschiedenis nog lang niet ideaal: de geest van de sportbeoefenaar moet nog buiten beschouwing blijven; er is nog geen sprake van doorlichting en op velerlei gebied zouden de keuringsmetho den uitgebreid kunnen worden. Doe dat maar eens van de 1.50, die elke keuring oplevert en de 10 per jaar, die de aan- ,Rex draagt de kroon voor beeld en toon Vanaf heden Vm Woensdag 22 Dec. brengen wij: De onbekende zanger met TINO ROSSI 18 jaar. Nederland Film Agenda voor Velsen en IJinuiden VRIJDAG 17 DECEMBER, halia, 8 uur: „Avontuur op Martinique' Rex. 8 uur: „De onbekende zanger". Sportschool. Ben Tadema, 8 uur: Sport- demonstratie. Gebouw voor Christelijke belangen, 8 uur: Lezing Prof. A. H. Edelkoort. ZATERDAG 18 DECEMBER. Thalia. 8 uur: „Avontuur op Martinique' Rex. 8 uur VSV staat Zondag voor een moeilijke op gave. al zou de stand op de ranglijst van zijn tegenpartij HBS zulks niet doen ver moeden, immers de Hagenaars vertoeven meer in de nabijheid van een der gevaarlijke plaatsen dan in die van de bovenste plaats. Maarde wedstrijd wordt op Houtrust gespeeld en op dit terrein voelden de Hage naars zich tot dusver dusdanig thuis, dat zij uit vijf ontmoetingen negen winstpunten behaalden. Dit moet de VSV'ers als een waarschuwing in de oren klinken! Stormvogels speelt in het Sportpark tegen Sparta, dat thans met twee punten uit tien wedstrijden, we zouden haast zeggen, hope loos onderaan staat. Ook voor Stormvogels hijsen we daarom het sein om op zijn hoede te zijn, want een kat, die in het nauw zit maakt soms rare sprongen. Wel wonnen de IJmuidenaren op Spangen met 30, doch dit zegt niets. Aan de Kwekerslaan te Santpoort komt Emma op bezoek. Door velen waren de Dordtse voetballers ook dit seizoen al reeds weer als kampioen gedoodverfd, maar het is even anders gelopen. Met dertien punten uit twaalf wedstrijden lijken ons de bezoe kers vrijwel kansloos. Dit neemt echter niet weg, dat Velsen de handen vol zal hebben aan zijn tegenpartij, ook al, omdat Emma nu pas tegen Coal en CVV bewezen heeft nog wel wat in de mars te hebben. De Kennemers gaat in Alkmaar tegen het aloude Alcmaria Victrix een lastige wed strijd tegemoet. Wel beantwoordt de Alk- maarse ploeg de laatste tijd niet aan de ver wachtingen, welke men in het begin ten opzichte van haar koesterde, maar een feit is het. dat de Alkmaarders ook resultaten geboekt hebben, welke er wezen mogen. We zouden met een gelijk spel tevreden zijn. WE heeft zijn kans op het kampioenschap nog in eigen hand, maar zal dan toch anders moeten gaan spelen dan Zondag j.l. tegen Beverwijk. De stand in dc bovenste regionen is thans: gesp, gew. gel. verl. pnt. KW 11 6 2 3 14 WE 11 6 2 3 14 Beverwijk11 6 1 4 13 WE speelt Zondag tegen ADO en heeft van deze club. die met. twaalf punten uit elf wedstrijden nog niet kansloos is, nog niet i gewonnen. Beverwijk heeft tegen het onder aan staande Succes heel wat meer kans. Kinheim ontvangt Schagen, een club, welke op eigen veld vrij veel, maar in uitwedstrij den heel wat minder te vertellen heeft. We houden het dan ook op Kinheim. DEM is na zijn nederlaag tegen Alkmaarse Boys vrijwel kansloos geworden. Het staat thans vijf punten op Kinheim ten achter. Tegen GVO houden we het op een gelijk spel. Terrasvogels trekt naar O WO. Op eigen terrein speelden de Santpoorters gelijk tegen deze club. Ditmaal voelen we meer voor een kleine Amsterdamse zege. Ook tegen DVAV moest IEV weer het onderspit delven, zodat de Velsenaren met drie punten uit elf wedstrijden vrij hopeloos onderaan staan. Ook in de uitwedstrijd tegen Ontwaakt verwachten we geen succes. VVB staat op het ogenblik drie punten bij de leiders ten achter. Alle kans is dus nog niet verdwenen. Zondag komt Wilskracht op bezoek. Het moet voor VVB mogelijk zijn deze club er onder te houden. Een extra pluim voor de Velser reserve tweede klassers. die Zondag zulke eclatante overwinningen behaalden. VSV maakt nu weer krachtige aanspraken op de bovenste plaats. Zondag winnen de roodwitten natuur lijk ook weer van Watergraafsmeer 2. De reserves van Stormvogels hebben het tegen KFC lastiger, maar toch geven we ook hun een behoorlijke kans op de overwinning. Ligthart leirit in D.C.IJ.'s damcompetitie De stand in de voornaamste groepen der onderlinge damcompetitie van D.C.IJ. is als volgt: Eregroep: A. Ligthart 7 gespeeld, 12 pun ten, C. Suyk 5 gesp. 7 pnt., B. Dukel 6 gesp. 6 pnt., H. Laros 3 gesp. 3 pnt., T. Postma 5 gesp. 3 pnt. en J. v. Straaten 6 gesp. 1 pnt. De stand in de eerste klasse is: J. Nanne 5 gesp. 9 pnt., L. Koetsier 4 gesp. 5 put., G. Postma 3 gesp. 5 pnt., J. Waal 4 gesp. 5 pnt., K. v. d. Gaag 4 gesp. 4 pnt., K. Krikke 1 gesp. 2 pnt., C. Kaan 5 gesp. 2 pnt., H. Sier 1 gesp. 0 punten en H. van Nieuwenhuizen 5 gesp. 2 pnt. In de eerste klasse leidt dus J. Nanne en in de tweede klasse staat K. Groen aan de kop. Jan Dijkhuizen, op de voet gevolgd door N. Groen voeren in de Junio ren-klasse de boventoon. „Hart en Kroon" Georgette Hagedoorn, die overal waar zij optreedt, zich zoveel enthousiaste be wonderaars heeft gemaakt, was ditmaal de gast der Culturele Verenigin\ Velsen, voor welker leden zij het door haar betitelde „Hart en Kroon"-répertoire ten gehore bracht. Het is bedoeld als een hulde aan datgene wat ons land onder leiding van Koningin Wilhelmina presteerde en als zodanig bevat het tal van kostelijke liederen en voordrachten, die zich zo uit muntend lenen voor een opdienen a la Hagedoorn. De voordracht-kunstenaresse maakte al een artistiek verantwoorde entrée met de oude Ballade der twee koningskinderen, waarna een voor iedere landstreek karakteristiek liedje een korte schets gaf van wat dit Ne derlandse kleinkunstgenre te bieden heeft. Bewondering voor deze aparte kunst van Georgette Hagedoorn krijgt men eerst goed wanneer men haar als volleerd actrice bezig ziet en hoort in liedjes als „De boe renplaats"1 met z'n kostelijke imitatie van dierengeluiden, in het vlotte matrozen-1 chanson „De trouw week" dat ze ons zo uit nemend voorspeelt en in het gedicht van I Martinus Nyhoff, wat we ons nog zo goed herinneren uit de donkere dagen der be zetting: „Tien kleine Hollanders". Maar de climax bereikt zij in het tweede gedeelte van dit rijk gevariëerde program ma als zij haar keuze geeft uit het réper toire van onvergetelijke steunpilaren van het Nederlandse cabaret uit de jaren 1900- 1925, van een Koos Speenhoff (wie kent niet z'n weemoedige „Er waren eens twee aardige mensen"?) of van de grote Jean Louis Pisuisse en de te vroeg verscheiden Louis Davids. Van „de kleine Louis", zoals we hem noemden, zong Georgette Hage doorn „Klap eens in je handjes", Davids' laatste compositie, weinig bekend maar niettemin een uitstekend voorbeeld hoe groot deze kleinkunstenaar was als be schrijver van het leven met zijn diverse facetten. Op veler verzoek en als het meest ge slaagde chanson van dit optreden ver- j scheen daarna de onsterfelijke „Madame Arthur" ten tonele. Als men deze madame gezien en gehoord heeft weet men welk een ras-artiste deze diseuse is en hoe zij van deze Parisienne één van haar beste creaties gemaakt heeft. A. J. VAN DER WEIJDEN In het voorstel wordt het doel van de woningstichting „Velsen" als volgt gepre ciseerd: Het bouwen en het verkrijgen in eigen dom, dan wel in opstal van woningen en andere gebouwen; het verkrijgen in erf pacht of eigendom van gronden; het ver bouwen van woningen en gebouwen; het voeren van het beheer en de exploitatie van de aan de gemeente toebehorende woningen en gebouwen; de technische con trole voor andere corporaties en het geven van advies aan B. en W over allerlei wo- ningbouwkwesties. Het bestuur van de stichting bestaat tenminste uit 5 en ten hoogste uit 9-leden die door de raad benoemd worden, voor zover zij niet ambtshalve zitting hebben met de wethouder voor Volkshuisvesting als voorzitter. Tenminste twee raadsleden maken overigens eveneens deel uit van het bestuur. Zondagsdiensten VELSEN EN IJMUIDEN Dokters. In spoedgevallen zijn van Zaterdagmid dag 1 uur tot aon het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de art sen: R. Rutten (tel. 4820) en P. C. de Weerdt (tel. 4614) voor de Maatschappij doktoren. Voor de patiënten van de doktoren, die niet bij de maatschappij zijn aangeslo ten is de arts W. van Haselen, tel. 4290 te consulteren. tf Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de IJmuider- Apotheek, Kennemerlaan 102. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Zondagsdienst van het Zaterdagmid dagspreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts: M. H. Melchior, tel. 3340. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft Duinwijk- apotheek. Populierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts A. de Groot tel. 8310 te consulteren van Zaterdag middag tot Maandagmorgen. Apotheken. De Bloemendaalse-Apotheek, Bloemen- daalseweg 85. Niet, dat onze Oostenrijkse pleegdoeh ter in de bijna twee maanden van verblijf aan de Hollandse huiselijke haard onze moedertaal nog steeds voor Sanskriet verslijt haar pogingen om in de gehei. men ervan door te dringen, doen die haard meermalen wankelen wegens het gelach -I maar vlot gaat het beslist niet. Aan de winl keiier, die zij in opdracht een ons kaas moet ontworstelen, kan men het best een beleefd schrijven richten, waarin het ver langen naar honderd gram jonge Goudse in duidelijke taal wordt kenbaar gemaakt anders komt zij subietelijk met roomboter thuis en onze bruine kan slechts margarine trekken. De melksanering heeft nieuwe doornen op het pleegdochterlijk pad gestrooid. Onze „oude" zuivelleverancier kende de huis genote reeds voldoende omjiaar exotische klanken tot een bestelling van twee liter melk te herleiden, maar de „nieuwe" kan er nog geen touw aan vastknopen. Lus werd het systeem van het beleefde briefje sinds enkele dagen weer gevolgd, als mijn gade door huishoudelijke beslommeringen niet in staat is, de melkboer zelf af tp helpen. Zo ook hedenmorgen. De gesaneerde melkboer is echter nog niet bijster thuis in zijn nieuwe wijk en het valt dus allerminst te verwonderen dat hij zijn klanten wel eens dooreenkarnt en enige hunner schromelijk vergeet. Dan wordt de jongedpehter uit Steier- marken achter de melkboer aangestuurd met het briefje. „Twee liter melk alstu blieft"„und hier seine de sjente monhier". Maar inplaats van melk werd er karnemelk mee terug gebracht. Dus moest Erika retour met verduidelijkende nota over de vergissing. De melkboer is het toen zelf maar komen brengen, om verdere incidenten te voor komen en hij meende mevrouw te moeten beklagen met het commentaar: „Wat een zonde toch, dat uw zussie zo'n erg spraakgebrek heeft, mevrouw!" J. F. V.V.IJ.'s LAGERE ELFTALLEN WACHT EEN ZWARE ZATERDAG. De reserves van V.V.IJ. gaan Zaterdag naar Hillegom om te proberen SIZO II de punten af te snoepen, wat zeker kans van slagen heeft al zullen de Hillegommers, wie het degradatie-zwaard boven het hoofd hangt, zich niet zonder slag of stoot overgeven. Het derde elftal gaat naar Kennemer- land 3 in Bloemendaal en heeft winst ii zicht; het vierde zal proberen thuis re vanche te nemen tegen Kennemerland 4. „Statera-beker voor Henny Voerman Spanning bij „S.S.H.' wedstrijden MARKTBERICHTEN PASTOOR G. A. SMIT 25 JAAR PRIESTER. Pastoor G. A. Smit, sedert 1 December 1939 herder van de Oud-Katholieke ge meente van St. Vitus te Hilversum, aan IJmuiden nauw verwant doordat zijn ouders en voorouders hier woonden, her dacht de 16e December zijn zilveren pries terjubileum. 16 December 1948. Besommingen KW 53 f 1100;KW 210 f 1230; KW 77 f529" IJM f186: IJM 230 f670; IJM 228 f 1030: IJM 316 f1190; UK 163, UK 43 f 164; UK 199 f56; UK 184 f60; UK 70 f54; UK 78 f73* UK 119 f105; UK 97 f166; UK 266 fl41: F^9TfTT4: UK 75 tm' UK 115 f 174: UK 69 f 119; UK 47 f 103; UK 7 f 147; UK 114 f 102; UK 125 f163; UK 90 f72; UK 86 f180; UK 169 f140; UK 72 f342; UK 77 f310; UK 46 f258; UK 19 f407; KW 107 f625. ic i j Visaanvoer 15 kisten wijting, 500 kisten schar, 10 kis ten bot. Totaal 525 kisten. Bot f 82—f 61 per 50 Pry'zen Was er tijdens de onderlinge wedstrij den van de gymnastiekvereniging „SSH1 Dinsdag voor de toeschouwers in de Da Costa-gymzaal veel goeds te zien, Woens dagavond deed de jongere garde er niet voor onder. De Hoogoven Staten-wisselbeker kwam, evenals vorig jaar, wederom in het bezit van Henny Voerman, die met een totaal van 46 V2 punten, ernstig bedreigd door G. Kluft en B. Beukenkamp het bestond om met een halve punt meer de kampioene van de dames- en herenafdelingen, mevr. M. MichelVerkerk, voorbij te streven. De jongens waren over het algemeen niet zo serieus en hadden moeite met rek stok en paard. Behoorlijk werk leverden ook de jongste meisjes. Het ringzwaaien, een specifieke oefening voor dames en meisjes, had de grootste aandacht; vooral bij de oudere meisjes, van wie G. Kluft op fraaie wijze een 9 ver diende. Uiteraard lieten de meisjes het best hun gevoel voor rhythme uitkomen bij de vrije oefeningen, die vrij zwaar en nogal lang durig waren. De spanning kwam na de vijfde taak, toen bleek dat H. Voerman met paard- sprong i/2 punt minder kreeg dan haar concurrenten. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson 32) De tijden, waarop de diverse familie leden gelegenheid hadden gehad om met het slaapmiddel te knoeien, werden teruggebracht tot twee, nl. een periode tussen 7.30 en 8 uur, en een tweede, maar wel een erg korte, tussen ongeveer 8.40 cn 8.45; nadat het gezelschap uit de eetkamer vertrokken was. Wat betreft de eerste pe riode, zowel Dennis Harland als juffrouw Silence zouden de badkamer hebben kun nen bereiken en iels aan het glas hebben kunnen toevoegen. Wat betreft de tweede periode, kwamen juffrouw Silence, mijn heer Harland en mevrouw Hull in aan merking. McGillivray fronste zijn wenkbrauwen bij deze aantekeningen. Om bepaalde re denen berchouwde hij de tweede periode als de waarschijnlijkste van de twee. Tol op het tijdstip, dat deze vier jongelui elkaar aan de maaltijd hadden ontmoet, konden zij er niet zeker van zijn, dat mevrouw Maquisten niet aan een van hen verteld zou hebben, wie degeen was, die zij ont erven wilde. Maar Mrliys verklaringen maakten het duidelijk, dat het onderwerp aan tafel omstandig was besproken. Als De onbekende 7 >nger' Patronaatsgebouw, 7.30 uur: Feestrevue I de voorgenomen wijziging, van het testa- IJmuider Bestuurdersbond. 1 ment het motief had gevormd tot de mis daad, dan leek het onwaarschijnlijk, dat er met het slaapmiddel was geknoeid vóór dat de schuldige op een of andere manier de nodige zekerheid had gehad. De inspec teur beschouwde dit als een logische ge volgtrekking. Maar het was een feit, dat de tweede periode wel heel erg kort was voor het uit de fles nemen en oplossen van de tabletten. Het kon natuurlijk gebeurd zijn, maar hij vond het moeilijk aan te nemen. Neen, neen, de misdaad moest daarom tevoren al beraamd zijn geweest misschien eerst enige uren tevoren en de tabletten moesten uit de fles geno men zijn en opgelost gedurende de eerste tijdruimte, dus van 7.30 tot 8 uur en dan konden zij gedurende de tweede periode aan het reeds klaargemaakte slaapmiddel zijn toegevoegd, toen de vier personen uit de eetkamer verdwenen waren en een voor mevrouw Maquisten's kamer waren bin nengekomen. Juffrouw Silence was de eerste geweest zij kon het mengsel al wel klaar in het kastje in de badkamer gehad hebben. Zij had dan ruim de tijd gehad om naar binnen te glippen en de opgeloste tabletten toe te voegen aan het mengsel, dat zuster Brayle had klaar gezet. Er was inderdaad een tweede glas in het kastje, dat gebruikt, afgewassen en weer op zijn plaats gezet kon zijn. Er waren geen vingerafdrukken op te zien, maar te genwoordig wist iedereen genoeg van vin gerafdrukken af, om te zorgen, dat die niet ontdekt werden. Het glas, waaruit de slaapdrank was gedronken, vertoonde geen andere afdrukken dan die van juffrouw Silence, maar aangezien zij toegegeven had, dat zij het had afgewassen en weg gezet, kon dit niet als bewijs tegen haar worden aangenomen. Dit nam echter niet weg, dat zij tijd te over had gehad om met het slaapmiddel te knoeien. Maar dat had ook Dennis Harland. Toch waren er andere redenen, waarom dit niet waarschijnlijk leek. Hij stond blijkbaar die avond op beter en hartelijker voet met zijn tante dan een van de anderen. En daar kwam bij, dat hij zijn kruk zou hebben moeten gebruiken. Mevrouw Maquisten en juffrouw Silence waren in de kamer er naast. Hij zou het risico hebben moeten lopen, dat ze hem hoorden. Mevrouw Hull was gedurende de eerste periode niet in huis. Toen zij na het diner naar boven ging om zich te verkleden, ging juffrouw King met haar mee; die was echter eerder klaar en ging alleen naar beneden. Op dat tijdstip was Ellen Bridling op het portaal. Mijnheer Harland kwam een paar minuten na juffrouw King en mevrouw Huil weer een of twee minu ten achter hem. Zij zou razend snel heb ben moeten handelen en een buitengewoon groot risico hebben moeten nemen. Juffrouw King had helemaal geen gele genheid om met het glas te knoeien, blij kens de verklaring van Ellen Bridling. McGillivray keek nog steeds met ge fronste wenkbrauwen naar zijn aanteke ningen. Toen er een aanzienlijke tijd ver streken was, zei hij: h'm. HOOFDSTUK XVII. - Daar is mijnheer Hood olh u te spre ken, mijnheer. McGillivray keek op en zag een magere, bleke man met glad, donker haar, dat hoog boven de slapen was ingeplant. De kin week iets terug. Een geboren onderge schikte, maar zonder twijfel goed voor zijn werk; ijverig en nauwgezet. McGilli vray meende op te merken, dat de man nerveus was, hoewel hij zijn best deed er kalm uit te zien. Hij zei; Gaat u zitten, mijnheer Hood. Mijn heer Aylwin is zeker nog niet terug? De heer Hood ging zitten. Neen, hij is nog niet terug. Maar hij is onderweg. Ik verwacht hem morgen weer op kantoor. McGillivray leunde achterover in zijn stoel. O, juist, ik denk, dat u ons op het ogenblik beter zult kunnen helpen dan hij. Misschien wilt u zo goed zijn mij in grote trekken te vertellen, wat er zich tussen u en mevrouw Maquisten heeft afgespeeld op de middag van de 16e. De heer Hood keek bedenkelijk. Kijkt u eens, inspecteur mededelingen van een cliënt. Zijn stem stierf weg. McGillivray keek hem strak aan met zijn heldere blauwe ogen. Nu, mijnheer Hood, het pleit voor u, dat u zoveel bezwaren hebt, maar vergeet u niet, dat hier sprake is van moord. Ernest Hood schrok zichtbaar. Inspec teur! Tja er bestaat geen twijfel aan. Moordof zelfmoord, een van de twee en er is geen enkele reden om aan te ne men, dat het zelfmoord is. Nee, moord is het, niets meer of minder, en aangezien daar niet aan te tornen valt, zult u zelf wel inzien, dat het gesprek, dat u met de overledene hebt gehad, van de grootste betekenis is. Op een tijdstip tussen 2.15 en 2.30 ontving zij een brief, die haar in een toestand van hevige ergernis en opwinding bracht. <Wordt vervolgd). „Watervliet" ziet geen promotiekans De korfbalvereniging „Watervliet" krijgt voor het weekeinde weer eens een geheel volledig programma te verwerken, iets wat nog maar zelden in dit seizoen is voorge vallen. Het eerste twaalftal ontvangt Zondag de Amsterdamse derde klasser Oosterpark I, die mogelijk nog een kleine kans op de titel heeft. Hoewel deze ontmoeting voor Wa tervliet althans van geen enkel belang meer is, zal het toch spannen, daar de groen gelen op eigen terrein baas willen blijven en revanche willen nemen voor de in Am sterdam geleden nederlaag. Watervliet 2 gaat de belangrijkste wed strijd van het seizoen tegemoet met de ont vangst van Haarlem I. Hierbij dreigt het ongeslagen record van de Watervlieters in gevaar te komen, daar de bezoekers alles in het werk zullen stellen om de gunstige kansen te benutten. Het derde Velser twaalftal speelt even eens een thuiswedstrijd en wel tegen THB 2 uit Haarlem, dat vorige week aan Onder Ons een gelijk spel wist af te dwingen. Watervliet 4 begint nu aan een serie uit wedstrijden, waarvan de eerste is tegen Aurora 5, en beide Watervliet-adspirant- ploegen komen Zaterdag eveneens in het veld. Bouwfonds Nederlands Hervormde Gemeente In de Nederlands Hervormde Gemeente werd vorig jaar een bouwfonds gesticht voor het toekomstige Nederlands Her vormde Centrum in Velsen-Noord, be staande uit een kerkgebouw met pastorie, wijkgebouw en vergaderruimte, eerlang op te trekken in de uitbreidingsplannen van ,De Gilde". Naar uit mededelingen van de financiële kerkcommissie dezer gemeente blijkt is ge durende dit jaar voor het beoogde doel een bedrag van ruim 6300,bijeengebracht. Dat de Synodale Kerkbouw-commissie die aanvankelijk het voornemen had ook bij te dragen, doch later op haar voornemen terugkwam, is een tegenvaller. H.B.S.'ers en een „Wespennest" In gebouw „Concordia" wordt heden avond door de Velser HBS-vereniging voor leden, donateurs en genodigden een toneel feestprogramma afgewerkt. Door de toneelclub der vereniging zal het bekende blijspel van Henk Bakker en - W. v. d. Heiden ,,'n Wespennest" voor het voetlicht worden gebracht. Kerstzana in Hervormde kerk In de „oude" Hervormde kerk te Velsen wordt Zondagavond te 7 uur een liturgische Kerstzangdienst gehouden. SCHOOL-KERSTFEEST. De Kerstfeestviering voor de leerlingen van de Da Costa-school aan de Noorder laan is bepaald op Woensdagmddag 22 Dec. te twee uur. VERLIES VOOR HOSC II EN' WINST VOOR „KIJK UIT" III. Het tweede tiental van de Hoogoven schaakclub heeft Maandagavond m een uitwedstrijd met 7—3 de meerderheid moe ten erkennen van het tweede tiental van A.S.C. te Amsterdam. Ook het derde tiental kon het Woensdag avond in het Statenhuis aan de Velserweg tegen Kijk Uit III niet tot een brengen. Deze wedstrijd werd met 4—5 in net voordeel van Kijk Uit afgebroken. Oud-Kamerlid F. J. W. Drion verast In de aula van het crematorium te V.ei- sen, waar het stoffelijk overschot van ae de heer F. J. W. Drion, omringd van bloe men, stond opgebaard heeft mr. J. L. i Schaepman, buitengewoon gezant eng- volmachtigd minjster getuigd van de gr kennis van het overleden Tweede-Kamer lid, op het gebied van biologie, wiskunae, wetenschappen en litteratuur. Spreker ei digde zijn rede met het zeggen van een gedicht van P. C. Boutens. De heer L. Nieuwenhuizen sprak "ame,_ de jongeren, die in bezettingstijd bij heer Drion een schuilplaats hadden s - Tenslotte sprak dr. E. F. Drion, ou(^e zoon van de verscheidene, van P0®®® j lijke herinneringen en dankte hy, de kist onder de tonen van het uit de 7de Symphonie van Ludwig van Beethoven was gedaald, voor de betoo belangstelling. 7aken De minister van Buitenlandse 6 werd vertegenwoordigd door dr. K. der Mandele.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6