IJmuider Courant Haarlems Dagblad Het oude recept „West-Europees Handvest" wordt in 1949 aan regeringen voorgelegd Cochran brengt nieuwe brief van Hatta mee naar Batavia Volgende week regeringsverklaring over Indonesië 63e Jaargang No. 19121 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©prrttitc Unaricnmte Courant f Jrmo (érO Zaterdag 18 Deceml)er 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EEN VOORLOPIG PLAN is aan de open baarheid prijsgegeven door de te Parijs aadsiagende Europese studiecommissie vijf Landen. Die vijf landen zijn. zoals hoöeüjk nu wel bekend is: Groot-Brittan- jl Frankrijk, Nederland. België en fuxemburg. Het voorlopige plan beoogt de •nstelling van hetgeen men betitelt als een "Europees ministerkabinet". Dit wordt als het voornaamste, uitvoerende lichaam aan- duid. Want er is ook een tweede ontwor- Dat wil men versieren met de naam Europees parlement". De bedoeling is, dat de leden van dit parlement benoemd wor- •L door de regeringen. Het zal bevoegd in alle vraagstukken te behandelen be halve die betreffende defensie, want die orden voorbehouden aan de scheppers van het Atlantisch Pact. Besluiten van het zogezegde parlement moeten een meerder- i Jy van twee derden verwerven. Anders het geen besluiten. Begin Januari komt de studie-commissie weer bijeen om na overleg met de regeringen beslissingen te n0Qpbat men vooral niet denken zou aan nieuwlichterij heeft „Londen" er zijn ziens- yfze bijgevoegd. Die houdt in dat het par- lement alleen beraadslagend zal zijn, zon der uitvoerende of constituerende bevoegd heden. Het wordt in zijn competentie beoerkt door de ministerraad. Gedachten -an een parlement met bevoegdheden, gro ter dan de souvereiniteit van de regeringen der verschillende landen, worden door Lon- I den niet voor verwerkelijking vatbaar ge acht. Het valt moeilijk uit dit laatste iets anders af te leiden dan dat de Britse ver- j teaenwoordigers zich tegen afstaan van een deel hunner souvereiniteit door alle be trokken landen aan een hoger ressort uit breken. Dus: tegen de federale gedachte. Dit eerste van regeringen uitgaande plan, om enig gevolg te geven aan de in de vol ken levende wens tot Europese aaneenslui- fine zal niemand, die de federale gedachte huldigt, ook maar de geringste bevrediging schenken. Integendeel, het geeft de indruk dat men een soort décor wil ontwerpen om I er een schijnvertoning van Unie in te geven, j pat is de laatste tijd al merkbaar geworden omdat vooral in Engeland zoveel gepraat en geschreven wordt over „Westei-n Union". 1 pit is slechts een phrase. Er bestaat geen I Unie van volken in het Westen, maar l s]eChts een pact: een verdrag. Nu wil die Parijse studiecommissie een „Europees mi nisterkabinet" instellen. Dat is geen Euro pese regering, maar slechts een commissie, uit de regeringen gevormd, die aan geen enkele volksvertegenwoordiging verant woording schuldig is. Men verbindt er een fraaie en ongewone titel aan, maar het is niet anders en kan niet anders zijn dan een onderhandelings-instituut tussen regerin gen, zoals in groter opzet de U.N.O. dat is en vroeger de Volkenbond dat was. Dit ziet er helemaal niet anders uit dan het oude recept: een bond van regeringen innlaats van volken en dan nog zonder Handvest. Het voorgestelde „Europese parlement" heeft niets van een democratisch parle ment, dat immers door het volk in dit geval zou het moeten zijn: de volken gekozen.dient te zijn. Wat is een parlement, door regeringen benoemd? Niet anders, al weer, dan een internationale commissie van overleg. Evenals de term „Westerse Unie" zoals die in de laatste tijd gebruikt wordt zijn de op deze wijze voorgestelde benamin gen „Europees ministerkabinet" en „Euro pees parlement" vooral deze laatste vlaggen, die de lading niet dekken. Een par lement, door regeerders inplaats van door volken benoemd zou hoogstens kunnen herinneren aan de tijden van het absolute koningschap. Maar aangezien het met geen absolute macht verbonden is, kan men het alleen een schijnvertoning noemen. Een Eoort van nieuwe toneel-vondst. In de laatste maanden is steeds duide lijker geworden, dat de Britse regering de weg der Europese federale Unie niet wil betreden. Zij heeft zich tegenover de Fran sen gesteld, die er warme voorstanders van rijn. Groot-Brittannië's wereldbelangen bij het Brits Gemenebest weerhouden het klaarblijkeliik van deelneming aan een werkelijke Europese Unie. Het heeft in deze studiecommissie de Fransen niettemin in schijn enigszins tegemoet willen komen en dit wordt nu als het „voorlopige" resul taat opgediend. Het zou in elk geval beter zijn, nu men niet verder komt dan dit, als in het definitieve besluit de benoemingen door reële en gebruikelijke termen ver- j vangen werden. Dan begrijpt tenminste izdereen dat er geen aaneensluiting der Europese volken is en worden weinig na denkende lieden niet door woorden in de war gebracht. Het Nederlandse regerings-standpunt ten tanzien van Europese federale Unie is nog .'leeds niet duidelijk. In Den Haag heeft Ken, zoals gebleken is uit de ver-klaringen van het Kamerlid Kerstens bij zijn uittre den uit de delegatie voor deze studieconfe rentie, alleen maar een afwachtende hou ding willen aannemen. Net als in de dagen der neutraliteit. Men onderhandelt in Washington over een Atlantisch militair ?act zonder een mening te hebben over Kn werkelijke West-Europese Unie, die de Positie ten opzichte van Amerika natuurlijk Teel'hechter zou maken en West-Europa Kif oneindig 'sterker. De behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken is in tussen uitgesteld, omdat de regering haar tijd aan Indonesië moet wijden. De positie tta dit land in Europa en de wereld schijnt iettemin belangwekkend genoeg, om ook fearaan een Kamerdebat te geven. Mis schien zou het onderwerp Federale Unie fan West-Europa (of op groter schaal) zelfs Kfis voor de eerste maai in een kabinets- Etting aan de orde kunnen komen. Ook ®dat de regeringen van Engeland, Frank rijk en België er reeds sinds geruime tijd kar inzichten over hebben. Het lijkt niet feel gevraagd. De grote drang naar Euro pese Unie zal van buiten de regeringen stoeten komen. R. P. Commissie van onderzoek arriveert in Costa Rica De commissie, welke door dc organisatie c®r Amerikaanse staten is ingesteld om een onderzoek te doen naar de strijd in Costa ?1c?j ontstaan door de inval uit Nicaragua, 15gisteren te San José aangekomen. De commissie werd op het vliegveld van San José door de president van Costa Rica f,n zijn kabinet begroet. Tijdens de rit QOor de tjokvolle straten van San José berden de leden der commissie geestdriftig ^gejuicht. HALVERWEGE EUROPESE EENHEID Ir. Albarda zwijgt hardnekkig Hugh Dalton, de leider van de Britse delegatie bij de besprekingen der vijf West- Europese' landen over Europese eenheid, heeft Vrijdagavond als zijn mening te ken nen gegeven „dat wij ons halverwege in een Verenigd Europa bevinden". „Wij werken in volkomen harmonie", zeide Dalton tegenover verslaggevers over de besprekingen die twee weken gaande zijn tussen regeringsafgevaardigden van de landen van het pact van Brussel Naar vernomen werd, waren de gedele geerden het er tenslotte over eens gewor den, dat de benaming voor een verbond van West-Europese landen, dat naar ver wachting de volgende zomer zal worden op gericht ..Europese Unie" zou zijn. Waarschijnlijk zullen de ministers van Buitenlandse Zaken 25 Januari te Londen en de gedelegeerden van de vijf landen 6 Januari te Parijs bijeenkomen. Zij zullen dan pogen de goedkeuring van de respec tieve regeringen te verkrijgen voor een „West-Europees Handvest". Intussen werd vernomen, dat de vijf lan den de vraag onder ogen zien, of zij zich alleen zullen bezig houden met de „Euro pese Unie" of dat zij in dit stadium ook andere landen in het schema zullen betrek ken. Men gelooft, dat uit reeds genomen steekproeven is gebleken, dat slechts enkele van de Marshall-landen bereid zouden zijn hieraan deel te nemen. Van de Scandinavi sche landen bijvoorbeeld zou Zweden niet bereid zijn zich nu al hiermede in te laten, doch Noorwegen en Denemarken zouden er wel voor voelen. Onze correspondent te Parijs meldt nog: Ten aanzien van de Nederlandse delega tie heeft men in de kranten, kunnen lezen, dat de regering zich ovei een federatief parlement nog geen nauwkeurig denkbeeld heeft gevormd en dientengevolge de leden der deputatie voornamelijk heeft aanbevo len als rem te fungeren op al te voort varende initiatieven, die in het bijzonder van Franse zijde te verwachten zouden zijn. Om deze redenen heeft, gelijk men weet, de heer P. Kerstens zich uit de Nederlandse delegatie teruggetrokken. Wij hebben verschillende pogingen ge daan ter plaatse over deze ep- andere punten te worden ingelicht, en oud-minister ir. J. W. Albarda, het hoofd der Nederlandse delegatie, heeft ons daarna een verklaring gegeven van de zwijgzaamheid, die de com missie tot dusver heeft betracht. „De beraadslagingen der commissie, al dus is. Albarda, zijn uiteraard geheim. Al leen van de vergaderingen der volledige commissie worden communiqués uitgege ven. De commissieleden mogen geen andere mededelingen aan de pers doen. Dat de beraadslagingen geheim zijn, al dus ging de heer Alberda verder, zult u begrijpen en billijken, als u in acht neemt, dat de commissie een rapport moet uit brengen aan het consultatieve orgaan van de vijf mogendheden van het verdrag van Brussel. Het zou natuurlijk onbehoorlijk zijn, zo besluit de verklaring van de Neder landse gedelegeerde, aan de pers eerder mededelingen te verschaffen dan aan deze raad, want deze raad zal moeten beslissen of hij het rapport van de commissie open baar wil maken." Defensie Volgens een correspondent van de „New York Times" te Londen zal Washington plannen in overweging namen, veldmaar schalk Montgomery aan het hoofd van de Amerikaanse troepen in Europa te plaatsen, ingeval een noodtoestand dit zou vereisen. Dit voorstel zou vervat zijn in een ge detailleerde overeenkomst over de véreni- ging van de Amerikaanse bezettingstroe pen in Duitsland met de strijdkrachten der vijf mogendheden van de Westelijke Allian tie in geval van nood. Het. bericht legde er de nadruk op dat deze regeling niet perma nent zal zijn, doch als tijdelijke maatregel is bedoeld om alle strijdkrachten in West- Europa onder één commando te brengen voor onmiddellijk gecoördineerd optreden, indien de omstandigheden dit noodzakelijk zouden maken. Sir Hartley Shawcross over Russische tactiek In antwoord op een hem gestelde Vraag verklaarde Sir Hartley Shawcross gisteren in het Britse Lagerhuis van mening te zijn, dat Sovjet-Rusland uitziet naar een econor 1 mische ineenstorting, welke op het Euro pese vasteland zou moeten beginnen, om daarna naar Groot-Brittannië over te slaan en daar tevens politieke ineenstorting te veroorzaken. Daarom heeft de Sovjet-Unie kortgeleden aan de stakers in Frankrijk financiële steun verleend. „Op deze wijze hoopt Sovjet-Rusland de wereld te veroveren", zei hij. „Niet door oorlog doch door het stichten van economi sche verwarring, door sabotage en derge lijke methoden." Tenslotte verklaarde Sir Hartley Shaw cross nog dat hij een voorstander was van het onderhouden van handels-betrekkingen met de Sovjet-Unie. „Een tegen Sovjet- Rusland gerichte economische boycot zou geen zin hebben", besloot hij. Democratische ontwikkeling in Portugal De 81-jarige generaal Norton de Matos voormalig minister van Oorlog van Por tugal, heeft van het hooggerechtshof toe stemming gekregen zich candidaat te laten stellen door de oppositie voor de presidents verkiezing op 13 Februari. De generaal, die tot dusver de enige candidaat is van de oppositie, heeft beloofd te zullen ijveren voor de invoering van de democratie in Portugal. Dit is de eerste keer in 20 jaar dat iemand zich candidaat stelt tegenover Carmona, de huidige president. Generaal Norton beschreef zijn candidatuur als „een strijd tegen het huidige regiem in Portugal voor de vestiging van de democratie". Hij verklaarde geen partijdogma's of ideolo gieën te zijn toegedaan, doch te streven naar vrije verkiezingen, een nieuwe con stitutie, afschaffing van perscensuur, poli tieke vrijheid en het invoeren van sociale maatregelen. Op buitenlands terrein staat hij een voortzetting van het bondgenoot schap met Engeland voor. Wat er overbleef van een der beide, negentig meter lioge zender-masten van het onder Sovjet- controle staande omroepstation van Berlijn nadat de Franse bezettingsautoriteiten dezen Donder dag lieten opblazen; een besluit dat, zoals gemeld, genomen werd nadat de Russen herhaalde verzoeken om deze obstakels voor de luchtbrug te verlichten, onbeantwoord hadden gelaten. Vijf uur later was Radio Berlijn echter al weer in de lucht met de laconieke mededeling dat de uitzending „wegens een technische storing" enige tijd onderbroken hacl moeten worden. Kerstpakketten voor de Sovjet-zone Het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn heeft de Sovjets verzocht om ver- voergelegenheid voor 50.000 geschenk pakketten voor mensen in de Sovjetzóne van Duitsland en het geblokkeerde Berlijn. De pakjes zijn gereed voor verzending. Het hoofd van de afdeling vervoer van het Amerikaanse militaire bestuur, Merrill, heeft de door zijn Sovjetcollega Seminichin geuite beschuldiging afgewezen, dat de Amerikaanse bezettingsautoriteiten on rechtmatig gehandeld hadden door de ver zending van pakketten uit andere landen naar de Sovjetzóne en naar Berlijn te staken en dat de Westelijke zones de Sov jetzóne nog 957 gesloten wagons schuldig waren. Merrill verklaarde dat de Westelijke zónes sinds de blokkade van Berlijn ruim 1700 wagons meer hadden afgezonden dan terugontvangen. Wij kwamen tot de con clusie, aldus Merrill, dat de Sovjetzóne van het vervoer van geschenkpakketten ge bruik maakte om haar hoeveelheid rollend materiaal te vergroten. Er bleef toen niets anders over dan het vervoer te staken. Merrill zei, dat de Amerikanen meer dan 250 millioen dollar hadden besteed aan geschenkpakketten voor de Duitse bevol king. De pakjes bevatten voedsel, kleding en andere artikelen. Behandeling van geschil „Straat Korfoe" opqeschort Het internationale gerechtshof, dat reeds geruime tijd partijen in de zaak „Straat Korfoe" hoort, schortte de behandeling gisteren tot 17 Januari op. Na die datum zullen het Britse antwoord en de repliek van Albanië behandeld worden. Het hof benoemde voorts een commissie van drie neutrale marine-experts, die hun licht op een lange vragenlijst zullen moe ten doen schijnen. Over deze vragen had den andere marinedeskundigen verschil van mening. De commissie bestaat uit commodore J: Bull van de Noorse marine, commode S. A. Forshell van de Zweedse marine en de luitenant ter zee tweede klasse S. J. W. Elfferieh van de Nederlandse marine. De heer Elfferieh is hoofd van het bureau mijnendienst bij de marinestaf. De commissie heeft opdracht op 10 Januari 1949 een „duidelijke en concrete mening" te geven over de door haar te behandelen vragen. De lijst met acht hoofdpunten, die ter behandeling aan de commissie is voorge legd heeft in hoofdzaak betrekking op mijnen, het leggen van mijnen en het opruimen van mijnen. Het woord is aan André Maurois: Een raad is altijd een bekentenis. Onduidelijke situatie rond de stad Peiping Ofschoon de berichten over het aftreden van Tsjang Kai Tsjek nog steeds niet zijn bevestigd, wordt het steeds duidelijker dat zich achter de schermen van de Chinese politiek een drukke activiteit ontwikkelt die aanstuurt op radicale veranderingen in de politiek der Chinese regering. Onder handelingen met de communisten hebben er officiëel nog niet plaats, doch wel is een stroming merkbaar om linksgeoriënteerde figuren in het China van Tsjang meer in vloed te verlenen op de gang van zaken. Intussen zijn de berichten over de val van Peiping ook nog steeds niet van beide zij den bevestigd, zodat het niet met zeker heid vaststaat dat deze voormalige hoofd stad reeds volledig door communistische troepen is bezet. Wel lijkt het zo goed als zeker dat de buitenwijken bezet zijn en het centrum onder communistisch artillerie vuur ligt, terwijl de vraag of de nationa listen nog serieuze pogingen zullen doen om slag te leveren nog steeds onbeantwoord is. Reizigers die op het laatste moment uit de omsingelde stad wisten te ontkomen twij felen er aan of de regeringstroepen hun ho peloze posities in de stad wel zullen ver dedigen. Benjamin Welles, de Londense corres pondent van de New York Times, heeft verklaard, dat zekere Britse regerings functionarissen thans de vorming van een coalitieregering in China niet alleen als zeker doch ook als voorkeur verdienend boven de regering van Tsjang Kai Tsjek beschouwen. „De waarschijnlijkheid, dat een coalitie beheerst zou worden door de communisten schijnt de Britten niet te verontrusten", aldus Welles. „De Britten Bennebroek tegen opheffing van saneringsmaatregelen Vrijdagavond vergaderde in „Oud Berg en Dal" de afdeling Bennebroek-Vogelen- zang van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Bij de bestuursver kiezing werd de voorzitter, de heer W. A. Philippo herkozen. In de plaats van jhr. W. Barnaart, die niet meer herkiesbaar was, werd gekozen de heer R. v. Til. Bij de behandeling van de beschrijvings brief werd als candidaat voor het hoofd bestuur gesteld de heer F. Seignette te Be verwijk. Van de verschillende voorstellen werd de motie-Hillegom ten aanzien van het Beursgebouw, over het treffen van een regeling met de gemeente Hillegom, voor dat het voorstel Haarlem in behandeling wordt genomen, met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van het hoofd bestuur, om alle saneringsmaatregelen op te heffen, werd verworpen met 60 stem men tegen en 52 voor. De motié-Lisse, waarin gevraagd wordt de sanering weer tot de oorspronkelijke vorm terug te brengen, werd met 55 stemmen tegen, 31 voor en 13 blanco verworpen. Het voorstel Grootebroek, dat eveneens tegen de sane ring is, werd met 52 stemmen voor en 50 tegen aangenomen. NOG EEN POGING VAN DJOKJA Roem herhaalt Republikeinse standvastigheid Hedenochtend is Merle Cochran per vliegtuig uit Djokja te Batavia terugge keerd. Hij had daarna onmiddellijk een be spreking met de vice-voorzitter der Neder landse delegatie, mr. Elink Schuurman. Eveneens heden, in alle vroegte, had de kolonel C. Mayer, de leider van de groep militaire waarnemers van de C.V.G.D., zich per vliegtuig van de C.V.G.D. naar Djokja begeven, waarvandaan hij tezamen met de heer Cochran in de loop van de ochtend terugkeerde. Soetan Sjahrir is gisteren met het vlieg tuig van de C.V.G.D. naar Djokja vertrok ken. Tot zover het Aneta-bericht. Het Franse persbureau A.F.P. seint naar aanleiding van de reis van de heer Cochran nog het volgende: Debat van twee dagen verwacht (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, heeft Vrijdagmiddag, zo als gemeld, in de vergadering van dit college medegedeeld, dat de regering voor nemens is de volgende week een verklaring over Indonesië af te leggen en dat zij be reid is met de Kamer van gedachten te wisselen. Hij nam aan, dat met de debatten twee dagen gemoeid zullen zijn. De juiste datum van het afleggen dezer verklaring is nog niet vastgesteld. Mr. Kortenhorst kwam met deze ver- Ook in Rotterdam tracht men de verkeersveiligheid te vergroten. Agenten wijzen de weg gebruikers op hun plichten, maar ook met suggestieve borden werkt men op de burgerzin van de automobilisten. „Kalm aan, geen racebaanluidt het opschrift en agenten zien toe, dat men zich hieraan houdt. klaring, nadat de heer Schouten (A.R.) gedreigd had een interpellatie aan te vra gen, zo mogelijk onmiddellijk te houden, aangezien bij beslissing daarover Dinsdag middag de Kamer niet eerder dan Woens dag in de gelegenheid zou zijn de gebeur tenissen in Indonesië grondig te bespreken. De. heer Schouten wenste van de voor zitter te weten of er een regeringsverkla ring in het vooruitzicht was gesteld. De voorzitter antwoordde hierop, dat hij tot Donderdag hieromtrent geen zekerheid had kunnen krijgen. Vrijdagmorgen was hem medegedeeld, dat zij verwacht kon worden. Hij had haar echter voorzien. Vandaar, dat hij zoveel spoed met de behandeling van de rijksbegroting betracht had. Aanstaande Vrijdag, dat is de dag voor Kerstmis, hoopte hij niet te vergaderen, maar dan dient de Kamer volgende week met de be grotingen van Onderwijs en van Sociale Zaken gereed te komen. Zo nodig zou hij niet schromen een nachtvergadering te doen houden. De heer Schouten vroeg de president nog, te bevorderen dat de regering reeds Dins dag de Kamer inlicht. Met het oog op de toestand is het ka binet hedenmorgen in alle vroegte bijeen gekomen. Wij hoorden nog geen medede ling over de resultatep der besprekingen. Geen brief? Een officiële woordvoerder van het de partement van Overzeese Gebiedsdelen in Den Haag verklaarde hedenochtend, dat van een nieuwe brief die Mohammed Hatta aan Cochran zou hebben medegegeven, in Den Haag niets bekend is. Voorts kenschetste deze woordvoerder hedenmorgen de situatie als ernstig. HOOFDBESTUURSLEDEN RODE KRUIS Bij Koninklijk Besluit zijn voor de tijd van vijf jaren benoemd tot lid van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis de generaal-majoor van de Generale Staf mr. J. D. Schepers en de rechtskundige vertegenwoordiger van het ministerie van Oorlog mr. W. M. Bijleveld. Een nieuwe brief van Hatta is heden morgen door de heer Cochran, die plot seling uit Djokja naar Batavia is ge komen, aan de Nederlandse autoritei ten overhandigd. Men meent te weten, dat in deze brief, die naar Den Haag is overgeseind, Moh. Hatta bevestigt dat toen hij aan de Nederlandse regering mededeelde dat dc republiek bereid was zonder voorbehoud de Nederlandse souvereiniteit tijdens de interim-perio de te erkennen, hij de zienswijze tot drukking heeft gebracht van de repu blikeinse regering en niet zün persoon lijke mening heeft weergegeven. De voorzitter van de republikeinse dele. gatie, Mohammed Roem, verklaarde Vrijdag op een persconferentie te Batavia, dat het republikeinse standpunt, zoals dat voor Nederland onaanvaardbaar is (het betwiste gezag van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon over de strijdkrachten gedurende de overgangstijd) in feite grotendeels in lijn is met hetgeen vervat is in de voorstellen Critchley-Dubois en het plan, dat is uitge- werkt door Merle Cochran. Roem voegde er aan toe, dat de Nederlandse beschuldi gingen aan republikeins adres, die aanlei ding werden tot het afbreken van de on derhandelingen, niet geheel welgefundeerd waren. Hij verklaarde, dat in de laatste nota van Hatta aan Cochran, van 13 dezer, de Nederlandse aanklachten ontkend werden en het republikeinse standpunt zowel met betrekking tot artikel 1 van de Renville- beginselen als met betrekking tot het opper bevel van de strijdkrachten gedurende de overgangstijd werd herhaald. Roem zeide, dat voor de republiek en het Indonesische volk in het algemeen welke overgangs tijd dan ook behoort te zijn een periode, die leidt tot de geleidelijke verdwijning van de Nederlandse macht en souvereini teit in Indonesië, opdat spoedig tot stand komen de souvereine staten van Indonesië. Dit dient niet in te sluiten de terugkeer van het hoogste gezag in Nederlandse han den over geheel Indonesië. Wat betreft de republikeinse regering zeide Roem: de nadruk is er op gelegd, dat haar houding reeds bepaald is en niet kon veranderen waar het betreft, dat arbitrage de enige weg is, die open is voor oplos sing van het probleem. Roem zeide, dat in dien de Nederlandse regering er bjj bliift een interim-regering te vormen zonder republiek, dit tot gevolg zou hebben de absolute vernietiging van de mogelijkheid op een overeenkomst. Hij besloot: „In dat geval zal de republiek voortgaan te leven op de eigen kracht van het gehele Indone sische volk en wij hebben vertrouwen, dat wij het kunnen doen," aldus seint Antara. Thee 1 Januari vrij Ruimere aanvoer van thee uit Indonesië maakt het mogelijk op 1 Januari de thee distributie op te heffen, aldus wordt thans van officiële zijde meegedeeld. De distributie van koffie wordt gehand- haafd. De Chinese regeringsleider Tsjang Kai Tsjek, wiens prestige met de dag daalt en wiens aftreden reeds bij geruchte werd vermeld. zijn thans verzoend, voorzover mogelijk, met de gedachte van samenwerking met de Chinese communisten". "Verder verklaarde Welles: „Aan de le den van Tsjang Kai Tsjeks regering indi vidueel zal, wanneer dit nodig mocht zijn, tijdelijk asyl worden aangeboden, aldus Britse zegslieden, doch er is geen sprake van toestemming voor werkzaamheid van een Chinese regering in ballingschap op Brits grondgebied". Rumoer om „waarheidsserum" De rechtbank van het Parijse Seine- departement is Woensdag een proces be gonnen waarin de rechter zich er over zal moeten uitspreken of het al dan niet ge wettigd is, sommige verdovende middelen, zoals penthotal en amutal, die wel als „waarheidsserums" worden aangeduid, te gebruiken om van beschuldigden verkla ringen te verkrijgen. Henri Sens, die voor het gerechtshof te Toulouse wegens collaboratie terecht stond, beweerde de spraak verloren te hebben in gevolge een verwonding, die hem ten dele had verlamd. Drie psychiaters, die ver zocht werden Sens te onderzoeken, de dok ters Beuyer, Genil Perrin en Laignal La- vastine, gaven hem een inspuiting met pen thotal, om vast te stellen of hij al dan niet veinsde het spraakvermogen te hebben verloren. Sens heeft hen voor de rechtbank ge daagd om zich te verantwoorden wegens „mishandeling en misbruik van het be roepsgeheim". Woensdag zijn de beschuldigde artsen en verscheidene getuigen ter zitting gehoord. Dr. Beuyer heeft er zich toe beperkt de feilen te vermelden. De inspuiting, zo zeide hij, is toegediend in overleg met Sens, die, in staat van verdoving, heeft verklaard, dat hij het spraakvermogen werkelijk had ver loren, dat zijn toestand verbeterd was maar dat hij daarvan niets had laten blijken om het niet te doen schijnen alsof hij steeds geveinsd had. De behandeling van de zaak zal 12 Ja nuari worden voortgezet. Aan de Amsterdamse Gemeente-Univer siteit slaagde voor het candidaatsexamen rechten de heer P. Rubbert te Haarlem. GELEIDELIJK KOUDER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Droog weer met nu en dan overdrijven de wolkenvelden. Meest matige Ooste lijke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. 19 December: Zon op 8.45 uur, onder 16 30 uur Maan op 19 51 uur. onder 11.47 uur 20 December: Zon op 8.45 uur, onder 16.30 uur Maan op 21.21 uur, onder 12.11 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1