Snelle uitbreiding van Schipho schept tal van problemen Een nieuwe Josephine Baker verovert Parijs Q Visserij-uaria j Amsterdam's uitbreidingsplan „Slotermeer" voorziet in 1 1.000 woningen en gebouwen ZATERDAG t8 DECEMBER I94S WMOfDER COTTRAKT Autoweg Amsterdam-Den Haag komt gedeeltelijk onder het vliegveld Ondergrondse treinverbinding met de hoofdstad is van de baan Schiphol is zeer snel gegroeid sinds het officieel door onze regering als wereld luchthaven werd aangewezen. Het groeit nog iedere dag. Nog altijd is Schiphol een allegaartje van gebouwen en loodsen en barakken, maar uiterst snel wijzigt zich thans dit beeld. De „Straat van de Vrijheid", eens hoofdader van het verkeer tussen de ba rakken, vindt men nog slechts ten dele terug en naarstig wordt gewerkt aan de voltooiing van een stratenplan. Op Schiphol zullen in de toekomst on geveer vijftienduizend personen werk vin den. Men berekent dat, het nog een jaar of acht zal duren voordat het zover is, maar deskundigen breken zich inmiddels het hoofd over de vraag hoe die enorme massa straks van en naar Amsterdam moet wor den vervoerd. De spoorwegen hebben het plan gehad om een ondergrondse lijn te bouwen tus sen Schiphol en de hoofdstad. De direc teur van de Amsterdamse gemeentebedrij ven verzekerde ons dat dit voornemen ech ter van de baan is, althans voor de eerste twintig jaar. De uitvoering zou trouwens op vele moeilijkheden gestuit zijn. Maar met die spoorlijn en dat station alleen zou men er geenszins zijn. Vijftien duizend mensen afgezien van een be trekkelijk klein deel voor de nachtdienst zouden 's morgens en 's avonds op de spitsuren moeten worden vervoerd. In een normale trein gaan duizend personen. Een uur achtereen zou er dus elke vier minuten een volle trein tussen Amsterdam en Schiphol moeten rijden om allen tijdig op hun plaats van bestemming te brengen. Het is te verwachten dat een belangrijk deel van die 15.000 per rijwiel naar het station komt, zodat voor de nodige stalling moet worden gezorgd. Als Schiphol zijn nieuwe gedaante zal hebben gekregen, zal het hoofdstedelijk bestuur voor een oplossing moeten zorgen. Niet onmogelijk is het dat men dan zal besluiten de tram door te trekken naar het vliegveld. Er lijkt nog een andere mogelijkheid te zijn. Op de vruchtbare klei van de polder mag men natuurlijk geen nieuw tuindorp bouwen. Men zou dat nochtans wel kunnen doen in de buurt van Aalsmeer, waar ruimte is en waar de grond van een zo danige samenstelling is dat tegen huizen bouw op grote schaal geen overwegende bezwaren zullen zijn. Nieuw uitbreidingsplan De snelle groei van de luchthaven kan de toeneming van het verkeer, van het passagiers- en het goederenvervoer nauwe lijks bijhouden. De KLM en elf andere grote maatschappijen hebben hun vaste diensten op Schiphol en er landen tiental len toestellen van de zogenaamde wilde vaart. Honderd en vijftig vliegtuigen gaan er dagelijks in en uit. In acht maanden, tijd werden ruim 254.000 passagiers ver voerd en zes millioen kilogram vracht. Er kwamen in negen maanden 712.000 be talende bezoekers en meer dan 23.000 namen er aan rondvluchten deel. Zo voortgaande zou Schiphol welhaast uit zijn pakje gegroeid zijn voordat zij het goed en wel had aangetrokken. Luchtvaart deskundigen hebben daartoe een nieuw project ontworpen dat zeer binnenkort zal worden gepubliceerd en dat alle offi ciële instanties al gepasseerd is. Het komt er op neer dat het vliegveld ook naar de andere zijde van de grote verkeersweg Amsterdam-Den Haag zal worden uitgebreid. Die weg zal over een vrij lang gedeelte overdekt moeten worden. Het stationsgebouw van de luchthaven komt dan aan die weg te liggen. Het platform van gewapend beton op Schiphol heeft thans een oppervlakte van niet minder dan 12 ha. De zeven vlieg- tuigloodsen hebben een gezamenlijke op pervlakte van 24.000 vierkante meter; bo vendien zijn er nog twee in aanbouw. Deze hangars zijn nochtans niet groot genoeg om er de grootste toestellen in te bergen, na melijk die van het type „Constitution", welke 16 meter hoog zijn (dat is de hoogte van een huis van vijf verdiepingen). De „Constitution" wordt thans nog uit sluitend voor militaire doeleinden gebruikt, maar verschillende Amerikaanse maat schappijen gaven al opdracht tot de bouw van deze vliegtuigen voor passagiersver voer. Het nieuwe stationsgebouw zal deze winter in dienst worden gesteld. Men ver wacht dat de verkeerstoren omstreeks Maart 1949 gereed zal zijn. In ieder opzicht zal onze luchthaven dan met het buiten land kunnen concurreren. Beverwijk Beverwijkse Esperantisten herdachten Zamenhof Donderdagavond hield de Esperanto- vereniging „Frateco" een bijeenkomst ter herdenking van de geboortedag van dr. Zamenhof (15 Dec. 1859). Behalve vele leden waren ook deelnemers van de Espe- ranto-cursus en andere genodigden, onder meer leden van de zustervereniging in IJmuiden aanwezig. De voorzitter, de lieer J. E. Meyer, wees in zijn openingswoord op de betekenis van deze herdenking en leidde het programma in. Enige leden verzorgden een gesproken levensbeschrijving van dr. Zamenhof, waar- in opgenomen waren citaten uit zijn rede voeringen en geschriften, en uitspraken van personen, die een belangrijke rol in zijn leven hebben vervuld. Na de pauze werd het programma in het Esperanto voortgezet. Enige fragmen ten uit dr. Zamenhof's klassieke openings rede van het eerste wereldcongres van Es perantisten en het gedicht „Prègo" werden op verdienstelijke wijze voorgedragen. En kele jongelui voerden hierna een Russische volksdans uit. Dit programma-onderdeel, werd afgewisseld met Esperanto-liederen. FIETS WEG. Dat er ook in Beverwijk lieden zijn die het verschil tussen mijn en dijn niet ken nen, moest Donderdagavond een bewoner van de Populierenlaan merken. Toen hij na een bezoek aan een perceel in genoemde laan zijn rijwiel wilde bestijgen, moest hij tot zijn ongenoegen bemerken, dat een ander zich reeds over zijn fiets had „ont fermd". Vliegveld Schiphol 1948. K. LM.-Luchtfoto Santpoort-dorp „De regen kwam" voor Santpoorts Bloei Er zijn van die filmverhalen, wier inwer king op het publiek de jaren trotseert, hoe wel de maker zich geenszins verbeeldde een klassiek gegeven te creëren. „De goede aarde" kwam telkens weer in reprise en ook „The rains came" laat zich niet zo een voudig van de programma's der kleinere bioscopen te schrappen. Dat „Santpoort's Bloei" deze rolprent dus ter vertoning heeft uitgezocht, is niets verwonderlijks: ondanks de Amerikaanse humbug rond dit geval zijn de kwaliteiten ervan legio en de toeschou wer kan ook nu nog genieten van Clarence Brown's grootse visie op een door Louis Bromfield neergeschreven verhaal, dat de ietwat decadente sfeer van de Europese kolonie in het broeiende India zo uitstekend weergeeft. „De regen kwam" is de schrikkelijke his torie van de tropische waterhoos geworden, welke alles van de aarde veegt en ziekten strooit over de millioenen. die eerst om een flinke bui gebeden hebben. Het mono toon, dol-makende neerstromen van het hemelwater heeft Brown scherpzinnig uit gebuit en dan moet men de sensatie van het ineenstortende paleis maar nemen voor wat het is: een concessie aan de door „rampenfilms" als San Francisco en Hurri cane gevormde publieke smaak. De romance tussen de Indiër Rama Safti en de grillige Lady Esketh (Myrna Loy) met aanvankelijk op de derde punt van de drie hoek de Don Juanfiguur van Tyrone Power loopt door dit alles heen en het pleit voor de regisseur, dat hij de scherpste kantjes van Bromfield's cynische opvattingen daar omtrent wat heeft bijgeschaafd, zodat er een aanvaardbaar en indrukwekkend ge heel ontstond. Ook morgenavond krijgen de Sant poorters in het Jeugdhuis de kans, deze oude Amerikaan te gaan zien. J. F. SCHEVENINGSE SARDIENVANGSTEN. De vrees, als zou ten gevolge van het ruwere weer van de laatste dagen en de veranderde windrichting, de sardien onder de kust van Scheveningen verdwenen zijn, bleek ongegrond. Na enkele uren vissen kwamen reeds de eerste kustvissers de haven binnenstomen met een rijke vangst van ruim 100 kisten, welke Vrijdagmiddag 16.80 tot f 17 per kist van 40 kilo op bracht. De kustvloot is nu aangegroeid tot circa 100 vaartuigen, die jacht op sardien maken. Van verschillende vissersplaatsen komen de schepen naar Scheveningen. Zaterdag ochtend wordt een flinke aanvoer ver wacht. ZWARTE KUNST" (Van onze correspondent te Parijs) Het was omstreeks 1917 dat Parijs, en daardoor Europa, de kunst der negers ont dekte: Josephine Baker zong en danste in het Casino de Paris. „Dansen en zingen" is in dit verband mogelijk wat wijds gezegd, want choreografisch waren haar bewegin gen elementair en haar stem was zo klein en ongeschoold, dat zij alleen de eerste rijen van de zaal bereiken kon. Maar een primitief raffinement en een ontegenzeg gelijke podium-autoriteit zegevierden over die bezwaren. Aan haar was alles rhythme, elasticiteit en elegantie tot in de bewegin gen van haar smalle lange handen toe en wanneer zij de beide wijsvingers, half ge kromd, de lucht instak en met een heel klein stemmetje „Yes I have no bananas" lispelde, dan herkende Parijs zichzelf niet meer in een wilde geestdrift. Josephine had een storm van enthousiasme voor de négerkunst, of wat men daarvoor geliefde te doen doorgaan, ontketend. Een tiental jaren later opende een Parijs literair weekblad een enquête over de in vloed van de negers op de Europese cul tuur en het bleek toen, dat de meerderheid der antwoorden het eenstemmig oordeel behelsden, dat de Europese kunst door „zwarte overheersing" ernstig werd be dreigd. Gelijk bekend, is het met dat ge vaar nogal losgelopen en zelfs in het muzi kaal domein hoort men vandaag door nie mand in ernst meer spreken over de zoge naamde „symphonische jazz" onder welke wimpel indertijd ijverig naar een kunst matig contactproduct van zwarte en blanke bestanddelen werd gestreefd. Het „zwarte gevaar" zo dit in culturele zin ooit heeft bestaan leek wel volkomen te zijn afge wend. Dat er echter niet zo heel veel nodig is om het zelfvertrouwen en het evenwicht van de culturele hoofdstad van de wereld met welke titel Parijs zich gaarne siert te verstoren, heeft nu de komst aange toond van een nieuwe artistieke ster aan het zwarte firmament. Een die zich erop be roemen wil tot de élite te behoren, tot het zogenaamde „Tout-Paris", de vergaarbak van Frans snobisme, spreekt momenteel met een soort heilige devotie de naam van Katherine Dunham uit. Zij is nauwelijks meerderjarig. Ze zingt (weer heel zachtjes en bijna timide), ze danst op een wijze die een voortreffelijke scholing verraadt, en ze leidt een troep voornamelijk donkergekleurde dansers, waarvoor ze de knappe choreografie zelf ontworpen heeft. In Londen, en daarvoor op Broadway en in Hollywood, hebben Katharine Dunham en haar troep triomfen gevierd alvorens naar de erkenning van Parijs te dingen. Als gezegd, heeft zij de Franse gevoeligheid en/of snobisme in de roos geraakt. Er zijn zeker momenten van een fasci nerende schoonheid in dit optreden. Men gevoelt dat het dansen door deze Spaanse negerinnen en negers door een intense im puls, een natuurlijke drift, gedreven wordt. Maar die drift werd helaas gekanaliseerd in een aantal sketches, een wat veredeld variété dat vloekte met het wezen van deze kunst, die van nature verwant is met een primitieve erorbenst. Men onttrekt zich moeilijk aan de zwarte vitaliteit van dit daosr:, Maar men ontkomt even lastig aan BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 17 December: IJM 16 „Bergen", rederij Petten, met vis, vertrokken op 4 December. TJM 1?9 ..Shamrock", rederij Pronk, met vis vertrokken op 6 December. Naar zee vertrok: IJM 37 Gloria. het pijnlijke gevoel, dat hier, terwille van het blanke succes, iets heiligs werd ver trapt.. En die ervaring doet veronderstellen, dat Katherine Dunham iets te veel aan het Parijse snobisme appelleerde en daardoor een wat verdachte adhaesie heeft verwor ven. Wanneer deze hypothese juist is, dan behoeft men voor de toekomst geen nieuwe enquêtes over een zwarte bedreiging der Europese cultuur te duchten. Want in de kunst evolueert in Parijs de mode juist even snel als in de „haute couture". Prof. mr. J. A. Diepenhorst pleit voor „geestelijke bewapening" De bijeenkomst van de Anti-Revolutio naire Kiesvereniging „Nederland en Oran je", welke Vrijdagavond in het lokaal naast de Beverwijkse Gereformeerde kerk plaats vond, werd geopend door wethouder N. Passchier. „De uitvinding van de atoombom", zo begon prof. mr. J. A. Diepenhorst, hoog leraar aan de Vrije Universiteit in Amster dam, die deze avond sprak over het onder werp „Rusland onderweg", betekent niet, dat de wereld ten gronde moet gaan. Spre ker gaf een overzicht wat Rusland in de oorlog gepresteerd heeft en hij constateer de dat deze natie talloze en zware offers gebracht heeft. Door gebrek aan kapitaal, aldus spreker, moest Rusland zich na de oorlog zelf redden, waarvoor het 5 jaren plan is geschapen, dat vooral herstel van de industrie beoogt, hierdoor worden de sociale voorzieningen verwaarloosd en hel probleem der daklozen is dan thans ook ontstellend groot. Daar Rusland slechts het één-partijen stelsel kent en de geheime politie zeer ac tief is, tellen de concentratiekampen nog 15 millioen inwoners. Nog leven wij, zo besloot de heer Diepenhorst zijn uitvoerig betoog, in een vrij Nederland, maar Rus- lands grens ligt niet ver van hier en wij moeten ons geestelijk bewapenen om een mogelijke derde wereldoorlog onder de ogen te zien. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de talrijke aanwezigen dankbaar gehruik gemaakt, Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 18 DECEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Joan, de onverschrokkene". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Hellza- poppin". W. B. Theater, 8 uur: „De vrolijke ban diet". Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 uur: „Zigeunerbloed". ZONDAG 19 DECEMBER. Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Joan, de onverschrokkene". Luxor Theater, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur: „Hellzapoppin". W. B. Theater, 2.30, 5 en 8 uur: „De vrolijke bandiet". Corso Theater (Castricum). 2 en 4.15 u.: „Lief, maar lastig"; 8 uur: „Zigeunerbloed". MAANDAG 20 DECEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Joan de onverschrokkene". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Hellza poppin". W. B. Theater, 8 uur: „De vrolijke ban diet". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Lief, maar lastig". Behouden teelt. De motorloggers Orion KW 22 en Neptunus KW 45, behorende aan de firma Joh. Parlevliet Lz., die hun vangst bestaande uit respectievelijk vijf en acht last in Vlaardingen hebben binnen gebracht, beëindigden de haringdrijfnet- visserij. De schepen zullen niet aan de trawlvisserij gaan deelnemen. Afsnijden. Van de Katwijkse en IJmuidense haringloggervloot vissen nu nog drie loggers onder de Engelse wal. De volgende week zullen ook deze loggers „afsnijden". De Mastenhoek en Gorredijk hebben reeds een reis naar het Kanaal ge maakt en van de Katwijkse vloot is een achttal loggers naar het Kanaal vertrok ken. De Donderdag binnengekomen loggers KW 147, KW 56 en IJM 53 hebben reeds „afgesneden". Deze loggers gaan met Januari trawlvissen. Kotter naar Grimsby. De IJmuidense kotter IJM 81 vaart met een Deense be manning en een IJmuidense visser. De laatste reis werd in Grimsby gelost na een reis van drie weken, 8100 werd besomd. Lag uw bajonet op straat? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 18 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Een haarstrik, een bajonet, zakmes, baret, bal, halsketting, shawl, armbandhorloge, kinderschoen, bos sleutels, kindermuts, broche, padvindersriem, verschillende wan ten en handschoenen. Verder aangetroffen: 1 hond. Hotac-dames wonnen van de Heemsteedse tafeltennisters Donderdagavond werd in het Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk de eerste helft van de competitie voor de Nederland se Tafeltennisbond van de Hoogoventafel- tennisclub besloten met een drietal wed strijden. Het eerste damesteam won met 64 van het sterke Heemstede 2 en handhaafde hiermede haar ongeslagen record in deze competitie. Vooral mej. Konz was goed op dreef en won alle drie haar wedstrijden. Het tweede damesteam verloor met 64 van HBC I en tenslotte verloor het derde herenteam met 64 van TOG 7. De gedetaileerde uitslagen van het eerste damesteam luidden: G. Weenink-T. v. Well 01, L. KonzN. Hetteling 10, I. van LamoenT. v. Weel 10, G. Weenink N. Lieffering 10, L. KonzT. v. Weel -0, I. van LamoenN. Lieffering 01, G. WeeninkN. Hetteling 01, I. van La moenN. Ketteling 01, L. KonzN. moenN. Hetteling 01, L. KonzN. N. Lieffering-N. Hetteling 10. Geen uitkering aan nabestaanden van overleden onderwijzers? Van een viertal organisaties van onder wijzend personeel bij het bijzonder- en openbaar lager onderwijs is bij het Col lege van burgemeester en wethouders in Beverwijk een verzoek ingekomen, om een regeling vast te stellen krachtens welke door de gemeente aan de nagelaten betrek kingen van een overleden onderwijzer een uitkering wordt gedaan gelijk aan drie maanden salaris. Wij brengen, zo zegt het college, in dit verband onder de aandacht van de raad, dat in de meeste verordeningen, die de rechtspositie van het overheidspersoneel regelen deze bepaling voorkomt. Ook met het ambtenarenreglement in Beverwijk is dit het geval, maar voor het onderwijzend personeel ontbreekt een dergelijke bepa ling. Daar echter de arbeidsvoorwaarden van het ondei-wijzend personeel geregeld zijn bij de wet of bij Koninklijk Besluit en dit onderwerp aan de bemoeiingen van de gemeente is onttrokken, stelt het col lege de raad voor afwijzend op het adres te beschikken. „MIJN ZOONS" VOOR DE GIETELING. Op Donderdag 23 December zal het „Rot terdams Toneel" in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk, voor leden van de Hoogoven- beambteverenigïng „De Gieteling" voor het voetlicht komen. toneelstuk in drie bedrijven „Mijn Zoons" toneelstuk in drie bedrijven „Mijn Zoon" door Arthur Miller. Verder zal op Dinsdag 28 December de eerste operatocht plaatsvinden. Men zal dan een bezoek brengen aan de Stads schouwburg te Amsterdam, waar de Neder landse Opera de beide opera's „Cavalleria Rusticana" en „Paljas" zal opvoeren. In verband met een buitenlandse reis van de voordrachtskunstenares Nel Oost hout kan de declamatie van „Jeanne d'Arc" op 20 Januari geen doorgang vinden. Deze zal nu op 7 Anril plaats vinden. DONKERE KERSTDAGEN. Een winkelier uit Beverwijk, die zich niet hield aan de vastgestelde prijzen van Kerstkaarsen, moest dit vergrijp bekopen met een proces-verbaal. B.D.C. n—STABIEL I. Maandagavond zal voor de eerste klasse van de competitie voor de Noordhollandse Dambond in de bovenzaal van veilingge bouw ,,'t Centrum" de wedstrijd BDC II Stabiel I uit Santpoort plaatsvinden. V A.aK i K, H. L. Entre Rios, 17 Dec. te Amster dam. Westland, 16 Dec. van Amsterdam naar Zuid-Amerika. K. N. S. M. Boskoop, 15 Dec. van Cristo bal naar Curagao. Danae, 16 Dec. van Rot terdam naar Gibraltar. Deo Duce, 16 Dec. van Amsterdam naar Kopenhagen. Draco, 17 Dec. Brunsbuttel gepasseerd (GdyniaAmster dam). Euterpe, 16 Dec. te Barcelona van Tar ragona naar Sanfelïu. Helcion, 14 Dec. te New York van West Indië. Hugo de Groot. 15 eDe te Maracaibo van Lagyaira naar aBr- ranquilla. Ilos, 16 Dec. te Savona van Genua naar Genua. Luna. 13 Dec. van Calamata n. Djidjelli. Niobe. 16 Dec. van Kotka naar Am sterdam. Oiron, 16 Dec. te Sfax naar Istanbul naar Gibraltar. Roelf, 16 Dec. van Hamburg naar Bremen. Strabo. 16 Dec. te Bilbao van Amsterdam naar Musel. Theseus. 16 Dec. van Malta naar Venetië. Van Ostade, 16 Dec. te Le Havre van Azoren naar Amsterdam. AFRIKA LIJNEN. Amstelkerk, 16 Dec. te Duala naar Lagos. Congostroom, verwacht te vertrekken 20 Dec. v. Acora naar Cotonou. Muiderkerk, verwacht te vertrekken 18 Dec. van Luanda naar Bona. Larenberg. verwacht 19 of 20 Dec. te vertrekken van Port Har- court naar Cotonou. Aalsum, 21 Dec. van Durban naar East London. Bloemfontein, 16 Dec. te Durban naar Beira. Klipfontein, 16 Dec. van Durban naar Lorenzo Marquez. Lekkerkerk, 16 Dec. van Genua naar Port Said. Merwede, 16 Dec. van Durban naar Lorenzo Marquez. MIJ. NEDERLAND. Java, 16 Dec. van Port. Said naar Gibraltar. Lombok. 16 Dec. van Batavia naar Singapore. Singkep. 16 Dec. van Amsterdam naar Antwerpen. Roebiah, 16 Dec. te Singapore naar Port Swettenham. Rotti, 16 Dec. te Harta Point naar Basra. Grote vaart. Arendsdijk, New YorkRotterdam 17 Dec. te Antwerpen. Amstelkerk, 16 Dec. geankerd voor Duala. Boschfontein, 16 Dec. van Mom- bassa naar Dar es Salaam. Erinna (t), 16 Dec. dwars van Belawan Tandjong OebanAden. Drente, Lake Charles—Batavia 17 Dec. 2 u. Kaap Bon gepass. Gedla (t), Port, de Bouc Abadan 17 Dec. te Port Said. Lombok, 16 Dec. van Batavia naar Singapore. Maaskerk, DakarAmstei-dam 16 Dec. pass. Las Palmas. Merwede, 16 Dec. van East London te Dur ban. Meerkerk, RotterdamJapan 17 Dec. te Colombo. Pr. Willem 3, MontrealAntwei-- pen pass. 16 Dec. Bishop Rock. Roebian. Java New York 16 Dec. te Singapore. Rotti, BahreinAbadan 16 Dec. geankerd bij Har- tha Point. Ruys, 15 Dec. van Lorenzo Mai-- quez naar Tamatave. Radja, Los Angeles Kaapstad 17 Dec. te Panama. Salatiga, Java Rotterdam pass. 16 Dec. 23 uur Kaap Guardafui. Sommelsdiïk, BataviaNew York 17 Dec. te Colombo. Radja, Los Angeles Kaapstad 17 Dec. te Panama. Salatiga, Java Rotterdam pass. 16 Dec. 23 uur Kaap Guar dafui. Sommelsdijk. BataviaNew York 17 Dec. te Colombo. Van Ostade. West Indië Amsterdam 16 Dec. te Havre. Waterman, RotterdamJava pass. 16 Dec. Kaap Guarda fui. Zijpenburg, ,15 Dec. van Savona naar Saffi. Kamerling Onnes, RotterdamJava pass. 16 Dec. 9 uur Ouessant. Modiorkerto, 16 Dec. 2 uur van Antwerpen te Londen. Willem Ruys, RotterdamBatavia 16 Dec. 8 uur Perim gepass. Zeeman (RotterdamJava pass. 16 Dec. 13 uur Perim. Aalsdijk, 15 Dec. van Gaalveston te Port Arthur. Akkrumdijk, 16 Dec. van Galveston te Beaumont. Alamak, 16 Dec. van Hamburg naar Antwerpen 18 Dec. aldaar verwacht. Bloemfontein. 16 Dec. van Beira te Durban. Klipfontein. 16 Dec. v. Durban naar Lorenzo Marquez. Lekkerkerk, AmsterdamOost Afrika 16 Dec. van Genua. Pr. Willem van Oranje, RotterdamNapels pass. 17 Dec. Finisterre. Salando, Guynea Savona pass. 16 Dec. Burlinghs. Soestdijk. 16 Dec. van New Orleans te Lake Charles. Am- steldijk, TampicoAlexandrië pass. 16 Dec. Malta. Alpherat, Buenos AiresRotterdam 17 Dec. te Bahia verwacht. Alwaki, 17 Dec. van Antwerpen te Rotterdam. Edam, 16 Dec. van Albany te New York. Hestia, 16 Dec. v. Amsterdam te Barbados verwacht. Kota Agoeng, 17 Dec. van Semarang te Soerabaja. Lissekerk, Perz. GolfRotterdam 16 Dec. te Muscat. Lindekerk, Perz. GolfRotterdam 16 Dec. te Havre. Molenkerk. 16 Dec. van Hongkong naar Shanghai Mariekerk, Japan —Rotterdam pass. 16 Dec. Minicoy. Ovula (t), 19 Dec. van Palembangrivier te Singapore .ieuwe vinoingen op gramofoongebied (Van onze correspondent te New Yn u Toen in het midden van dit jaar dP koop van standaardgramofoonplatpn J61" terugliep, kwam Columbia ÜH mPi nieuwtje om de tanende verkoon een leven in te blazen, de lang-Spei,,nJX®» Deze plaat draait ongeveer 25 mi,,.,™'* leent zich derhalve uitstekend vnn 01 weergave van klassieke muziek In i van albums, die 6 grote platen bévat'in in de handel varieerden van 9 tot 12 <1 u per album, kan men dezelfde hoevMk? muziek thans in een tweetal lanisoTw platen persen, die ongeveer voor de X van de prijs verkocht worden. 1 Er was echter een groote „maar" aan i, geval. Geen enkele gramofoon was ae-lï' voor de nieuwe Platen. De niKt voor de nieuwe platen. De standaardgram foon draait met een toerental van 78 nieuwe platen moeten gespeeld word^ een machine, die 33 1/3 toeren >-.• op een machine, die 33 1/3 toeren per m: P maakte. De handel vond deze nieuwighï maar matig: winkeliers zaten vol met st daardgramofoons en vreesden dat 7» niet af zouden kunnen. J Om de maat vol te maken komt Roa Victor thans met weer iets anders dat h wel nog angstvallig geheim gehouden waar" schijnlijk bestaat uit het volgende: de ni i is kleiner dan de standaardplaten, vermo delijk ongeveer 7 inches middellijn ma!r de. ruimte beter gebruikt dan op de hp staande platen. De naald wordt niet op dó rand ingezet om vervolgens naar binnen tó spelen, maar begint dicht bij het centrum en speelt vervolgens naar de rand toe OnJ hier zou weer een bezuiniging inzetten voor de platenkoper, maar de handel k natuurlijk nog minder gesticht. Normaliter is het Kerstseizoen ongeveer de beste tiid voor gramofoonverkopen en men vreest dat het publiek thans helemaal terughoudend zal worden met nieuwe aanschaf, zolang het niet weet waar de industrie heengaat Zoals de situatie zich nu voordoet, heeft men binnenkort drie verschillende gramo- foons nodig om alle types op de markt ver" schijnende platen te kunnen afdraaien De nieuwe R.C.A. Victor plaat draait namelijk 45 toeren per minuut. Het jaar 1948 is geen best jaar geweest voor de gramofoonplatenindustrie. In het begin van het jaar zat men met de staking der musici, toen vakbondleider PetriUo verbood, dat orkesten zich nog langer be schikbaar stelden voor gramofoonopnamen Tegenover het recordjaar 1947 toen 325 miL lioen platen verkocht werden, noemt men thans cijfers van 200 millioen platen in 1948. Ernstig als deze daling is, is de toe stand toch geenszins zo treurig als in het diepst der depressie in 1933-1934 toen slechts 10 millioen platen werden verkocht verwacht. Rijnkerk. 16 Dec. van Rotterdam naar Hamburg. Stad Maastricht, 16 Dec. v Rotterdam naar Gibraltar. Stönvaependopo 17 Dec. van Tandjong Oeban naar "Soengeï Gerong. Straat Soenda. 17 Dec. van Kaapstad te Durban. Stentor, RotterdamTaangeruass 16 Dec. Finisterre. Tarakan, 17 Dec. van Ba- tavia te Makassar. Tjibodas, 18 Dec. van Hongkong te Moji verwacht. Zaan, 16 Dec van Rotterdam naar Norrköping. Kleine vaart. Helvetia, 16 Dec. van Londen te Duinker ken. Zeeland, SSM, 16 Dec. van Blyth naar Londen. Cornelia B. 15 Dec. van Stockholm te Sodertelje. Depa. 16 Dec. van Frederikstad naar Zaandam. Ellewoutsaijk, 16 Dec. van Rotterdam te Londen, daarna Leixoes. Mizar N, 15 Dec. van Swansea naar Le Havre. Sirius. 16 Dec. van Rotterdam te Londen] Soemba, 16 Dec. van Belfast te New York' Alkaid, RotterdamPorte Alegre 15 Dec. van Rio Grande. Almkerk, Rotterdam—Brisbane 16 Dec. van Colombo. Lievevrouwekerk, Rot terdamCalcutta 15 Dec. van Bombay. Voorjaar 1951 hoopt men te kunnen bouwen Met de uitvoering van het grootste tot nu toe uitgewerkte plan tot uitbreiding van woongelegenheid in de hoofdstad is thans een zichtbaar begin gemaakt. Hoe urgent de bouw is blijkt uit het re sultaat van recente tellingen: op 1 Januari 1949 zal het tekort in Amsterdam 28.200 woningen bedragen. Zou de stad in vijf jaar dit tekort, dat jaarlijks met 4000 woningen stijgt, willen inhalen, dan moeten per jaar meer dan 9000 woningen worden gebouwd. Het uitbreidingsplan „Slotermeer" omvat een gebied van ongeveer twee bij drie km ten Zuiden van de Haarlemmerweg, buiten de ringspoorbaan en is in twee gebieden verdeeld. Het Noordelijke deel is een woon gebied ter grootte van 260 ha, plaats bie dend aan 11.000 woningen met bijbehoren de hoofdverkeerswegen en openbare ge bouwen. Het Zuidelijke deel, dat een onge veer gelijke oppervlakte inneemt als het Noordelijke, is een ontspanningsgebied, dat een kunstmatige plas (tot dertig m diep) bevat, ter grootte van ruim 90 ha met om liggende parkstroken. Voor de werken in het Noordelijk ge deelte werd in Februari 1947 een crediet verleend van 6.000.000. Op 8 September Uitbreidingsplan Slotermeer in uitvoering. - Ten Zuiden van de Haarlemmerweg, buiten de ringspoorbaan, is men bezig met de uitvoering van een uitbreidingsplan voor Amsterdam, waar op een gebied van ongeveer zes vierkante kilometer elj duizend woningen zullen worden ge bouwd, terwijl tevens een ontspanningsgebied met een kunstmatige waterpartij van 90 hectaren omliggende parkstroken wordt aangelegd. 'Men is thans bezig met het graven van de cunetten (geulen, welke later met zand worden gevuld voor de aanleg van verkeerswegen), waarvoor men gehruik maakt van de grootste demontabele electrische cutterzuiger ter wereld. Deze is geheel van Nederlandse makelij en kan per dag een stuk kanaal van honderd meter lengte veertig nieter breedte en 2,SO mete: diepte uitgraven. IleL uitgebaggerde veen wordt gebruikt voor het ophogen van de plantsoenstroken. Een vooraanzicht van de in werking zijnde zuiger. 1948 werd besloten dit crediet te verhogen tot 31.400.000. B. en W. en de dienst van Publieke Wer ken wachten nu op de goedkeuring van dit laatste raadsbesluit. Een handjevol arbeiders men vindt ze nauwelijks werkt in het polderland met zijn talrijke waterlopen en dijkjes, dat volledig moet verdwijnen en dat moet wor den opgehoogd tot een geëgaliseerde zand vlakte, waarop een volgens de nieuwste in zichten ontworpen arbeiderswijk zal ver rijzen. Het begin van dit project van grote allure is reeds zichtbaar in het vormen van zand- ophogingen, het graven van cunetten (bre de geulen, welke met zand worden gevuld) ten behoeve van enkele hoofdverkeerswe gen, en het maken van doorgravingen van de ringspoorbaan. Het eigenlijke opspuiten van zand begint omstreeks 1 Februari 1949. Het zand zal afkomstig zijn uit het Buiten-IJ, het Noordzeekanaal en IJmuiden. Per jaar wordt dan om te beginnen 1 a 1% millioen m3 zand aangevoerd. Voor het gehele plan zijn ongeveer 12 millioen kubieke meter zand nodig. Dit zand wordt aangevoerd naar de Mi- nervahaven en vervolgens, met water ver mengd, door een persleiding naar het werk terrein gespoten. Deze bovengrondse lei ding zal over spoorbanen en verkeerswegen heen worden gelegd. De woningbouw zal waarschijnlijk in het voorjaar van 1951 kunnen beginnen. 's Werelds grootste „cutterzuiger' lielpt Het graven van cunetten is een belang rijk onderdeel van de voorbereidingswerk zaamheden. Daarbij wordt gebruik ge maakt van de grootste demontabele elec trische cutterzuiger ter wereld. Dit krach tige mechanische hulpmiddel is door een Nederlandse aannemer ontworpen en in 1947 op een Nederlandse werf speciaal voor de uitvoering van deze en soortgelijke grote werken geconstrueerd. Het apparaat, dat voorzien is van een 650 pk electromotor, kan in één werkdag een stuk kanaal graven, met een lengte van 100 meter, een breedte van 40 meter en een diepte van 2.80 meter. In totaal wordt aldus ruim 350.000 ku bieke meter veen uit de cunetten gebag gerd. Met dit veen worden park- en plant soenstroken opgehoogd. In het Zuidelijke gedeelte wordt de Slo- terplas met dezelfde cutterzuiger ontgra ven tot een diepte van voorlopig 10 meter N.A.P. om met het onder de bodemlaag gelegen zand andere gedeelten van het woongebied op te hogen. De bovengrond wordt zodanig rondom de oever van het meer gedeponeerd, dat te zijner tijd op weinig kostbare wijze strandbaden, jacht havens en dergelijke kunnen worden mge- richt. Van de huizen, die in deze woonwijk zui len verrijzen, worden 57 \'i procent in hoog bouw uitgevoerd. Enige ..wolkenkrabbers (tot twaalf verdiepingen) zijn eveneens ge projecteerd.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 8