IJmuider Courant Nederlandse actie tegen Djokja pas Woensdag voor de Veiligheidsraad De Commissie van Goede Diensten verwijt Haarlems Dagblad Qe Daad Nederlandse troepen naderen de door parachutisten bezette hoofdstad Nederland schending van de Renville-overeenkomst Voornaamste leden der Djokja-regering benevens de opperbevelhebber geïnterneerd Communisten maken zich gereed voor bestorming van Tientsin Het verloop der operaties 03e Jaargang No. 19122 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel. A dm 5437, Tel Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en iSptcrttt Daaricmstfje Courant Cïrato t6yO Maandag 20 December 1948 Verschiint daeeliiks. behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal f4,25 Franco per post 4,75 Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ONZE REGERING is in Indonesië tot de daad overgegaan. De tijding zal voor -en niet als een verrassing zijn gekomen, r de laatste weken voelde men dit aan- imen, vooral omdat de eerste Januari, de •tuin 'waarop het federale interim-bewind ■werking moet treden, als absolute ter- ®.-n bleef gesteld en de Indonesische repu- Miek geen werkelijk streven toonde om zich der de deelstaten te scharen. Even leek °ch een nieuwe kans op een gunstige wen- -ne voor te doen, toen de reis van minister oftker hoopvolle stemming wekte. Maar 1 yolgende regerings-missie, bestaande uit bisters Stikker en Sassen en de heer I \'eher keerde zonder bereikte overeenstem- -ng terug. De beslissing heeft daarna niet Engineer op zich laten wachten. Mocht de Minister-president der republiek, Hatta, "éif bereid geweest zijn de overeenkomst I 1n (je Renville na te leven, hij was daartoe I {.inbaar tegenover de extremistische in vloeden in de republiek vooral in het „er niet in staat. Evenmin deed hij de voorwaarden van het bestand naleven; het aantal bestands-schendingen bleef hand »ver hand toenemen. Brandstichting en vernieling bleven gepaard gaan met vele nSiagen vooral op de levens van inlandse ambtenaren. Pogingen van de Commissie !an Goede Diensten, die de republiek tot daadwerkelijke naleving van haar woord hadden kunnen bewegen, bleven evenzeer I ronder resultaat als een laatste Nederlands I beroep, dat zelfs niet beantwoord werd. De republikeinse regering scheen er zich slechts nog op toe te leggen, zich tegenover het buitenland in een min of meer gunstige oositie te manoeuvreren, i op de Nederlandse afkondiging van het Bewind in Overgangstijd voor Indonesië, zoals het officiëel heet een term die dui- 1 delijker wordt afgekort in de woorden inte rim-bewind dan in de raar-aandoende initialen B.I.O. is nu de nieuwe poli tiële actie gevolgd. Zij voltrekt zich, zoals I ca de eerste, gedeeltelijke actie te verwach ten was, met snelheid. Het gebruik van valschermtroepen heeft reeds binnen ander halve dag tot bezetting van een vliegveld c3bij de republikeinse hoofdstad en van piokja zelf geleid. Tegenstand wordt ook bij het oprukken der overige troepen slechts in geringe mate ondervonden. Hetzelfde blijkt op Sumatra. Vanmorgen werden de - [lederlandse verliezen in totaal opgegeven als zes doden en acht gewonden en van gevechten op enige schaal is nog niets be- j dcht. Als tegenover de sterkte van onge- I veer honderdduizend man, die ons leger in Indonesië telt, die van het republikeinse I leger als driehonderdduizend wordt opge- geven moet men die driehonderdduizend toch zeker niet zien als geregelde troepen, opererend onder centraal bevel en volgens enig vast plan. „Generaal" Soedirman, de tg. opperbevelhebber, is trouwens al ge- Vangen genomen. Hij is niet de enige der I republikeinse leiders: president Soekarno, minister-president Mohammed Hatta en enige anderen zijn al geïnterneerd. Soekar- I no's aanvankelijk voornemen, om met een vijftal van zijn ministers per vliegtuig naar India te vertrekken, is dus mislukt wel licht tengevolge van de snelle bezetting van het vliegveld bij Djokja. Dr. L. J. M. Beel, als hoge vertegenwoor- j diger van de Kroon de politiële actie aan- 1, kondigend, heeft dat in zeer ernstige be- woordingen gedaan en verklaard dat het helaas niet mogelijk is gebleken voorwaar- den voor een reëel samengaan met de republikeinse regering te scheppen om tot werkelijke uitvoering van de Renville- overeenkomst te geraken. „De republikein se regering bleek hiertoe niet bereid, in elk geval niet bij machte". Hij heeft zijn beroep op allen tevens gericht tot diegenen in het republikeinse gebied „die tot nu toe niet bij machte waren een constructieve bijdrage I Ie leveren tot de toekomst van hun land, omdat hun geestdrift en idealisme niet in staat bleken, tegenwerkende krachten te i overwinnen van op macht belusten en ban- I delozen, onbekwamen en zelfzuchtigen". Hij heeft in zijn slot-peroratie de hoop uilgesproken dat de Verenigde Staten van Indonesië naast Nederland hun plaats zul len innemen in de gemeenschap der volken I en in vrijheid en vrede leven, i Het doel blijft index-daad onveranderd: I iet doel is om in nauw verband onder de Nederlandse Kroon het blijvend samengaan I ran Nederland en Indonesië te verzekeren. De politiële actie voltrekt zich snel en zal in hoofdzaken spoedig zijn voltooid. Ten eanzien van de houding der deelstaten is lot dusver gebleken dat de regeringen van Öost-Indonesië en Pasoendan zijn afgetre den de eex-ste met de mededeling, dat zij op verzoek van president Soekawati de lopende zaken blijft afdoen tot haar op volgster benoemd zal zijn en dat minis ter-president Mansoer van Oost-Sumatra lijn instemming met de noodzaak der Ne derlandse actie betuigd heeft. De houding van het buitenland treedt tot dusver aan den dag in geenszins-instemmende pers commentaren in Amerika en Engeland en in het feit. dat op Amerikaans initiatief de Veiligheidsraad van de XJ.N.O. vanmor'tn te Parijs bijeen is gekomen. Maar de zitting' is tot Woensdag verdaagd wegens de af wezigheid van enige afgevaardigden. Zoals bekend is stelt onze regering zich op het standpunt, dat het geen zaak voor de Vei ligheidsraad maar een binnenlandse aange legenheid van handhaving van orde en rust betreft. Sommigen in ons land zullen geneigd zijn •otnabeschouwingen over de drie jaar on derhandelen, die aan de huidige gebeurte nissen zijn voorafgegaan en waarin onge twijfeld vele fouten zijn begaan. Met dit Mkaarten valt nu niets te bereiken. Velen tullen het met ons betreuren, dat niet in 'rede en overeenstemming de opbouw zich beeft kunnen voltrekken, die immers tot i resultaat samenwerking moet hebben. Het verdere verloop van zaken, de naaste toe komst in Indonesië, kan men niet zonder bezorgdheid tegemoet zien. Al wordt de huidige actie spoedig voltooid, daarmee zal Oog niet een verzet ten einde zijn, dat zich tot dusver in de vorm van inbreuken op bet bestand toonde en dat zich wel als een benden-guerilla in het binnenland zal po sen voort te zetten. Omtrent de houding oer deelstaten en die vgn het buitenland zal spoedig meer blijken. R. P. BRANDSTICHTING? ra Steenwijkerwold is een nieuwe kap- schuur van de veehouder Winters in vlam men opgegaan. De hooioogst ging verloren; £ier koeien, twee vai-kens en enig kleinvee kwamen in de vlammen om. De politie heeft Êen wan gearresteerd, die dezer dagen de veehouder had bedreigd. Geringe tegenstand en lage verliezen Zaterdag heeft de ministerraad eenstemmig besloten tot actie in Indonesië over te gaan, nadat reeds de beslissing was gevallen dat het Besluit „Bewind Indonesië in Overgangs tijd" Zaterdag zou worden afgekondigd. De Hoge Vertegenwoordiger der Kroon, dr. L. J. M. Beel, werd gemachtigd de maatregelen te treffen die hii nodig achtte. De bestandsovereenkomst met de republiek werd opgezegd en te middernacht Java-tijd van Zaterdag op Zondag gingen de Nederlandse troepen over tot actie. Parachutisten bezetten in alle vroegte het vliegveld Magoewo, acht kilometer Oosteliik van Djokja karta en trokken een half uur daarna de stad Djokja binnen, waar zij vele autoriteiten van de republikeinse regering aantroffen. President Soekarno, vice-president en premier Hatta, opperbevelhebber van het leger Soedirman, oud-premier Sjalirir en anderen. Deze werden geïnterneerd en behandeld met alle hoffelijkheid die hun rang vereist. Intussen landden eenheden van landmacht en marine aan de Noordkust hij Toeban en aan de Zuidkust bij Keboemen. Ook op Sumatra trokken Nederlandse troepen op naar republikeinse strategische punten. De verliezen der Nederlandse troepen bedroegen volgens officiële mededelingen na 36 uur van actie zes doden en acht gewonden. Van verliezen aan republikeinse zijde werd nog geen gewag gemaakt. De tegenstand wordt gering genoemd. De actie der Nederlandse troepen heeft zowel in de Indonesische deelstaten als in het gehele buitenland een grote indruk gemaakt. De C.V.G.D. beschuldigt Volgens United Press heeft de Commissie van Goede Diensten Nederland er vandaag van beschuldigd dat het door het schenden van het bestand, de clausules van de Renville-overeenkomst heeft verzaakt. In de mededeling wordt gezegd dat door deze schending Nederland artikel 10 van de overeenkomst niet is nagekomen. Volgens dit artikel moet een partij de Commissie van Goede Diensten en de andere partij op dè hoogte stellen wanneer zij van de bestandsovereenkomst wenst af te wijken. De com missie constateert dat noch de republikeinse regering noch de commissie van Goede Die sten in haar geheel zjjn verwittigd. De commissie verzoekt de Veiligheidsraad op basis van uiterste urgentie het uitbreken der vijandelijkheden in Indonesië, dat als een schending moet wor,vn beschouwd van de door beide partijen op 17 Januari van dit jaar ondertekende Renvine-o"erep.nkomst, in behandeling te nemen. Naar gemeld wordt is de zitting van de Veiligheidsraad die heden zou worden gehouden, verdaagd tot Woensdag aangezien het vereiste aantal leden niet aanwezig bleek. PARIJS, 20 December (Reuter) De Veiligheidsraad kwam heden bijeen om de toestand in Indonesië na de nieuwe vij andelijkheden tussen Nederlandse troepen en de republiek Indonesië in behandeling te nemen. Er was geen Sovjet-Russische afgevaar digde op de bijeenkomst aanwezig. De assistent-secretaris-generaal deed voorlezing van een telegram van de Sov jet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, waarin deze verklaart, dat een termijn van drie dagen nodig is voor het beleggen van een vergadering van de raad, dat slechts een termijn van een dag in acht is genomen en dat voor 26 Decem ber geen Sovjet-Russische afgevaardigde aanwezig kan zijn. Nadat Fernand van Langehove (België), de voorzitter, had medegedeeld, dat ook de afgevaardigden van Columbia en de Oekraïne afwezig waren, verklaarde Faris el Choury, de Syrische afgevaardigde, dat het vereiste quorum niet aanwezig was. Alle elf zetels moesten bezet zijn om het vereiste quorum te hebben. De bijeenkomst wérd daarop 'verdaagd tot Woensdag. De voorzitter van de Nederlandse dele gatie bij de Veiligheidsraad, dr. J. H. van Royen heeft aan de Parijse pers uiteenzet ting gegeven van het besluit tot actie in Indonesië, welk besluit, zoals hij zeide, eenstemmig door het Nederlandse kabinet werd genomen. Op een vraag betreffende de zitting, die de Veiligheidsraad heden zal houden ter behandeling van de Indonesische kwestie, antwoordde dr. van Royen, dat de Neder landse regering de Veiligheidsraad niet bevoegd beschouwt om deze interne aan- I gelegenheid te behandelen. Heden regeringsverklaring in de Tweede Kamer De voorzitter der Tweede Kamer heeft de leden telegrafisch opgeroepen voor een vergadering, welke hedenmiddag tfe vier uur zaT worden gehóuden. In déze openbare vergadering zal de regering een verklaring over de Indonesische kwestie afleggen. Vermoed wordt, dat deze verklaring niet veel-meer dan een half uur in beslag zal nemen. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht dat de debatten over de regerings verklaring reeds in een avondvergadering zullen beginnen. De Kamer was aanvankelijk voornemens Dinsdag voort te gaan met de behandeling van de begrotingen van Sociale Zaken en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen welke dan in deze week gereed zouden komen. De mogelijkheid om aan dit voor nemen gevolg te geven blijft bestaan, doch de debatten over de regeringsverklaring zullen in ieder geval voorgaan. Het aftreden der regering van Oost-Indonesië Ten aanzien van het aftreden van het Oost-Indonesische kabinet wees men ons er I op dat Anak Agoeng reeds tevoren de vor- V.ing van een nieuw kabinet, op meer zake lijke basis, had overwegen in verband met het toen te verwachten BIO-besluit. Dit is dan nu gekomen. De PRIS (Partai Rajat Indonesia Sarikat), verreweg de grootste partij op federaal gebied, had tevoren uit drukkelijk uitgespi-oken, dat wij elk ver trouwen in de federale gebieden zouden verliezen indien het BIO-besluit niet voor 1 Januari zou worden afgekondigd. Situatie-tekening van de opmars der Neder landse troepen op republikeins gebied. De pijlen geven de marsrichting aan. De troepen die van het Westen komennaderen Djokja, dat reeds dejr parachutisten was bezet. Voorts heeft nog een landing plaats gehad bij Keboemen, iets Westelijk van de Wes telijke demarcatielijn. In het Oosten rukken de troepen op naar Kediri en Barat. In het Noorden had een landing plaats bij Toeban, vanwaar de troepen naar Bodjonegoro trachten door te breken. De regering lichtte het buitenland in (Speciale berichtgeving) Na de laatste zitting van de raad van ministers werden de diplomatieke vertegenwoordigers van alle bij het Nederlandse hof geaccrediteerde lan den op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden. Dit geschiedde in de loop van Zaterdagmiddag. Bij deze ge legenheid werd de diplomaten een nota overhandigd, waarin mededeling werd gedaan, dat de Nederlandse regering het tijdstip gekomen achtte ora de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon in Indo nesië te machtigen om die maatregelen te treffen, welke hij in het belang van orde en rust noodzakelijk achtte. Nog voordat het Nederlandse volk door middel van de radio van de maatregelen in kennis was gesteld, waren de buitenlandse regeringen reeds op de hoogte. Uit de aard van de zaak waren gedurende de nacht van Zaterdag op Zondag geen commen taren van gezaghebbende kringen in de vreemde te verwachten. In diplomatieke kringen in Den Haag achtte men het voor alsnog niet gewenst commentaar te geven. Men wilde eerst afwachten, hoe de x-eacties waren van de regeringen der landen, welke deze kringen vertegenwoordigen. Dezelfde terughoudendheid, welke in deze kringen gisteren viel waar te nemen, was ook aanwezig bij verschillende Neder landse autoriteiten. Ontkenning en beves tiging van buitenlandse berichten over het verloop der actie was niet te krijgen. Van Nederlandse zijde wenste men slechts vast te houden aan de officiëele berichtgeving uit Batavia. Er werd gewezen op de moge lijkheid in de eerste dagen van vex-warde en elkaar tegensprekende berichten, welke hun oorsprong vinden in het.buitenland en die tot doel kunnen hebben bepaalde stem mingen te kweken. Het republikeinse bestuur zal wor den stopgezet. Dit geldt dus evenzeer het KNIP (Djokja's parlement) en het militaire politie-apparaat neemt voor lopig de verantwoordelijkheid in han den. Zo spoedig mogelijk wil men een bestuur zien optreden volgens de volkswil, waarvoor voldoende talrijke en gezaghebbende groeperingen aan wezig zijn, die tot samenwerking bin nen federaal verband bereid zijn. Zelfs onder de Djokjase kabinetsleden zijn zulke krachten en ook anderszins gematigde elementen. Die besturen wil men dan aanhaken aan de elders reeds bstaande federale structuur. Ook op Sumatra staat het o\urgrote deel der bevolking afwijzend tegenover Djokja, doch het is voor de republi keinse terreur tot nu toe niet tot een uiting van de volkswil kunnen komen. Regering organiseert linie ter verdediging van Nanking Van officiële Nederlandse zijde werd Zondag gemeld: ,In de ochtend van 19 December te kwart voor 7 zijn Nedexiandse parachu tisten geland in de omgeving van Djokja. Het vliegveld Magoewo, 8 k.m. ten Oosten van Djokja, is onbeschadigd in hun han den gevallen, waarna kon worden aange vangen met het inbrengen van luchtlan dingstroepen. Nedei-landse troepen, die vanuit Gombong in Midden-Java in Oos telijke richting oprukken, hebben Karan- ganjar bereikt, welke plaats enkele k.m. Oostelijk van de voormalige bestandslijn ligt. Voorts hebben Nederlandse troepen in Midden-Java op vele plaatsen de voor malige bestandslijn overschreden. Kort na middernacht zijn NedeiTandse mariniers, gesteund door eenheden van de marine, geland op de Noordkust van Oost-Java, welke landing volgens het plan verliep. Op Sumatra zijn Nederlandse troepen van het gebied der Negara Soematera Timoer uit Asahan binnengetrokken. Op Midden-Su- matra hebben de Nederlandse troepen op vex-schillende plaatsen de voormalige be- staxadslijn overschreden". Zondag is de republikeinse hoofdstad Djokja ingenomen. De bezetting van Djokja had plaats om 3 uur Java-tijd. Voor zover bekend heb ben zich in de stad vrijwel geen branden voorgedaan. Reuter seint nog, dat de landing der parachutisten op het vliegveld bij Djokja de verdedigers van het vliegveld blijkbaar volkomen heeft verrast, ofschoon er reeds enige weken geruchten over de ophanden zijnde Nederlandse actie de ronde deden. Volgens waarnemers zou de aanval, op dit vliegveld, die doqr per vliegtuig aange voerde legereenheden wordt ondersteund, het belangrijkste object van de aanval der Nederlanders zijn. Naar men meent te we ten, is de bedoeling van de landing der mariniers op de Noordkust, welke landing olaats had tussen Soerabaja en Semarang, het uitvoeren van een afleidingsmanoeuvre ten behoeve van de opmars uit de richting van Semarang. Verliezen Volgens een heden te Batavia uitge geven legercommuniqué zijn in de eerste 36 uur van de actie tegen de re publiek Indonesia aan de zijde der Nederlandse strijdkrachten zes doden gevallen en acht man gewond. In het communiqué werd geen gewag gemaakt van verliezen aan republikeinse zijde. Volgens door United Press weergegeven berichten zijn Nederlandse colonnes tot op 40 km ten Westen van Djokja opgedrongen. Zij hebben zich meester gemaakt van Poer- woredjo met de bedoeling contact op te nemen met de valschermtroepen die gis teren Djokja bezetten. Voorts wordt ver nomen dat Nederlandse strijdkrachten het offensief tegen de republikeinse hoofdstad op Sumatra, Boekittinggi, zijn begonnen. Het Nederlandse hoofdkwartier meldt dat de Nederlandse troepen slechts geringe tegenstand ontmoeten. Het communiqué bevestigde de gevan genneming te Djokjakarta van generaal Soedirman, de opperbevelhebber van het republikeinse leger en maakte melding van de»inneming van Poeworedjo, een kleine Soen Fo niet geslaagd Berichten uit buitenlandse bron melden, dat vooruitgeschoven commu nistische eenheden Zaterdagmiddag Tangkoe, de haven van Tientsin zijn binnengerukt en zo het nationalistische Noorden van China geheel van de zee hebben afgesneden. Uit dezelfde bron wordt gemeld dat de 87e nationalistische divisie, die Tangkoe verdedigde is gevlucht, toen twee communistische divisies op 7 k.m. van Tangkoe aankwamen. Generaal Tsjang Kai Tsjek heeft beslo ten „een sterke vlootmacht" te zenden ter versterking van de regeringsstrijdkrachten in de haven van Tangkoe bij Tientsin. De minister van landsverdediging van de regering te Nanking hee't aan de auto riteiten der provincies te»- "uiden van de Jangtse bevolen, de recru. n van het jaar 1949 onder de wapens te x-oepen. Hij heeft voorts bevel gegeven de militie-strijd krachten voorlopig bij het nationalistische leger in te lijven. Voedsel door de lucht. Nu de door de communisten aangevoer de legers nog slechts vijf k.m. van Piping verwijderd zijn, heeft generaal Tsjiang Kai Tsjek het besluit genomen op uitgebreide schaal door de lucht voedsel naar de stad te sturen. De drievoudige bedreiging van Peiping, Nanking en Tientsin wordt met het uur ernstiger, aldus meldt Reuter. Granaten vallen thans in het Westelijk deel van Peiping. Het spoorweg-, rivier-, lucht- en telefoonverkeer tussen Peiping en Tientsin is geheel verbroken. Alle militaire en burgerlijke vliegtuigen hebben naar wordt gemeld Tientsin ver laten en zeven schepen zouden inderhaast uit de haven van Tangkoe nabij Tientsin zijn vertrokken, vol troepen en regerings employés, daar de vijandelijke troepen Peitang, even ten Noorden van het ha vengebied, hadden veroverd. De verdedigers van Tientsin trokken zich uit hun voorposten terug, toen bleek dat communistische legers, die de voorste den van de stad uit drie richtingen na- Westen van Djokja. Deze plaats was „onder weinig tegenstand" ingenomen. Er werd geen gewag gerpaakt van actie op andere fronten en er werd niets gemeld over het gebruik van zware wapenen of van luchtbombardementen, zoals van som mige zijden was gemeld. In het communiqué werd verklaard, dat een Catalina-vliegtuig, dat gisteren op het vliegveld bij Djokjakarta is buitgemaakt had moeten dienen voor evacuerin® van de republikeinse regering, van welke de meeste leden gisteren werden gevangen genomen. Het communiqué bevestigde dat de Ce%- talina door een Amerikaanse piloot werd bestuurd, en verklaarde, dat de andere zeven personen, die zich aan boord bevon den, zes republikeinse officieren waren en derden, zich gereed maakten voor een po ging om Tientsin te bestox-men. Uit Peiping wordt vernomen dat de communistische generaal Lin Piao een groot gedeelte van zijn troepen aan het beleg van Peiping .heeft onftrokken, om hen in te zetten aan het Tientsin-front. Laatste slag? De regeringstroepen verzamelen zich haastig op een linie die Nanking tot op 95 k.m. nadert. Het is mogelijk, dat hiel de laatste belangrijke slag geleverd zal worden van de oorlog in Centraal-China aldus Reutei*. Men meent, dat de regering alle beschikbare manschappen ten Noor den van de Jang-Tse heeft opgeroepen voor de verdediging van deze linie, die achter de Hwai-rivier ligt, de laatste na tuurlijke verdediging voor de Jang-Tse zelf. Soen Fo niet geslaagd. Dr. Soen Fo heeft Tsjiang Kai Tsjek of ficieel medegedeeld, dat hij de benoeming als premier niet kan aanvaarden, daar zijn pogingen om een sterk kabinet te vormen geen succes hebben gehad. Italiaans kabinet poogt staking te voorkomen Het Italiaanse kabinet heeft een spoed- bijeenkomst gehouden teneinde te trachten de algemene staking van 24 uur van rijks personeel, die vannacht zou beginnen, af te wenden. In een verklaring na de bijeenkomst wordt gezegd, dat de regéfing de staking beschouwt als „ondemocratische druk"' op het parlement, dat een besluit zou nemen ten aanzien van loonsverhogingen voor rijkspersoneel. De verklaring voegt hier aan toe, dat er geen reden voor staking is. Er zijn orders gegeven voor bescherming van werkwilligen. Krachtige politie- en troepenversterkin gen zouden bij de belangrijkste spoorweg stations worden geplaatst. Op de treinen zouden vandaag gewapende wachten wor den geplaatst. De arbeiders van particuliere gasbedrij ven te Rome, Milaan, Napels, Florence, Turijn en Venetië zijn in staking gegaan. Rome werd Zondag weer van gas voorzien, maar de stad zal er morgen weer van ver stoken zijn, tenzij er een regeling tussen werkgevers en -nemers bereikt wordt. *XOOOCOCCOOOOOOC»COOOOCiO(XIOOOCOOOOC)OOCCOOOCIOOOOOOOOODOq plaats op ongeveer zestig kilometer ten een Indonesische tweede-piloot. LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Meest zwaarbewolkt. Droog weer. Tij delijk iets afnemende wind, hoofd zakelijk uit richtingen tussen Oost en Noord. Zowel vannacht als morgen overdag bijna overal lichte vorst. 21 December: Zon op 8.46 uur. onder 16.30 uur Maan op 22.49 uur. onder 12.28 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1