Curacao lijkt een aards paradijs Situatie in Zuid-Duitsland aanzienlijk verbeterd Joegoslavië verkeert in grote economische moeilijkheden Congres over de voordelen van vacantiespreiding Wereldnieuws MAANDAG 20 DECEMBER 1948 Er is genoeg te eten en men pakt met energie aan (Van een bijzondere medewerker) De Geweldige invloed van de geldsanering in Duitsland komt er in het bijzonder tot uiting in de menu's van de restaurants. Wij in Nederland hebben over het algemeen de indruk, dat de Duitsers net genoeg krij gen om in leven te blijven en dat de voed selsituatie nog steeds uiterst précair is. Wanneer men echter thans een reis door Duitsland maakt, komt men tot een geheel andere conclusie. Dat geldt wel in het bij zonder voor de Amerikaanse zóne, waar de vervanging van de Reichsmark door de Deutsche mark een grote ommekeer heeft veroorzaakt. Het is op het ogenblik in Duitsland feitelijk zo, dat men weer van alles kopen kan, alleen is over het algemeen de koopkracht gering, maar er zijn ettelij ke lieden die over zoveel geld beschikken, dat zij zich' weer alles kunnen veroorloven. Wij bezochten een restaurant in Beieren, gelegen in een dorpje nabij een grote stad. Het was een eethuis dat in wijde omtrek bekend is om z'n voortreffelijke keuken. Het menu bevatte een verscheidenheid van spijzen die zelfs het fijnste restaurant in Nederland niet kan en niet mag bieden. Er is een keus uit diverse soorten hors d'oeuvres. Soepen zijn er in rijke verschei denheid en de ober kan u in het bijzonder een fijne schildpadsoep aanbevelen. Vlees kunt u krijgen te kust en te keur: wat sap pige biefstuk, kalfsoesters of Wiener schnit zel. Prefereert u varkensvlees, dan kan men eveneens aan uw verlangen voldoen. Gaat uw voorliefde uit naar wild of gevogelte, dan kunt u bestellen wat u wilt. Een ge recht dat op geen enkel menu van een restaurant in Zuid-Duitsland ontbreekt is gebraden gans. Ook in de nagerechten is er rijke verscheidenheid en het diner kunt u besluiten met een kop onvervalste mokka. Natuurlijk kunt u dat alles besproeien met voortreffelijke wijn. Zo is het in een luxe restaurant, maar in de volkszaken kan men eveneens zeer goe de maaltijden krijgen, die zeker niet voor die in Nederland onderdoen. Op alle spijs kaarten staat vermeld dat men bonnen voor vet of vlees moet inleveren. Dat behoeft echter geen beletsel te vormen om een menu te bestellen zonder inlevering. Men betaalt de kellner maar een heel beschei den toeslag. De buitenlander tenminste in Zuid-Duitsland kan er weer een leventje leiden als een prins, mits hij maar over het tovermiddel Deutsche Mark be schikt. Nieuwe moed Het is onmiskenbaar, dat de situatie in Duitsland aanzienlijk is verbeterd door de geldsanering. Wij hebben de stellige indruk dat de Amerikaanse zóne aan de spits staat. Dit is trouwens geen wonder, want van de onuitputtelijke hulpbronnen der V. S. zal men ook wel in zekere mate in Duitsland profiteren. Maar ook in de Britse zóne gaat het beter, terwijl de toestanden in het Fran se gebied eveneens vooruitgaan. In Beie ren vooral is het ons opgevallen dat men weer nieuwe hoop en moed heeft gekregen. Daar pakt men aan en het trekt sterk de aandacht, dat de wederopbouw er met kracht wordt bevorderd. Nieuwe in dustrieën verrijzen overal. Een frappant voorbeeld is een splinter nieuw fabrieksgebouw van een der be kendste firma's op het gebied van drukper sen König en Bauer. De fabriek was volko men verwoest, maar een nieuw gebouw is thans gereed gekomen dat dezer dagen feestelijk is geopend. Snelpersen worden er nu reeds vervaardigd en de directeur heeft bij de opening meegedeeld, dat het volgend jaar de eerste rotatie-persen gereed zullen komen. Frappant is het dat men in de Britse zóne weinig van de bezetting merkt. Slechts zel den ziet men Britse soldalen. Heel anders is dat in de Amerikaanse zóne, waar men voortdurend militaire auto's ontmoet en ook vele particuliere wagens. Men krijgt de in druk, dat het contingent Amerikaanse be zettingstroepen veel en veel groter is dan het Britse. Van het „No fraternizing" is men reeds lang afgestapt. Vele Amerikaanse soldaten hebben Duitse verloofden en reeds heel wat Yankees hebben een Duitse vrouw t ge trouwd. Hilversumse arts verongelukt De heer F. Peters, huidarts te Hilversum is bij een motorongeluk op de weg tussen Hilversum en Laren verongelukt. De heer Peters kwam met zijn motorrijwiel uit de richting Laren. Hij werd vermoedelijk ver blind door een tegenligger en. reed daar door tegen de laadbak van een langs de weg geparkeerde vrachtauto, waarvan het achterlicht echter wel brandde. Hij was op slag dood. Koningin schenkt een Kerst boom aan Rotterdam Als antwoord op een brief van de Ne derlands Hervormde Gemeente fe Rotter dam-centrum, heeft de Koningin aan Rot terdam als Kerstgeschenk gebonden een kerstboom van 14 meter hoogte .uit de domeinen bij paleis Het Loo. Deze kerst boom zal geplaatst worden nabij de ruïne der grote kerk, in het hart van de stad. De boom, die Donderdag is gekapt in de bossen van het Loo werd Vrijdag naar Rotterdam vervoerd. Gedurende de Kerstweek en de beide Kerstdagen zal deze kerstboom zijn licht uitstralen over de duistere puinvlakte der verwoeste binnenstad. Hij zal daar staan als een bewijs van het hartelijk medeleven onzer Koningin in de opbouw van Rotterdam en als bemoedi ging voor alle Rotterdammers. Politieman redt inzittenden van te water gereden auto In de nacht van Zaterdag op Zondag reed tussen Diemen en Weesp een auto, die plotseling slipte, het water van de Keulse Vaart in. Toevallig bevond zich juist de wacht meester Poepjes van de rijkspolitie te 's-Graveland ter plaatse. Hij sprong, na zijn zware overjas te hebben uitgetrok ken. te water. De auto lag ongeveer 6 meter van de kant. Toen hij bij de auto kwam bleken de inzittenden er reeds in te zijn geslaagd het dak open te schuiven. De bestuurder, ir. G. B. uit Amsterdam en zijn vrouw waren op het dak van de auto geklommen. Ir. B. wist zelf zwem mende de wal te bereiken. Zijn vrouw werd door de wachtmeester aan de kant gebracht. P. zwom onmiddellijk terug om ook de beide andere inzittenden, de heer en mevrouw Van de B. uit Amsterdam te redden. Hij bracht de vier drenkelingen naar een nabij gelegen boerderij, waar zij van droge kleren werden voorzien en zorgde er voor. dat zij met een andere auto naar Amsterdam konden worden gebracht. Gelijk de blokkendoos van een ordelievende reus is de nieuwbouw in Velsen-Noord in het polderland gestrooid: hjer zullen weer vele „woningkwesties" een oplossing vinden; hoe zeer de aanvulling vanVelsens huizenreservoir gewenst is, moge blijken uit het feit dat de verhuiswagen vaak al voorrijdt, als de schilder nog aan het afwerken is. EX-KONING PETER: Boycott door de Cominform De breuk van maarschalk Tito met de Cominform heeft Joegoslavië in de ern stigste économische crisis gestort die het land ooit heeft gekend, zo deelde ex-koning Peter mede in een exclusief interview met United Press. Ex-koning Peter zei echter dat er geen tekenen waren die er op wezen dat Tito zijn post als hoofd van de com munistische regering in de naaste toekomst zal verliezen of dat het land het commu nistische juk zal afwerpen. „Tito staat thans sterker dan een jaar geleden", zei Peter. „De breuk heeft voor de binnenlandse verhoudingen tot gevolg gehad dat het volk thans van twee kanten wordt bedreigd. De niet-communisten zijn vervuld van vrees voor de communisten en de aanhangers van Tito zijn bang voor de Cominformisten." Op een vraag hoe ernstig de breuk was tussen Tito en Moskou antwoordde hij: „Polen dat gewoonlijk de bevelen van Moskou trouw opvolgt, heeft de export van kolen naar Joegoslavië stopgezet. Tito, die tot dusverre het grootste aandeel van de Poolse kolen betrok, zit nu zonder. Aan de andere kant voert hij grote hoeveel heden koper en andere mineralen uit naar de communistische landen. Voor de oorlog exporteerde Joegoslavië 30 procent van zijn productie aan voedingsmiddelen. On danks de omstandigheid dat thans de pro ductie ten gevolge van de nog niet vol doende herstelde spoorwegen en de ook overigens slechte vervoersmogelijkheden nog ver beneden de vooroorlogse normen ligt, exporteert het land nu 50 a 60 procent van de totaal-opbrengst. Tito heeft ver klaard allereerst trouw te zijn aan Rusland en de andere Kominformlanden". Op een vraag of er tekenen zijn die er op zouden wijzen dat ook in de andere Bal- kanlanden kans is op een breuk met Mos kou antwoordde koning Peter: „Wij hebben berichten ontvangen over meningsverschil len uit Bulgarije en Polen, maar die bleken niet van ernstige aard te zijn." „Laat Tito vragen". Toen hem gevraagd werd naar zijn oor deel over het voordeel dat er voor de V.S. eventueel in kan zijn gelegen, handels betrekkingen met Joegoslavië te onder houden, zei koning Peter: „Geen enkel ge loof ik. De mening, dat de V.S. daardoor de gunst van Tito zullen verwerven geeft blijk van slecht inzicht. Natuurlijk zal Tito alles aanvaarden wat hij van de V.S. zal kunnen loskrijgen, maar dat zal niet be tekenen dat hij zijn politiek ten opzichte van de V.S. zal wijzigen. Ik geloof niet dat het initiatief van de V.S. behoort uit te Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTR1SCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte muziek. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Joseph Szigeti. viool. 9.30 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11,30 De wekker, 12.00 Lyra-trio. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Piano met rhythmische begeleiding. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Rina Ketty. 14.00 „Met naald en schaar". 14.30 „Hohe Messe", Bach. 16.30 Guila Bustalo, viool. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Hawaiïan- klanken. 17.45 Regeringsuitzending. 18.15 Piano-potpourri. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Platen. 19.15 Voor padvin ders. 19.45 NIWIN. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Echo. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.35 Gevraagde platen. 22.15 Buitenlands over zicht. 22.30 Sonate in e. Fauré. 23.15 Sympho- nie no. 3 in a, Rachmaninoff. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Lichte Franse orkestwerken. 7.45 Gebed. 8.15 Opgewekte klanken. 9.00 Lichtbaken. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Kamer muziek van Haydn en Mozart. 11.00 Platen. 11.30 ..Als de ziele luistert". 11.40 Orgelmu ziek. 12.03 Lody Laguna, viool en Cor van Boven, piano. 12.30 Land- cn tuinbouw. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Opera-muziek. 14.00 Het gebed in de muziek. 14.30 „Onder ons". 15.00 Schoolradio. 15.30 Winter-imm-essies. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Jazz muziek voor piano. 17.30 Wigman. 17.45 Rus sische Kerstliederen. 18.10 Sport. 18.20 Zang platen. 1830 Psychologische beschouwing. 19.15 Lichte orgelbespeling. 19.30 „Kerstmis 1948". 20.05 Gewone man. 20.12 Luisterspel. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Werken van Russische componisten. Er zou reeds veel bereikt worden door verdeling der schoolvacanties over enige aansluitende periodes In 1948 werdf 200 millioen aan vacantie besteed I n de Rolzaal te 's-Gravenhage is Za terdag een congres over vacantiespreiding gehouden. Oud-minister ir. H. V o s was de eerste spreker. Hij betoogde dat de vacantie spreiding een behoefte wordt, wanneer het gelijktijdig vacantienemen een massaal verschijnsel wordt. Met ziin weinige gelegenheid tot re creatie wordt in ons land de vacantie een massaal verschijnsel. Velen vluchten gaar ne in gemechaniseerde genoegens. Het ge vaar van massale vacantie is niet denk beeldig en daarom is spreiding van va cantie in ruimte en tijd noodzakelijk. Dit geldt zowel voor de consument als voor de producent. Geographisch en klimatologisch is het in Nederland mogelijk tot vacantiespreiding over te gaan. Als men tot een Verenigd Europa kan komen biedt de vacantiesprei ding grote perspectieven. De heer B. G. F. Buis behandelde de sociaal-economische kanten der vacantie spreiding. Hij zeide, dat bij het genieten van vacantie vele bedrijven worden inge schakeld zoals spoorwegen, hótel-bedrij- vep, musea en natuurbaden. In 1948 is voor 200.000.000 aan vacantiegelden be steed. Een achtste deel werd uitgegeven in het buitenland, de rest in Nederland. De verkeersmiddelen ontvingen hiervan 45, het hótelbedrijf 35 en de vermakelijk- heidsbedrijven 20 pet. Door vacantiespreiding is ook de bezet ting van de hotels zeer uit te breiden. Dit zou bovendien de mogelijkheid tot tariefs verlaging openen. De heer F. Th. van der Maden, die het onderwijs en de vacantiespreiding be handelde, legde er de nadruk op, dat ve len niet ten volle van de vacantie kunnen genieten omdat de overvolle hotels, ver voersmiddelen, bossen en stranden dit be letten. Het is voor velen een gewoonte geworden om in Augustus met vacantie te gaan. De scholen stellen voor zeer velen de tijd van het vacantienemen vast. Ge gevens over 30 jaar hebben vastgesteld, dat de regenval in Augustus vrij groot is. Klimatologisch is vacantiespreiding zeer wel mogelijk (Juni en Juli). Veertig pro cent der gezinnen heeft geen schoolgaande kinderen en is dus niet gebonden aan een bepaalde tijd. De lange vacanties bij het hoger onder wijs maken vacantiespreiding al zeer ge makkelijk. Spreker lichtte daarna een plan toe, om hier te lande de onderwijsinstellingen in aansluitende perioden vacantie toe te ken nen. Daardoor zou men tot een vacantie spreiding voor 60 pet. der belanghebben den kunnen komen. Ir. J. P. Fokker behandelde de va cantiespreiding in de Nederlandse ruimte. De vacantiegangers perfereren bepaalde gebieden in Nederland boven andere, die echter niet minder rijk aan natuurschoon zijn. In 1947 is 44 pet. der Nederlandse bevolking niet met de vacantie op reis geweest. Ruim de helft ,der vacantiegan gers kwam uit de drie Westelijke provin cies van ons land. Naar het buitenland ging 4 pet. der vacantiegangers. Een goede hótelaccomodatie in deze stre ken is een eerste vereiste. In Drente echter ontbreekt hier nog het nodige aan. De voorzitter, de heer J. Pront sprak tenslotte de wenselijkheid uit, dat reeds in 1949 een begin zou kunnen worden ge maakt met de vacantiespreiding bij het lager onderwijs, zoals dit door de heer Van der Maden was voorgesteld. Daarbij zouden zich dan de bedrijven dienen aan te sluiten. Het congres machtigde de voorzitter en het Comité voor Vacantiespreiding ter be reiking van dit doel een appèl te richten tot onderwijskringen en aan het Neder landse bedrijfsleven de verlangens van het Comité voor te leggen en in samenwerking met de vacantiebedrijven de propaganda voor de vacantiespreiding ter hand te nemen. NIEUW TWEEDE-KAMERLID. In de plaats van ir. H. Vos heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer drs. G. M. Nederhorst te Gouda. Een dorp voor twee zendmasten Naar het met Britse licentie verschij nende Berlijnse blad „der Telegraf" meldt, hebben de Sovjet-Russische autoriteiten als vergoeding van het opblazen der zend masten van radio-Berlijn door de Fransen het dorpje Stolpe, dat tot dusver deel uil- maakt van de Franse sector in Berlijn, opgeëist. Stolpe, dat 1000 inwoners telt, zou reeds door de Fransen ontruimd en door de Sovjets bezet zijn. Er is nog geen bevesti ging van dit bericht te verkrijgen. Een functionaris van de Berlijnse ge meentelijke landerijen te Stolpe heeft ver klaard, dat de Fransen gedurende de nacht al hel vee van de landerijen hadden weg gevoerd. „Wij hebben echter nog geen Sovjet-Russische soldaten gezien en heb ben ook geen kennis gekregen van de wij ziging, die de „Telegraf" meldt", zo zeide de functionaris. Het Duitse nieuwsagentschap D.P.D. (Britse zóne) meldde Zondagavond, dat de 1000 inwoners van Stolpe zich „achter ge sloten deuren schuil hielden" nadat de Fransen besloten hadden de plaats aan de Sovjets af te staan. Volgens het agentschap waren zij bang voor Russische représailles, daar het grootste deel van hen stemde bij de verkiezingen van 5 December in Berlijn, die door de Sovjets verboden waren. Duitse functionarissen van het dorp zouden naar de Westelijke sectoren gevlucht zijn. Voor het bouwen van houten huizen is goedkeuring nodig De afdeling Voorlichting van het mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuis vesting deelt mede: Er worden de laatste tijd in Nederland op verschillende plaatsen uitneembare houten huizen geplaatst, zonder dat daar voor de vereiste rijksgoedkeuring is ge vraagd en verkregen. Deze goedkeuring is echter noodzakelijk gaan. Tito moet maar in de Verenigde Sta ten komen vragen". „Door het grote aantal spionnen en de uitgebreide geheime politie in Joego slavië zal het organiseren van een onder grondse beweging bloedige en vernieti gende gevolgen hebben en daarom misdadig zijn", vond de jonge ex-koning. Hij zei dat dagelijks 10 tot 15 personen langs geheime wegen het land verlaten en dat een derge lijke vlucht moeilijk en zeer gevaarlijk was. Hij deelde verder mede, dat ten gevolge van de abnormaal hoge uitvoer van voedings middelen er in sommige streken van Joego slavië honger wordt geleden. Joegoslavië is volgens hem nimmer in zo slechte eco nomische omstandigheden geweest als thans. Het land heeft volgens hem dringend behoefte aan kolen, olie, benzine en indu striële producten. Het land heeft hout, vruchten, tabak, plantaardige oliën etc. voor export beschikbaar, maar wat de han del met het buitenland betreft is het aan handen en voeten gebonden. (U. P.) WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Dr. A. Valentine besprak het plan-Marshail Dr. Alan Valentine, het hoofd E.C.A.-missie in Nederland, heeft bijeenkomst van de „American V? 6en Club" in Wassenaar gesproken oveÏÏ®1 plan-Marshall. Ten aanzien van de die dikwijls wordt gesteld, of de kaanse hulpverlening aan Eurona tend als een daad van edelmoeSU-U moet worden beschouwd, zeide dek Valentine, dat het antwoord hieron kennend moet luiden. De Amèrit °Dt" regering geeft er zich rekenschau f1*5 dat het welzijn van de V. s. afha^L?!. van het welzijn der andere volken Vs Valentine sprak voorts ten stelligst» bewering tegen, als zou de Amerika-, regering zich ten .doel stellen, donrtn-j •se van het plan-Marshall Europa in misch of politiek opzicht te willeneC0?°" heersen of beïnvloeden. Natuurliik v - vloedt het plan het Euronet rJri? beui- vloedt het plan het Europese politieke! ven, doch deze invloed is uitsluitend direct. Zoals in het geval van Frankr^" kan de Amerikaanse hulp er toe b'vi gen een regering staande te. houden noodzakelijke voorwaarden voor het' plarror, kat nlan UT,,.-.!1i gen een regering staande te. houden ii noodzakelijke voorwaarden voor het i slagen van het plan-Marshall noemde d Valentine onder meer vprhr,a;„„ ar- Europese productiviteit, uitbreiding v het goederen- en geldverkeer tussen d Europese landen, een stabiele politiek coördinatie van de economieën der het plan deelnemende landen Ook is v het welslagen van het plan bZj" voor de bedoeling der AmerikaX regering noodzakelijk. Dr. Valentine ver klaarde, dat dit in geen enkel ander land" in zo sterke mate het geval is als in Ne derland zowel wat de regering ak da u volking betreft. öe be" Maar de huisvrouw maakt zich zorgen over haar budget (Van onze correspondent te Willemstad) „Zijn wij wel zo rijk als wij denken Verkeren wij niet in een schijnwelvaart?", zo vroeg een Statenlid van Curagao zich dezer dagen af bij de behandeling van de eerste aanvullende begroting 1948. De ge wone man op Curasao uit dagelijks de zelfde vraag, vooral in December, de maand van feestdagen, die aan de beurs hoge eisen stelt. De winkeliers in Willem stad hebben van alles te koop, hun voor raad schijnt onuitputtelijk, rantsoenering is een onbekend begrip, het levenspeil ligt in het algemeen hoger dan in het moeder land en talloze bewoners van dit materieel zo gezegende land rijden in een auto rond. Kortom, Curagao lijkt het paradijs op aarde. Maar de huisvrouw weet beter. Niet zonder zorg constateert zij dat met het huishoudgeld elke maand minder te koop is. Van een ogenschijnlijk hoog salaris van vijfhonderd Curagaose guldens (gelijk te stellen met 1,40 in Hollands geld) blijft niet veel over, wanner de huishuur 100 gulden en hoger is en de prijs van een pondje boter 2,10 bedraagt. Koopwoede Vergeleken met de rest van de wereld heeft Curagao echter geen reden tot kla gen en wie zich op een middag in de warme drukte van de afwisselende binnenstad begeeft, wordt van de''financiële moeilijk heden, waarmede vele huisgezinnen te kampen hebben, niets gewaar. Integendeel, het „leef en laat leven" doet in deze tijd meer dan ooit opgeld. Er is een ware koop woede losgebroken, die aantoont dat er ook een zij het kleine groep is voor wie geld geen rol speelt. Op de dagen, waarop de toeristenschepen uit Noord-Amerika of elders zijn binnengelopen, kunnen de zaken het aantal kooplustigen zelfs bijna niet meer aan. De winkeliers slaan die buiten landse belangstelling handen wrijvend gade, want zo komen de dollars in het laad- ie. Straks, wanneer het moderne hotel met casino bij Mundo Nobo gereed zal zijn, hopen de zakenlieden deze goudvisjes met behulp van de speeltafel langere tijd in het Curagaose aquarium te kunnen houden. Zonnige Kerst Speciaal December wekt bij de Euro peaan in de tropen zonderlinge gevoelens op. Meer dan ooit ervaart hij in deze maand, dat hij ver van het moederland vandaan is. Er is hier niets van de typische Decembersfeer van overzee. De zon, die reeds het gehele jaar aan de smetteloos Naar een Oostenrijks vredesverdrag Rusland heeft zich bereid verklaard tot hervatting der besprekingen over het Oos tenrijks vredesverdrag. In politieke kringen te Wenen, to zegt Reuter, juicht men de omdat voor de bouw van deze woningen Sovjet-Russische bereidheid de bespre- ook geschoolde arbeidskrachten en mate- hingen te hervatten toe. In kringen, die rialen nodig zijn. Derhalve wordt bij het tot stand komen van deze woningen de inhoud daarvan in mindering gebracht op het toegestane bouwvolume van de be trokken gemeente. Het bestuur van de afdeling Bergen op Zoom van de K. V. P. heeft bij het partij bestuur geprotesteerd tegen het feit, dat bij de behandeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer zoveel K.V.P.-Kamer- leden afwezig waren. contact houden met de kanselier Figl, meent men, dat er niets is, dat een begin der be sprekingen midden Januari tegen zou kun nen houden. Het blad „Osterreichische Zei- tung" verklaart, dat de Sovjet-Unie aan haar houding vast houdt, namelijk „Oosten rijk de constitutionele basis voor een onaf hankelijke en souvereine staat" te geven. De moeilijkheden zouden op te lossen zijn, indien Amerika en Engeland af zouden zien „van de onaanvaardbare eisen, die de be sprekingen in Mei deden mislukken." 47. Even later raasde de politie-auto met loeiende sirene door de stad, nagestaard door verbaasde voorbijgangers. „Nee, ik ga niet meer mee", had de professor gezegd. „Ik wil eerst ^icucn uk wminuwi» kkW^ki», „m. uw mijn kostbare uitvinding in veiligheid brengen, overal gekeken, waar ik dacht, dat er maar een en jij gaat met mij mee, kereltje. Twee kunnen kansje was om hem te vinden, doch de schurk meer aan niemand!" Panda was dus met de schijnt zich in de lucht opgelost te hebben. Nu professor meegegaan en ze zaten juist samen nog wat na te praten, toen er gebéid werd enzijn mijn mannetjes nog wel bezig, maar ik de commissaris met een ongelukkig gezicht op verwacht, dat ze niet veel resultaat zullen boe- de sloep stond. „We zijn de héle stad door- ken." „Kom, kom commissaris, niet zo somber," gereden', zei de commissaris verlegen, „ik heb jtrachtte professor Dommel hem op te vrolijken. „Kijk eens, misschien kunnen we met dit appa raat wel iets bereiken." Het drietal schaarde zich om de tafel en Dommel drukte op de knop van de gedachtenmachine. blauwe hemel heeft gestaan, schijnt ook nu van 's ochtends tot 's avonds. De temperatuur is weliswaar wat koeler door de regentijd, maar het verschil zal slechts de geacclimatiseerden opvallen en dan nog alleen 's avonds. De Kerstbomen, die reeds nu voor som mige winkels zijn uitgestald, lijken slechts een imitatie van die van „thuis". Zij pas- sen niet in het zomerse stadsbeeld. Even min als de met cadeautjes sjouwende men sen of de Sinten die kort geleden opdoken. De Kerstdagen zullen straks, zoals ieder jaar, gevierd worden met kerkdiensten, speciale bioscoopprogramma's, sportwed strijden en „parties". In de moderne villa's en de patio's der oude landhuizen zal dan feestgedruis zijn, maar niet de plechtige stilte van een ijle winternacht boven een besneeuwde stad. Ook hier zullen de kaars jes branden, maar electrisch. want echte kaarsen zou bij de hevige en voortdu rende Noord-Oostpassaat een kort leven beschoren zijn. New York onder sneeuwstorm Een hevige sneeuwstorm joeg Zondag over New York, de temperatuur was één graad onder nul. De sneeuwstorm woedde de gehele dag met onverminderde kracht door en nam in de loop van de avond nog toe in hevigheid. De scheepvaart in de haven van New York was bijna geheel stil gelegd. 94 vlieg tuigen, welke van het La Guardio-vlieg- veld hadden moeten vertrekken, stegen niet op. Ook 33 trans-atlantische vluchten konden niet doorgaan. Gemeld wordt dat het vervoer-stelsel in de stad op normale wijze werkte. De sneeuwstorm van Zondag herinnerde aan de zware sneeuwstorm van vorig jaar, waarbij de New Yorkse straten onder een sneeuwvracht van 65 cm werden bedolven. Nader wordt nog gemeld dat de sneeuw storm over een groot gedeelte der Ooste lijke staten heeft gewoed. De gemeentelijke autoriteiten van New York hebben 6000 man gemobiliseerd, teneinde de verkeers wegen vrij van sneeuw te maken. PLAQUETTE ONTHULD IN MINISTERIE VAN VERKEER EN WATERSTAAT. Zaterdagmiddag is in de hal van het minister van Verkeer en Water staat een plaquette onthuld, waarop de namen vermeld staan van de 22 ambtena ren van dit ministerie, die tijdens de be zetting door oorlogshandelingen om het leven kwamen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen heeft in een rede de gevallen ambtenaren herdacht. De plaquette, voorstellende een vrouw tje, dat alles verloren heeft behalve haar hond, symbool van de trouw, werd ver vaardigd door de beeldhouwer W. Couzijn. Zijn ontwerp werd door de bronsgieterij Binder te Overveen in brons gegoten. Trouwpartij. Te Niendorf bij Hamburg is een bom van 400 kg ontploft. De bom bevond zich onder een verkeersweg en is vermoedelijk door een passerende auto tot explosie gekomen. Eén persoon werd gedood, 15 ernstig gewond en 30 lichtgewond. Drie huizen werden geheel vernield en 15 zwaar beschadigd. De gewonden waren allen gasten op een trouwpartij. Botsing. Te Pasoanivel, 25 km ten Noord- Westen van Buenos Aires, is een auto bus met 45 inzittenden in botsing ge komen met een trein, tengevolge waar van 20 personen gedood en 25 gewond werden. Brug in de mist. De luchtbrug naar Ber lijn werd Zaterdag voor alle luchtver keer gesloten, doordat de drie geallieer de luchtcorridors in mist gehuld waren. De vluchten werden 's middags hervat, nadat het vliegverkeer tengevolge van de mist zeven uur had stilgelegen. Dure reis. De filmmaatschappij Columbia eist 1.175.000 dollar schadevergoeding van Rita Hayworth, die in plaats van haar contract na te komen zich in gezelschap van de zoon van de Aga Khan naa Groot-Brittannië heeft ingescheept. Nieuwe zender. Na het opblazen der zend masten van radio-Berlijn te Tegel m de Franse sector zijn volgens welingelichte kringen de Russen thans bezig met n bouwen van een zender van 100 kw, ei in de toekomst de uitzendingen v radio-Berlijn moet overnemen. Deze zender zou gebouwd worden te Fursten- walde in de Russische zóne, 40 km ten Oosten van Berlijn.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2