Jr. Beel motiveert het besluit jot gewapende actie Djokja en C.v.G.D. werden een half uur voor het begin der actie ingelicht Generaal Kruis vindt woorden van troost voor de familieleden der militairen MNDAG 20 DECEMBER 1948 Optreden der Nederlandse troepen dient uitsluitend tot herstel van vrede en vrijheid in Indonesië koninklijke belofte blijft 'ledig gehandhaafd P «iTAVIA, 19 Dec. (Aneta). De hoge ienwoordiger van de Kroon. dr. L. J. Reel hield Zondag voor Radio-Bata- redevoering, waarin hij onder meer !k| ardeï ,.Nu ik heden- voor de eerste in mijn ambt als hoge vertegenwoor- van de Kroon het woord richt tot u nie hier in Indonesië leeft en werkt, i'net mij leed dat een ho°ëst ernstig moet zijn. Enige weken geleden heb i-jn ambt aanvaard met de bedoeling jn overeenstemming met de mij ge- r'oodracht binnen de kortst moge- k termijn voorbereidingen te treffen -de"invoering van een nieuw bestel in Kaesië, op de grondslag van het gedu- K 'laatste maanden met zo gunstig rTijaat gevoerde overleg met de ver- l'Loordigers van de deelstaten. ','t het instellen van het ambt van hoge Unwoordiger van de Kroon heeft de Elandse regering definitief een einde 'L maken aan de oude vormen van ge- ïverhoudingen en luidde zij een nieuwe een overgangsfase naar het uiteinde- 1"gemeenschappelijk nagestreefde doel: Li„g van een vrij, onafhankelijk, fede- jl Indonesië, in. L behoeft geen betoog dat bij het ge- L.je federaal overleg steeds nog hoop gekoesterd, dat tenslotte ook de repu- jv de haar toekomende plaats in het :^sal verband zou willen innemen. toch was geheel in overeenstemming -■ datgene wat de regering van Djokja -Yillig heeft aanvaard, aanvankelijk bij ..jcoord van Linggadjati, vervolgens in •Tereenkomst van de Renville. Dat het Nederlandse regering hoge ernst was, fit doel tot het uiterste na te streven is •Zonneklaar gebleken uit de in de afge- weken door haar gevolgde gedrags- Üadat in maandenlange gevoerde bespre ken vruchteloos was gepoogd om tot een ije uitvoering van de Renville-overeen- nst te komen, heeft de Nederlandse re- ïing in de loop van'de maand November dit jaar tot tweemaal toe een ministe- Hemissie naar Indonesië gezonden, daar- ïje onomwonden tonende het uiterste in it werk te stellen om tot een vergelijk te asn. Tevergeefs. Het is helaas niet mogelijk gieken om voorwaarden voor een reëel ■jengaan te scheppen. De republikeinse «ring bleek hiertoe niet bereid, in elk br6| niet bij machte. 'itoorhaar pogingen om zo enigszins mo- -Zi op redelijke grondslag tot samen- --■cmg te komen met de republiek van ;:kja, nam de Nederlandse regering hét b-,) 0p zich dat de invoering dezer staat- r.iige hervormingen, welke zij blijkens pZe uitdrukkelijke en herhaalde verkla gen met ingang van 1 Januari 1949 wilde ;r. invoeren, aan ernstige vertraging zou •sistaan. Zij verkoos echter dit risico l.ven de mogelijkheid dat de republiek •rinet voortbestaan van enig misverstand w van de aanvang af zou deelnemen aan i federale opbouw. Helaas wezen de besprekingen uit, dat in republiek krachten werken welke het n haar regering indien al daartoe be id-het toch onmogelijk maken de fun- snentelè voorwaarden welke ik zoeven omschreven, te vervullen. Het leger en ialrijke al dan niet in verband met het ?er opererende gewapende groepen ne- rinderenubliek een overwegend sterke atroleerbare positie in. Tot .velke excessen dit leidt zou bijvoor- ii het volk van Tapanoeli op Sumatra men verhalen indien het vriiuit zou in en durven vertellen van de strijd "ïe nu reeds meer dan een jaar lang afwisselend succes wordt gevoerd tus- de verschillende gewapende groepen koste van de bevolking. Tot welke onmogelijke situaties dit alles hebben de jongste besprekingen op- 'm overduidelijk aangetoond. Hierin rö namelijk door leidende figuren in de ï)ublikeinse regering hun onmacht tegen- aor leger en terreurbenden erkend, zodat scheppen van juiste verhoudingen en gezondmaking van de toestand op dit )ied onmogelijk bleek. Indien de regering van de republiek al bukken voor de overmacht van de «pen welke herhaaldelijk door haarzelf it beschreven als „benden zonder verant- wdelijkheidsbesef" dan kan daarom nog van de Nederlandse regering worden "''tfgd dat zij zal medewerken aan het "leveren van andere deelstaten aan dat- -ie republikeinse leger. En dat is wat de koliek van Nederland en van alle niet- PJblikeinse gebieden verwacht door te dat de T.N.I. en andere republikeinse ^organisaties in stand bliiven en dat de '-erlandse troepen geleidelijk aan wor- teruggetrokken. Orde in Indonesië een wereldbelang. -s Nederlandse regering kan een derge- i" toestand niet aanvaarden, in de eerste «'s niet vanwege de verantwoordelijk- si haar door de historie in Indonesië $|egd; in de tweede plaats niet omdat 3bier in flagrante strijd zou komen met de beginselen van het Atlantic Charter dat aan ieder volk wil garanderen een leven „vrij van vrees en vrij van gebrek"; ten derde niet omdat artikel 73 van het Char ter der UNO Nederland als lid de heilige plicht oplegt om het welzijn van de in woners dezer gebieden te bevorderen. Uit hoofde van deze verantwoordelijkheid moet de Nederlandse regering eisen dat in ge heel Indonesië aan de volgende voorwaar den wordt voldaan: Er moet rust en orde heersen in het ge hele gebied, allereerst in het belang van de bevolking, maar ook in het welbegrepen belang van de gehele wereld, er moet zijn veiligheid, zowel voor de eenvoudige land bouwer in afgelegen gebieden als voor de arbeiders en intellectuele werkers in dor pen en steden; veiligheid voor allen die zich in deze landen bevinden, Indonesiër, Ne derlander of vreemdeling en geestelijke vrijheid voor ieder individu; er moet met voortvarendheid kunnen worden voortge- werkt aan de culturele en geestelijke ont wikkeling van de gehele bevolking. Indo nesië moet zijn een geordende staat waar recht geldt en niet macht van wapenen in handen van troepen die zich onrechtmatig hiervan hebben kunnen meester maken; het moet een land zijn waar de vruchten van de bodem in vrede kunnen worden geplukt door de gehele bevolking op recht matige wijze, zodat de producten weer rij kelijk kunnen toevloeien naar de wereld markt die daaraan zo grote behoefte heeft. Met alle machtsmiddelen. Slechts indien aan deze fundamentele eisen is voldaan, kan Nederland zijn belof ten inlossen betreffende de zelfstandig- making van de Indonesische volken welke in de radiorede van koningin Wilhelmina van 7 December 1942 zo duidelijk is om schreven. Dit koninklijk woord wil Neder land gestand doen in de wetenschap dat slechts een regering, die getrouw is aan haar woord, door anderen en zich zelf kan gerespecteerd worden. Welnu, nakoming van deze belofte kan nimmer geschieden, zolang in enig deel van Indonesië een ten hemel schreiende terreur wordt uitgeoefend door groepen gewapenden op de weerloze bevolking, zolang moord en roof worden bedreven in dagelijks toenemende mate onder de ogen ener republikeinse regering, welke niet bij machte is zich daartegen te verzetten, omdat zij zelf afhankelijk is van dezelfde gewapende groepen. Nederland kan het voortbestaan van een dergelijke toestand niet meer dul den. Daarom heeft de Nederlandse re gering, in het volle besef van haar plicht, besloten om, nu langs vreed zame weg geen oplossing mogelijk blijkt en alle pogingen daartoe haars ondanks hebben gefaald, ten aanzien van de gebieden, welke totnogtoe bui ten haar controle waren, voorwaarden te scheppen, welke noodzakelijk zijn voor de verwezenlijking van het ge stelde doel in het belang van geheel Indonesië en mede in het belang van de gehele wereld. Zij heeft daartoe het bestand, waaraan trouwens de republi keinse regering bliikens haar optreden nu reeds maandenlang zich niet meer houdt, formeel opgezègd. Genezing van dit zieke land kan slechts goed een aanvang nemen na zuivering van de terroriserende machten binnen het re publikeins gebied. Deze zuivering zal worden uitgevoerd consequent en zonder voorbehoud. Wü zul len met alle beschikbare politiële en mi Iitaire middelen de terreurbenden ruste loos achtervolgen en niet langer dulden, noch in de onder onze controle staande ge bieden, noch in de gebieden die thans zul len worden bevrijd, dat zij hun practijken zullen blijven uitoefenen. Boodschap aan de troepen. Ik richt mij tot u, leden van de strijd krachten ter zee, te land en in de lucht. Zwaar is de taak u opgelegd, maar ik ben overtuigd, dat gij die zult vervullen tot het einde toe op moedige, vastberaden en waar dige wijze. Niet om vijandelijk gebied te bezetten rukt gij op, maar om recht en vei ligheid te brengen, waar tevoren rechte loosheid heerste. Toont door uw daden dat niemand, wie hij ook zij, van u iets te duch ten heeft, wanneer hij zijn vreedzame taak - een rustig beeld van de stad, die thans het brandpunt vormt van de gebeurtenissen in de archipel. vervult. Vormt door uw optreden het le vende bewijs, dat gij niet zijt gekomen om de vrijheidsdrang te beknotten maar slechts om te verzekeren, dat die vrijheid gepaard zal gaan met recht, om te zorgen, dat zij geen ledige leuze blijft maar levende wer kelijkheid wordt. Beroep op de bevolking. Ik doe een beroep op u allen, luisteraars, om ertoe mede te werken, dat de helaas noodzakelijk gebleken zuivering zo snel mogelijk verloopt, opdat onvermijdelijk leed worde beperkt tot een minimum en opdat de vrede spoedig worde hersteld over geheel Indonesië. Ik denk daarbij niet enkel aan u, die in de federale gebieden in de afgelopen jaren door uw arbeid en uw toewijding ieder op uw wijze hebt bijgedragen tot de opbouw van het nieuwe Indonesië, maar ook aan u, die in het tot nu toe republikeinse gebied niet bij machte waart, een constructieve bijdrage te leveren aan de toekomst van uw land, omdat uw geestdrift en uw idea lisme niet in staat bleken tegenwerkende krachten te overwinnen van op macht be- lusten en bandelozen, onbekwamen en zelf- zuchtigen. Laten wij dan allen gezamenlijk de hand aan de ploeg slaan om aan dit land niet enkel de vrijheid te geven maar ook de vrede, om niet alleen de onafhankelijkheid te vesi'Ten. maar evenzeer de heerschappij van het. recht. D^n gaan de vriié souvorpine verenigde staten van Indonesië na alle leed en ver warring een schone toekomst- f-egemoet. Dan zal het voor een ieder in dit land, burger of vreemdeling, goed zijn te wonen. Dan neem' het "r'le Indonesië zün nlaats in naast AT^prisnd en dan treedt het als vol- waaHirt lid binnen in de <*pmoenscbap der volkeren. Dan is geen h'dele leus maar word' werkel'ikheid de Negara Indonesia Seri kat, Merdeka dan berdaulat. Dat geve God." Vice-admiraal Pinke richt zich tot de Marine Zondag deed de Vice-admiraal A. A. Pinke. de commandant der zeemacht in het Oosten, de volgende dagorder uitgaan aan de Koninkliike Marine in het Oosten, als mede voor de schepen van de dienst van schecnvaart onder zijn operatief bevel. j „Gedwongen door de infiltratie, de ter reur en het wanbeheer van de republiek en door de houding van de totaal onhandel bare regering te Djokja, heeft de Neder landse regering het besluit genomen, over te gaan tot een militaire actie tegen de re publiek. Wederom roep ik u dus op, ttfens uw plicht jegens Koningin en Vaderland, jegens Nederland en Indonesië te vervullen en een militaire actie te gaan ondernemen tegen een niets ontziende vijand. Gij kunt geroepen worden, het hoogste offer te brengen, want bij een dergelijke actie zul len ook wij verliezen lijden, maar bedenkt steeds, dat de beste verdediging steeds blijft de vernietiging van 'svijands tegen stand. Wij komen in de republiek om orde en rust, recht en wet te brengen, om de volken, die thans onder republikeins gezag leven, te bevrijden van een regime van baatzucht en onrechtvaardigheid. De volken in de republiek zijn onze vijanden niet. Onze vijanden zijn de gewapende strijdkrachten met hun aanhang van allerlei kwade ele menten en aan hun leiband lopende rege ring te Djokja. Tracht dus het leed, dat de bevolking door deze strijd zal ondergaan, zoveel mo gelijk te verzachten, van welke landaard zij. ook zijn en toont u waardig aan de hoge traditie van ons Vorstenhuis en ons volk, krachtig en humaan. Leve de Koningin". Pamfletten voor de bevolking Radio-Indonesië te Batavia heeft omge roepen, dat de Nederlandse troepen twee pamfletten aan de bevolking van de te zui veren gebieden uitreiken. In een van deze twee pamfletten wordt verklaard, dat'„de sabotage van de opbouw van een werkelijk zelfstandig Indonesië door onruststokers en rovers niet langer mag voortgaan" en dat „de regering van Djokja niet langer kan erkend worden, omdat zij er niet in ge slaagd is deze kwaadwilligen uit te scha kelen," aldus de radio. In het tweede pamflet wordt gezegd, dat ,de algemene overheid reeds arbeidt aan de verwezenlijking van het nationale ver langen om een eigen Indonesisch leger te scheppen. De T.N.I. en andere strijdorga nisaties mogen echter niet als zodanig wor den beschouwd. Zij zullen in hun huidige vorm moeten verdwijjien. In het nieuwe federale leger zal echter plaats zijn voor diegenen, die zich steeds behoorlijk gedroe gen". Het pamflet, aldus de radio, eindigt met de aansporing aan „alle goedwillenden in de „T.N.I." de wapens neer te leggen, waarna „zij straks de kans zullen hebben om mee te helpen aan de opbouw van een eigen Indonesisch leger." Op een persconferentie op het Paleis Koningsplein te Batavia, welke ook door een aantal buitenlandse correspondenten werd bijgewoond, heeft dr. Beel gisteren een aantal vragen beantwoord. Dr. Beel. die voor het ogenblik geen vragen wilde beantwoorden, die de militaire operaties betroffen, zeide dat er in de eerste tijd een militair bestuur zal komen in de thans on der Nederlandse controle te brengen Re publikeinse gebieden. Daarbij zullen terri toriale adviseurs van het bestuur worden ingeschakeld, wier taak het is, zo spoedig mogelijk het burgerlijk bestuur weder in orde te maken. Voor de veiligheid van de Commissie voor Goede Diensten, die thans te Kalioe- rang nabij Djokja verblijft, zijn speciale maatregelen genomen. Er is geen voorafgaand overleg over de actie gepleegd met de vertegenwoordigers der deelstaten, die echter wel tijdig zijn ingelicht. Dr. Beel zeide, dat de Commissie van Goede Diensten van de UNO en de ver tegenwoordigers van de regering van de republiek Indonesia te Batavia een half uur voor het begin der operaties op de hoogte gesteld waren van het Nederlandse besluit tot actie. Soekarno, de president van de republiek, en de andere geïnterneerde leden van zijn regering (zie laatste kolom) zouden behandeld worden met de aan hun rang verplichte onderscheiding. De repu blikeinse soldaten zouden aanvankelijk behandeld worden als krijgsgevangenen, doch er zouden regelingen getroffen wor den, dat zij zo spoedig mogelijk in het burgerleven zouden kunnen terugkeren, Preventieve censuur op persnieuws uit Indonesië Particuliere brieven worden ongemoeid gelaten Officieel is te Batavia medegedeeld, dat met ingang van Zondag 19 December censuur is ingesteld onder meer op alle perstelegrammen krachtens de verordening militair gezag 84. Er is opdracht gegeven, het ingestelde preventieve toezicht op vlotte en soepele wijze te doen uitoefenen. Er is echter, naar dr. Beel gisteren mee deelde, geen briefcensuur ingesteld. Brief aan Truman inzake de Indonesische situatie voorzitter van de India League of Deriea, de heer Sirdar J. J. Singh, deed "n brief een beroep op president Tru- -■ en verzocht deze aan de Amerikaanse Regeerden bij de Veiligheidsraad in zetjes te geven een resolutie voor te stel- welke de Nederlandse regering ervan 'Weerhouden enige actie te ondernemen, jïe vijandelijkheden tot resultaat zou- ^sunnen hebben. Voorts werd gevraagd 'Commissie voor Goede Diensten te ver ben, de onderhandelingen voor een ^azame oplossing te hervatten. Sirdar -in legde er de nadruk op, dat geh.eel in het bijzonder India, met belang- ziet naar de houding van de Ver fde Staten inzake deze aangelegenheid. Op Sumatra controleerden de Nederlandse troepen slechts kleine gebieden rond Palembang, Padang en Medan, doch in het overige deel had ook de republiek weinig zeggenschap, daar de kustgebieden zich buiten de republiek om ontwikkelden naar de status van deelstaat. De borden met het opschrift „status quo", opgericht na de wapenstilstand in Augustus 1947, doen thans geen dienst meer. ,,Het einde van het gevaar is thans veel dichter bij gekomen Luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, heeft Zondagavond in het radioprogramma vpor de Neder landse Strijdkrachten een rede uitgespro ken, waarin hij onder meer zei: „Na het ernstige besluit van de regering stel ik er prijs op, mij met een enkel woord te rich ten tot de familieleden en vrienden van hen, die nu in Indonesië hun militaire plicht vervullen. Uiteraard heeft Nederland getracht tot het uiterste getracht het conflict met de republiek op vreedzame wijze op te lossen. Niettemin waren er wekelijks ver- lieslij sten te publiceren. De vreedzame weg werd slechts door ons bewandeld, maar zij, die die weg gingen ook uw mannen en zoons en vaders, verloofden en vrienden werden daarbij zonder ophouden beschoten en overvallen. Dagorder van generaal Spoor De radio te Batavia heeft Zondag een dagorder omgeroepen van generaal Spoor, die door de chef van het kabinet werd voorgelezen. De dagorder zegt, dat „de re gering zich genoodzaakt heeft gezien uit eindelijk de slotsom te trekken uit de rechteif en plichten, die zij nog steeds over Indonesië uitoefent." De dagorder wekt op tot doortastendheid, aldus de radio, doch zegt, dat „bovenal de menselijke eigen schappen, die de soldaat sieren, moeten ontplooid worden." „Gij zijt geen krijgs lieden, doch brengers van recht en veilig heid. Verlicht de noden van de bevolking, vermeerdert ze niet. Onthoudt u van elke daad, die de toets van scherpe critiek niet kan doorstaan, weest beslist en menslievend en ontziet andermans eigendom. Ik stel het volste vertrouwen in uw houding." Generaal Spoor heeft via radio Batavia een waarschuwing gericht tot allen, die „zich mochten schuldig maken aan toepas sing van de tactiek der „verschroeide aarde." Hij zeide ervan op de hoogte te zijn dat dergelijke plannen bestaan in republi keins gebied. Ieder, die aan dergelijke plannen uitvoering geeft, stelt zich bloot aan de strengste strafmaatregelen, aldus de generaal. Nu onze strijdkrachten er op uittrekken om die sluipschutters en rampokkers op te zoeken, zullen zeker nog enige tijd die zelfde aangrijpende wekelijkse verlieslijs- ten in onze couranten verschijnen. Maar zij zullen nu de troostgevende gedachte met zich brengen dat de offers, die erin vermeld worden, gebracht zijn om voor goed een einde te maken aan de noodzaak van veriieslijsten. Het gevaar voor de uwen is door dit ernstige besluit wel groter ge worden dan het was maar het einde van dit gevaar is veel dichterbij gekomen. De activiteit van onze strijdkrachten zal een einde brengen aan de toestand, waarin vooii-durende waakzaamheid noodzakelijk was. Daarom is de verwachting gerecht vaardigd, dat hun thuiskomst nu dichter voor de deur staat. U heeft zich vermoedelijk wel al gereali seerd, dat de nieuwe 'omstandigheden het voor de militairen moeilijker maken, om regelmatig contact met thuis te onderhou den. Er zal voorlopig minder gelegenheid zijn, om rustig brieven te schrijven. Al zult u dus misschien minder post krijgen dan u gewend was hun gedachten zullen nog meer bij u zijn. Schrijft u daarom vaker en inniger dan ooit. Het langer uitblijven van antwoord houdt de troost in van een spoediger weerzien. Het zal u, familieleden, duidelijk zijn als ik zeg, dat deze veranderde activiteit van het leger een gunstige invloed zal hebben op hun stemming, op het moreel van de troepen. U zult beter dan wie ook begrijpen, dat dit niet betekent, dat uw en onze mannen zich alleen prettig voelen, als er gevochten kan worden. Niets is minder waar. Maar zij zijn met een taak en een ideaal voor ogen naar Indonesië gegaan. Zij zouden dat stuk van de wereld, dat zo lang en zo nauw met Nederland verbonden is, weer voor zijn vredelievende bewoners bewoonbaar maken. Zij voelden zich daar toe in staat en zullen blij zijn dit nu te kunnen tonen. God geve, dat die taak snel volbracht zal zijn. Ik ben mij ervan bewust, dat bij velen van u de spanning en ongerustheid zullen zijn toegenomen. Wij allen zullen trachten u snel en zo goed mogelijk op de hoogte te houden. Weest sterk en vol vertrouwen en toon dat in w brieven." Of er in de federale gebieden republi keinse couranten zullen mogen blijven ver schijnen, hangt, aldus dr. Beel, van deze couranten zelf af. Er zullen alleen dan maatregelen worden genomen, indien zulk3 noodzakelijk is voor de orde en de veilig heid. Republikeinse autoriteiten in Djokja geïnterneerd Kort na de bezetting van Djokja werden president Soekarno, de vice-president Hatta, de oud-premier Soetan Sjahrir, de bevelhebber der „luchtstrijdkrachten" Soe- riadarma, de minister van Buitenlandse Zaken Hadji Agoes Salim en een twaalftal andere republikeinse autoriteiten werden geïnterneerd. In genoemde uitzending werd voorts medegedeeld, dat een aantal leden van het KNIP (voorlopig republikeins parlement) werd geïnterneerd. Hierbij bevond zich de voorzitter van het KNIP mr. Asaat. De ge- interneerden zijn ondergebracht in het pa leis van de president of de ambtswoning van de vice-president. Van officiële zijde wordt aan dit bericht toegevoegd, dat president Soekarno het voornemen had dezer dagen in gezelschap van enige ministers en adviseurs naar India te gaan. Voorts was het de regering be kend, dat aan de republikeinse vertegen- wooirdiger van New Delhi de komst van Soekarno op 20 December aldaar was aan gekondigd. Soekarno zou 17 dezer vertrek ken om via Fort de Cock, waar hij de 18e December 's avonds een receptie zou hou den, naar Rangoon in India te vliegen. Aangezien geen tegengesteld bericht meer werd ontvangen, werd verwacht, dat de reis conform het opgestelde programma zou worden uitgevoerd, zodat de regering in haar communiqué dit vertrek als een vast staand feit naar voren heeft menen te kun nen brengen. Blijkens'thans ontvangen persberichten is echter het toestel, dat Soe karno zou komen halen, in Singapore onklaar geraakt. Hieraan is het toe te schrijven dat Soekarno niet uit Djokja heeft kunnen vertrekken. De commandant van het Indonesische republikeinse leger, generaal Soedirman, is volgens heden te Batavia ontvangen Neder landse berichten, eveneens te Djokjakarta gevangen genomen. Het vliegtuig uit India, dat was uitge zonden om Soekarno en andere leiders van de republiek Indonesia, die thans in Ne derlandse handen zijn, op te halen, is heden uit Batavia te Singapore teruggekeerd. Het Indische vliegtuig, een Dakota, kwam Donderdag te Singapore aan doch kon geen uitklaringsbewijs en visa krijgen van het Nederlands consulaat te Singapore. Het consulaat verklaarde heden, dat de visa Zaterdagavond arriveerden. Het vliegtuig, dat toebehoorde aan de Indische Kalinga-maatschappij, vertrok Zondagmorgen naar Batavia, bestuurd door een 25-jarige Australiër, John Brinnand uit Nowra, Nieuw-Zuid-Wales. De Neder landers waren toen reeds hun actie begon nen en de Nederlandse autoriteiten te Ba tavia zonden het vliegtuig terug. Deelstaten waren niet geraadpleegd Verklaringen van minister Stikker Op een persconferentie voor de buiten landse pers verklaarde minister Stikker Zondagavond, dat de sterkte van het repu blikeinse leger aan geen enkele republi keinse leider bekend is, zelfs niet aan pre mier Hatta. Hatta heeft hieromtrent cijfers genoemd van 350.000 tot 200.000 man. Mi nister Stikker deelde mede, dat de Neder landse regering enige dagen geleden op verzoek van India toestemming had ge geven om president Soekarno met zes mi nisters en vele adviseurs met een vliegtuig uit India op te halen. Op een vraag, hoe lang de actie zou du ren, zeide minister Stikker, dat de regering hoopte, dat zij zo spoedig mogelijk voorbij zou zijn. Toen gevraagd werd of zij mis schien twee dagen zou duren, antwoordde hij' „ik hoop het". Op een vraag, wat de Nederlandse regering zou doen met geïnter neerde republikeinse leiders, zeide minister Stikker: „Ik ben van mening, dat wij hen behoren te behandelen volgens hun rang en dat wij hen, indien mogelijk, in hun eigen verblijf moeten laten." Minister Stikker zeide, dat het tijdstip voor de politieke actie niets te maken had met het tijdschema van de Veiligheidsraad. Op de vraag of de federale deelstaten ge raadpleegd of op de hoogte gesteld waren in zake het voornemen tot de politiële actie, antwoordde minister Stikker, dat dit niet noodzakelijk was. De souvereiniteit en verantwoordelijkheid berusten nog bij Ne derland: Hij gaf echter toe, dat enige van de niet-republikeinse staten zich bewust waren van de gevaren van de activiteit der republiek, welke hen misschien deed aar zelen zich uit ^e spreken over enigerlei be paalde steun aan de Nederlandse plannen. Arrestaties te Batavia De politie te Batavia heeft tegenover Aneta verklaard, dat in de nacht van Za terdag op Zondag een 45-tal arrestaties zijn verricht en dat aan een gering aantal republikeinen huisarrest is opgelegd. Hier bij deden zich geen incidenten voor. „De arrestanten zijn verdachte elementen, omtrent wie de politie aanwijzingen heeft, dat zij zouden kunnen deelnemen aan revo- lutionnaire acties", zo zeide de politiezegs- man. Zij zijn naar de gevangenis Tjipinang overgebracht. „Het huisarrest, dat is opge legd aan republikeinen, die in contact staan met de republikeinse regering is een veilig heidsmaatregel van beperkte duur", aldus de woordvoerder. Republikeins commentaar „Wij doen een beroep op de Veiligheids raad opdat deze snel tussenbeide zal komen en wij richten ons ook tot alle ware demo craten en tot allen in de wereld, die de vrede lief hebben", zo verklaarde dr. Oes- man, vertegenwoordiger van de Indonesi sche republikeinse regering in Australië. „De Nederlandse aanval", zo voegde hij er aan toe, „zal een grote weerslag hebben in Zuid-Oost-Azië. Onze steden en onze wegen vooral zullen ongetwijfeld snel door de Nederlandse troepen bezet worden, doch wij zullen de guer ill a-oorlog kunnen voort zetten en vooral op Sumatra". Tot slot verklaarde de vertegenwoordi ger van de Indonesische republiek: „Neder land heeft de vrijheidswil van het Indone sische volfc onderschat".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5