Manchester Guardian veroordeelt de Nederlandse actie zeer scherp India's premier waarschuwt Schoten op weg naar het kampioensch ap Ranglijstjes Voetbal Met moeite zegevierde VSV op HBS MAANDAG 20 DECEMBER 1948 PERS-COMMENTAREN De liberale „Manchester Guardian" en de communistische „Daily Worker" waren de enige Britse dagbladen, welke heden in hoofdartikelen commentaar hebben ge geven op de gebeurtenissen in Indonesië. Beide bladen veroordeelden de Nederland se actie aldaar op scherpe wijze. De „Manchester Guardian" schrijft, dat., wanneer de Veiligheidsraad later op de dag bijeenkomt om de zaak in overweging te nemen, hij „een kans heeft om zijn morele autoriteit uit te oefenen, teneinde de Ne derlandse regering uit haar eigen dwaas heid te redden." Het blad verklaart dat de Nederlandse regering, door zich niet te sto ren aan het advies van haar minister van Buitenlandse Zaken, die van mening was dat er een basis voor het voeren van onder handelingen met de republikeinen in In donesië bestond, een verantwoordelijkheid op zich heeft genomen, welke zij zich, noch in materiële, noch in andere zin, kan ver oorloven. r*e „Manchester Guardian" besluit: „Het nationalisme moet niet door middel van geweld worden bedwongen. Het gebruik hiervan speelt volkomen in de kaart van die Indonesiërs, die van het begin af aan hebben beweerd dat de na-oorlogse politiek der Nederlanders slechts bedrog was." Luitenant-generaal H. G. Martin, mili tair medewerker van de conservatieve „Daily Telegraoh". brengt de Indonesische kwestie in verband met de defensie-rege lingen van de Westelijke Alliantie. Hii schrijft dienaangaande: „De Nederlanders hebben, als gevolg van hun verplichtingen in Zuid-Oost-Azië, zeer veel minder sol daten ter beschikking kunnen stellen van de gemeenschappelijke defensiepool der "Westelijke Landen, dan anders het geval zou zijn geweest. Dit feit moet voor de defensie-commissie van de landen der Westelijke Alliantie een reden tot ernstige ongerustheid zijn geweest. Het is in het belang van de defensie der Westeliike Al liantie in haar geheel ten zeerste gewenst, dat er een snelle en stabiele regeling in Indonesië tot stand komt." Luitenant-generaal Martin schat de sterkte der Nederlandse strijdkrachten in Indonesië op „120.000 tot 130.000 man, die gewapend zijn met overtollige Britse wa pens. Tegenover hen staat het republikein se leger ter stei-kte van ongeveer 110.000 man. gewanend met een mengelmoes van Britse, Nederlandse en Japanse wapens." Hij voegt hieraan toe: „Indien de Veilig heidsraad niet had ingegrepen, zouden de Nederlandse troepen ongetwijfeld reeds vele maanden geleden in staat zijn geweest de orde te herstellen. In plaats daarvan zijn de Nederlanders verplicht geweest deze grote troepenmacht ongebruikt te laten, terwijl zij onvruchtbare onderhan delingen voerden met de regering te Djok jakarta, een regering, die even weinig be reid was met hen tot overeenstemming te komen, als zij niet bij machte bleek de in haar gebied verblijf houdende communis tische elementen onder bedwang te hou den". aan de economische en sociale moeilijk heden in de republiek en vervolgt: „Gesteld tegenover deze situatie, zo vol gevaar voor hun eigen economie, hebben de Nederlan ders de republiek aangevallen, haar hoofd stad ingenomen en haar leiders gevangen genomen. De terugkeer tot de oorlogstoe stand in Indonesië is een grote tragedie, welke andere tragedies tengevolge kan hebben." Verklaring van het „Comité voor vrede in Indonesië" Het „Comité voor Vrede in Indonesië" heeft een verklaring uitgegeven „als pro test tot het Nederlandse volk, zijn regering en parlement en tot de organen der Ver enigde Naties", waarin het comité zegt, dat het de militaire actie in Indonesië „in strijd acht met de beginselen van het interna tionale recht, gevaarlijk voor de wereld vrede en noodlottig voor het welzijn van de volken van Indonesië en Nederland". Namens het comité is de verklaring onder tekend door ds. J. J. Buskes, prof. dr. D. van Dantzig, prof. dr. J. H. de Haas, Albert Helman, drs. L. de Jong, Jef Last, prof. dr. G. Mannoury, dr. P. J. Meertens, prof. dr. M. G. J. Minnaert, prof. dr. J. H. Pos, H. M. van Randwijk, dr. Henriëtte Roland Holst, A. RomeinVerschoor, prof. dr. J. Romein en prof. dr. W. F. Wertheim. Reacties op de Nederlandse stap De hedenochtend verschenen linkse en politiek gematigde Franse ochtendbladen oefenen critiek uit op het Nederlandse mi litaire offensief tegen de Indonesische repu bliek, terwijl de rechtse pers zich hetzij in mild-goedkeurende zin over de positie van Nederland uitlaat of het nieuws over de Indonesische gebeurtenissen zonder com mentaar afdrukt. Amerikaanse bladen. De New York Times schrijft, na een overzicht te hebben gegeven van de jong ste onderhandelingen inzake de Indonesi sche kwestie en de stappen betreffende in stelling van een federale regering: „Wan neer de thans ondernomen campagne ten slotte succes zal hebben, zal de Indonesische republiek ingelijfd worden bij de nieuwe staat. Aangezien een dergelijke oplossing door onpartijdige waarnemers altijd be schouwd is als de beste voor alle betrok kenen en aangezien er beloften zijn gedaan door een regering, welke in de voorste rij staat der demofcratieën, is er geen reden om te twijfelen aan de goede trouw van deze regering of een welwillende overwe ging van haar motieven en uitleg te wei geren. Doch dit alles kan niets af doen aan de schok van teleurstelling, welke overal gevoeld zal worden over het feit. dat de Nederlandse regering eenzijdig alle aange gane overeenkomsten heeft opgezegd en haar toevlucht heeft genomen tot het ge bruik van wapenen om haar eigen oplos sing op te leggen op het in nationaal op zicht meest bewuste deel van Indonesië. Er zijn vele redenen om aan de verstandigheid van de actie der Nederlandse regering te twijfelen. Want deze actie is ondernomen in strijd met de opvatting van de Commissie van Goede Diensten, welke de onderhande lingen tussen de republiek en de Neder landse regering ondersteunde en de hoop op een overeenkomst nog niet had opge geven. Deze actie is ondernomen in strijd met de inzichten van de Verenigde Staten, die aan Nederland hulp verstrekken in het kader van de E.R.P. en zich ernstig bezorgd maken over het effect van de Nederlandse actie op de rest, van Azië. Volgens het blad is het duidelijk, dat bij deze kwestie niet alleen de toekomstige betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië zijn betrokken, dodh de betrekkingen tussen geheel Azië en het Westen. De New York Herald Tribune refereert Mr. dr. P. N. Drost juridisch adviseur bij de U.N.O. Tot juridisch adviseur bij de afdeling „De rechten van de mens" van de Verenigde Volken in Lake Success is benoemd mr. dr. P. N. Drost, advocaat te Rotterdam, wo nende te 's-Gravenhage. Onlangs promo veerde hij te Utrecht cum laude op een onderwerp over internationaal recht. Tijdens de oorlog studeerde hii interna- tionaal recht te Londen, waar hij de graad van „Bachelor of Laws" behaalde Mr. dr. Drost vertrekt 8 Janna»-; met d» „Wesferdam" naar de Vpi-eni^do Staten BELGISCHE SPROT NAAR ENGELAND In Ostende worden besprekingen gehou den tussen het bestuur van het Nationaal Verbond van Zeevissers en Engelse ver tegenwoordigers over de eventuele uitvoer van Belgische sprot naar Groot-Brittannië. Dc „Ballets de Paris" van de bekende danser en choreograaf Roland Petit geven op 20 Januari een uitvoering in de Haar lemse Stadsschouwburg. In sommige kringen van de meerderheid van de Britse Labour-partij toont men zich ongerust over de gevolgen, die de Neder landse stap in Indonesië eventueel zou kun nen hebben voor de betrekkingen tussen India en Engeland en in het algemeen voor het gezag van de Europese mogendheden in het Verre Oosten, aldus A.F.P. Deze be zorgdheid uitte zich in een voorzichtige verklaring van het ministerie van Buiten landse Zaken, waarin betreurd wordt, dat alle pogingen, die tot nog toe in Indonesië werden ondernomen om de vrede te bewa ren, schipbreuk leden. In conservatieve kringen daarentegen is er een sterke neiging om „het kloeke be sluit van de Nederlanders" goed te keuren, dat vergeleken wordt met „het weifelach tige optreden van de Britse regering op Malakka." In Washington. Functionarissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken wei gerden Zondagavond commentaar te leve ren op de ontwikkelingen in Indonesië op grond van het feit, dat de aangelegenheid in handen is van de UNO. Zij sloegen de ontwikkelingen echter wel nauwkeurig gade en deskundigen inzake Indonesië be vonden zich op hun bureaux. Naar men meent te weten, zal een vertegenwoordi ger van de republiek waarschijnlijk in de loop van vandaag een onderhoud hebben met Lovett, de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der V. S. In Moskou. Het Sovjet-nieuwsagentschap Tass maak te melding van de hervatting van de vijan delijkheden in Indonesië en schreef aan Amerikaanse bronnen een verklaring toe, volgens welke Nederlandse troepen „ge bruik maken van Britse stenguns, Ameri kaanse Mitchell-bommenwerpers en Mus- tang-jagers, alsmede van Sherman-tanks". Voorts citeerde het genoemde agentschap Indonesische republikeinse bronnen, welke hadden verklaard, dat de Nederlandse „po- litiële actie een duidelijke overtreding van de wapenstilstandsovereenkomst" vormt. In Engeland, j Soekawati de lopende zaken zal afhande len. Volgens de onder Nederlandse controle staande radio Bandoeng heeft de minister president van West Java, Raden Adil Poe- radiredja, zijn functie neergelegd onmid dellijk na het begin van de Nederlandse zuiveringsactie. Pandit Nehroe Aan het eind van de zitting van het In disch nationaal congres te Raipur (Rajpu- tana) verklaarde de premier van India, Pandit Nehroe, dat de hervatting van de vijandelijkheden in Indonesia door de Ne derlanders „in strijd was met de beginse len van het Handvest der UNO." „Ofschoon wij de republiek thans geen effectieve steun kunnen geven, kunnen wij geen nietsdoende toeschouwers blijven, zo vervolgde hij. „Ik waarschuw de Neder landers, dat zij niet in staat zullen zijn, hun plan te voltooien. De tijd van het iniperia- isme is voorbij, omdat geen imperialisti sche macht in Azië kan blijven. Niemand kan het getij van het streven naar onaf hankelijkheid in de Aziatische landen tegen houden. Onze buitenlandse politiek i-s hier op gericht, dat geen buitenlandse mogend- heid behoort te heersen over énig land in Azië. Spoedig zal in alle Aziatische landen een reactie op de Nederlandse actie ge hoord worden en wij zullen onze koers on der deze omstandigheden moeten bepalen," aldus Pandit Nehroe. - Reacties in de deelstaten In een commentaar tegenover een Aneta- correspondent te Medan verklaarde Wa- Ünegara Mansoer van Oost-Sumatra: „Het is uiteraard zeer te betreuren, dat de Nederlandse regering zich genoopt zag tot deze drastische stappen voor herstel van rust en orde in geheel Indonesië over te gaan. Het zou mij en velen met mij zeer hebben verheugd indien de republikeinse regering tot het inzicht zou zijn gekomen, dat haar tot dusver ingenomen standpunt en houding redelijkerwijs voor niemand aanvaardbaar waren. Geruime tijd hebben wij de hoop gekoesterd, dat Djokja uit eigen beweging tot een zo hoogst nood zakelijke zuivering in eigen kring zou over gaan, om zich vervolgens als deelstaat bij de deelstaten in de federatie aan te sluiten. Deze hoop is echter ijdel gebleken. De re publiek vormde een hoe langer hoe groter gevaar voor constructie en ontwikkeling van een nieuw, vrij Indonesië, dat in de eerste plaats behoefte heeft aan samen werking, rust en veiligheid voor allen en voor de opbouw. Al deze absoluut nood zakelijke elementen voor een goede toe komst van land en volk zijn door de repu bliek regelmatig door onmacht, onwil of beide tegelijkertijd miskend en ondermijnd. Hierdoor leed het volk in republikeinse ge bieden onnoemelijk, doch dit vormde te vens een doorn in het vlees van de deel staten, wier positie en mogelijkheden tot rustige economische en culturele ontwik keling daardoor voortdurend bedreigd wer den. Ik weet, dat in republikeinse gebieden, in het bijzonder hier op Sumatra, vrese lijke, mensonterende toestanden heersen, waarvan het voortbestaan een ramp zou betekenen. De rampzalige werkelijkheid omtrent de toestanden in de republiek stempelen het thans door de regering ge nomen besluit niet slechts tot een daad van politieke betekenis, die het vertrouwen in de deelstaten versterkt, maar vooral en in ae eerste plaats tot een daad van mense lijkheid en van gerechtigheid. Hier wordt een humane plicht vervuld. „Ik twijfel er niet aan", aldus de heer Mansoer, „of de Nederlandse troepen zullen hun taak als zodanig opvatten en haar in die zin vol voeren. Moge de thans begonnen actie aan beide zijden zo weinig mogelijk offers kos ten. Wij zijn reeds door zoveel leed gegaan, maar dit laatste offer was en is onvermij delijk en betekent thans de enige mogelijk heid om ten spoedigste tot een nieuw Indo nesië te geraken, dat vrijheid, veiligheid, geluk en welvaart voor allen biedt en dat het Indonesische volk de ruimste kansen voor zijn ontwikkeling geeft. Ik weet zeker, dat millioenen Indonesiërs, ook in de repu bliek, deze door de Nederlandse regering gekoze.*; oplossing met een gevoel van op luchting en dankbaarheid aanvaarden, want v/ij zien deze actie als een nieuwe stap naar de bevrijding. Naar een bevrij ding van gebrek, honger, ellende en terreur. God bescherme volk en mannen, die deze vrijheid komen brengen," aldus de heer Mansoer. De minister-president van Oost-Indo- nesië, Anak Agoeng, heeft in een rede voor radio Makassar medegedeeld, dat zijn kabi net is afgetreden. Hij deelde verder mede. dat de regering op verzoek van president Het standpunt van K.A.B. en C.N.V. De voorzitter van de Katholieke Arbei ders Beweging, de heer A. C. de Bruyn. heeft een verklaring afgelegd over de In donesische kwestie. v Hij zeide, dat het besluit der regering om tot actie tegen de republiek over te gaan in de politieke sfeer ligt. Daarvoor dragen allereerst de regering en de volks vertegenwoordiging de verantwoordelijk, heid. De arbeidersbeweging als zodanig heeft zich daarmee niet te bemoeien, daar zij daarvoor in geen enkel opzicht verant woordelijk is. Voor het geval communisten hier of daar zouden trachten de arbeiders in een poli tiek tegen de regering gericht avontuur te betrekken, zal de Katholieke Arbeiders Beweging zich daartegen met alle haar ten dienste staande middelen verzetten. Zij rekent daarbij ten volle op de beginsel vastheid, de trouw en de kracht van haar leden, zo zeide de heer De Bruyn. Het standpunt van het Chr. Nationaal Vakverbond. Het dagelijks bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond deelt naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Indonesië het volgende mede: De taak der vakbeweging ligt op maat schappelijk en niet op staatkundig terrein. Het zou derhalve onjuist zijn, als de vak beweging een standpunt bepaalde inzake de Indonesische kwestie. Hetgeen geldt voor de vakbeweging zelve, geldt ook voor de „strijdmiddelen" der vakbeweging. Het stakingswapen mag alleen voor sociaal- economische doeleinden gebezigd worden en nooit als politiek instx-ument. Wie het stakingswapen toch met een politiek doel hanteert, stelt zich tegenover het gezag der overheid en ondermijnt het volksbestaan. Op grond hiervan spreekt het C.N.V.-be- stuur het vertrouwen uit, dat iedere Neder lander zijn arbeid op een normale wijze zal verrichten. Mochten desondanks po gingen worden gedaan om een geregelde gang van het werk te belemmeren, dan zal iedere bonafide arbeider zich tegen zulke pogingen met kracht dienen te verzetten. E. V. C.-verklaring. In een verklaring over de gebeurtenissen zegt het E.V.C.-bestuur onder andere, dat ,de Nederlandse regering met wapenge weld het streven der (Indonesische) volken naar vrijheid en onafhankelijkheid wil on derdrukken". Het E.V.C.-bestuur roept de arbeiders op „met alle ten dienste staande middelen loonsverhoging af te dwingen, waardoor het werkende volle zijn levens peil verhoogt en aan de oorlogsdrijvers een halt toeroept." Motie van afgescheiden Rotterdamse E.V.C.-groep Het uitvoerend bestuur van het „Onaf hankelijk Verbond van Bedrijfsorganisa ties en de Rotterdamse havenarbeiders" (dit is de van de E.V.C.'afgescheiden groep Rotterdam) heeft in een Zondag gehouden vergadering een motie aangenomen, waar in „de regering ernstig gewaarschuwd wordt zich niet verder op de weg van het gewelddadig optreden tegen de Indonesi sche republiek te begeven." In de motie wordt verder een beroep gedaan op de Nederlandse arbeiders, hun organisaties en hun besturen, in het bij zonder op het N.V.V., om tot een gemeen schappelijk optreden te komen. In de motie wordt herinnerd aan een uit spraak van de heer C. van der Lende, hoofdbestuurder van het N.V.V., waarin deze gezegd zou hebben, dat indien de Ne. derlandse regering zou overgaan tot ge welddadig optreden tegen de Indonesische republiek, de Nederlandse arbeiders daar tegen met de hen ter beschikking staande middelen zouden optreden. (De heer Van der Lende, wie hét A.N.P. vroeg of hij deze uitspraak kon bevestigen, ontkende deze woorden ooit zo gebruikt te hebben.) Openingsrit RAC-West Een lange rij wagens arriveerde Zaterdag op het Stationsplein in Zandvoort, waar zich het eindpunt bevond van de openingsrit van de RAC-West. De start was op de Wasse- naarse slag geweest en daarna kreeg men op Ypenburg een traagheidsproef en een chro- nometerproef en op ae boulevard in Sche- veningen een achteruïtrijporef en een par- keerproef. Het afleggen van de 85 km. in de voorgeschreven 2V> uur heeft weinig moeite opgeleverd, maar het was ook voornamelijk de bedoeling de vele leden eens bij elkaar te krijgen. De voorzitter, L. van Strien deed bij de prijsuitreiking in hotel De Schelp enige mededelingen over de Tulpen-rallye die de RAC-West in het voorjaar gaat houden en bedankte de KNAC voor haar medewerking. Namers de KNAC sprak sportcommissaris van Haaren een opwekkend woord met be trekking tot het Zandvoortse circuit, waar hij in de toekomst ook Nederlandse deelnemers aan het werk hoopte te zien. De voorzitter van de RAC West deelde nog mede dat behoudens de toestemming van de miinster het plan bestaat, in de komende zomer een 12- of 24-uursrit te houden. Tot slot had de prijsuitreiking plaats. De uitslag luidde: 1. P. Masselink; 2. R. Polman: 3. J. Flinterman: 4. K. Tol; 5. W. Poots. De damesprijs ging naar mevr. Van der Heyden. De traagheidsproef werd gewonnen door de heer Masselink, de parkeerproef door mej. Schade, de achteruitrijpi-oef door J. v. d. Mark en de chronometer-proef door J. v. Dijk. Personeel der radiocentrales wil bij P.T.T. blijven De Unie van Overheidspersoneel heeft In Utrecht een vergadering belegd van perso neel der radiocentrales naar aanleiding van het feit dat het wetsontwerp tot over neming door PTT van de vroeger particu liere radiocentrales onlangs in de Tweede Kamer door minister Spitzen van de agenda is afgevoerd. Hierdoor blijft de mogelijk heid bestaan dat de thans reeds door PTT geëxploiteerde radiocentrales weer in par ticuliere handen zullen komen. Het per soneel zou dan uit de PTT-dienst naar de voormalige eigenaars der centrales moe ten terugkeren. Tegen dit laatste bestaan grote bezwaren, verklaarde de heer P. Kapinga, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. „Het gaat hier om 1800 PTT-ambtenaren met hun gezinnen", zo zeide hij, „die niet meer terug willen naar de chaotische en a-sociale verhoudingen" van vóór de over neming der centrales door de PTT. De positie van het personeel is na de overneming veel verbeterd. Zij hebben nu hogere' lonen, een -behoorlijke sociale- en een goede rechtspositie". De Unie van Overheidspersoneel, ge vormd door de R.K. bond, de Christelijke bond en de Algemene bond, had deze bij eenkomst belegd als demonstratie van de eensgezindheid, waarmede alle richtingen achter deze actie staan. De voorzitter van de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel, de heer H. A. Vulink, zeide dat het onverantwoorde lijk zou zijn om in deze tijden van econo mische en politieke spanning 1800 toege wijde ambtenaren te maken tot verbitter den en uitgestotenen. Tenslotte werd een resolutie aangeno men, waarin verklaard wordt, dat het personeelsbelang zich ten sterkste verzet tegen de terugkeer van de radiocentrale- bedrijven naar de voormalige egienaren. De uitdrukkelijke wens wordt te kennen gegeven, dat het wetsontwerp wederom op de agenda van de Tweede Kamer ge plaatst en aangenomen zal worden. Kamerleden van K.V.P.-, P. v. d. A.- en A.R.-fracties woonden de vergadering bij. Herbert Cremer 75 jaar Woensdag wordt de heer H. Cremer, pre sident-directeur van de N.V. Deli-maat- schappij, 75 jaar. Hij werd in Penang gebo ren en na zijn HBS-opleiding voltooid te hebben werd hij in 1898 opgenomen in de firma Cremer en Heeren. in 1916 volgde zijn benoeming tot directeur van de Deli- maatschappij. De heer Cremer is commis saris van ial van ondernemingen en be kleedt nog vele andere functies in het com merciële leven. Hij is ricjder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Cremer bewoonde lange tijd het landgoed Duin en Kruidberg in Santpoort, doch heeft thans zijn domicilie in Amsterdam. Ruitersport Jacht naar Vogelenzang De Jachtrit die Zaterdagmiddag door de Vereniging De Haarlemse Manége werd ge houden, heeft over gebrek aan belangstel ling niet te klagen gehad. Een veld van 42 ruiters, hoofdzakelijk gerecruteerd uit leden van de uitschrijvende vereniging en de Haar lemse Rij en Jachtvereniging en versterkt door enige landelijke ruiters verzamelde zich aan de „meet" in Bentveld. Achter de jager- meester, H. Eysvogel en de fieldmasters R. Davidson en G. A. v. d. Meer ging het door het Naaldenveld naar de eerste „runs" over de Vogelenzangse weilanden waar tal van volgelingen te voet of per fiets zich hadden opgesteld om te genieten van het opwin dende schouwspel van een jachttstoet in volle De ruiters kregen hier gelegenheid om hun krachten te meten met de natte sloten, maar gelukkig bleef deze kennisma king voor iedereen „droog". Het imaginaire spoor leidde vervolgens over Woestduin en Leyduin waar enige lichte hindernissen ge sprongen moesten worden en via Mariënbos arriveerde men voor de „kill" bij Kraantje Lek, waar het beieren van de klok op het dak de komst der zwart- en roodgerokten aankondigde. De vriendelijke woorden die daar door bestuursleden der beide vereni gingen werden gesproken, golden in de eerste plaats de jagermeester maar ook de tevredenheid over het gemeenschappelijke wedstrijdprogramma dat in Januari gaat be ginnen met een dressuurwedstrijd en dat bij zo'n belangstelling zeker wel slagen zal. Nederlandse Roeibond Onder leiding van mr. A. J. M. Hendrix werd in Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de Nederlandse Roeibond. De wedstrijddata voor het aanstaande seizoen zien er als volgt uit: 27 Maart head of the riverrace; 1 Mei Varsity; 5 Mei de IJsel, Kampen; 20 en 21 Mei Hollandia; 26 Mei Dortse, prestatie tocht rond eiland van Dordrecht; 4 en 5 Juni Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging; 18 en 19 Juni Holland beker; 25 en 26 Juni Aegir; 9 Juli A. M. V. J. jeugdwedstrijden; 10 Juli Gouda, in vitatie Reeuwijkse plassen; 17 Juli natio nale kampioenschappen; 31 Juli comité van wherry wedstrijden; 25, 26, 27 en 28 Augustus Europese kampioenschappen op de Bosbaan; 4 September, de Maastocht rond IJsselmonde; 11 September Zaan- landse Zeilvereniging; 17 Comité voor wherrywedstrijden, lange afstand; 24 Sep tember nationale jeugdwedstrijden; 25 September grachtenwedstrijd „De Hoop" Mr. Hendrix, die aan de beurt van aftre den was en reglementair niet herkozen kon worden, werd vervangen door ir. Th. P. Tromp. Mr. Hendrix werd tot erelid benoemd. Tijdens de Europese kampioenschappen ligt het in de bedoeling een demonstratie te doen houden in het dames snelroeien met beperkte deelneming uit het buiten land. Derde klassers Doordat in Haarlem, geen eerste of twee de klas wedstrijden waren vastgesteld, wa ren velen gekomen om de verrichtingen van Schoten en Bloemendaal eens gade te slaan. Zij troffen het niet. Schoten kon de goede vorm van de laatste tijd niet vinden en Bloemendaal, dat met enige invallers verscheen, vormde een onsamenhangend geheel. Schoten behaalde de overwinning zonder enige inspanning. Twee van de vier doelpunten ontstonden uit strafschoppen. Er was zelfs nog een derde strafschop, maar deze werd zo slecht genomen, dat de Bloemendaalse doelman er geen moeite mee had. Drie doelpunten werden voor de rust gemaakt, het eerset door Keulemans, het tweede door Tjeertjes. Via een strafschop werd de stand 3-0. Met deze stand kwam de pauze en het had achteraf bezien tevens wel het einde kunnen zijn. Een doelloos heen en weer getrap, voornamelijk in het middenveld werd slechts zo nu en dan on derbroken door een snelle uitval. Kort voor het einde maakte rechtsback Zalm geheel onnodig hands. Uit de strafschop doelpuntte Tjeertjes het vierde doelpunt in deze wed strijd. Bij Schoten waren Buter in de verdediging en Tjeertjes in de aanval de beste spelers. Bloemendaal vond in de invaller-doelman Cassee een goede speler, Esveld als rechts half en rechtsbuiten Hulse speelden zeer verdienstelijk. H. F. C. verloor Halfweg won voor de vierde keer achter elkaar. Zondag was HFC op bezoek, dat met 2-0 geklopt werd. Het resultaat was voor de thuisclub, die beter speelde, ver diend. Zijlmans bezorgde Halfweg in de eerste helft de leiding en na de hervatting vergrootte De Graaf de voorsprong. a&ivsz&ds - 1 maar verloor toch met 2-1 De strijd in de derde klas A van a- II wordt spannend doordat TYRR verloor, thans van Alphen. Er f opnienW gespeeld aan beide zijden. Alnh §0&1 voor rust de leiding en de Haan" n5!tl kregen na de hervatting geleeëriiu£mme* te maken. Aanvoerder Smit mist? een strafschop. Tenslotte bracht a club de stand op 2-0. ae thuis, HBC behoudt zijn kans door dn ning van 4-1 op SJC. 0Verwini Zandvoortmeeuwen-SXjJ Een verdiende zege van 4-j l Zandvoortmeeuwen op eigen ter SLTO uit Amsterdam, de laatste cifl'n op ranglijst. Vooral vóór de pauze eavÜ lP de partijen aantrekkelijk voetbal te Reeds na zes minuten nam SLTC)6, Z:ea' ding, doch spoedig daarna maakte A u?" gelijk. Kort voor de rust gaf dezeiw' ap Ier zijn club de leiding. uae -Te- Na de hervatting kon het temDn daarvoor niet meer bereikt wordn? JSn wel SLTO zijn uiterste best deed en alt alles zette om de gelijkmaker te score °p lukte dit niet en na ongeveer 20 de stand minuten 3i DISTRICT I. DISTRICT H. gesp gew. p. VSV 13 SVV 13 9 20 11 22 Xerxes 12 7 17 EDO 12 7 17 BI. Wit 12 7 15 Feijeno. 12 6 16 Ajax 12 6 15 Neptunus 11 5 13 DOS 12 6 13 Herm.DVS 13 4 13 Stormv. 13 6 13 DWS 12 4 11 Volew. 13 2 11 KFC 13 3 11 Haarlem 11 4 10 HBS 13 5 11 ADO 11 3 9 DFC 11 3 9 Gooi 12 2 7 Zeeburgia 13 3 9 Sparta 11 0 2 DHC 13 2 4 DISTRICT ni. DISTRICT IV. AGOW 13 6 16 NAC 12 2 18 Enschedé 13 5 15 Limburgia 11 8 17 Heracles 12 6 14 BW 10 7 15 Ensch. B. 12 5 14 VVV 11 6 13 Go Ahead 13 4 13 TSC 11 3 11 Be Quick 13 5 13 Brabantia 11 4 11 Hengelo 12 3 12 Willem II 12 4 10 Zw. Boys 13 3 11 MW 11 3 9 Wagen. 13 3 11 Juliana 10 3 7 Quick 13 3 11 Helmond 11 2 6 NEC 13 3 10 Spechten 12 2 5 DISTRICT V. DISTRICT VI. Heerenv. 11 9 20 Bleyerh. 13 6 15 Friesland 12 7 16 Eindhoven 11 4 14 Be Quick 11 6 14 NO AD 11 5 13 Frisia 12 6 13 H'mondia 12 4 13 Velocitas 12 5 12 PSV 12 5 12 GVAV 12 4 11 Kerkrade 12 5 11 Leeuw. 12 5 11 Sitt. B. 12 4 11 Sneek 11 4 10 S.c.Emma 12 4 11 Emmen 12 3 9 Maurits 11 3 10 9 Achilles 12 3 8 Bar. DNL 10 4 HSC 11 1 4 LONGA 10 3 7 Tweede klas B (I). Tweede klas A (II). ZFC 13 9 20 RCH 12 8 18 UW 12 7 16 Coal 12 7 15 W.gr.m. 13 7 16 Emma 13 5 15 TOG 12 7 15 Quick 12 5 12 Alc. Vitrix 13 7 15 CVV 13 4 12 W. Frisia 13 6 14 UVS 12 5 12 Rapiditas 11 5 13 RFC 13 4 12 Heracles 12 4 11 DCV 11 3 11 OSV 13 3 8 Fortuna 13 3 11 Kennem. 12 2 5 Velsen 13 3 10 SDW 13 2 5 Scheven. 13 3 8 Derde klas D (I). Derde klas A II). Schoten 12 10 21 ZSGO 12 7 18 TYBB 11 6 14 OVVO 12 7 16 Tonegido 11 6 14 HFC 12 7 14 Alphen 11 4 12 Halfweg 12 6 13 HBC 10 5 11 Aalsmeer 12 5 11 LFC 11 5 13 DCG 12 4 10 Roodenb. 10 5 11 Terrasv. 12 3 7 Hillinen 10 3 8 Swift 12 2 6 SJC 11 3 8 Bl'daal 12 1 4 RKVVA 11 1 5 Zwemmen HVGB wint eigen vierkamp Overwinningen bij polo brachten de beslissing De jaarlijkse door HVGB georganiseerde sierkamp. Zondag in Stoop's Bad gehouden, heeft ook ditmaal een bijzonder spannend verloop gehad. Na de zwemnummers leidde „Merwede" (Dordrecht), maar dank zij twee fraaie waterpolo-overwinningen triomfeerde HVGB en komt de beker voor de derde maal in de prijzenkast. De strijd tussen de sterkste verenigingen in deze vierkamp, HVGB en Merwede ging mooi gelijk op. Ook de Zwemclub „Haarlem" kwam goed voor de dag en hield „Aegir" (Eindhoven) achter zich. In de spannende strijd op de punten werden over het alge meen goede tijden gemaakt, maar een record poging van Kees Kievid op de 100 meter rugslag heren bleef zonder resultaat. Na de zwemnummers was het puntenver- schil tussen Merwede en HVGB zodanig, dat de Haarlemmers met twee flinke polo-over winningen toch nog beslag op de beker kon den leggen. In de eerste ronde zegevierden de rood- witten met 81 over „Haarlem", maar Mer wede klopte Aegir met dezelfde hoge score. De eindwedstrijd bracht de beslissing: HVGB klopte Merwede overtuigend met 11 en legde daarmede beslag op de eerste prijs. De uitslag werd: 1. HVGB; 2. Merwede; 3. ZC Haarlem; 4. Aegir. De HVGB-beker is nu in totaal drie maal door Merwede gewonnen en drie maal door HVGB. spelen bracht A. Een kwartier vóór het einde* Muijnck (4-1). Daarmede kwamhet™^ dammen Kampioenschap hoofdklasse van Noordholland Het wedstrijdprogramma voor de final, het clubkampioenschap hoofdklla&. Noordholland (demi-finale om het lanricv l pioenschap"i is als volgt vastgesteld- 20 December Haarlemse Damclub- w Blankenaar" I f Amsterdam) in restant Munniks, Grote Markt 10. iestaurant 21 December Damclub „Zaandam"-n,m vereniging „Gezellig Samenzijn" (A'daml 6 Januari „Jozef Blankenaar"— 7,,» dam". 'zaan* 6 Januari „Gezellig Samenziin"-H«r lemse Damclub. J naar* 11 Januari „Zaandam"—Haarlemse Damclub 13 Januari „Gezellig Samenzijn"— j0zef Blankenaar". De hoogstaankomende club in de finale plaatst zich in de eindstrijd om het hoofd klasse clubkampioenschap van Nederland. Korfbal Oosterkwartier staat er minder gunstig voor Sport Vereent heeft geen kans meer op het kampioenschap, behoeft geen degrada tievrees te hebben, zodat het niet te ver wonderen was, dat niet met dat enthousias me als in het begin der competitie wordt gespeeld. Voeg daaraan toe, dat Sport Ver eent tegen Olympia de dames Rip en Kla ver miste, dan is de nederlaag van 2-3 op eigen veld tegen Olympia verklaard. Het begin was gunstig want S, Ritsburg open de de score voor Sport Vereent. De inter nationaal R. Smittenaar maakte voor rust gelijk (1-1). Na de hervatting maakte Olympia van de verdedigingsfouten van S. V. gebruik en leidde met 3-1. Tenslotte smaakte mevrouw Ritsburg het genoegen om één minuut voor het einde mej. Smit tenaar te ontlopen, en de eindstand op 3-2 te brengen. Olympia 2 moest de- punten aan Sport Vereent 2 overlaten. J. Thuis gaf aan S.V. de leiding, doch Olympia maakte na rust gelijk. Ongeveer twee minuten voor het einde scoorde mejuffrouw F. Ausman het winnende doelpunt voor S.V. "Voor Ooster kwartier, dat niet speelde, was het geen goede dag, want de medegegadigden voor de onderste plaats boekten overwinningen, Rohda won met 11-6 van Archipel enSVK werd twee punten rijker door een 4-1 over winning op K Z. De stand in de onderste groep van de eerste klasse is nu: S V K Rohda Swift Oosterkwart. D. E. D. 11 12 11 11 11 9 7 9 6 7 7 7 7 4 In de laatste minuut hing de kans voor VSV, om de beide punten mee naar Velsen te nemen, nog aan een zijden draad. Op vaardige wijze stopte doelman Snijders een schot en teleurgesteld was de voorhoede van HBS. De laatste krachtig doorgezette aanval, om tenminste de achterstand van 02 bij de rust in een gelijk spel om te zetten, leverde niets op. Snijders stond en zich de kans van de dag liet ontnemen. Tegenover deze meerderheid aan kansen staat het feit dat Van Onselen reeds na vijf minuten uitgeschakeld werd. Speciaal Sterk viel op en een waardige beloning voor zijn goede spel was dat bij, nadat hij in het eerste doelpunt reeds een aandeel had gehad, waardoor Stek VSV de leiding Terecht was HBS teleurgesteld, want van kon geven, zelf een doelpunt kon maken, de vele aanvallen welke de voorhoede had ondernomen, leverde er slechts één succes op. Dit doelpunt was van buitengewone kwaliteit. Langelaan scoorde uit een zuiver met 't hoofd door Van der Vegte aangegeven pass. Daarbij komt, dat de vele en interes sante duels tussen Langelaan en Spaans practisch alle in het voordeel van de VSV'er eindigden. Van der Vegte had verder pech met enige goede schoten, welke juist over of naast het doel gingen. Het ongelukkig ste was linksbuiten Röhrig, die alleen voor thans uit een pass van rechtsbuiten Stek. Met kunst en vliegwerk voorkwam HBS verder onheil en herhaaldelijk wankelde de Haagse verdediging ondanks de han dicap van het op halve kracht spelen van Van Onselen. Nadien kreeg de achterhoede het wat makkelijker, want stootkracht be zat de voorhoede van VSV in de tweede helft niet meer. Het einde bracht dus nog enige spanning in deze door een groot aantal bezoekers b.1 - gewoonde wedstrijd. Het gelijke spel (2-2) tusschen Water vliet en Oosterpark bracht Roda (West- zaan) het kampioenschap, zodat dit twaalf tal het volgende seizoen in de tweede klasse uitkomt. De uitslag gaf de verhouding goed weer. Oosterpavk nam de leiding en on danks een overwicht van Watervliet bleef de stand tot rust ongewijzigd. Na de pauze scoorde Möhlmann de verdiende gelijkma ker. Tóen kwam eerst Watervliet los en Broeksma gaf zijn twaalftal de leiding. Doch Oosterpark zag bijtijds het gevaar in en maakte tien minuten voor het einde gelijk. Nieuw Flora verloor met 5-0 van OKv, zodat het bijna zekerheid' zal worden, dat Nieuw Flora naar de eerste klasse H.K.B. zal degraderen. De overige uitslagen luiden: Eerste klasse: Swift-W'kwartier 2-MU> chipel-Rohda 6-11. SVK-KZ 4-1. DED- Blauw Wit 4-5. Reserve le klasse: Archipel 2-Swut 2 2. KZ 2-DTV 2 4-1. Tweede klasse I: Excelsior-AW 2-1. C N-Zwaluwen t. a. Reserve 2e klasse: A'dam Zuid 2-ZKV a. Blauw Wit 3-Rohda 2 2-3. Derde klasse I: KVD-KVH 5-1. Watervliet II bleef ongeslagen In de eerste klasse van de Haailems® Korfbal Bond heeft Watervliet 2 de op mars van Haarlem gestuit. Watervliet - won met 3-0 van nummer twee. Doch deze overwinning is niet gemakkelijk geweest, want nog ongeveer twintig minuten voor het einde had Watervliet 2 een voorsprong van 1-0. Toen echter B. de Meer de bal van verre in de korf schoot, stond de overwin ning vast. Tenslotte bracht M. v. d. Bim indirect uit een strafworp de stand op 3-u> waardoor Watervliet een verdiende doe wel wat geflatteerde overwinning boefflg Aurora 3 werd door Animo Ready 2 me 2-1 verrast, zodat er weer volop sPan.nUJ om de onderste plaats is. De stand lui momenteel: Watervliet 2 8 7 1 - Haarlem 1 8 6 2 T. H. B. 1 8 5 I n Aurora 3 8 3 2 3 Oosterkwartier 3 9 1 2 6 Anima Ready 2 6 1 1 Oosthoek 1 7 2 5 J Denuitslagen waren; Eerste klasse. am mo Ready 2Aurora 3 2-1. Watervliet Haarlem 1 3-0. Tweede klasse: Onder ons Sport Vereent 3 2-1. N. Flora 2-Ooster- kwartier 4 2-6. Watervliet 3—THB - Oosthoek 2Oosterkwartier 5 t. a. Dw klasse: Aurora 5-Watervliet 4 1-3. «aar 2-Oosthoek 3 5-0.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6