1 KERST- kaarten c De „Stad Maastricht" ging ten onder Beverwijk's huizenbezit groeit gestadig Het testament Visserij-variaJ^ MAANDAG 20 DECEMBER 1948 IJ M UID E R COURANT ACHT JAAR GELEDEN Sober verhaal van de strijd om het behoud van een klein schip „stand-by" te houden tot daglicht. De twee slepen kwamen de volgende morgen en zij de „Crovman" en de „Norma" maak ten vast. Nog een derde sleepboot bleek ge wenst, want de „Stad Maastricht" „scheer de" hevig. Harwich was onbereikbaar en men probeerde Southend te bereiken. De avond van Kerst. Er is die 24e December op „Christmas Eve" gemarteld en gezwoegd: de ..Norman' verloor haar sleeptros, de slagzij van de „Stad Maastricht" verergerde en men be sloot tot eerste Kerstdag voor anker te gaan. Op die 25e December begaf het schot tussen de ruimen I en II het blijkbaar, want het getroffen schip maakte plotseling een duik op de neus en zonk zo ver weg, dat slechts de achtersteven en de schroef boven water bleven. De kapitein heeft daarop enige belangrijke papieren nog van het wrak weten te halen en op 26 December 1940 ging de kleine, dappere vrachtvaarder, die zo menigmaal de Nieuwe Waterweg bevoer, ten onder: door midden gebroken is de stomer als zovele lotgenoten naar de bodem van de zee gegaan. ■SU»..-I Dit schip heeft geen mensen met zich naar Daar lag op 19 Decembr d^e ktone stom^ de ondergang gezogen, maar vooral de andere, vaak naamloze offers op de oceanen, die getekend zijn door het leed van duizenden en nog eens duizenden moge de „Stad Maastricht" hier de huldigende nagedachtenis ontvangen van hen, die door haar ondergang de vrijheid herwonnen. Opdat wij met Kerstmis in zicht, de Kerst mis van acht jaar gleden niet vergeten. Ze lijken allemaal op elkaar, de ver halen van de oorlogsrampen ter zee in die donkere jaren tussen 1940 en 1945 en de meeste zijn slechts tot m détails blijven voortleven in de her innering der zwaarst getroffenen: de nabestaanden, de geredden, de mensen, wier leven getekend werd door een ontploffing na de beruchtste bellen- baanof een onverhoedse explosie van een moordende mijn. Negentien December 1940. De oorlog heeft eerst kort geleden zijn sluier over de wereld gehangen en de verduistering is nog slechts een spel. Engeland heeft zijn Blitz" nog niet gehad; Amerika bekent zich slechts aarzelend, dat er aan de andere kant van de Oceaan iets gaande is, dat ook zijn volk raakt. Maar onder de oppervlakte van die oceaan loeren reeds de Duitse duikboten. Toch moet er gevaren worden, nu meer dan ooit. Er moeten kostbare ladingen over de wereldzeeën en daarvoor zijn de koop vaarders aangetreden: de Nederlandse, de Engelse en de Noorse, in het bedreigde Engeland. in Londen. „Stad Maastricht" van de Rotterdamse Halcyon-lijn met bestemming de Oostkust van de States, via Newcastle en de Tyne. En vier dagen later lag het in convooi voor Southend, waar in de grauwe ochtenduren de grote verzameling vrachtschepen, die tesamen en onder bescherming de sprong naar de overkant gingen wagen. Die dag was het rustig, zoals alle dagen van dat jaar betrekkelijk kalm waren geweest, behoudens de steeds opduikende berichten over vijandelijke maritime acties, tot vlak onder Albion's kust. Maar waarom zou men dit sterke convooi proberen binnen te dr,ngen? Torpedo. Toch is daar omstreeks half tien in de avond, terwijl het convooi in de vage verte de schemerige lichtflits van een Engelse vuurtoren nog aarzelend zag, een torpedo afgeschoten. Aan bakboordszijde is dit helse monster de „Stad Maastricht bin nengedrongen om met een doffe slag in ruim 2, vlak voor de dieptank, te explo deren. In de midscheeps was de ravage enorm, de bakboords-reddingboot hing aan de achtertalie en kon als onbruik baar worden beschouwd. Het schip maakt direct over bakboordskant slag zij. De situatie leek hopeloos, in die duistere Decembernacht, Direct werd de machine stopgezet door middel van een connectiedraad op de smoorklep en de waterdichte deur van de schroefastunnel schoof dicht om gevaar van die kant te voorkomen. De peilglazen in de machinekamer en de stoompijpen hadden de kracht der ontploffing niet kunnen weerstaan en de vloerplaten van de stook plaats krulden omhoog als bladeren in de windhet water gutste de holle ruimte van de machinekamer binnen; de dynamo sloeg uit, de verlichting begaf het. En dat. was de „Stad Maastricht"; ge troffen in haar kloppend hart, en een makkelijke prooi van een mogelijke tweede torpedo. Er was geen redding meer, het verlies aan mensenlevens lag nog in het duister en de kapitein gaf order, de stuur boord-reddingboot met spoed te strijken en het redding vlot in zee te gooien opdat alle overlevenden haast je rep je het vege lijf konden bergen. Allen aanwezig. Om kwart voor tien waren alle mannen van boord; wonder boven wonder kon de gezagvoerder bij een zaklantaarn consta teren. dat hij geen doden te betreuren had. Inmiddels viel het schip over stuurboord terug maar het bleef drijven. Een korvet, dat de ontploffing gemerkt had, nam de bemanning over en direct ging er een sein tje naar de wal, om twee sleepboten Drie lagere VVIJ-elftallen winnen De V.V.IJ.-elftallen, die Zaterdag tussen de witte lijnen zijn geweest, hebben één voor één de lauweren binnen kunnen ha len: de reserves wonnen een lastige wed strijd tegen SIZO II uit Hillegom met 4-0, nadat er aantrekkelijk spel vertoond was. Veldman nam het eerste dóelpunt van de IJmuidense gasten voor zijn rekening en hoewel SIZO verbeten aanvallen opzette, kon de WIJ-achterhoede door haar hechte opbouw een tegenpunt voorkomen. Vooys vergrootte de voorsprong (2-0) en deze speler bracht na half-time ook de twee an dere doelpunten op zijn naam. Het derde versloeg Kennemerland 3 met 5-3 ondanks de drie invallers, die de ploeg telde en het vierde won verdiend van Ken nemerland 4. Kerstwijding in de Hervormde Kerk In de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat wordt Dinsdagavond een Kerstwijdingsdienst gehouden, waaraan het Gereformeerde Kerkkoor „IJmuiden" in samenwerking met het zangkoor „Zuid- Oost" uit Haarlem en het Gereformeerd gemengd koor „Hosannah" uit Vijfhuizen hun «medewerking verlenen. Solistische assistentie geven voorts de sopraan Lenie Pull, de organist. Gerard Faber en de heer J. den Duik (declamator). De heer A. Bak heeft de algemene leiding. Onder meer wordt de cantate „Bij de kribbe" van F. S. Heemstra ten gehore' gebracht. BOEKHANDEL „MIN ER VA" Kon. Wilhelminakade 2 - Telefoon 4682 ENKHUIZER ALMANAK 1949 SCHIPPERS-ALMANAK 1949 ZAKAGENDA'S 1949 (Adv.) Agenda voor Veisen en IJmuiden MAANDAG 20 DECEMBER Thalia, 8 uur: „We gaan naar Rome". 8 uur: „De onbekende zanger". DINSDAG 21 DECEMBER Bioscopen als Maandag. IJmuider Bestuurdersbond was „In de stemming" Het optreden van een reeks artisten met de non-stop-revue „In de stemming" bracht Zaterdagavond in het Patronaat bij enige honderden toeschouwers al heel gauw de stemming er in. Waardoor de IJmuider Bestuurdersbond, die deze avond had ge organiseerd, het leven eveneens van de zonnige kant ging bekijken, evenwel zon der de propaganda te verwaarlozen. Voorzitter D. Verbaan, die in zijn wel komstwoord er in het bijzonder de aan dacht van het publiek op vestigde, dat be halve de gemeentesecretaris de heer G. Veenstra ook de beide wethouders W. F. Visser en A. J. van Leusen aanwezig wa ren op deze feestavond, kondigde een pro paganda-speech aan. Na de pauze werd deze gehouden door de heer Mighelsen. Verder heeft de Internationale Gooise Theater Onderneming een keur van be kende artisten op het podium gebracht, die allen stuk voor stuk de welgemeende in stemming van het in de stemming zijnde publiek oogstten. Willy Alberti, die zich plotseling voor de taak geplaatst zag Eddy Canzoni te ver vangen, heeft zich subliem van deze taak gekweten. The Chico's veroverden de harten met hun cowboy-songs en de entrée van de Dicola's met hun originele Hollandse dans en hun fantasieën hebben ons de overtui ging gegeven, dat Nederlandse scheppingen ook in de dans een stevig woordje mee mo gen spreken. Tim Telby's radde conférence gaf vele aardige grapjes te verwerken en Tonny Bakkenes' spel viel zowel op de accordeon als in het accompagnement te loven. Ditty Doornbosch bracht gevoelige en leutige cabaretliedjes ten gehore, de charmante kleine man op de grote kogel, Charles en Matla gaven „sterke staaltjes" te zien en dit alles bij elkaar genomen heeft de uren om doen vliegen en de avond voor hon derd procent doen slagen. H. K. Drie centra van woning- en industriebouw Boekhandel DE WIT - Bloemendaalseweg 123, Bloemendaal Tel. 22874 (Adv.) „Rondom het kind" Op de gecombineerde ouderavond, die hoofden en personeel der Juliana- en Em- maschool hebben uitgeschreven voor Woensdag 22 December in het Patronaats gebouw zal de oud-inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, de heer G. Chr. Dun, die tevens hoofdbestuurslid is van de Vereniging voor Christelijk Volks onderwijs, een lezing houden. Het onder werp luidt: Rondom het kind. Om de ouders kennis te laten maken met het onlangs aangeschafte smalfilmapparaat geeft de heer.L. Brederveld een demonstra- tieles, waarbij het doel van het filmonder- wijs ter sprake komt. Later op de avond voeren personeel en leerlingen der beide scholen een toneelspel op. Mevrouw E. J. C. Brinkman-Frank zal enige zangsoli ten gehore brengen. MARKTBERICHTEN 18 December 1948 Besommingen. IJM 16 Bergen f21.500. KW 89 f3110; KW 76 f5800; KW 17 f 1010; KW 108 f3180; KW 53 f730; KW 210 f1160; KW 77 f 1060; IJM 52 f 1030; IJM 249 f 1720; UK 116-32 f530; UK 70-266 f 1080; UK 72-46 f 200; UK 43 f 460; UK 77 f 340; UK 199 f 320; UK 69 f 320; UK 154 f 169: UK 8 f 210; UK 47 f 427; UK 258 f 290; UK 86 f 425; UK 163 f 375; UK 19 f 610; UK 78 f 260; UK 9 f 350; UK 75 f540; UK 119 f530; UK 90 f 110; UK 7 f440; UK 184 f345; UK 48 f22; UK 125 f8. Prijzen. Gr. tong 3,35—3,30; gr.m. tong 3,553,40; kl.m. tong 3,75—3,40; kl. tong I 2,65; kl. tong II 1,90—1,80; tarbot I 3.60—3.40, per kg. Tarbot II 152; tarbot III 114; tarbot IV 80: poontjes 17; bot 6766. per 50 kg. Aanvoer. 30 kisten tong en tarbot, 5 kisten poon. 25 kisten schelvis, 100 kisten kabeljauw. 10 kisten koolvis. 880 kisten makreel. 70 kisten schol, 700 kisten schar, 5 kisten bot, 225 kis ten wijting, 80 kisten v. haring. Totaal 2130 kisten. HOOGWATERTIJDEN 20 December: 6.22 en 6.43. 21 December: 7.12 en 7.35. Velsen Uitbreiding broodfabriek Op de secretarie ligt ter inzage een ver zoek met bijlagen van P. J. Ouwerkerk te IJmuiden-, om vergunning tot het uitbrei den van de broodfabriek, door het plaat sen van drie machines, twee rijskasten, een oven, een waterketel en een meetapparaat, waarbij gebruikt worden zeven electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 11% p.k. in het perceel Velserduinweg 294 te IJmuiden. Verplaatsingskosten voor onderwijzers In de raadsvergadering van 30 November gewerd het college van B. en W. het ver zoek van de besturen van plaatselijke, zo wel als regionale afdelingen van vereni gingen van onderwijzers van het openbaar en het bijzonder onderwijs om voor het onderwijzend pei'soneel een regeling te treffen inzake vergoeding van verplaat singskosten. De mogelijkheid bestaat namelijk, om met goedkeuring van Gedeputeerde Staten aan onderwijzers een geldelijke tegemoet koming te verlenen, wanneer tij van stand plaats veranderen. Het komt het college gewenst voor van deze gegeven bevoegdheid gebruik te ma ken, omdat daardoor tevens de mogelijk heid wordt geschapen nieuw personeel aan te trekken. Grondruïling van gemeente met P.E.N. In verband met de omstandigheid, dat het transformatorstation van het P.E.N., staan de aan de Velseroordstraat bij de Zeeweg door de uitvoering van Wederopbouwwer- ken zal moeten verdwijnen, is met dit be drijf overleg gepleegd over het verplaatsen van dit huisje. Men kwam overeen dat het nieuwe trans formatorstation zal komen te staan in het ten Zuiden van de Kalverstraat geprojec teerde woningcomplex. De grond, die daar toe nodig is en die gemeente-eigendom is, zal kunnen worden geruild met de grond waarop het huidige station staat. Van de verplaatsingskosten, die worden geraamd op f 39.000, zal een bedrag van f 13.700 ten laste van de gemeente komen. Deze kosten kunnen echter op het Rijk worden verhaald als wederopbouwuitga- ven. Gezien de urgentie van de verplaatsing stellen B. en W. voor de ruiling toe te staan. AANSCHAF LEERMIDDELEN Aan de Velsense raad zal worden voor gelegd een verzoek van het R.K. Kerk- en Schoolbestuur van de parochie „St. Gre- gorius van Utrecht" te IJmuiden om mede werking, zodat men de benodigde leer- en hulpmiddelen voor het onderwijs in licha melijke oefening kan aanschaffen. WIJDINGSDIENST DOOPSGEZINDE KERK. Zondagmiddag vond in de Doopsgezinde kerk aan de Meerkade te Beverwijk een Wijdingsdienst plaats. In deze dienst zong mevrouw de Boer-Harder uit Santpoort enige soli. Na afloop van de dienst waren in de kerkekamer goederen te bezichtigen, welke de zusterkring vervaardigd heeft en tevens vond een schaalcollecte plaats voor de Kerstuitdeling. Hoewel het voor hen, die samenwo nen en de huwelijkscandidaten nog steeds „veel te langzaam" gaat, breidt het aantal woningen in de gemeente Beverwijk zich nog steeds in een be- t behoorlijk tempo uit. Vooral op de Munnikenweide is het een drukte van belang. De 294 étage-woningen welke daar voor rekening van de gemeente Beverwijk gebouwd worden en waarvan de burge meester van Beverwijk Zaterdagmorgen de eerste steen legde, zullen bestaan uit elf blokken. Van acht blokken is de fun dering reeds gereed en zal er met het metselen worden begonnen. Zoals bekend mag worden geacht zullen in deze wonin gen drie gezinnen boven elkaar gehuis vest worden. Deze. door de Beverwijkse architect J. Bleeker ontworpen huizen, zullen naast de huiskamer bevatten: een keuken, een toilet en 2 slaapkamers, en de bewoners van de bovenste verdieping zul len ook nog over een zolder kunnen be schikken. Prettig is dat alle bewoners, in de gemeenschappelijke tuin, welke door de gemeente zal worden aangelegd en on derhouden, over een eigen schuurtje kun nen beschikken, zodat het sjouwen met fietsen of kinderwagens naar een boven verdieping niet nodig zal zijn. Houten vloeren. De vloeren van het benedenhuis zullen van hout worden gemaakt; de bovenver diepingen krijgen „Pervaro" vloeren, ver vaardigd van holle stenen. In een portiek komt de deur voor de gemeenscnappelijke ingang, waarvan 6 gezinnen gebruik zullen moeten maken. Links en rechts van deze deur komen boven elkaar drie platen waarin worden aangebracht de brieven bus, het naambordje, de bel en het huis nummer. De brievenbus van elk gezin kan worden afgesloten zodat „ieder het zijne" daaruit kan halen. In tegenstelling met de Amsterdamse gewoonte om de huizen naast elkaar te nummeren en voor de eerste étage het toevoegsel I te gebruiken, zullen de nieuwe Beverwijkse étage-woningen ieder een apart nummer krijgen. Hoe de straatnamen in deze nieuwe buurt zullen luiden, kon men ons nog niet mededelen. Verder zijn aan de Munnikenweide nog 52 kamer-keuken-woningen in aanbouw waarvan ongeveer drie-kwart gereed is en reeds bewoond wordt. Het restant zal spoedig klaar zijn. Bij Beijnes wordt gebouwd. Ook op het fabrieksterrein van de firma Beijnes zit men niet stil. De funderingen voor de nieuwe fabriek zijn zo goed als gereed en men is ter hoogte van de onbe- Derde nederlaag voor Vriendenkring Voor het Wijkertoren klaverjas-tournooi heeft de Beverwijkses klaverjasvereniging „Vriendenkring" tegen de kampioen van Amsterdam, de klaverjasclub ,?De Ring" haar derde nederlaag geleden. De stand luidt; Vriendenkring 22303 punten, 10 marsen, 7 gewonnen. De Ring 24409 punten, 9 marsen, 11 ge wonnen. Totaal 2106 winstpunten voor K.J.C. „De Ring". „MARJATTA'S KERSTFEEST". De amusements-afdeling van de sport vereniging „Beverwijk" zal op Woensdag 22 December in het Kennemer-Theater het toneelstuk „Marjatta's Kerstfeest" door A. van der Lugt, opvoeren. Crediet voor de bouw van 10 huizen Bij de Provinciale directie van de Volks huisvesting zijn door het college van Bur gemeester en Wethouders van Beverwijk plannen ingediend voor het bouwen van tien woningen aan de Zweedsestraat. Deze bouw zal dienen te geschieden met ge bruikmaking van de Financieringsregeling woningbouw 1948. De bouwkosten worden geraamd op 107.600, welk bedrag door de gemeente zelf gefinancierd moet wor den. Daar de betrokken commissies heb ben verklaard zich met het plan te kunnen verenigen, wordt de raad voorgesteld zijn sanctie aan de credietaanvrage te hechten. CPN-voorstel tot verhoging loontoeslag De fractie der C.P.N. in Beverwijk zal in de raadsvergadering van hedenavond met het volgende voorstel voor de dag komen: Ondergetekenden, leden van de Raad stellen voor een loontoeslag toe te kennen van 2.50 per week aan alle werknemers in dienst van de gemeente, ongeacht hun leeftijd en hun salaris. Dit voorstel wordt ondertekend door de heren W. Swarts, J. P. Koning en R. Meyer. waakte overweg aan de Pruimendijk be zig, een spoordijk naar het nieuwe empla cement aan te leggen, waarover tezijner- tijd de aanvoer van de bouwmaterialen en de verhuizing van de fabriek uit Haarlem zal plaats hebben. De spoorlijn hoopt men binnen een half jaar in gebruik te kunnen nemen en als alles volgens de plannen ver loopt, kunnen de fabrieksgebouwen medio 1950 in gebruik genomen wor den. Verder wordt aan het einde van de Grensstraat actief gebouwd. Daar worden zeven huizen voor ouden van dagen ge bouwd waarvan de funderingen reeds geheel gereed zijn en de binnenmuren ge deeltelijk zijn opgetrokken. Zodra de ste nen voor de buitenmuren zijn gearriveerd zullen ook deze worden opgetrokken. De huisjes worden uiteraard klein en gaan niet meer bevatten dan een huiskamer, slaapkameo, keuken, toilet, zolder en een schuurtje. Mr. H. J. J. Scholtens legde eerste steen op Munnikenweide Zaterdagmorgen waren het voltallige college van B. en W. van Beverwijk, enige gemeenteraadsleden en vele genodigden op de Munnikenweide bijeengekomen, om aanwezig te zijn bij een korte plechtig heid, tijdens welke de burgemeester van Beverwijk mr. II. J. J. Scholtens. de eerste steen zou leggen voor de 294 etage-wonin gen. welke daar voor rekening van de ge meente door Smit's bouwbedrijven opge trokken zullen worden. Nadat de heer G. K. de Bie, directeur van Openbare Werken, alleh welkom had geheten, nodigde hij de burgemeester uit tot het leggen van de eerste steen over te gaan, aan welk verzoek de burgervader gaarne gehoor gaf. Na deze voor Bever- wïjks opbouw belangrijke handeling sprak mr. Scholtens ziin vreugde uit. over het tempo, waarmede de verschillende bouwbedrijven de verleende opdrachten uitvoerden en hij hoopte dat de bouwerij in Beverwijk in hetzelfde tempo mag blij ven voortgaan, daar nog vele gezinnen geholpen moeten worden. De architect de heer J. Bleeker, die de woningen ontworpen heeft, was wegens ziekte vertegenwoordigd door zijn com pagnon, die namens de heer Bleeker het woord voerde. Nadat ook de heer P. Langedijk, wethou der en de heer J. de Vassie, directeur van de wederopbouw het woord hadden ge voerd, was deze korte plechtigheid ten einde. Een oude kwestie: Zuivering van rioolwater Bij raadsbesluit van 30 Juni 1938 wer den 912 credieten beschikbaar gesteld voor de verbetering van de riolering en het bouwen van een rioolwaterzuiveringsin richting te Beverwijk. Van deze inrichting is gedurende de oorlog wel de fundering gereed gekomen, doch daarna moest het werk worden stop gezet omdat de reeds aangeschafte mate rialen in beslag werden genomen. Nu men overweegt het bouwen weer ter hand te nemen blijkt, dat de capaciteit van deze inrichting voor de huidige omstan digheden te klein is geraamd. In 1938 was zij voldoende voor 30.000 inwoners, maar nu moet de inrichting worden berekend op 80.000 mensen. (50.000 plus 30.000 voor de industrie). Het is dus duidelijk, dat deze vergrote capaciteit belangrijke con sequenties vraagt. Werden eerst de jaar lijkse lasten geraamd op 54.000, thans door de uitbreiding en de prijsstijging worden deze op 200.000 geschat. In ver band hiermede spreekt het dus vanzelf dat de bijdragen voor de aan te sluiten woningen en industrieën belangrijk zullen moeten worden verhoogd. Afgezien van eventueel te nemen beslui ten is het reeds nu noodzakelijk een nieuw plan te doen ontwerpen. De kosten daar van zullen ongeveer 30.000 bedragen. Het ligt in de bedoeling dit bedrag op de gewone dienst van de begroting 1949 te ramen, maar de raad wordt evenwel nu reeds verzocht dit bedrag beschikbaar te stellen. Burgemeester en Wethouders van Be verwijk zullen hedenavond de raad een crediet vragen van 39.600, teneinde de stadsriolering in de Assumburgstraat, de Oosterwijkstraat en een gedeelte van de Adrichemstraat te vernieuwen. Santpoort in het filmjournaal Zaterdagmiddag werd Santpoort-dorp bezocht door filmoperateurs, die énige op nemingen maakten voor een overzicht van de in Nederland beschikbare woningruimte. Hierin wordt vooral aandacht besteed aan de villa's, die vaak nog slechts ééén klein gezin herbergen en de kleine huizen die meermalen „propvol" zijn. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 34) Ik geloof, dat die al een hele tijd bij haar was. Nu, gaat u verder. Zij had dus dat concept wat wilde u daarover zeggen? Hood keek zeer ongelukkig. Nu, het lijkt mij dan wel beter, dat ik het u maar ver tel. Zij zeide, dat al de "kleinere legaten onaangeroerd zouden blijven personeel, liefdadige instellingen, kleine bedragen aan vrienden en vriendinnen maar de grote legaten, die dus aan de naaste fa milieleden zouden komen, moesten in vie ren verdeeld worden in plaats van in vij ven zoals in het laatste testament. H'm. En wie zouden die vier zijn? In het laatste testament stonden mijn heer Robert Maquisten, mevrouw Huil, juffrouw King, mijnheer Harland en juf frouw Silence. Een van die vijf zou dus uitvallen. Maar zij zei niet, wie? Neen, dat heeft ze niet gezegd. Bijna onmerkbaar legde Hood enige na druk op het woord „gezegd". Het kon een gevolg van zi.in zenuwachtigheid zijn, of ook alleen een toevalligheid. McGillivray nam hem scherp op. Ik meen, dat u iets weet, mijnheer Hood en ik zou u zeer dankbaar zijn, als u me vertelde, wat dat is. Opnieuw veegde de grote zakdoek over het transpirerende voorhoofd. Ze noemde geen enkele naam maar er was iets, wat ze zei. Vertelt u het me nu maar. Het was, toen zij vertelde, dat zij bedrogen was geworden. Heeft zij gezegd, dat zij bedrogen was geworden? Dat heeft ze talloze malen gezegd. Zij was hevig ontstemd en heel erg op gewonden en ze zei steeds weer: Maar ik had het kunnen weten ik was gewaar schuwd. Ellen heeft mij gewaarschuwd, maar ik lette er niet op dat is die ouwe kamermeid, inspecteur. Daarom zei ik om haar te kalmeren: Het is nog niet te laat, mevrouw Maquisten, en ze zei: Oude vrienden zijn een kostbaar bezit. Ellen is trouw zij heeft mij gewaar schuwd. Ja, zo gaat het met mensen, die als een vuurpijl omhoog schieten, zei ze. Ik vond, dat het nogal eigenaardig van haar was en ik denk, dat ik enigszins ver rast keek. want ze zei: Dat zou u nooit gebeuren niet waar? U hoort meer tot het soort, dat kalm zijn gang gaat. Wat zou u er van zeggen om eens een vuurpijl te zijn? Een weeklang een vreemde, een week lang erfgename en dan terug in het duister en wéér een vreemde. Inspecteur, een mens kan niet helpen, wat hij denkt en wat moest ik daar van denken? En wat dacht u dan? informeerde McGillivray. Voor het eerst antwoordde de heer Hood zonder omwegen. Ik dacht, dat zij op juf frouw Silence doelde. HOOFDSTUK XVIII. Ellen kwam de kamer binnen in haar zwarte japon, die ze 's middags droeg, en met de stervormige broche met de stren getjes haar aan haar halsboord. Haar kleine, ingezonken ogen hadden rode ran den. haar huid was geelachtig, levenloos en gerimpeld. Zij kwam langzaam bin nen, haar hoofd met het gladgekamde haar iets naar voren, haar handen met de benige knokkels samengeklemd voor haar maag. Toen haar een stoel werd aangebo den. ging zij op een punt zitten en snoof heftig. Ik zal u niet lang nodig hebben, juf frouw Bridling. Er kwam een boosaardige glans in de diepe oogjes. Mevrouw Bridling ben ik hier in huis altijd geweest voor iedereen, die niet van de familie was, en zo is het vijf-en-dertig jaar lang geweest. McGillivray onderdrukte een gilmlach. Een eretitel dus? zei hij. Nu, daarover zullen we niet redetwisten, mevrouw Bridling. Het stemde Ellen geen ogenblik zachter. Zij bleef hem wantrouwig aankijken. En als u nog meer moet vragen, waarom is het dan niet allemaal tegelijk gebeurd, toen die andere mijnheer alles moest op schrijven en ik er mijn naam onder ge zet heb? Kijkt u eens, mevrouw Bridling, er zijn dingen, die naderhand aan het licht komen dat zult u zelf wel begrijpen. En niet iedereen is zo lang in de familie geweest als u er zal hier wel niet veel gebeurd zijn, waarvan u niet afgeweten hebt. Ellen verroerde zich niet. Vijf-en-dertig jaar nu, dat is een hele tijd. U zult eigenlijk meer een vriendin dan een dienstbode geweest zijn een vertrouwde, nietwaar? Het zou mij niet verwonderen, als mevrouw Maquisten u dingen had verteld, die zij niet aan de familie vertelde. Ellen perste haar lippen op elkaar. Het waren dunne, bloedeloze lippen, bleke strepen. En het zou mij ook niet verwonde ren, wanneer zij meer waarde had gehecht aan hetgeen u zei dan aan de woorden van haar familie. Er kwam leven in de achterdochtige ogen. Zij was niet iemand om naar raad van anderen te luisteren, dat is zij nooit geweest! Bent u van oordeel, dat het beter was geweest als zij dat wèl gedaan had? De lippen werden weer op elkaar ge klemd. De groeven in het gezicht herstel den zich. Toen opende zij haar mond op nieuw. Dat heb ik haar zelf wel eens ge zegd nog op die zelfde dag heb ik het tegen haar gezegd. U moest beter luiste ren naar mensen, die u jaren lang trouw hebben gediend en u niet van de wijs la ten brengen door iemand, waar u niets van weet die zich maar bij u indringt en van u profiteert en de anderen, die als uw eigen kinderen zijn geweest, eenvou dig op zij dringt. U bedoelde juffrouw Silence? zei McGillivray. (Wordt vervolgd). „Zinkvleet". Ter verduidelijking van een onlangs gepubliceerd bericht over twe* IJmuidense kotters, die „in span" niet de zinkvleet vissen, wordt ons van bevriend zijde meegedeeld, dat deze visserij6 methode berust op het trawlsysteem. Het net wordt door twee kotters getrokken en de naam vleet (drijfnet) is dan ook niet helemaal juist, want tegenover de blazen van de drijfnetvleet staan bij de „zinkvleet" zogenaamde breels. Zeven jubilea. Bij de rederij C den Duik te Katwijk worden niet minder dan zeven jubilea gevierd: de heren W. Schaap (kuiper) en P. Varkevisser (schipper) traden 40 jaar geleden in dienst en verder vieren de heren J. v. Duyn (pakkersbaas) C. v. Beelen (schipper) en A. Nijgh (schip per) hun 30-jarig jubileum. Tenslotte her denken de heren Jac. v. Duy venbode (facI toor) en Y. v. Duyvenbode de dag, waarop zij 25 jaar geleden bij de rederij kwamen. Weer een visserij-weekend. Naar be kend wordt gemaakt, is voor begin 1949 weer een visserij-weekend op het program ma van de Nederlandse volkshogescholen geplaatst. Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Janu ari wordt een weekend op de volkshoge school „Oldorp" in Uithuizen gegeven °en Vriidag 4 en Zaterdag 5 Februari komt er een visserij-weekend in Bergen, evenals dè vorige keer. Schraal. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag dat schipper K. Plug met de Excelsior III KW 76 in Engeland zou lossen, kwamen deze plannen in gevaar omdat er te weinig vis werd gevangen. De schipper besloot na een reis van 14 dagen met 270 manden vis in IJmuiden te lossen. De besomming bedroeg 6000, Lekke pijpen. Op punt van varen kreeg de Hm-n Rig „lekke pijpen". Er bleef niets anders over dan dat het vertrek'naar de visserij tot Zaterdag werd uitgesteld. Naar Grimsby. De IJm. 45 Perseus heeft in de afgelopen week de vangst in Grimsby gelost. De besomming bedroeg 8000,Na de lossing is de Perseus op nieuw ter visserij uitgevaren. Nieuwe motor. De IJmuidense motor- logger Martenshoek IJm. 283 heeft de ha ringteelt in het Kanaal beëindigd. Maandag 20 December vertrekt de log ger op eigen kracht naar Vlaardingen. Daar wordt de 80 P.K motor uit het schip ge haald en door een sterkere vervangen. Reparatie. De „Bergen" (IJm. 16) zal binnen blijven voor ketelkeuring en repa ratie. Visaanvoer in Grimsby. Het Kerstfeest en Nieuwjaar hoopt, de traditie getrouw de gehele Engelse vissersvloot thuis te zijn! Er wordt dan ook de week voor de Kerst dagen een zeer grote aanvoer in Grimsby verwacht. Door deze aanvoer schommelen de prijzen vrij wat, zodat de IJmuider trawlervloot de voorkeur geeft om in deze week in IJmuiden te lossen. Verwachte visaanvoer. Voor de Dins- dagmarkt wordt in IJmuiden verwacht de „Schoorl" IJm. 39. Totale vangst: 750 kis ten, waarvan 580 makreel en 170 diversen. Thorina IJm. 33 (schipper R. Groen). Totale vangst: 1100 kisten, waarvan 600 makreel. 100 wijting, 120 haring, 130 schel vis, 70 kabeljauw en gul, 80 diversen. Voor de Woensdagmarkt wordt in IJmui den verwacht: de „Petten" IJm. 49, totaal 800 kisten, waarvan 600 makreel en 200 kisten diversen. Verder wordt verwacht de „Catharine Duyvis" IJm. 60. Besomming in Engeland. Het afge lopen weekend was de vis in Grimsby goed koop. De IJmuider trawlers Sumatra IJm, 62 en Gerberdina Johanna IJm. 38 maakten minder gunstige besommingen (Sumatra 15000 en Gerberdina Johanna 11000). Santpoort-dorp Kerstfeestviering in Santpoort-dorp Met de Kerst wijdingsdiensten in Sant poort wordt hedenavond (Maandag) een aanvang gemaakt. In de Kapel heeft de Kerstfeestviering van de jeugdgroepen het Bosvolk, de Vrije Vogels en de Jonge Kracht plaats. Donderdagavond wordt in de Kapel een gezamenlijke wijdingsdienst gehouden met medewerking van het kapelkoor en het Gereformeerde zangkoor. Op eerste Kerst dag spreekt 's morgens in de Nederlands Hervormde Kerk ds. P. A. Tichelaar. In de Geref. Kerk spreekt zowel 's ochtens als 's middags ds. A. Verschoor en in de Kapel is eveneens in de morgenuren een speciale dienst voor buiten-kerkelijken waarin voorgaat ds. J. van Wijngaarden uit IJmuiden. Wijk aan Zee IJmuidens Goede Herderkerk koor zingt voor ouden en zieken Hedenavond zingt het Goede Herderkerk koor in het Badhotel te Wijk aan Zee in een Kerstdienst. Zo men weet wordt enkele malen per jaar op deze wijze het contact verstevigd met de ouden van dagen, die in evacuatietijd IJmuiden moesten verlaten en er alsnog niet in zijn geslaagd een nieuwe vestigingsvergunning te bemachti gen. Voor de zieken in het Antoniuszieken- huis zal het koor Vrijdagavond Kerstliede ren ten gehore brengen. Vervolgens verleen! het medewerking in de vroeg-jeugddienst op eerste Kerstdag en bij de morgendienst in de Goede Herder kerk. Hel kinderkoor verleenc medewerking aan de Kerstwijdingsdienst, die op Donderdag 23 December onder het motto: Kerstwij- dingssamenkomst voor iedereen, wordt ge houden in de Goede Herderkerk. voor Beverwijk MAANDAG 20 DECEMBER. Kennemer-Theater, 7 en 9.15 uur: Joan, de onverschrokkene. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Hellza- poppin. W. B.-Thaeter, 8 uur: De vrolijke ban diet. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: Lief, maar lastig. DINSDAG 21 DECEMBER. Kennemer-Theater, 7 en 9.15 uur: Joan, de onverschrokkene. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Hellza- poppin. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: Lief, maar lastig.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 8