Zeemlappen „Smartegeld" voor onderwijzers in Beverwijk twee jaar gemeentezorg Verwijten van Belgische zijde aan de Nederlandse vishandel Expositie van amateur-schilders in het „Statenhuis" Loendersloot's Warenhuis Het testament DINSDAG 21 DECEMBER 1948 TJMUIDER COURANT RAAD OP „SCHEYBEECK' „Zwervend voorstelvan de communisten Va afloop van de agenda heeft de Bever wijkse gemeenteraad Maandagavond een ^oorstel van het communistische lid de heer lwarts, dat ondersteund werd door twee ^J^genwoordigers vóór, verworpen. Van Pvd.A.-zjjjde werd het voorstel, behelzende eén ló°ntoes,ag van 2,50 aan öemeente- rsoneel als een „reizende propaganda- tunt" aangeduid, daar het reeds, met ana loog resultaat, de gemeenteraden van Zaan dam en Uitgeest was gepasseerd. Voor het politiek gekrakeel, dat om dit voorstel ontstond, werden een erediet van 1Q7.600 voor huizenbouw aan de Zweedse- straat en een toelage van 30.000 als voor lopig voorschot ten dienste van de plannen, die de waterzuivering in betere banen moet leiden, toegestaan. Een derde belangrijk besluit was de aanneming van een gecombineerd Ka- tholiek-Arbeid-C.P.N.-voorstel om bij overlijden van Beverwijkse onderwij zers de nabestaanden een uitkering te verstrekken, tegen het advies van het college in. Begroting sluit. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens bood de begroting voor 1949 aan en hij kon daarbij constateren, dat ook voor het nieu we jaar het gemeentelijk huishoudboekje in evenwicht is. Op een vraag van het commu nistische raadslid de heer Koning of het niet "mogelijk was, de ontsmettingskosten in geval van besmettelijke ziekten een nieuwe verordening op de heffing van het ziekengeld gaf aanleiding tot deze opmer en* ten laste van de gemeenschap te doen komen, antwoordde de voorzitter dat deze materie in bindende overheids- I reglementen ligt verankerd. Ook met het communistische voorstel om de vakver- enigingen een speciaal laag tarief voor het I gebruiken der diverse gemeentelijke regis ters toe te staan, klopten de vier C.P.N.- leden aan een dichte deur; van Katholieke zijde had men er wel op in willen gaan, als 1 er sprake van erkende organisaties ge weest was. „Smartegeld". Het „smartegeld" voor nabestaandèn van onderwijzers, dat nog geen landelijke regle mentering heeft gevonden, kreeg hevige belangstelling van verschillende kanten: ondanks het standpunt van het college, dat deze aangelegenheid als een zuivere over heidsbemoeiing zag, werden er verscheidene lansen voor een gemeentelijke verordening gebroken met het resultaat, dat een voor stel met tijdelijke strekking in die lijn ten slotte met negen stemmen tegen werd aan genomen. Vooral toen er een brief ter tafel kwam van het Nederlandse Onderwijzers Genoot schap afdeling Beverwijk, waarin de goede wil van B. en W. geconstateerd werd, maai de principiële houding niet geheel gevolgd icon worden, omdat ook in andere plaatsen een gemeentelijke overbrugging tot aan het afkomen van de algemene toekenning is doorgevoerd. Zowel de heer Romunde (Arbeid) als de heren Van Doorn (Katholiek) en Swarts (Comm.) wilden elk met een eigen argumentatie deze zaak voor twee jaar in handen van het gemeentebestuur leggen, in afwachting van een rüksregeling. Wethouder Passchier (A.R.) en de voorzitter namen om principiële redenen stelling tegen dit plan dat er aan het eind van een lang debat echter toch doorkwam. De heer Scheringa (Comm.) nam als eerste het woord over het voorgestelde erediet van 30.000 ter bekostiging van de plannen voor een nieuwe waterzuivering in Beverwijk en hij meende te_ mogen hopen, dat er nu eindelijk letterlijk eens een frisse wind over de stad zou waaien, daar aan de verwachting verbindend, dat ook de aansluiting van Wijk aan Zee op het riool net niet al te lang meer zal duren. Onwelriekend probleem. De heer Van Dorp (Arbeid) vond de hele riool- en zuiveringskwestie nog be langrijker dan de woningbouw en wethou der La n g e n d ij k (Kath.) stelde allen te- weden met de aankondiging, dat er binnen kort uitgewerkte plannen in de raad ko- fracticgenoten, met alleen de C.P.N.- Vierde lezing „Geestelijke Vrijheid" De vierde lezing, die onder auspiciën van de Beverwijkse Besturenbond, Hoogoven- staten en het departement van het Nut Maandagavond in het Statenhuis aan de Velserweg over het boek van dr. J. H. v. d. Hoop „Geestelijke Vrijheid" werd gehou den, had als inleider de auteur van het boek zelf. Dr. v. d. Hoop sprak over het onderwerp „De eeuw van de machine en de vrijheid van de mens." Een historisch overzicht bracht de spre ker op de grote trek van het platteland naar de steden in de vorige en deze eeuw. In 1930 had Nederland tweemaal zoveel arbeiders in de industrie als in de land bouw. Vervolgens vergeleek de heer v. ,d. Hoop de levensomstandigheden van de verschillende groepen: de boer en de land arbeiders en de zeeman zijn afhankelijk van weer, wind en eigen kracht; de indus- toearbeider en de ambtenaar daarentegen van sociale factoren en van hun vermogen aan beperkte eisen van bekwaamheid te voldoen. Daar de mens niet meer geïsoleerd leven kan (arbeidsverdeling, verkeer en vakver enigingen) is er volgens spreker ook een verschuiving in het begrip „vrijheid" ont staan. De eeuw van de machine dwingt de mens tot veel intensiever samenleving en samenwerking en de mechanisatie bedreigt de vrijheid van de mens zelfs, geeft hem weinig eigen verantwoordelijkheid en wei nig eigen „stijl". Tot slot van zijn uitvoerig betoog vroeg spreker zich af, of de voordelen van de machine niet te zwaar gekocht zijn en of er geen mogelijkheden bestaan om aan deze innerlijke „verarming" te ontkomen. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 21 DECEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Joan de onverschrokken e. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Hellzapoppin, Corso Theater (Castricum), 8 uur: Lief, maar lastig. WOENSDAG 22 DECEMBER Bioscopen: zelfde programma als Dinsdag. Kennemer Theater, 8 uur: s.v. Beverwijk, Marjatta's Kerstfeest. men. Nadat de Voorzitter zich lang durig in de historie van Beverwijk's meest onwelriekende problemen had verdiept en de wethouder de totale kosten voor de ver betering op een slordige 3.750.000 had be groot, werden zowel het zuiveringscrediet als het stukje rioleringsplan voor de As- sumburgstraat zonder hoofdelijke stemming geaccepteerd. De rijksdaalder. Daarna kwam de rijksdaalder van de Communistische fractie. De heer Swarts verdedigde het voorstel met een uitgebreid betoog over de lonen en prijzen, de heer Albarda (Arbeid) ging er fel tegen in, de heer De Wey.er (C.H.) wilde terloops weten, of de gemeente-ambtenaren ook profiteren van de 1.toeslag, waar wet houder Heesemans (Kath.) volmondig „ja" op kon antwoorden, waarna deze uit eenzette, dat landelijks loonkwesties niet in Beverwijks gemeenteraad thuishoren. Ook in tweede ronde hield de heer Swarts vast aan zijn geesteskind, waarbij enige verwijtende hamerslagen de Indonesische afdwalingen bekortten. Nadat de heren Boer (Arbeid) en Van Doorn Respec tievelijk ontstemd en ironisch het voorstel met tegenargumenten hadden bestookt en de voorsteller ook ten derde male met ge tal en omstandigheden de gewenste 2.50 had verdedigd, liep de stemming uit op een nederlaag: alleen de C.P.N. koos de zijde van het voorstel. Benoemingen. De raad benoemde onder meer aan de Huishoudschool mej. H. M. van Rossum (vast) en mej. C. Janse (tijdelijk): mej. J. C. Scholtz kreeg haar benoeming als onder wijzeres aan de Zeewijk-school en de heer H. Bakker kwam in de plaats van de heer A. Boon in de huisvestingscommissie. „Zeemansvrouwen" door Concordia Maandagavond heeft de Amusements vereniging „Onder Ons" in het Kennemer Theater te Beverwijk voor haar leden een toneelavond gegeven. Hiervoor was ge charterd de toneelvereniging „Concordia" uit Velsen, die het bekende Amsterdamse volksstuk „Zeemansvrouwen" van Herman Bouber voor het voetlicht bracht. De voor zitter, de heer C. Kuys, die de avond open de, sprak er zijn teleurstelling over uit, dat het dalende ledenaantal het financieel be leid zo moeilijk maakt. Na afloop van de voorstelling, die reeds eerder werd besproken, konden de aan wezigen nog enkele uren gezellig dansen onder leiding van de heer Bolhoven en op de muziek van „De Bianea's". KERSTMIDDAG VOOR DE HUISVROUWEN De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen afdeling Beverwijk zal op Dins- 21 December in 't Statenhuis een Kerstmiddag organiseren. De dames P. de BoerHarder en H. Calkoenvan Thie- nen uit Velsen, zullen de liederen en ver tellingen verzorgen. GEZELLIGE „WILDAVOND" VAN „SCHULPEN". De originele gedachte van het bestuur der buurtvereniging „Schulpen" een „wild- avond" (e organiseren heeft, blijkens de belangstelling in café „De Tunnel" wel ingang gevonden. De wild- en andere prijzen konden zo wel door de vele aanwezige dames als heren worden behaald met sjoelen en vlotbruggen. IJmuiden Motie van de Bond van Werkers in de Bouwnijverheid Tijdens de vergadering door afdeling IJmuiden van de Algemene Bond van Wer kers in de Bouwnijverheid, die aangesloten is bij de Eenheids Vak Centrale, is het re cente rapport dat door het N.V.V. bij de ministerraad is'ingediend, besproken. Naar aanleiding daarvan is een motie ingediend, welke zich speciaal richt tegen de gedeel telijke intrekking van de subsidie op de levensmiddelen. Het bestuur van de Alge mene Bond wordt daarin opgedragen om in een „gezamenlijke bespreking" middelen en wegen te beramen teneinde 2,50 tot 3.duurtetoeslag per week voor de ar beiders vex-Wezenlijkt te krijgen. Stormvogels II blijft winnen De reserves van Stormvogels blijken nu toch vast voornemens te zijn hoger regionen op te zoeken, want na de overwinningen op HVC 2 en DOS 3 volgde een overwinning op KFC 2. Het ontbreken van Twisk had een omzetting van het elftal van Stormvogels tengevolge. Glas, die op vrijwel elke plaats in de verdediging een bruikbare kracht is, speelde nu spil. Venus rechtshalf en Van der Steen rechtsbuiten. Het begin was niet gunstig voor Storm vogels, want al spoedig nam KFC de leiding. Na goed werk van Broek kreeg Van Gelder gelegenheid gelijk te maken en dezelfde speler zorgde er voor. dat Prins de Vogels zelfs de leiding kon geven. Na de rust nam Van Gelder op tactische wijze een vrije trap. Daarna liep Zwemmer door de verdediging van KFC heen en ver grootte de voorsprong (31). Nadat Rech- steiner een paar keer redding had gebracht, moest hij na een schot van de rechtsbinnen de bal uit het net halen (23). MARKTBERICHTEN 20 December 1948 Besommingen. TJM 71 Bloemendaal f 10.130; IJM 25 Fla mingo f16.470; IJM 45 Perseus f396. KW 159 f9825; KW 78 f 5530; KW 64 f3820; KW 155 f4115; KW 107 f 1228; KW 28 f3610; IJM 53 f 1040; IJM 228 f 1092; IJM 276 f 1008; UK 258 f56; UK 115 f261; UK 77 f118; UK 266 f288: UK 86 f 110; UK 47 f122; UK 8 f 126; UK 163 f 167; UK 69 f 112; UK 48 f 141; UK-19 f 250: UK 32-116 f 163. Een VEM-trawler besomde f 10.300. Prijzen Heilbot 4,05—3,60; gr. tong 3,70—3.30; gi tong 3.753.40; kl.m. tong 3,80—3,75; ki. tong I f2,90; kl. tong II 2,30—1,95; tarbot I 3,70— 3,25, per kg. Tarbot II 182154; tarbot III 114; tarbot IV 89: schartong 6156; poon 225,50; ham 6965; kl. haai 3932; bot 6145, per 50 kg. Aanvoer. 35 kisten tarbot en tong, 70 kisten poon, 10 kisten haai, 140 kisten kabeljauw, 475 kisten wijting. 230 kisten schelvis, 10 kisten leng, 50 kisten koolvis, 100 kisten schol, 360 kisten schar, 1300 kisten makreel, 10 kisten bot, 750 kisten v. haring, 35 kisten diversen. Totaal 3575 kisten. HOOGWATERTIJDEN 21 December: 7.12 en 7.35. 22 December: 8.05 en 8.32. Benelux-gedachfe zou niet verwezenlijkt worden Het Nieuw Visserijblad voor België be vat enige opmerkingen over de uitvoer van iile haring naar Duitsland in het raam van de economische unie tussen Neder land, België en Luxemburg, die wü om hun groot belang ook voor de Nederlandse visserij hier laten volgen. Het orgaan spreekt er zijn verwonde ring over uit, dat in de Nederlandse vak pers geen woord is gerept over de moge lijke export van ijle haring naar Duits land en windt er voorts geen doekjes om, dat er een zeker wantrouwen in Belgische visserijkringen tegen de Benelux-partner bestaat. „Wii menen, dat het daarom meer dan ooit voor onze ambtenaren gebo den is, zich niet te gemakkelijk te laten bedotten door een partner, aan wie we op visserijgebied nog niets hebben en voor wie we al zeer tege moetkomend zijn opgetreden", aldus het Nieuw Visserij-blad, dat vervol gens de staf breekt over het uitblij ven van overleg omtrent prijs en kwantum „nu in de bizöne de koek wordt verdeeld". „Practisch is het zeker", zo gaat het blad verder, „dat, als de bewaking van de ter ritoriale wateren even streng doorgaat, Nederland het toegekende kwantum nooit kan uitvoeren met onmiddellijk gevolg dat getracht zal worden in België of Frankrijk ijle haring op te kopen tegen de spotprijs, welke de exporteurs er voor kregen met een winstmarge van 24 dollars per 1000 kilo plus een kleine overwinst en een valuta-surplus". Eigen belang Onze Belgische collega's constateren, dat dit alles voor de onderhandelingen door de Nederlanders niet bedacht is uit eigen belang en men vraagt zich af, „welke ge volgen het in werking treden van de Benelux-maatregelen op 1 Januari 1950 zal hebben". Uit IJmuidense handelskringen wordt hierbij aangetekend, dat het hier niet be kend is, of de autoriteiten in Frankfort het op prijs gesteld zouden hebben, als er vol gens de Belgische suggesties samengewerkt zou zijn en bovendien zou er van Belgi sche zijde nooit op de wenselijkheid van samenwerking zijn gewezen. Men zet ove rigens uiteen, dat de samenwerking en het optreden van de Nederlandse visserij an ders is dan bij onze Zuiderburen. Het Sint Lucas-gilde houdt zijn Kersttentoonstelling Evenals vorig jaar, wordt ook nu tijdens de Kerstdagen in het Statenhuis aan de Velserweg een expositie door het Bever wijkse St. Lucasgilde gehouden. De bakermat van deze actieve vereni ging ligt in Velsen-Noord, waar men bij een kwam in „Kindervreugd", doch Be verwijk bood een betere gelegenheid voor de oefenuren. Het Sint Lucasgilde, aldus deelde de heer A. F. Blok, secretaris, ons mede, telt thans 36 leden; een bewijs van een actief verenigingsleven. De deskundige leiding van de heer J. C. R. Heeck, kunstschilder te Bakkum, is hieraan niet vreemd. Bo vendien blijkt daaruit dat het gilde in Kennemer land met als centrum Beverwijk in een behoefte voorziet en een cultureel belang dient, vooral voor de jongeren die in dit verband hun talenten tot ontwik keling kunnen brengen. Hard werken in deze maand Decem ber maakte deze tweede expositie in het „Statenhuis" met zijn fraaie in directe verlichting weer mogelijk. Een deskundige jury koos uit het werk van de leden het expositie-materiaal, bestaande uit een selectie van 120 stuk ken, in olieverf, aquarel, pastel, als mede een collectie studies en schetsen, die een overzicht geven van de wijze waarop de amateur-schilders hun ta lenten ontwikkelen. Bij verschillende leden is een grote vooruitgang te onderkennen. Vele bekende plekjes van Kennemer- land, in en om Beverwijk en omgeving, deze zomer naar de natuur geschilderd, zijn te aanschouwen, maar ook stillevens, bloemstukken, portretten en studies naar levend model, uitgevoerd in allerlei tech nieken werden vervaardigd. Vrijdagavond wordt de tentoonstelling te acht uur officieel geopend en voortgezet op eerste Kerstdag van 3 tot 10 uur en tweede Kerstdag van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Aan donateurs wordt een der tentoon gestelde werken geschonken en ieder van hen ontvangt een krijttekening van „Tus- senwijk", ter aanvulling van de map „Mooi Kennemerland". Voorts wacht iedere 100e bezoeker een verrassing. Gezien de grote belangstelling van het vorig jaar mag ongetwijfeld wor den verwacht, dat het Sint Lucas-gilde ook nu weer zeer vele kunstliefhebbers zal trekken. I.E.V. had geen geluk Op een glad veld moest IEV in de ontmoe ting tegen Ontwaakt te Amsterdam ervaren, dat geluk ook een grote factor is. De Velse- naren'waren geenszins de minderen van de gastheren. Na ongeveer 20 minuten ontstond voor het IEV-doel een worsteling. De middenvoor dei- thuisclub kreeg de bal vrij en onhoudbaar werd v. d. Bos gepasseerd (1—0). IEV trachtte het verloren terrein te herwinnen, maar slaagde hierin voor de rust niet. In de tweede helft pakte IEV steviger aan, zodat de Amsterdamse verdediging behoor lijk werk kreeg. Eindelijk gelukte het aan in valler-linksbuiten Van Aalst na achttien minuten met een prachtig schot in de linker bovenhoek gelijk te maken. IEV bleef sterker, ondanks soms heftige tegen aanvallen. Aan het slot zat het IEV niet mee. Van Aalst kreeg een fraaie kans, maar door de modder kon hij niet schieten. Met 13 gespeelde wedstrijden en totaal 4 punten en nog 7 te spelen ontmoetingen voor de boeg, ziet het er voor IEV benauwd uit. IJmuiden-Oost DE „SNELVLIEGER" IN FEEST STEMMING. Zaterdagavond waren in „Flora" de leden van de IJmuidense postduivenvereniging „De Snelvlieger" voor het jaarfeest bijeen. Na een openingswoord van voorzitter J. Metsellaar kwam direct al een hoogtepunt van deze avond aan de orde: de bekers werden uitgereikt aan de kampioenen van het afgelopen duivenseizoen. Na deze ceremonie waren het woord en de daad aan de heer A. Boon, voorzitter van de feestcommissie, die de „Drie Mus ketiers" inleidde, een trio, dat een flink deel van het succes mee naar huis nam, waar naast ook mevrouw K. Huisman en haar begeleider de heer J. Gorter de nodige bij val oogstten. Een gezellig dansje maakte de geslaagde avond vol. KERSTSAMENKOMST. Op Donderdag 23 December zal er in de Goede Herderkerk aan de Velserduin- weg een Kerstsamenkomst worden gehou den, waarbij het kinderkoor zijn mede werking zal verlenen. „LOOFT DEN HEER" GEEFT EEN KERSTUITVOERING. Het Christelijk gemengd koor „Looft den Heer" uit IJmuiden geeft Donderdag 23 December in de Hervormde kerk aan de Kanaalstraat een Kerstuitvoering. Santpoort-dorp Ruitersport in Santpoort Het doel van de vergadering, die Maan dagavond in café „De Uylenboom" te Santpoort was belegd, bleek de oprichting van een rijvereniging te zijn, die inder daad gisteravond het levenslicht aan schouwde als „afdeling Santpoort van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Rij verenigingen" met 11 leden en de heer J. J. Veltkamp, Rijksweg 402 als secre taris. Voor het zover was heeft de heer K. P. Kistenmaker uit de Haarlemmermeer echter een causerie gehouden over de ruitersport, die onder meer gelegenheid biedt, de natuur en het karakter van de eigen omgeving grondig te leren kennen. Ook doel en streven van de Federatie en de paardenfokkerij betrok spreker in zijn lezing, zodat er verscheidene vragen los kwamen, die de heer Kistenmaker be antwoordde. Voor de komende activiteit van de Santpoortse ruitervereniging zal ongetwijfeld belangstelling bestaan in onze bos- en duinrijke omgeving. Prinses voor de „Princess" In de sohippershut van Grimsby's nieuwste trawler, de Princess Eliza beth, zal binnenkort een foto met handtekening van de Engelse kroon prinses, een ereplaats innemen. Als antwoord op hun verzoek een der gelijke foto te mogen bezitten, ontvingen de eigenaars van deze trawler een brief van een van de meest vooraanstaande figuren van het Engelse koninklijke hof, waarin gezegd wordt dat de Prinses volgaarne aan hun verzoek zeide te voldoen. Onmiddellijk nadat de prinses haar werkzaamheden zal hervatten zal haar gevraagd worden haar handtekening voor een foto beschikbaar te stellen. Een zusterschip van de Princess Eliza beth, the Duke of Edinburgh, zal binnen kort gereedkomen en vermoedelijk reeds in Februari ter visserij gaan. De eigenaars hopen na gereedkoming van dit vaartuig nog een derde nieuwe trawler te kunnen bouwen, die dan de naam van Engeland's pas geboren prinsje zal dragen. Wij ontvingen een zending PRIMA ZEEMLAPPEN Gehele huiden zonder naden f 2.72,3-27.4.20 Komt zonder verplichting eens kijken bij WILLEMSBEEKWEG - IJMUIDEN-OOST Misbruikte vrijheid. In de uitvoer van Belgische vis naar Engeland zijn diverse hevige onregelmatigheden ontdekt: drie firma's zijn reeds voor de duur van drie maanden van de export uitgesloten. Uit Belgische kringen wordt geconcludeerd, dat een vrije regeling van de export-problemen door de handelaren en de reders onmoge lijk is. Breskens. De haven van Breskens is thans een der drukste visserij plaatsen van ons land, want de animo voor de Kanaal visserij is vooral onder de kotters groot. Er zijn enkele vissers, die nu al van een goed Kanaal-seizoen kunnen spreken, hoewel de vangsten over het algemeen verleden week niet zo groot waren. De prijzen blijven aan de hoge kant. Makreelaanvoer. De vangsten van de IJmuidense trawlers om de Noord, zijn niet erg rooskleurig; de schelvisvangsten zijn zelfs zeer schraal en het is dan ook maar gelukkig dat er nog een makreeltje te ver schalken valt. Maandag losten drie trawlers, de Flamin go, de Bloemendaal en de Hercules een totale vangst van 1750 kisten vis, waarvan 1400 kisten makreel. Toch haring. Door de 600 kisten verse haring aan de Maandag-afslag van de Java (KW. 159) was er toch nog verse haring- aanvoer. De Java heeft de drijfnetten van boord gehaald en gaat nu voor de Belgische kust trawlen om haring. Zieke man. In de nacht van Zaterdag op Zondag kwam plotseling binnen de „Perseus". Nadat de trawler de vis in Grimsby had gelost, .werden kolen en ijs geladen voor een nieuwe reis. Na een dag vissen werd een matroos ziek en de Per seus moest naar IJmuiden om de patiënt af te zetten. De 12 kisten vis zijn Maandag gelost. Haring afgekeurd. De Vem-trawler „Mary" heeft in Engeland gemarkt. Van de vangst werden 80 kisten haring afgekeurd. Later is de „Mary" weer ter visserij ver trokken en vanmorgen was zij aan de IJmuidense markt. FEUILLETON van mevrouw Maquisfen 35) door Patricia Wentliworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. Ellen staarde hem aan. Wie zou ik an ders bedoelen? Zij kwam daar maar, ter wijl niemand haar nodig had en die arme oude lieverd maakte een drukte over haar van belang. Het was maar Carey voor en Carey na en ik zal haar de robijnen laten erven, Ellen. Zich het hoofd op hol laten brengen, zo noem ik dat. Ik weet nog niet, hoe ik mijn mond gehouden heb. Zondag avond heeft ze me nog de brandkast laten openmaken en de robijnen er uit laten halen ze deed haar het collier om, en zei, dat ze zelf in de spiegel moest gaan kijken! Nou, en toen dacht ik zo bij me zelf: „Hoogmoed komt voor de val", juf frouw Carey Silence! En laat mevrouw Maquisten me nou de woorden uit mijn mond halen! En hoe kwam zij daartoe? Ellen snoof. Ze noemde haar een trots, eigenzinnig schepsel, maar ze lachte er zo'n beetje bij, net alsof ze haar plaagde. En toen zei ze het precies zo: „Hoogmoed komt voor de val". En ik dacht: Kinderen en oude mensen zeggen de waarheid. McGillvray zat haar aan te kijken. U houdt niet erg van juffrouw Silence, zei hij tenslotte. Ellen ging nog rechter overeind zitten, haar schouders leken vierkant; haar han den hield zij nog altijd voor haar maag gevouwen. Alleen haar hoofd stak naar voren. Op bittere toon zei ze: Ze was gekomen als een vreemde en ze werd be mind als een kind. En nu ziet u, wat er van gekomen is! En wat is er, volgens u, van geko men, mevrouw Bridling? De felle blik uit die kleine ogen trof hem als een dolkstoot. Toen werden zij weer wantrouwig, op hun hoede. Het staat niet aan mij om dat te zeggen. Doch nu zei hij hard en snel: U be doelt, dat u veronderstelt, dat juffrouw Silence mevrouw Maquisten de eeuwige slaap ingezonden heeft. Waarom denkt u dat? De oogleden werden snel opgeslagen. De ogen stonden nu woedend. Is er soms iemand anders, die het gedaan kan hebben? Dat moet u me dan eens vertel len! Is er iemand anders, die er alles bij te verliezen had, als die arme lieve me vrouw van mij was blijven leven? Of weet u niet, dat het juffrouw Carey was, die uit haar testament geschrapt zou worden? Kunt u dat met bewijzen staven? Ik weet niet, wat u bedoelt. Heeft zij u verteld, dat het juffrouw Silence was, die zij onterven wilde? Als dat zo is, waarom hebt u dat dan niet eer der gezegd? Hier heb ik de getuigenver klaring, die u zelf hebt ondertekend en daarin staat: „Zij was erg boos en praatte over bedrogen zijn, maar ze noemde geen namen. Ik heb haar niets gevraagd, om dat ik mijn handen vol had om haar te kalmeren". Dat hebt u verklaard. De scherpe woedende blik liet niet af. Die jongeman heeft me gevraagd of ze namen had genoemd en toen heb ik hem de waarheid gezegd. Het is niet nodig na men te horen als je zo lang bij iemand in dienst bent geweest als ik. Ik wist, wie zij bedoelde en dat zou iedereen geweten hebben, die z'n gezond verstand gebruikte. Wat zei ze precies? Ze zei, dat ik haar gewaarschuwd had en dat ze naar me had moeten luiste ren. Ellens boosheid werd getemperd door twee prachtige filmtranen. Een van de ruwe werkhanden greep naar een zak in haar rok en kwam er uit te voorschijn met een grote, ouderwetse zakdoek, die keurig opgevouwen was. Toen werd er hevig over de rode ogen gewreven en luid ruchtig gesnoven. Ellen slikte, schraapte haar keel en ging verder: En als ze maar naar me geluisterd had, dan zou ze nou nog leven, het goeie ouwe mens, maar dat wist ik toen nog niet. Je hebt gelijk gehad. Ellen, en ik had naar je moeten luisteren, zei ze en ze huilde. H'm. En u nam als vaststaand aan, dat zij juffrouw Carey Silence bedoelde? Waarom? Ellen vouwde de zakdoek uit en snoot heftig haar neus. Omdat ik haar aldoor voor juffrouw Carey gev/aarschuwd had en op dat ogenblik dachten we alle twee aan juffrouw Carey. H'm. Maar kijkt u eens hier, me vrouw Bridling, het is heel goed mogelijk, dat terwijl u juffrouw Carey in uw ge dachten had, mevrouw Maquisten aan heel iemand anders dacht. Ellen snoof verachtelijk. Dat bestaat niet! Al meteen toen ik naar binnen ging, zodra ze die brief ontvangen had en ze zo woedend was, zei ze: Nu Ellen, je hebt gelijk gehad en dat zal ik nu wel voor de rest van mijn leven van je moe ten horen! zei ze. Gelukkig dat ik een vriendin had, die me de waarheid gezegd heeft, voor dat het te laat was. Zij had de brief in haar hand, maar ze zei me niet, van wie hij was alleen maar dat ze dankbaar was omdat ze een vriendin had, die niet bang was om de waarheid te zeggen. U denkt dus niet, dat zij daarmee op u zelf gedoeld kan hebben? Nee, het was degeen, die haar de brief had geschreven. Die bedoelde zij, Ze had hem immers in haar hand! En toen zei ze: Dat heb je met mensen die omhoog schieten als een vuurpijl die vallen snel omlaag. Een volgende keer zullen ze mij niet meer kunnen bedriegen, zei ze. Ik- zal een nieuw testament maken en dan zullen we eens zien we er het laatst lacht. En toen nam ze mijn hand en ze zei: Jij hebt me gewaarschuwd en ik had naar je moeten luisteren. Ellen, en de tranen liepen over haar gezicht, de arme lieverd. Nou, toen troostte ik haar maar een beetje en ik zei: Maak u nou maar niet overstuur, want dat is ze waar achtig niet waard. Schrap haar uit uw testament en uit uw gedachten en dan kan alles weer net zo goed worden als eerst. Ellen staarde voor zich uit. Dat was nadat de zuster weggegaan was, zei ze op beledigde toon. McGillivray keek naar de tabel op zijn blocnote. Die ging om zeven uur weg. Van zeven uur tot zeven uur dertig was u in uw kamer, met de deur open. Van half acht tot acht uur was u bij juffrouw King. (Wordt vervolgd). SCHEEPVAART K. N. S. M. Ardea, 19 Dec. van Trujillo te Antwerpen naar Amsterdam. Ariadne, 19 Dec. van Aran te Malaga naar Cadiz. Atlas, 19 Dec. van Amsterdam te Hamburg naar Gothenburg. Bacchus, 18 Dec. van Paramaribo te Demerara. Balla, 19 Dec. van San Juan n. Sta. Lucia. Euterpe, 38 Dec. van Sanfeliu n. Alicante. Ilos, 18 Dec. van Savona te Genua naar Livorno. Iris, 19 Dec. van La Pallice n. Amsterdam. Luna. 18 Dec. van Djidjelli naar Gibraltar. Maas, 19 Dec. van Rotterdam te Beyrouth naar Alexandria. Mentor, 18 Dec. van Bougie naar Tunis. Odysseus, 18 Dec. van Gibraltar naar Savona. Ornen, 19 Dec. van Odense naar Amsterdam, Prins Willem 4. 19 Dec. van Trinidad naar Curacao. Stentor, 19 Dec. van Tanger naar Oran. Strabo, 18 Dec. van Musel naar Oporto. Venus, 19 Dec. van Gibraltar naar Malta. MIJ. NEDERLAND. Van der Waals, 19 Dec. te Bremen van Amsterdam. Madoera, 18 Dec. van IJmuiden naar Port Said. Amstel- stad, 20 Dec. van Algiers naar Port Said. Poelau Laut, 19 Dec. Aden gepass. van Am sterdam naar Belawan. Salawati, 19 Dec. te Semarnng van Cherïbon naar Soerabaja. Sumatra, 18 Dec. te Batavia van Soerabaja naar Singapore. AFRIKA LIJNEN. Bosch fontein. 18 Dec. te Dar es Salaam van Tanga naar Zanzibar. Gaasterkerk. 18 Dec. te Durban van East London naar Lourenzo Marques. Oranjefon tein, 18 Dec. van Southampton naar Kaap stad. Stad Leiden, 19 Dec. te Antwerpen van Amsterdam naar Kaapstad. Zonnewijk, 17 Dec. van Dakar naar Ruderitz Bay. Laren- berg. 21 Dec. te Lagos verwacht van Port Harcourt. Muiderkerk, 18 Dec. van Luanda naar Boma. Clir. Sass, 19 Dec. v. Antwerpen naar Bordeaux. Loppersum, 18 Dec. van Bor deaux naar Dakar. Grote vaart. Breda, Amsterdam—Chili 19 Dee. te Ma deira. Ceram, 19 Dec. van East London te Durban, Delfland, Buenos AiresAmsterdam pass. 18 Dec. Kaap Frio. Friesland, Java Rotterdam 19 Dec. 12 uur van Barcelona. Gadila, 18 Dec. van Suez naar Abadan. Groote Beer, Batavia—Amsterdam pass. 18 Dcc. Minicoy. Java, BataviaAmsterdam pass. 18 Dec. Malta. Kamerlingh Onnes, Rotterdam Java pass. 19 Dec. 19 uur Gibraltar. Kedoe, Batavia—Rotterdam 19 Dec. 15.20 uur van Suez. Kertosono, 19 Dec. van Rotterdam te Batavia. Kota Agoeng, 18 Dec. van Soerabaja naar Makassar. Kota Inten, Kaapstad—Rot terdam pass. 20 Dec. 3 uur Ouessant. Wout, 21 Dec. 10 uur aan de Hoek van Holland ver- wach. Kota Gede, 19 Dec. van Batavia naar New York. Macoma (t), 19 Dec. van Curagao te Las Palmas. Maetsuycker, 19 Dec. van Fremantle te Geraldton. Murena (t), 19 Dec. van Tripoli <Libanonl naar Grangemouth. Nieuw Amsterdam, 19 Dec. van Rotterdam te New York. Nieuw Holland. 19 Dec. van Mel bourne naar Adelaide. Nigerstroom, 19 Dcc. van Dakar te Freetown. Omala (t), 18 Dec. van Spez te Ras Gharib. Oranjefonteïn, Am sterdamKaapstad pass. 19 Dec. Ouessant. Ossendrecht, 18 Dec. van Cardiff n. Tacoradi. Poelau Laut. Amsterdam—Java pass. 19 Dec. Aden. Pr. Alexander, Rotterdam—St. John 18 Dec. op 600 mijl O. van Cape Race. Ruys, 19 Dec. van Lorenzo Marquez te Tamatave. Rijnland, Buenos Aires—Amsterdam pass. 13 Dec. Finisterre. Sibajak, BataviaRotterdam 19 Dec. 11.30 uur van Suez. Slamat, 19 Dcc. van Soerabaja naar Semarang. Sloterdijk, 19 Dec. te Soerabaja. Salawati, 19 Dec. te Semarang. Stad Dordrecht, 19 Dec. van Rot terdam te Huil. Straat Malakka. Kaapstad Buenos Aires 19 Dec. van Montevideo. Sumatra, 18 Dec. te Batavia. Stuyvesant, Trinidad—Amsterdam, 20 Dec. te Plymouth. Tegelberg, 18 Dec. te Hongkong. Tjibodas, 19 Dec. van Moy naar Tsukuni. Tjisadane, 18 Dec. van Batavia naar Hongkong. Volendam, RotterdamSydney pass. 19 Dec. Malta. Westland, AmsterdamBuenos Aires pass. 19 Dec. Finisterre. Cronenburgh, 18 Dec. van Bordeaux naar Casablanca. Gouwe, Amster dam— Sundsvall pass. 20 Dec. Holtenau. San- denburgh, 18 Dec. te Casablanca. Kleine vaart. Bernina, 19 Dec. van Landscrona naar Rot terdam. Casana, pass. 19 Dec. Holtenau naar Kopenhagen. Hagno, RotterdamDublin pass. 19 Dee. Lizard. Hoogland, 19 Dec. van Harlingen te Gdansk. Leuvehaven, 19 Dec. van Landscrona naar Rotterdam. Notting ham, 18 Dec. van Harlingen naar Goole. Rose Marie, 19 Dec. te Grimsby. Actief, 20 Dec. v. Rotterdam te Korsoer. Actina. 18 Dec. van Nantes naar La Par. Agiens, 17 Dec. van Middlesbro naar Blyth. Algarve. 19 Dec. van Goole te Calais. Annegiena pass. 19 Dec. Kiel naar Stockholm. Blue Boy. 20 Dec. van Midd lesbro te Londen. Cornelia B. 19 Dec. van Sodertelje te Oskarshamn. Crescendo, 19 Dec. van Hull te Skive. Elisa, 19 Dec. van Preston te Calais. Flandria. 20 Dec. van Rotterdam te Londen. Heemskerk, 19 Dec. van Aarhus n. Otterbacken. Import, 19 Dec. van Lissabon n. Oporto. Laponia. 18 Dec. van Narvik naar Rotterdam. Leny, 19 Dec. van Middlesbro n. Kiel. Mies, 20 Dec. van Terneuzen te Ant werpen. Mizar, 19 Dec. van Swansea te Le Havre. Mulan, 20 Dec. van Hull te Goole. Nettie, 18 Dec. van Lübeck naar Leith. Nijen- burgh, 19 Dec. te Boston. Rapid, 19 Dec. te Hamburg. Rika, Karlstad—Rotterdam pass. 18 Dec. Holtenau. Sambre, 20 Dec. van Rouen naar Parijs. Servus, 19 Dec. te Calais. Soernba, 18 Dec. van Kilkeel naar Birkenhead. Strijpe, 19 Dec. van Antwerpen te Gdynia. Taurus, 18 Dec. van Blyth te Londen. Trompenburgh, Stockholm—Antwerpen pass. 20 Dec. Bruns- büttel. Urmajo, 18 Dec. van Antwerpen naar Londen. Vrede, pass. 19 Dec. Holtenau naar Stralsund. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 20 December: IJM 61 Mary, rederij V.E.M., met vis, ver trokken op 8 December. IJM 39 Schoorl, rederij Petten, met vis, vertrokken op 7 December. IJM 33 Thorina. rederij V.E.M., met vis, vertrokken op 8 December. Naar zee vertrokken op 20 December: IJM 129. Shamrock. SCHEEPVAART IJMUIDEN Aangekomen schepen 20 December: Elysian Coast van Newcastle. Shelmy van Goole. Normandia van Gothenburg. Saksen van Otterbacken. Durward van Grangemouth. Patria van Huil. Zwaluw van Goole. Green finch van Londen. Vertrokken 20 December: Bernard V naar Rotterdam. Corona naar Rotterdam. Falcon naar Rotterdam. Aktjo naar Antwerpen. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 21 DECEMBER Thalia, 8 uur: „Avontuur op Martinique". Rex, 8 uur: ,,De onbekende zanger". WOENSDAG 22 DECEMBER Bioscopen: als Dinsdag, Spreekuur Wethouder van Onderwijs: 45 uur. Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 8 uur: Kerstwijdingsdienst,

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3