IJmuider Courant Haarlems Dagblad Zitting van de Veiligheidsraad begon heden om kwart voor elf Driemogendhedenbestuur ingesteld voor de Westelijke sectoren Amerikaanse resolutie zal „staakt het vuren" verzoeken '63e Jaargang No. 19124 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel Adm 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur- 8061 (K2560), Terras weg 47, Santp - Haarlem Gr Houtstr 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom ot «prrttfr TSaflrirnisrtjt fourant (»mo 16^6) Woensdag 22 December 1948 Verschijnt daaeliiks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Or. van Royen was de eerste spreker Be zitting van de Veiligheidsraad in Pa rijs is hedenmorgen om kwart voor elf be gonnen, zo meldt de speciale correspondent van het A.N.P. De discussies worden uitge- jonden door de UNO-radio. De vergadering wordt geleid door de Belg Van Langen de, die de bijeenkomst opende en onmid- delijk daarna de agenda ter vaststelling voorlas. Zij bevat alleen het punt „Indone sische kwestie". Na de vaststelling van de agenda werd de vertegenwoordigers van Australië. India, Nederland, de Philippjj- nen en Indonesië verzocht aan de confe rentietafel plaats te nemen'. Aan het uit einde te rechterzijde zette zich de heer Palar, aan het andere uiteinde tegenover hem dr. Van Royen. Onder de stukken die op de tafel van de raad waren gelegd, bevond zich een brief van de republikeinse vertegenwoordiger de heer Palar, waarin deze mededeelt, het niet nodig te achten de raad te voorzien van aanvullend materiaal ter bevestiging van hef republikeinse standpunt. De heer Palar uit daarin de mening, dat je Nederlandse actie in Indonesië, zoals gerapporteerd door de C.V.G.D., voor zich- zelf spreekt. Voorts was er een telegram van de Ara. bische Liga. waarin de raad wordt ver zocht, aan Nederland het bevel te geven, zijn maatregelen te stoppen die er volgens de liga °P gericht zijn „een régime op te leggen dat door het volk wordt afgewezen en dat in strijd is met de gemaakte af spraken." Om tien minuten voor elf kreeg dr. Van Boyen de gelegenheid, een korte verkla ring af te leggen. Hij merkte daarin, op, dat de Nederlandse regering streeft naar het verkrijgen van de vrijheid van Indonesië jn een Nederlands-Indonesische Unie vol gens de beginselen van de overeenkomsten vanLinggadjati en de Renville. Hij deelde mede, dat Nederland energieke stappen heeft ondernomen, om in Indonesië een interim-regering te vormen. Het enige doel van de thans ondernomen actie noemde hij een zuivering van de In donesische gebieden van onverantwoorde lijke elementen. Hij verklaarde, dat de Nederlandse re gering bereid is de UNO op de hoogte te houden over de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië, welke men spoedig tot stand hoopt te brengen. Dr. Jessup van de Verenigde Staten maakte geen gebruik van de gelegenheid om het woord te voeren, omdat zijn ver klaring enige wijzigingen moest ondergaan op grond van instructies die nog heden ochtend van Washington binnen moesten komen. Daarop kreeg dr. Van Royen weer het woord. Dr. van Royen begon zijn rede met „het ophelderen van een fundamenteel misver stand, dat telkens opnieuw iedere discussie over de Indonesische kwestie heeft ver troebeld." „Voor een goed begrip van de zaak is het noodzakelijk te beseffen, dat het dispuut met-de republiek Indonesië niet gaat over de vraag of Nederland bereid is Indonesië souverein en onafhankelijk te maken," zo zeide dr. van Royen, „deze waag is definitief bevestigend beant woord, Doch telkens weer wordt het voor gesteld alsof het ging om een strijd voor de onafhankelijkheid van het Indonesische volk tegen een land, dat wenst vast te hou den aan zijn heerschappij en dat weigert deze onafhankelijkheid te geven. Zulk een voorstelling van feiten is even onjuist als simpel. In werkelijkheid heeft Nederland twee jaren geleden in Linggadjati zichzelf bereid verklaard tot samenwerking voor het bereiken van de spoedige vestiging van de souvereine Verenigde Staten van Indo le vraag is slechts", zo vervolgde dr. van Royen, „of de onafhankelijke Ver enigde Staten van Indonesië zullen begin nen onder omstandigheden, die de vrijheid van de samenstellende delen en van de ;ers kunnen garanderen. De keuze was tussen snelle maar ordelijke overdracht en revolutie, tussen federalisme en eenheids- streven, tussen voortzetting der samenwer king met de democratische wereld en sterke invloed van extremisten, tussen democrati- s gelijkheid van groepen en dictatuur van een overheersende minderheid. Dit niet slechts de mening van Nederland, maar ook van millioenen Indonesiërs." Dr. van Royen gaf vervolgens een over zicht van de schendingen van het bestand van de zijde van de républiek. Ten bewijze hiervan haalde hij een aan tal bevelen aan, die op gevangen genomen republikeinen gevonden waren en die spreken van aanvallen op Nederlandse posten, kidnappen van ambtenaren, brand stichtingen enzovoorts. Nadat dr. Van Royen had betoogd dat tedere grond ontbrak om te veronderstel len dat de republiek een gematigder hou ding zou gaan aannemen wees hij de republikeinse beschuldiging van de hand dat Nederland het bestand zou hebben gebroken. Hen, die de tactiek van de re publiek verklaren door haar vrees vooi zen politiële actie wees hij er op dat de infiltraties reeds negen maanden duren en voorbereid werden in een tijd toen abso luut geen actie te vrezen viel. Hij citeerde bewijsstukken die aan öoesten tonen dat de republiek vóór 1 Januari massa-opstanden in West- en Oost- Java en Zuid-Sumatra had willen or ganiseren. De beschuldiging dat de stichting van de federalen staten in strijd zou zijn mat de Renville-overeenkomst wees hij van de hand met citaten uit de overeen komst zelf. Geschilpunten. Over de voornaamste geschilpunten met de republiek zei dr. Van Royen dat wan neer het aankwam op de uitvoering van maatregelen ter vestiging van de inte rim-regering volgens de overeenkomsten VanLinggadjati en de Renville, bleek dat de republiek er niets voor voelde een der samenstellende delen van de federatie 'e zijn, doch geheel Indonesië wilde insluiten in de republiek. Hij herinnerde nier aan de onderhandelingen met Sjahrir, Sjarifoeddin en Hatta, waarbij steeds alle- toezeggingen werden teruggetrokken wan neer de republikeinen contact met Djokja hadden genomen. Ook de ministe riële delegatie had dit weer moeten on dervinden. De republiek had slechts voor de vorm de Nederlandse souvereiniteit in de overgangsperiode willen erkennen. De republikeinse eis tot behoud van haar strijdkrachten zou de gehele federale structuur bedreigen. Nederland kon zijn bescherming niet terugtrekken en de weg openen voor een overheersing door de meerderheid. Dr. van Royen kwam tot de conclusie dat de republiek geen overeenstemming wenste of niet de macht had haar aan te gaan. Hij twijfelde overigens niet aan de eerlijke wil van mensen als Hatta. Communisme. Hij betoogde voorts dat de republiek sterk onder communistische invloed staat. De regering heeft de communisten de kans gegeven zich in belangrijke posities te nes telen. Met het neerslaan van Moeso's revo lutie is het gevaar niet geweken want de regering had hiervoor de hulp van de com munist Tan Malakka ingeroepen. Dr. van Royen schetste het federalisme als de enige weg om tot de zo nodige auto nomie voor de zeer verschillende bevol kingsgroepen te raken. Daarom moeten de gematigde elementen worden ondersteund. Dr. van Royen meende dat het onmoge lijk was te schatten hoevelen het met Soe- karno's politiek eens zijn, omdat er geen verkiezingen zijn gehouden. Hij hoopte dat spoedige vestiging van de federale structuur de eerlijkheid van Nederland zou bwijzen. Dr. van Royen gaf als de mening van de Nederlandse regering te kennen, dat de Veiligheidsraad geen verdere actie in In donesië kan ondernemen daar zij volgens het Handvest niet competent is, deze zaak te behandelen. Hij merkte daarbij op, dat de Indonesische kwestie binnen de Neder landse rechtspraak ligt en hij protesteerde tegen de inmenging van de UNO in bin nenlandse aangelegenheden der leden. „Hoe vlugger deze inmenging wordt stopgezet, hoe beter het zal zijn", aldus dr. van Royen. Communisten naderen Nanking tot op 16 km. Tweeduizend gemotoriseerde communis tische manschappen hebben een stormaan val uitgevoerd waarbij zij tot op 16 kilo meter ten Noorden van Nanking door drongen. Te Sjanghai zijn 45 „babytanks" met 35- millimeterkanonnen uit de V.S. aangeko men. Naar verluidt is dit een particuliere leverantie, buiten het Amerikaans militair hulpprogram om. Volgens Chinese persbe richten is aan soldaten van de Chinese regeringstroepen te Shanghai op straffe des doods verboden de huizen van burgers te betreden, zonder hiertoe opdracht te hebben ontvangen. Deze door generaal Tang En-Po, de gar nizoenscommandant van de Nanking- en Shanghai-gebieden, uitgevaardigde order is een gevolg van de plunderingen door Chi nese regeringssoldaten van Chinese en door buitenlanders bewoonde gebouwen in het Oostelijk district van Shanghai, die Zon dagavond plaats vonden. Amerikaanse hulp opgeschort De administrateur van het plan- Marshall, Paul Hoffman, heeft verklaard, dat zijn onderzoek naar de toestand in China tot resultaat heeft gehad, dat het herstelprogram van 70 millioen dollar wordt opgeschort. Het program zou worden „uitgesteld tot de toestand in China opge helderd is". Na een onderhoud met president Tru man deelde Hoffman verslaggevers mede dat de verdeling van hulpgoederen in de vijf Chinese steden, waarin de ECA thans werkzaam is, voortgang zou vinden, zelfs indien deze steden in handen van de communisten zouden komen, mits een de facto regering der communisten de vei ligheid van ECA-personeel en volledige publiciteit, dat de hulp van de V.S. uit ging, verzekerde. Vrijlating van 35.000 communistische opstandelingen De speciale correspondent van het Chi nese blad Sin Po meldt uit Batavia: Wel ingelichte republikeinse kringen te Bata via hebben verklaard, dat wei vaststaat, dat 35.000 gearresteerde cummunistische opstandelingen thans in vrijheid zijn ge steld. teneinde tegen Nederlanders mee te strijden. Mogelijk zijn ook de gearresteerde leiders in vrijheid gesteld, aldus Sin Po. Desbetreffende plannen waren reeds ge ruime tijd geleden door de republikeinse regering bekrachtigd en wachtten slechts op het geschikte ogenblik voor uitvoering. m 1? ril j- tl K' 1 p t f'i h 'mm1 i-: ■r - mamm -Ji m s^SÊÊBÊÊÊÊÊ Deskundigen veronderstellen, dat er behalve plaatsen in ons land zijn, waar op exploiteerbare te zullen vinden in de IJpolder in de omgevint opgericht met. welke de proeft in de buurt van Schoonebeek in Drente meer olie in de grond zit. Zo verwachten zij olie van Amsterdam. Daar is thans een boortoren wringen reeds begonnen zijn. Moord op Rode Kruisleden in Costa Rica Rebellen-„invallers", die in de afgelopen 12 dagen een Costa-Ricese stad in de na bijheid van de Nicaraguese grens hebben bezet, hebben zes leden van het Costa- Ricese Rode Kruis doodgeschoten. De slachtoffers werden na de moord beroofd. Hun lijken zijn verminkt. Ge meld wordt dat de slachtoffers door van dichtbij afgevuurde schoten werden ver moord, toen zij trachtten een ziekenhuis in te richten in een afgelegen boerenwo ning in de nabijheid van de bezette stad. Chinese Skymaster neergestort Een Skymaster van de Chinese Nationale Luchtvaartmaatschappij, die gisterochtend met twee andere vliegtuigen met evacués uit Sjanghai is vertrokken is op Basalt eiland, 60 k.m ten N.-O. van Hongkong, neergestort en verbrand. Volgens een mededeling van een em ployé van de Pan American Airways heb ben 35 personen 28 passagiers en 7 leden van de bebanning het leven verloren. Be halve Quentin Roosevelt kleinzoon van wijlen president Roosevelt en vice-presi dent van de Chinese Nationale Luchtvaart maatschappij, bevinden zich onder de doden dr. Peng Hsoe-Pei, een gewezen Chinese minister van Voorlichting en Feng Joe-Cheng, dirëcteur te Shanghai van het Chinese pers-agentschap „Central China News Agency". Enormiteiten De verschillende woordvoerders van de Indonesische republiek in het buitenland vertellen op persconferenties dingen die ongeloofwaardig klinken, zoals: dat Djokja zou zijn heroverd door de T.N.I. (inmiddels pertinent tegengesproken door Den Haag en Batavia) en dat de Nederlandse actie noodzakelijk was geworden door de on houdbare economische en politieke toe stand in Nèderland zelf. Maar deze enigs zins te verklaren tendenzberichten worden glansrijk geslagen door wat het orgaan van de Duitse Eenheidspartij „Neues Deutsch- land" ten beste geeft. Dit blad vertelt zijn lezers dat de Nederlandse actie wordt uit gevoerd met behulp van duizenden Duitse krijgsgevangenen, onder dwang of door schone beloften gerecruteerd uit Engelse, Franse en Italiaanse kampen. En als klap op de vuurpijl voegt dit blad erbij dat het dit bericht heeft aangetroffen in ver schillende Amerikaanse kranten. Eisen in de wapensmokkel- affaire De officier van Justitie in het proces tegen de Amerikaanse en Engelse wapen smokkelaars tussen de Philippijnen en Indonesië heeft heden de volgende straf fen geëist: Tegen de beklaagde Onstott 6 jaar, tegen Seigrist 4 jaar en tegen Hallam 2 jaar, alle straffen met aftrek van voor arrest. De officier requireerde voorts ver beurdverklaring van de Catalina en de 40 kisten met wapens. De uitspraak is bepaald op 4 Januari. BERLIJN Deur blijft open voor de Sovjets De drie commandanten van de Westelijke sectoren van Berlijn hebben officieel een driemogendhedenbestuur in de Britse. Franse en Amerikaanse sectoren van de stad ingesteld. Dit werd aangekondigd door de Franse commandant, generaal Jean Ganeval. In de aankondiging wordt gezegd, dat „op 1 Juli de Sovjet-autoriteiten zich uit het ge allieerde militaire bestuur van Berlijn terugtrokken en het vierledige bestuur van de stad ontwrichtten. Het geallieerde stads bestuur werd ingesteld volgens overeen komsten t tussen de vier regeringen, die slechts kunnen worden gewijzigd of ge annuleerd met instemming van alle be trokken regeringen. Het geallieerde bestuur heeft derhalve niet opgehouden te bestaan, niettegenstaande het feit, dat het sinds 1 Juli zijn werkzaamheden heeft gestaakt als gevolg van de weigering van de Sovjet autoriteiten de vergaderingen bij te wonen. Thans kan niet langer worden toege staan, dat de weigering van de Sovjet autoriteiten om de vergaderingen van het geallieerde militaire bestuur bij te wonen een beletsel vormt voor een behoorlijk wettelijk bestuur van Berlijn. De geallieerde Kommandantura zal der halve haar werkzaamheden onverwijld her vatten. Indien de Sovjet-autoriteiten nu of later besluiten zich te houden aan de over eenkomsten waartoe de vier mogendheden zich verplicht hebben, zou het vierledige bestuur van Berlijn hervat kunnen worden. Tijdens him afwezigheid zullen de drie Westelijke geallieerden de bevoegdheden van de geallieerde Kommandantura uit oefenen, zij het dan, dat hun besluiten voor het ogenblik alleen in de Westelijke sec toren gelden. Oorspronkelijk Amerikaans standpunt gematigd na besprekingen met andere delegaties PARIJS, 22 December (Reuter). De delegatie van de Verenigde Staten bij- de Veiligheidsraad heeft gistermiddag overleg gepleegd met de andere delegaties voor het ontwerpen van een resolutie tot het staken van het vuren, welke heden te berde gebracht zal worden, aldus deelde de pers-chef van de Amerikaanse delegatie, de heer Peil, mede. Hij zeide dat Australië, dat het voorstel van de Verenigde Staten tot bijeenroeping van de raad steunde, te kennen had ge geven, dat het er de voorkeur aan gaf verder te gaan dan het verzoek tot staken van het vuren en het terugtrekken van de Nederlandse en republikeinse troepen op de posities, die zij voor het uitbreken der onderhandelingen innamen, wilde vragen. De Nederlanders hadden verklaard, dat hun acties in Indonesië heden om 12 uur (Parijse tijd) voltooid zouden zijn, aldus de heer Peil. Hij meende echter, dat het hier niet een soort strijd betrof, die kon worden beëindigd volgens tijdschema. De Nederlanders zouden zeer veel te doen hebben met het bestrijden van guerilla- tactiek, zo zei hij. De correspondent van het A.N.P. seint uit Parijs, dat de houding v^n de Verenigde Staten in de bijeenkomst van de Veilig heidsraad op heden, naar Amerikaanse kringen gisteravond onthulden, tamelijk gematigd zal zijn. De Amerikaanse dele gatie heeft een resolutie ontworpen, die door dr. Ph. C. Jessup aan de raad zal worden voorgelegd, en waarin verzocht zal worden het vuren te staken, teneinde nieuwe onderhandelingen voor een vreed zame regeling mogelijk te maken, aldus deelde de woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie aan de correspondent van het A.N.P. mede. Hij voegde toe, dat de Amerikaanse resolutie niet zal vragen om terugtrekken van de Nederlandse troepen in de posities, die zij voor 18 December innamen. Te Pa rijs is bekend, dat een dergelijk terugtrek ken verzocht zal worden door Australië, welk land geen lid van de raad is en daar om niet het recht heeft resoluties voor te dragen. De Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat de Amerikaanse resolutie was opgesteld na een reeks besprekingen met andere delegaties uit de raad en dat deze besprekingen het oorspronkelijke Amerikaanse standpunt enigermate zou den hebben gematigd. De eerste foto van koning Faroek van Egypte na zijn echtscheiding „otn redenen van staatsbelang" - van koningin Farida. De koning arriveert hier, vergezeld van zijn twee kinderen, de prinsesjes 'Ferial en Fawzia, op zijn jacht,revier in de N ijldelta waar hij deelnam aan de traditionele eendenjacht. De Nederlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten, dr. Van Kleffens, heeft gis termorgen op zijn verzoek een onderhoud gehad met de onder-minister van Buiten landse Zaken Lovett, hetwelk een uur ge duurd heeft. Tegenover de pers verklaarde hij: ik bezocht de heer Lovett om te po gen enige opheldering te krijgen inzake het standpunt van de Amerikaanse regering en om te zien of men van de feiten op de hoogte was. Op de vraag of hij verwachtte, dat de Amerikaanse regering de Marshall-fond sen met het oog op de huidige situatie zou intrekken, zeide hij: „Hierop kan ik geen commentaar geven". Omtrent de mededelingen van dr. Van Kleffens aan de pers meldt Reuter nog, dat hij de vraag, of het onderhoud met Lovett na^r wens verlopen was, bevesti gend beantwoordde. Met nadruk ontkende hij, dat de Marshallhulp was gebruikt voor zuiveringsacties in Indonesië. De ongun stige reactie van het Amerikaanse publiek weet hij aan het niet kennen van de „wer kelijke feiten". Directe stappen Het Franse persbureau AF.P. meldt uit Washington, dat te Washington bevestigd wordt, dat de Amerikaanse regering bij de Nederlandse regering stappen wil doen om te bewerkstelligen, dat Nederland een „verzoenender" houding aanneemt ten aan zien van de republiek Indonesia. In officiële kringen is men van oordeel, aldus A.F.P.. dat de Amerikaanse regering in het bijzonder de vrijlating van de Indo nesische nolitieke leiders zou willen ver krijgen. Zij zou van oordeel zijn, dat dit het Bereiken van een vredelievende oplos sing voor de geschillen, die op het ogenblik tussen de Nederlandse regering en de repu bliek bestaan, zou vergemakkelijken. Wat de republiek zal vragen Soedjatmoko, de woordvoerder van de delegatie der republiek Indonesia in de Veiligheidsraad, heeft op een persconfe rentie te Parijs medegedeeld, dat zijn delegatie de Veiligheidsraad zal verzoe ken, zijn goedkeuring te hechten aan de volgende punten: 1. Order „staakt het vuren" in Indonesië: 2. Order tot het terugtrekken der troepen op de stellingen van het bestand; 3. Vrijlating der republikeinse leiders. Volgens' Soedjatmoko zal de republiek niet om sancties tegen de Nederlanders vragen, tenzij Nederland geen gehoor zou geven aan eventueel door de Veiligheids raad gegeven orders. Men verwacht niet, dat de bekendmaking over de Kommandantura werkelijk veel verschil zal uitmaken voor het bestuur van de Westelijke sectoren, daar de drie com mandanten toch al regelmatig bijeen kwamen om hun maatregelen te coördi neren. De plaatsvervangende burgemeester van Berlijn, dr. Friedensburg, heeft naar aan leiding van de instelling van het militaire bestuursbureau door de drie Westelijke mogendheden verklaard, dat deze toestand voordeliger is dan de voorafgaande stand van zaken. De gemeentelijke wetgeving zal erdoor vergemakkelijkt worden. Principiële houding geëist. De sociaal-democratische partij in de Westelijke sectoren van Berlijn heeft al haar leden, die in de Oostelijke sector offi ciële functies bekleden, gelast te weigeren enige verklaring te tekenen v/aarin zij steun beloven aan het „Oostelijke" gemeen tebestuur. Zij mogen hierbij niet op hun economische toestand letten. „De leden die dit besluit niet kunnen aanvaarden moeten dezelfde stap doen, die zij tijdens het fas cistische regiem deden en zich uit het poli tieke leven terugtrekken." „Dit betekent" aldus de verklaring, „dat zij zich uit de sociaal-democratische partij terug moeten trekken." West-Europa eerste verdedig'ngs- linie der West-Europese Alliantie BRUSSEL, 21 December (Reuter). De permanente militaire commissie, opgericht door de commissie voor de defensie van de vijf landen, die het pact van Brussel heb ben ondertekend, heeft met goedkeuring van de vijf ministers van defensie besloten, dat West-Europa de eerste verdedigings linie zal zijn, aldus heeft de Belgische mi nister van Defensie, kolonel Raoul de Frai- teur aan de commissie voor de defensie van de Belgische Kamer van Afgevaardigden meegedeeld. Het Algemeen Dagblad, zijn Londense correspondent citerend, tekent hierbij aan: Eige maanden geleden heerste er tussen de ondertekenaars van het Pact van Vijf en de Verenigde Staten verschil van opvatting over de linie, welke de eerste stoot van een aanval zou moeten opvangen. De Ameri kanen dachten toen aan de Pyreneeën. Zij wilden van_ Spanje en Portugal een basis maken, van waaruit een eventueel verloren gegaan West-Europa zou kunnen worden heroverd. Maar de opvatting van de lan den van Benelux, Frankrijk en Engeland was, dat de Rijn de aangewezen verdedi gingslinie voor het Westen was. Deze op vatting heeft het tenslotte gewonnen. India aarzelt Hoewel de gebeurtenissen in Indonesië nog geen aanleiding hebben gegeven tot enige officiële actie van India, meent men in politieke kringen te New Delhi dat de regering-Nehroe zich gaarne accoord zou verklaren met het voorstel een uitgeweken republikeinse regering te New Delhi te vestigen. De Indonesische „ambassadeur" in deze stad, Soedarsono, die momenteel te Singapore vertoeft, wordt op korte ter mijn verwacht te New Delhi, waar hij over leg zal plegen met de Indonesische voor man, Abani, die op dit ogenblik te Calcutta verblijft, en generaal Kwadir, de republi keinse gezant te Kaboel. Deze drie per sonen zouden de kern vormen van een regering waarbij zich enkele uit Indonesië ontsnapte politieke leiders zouden voegen. De regering v$n India staat thans in con tact met andere landen, in het bijzonder met Engeland, de Verenigde Staten en andere delen van het gemenebest, teneinde zich van hun standpunt op de hoogte te stellen. Te oordelen naar het dralen van de regering van India bij het bepalen van haar standpunt, de talrijke raadplegingen van andere landen en de gematigde com mentaren in de pers, zijn waarnemers van mening, dat de regering-Nehroe niet goed weet, welke houding zij zal aannemen. Zij wijzen in verband hiermede nog op de economische toestand van het. land en op de binnenlandse moeilijkheden zoals de zaak Kasjmir welke India verbieden andere dan „symbolische" maatregelen te nemen. Het woord is aan E t v s Geen glans zonder licht: dat is de eerste stelregel, die elke schrijver zich voor ogen moet houden. Het verloop der militaire actie Van officiële zijde wordt gemeld: In Midden Java hebben Nederlandse troepen Bondjonegoro, Rembang en Ka- lioerang bezet. In Oost-Java werd Wlingi in het Zuid-Malangse door Nederlandse troepen bezet. Nederlandse troepen landden bij Bagan Siapiapi op de Noordkust van Sumatra en hebben deze plaats bezet. Het Zuid-Assahanse werd volledig bezet en Nederlandse troepen gingen over tot zui vering van het district. Uit Batavia werd vandaag vernomen, dat alle leden van de Commissie van Goede Diensten, die zich te Kalioerang bevon den, thans veilig te Djokja vertoeven. De correspondent van Aneta te Medan verneemt, dat in de tot dusverre onder Nederlandse controle gebrachte gebieden van het republikeinse deel van Sumatra de bevolking in staat van ondervoeding werd aangetroffen. Een groot deel van de bevolking was lijdende aan framboesia, malaria, tuberculose en lepra. De toestand op gebied van kleding was over het algemeen ook slecht. Bij het op trekken der Nederlandse troepen wierp de bevolking grote pakketten republikeins geld weg, bestaande uit gestencilde bank biljetten tot bedragen variërend van vijf duizend tot twintig millioen republikeinse guldens. De Nederlandse troepen werden over het algemeen vriendschappelijk ont vangen. Onze correspondent te Batavia seinde ons heden: Volgens berichten uit Chinese bron zou de communist Tan Malaka in de omgeving van Madioen de leiding van de tegenstand op zich hebben genomen. Een republikeinse radiozender op Oost Java lanceerde een bevel tot alle ge- infiltreerde strijdkrachten om als één man op te staan ter uitvoering van de tevoren opgestelde plannen. Het hoofdkwartier van de T.N.I. zou overgeplaatst zijn naar Solo. Onze correspondent te Batavia vernam hedenmorgen van militaire zijde dat er zich op West-Java slechts enkele incidenten hebben voorgedaan. Het is op West-Java rustiger dan op Oost-Java. Verzekerd wordt dat Tjepoe en Solo zijn gevallen. Soerakarta bezet. BATAVIA. 22 Dec. (U.P.) Het Neder landse militaire hoofdkwartier deelt mede, dat Indonesische strijdkrachten Tjepoe en de olie-installaties aldaar in brand hebben gestoken, toen zij bij de nadering der Ne derlandse troepen deze plaats verlieten. Tjepoe werd door Nederlandse mariniers veroverd. Volgens het Nederlandse hoofdkwartier zijn sinds het beein der operaties in Indo nesië acht Nederlandse soldaten gedood en 14 gewond. Ook de reoublikeinse hoofdstad oo Sumatra, Boekit Tinggi, is bezet door de Nederlanders. Voorts wordt de bezetting van Soerakarta een stad met een half millioen inwoners, bekend gemaakt. Over het geheel genomen werd weinig tegenstand ontmoet. Nergens werden tegenaanvallen ondernomen, zegt het communiqué. In Midden-Java heeft de Nederlandse Gemechaniseerde colonne die van haar basis Semarang naar het Zuiden trekt, contact gemaakt met andere Nederlandse strijd krachten in de omgeving van Djokja. Van bovnetrde zijde deelt A.N.P. mede, dat officiële bevestiging is ontvangen van het bericht, dat Boekit-Tinggi. de republi keinse hoofdstad van Sumatra, in Neder landse handen is. Boodschappen uit Suriname PARAMARIBO. 22 December. (A.N.P.- Aneta). De staten van Suriname heb ben een telegram gezonden aan het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen, waarin gezegd wordt dat zij „met grote teleurstelling vernomen hebben" van de militaire actie in Indonesië. De „Persatoean Indonesia", een vereni ging van Indonesiërs in Suriname, heeft een telegram gezonden aan Koningin Juliana, waarin wordt verklaard, dat de Indonesiërs in Suriname „zeer teleurge steld zijn over de schending van de Ren ville-overeenkomst" en waarin beleefd wordt verzocht om onmiddellijke vrijlating van Soekarno, Salim, Hatta en Soedirman en om hervatting van de besprekingen met de republiek. Telegram van de E.V.C. geweigerd De Eenheids Vak Centrale heeft op 20 December in Amsterdam een telegram aan geboden, bestemd voor het Wereldvakver bond. De directeur van het Telegraafkan toor te Amsterdam heeft dit telegram ge weigerd op grond van artikel 14 van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904, waarin bepaald is, dat telegrammen geweigerd of gestuit kunnen worden, wanneer hun in houd in strijd wordt geacht met de vei ligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geïdig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk nevel of mist. In het Noorden van het land weinig wind, in het Zuiden zwakke tot matige wind. Vannacht lichte en op sommige plaat sen matige vorst. Morgen overdag meest lichte vorst. 23 December: Zon op 8.47 uur. onder 16.31 uur Maan op 0.40 uur. onder 12.55 uur (Laatste kwartier)

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1