ft c Volgend jaar wordt nagegaan of derde loonronde nodig is f 12.50 iran PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Q Wereldnieuws WOENSDAG 22 DECEMBER 1948 TWEEDE KAMER Huidige loonbijslagregeling is van tijdelijke aard (Van onze parlementaire redacteur) Twee-en-een-half uur heeft de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, Dins dagmiddag nodig gehad om zijn begroting te verdedigen. En nog was een aantal leden niet tevreden. Zo diende de heer V a n d e Born (P.v.d.A.) bij de replieken een mo tie in om de loongrens van 3700 op 5000 te brengen voor de werknemers, die voor een loonbijslag van een gulden in aanmer king komen, hoewel de minister kort te voren uitdrukkelijk verklaard had, dat hij daar niet aan denken kon. Deze verhoging zou namelijk te zware lasten op het be drijfsleven leggen. De communistische heer Haken kwam zelfs met drie moties. In de eerste vroeg hij aan de bewindsman een loonsverhoging mogelijk te maken; in de tweede om aan de D.U.W.-arbeiders een Kerstgratificatie te schenken en in de derde om aan de ouden van dagen een hogere uitkering te ver strekken. Veel kans om aangenomen te worden hadden zij niet, want niet alleen had minis ter Joekes de communisten al verweten, dat zij zich herhaaldelijk aan overvraging schuldig maken, maar bovendien kan bruintje dat alles niet trekken. Wel zullen de gehuwde werknemers be neden 23 jaar voortaan ook loonbijslag ont vangen en in de tweede plaats is er een wetsontwerp in voorbereiding om aan de ongehuwde moeders kinderbijslag toe te kennen ten behoeve van haar natuurlijke kinderen. Onderzocht wordt voorts, of in de bouwnijverheid het zogenaamde „loon- plafond" voor lariefwerk opgeheven kan worden. Aan de Stichting voor de Arbeid is gevraagd, of de kinderbijslag progressief behoort te zijn. Over de verstrekking van kinderbijslag aan zelfstandigen beraadt het kabinet zich nog en aanvulling van deze bijslag uit hier en daar gevormde sociale fondsen is toegestaan, als de reglementen naar het oordeel van het College van Rijks bemiddelaars voldoen aan de daarvoor ge stelde eisen. Er zal een wetsontwerp wor den ingediend om het hötel-, café- restaurantpersoneel onder de Arbeidswet 1919 te brengen. De sociale bijstand zal eer lang verbeterd worden. Er wordt dus wel gewerkt aan Sociale Zaken. Dat bleek ook nog uit de mede deling van de minister, dat een commissie allerlei emigratiekwesties zal bekijken en dat alles gedaan wordt om het de Neder landse emigranten in den vreemde gemak kelijk te maken; dat gestreefd wordt naar een goede samenwerking tussen de gewes telijke arbeidsbureaux en de particuliere beroepskeuze-jbureaux en dat nagegaan wordt, of de aanstelling van meer sociale attachés in 'het buitenland mogelijk is. Avondvergadering. In de avondvergadering had de heer Van den Born (P.v.d.A.) weinig succes met zijn motie om voor de loonbijslag de grens op 5000 te brengen. Minister Joekes maakte er voor de tweede keer ernstig be zwaar tegen eh gaf zelfs te kennen, dat hij, zo zij mocht worden aangenomen, er toch ont financiële redenen geen gevolg aan zou kunnen geven. Nog was de heer Van den Born niet overtuigd. Doch toen de minister had medegedeeld, dat de loontoeslag een tijdelijk karakter draagt en dat volgend jaar nagegaan zal moeten worden, of met het oog op eventuele prijsverhogingen en een huurverhoging een derde loonronde dient te worden ingevoerd, trok de heer Van den Born zijn motie in. Over de communistische moties zal Woensdag worden gestemd. Er kwam er zelfs nog een bij van de voorzitter van de fractie der C.P.N., de heer Wagenaar. waar in de regering gevraagd wordt de particu liere ondernemers ook !->ar jn de ge legenheid te stellen een K -^ratificatie te verstrekken, zo, dat het totaal aan gratifir caties op 4 pet. van het loon komt. Gezondheidszorg. Over de afdeling Gezondheidszorg spra ken de heren Van der Zaal (A.R.), Z e- geringHadders (V.V.D.), K rol (C.H.) Van Dis (St. Geref.), Van Lienden (P.v.d.A.), Stapelkamp (A.R.), Her mans (C.P.N.) en Mol (K.V.P.), die de minister verscheidene wensen voorlegden. Zij kwamen neer op een verbetering van de l.b.c.-bestrijding, van de positie van de ver- plegenden, van de tandheelkundige oplei ding en de tandheelkundige verzorging, van de kraamzorg en van de preventieve ge zondheidszorg. De heren Krol en Van Lien den vroegen in het bijzonder maatregelen tegen t.b.e.-patiënten, die geen rekening houden met hun omgeving. Laatstgenoemde vestigde bovendien naar aanleiding van de toestanden tijdens de eerste reis van de „Willem Barendsz" en het daarover ver schenen boek van dr. Melehior, de aan dacht op de vaak slechte hygiënische toe stand op zeeschepen. De heer Zegering Had- ders kwam met het oorspronkelijke denk beeld de deviezen, die beschikbaar zijn voor reizen naar Zwitserland ook voor pleizierreizen alle te bestemmen voor de verpleging van t.b.e.-patiënten in Zwitserse sanatoria en de heer Van Dis verzette zich tegen de vaccinatiedwang en de vivisectie. In zijn antwoord verklaarde de minister dat hij ook een regeling voor a-sociale t.b.c. patiënten nodig achtte. Een wetsontwerp op de rusthuizen zal bevorderd worden. -De regeling van het ziekenfondswezen in het algemeen heeft de aandacht. Met ingang van 1 Januari treedt de Ziekenfondsraad in werking. In overweging zal worden ge nomen wat gedaan kan worden ten aanzien van de schepelingenhygiëne. Met de wens om een medicus als directeur-generaal der volksgezondheid aan te stellen, zeide de minister reeds eerder rekening te hebben gehouden. Tenslotte deelde hij mede. dat reeds meer deviezen beschikbaar worden gesteld voor verblijf van patiënten in Zwit serland. Na re- en dupliek werd de stemming over de begroting uitgesteld tot Woensdag middag. De beste wekker Het laagst in prijs „JAZ" HAARLEM CJ B4RTELK»tS5TR. 2 TEL.ISC04 3UWEUER-fiORLO€ER 13 DEN HAAG SPUISTRAAT 12 A TEL. 115 SOI Gehuwden beneden 23 jaar krijgen loonbijslag Van onze parlementaire redacteur) De minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, heeft in de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer tijdens de verdediging van zijn begroting voor 1949 medegedeeld, dat in het vervolg ook een gulden loonbijslag zal worden uitgekeerd aan de gehuwde werk nemers beneden 23 jaar. Hij had bezwaar tegen de verlening van deze bijslag aan kostwinners beneden deze leeftijd. Korte vergadering der Eerste Kamer Van onze parlementaire redacteur) De N.V. voor een particuliere evacuatie De directeur ontkent dat op angst-psychose gespeculeerd wordt Enige dagen geleden deelden wij mede dat de officier van justitie te Amsterdam mededelingen aan het ANP verstrekte over de N.V. Verkeersmaatschappij „Intercon tinental" te Amsterdam, die het publiek in de gelegenheid stelt passage te bespreken op door haar daarvoor gereserveerde kust vaartuigen, die indien gevaar dreigt voor een bezetting van ons land, zullen varen naar de Canarische eilanden, de Azoren, of de Afrikaanse kust. Een diepgaand onderzoek der politie toonde niet aan dat deze N.V. pogingen aanwendt zwendel- praktijken uit te oefenen, maar wel dat de gehele opzet speculeert op de angst voor een eventuele bezetting. „De activiteit van deze N.V. zal deze angst aankweken en zij zal daardoor elementen in de Nederlandse samenleving, die een bezetting thans nog voorstaan, in de kaart spelen. Het optreden van de N.V. is derhalve als strijdig met het Nederlandse belang en ongewenst te be schouwen." Voorts werd nog opgemerkt dat „wil de N.V. bij een kans op een even tuele bezetting de aangegane verplichtin gen nakomen, dit alleen mogelijk is indien de orders van de burgerlijke en'militaire autoriteiten worden ontdoken. Door dit te doen zal de N.V. in een voor ons land cri- tiek stadium, dat de uiterste discipline vraagt, onvermijdelijk verwarring bren gen." De slotconclusie luidde: „Deze N.V. voert een voor Nederland ongewenste en onverantwoordelijke activiteit." Tot zover de publicatie van het ANP. Sinterklaas heeft weer gereden, 't Was weer net als in 't verleden. Iedereen wa6 in zijn sas Maar onze oude Pipa was Met zijn fles TIP toch het meest tevreden. 'n TIP VAN BOOT Inz. Hr. J. V. te Amstelveen ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 401.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Vrolijke klanken. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Werken van Debussy; 9.30 Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Quartre-mains. 11.35 Platen. 11.45 Kerstverhaal. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Spionnetje. 12.38 „De speeldoos". 13.20 Dansorkest. 13.50 Platen. 14.00 Reportage. 14.20 Kamermuziek. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 17 20 ..Welk dier?" 17.30 Modelvliegtuigbouw. 17.35 Musette-orkest. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radio strip. 19.10 Avondschool. 19.45 R.V.D. 20.05 West-Europese commentaar. 20.15 Symphonic Fantastique, Berlioz. Voordracht: „Fantasti sche dromen". Jan Spierdijk. 21.35 Kerstlie deren. 21.55 Pierre Palla, piano. 22.10 Inter nationale vraagstukken. 22.25 „Melodie en Rhythme". 23.15 Artie Shaw en zijn orkest. 23.50 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Werken van Franse componis ten. 7.45 Gebed. 8.15 Opgewekte melodieën. 9.00 Vrouwenrubriek. 9.05 Bekende tenoren. 9.35 Kwartet in f, Beethoven 9.45 Platen. 10.00 Wanda Landowska, clavecimbel. 10.15 Morgendienst. 10.45 Kwartet in D voor fluit en strijktrio. Mozart. 11.00 Voor zieken. 11.40 Corelli en Bach. 12.03 Marinus de Jong, piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Amusements orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Lichte orkest werken. 13.45 „Hors d' oeuvre". 14.00 Metro- pole-orkest. 14.40 Vrouwenrubriek. 15.00 Or gel. 15.30 Omroeporkest. 16.00 Adventsdienst. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Koor. 17.50 Rege ringsuitzending. 18.00 Kamer-orkest. 18.15 Land- en tuinbouw. 18.30 Piano-duo. 18.45 „Piekerproblemen". 19.15 Leger des Heils. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Nederlandse orga nisten. 20.05 Kerstuitzending uit Antwerpen. 21.15 Kerkconcert uit St. Jacobskerk, 's Gra- venhage. 21.45 Familie-competitie. 22.15 „Vaart der volken". 22.35 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.15 Symphonie no. 6 in C, Schubert. 23.45 Kerstliederen. Voor de behandeling van haar elf agendapunten had de Eerste Kamer Dins dagmiddag slechts een korte tijd nodig.. Bij geen enkel punt werd het woord ge voerd en hoofdelijke stemming was niet nodig De Kamer verenigde zich o.a. met enige wijzigingen van begrotingen van vorige jaren, met de begroting van het Staatsmuntbedrijf voor 1949 en met de afschaffing van de nog uit de bezettings tijd stammende regelingen betreffende het verkeer en met de invoering zij het enigszins gewijzigd en aangevuld van de Verkeerswet 1935. Dronken autobestuurder rijdt meisje dood Op het Mariënburgplein in Nijmegen zijn Dinsdag twee zestienjarige wielrijd- sters door een auto aangereden. Het meisje Willems uit Groesbeek werd zo ernstig ge wond, dat zij enkele ogenblikken na de aanrijding overleed. De auto was in snelle vaart weggereden in de richting Arnhem. De Arnhemse poli tie werd gewaarschuwd, doch toen zij de chauffeur wilde aanhouden reed deze door. De motorpolitie zette een achtervolging in en wist in Oosterbeek de chauffeur tot stoppen te dwingen. De man, een inwoner van Wageningen, bleek dronken te zijn. Hij verklaarde, niets gemerkt te hebben van een aan rijding. Wij hadden een onderhoud met Mr. W. F. K. Versteeg te Heemstede, directeur der N.V. Deze onderstreepte allereerst de mededeling der justitie dat van zwendel- praktijken geen sprake is. Als commissa rissen treden op Ir. G. C. Snijders te 's-Gravenhage, Mr. N. de Bruine Ploos van Amstel te Amsterdam en E. L. baron van Hardenbroek van Lockhorst te Amsterdam, terwijl Prof. Mr. G. M. G. H. Russel te Amsterdam x-echtskundig adviseur is. Mr. Versteeg ontkende dat de N.V. zou speculeren op defaitistische tendenzen, angstpsychosen of dergelijke. Integendeel, het tegenovergestelde wordt nagestreefd. Toen de oorlog in 1940 uitbrak zijn velen in een paniekstemming naar IJmuiden en andere havenplaatsen getrokken, om te trachten zich een plaatsje op een boot te verkrijgen. Daarbij hebben zich ergerlijke tonelen afgespeeld. Er waren mensen die 100.000 wilden geven om weg te komen, zonder daarin te slagen. Zulke dingen wil de N.V. voorkomen door tijdig maatregelen te nemen. Reeds nu zijn er die ons land verlaten omdat zij menen dat zij zich beter elders een nieuw bestaan kunnen vei-schaffen. Daax-aan willen wij niet meedoen. Wij vin den het een landsbelang dat wij hier rustig ons werk voortzetten, maar willen alleen de zekerheid hebben dat wij op de dag, dat er inderdaad een bezetting dreigt naar het buitenland kunnen ontkomen. Niemand zal ontkennen dat er op inter nationaal terrein onzekerheden bestaan. Wij zijn dan ook van oordeel dat elke staat met het oog op de eventualiteiten zijn mili taire en civiele mobilisatie voorbereidt, zonder dat hij geacht wordt te handelen onder een angstpsychose. Maar dan is het voor particulieren ook verantwooi'd intijds een „frrivé-mobilisatie" voor té bereiden, zolang zij hierbij niet handelen in strijd met het landsbelang. De organisatie is zo, dat verzekerden practisch gewaarborgd kan worden dat zij zullen kunnen uitvaren. Ook gelooft de heer Versteeg niet dat de marine-autori teiten bezwaar zullen maken dat de boten zullen uitvaren. In 1940 is dat immers ook niet gedaan. De N.V. heeft de beschikking over twee kustvaartuigen die geschikt zijn voor zo'n tocht. Deze blijven in de gewone kustvaart, maar de regeling is toch zo gemaakt, dat zij, als het nodig mocht zijn, tijdig beschikbaar zijn. Voor de speciale inrichting, provian dering en bemanning zijn alle maati'egelen genomen. Aanvankelijk is in een prospectus gezegd dat voor deelneming 4300 nodig was, maar nu is dit teruggebracht op 2250. Daarvan geldt 500 voor de passage-verzekering op een der boten, 1750 is bestemd als aan deel, waarmee de N.V. zich de eigendom verzekert der schepen. Die worden dan in huurkoop teruggegeven aan de rederij, die dan elk jaar 1/10 van dit bedrag aan de deelnemers terugbetaalt. De 500 zijn voor de verzekerden ver loren als in 5 jaar geen evacuatie nodig is. Geven de omstandigheden er evenwel aan leiding toe, dan zal in 1954 een nieuwe verzekering mogelijk worden waarbij zij, die reeds verzekerd waren, vooxdceur ge nieten. Om de passagiers-aandeelhouders vertrouwd te maken met de schepen, waarop zij eventueel moeten vertrekken, wordt in 4 jaar tijd aan ieder de gelegen heid gegeven in de zomermaanden daarop een kosteloze reis van 8 dagen te maken naar Engeland, Frankrijk, België, Dene- marken of Duitsland. De N.V. heeft, zoals reeds opgemerkt is, over twee kustvaartuigen de beschikking. Als die „bezet" zijn worden geen gegadig den meer aangenomen, tenzij het in tussen mogelijk geworden is een nieuw kustvaartuig te kopen of te laten bouwen. Op last van de Officier van Justitie te Rotterdam is de 47-jarige beheerder van een spaarcredietinstelling gearresteerd, die ver dacht wordt valsheid in geschrifte gepleegd te hebben. Militaire Willemsorde voor lt. kol. R. E. Jessurun Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde de luitenant-kolonel waarnemer der Mili taire Luchtvaart van het Koninklijk Neder lands-Indonesisch Leger R. E. Jessurun. De nieuwe ridder heeft in zijn jeugd in Haarlem gewoond en is een zoon van wijlen de bekende Haaxiemse medicus. Deze onderscheiding is verleend" omdat nij onmiddellijk na herstel van zijn zeer zwax*e verwondingen, bekomen bij een nachtvlucht naar Ambon in Mei 1943. het tijdvak van September 1943 tot April 1945, onderscheidenlijk ingedeeld bij het „18e Squadron" en de Amerikaanse „13th Air Force" in het Zuid-Westelijk Stille Oceaan-ge bied talrijke zeer gevaarlijke en be langrijke bombar- dementsopdx-ach- ten en grondver- kenningen met succes heeft vol bracht en daarbij als Nedexdands officier waarnemer vele malen met het operationele leiderschap van grote formaties geallieerde vliegtuige belast was. Met grote bekwaamheid, voortvarend heid en moed heeft hij een voor de ge allieerden onmisbare bijdrage geleverd tot het neutraliseren van een 20-tal vijande lijke luchtbases op Halmaheira, in de Minahassa, Kendari en op de Boeroe- Seram-groep en als gevolg van deze neutralisatie de uiterst storende vijande lijke luchtactie tegen' Morotai van deze basis uit op afdoende wijze bedwongen, na te voren het plan van actie zelfstandig ontworpen en door onder grote gevaren verrichte offensieve lucht- en grondver- kenningen voorbereid te hebben. Tenslotte heeft hij een werkzaam aan deel gehad bij verschillende acties naar het door de vijand bezette gebied in de Philip- pijnen, o.a. tegen Cebu Puerta Princessa, Zambonga, Jolo en Davao. Lt.-kol. Jessurun is tevens in het bezit van hoge Amerikaanse en Engelse onder scheidingen. Dr. E. Heldring onderscheiden Afscheid als president der Ned. Handel Mij. Dr. E. Heldring, de 77-jarige president van de Nederlandse Handel Maatschappij te Amsterdam, heeft Dinsdagmiddag tij dens een receptie afscheid genomen van meer dan 200 leidende figuren uit bank- kringen en van vele vooraanstaande per sonen uit het Nedex-landse financiële, com merciële en industriële leven. Sinds October 1939 heeft dr. Heldring als president de Nederlandse Handel Maatschappij geleid. Op 31 December legt hij zijn functie neer. De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck deelde de scheidende president mede, dat het de Konixxgin heeft behaagd hem op grond van zijn bijzondere ver diensten te benoemen tot Commandeur ïn de Orde van de Nederlandse Leeuw. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam wenste, namens het gemeentebestuur „deze voorname burger van de hoofdstad" met zijn onderscheiding geluk. Een vertegenwoordiger van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel deelde mede, dat dr. Heldring tot ere-lid van de maatschappij is benoemd. Partij sigaren verdween uit auto van bruiloftsgasten Dieven waren reeds gesnapt voor zij er een koixden oproken Een familie uit Kampen, per auto op weg naar een bruiloft in Beverwijk, had een partij sigaren en sigaretten, bestemd voor een sigarenwinkelier te Beverwijk, meege nomen. Nabij Bussum werd de reis onder breken. Terwijl het gezelschap in het res- taux'ant- zat, zagen twee mannen kans $e sigaren en sigaretten in een andere auto over te laden. Daarna reden zij in snelle vaart weg in da richting Amsterdam. Men was er echter in geslaagd het nummer van de auto op te nemen en dit werd opgegeven aan de rijkspolitie te Diemen. Deze hield de auto aan, maar een van de twee inzit tenden wist te ontvluchten. Na een achter volging. waarbij meermalen geschoten werd, slaagden de politiemannen er in de vluchteling te grijpen. Het was een Am sterdammer die reeds verscheidene ver oordelingen achter de rug heeft en nog een gevangenisstraf van negen maanden moet ondergaanDe andere arrestant was even min een onbekende van de politie. Zij zijn beiden opgesloten. De heer G. M. Nederhorst weer lid van de Tweede Kamer Van onze parlementaire redacteur) In de Dinsdagmiddag gehouden verga dering van de Tweede Kamer is de heer G. M. Nederhorst (P. v. d. A.) uit Gouda tot lid dier Kamer geïnstalleerd. Hij volgt de oud-minister ir H. Vos, die wegens zijn benoeming tot directeur van de Centrale Arbeiders Levensverzekering Bank bedankt heeft, op. De heer Neder- hoi'st had voor de laatste verkiezingen ook reeds zitting in de Tweede Kamer. Suikercampagne is geëindigd De suikercampagne hier te lande is ge ëindigd. Aan de twaalf beetwortelsuiker- fabi-ieken werden door de verbouwers in totaal geleverd 1815 millioen kg. suiker bieten. De grootste levering namelijk 310 millioen k.g., had plaats aan de fabriek te Puttershoek, die in deze campagane ruim 41 millioen k.g. suiker produceerde. Voox-ts werden geleverd aan de zes fa- bx-ieken van de Centrale Suiker Maat schappij tezamen 648 millioen k.g., aan de drie fabrieken van de Verenigde Coöpe ratieve Suikerfabrieken tezamen 540 mil lioen k.g., aan de Fries-Groningse 217 millioen k.g. en aan Sas van Gent 100 millioen k.g. Behalve de opbrengst aan bieten per h.a. was ook het suikergehalte der bieten dit jaar zeer goed, zodat in deze cam pagne in totaal rond 260 millioen k.g. suiker werd geproduceerd, hetgeen ruim 25 procent meer is dan in 1947. Niettemin zal gedurende de periode tot de volgende campagne nog ongeveer 100 millioen k.g. suiker moeten worden inge voerd. De door de regering gepropageerde uitbreiding van de bietenteelt is derhalve alleszins gerechtvaardigd. Evenveel vet als boter op een bon Begin Januari 1949 zal de rantsoenwaarde van spijsvet van 200 gram op 250 gram worden gebracht, zodat men dus op de nieuwe bon voor voedingsvetteu een ge- lijKe hoeveelheid boter of irargarx-.e of spijsvet kan kopen. Ei worden pakjes bak- en. braadvet van 250 gram in de handel gebracht welke 41 cent zullen kosten. De prijs van dierlijk vel zal per 250 'gram 49 cent bedragen. Op de nieuwe bonnen voor \oedings- vciten mogen pakjes vet van 20G gram of *10 gram nie xreex verkocht worden. komen?" fluisterde professor „Ik klop vol verwachting aan mijn hart. Wanneer hij komt heeft de uit vinding zijn nut bewezen.' „Hm, ik moet het eerst nog zien," bromde de commissaris. „Zou U niet liever voor alle zekerheid een paar man netjes hierheen laten komen?" stelde Panda voor. „Ik heb zo'n idee, dat het wel lukken zal." „Nou, je kunt je zin krijgen, maar het zal wel weer voor niets zijn," sputterde de commis saris terwijl hij naar de telefoon ging. Onder wijl liep Billy Bulk nog steeds met dezelfde verbaasde uitdrukking op zijn gezicht door de straten. „Ik begrijp er niets van," mompelde hij. „Ik moet hier helemaal niet naar toe, en ik ga toch. Ik wil naar huis, maar ik ga niet naar huis en ik zal een boon zijn als ik er iets van snap, bah!" Hij nam de kortste weg naar het huis van de professor en het duurde niet lang, of hij stond voor de voordeur en trok verwoed aan de bel. Amsterdammer dreef handel in valse textielpunten Doordat een landbouwer uit Kuinre op 7 December in Sneek een costuum wilde kopen met textielpunten, welke vals bleken te zijn, is de politie er in geslaagd een van de „koningen" van de bonnenhandel in Amsterdam te arresteren. De politie in Sneek en later de rijks politie in Kuinre stelden een onderzoek in. Weldra bleek dat het spoor van Sneek via Kuinre en Steenwijk naar Amsterdam leidde. Een hoofdagent van politie uit Steenwijk nam het onderzoek op zich en reisde met iemand uit Steenwijk, die de bonnen in Amsterdam had gekocht, naar de hoofdstad. Samen gingen zij speuren naar de man, die deze valse bonnen had geleverd. Deze was spoedig gevonden. Hij bleek een bekende hoofdstedelijke zwarte handelaar te zijn. Via hem leidde het spoor naar de uiteindelijke leverancier, die even eens werd gearresteerd. Deze man is een van de „koningen van het Rembrandt- plein", die docr zijn ongeoorloofde handel tot grote uitgaven in staat is. Hij vormde het middelpunt van een handel van zeer grote omvang in valse en echte textiel punten en textielkaarten. N.V.V.-boridsbesturen spraken over Indonesië Dinsdag zijn de hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten bonden in ver gadering bijeen geweest ter bespreking van de huidige situatie in Indonesië. In deze vergadering heeft de gedele geerde van het opperbestuur in Indonesië, de heer L. Neher, een uiteenzetting ge geven van de ontwikkeling der onderhan delingen in Indonesië, welke hebben ge leid tot de beslissing om het bestand met de regering van de Indonesische republiek op te zeggen en tot daadwerkelijk optre den over te gaan. Na uitvoerige discussie sprak de hoofdbesturenvergadering als haar mening uit, dat elke mogelijkheid, die tot een bevredigende oplossing van dit tragische conflict en tot een spoedige einde van de huidige actie kan leiden, behoort te worden aangegrepen, opdat binnen de kortst mogelijke tijd de Verenigde Staten van Indonesië tot stand zullen komen op basis van de Linggadjati- en Renville- o vereen komsten. Dit is noodzakelijk, om dat slechts een vreedzame samenwerking op basis van gelijkgerechtiheid en vrijheid, een duurzame band tussen Indonesië en Nederland mogelijk maken. De hoofdbesturenvergadering verwacht, dat de Nederlandse werknemers geen ge hoor zullen verlenen aan oproepen om het werk neer te leggen of andere onberaden stappen van welke aard ook zullen doen. omdat hierdoor het bereiken van een vreedzame oplossing eer wordt bemoeilijkt dan bevorderd. Handbat Dames en heren van Rapidi)03 boeken goede resultaten Dat Rapiditas zowel bij de dames als h in de tweede klasse een hartig woorrtL enL spreekt, blijkt uit de goede resultaten tot nu toe geboekt werden. Het heren li is nog ongeslagen. (5 gewonnen en 3 "olim1 spel). Turno staat weliswaar bovonaan ranglijst, doch alleen door de drie meer e speelde wedstrijden. De dames intussen ben zich na een slechte start keurig hérSi en wonnen zeven maal. Zondag vProl zij HAV met 3-1. en komen op de tS olaats, achter HOC. dat de niet makwlv*? taak had in Zandvoort de OSS-dami* «IT dwingen. Het is hen echter gelukt wonnen deze kamp met 12. 21 In de hoofdklasse dames moest Conon,.- bij Zeeburgia, Amsterdam op bezoek r i de reeds lang bestaande sportieve rivaHt tussen de ploegen, was de wedstrijd spanning tegemoetgezien. Concordia u scheen echter verzwakt in het veld Ondani dat gaven de Haarlemse dames toch nn» spel (3-3). dat door de naaste coïKl' door uitstekend doelverdedigen. De uiM werd 4—0 voor Zeeburg, dat, door het eek spel (3-3). datd oor de naaste conctt Hygiëa op UDI. behaald werd. dc kamp® kansen nogmaals zag bevestigd. De stand is thans als volgt: Zeeburg P. S. V. Hygiëa Concordia D. E. S. 11 11 11 11 11 10 Turnlust U. D. I. 11 Vlugh. en Kracht 10 28— 7 19-10 26-1 e 21-23 20-24 15—?s 21-24 10-27 In de eerste klasse heren van het district werd het pleit om het kampioenschap beslkt Aalsmeer won met 7—1 van AHC en komt hierdoor met 21 punten op onbereikbare hoogte. Concordia won van de heren v-n Zeeburg met 0—2, terwijl Achilles van olaat- verwisselde met Amersfoort dat met 3I2 verslagen werd door deze club. Bij de dames der afdeling Noordhollanrf heeft BQV in Heiloo de punten op Foresters behaald. De heren van Bato boekten ondanks energiek spel geen overwinning. A VA wón met 4—3, doch een gelijk spel was beter od zijn plaats geweest. y Schaken Haarlemse clubs in de schaakcompetitie Heel wat afgebroken partijen werden ge. arbitreerd, waardoor het overzicht in de ver- schillende afdelingen duidelijker werd. In de eerste klasse B werd de nederlaag van Rol- land I tegen Haarlem II een feit: 5',4—414 H.S.G. III zag de tweede overwinning beves tigd door een overwinning van 5)4—4% 0p Rolland II in de tweede klasse A. In de tweede klasse B werd Heemstede II —Haarlem IV een gelijk spel, doch tegen De Torens kwamen de Heemstedenaren net iets te kort: het werd 5'A4'A voor de Torens. Haarlem IV, dat het uitstekend doet, won met 64 van Bloemendaal II. In de derde klasse A verloor H.S.G. IV met 6'-i3)4 van Hoogovens II, doch in de wed- stx-ijd tegen Bloemendaal III revancheerde het zich door een voorlopige 7—2 zege, H.W.P. II won in de vierde klasse B met 64 van Het Oude Slot III. Voetbal Belgisch elftal tegen Spanje Het Belgisch voetbalelftal, dat Zondag 2 Januari te Barcelona een voetbalwedstrijd zal spelen tegen Spanje, is als volgt samen gesteld: Doel: Meerts. Achter: Aernaudts en Anoul. Midden: Mees, Carré en Henxüet. Voor: Lemberechts, Coppens, Mermans, A. de Herdt en Thyrifais. Reserves zijn: Gedopt, Valet, Van der Auwera en Van Vaerenberg. Sport in 't kort GEZELLIGE BIJEENKOMST VAN RCH. De oorspronkelijk op Vrijdag vastgestelde gezellige bijeenkomst van de voetbalclub RCH is nader bepaald op Donderdagavond in het restaurant van het Heemsteedse Sport" park. Kerstmis. De deken van de consuls in Jeru zalem, René Neuville, heeft een formeel verzoek tot de Egyptische legerleiding gericht, om de rechtstreekse weg naar Bethlehem voor de traditionele pel grimstocht met Kerstmis open te stellen. Door de leiding van het Arabische le gioen, dat de controle heeft over oud- Jeruzalem, was eerder verklaard dat zij bereid was de pelgrims het gebruik van een andere weg naar Bethlehem toe' te staan. Neuville vei-klaarde echter wel de noodzaak van bepaalde militaire be perkingsmaatregelen te erkennen, doch hij stond erop dat het principe van vnie toegang tot de Heilige plaatsen zou wor den erkend. Rustig. Maarschalk Stalin vierde gisteren zijn 69ste verjaardag nxstig in het Krem lin. Er werden geen saluutschoten ge lost noch werd er vuurwerk afgestoken. Valse munters. Voor het gerechtshof te Antwerpen is een begin gemaakt met het grootste proces tegen valse munters, dat België ooit gekend heeft. Niet min der dan 30 personen, waarvan er vim; voortvluchtig zijn, zijn bij deze zaak betrokken. De bende had zich vooral toegelegd op de vervaardiging van briefjes van fr. 500. De valse munters slaagden er in tot een bedrag van fr. 14 mxllioen aan deze biljetten in omloop te brengen. Verboden toegang. De 48-jarige Vincenzo Filoteo uit Pescara (Italië) werd on langs „dood" op een eenzame boerderij gevonden. Bij zijn begrafenis, 48 uur later, richtte hij zich echter in zijn kist op en viel prompt flauw bij de aanblik van doodkist en kaarsen. Sommige treu renden vluchtten in paniek. Nadat aan de herrezene medische hulp was ver leend, nuttigde hij met de treurenden het maal, dat bedoeld was als begrafe- nisontbijt. Filoteo zeide gedroomd te hebben dat hij door een mooie tuin naar het Paradijs ging, doch dat een onbe kende hem de toegang ontzegde. Tegen. De afgevaardigden van het 500.000 leden tellende vakverbond van Britse spoorweg-arbeiders hebben zich uitge sproken tegen de anti-communistische politiek, zoals die wordt bepleit door het Britse congres van vakverenigingen. De grootste twee bij het congres aangeslo ten vakverenigingen, namelijk de bona van transportarbeiders en de vakver eniging van arbeiders in rijks- en ge meentedienst, hebben reeds verklaara deze actie van het T.U.C. wèl te zullen steunen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2