c Anti-revolutionnaire bezwaren tegen de „Woningstichting Velsen" GOEDE BOEKEN bij VAN DORP IJmuiden PH. DE KONING Door wie het sportpark „Schoonenberg" bespeeld zal worden Visserij-varia^ Het testament Driehuis WOENSDAG 22 DECEMBER 1948 IJMUIDER COURANT VELSENS RAAD BIJEEN Debat over overheidszorg en particulier initiatief Zoals te voorzien was heeft het voorstel van Velsens burgemeester en wethouders orn het gemeentelijk huizenbezit financieel en administratief in een woningstichting „Velsen" onder te brengen de tongen van de raadsleden Dinsdagavond losgemaakt en nadat diverse agendapunten zonder slag of stoot de voorzittershamer gepasseerd waren, zette de heer J. C. A s c h o f f (C.H.) het mes in het omvangrijke onderwerp, door een reeks informatieve vragen af te vuren, waarin onder meer eeri kort pleidooi voor de nieuwe woningbouwvereniging „Eigen Haard" aanleiding gaf tot een vraag op het terrein van de bouw voor Christelijke arbeidersgezinnen. Hij brak voorts een lans voor de be staande verenigingen, die naar zijn mening vooral niet de dupe moeten worden van het te creëren semi-gemeentelijk orgaan. Ook de heer R. Verbeek (Arbeid) gaf zijn opvatting over het voorstel ten beste, dat hij bij voorbaat alle steun toezegde, onder meer omdat er door een gecentrali seerde Stichting meer gelet kan worden op de sociale aspecten van de huisvestings problemen der toekomst. Na een vraag hoe het door de nieuwe verschijning met het personeel van eventuele aansluitende of er-in-opgaande organisaties zal gaan, stelde hij een tweetal wijzigingen in het Stich tingsreglement voor, waardoor de zeggen schap van de raad zijns inziens ten volle gewaarborgd zou blijven. Tenslotte infor- meeïïe de heer Verbeek vriendelijk naar van de raad verheugen De heer H. de betekenis van een zeer duistere zin, die Beer (Arbeid) vond, dat de grote c in het reglement voorkomt. Over de schreef In zijn maidenspeech erkende de heer A. J. Lips (AR.) de taak van de overheid ten aanzien van de woningbouw, vooral in deze tijd, maar hij vond toch, dat de Stich tingsidee van het college over de schreef ging: het particulier initiatief zou er mee tekort worden gedaan, een bewering, die hij trachtte te staven met een terugblik op de vorige na-oorlogse jaren tot 1927, toen er goedkoper op particuliere grondslag ge bouwd kon worden. Naar aanleiding van een interruptie verkondigde de heer Lips, dat zelfs de socialist Wibaut dit volmondig heeft toegegeven in een zijner geschriften. De „socialisatie-gedachte", welke het raads lid in het voorstel meende te moeten laken, zag hij als bedreiging van de woningbouw verenigingen. De heer J. Visser (A.R.) steunde zijn partijgenoot en vroeg zich nog af, of het particulier initiatief dan zo veel fouten had gemaakt, dat een drastische overheidssanering nodig was. Waarop de heer F. J. A. Strijbosch (Kath.) zich aarzelend voor het ontwerp verklaarde met de aantekening dat de practische uit voering hem niet overal bevredigde, in welk verband hij herinnerde aan een commissie onderzoek naar de mogelijkheid van een Centrale Gemeente-organisatie, daarmee aandringend op zoveel mogelijk efficiency. dat woningbouw zonder enige twijfel een overheidsbemoeiing moet zijn en blijven, zonder dat het individualisme van de particuliere bouwer aangetast mag worden, om daarna zijn instem ming met het Stichtingsplan te be tuigen. Wethouder Visser vulde het laatste kwartier van de twee uur debat over het voorstel, dat er eindelijk met de drie anti revolutionaire stemmen tegen, „door" kwam. Sport na woordenspel. De verhuur van het voltooide sportpark „Schoonenberg" (waarover wij elders in dit nummer feitelijke mededelingen doen) mocht zich evenzeer in de belangstelling de clubs er in Velsen goed afkomen wat de terrein- huur betreft, en hij achtte in dat verband de inkomsten uit het sportpark wel wat aan de lage kant. Verder stelde hij zich voor, dat er met consideratie kan worden opgetreden tegen kleinere verenigingen, die door overmacht niet in staat zouden kunnen zijn de huur te voldoen, om ten slotte te waarschuwen tegen hoge entree prijzen. Wethouder A. J. v. Leusen (Arbeid, Onderwijs en Sport) toonde zich erkente lijk voor de geboden kans tot het verstrek ken van nadere inlichtingen. Er zijn nog geen contracten gesloten: zij werden slechts besproken met de betrokken sportvereni gingen, aldus dr. Van Leusen, die de heer De Boer over de hele linie tevreden wist te stemmen. Wel zette hij uiteen, dat het huurpeil verantwoord is, daar de onder- houds- en outillagekosten geheel voor rekening van de gemeente komen en de verenigingskassen er dus niet langer last van hebben. „Smartcgcld". Geslaagd Kerstspel in de Christelijke school De viering van het Kerstfeest door de leerlingen van de Christelijke school aan de Van Langeveldstraat, was Dinsdag avond zo druk bezocht, dat verschillende belangstellenden met een staanplaats ge noegen moesten nemen. De heer W. B. Kleywegt, hoofd der school, begroette de aanwezigen. Vervol gens las hij het Kerstevangelie, dat daarna op het geïmproviseerde toneel, met een eenvoudig en passend door kaarsen verlicht décor, door leerlingen van de hoogste klasse aanschouwelijk werd voor gesteld. De verschillende declamaties von den een aandachtig gehoor. Dit Kerstspel „Dit is 't vertelsel van het Kind", wilde op eenvoudige wijze verhalen van de blij de Boodschap en het is daarin zeker ge slaagd, mede dank zij de intense voorbe reiding, welke de scholieren er aan be steed hebben. De heer C. Oderkerk vertelde een Kerstverhaal, ontleend aan de na-oorlogse tijd. Het gaf de geschiedenis weer van een Jodenknaapje, dat zijn ouders in een con centratiekamp verloor en door middel van zijn onderduik-adres bij zijn grootmoeder de boodschap van Jezus' geboorte vernam. De samenzang, op het orgel begeleid door de heer Melis, werd besloten 'met „Ere zij God". De taak van de overheid. Wethouder W. F. V i s s e r (Arbeid, O.W.) gaf de principiële bestrijders van het voor stel de wind van voren in een oratie, die de grote taak der overheid op het gebied van de woningbouw deed uitkomen. Hij wilde allerminst voetstoots aannemen, dat de Amsterdammer Wibaut zich waar dan ook had uitgelaten als de heer Lips eerder beweerde en betoogde daarentegen, dat het van A.R.-zijde verheerlijkte particuliere initiatief de oorzaak is geweest van de el lendige toestanden op woninggebied, zo n vijftig jaar geleden. Daarnaast kon de wet houder het gebezigde woord „socialisatie" voor het Velsense geval niet aanvaarden; „ook in specifiek Katholieke gemeenten wordt toch door de overheid gebouwd?" De vragenstellers op meer practisch ter rein kregen te horen, dat Openbare Wer ken de aan de Stichting over te dragen be voegdheden niet verwerken kan en nog eens kwam de heer Visser terug op zijn standpunt: de overheid moet de huizen bouw in handen houden zonder het parti culier initiatief, „Eigen Haard" of welke woningbouwvereniging dan ook, de das om te doen, mits deze „particuliere" instanties zowel in tijden van voor- als tegenspoed hun maatschappelijke functie begrijpen. Vrees voor het uitschakelen van over heidsinvloed op de nieuwe Stichting tracht te de wethouder te ontzenuwen, het pre sentiegeld werd verdedigd en er bleek ach ter de groene tafel geen bezwaar te bestaan tegen het benoemen door de raad van een directeur. Personeel wordt overgenomen. De „duistere zin" bleek voor de heer Vis ser eveneens potjeslatijn, welke erkenning nogal wat hilariteit veroorzaakte en op een vraag, of de bouwkassen niet ingeschakeld kunnen worden, kwam het antwoord, dat deze instellingen te veel belangstelling voor middenstandswoningen hebben, waar Vel sen allereerst arbeidershuizen nodig heeft. De politieke samenstelling van het college, welke van rechtse zijde als oorzaak van de conceptie der woningstichting werd aange duid, zou naar het oordeel van de wethou der als een feit aanvaard dienen te wor den en de heer Verbeek kreeg de gerust stelling, dat het personeel der aansluitende bouwverenigingen door de gemeente met het betrachten van de nodige soepelheid zal worden overgenomen. Een verwijt, dat de Coöperatieve Woningbouwvereniging een grote hoeveelheid huizen werd toegewezen kreeg als repliek, dat dit op de eerlijke verdeling van het beschikbare bouwvolume berustte. In tweede ronde gaf de heer Lips de strijd nog niet op: hij wist niet pre cies waar Wibaut zijn uitlating over de voordelen van de particuliere bouw had gedaan, „maar dat zou de wethouder zelf toch moeten weten, meneer de voorzitter", .een antwoord, dat vrij- wat vrolijkheid teweegbracht. De heer C. P. J. M a a s (Kath.) stel de eerst vast, dat er verscheidene zaken door elkaar gehaald waren en hij ver klaarde vervolgens van mening te zijn, Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 22 DECEMBER Thalia, 8 uur: „We gaan naar Rome". Rex, 8 uur: „De onbekende zanger". Spreekuur Wethouder van Onderwijs: 45 uur. DONDERDAG 23 DECEMFER Geen bioscopen. Spreekuur Wethouder van Sociale Zaken, 9—12, uur. Het ..smartegeld" voor nabestaanden van overleden onderwijskrachten, dat Maandag ook de Beverwijkse raad bezighield, kwam om de hoek, toen de vergoeding van ver plaatsingskosten voor onderwijzend perso neel de hamer passeerde. Wethouder Van Leusen kon alvast beloven, dat een voordracht in die richting het gunstige advies van het college zal ver werven. Behalve de hoofdpunten van het goedge vulde agendum, die alle tijd opeisten, werd een aantal uiteenlopende voorstellen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd als een kasgeldlening voor 1949, en de be naming van het nieuwe industrieterrein „Staalhaven" op Rooswijk in Velsen-Noord. De leden van de commissies tot wering van het schoolverzuim zagen zich vlot herbe noemd. Wat betekent dat? Dat stadhuistaal zelfs voor een wethouder even duidelijk als het klassieke koffiedik kan zijn, bewees de heer W. F. Visser gister avond in Velsens raad: op een vraag, wat een lange reglementaire zin uit de stichtings- acte van de Woningbouwstichting „Velsen'' precies beduidde, moest hij het antwoord schuldig blijven en onder grote vrolijkheid van de vroede vaderen vatte de wethouder dit onherbergzame Nederlands samen met de woorden „enzovoort, enzovoort." De zin, die wellicht als examenopgaaf te gebruiken is, luidt: Wijziging of aanvulling van deze regelen (de voorafgaande, red.), daarin aan gebracht nadat de toelating is verleend, kan niet geschieden dan na voorafgaande goed keuring van de Raad en is slechts van kracht van de dag, volgende op die, waarop de toelating door de Kroon is gehandhaafd, terwijl elke wijziging of aanvulling, aan gebracht nadat de toelating is gehand haafd, telkenmale slechts van kracht zal zijn van de dag, volgende op die, waarop de toe lating opnieuw is gehandhaafd." Ter verdediging van B. en W. diene, dat de wetgever dit fraaie stuk Nederlands ver plicht stelt. HET INDIVIDUEELE SCHOEISEL VOOR NORMALE EN AFWIJKENDE VOETEN AANBEVOLEN EN GEDRAGEN DOOR H.H. CHIRURGEN EN DOCTOREN Fa. STERK Trompstraat 1, IJmuiden.O. Tel. 4057 (Adv.) Geen voorrang verleend Op de beruchte hoek Wijkerstraatweg- Koningsweg heeft Dinsdagavond weer een botsing plaats gevonden tussen twee vrachtauto's. Een fonkelnieuwe bestelwa gen uit Haarlem, komende van Beverwijk, werd door een grindauto komende van de Hoogovens dus van rechts in de rechter flank aangereden. Gevolg: deuken en die pe krassen in de nieuwe besteller. De po litie onderzoekt het geval. „MERCURIUS" KRIJGT TWEE AFDELINGEN VOOR IJMUIDEN EN BEVERWIJK. Dinsdag belegt de afdeling Beverwijk- IJmuiden van de Algemene Nederlandse Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" in het vergaderlokaal aan de Abeelenstraat te IJmuiden-Oost een ver gadering om te komen tot een tweetal aparte afde-lingen. nieuwe dessins A Cfi vanaf WOLLEN SHAWLS DELANA blouses en broekjes SPORTKOUSEN SOKKEN OVERHEMDEN DASSEN Speciale Kerstcollëclie 24 KENNEMERLAAN 24 Ook de kleinere clubs krijgen het hunne Indertijd werd door B. en W. van Vel sen aan de raad voorgesteld, aan de voet balverenigingen „Stormvogels" en „V. S. V." voor het voetbalseizoen 19481949 te verhuren het hoofdterrein, met tribunes en kleedgelegenheid, van het Gemeentelijk Sportpark „Schoonenberg". Later werd dit voorstel teruggenomen, teneinde na beëindiging van de onderhan delingen betreffende het verhuren der bijterx-einen, ook hieromtrent voorstellen te kunnen doen. Thans wordt gemeld, dat met de bestu ren der voetbalverenigingen „Stormvo gels" en „V. S. V." nadere besprekingen zijn gevoerd en overeenstemming werd verkregen omtrent het verhuren van het hoofdterrein ten behoeve van het tweede elftal dier verenigingen, van de bijterrei nen voor de overige elftallen en van een terrein voor trainingsoefeningen. De voetbalvereniging „IJmuiden" zal voorts op Zaterdagmiddag met haar eer ste elftal van het hoofdterrein gebruik maken en voor haar overige elftallen van de bij terreinen. Met de besturen der voetbalvereni gingen „Sport Vereent" en „Water loo" werd overeenstemming bereikt, inzake verhuur van een voetbalterrein, onderscheidenlijk aan de Herenduin weg en aan de Driehuizerkerkweg en de Politie Sport-Vereniging zal verder een der bij velden in gebruik krijgen. Tenslotte werden met het bestuur der Kennemer Hockeyclub „Strawberries" be sprekingen gevoerd, inzake een geringe huurverhoging, teneinde een juiste ver houding tot de huurbedragen der voetbal velden te verkrijgen. Overigens wordt nog opgemerkt, dat het dikwijls zal vooi'komen, dat een terrein van het Gemeentelijk Sportpark voor een wedstrijd of voor een ander doel in huur wordt gevraagd. Het is gewenst, dat dan de bevoegdheid blijft om voor zulke bij zondere en niet vooi'af te regelen gevallen de huurprijs te bepalen. HOOGWATERTIJDEN 22 December: 8.05 en 8.32. 23 December: 9.02 en 9.34. Kinderkerstfeesten in Velsen De kerkeraad van de Nederlands Her vormde kerk van Velsen verzoekt ons mede te delen, dat de Kerstfeesten, die vanwege de Zondagsschool in de kerk zul len worden gehouden, plaats hebben op tweede Kerstdag en niet zoals werd ver meld op 25 December. Kerstfeest voor de kleuters Niet alleen de leerlingen van de Ned. Hervormde Kleuterschool, maar ook zeer vele ouders vulden Dinsdagmiddag de gymnastiekzaal van de school aan de Van Langeveldstraat tot de laatste plaats, toen mej. J. C. Markerink, hoofd der school, de jaarlijkse Kerstfeestviering met enkele woorden opende. Helder zongen de kleintjes hun liederen alvorens mej. Markerink de Kerstgeschie denis op kinderlijke wijze verhaalde. Met zeer grote aandacht volgden zij de vertel ling van de kleine jongen, die voor de feestdagen een kwartje zakgeld kreeg en daarmede veel goed wist te doen. Het hoofd der school wees aan het slot de ouders op de bedoeling van het Kerst feest en op het feit dat de Kerstgedachte moet en kan meewerken, om „met de kin deren kind" te zijn. Uiteraard ontbraken versnaperingen niet. De kleuters kregen bij het verlaten der school allen hun zelf vervaardigde Kerstgeschenken mee, waarbij bovendien nog een tractatie was gevoegd. Volksgezondheid en Geneeskundige Dienst Verandering in de spreekuren Tot het werk van de Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst behoort allereerst de behartiging van de volksgezondheid in het algemeen. Uitoefening van controle en schooltoe zicht maken een belangrijk deel van de arbeid van deze dienst uit. Behalve dat de schoolarts de verschillende openbare en bijzondere scholen regelmatig bezoekt, wordt er tevens contact gezocht met de ouders, in die zin, dat ouders van scholie ren, zo ze twijfelen aan de gezondheid van hun kinderen des Woensdags tussen twee en drie uur het spreekuur van de school arts kunnen bezoeken in het gebouw van de Geneeskundige Dienst aan de Stations weg. Voor hen, die in IJmuiden wonen, houdt deze arts zitting in het bijbureau van de G.G.D. aan de Wijk aan Zeeërweg, hoek Houtmanstraat. Het hoo:fd van de G.G.D. houdt elke Dinsdag en Vrijdag spreekuur van negen tot tien uur aan de Stationsweg. In dit gebouw heeft eveneens de arts van het consultatiebureau voor tuberculose zitting en wel Dinsdag en Vrijdags van negen tot tien uur. De grote toeloop van rheumapatiënten noodzaakt dokter Lubberhuizen aan het spreekuur van Woensdag, dat van negen tot tien uur wordt gehouden, een zitting toe te voegen op Donderdag van twee tot drie uur. Dit spreekuur gaat op 6 Januari in. Diploma-zwemmen in Velserbad Vijf candidaten uit Beverwijk, negen uit IJmuiden, een uit Velsen en een uit Drie huis verwerven in het Velserbad een zwemdiploma. De dames J. van den Berg Bouthoorn E. RosierBouthoorn, Ettiena Lips en Hendrika G. Kraak kunnen zich thans „geoefend zwemster" noemen. Guur- tje Slotboom, Helena de Vlugt en haar zusje Johanna, Henny Kraak, Elly Sloot- mans, Maria Heere, Jan Hofland, Dirk Klinge, Freddie van Niekerken, Pieter Hollander, Freddie van der Ley en Herman Hoogland hebben hun eerste diploma be haald. Damcompetitie Hoofdklasse Noordholland biina ten einde De damcomoetitie Noordholland is oj enkele wedstrijden na. die echter niet van grote invloed meer kunnen zijn, uitgespeeld. Van district Kennemerland moeten St. Bavo en Haarlem in de volgende competitie in de overgangsklasse uitkomen. De Haarlemse damclub zal uitkomen in de eindstrijd om het clubkampioenschap van van Noordholland. L Jozeph Blankenaar 2. Zaandam 3. Oosterkwartier 4. C. D. A. 5. G. S. II 6. Wormerveer 7. Weesp 8. D. D. D. Alkmaar 9. Den Helder 10. St. Bavo MARKTBERICHTEN 21 December 1948 Besommingen IJM 39 Schoorl f 14.400. KW 77 f530; IJM 241 f304; IJM 228 f42: IJM 276 f 449; UK 77 f 305; UK 258 f 96; UK 163 f349: UK 8 f340; UK 90 f399; UK 116-32 f218; UK 119 f392; UK 125 f378; UK 114 f326; UK 47 f84; UK 7 f6; UK 9-75 f228; UK 97 f216; UK 199 f178; UK 144 f450; UK 48 f 150; UK 43 f 400; UK 266-70 f 157; UK 154 f88; UK 181 f37; UK 72 f422; UK 86 f370; UK 115 f460; UK 69 f65. Drie VEM-trawlers besomden f 51.000. Prijzen. Heilbot 4,55—3,75; tarbot 3,75—3,55, per kg. Schartong 70—57; kl. haai 3228; poon 18 6,50; puitaal 3736; roodbaars 14,50; ham 67; bot 61; kl. hake 4945, per 50 kg. Gr. hake 180, per 125 kg. Aanvoer. 75 kisten haai, 35 kisten poontjes, 20 kisten leng, 50 kisten koolvis, 240 kisten wijting, 320 kisten schelvis. 40 kisten kabeljauw, 2170 kisten makreel. 325 kisten schar, 675 kisten v. haring, 15 kisten diversen. Totaal 3965 kisten. JOHAN LUGER IN REX THEATER. De bekende radiospi'eker Johan Luger heeft Dinsdagavond voor de leden van de V.V.IJ. vishandel-combinatie het een en ander verteld over zijn journalistieke loopbaan en het Neurenberger proces. Te vens behandelde hij enkele fragmenten uit zijn boek „De kleine misdaad". Op geestige wijze schetste hij de jour nalistiek van 40 jaar geleden en vergeleek die met de huidige. Hij was van mening dat het voor een groot deel een geluks factor is die uitmaakt wie er een goed jour nalist wordt en aan de hand van voorbeel den paste hij deze uitspraak op zich zelf toe. Ten aanzien van het Neurenberger pro ces sprak hij met afgrijzen over de daar vertoonde films, die de nazigruwelen en de ellende van de concentratiekampen in beeld brachten. Tot slot verhaalde hij enkele anecdotes over zijn belevenissen achter de perstafel bij de politierechter. 9 16 124— 56 9 14 100— 80 8 10 82— 78 8 10 82— 78 9 10 88— 92 9 10 88— 92 9 9 90— 90 8 6 82— 78 8 2 53—107 7 0 50— 70 FEUILLETON van mevrouw Maquisten 36) door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. Ellen bleef beledigd voor zich uitkijken. Wat dacht u nou, dat ik haar maar zo in de steek zou laten en helemaal niet eens ging kijken, hoe ze het maakte? Zodra de zuster weg was, ben ik even ovex-gestoken. Dus dan was u niet in uw kamer tussen zeven uur en half acht. Dat was ik wel, tenminste zo lang ik niet bij mevrouw was. En als u denkt, dat er iemand in de badkamer kon komen, dan hebt u het mis, want dat kon ik horen omdat ik aldoor in de kamer was en de deur stond open. Ik ben ook nog *een glas water voor haar gaan halen en een spons om haar ogen te wassen, omdat ze zo gehuild had. Hoe lang denkt u, dat u er geweest bent? Dat weet ik niet. Tien minuten? Dat kan wel. Niet langer? Ellen ging met een schok overeind zit ten. Zo lang niet eens, zei ze op haar oude moppertoon. Ik loop niet altijd op de klok te kijken, maar tien minuten is het niet eens geweest. Ze heeft precies gezegd, wat ik u verteld heb en ze huilde, de arme stakker. Ik ben tenslotte wegge gaan om haar een beetje tot rust te laten komen. Toen ik om half acht even binnen kwam om te kijken, zei ze niets ze schudde alleen haar hoofd toen ik zei, dat ik naar juffrouw Honor zou gaan en vroeg of ze nog iets nodig had. En wanneer zag u mevrouw Ma quisten toen weer? Ik hielp haar met opstaan en in haar stoel gaan zitten voor het eten, na dat juffrouw Honor naar beneden was ge gaan. Maar we spraken er niet meer over, geen van tweeën. Ik wou haar weer niet opwinden en ze wou zelf ook liever een beetje rust hebben, omdat de familie bo ven zou komen om koffie te drinken. Daarom zeiden we niets. Ook niet, toen ik haar naar bed hielp alleen pakte ze toen mijn hand stijf vast en ze zei; Jij zult me toch nooit in de steek laten hè. Ellen? En dat is het laatste woord, dat ze tegen me gesproken heeft. McGillivray leunde achterover in zijn stoel. Of hij over Ellen nadacht of over iets anders, was niet te zeggen. Toen de stilte een tijd geduurd had, zei hij ver strooid; U was bij juffrouw King tussen half acht en acht uur. Toen met plotselinge scherpte: Waarom? Ellen zette haar meest beledigde ge zicht. D'r was een japon, die ze van mevrouw Maquisten had gekregen en daar moest de zoom van ingeslagen worden. Moest zij die japon dragen? Ik was er zo goed als klaar mee. maar ze wilde niet langer wachten, toen me vrouw Hull had horen thuiskomen. Toen heb ik het afgemaakt en de japon op haal bed gelegd en toen ze klaar waren met eten, kwam ze boven om haar aan te trekken. McGillivray slaagde er in een glimlach te vooi"schijn te brengen, wat erg vreemd stond om een mond, die gewoonlijk hard en grimmig was. U hebt een bijzondere genegenheid voor juffrouw Honor King, geloof ik? Ellen rukte zichzelf weer recht op. O, die! zei ze. Wie heeft u dat wijs gemaakt? O, niemand, neen, niemand ik dacht dat alleen maar zelf. En omdat u zei, dat u haar japon had veranderd. Hij kreeg een blik, die hem duidelijk maakte, dat Ellen Bridlings dunk van de politie niet bijzonder hoog was. Op haar gewone moppei'toon zei ze: Nou, daar voor hoef je toch niet bijzonder gek op iemand te zijn? En juffrouw Honor nog wel! Kan u me iemand opnoemen, hier in huis of ergens anders, die gek op haar is? Een sukkeltje is ze altijd geweest niet dat er iets aan mankeerde, maar d'r was helemaal niks aan. De kinkhoest heeft ze tweemaal zo lang gehad als een ander kind. en zo ging het overal mee. Ze is van het begin af aan al een stumperd geweest en dat zal ze altijd wel blijven ook. Zo is juffrouw Honor nou eenmaal! McGillivray had zelden zoveel wrok in een menselijke stem horen klinken en hij durfde er bijna zijn reputatie onder te verwedden, dat die wx-ok echt was. Als ze geen hekel aan Honor had, dan minachtte zij haar toch in ieder geval. Hij geloofde nu eenmaal niet meer, dat Ellen zichzelf er toe leende om Honor een alibi te verschaffen. Hij was een te goed men senkenner om niet te weten, wanneer hij met waarlijke wrok en verachting te ma ken had. Wie zou zijn geweten bezwaren met een meineed om een alibi te fourneren voor iemand, waar je een hekel aan hebt en die je veracht? Hiermede was Honor King definitief uitgeschakeld uit de rij van verdachten. Hij veranderde plotseling van onder werp. Nog één ding, mevrouw Bridling. Ik veronderstel, dat mevrouw Maquisten u niet vergeten heeft in haar testament? Ellens benige vingers sloten zich stevi ger om de zakdoek. Ze keek hem uitda gend aan: Nou, en wat wilt u daarmee zeggen? Ben ik soms geen vijf-en-dertig jaar bij haar geweest? Wat zou u wel van haar gedacht hebben als ze me verge ten had? Heeft ze u ooit verteld, hoe hoog het bedx-ag zou zijn, dat zij u had toe gedacht? Ellen snoof nijdig. Nee, dat heeft ze nooit verteld. McGillivray liet haar gaan. HOOFDSTUK XIX. Den! Nora kwam achter hem de tx-ap op rennen en legde haar hand op zijn arm. Wat is er? Ik moet met je praten. Die politieman in de studeerkamer hij is bezig met Ellen ik moet met je praten. Ga mee naar de salon! De grote kamer was koud en somber. De luiken waren gesloten, de lichtkronen waren omhangen met katoenen zakken, over de meubelen waren stoflakens ge legd; er hing een geur van roet en schim mei. Nora trok een gezicht. (Wordt vervolgd). Verwachte visaanvoer. Voor de h derdagmarkt wordt verwacht de Joh nes Polderman" (schipper J. Klinkenberg De totale vangst bedraagt 1100 kisten v der komt de „Dirkje" (R.O. 53) voor TV*" derdag binnen en voor de Vrijdagniu verwacht men de motortrawler „AntjeVn O. 15). De „Batavia" met een totale var>« i van 900 kisten wordt eveneens verwJlf? Vloot-varia. Uit de vaart is genomen de motortrawler KW 78 (Excelsior m schipper Jan Plug, om te worden verleng' Dinsdagmorgen vertrok de „Flaminl naar Rotterdam om te demagnetiseren de „En Avant" (IJM. 8) en de „Adelant!» (IJM. 19) zijn in het dok geweest vo^ bodemonderzoek en een schoonmaakbeu f Ook de Bloemendaal zal voorlopig binn blijven. n" Oud-Katholieke Kerstwijding In het gebouw voor Christelijke Belan gen hielden de Oud-Katholieke jongeren een Kerstwijdïngsbïjeenkomst. Voorzitter J. Wijkei-, die de vele aan wezigen een hartelijk welkom toeriep memoreerde dat D.G.S. na tweemaal mede werking te hebben verleend aan Kerst- wijdingsdiensten in de kerk, dit jaar op verzoek een eigen avönd had georganiseerd Nadat de organist, de heer K. Gouda, het Praeludium in C klein van J. S. Bach ten gehore had gebracht, las kapelaan D. N. de Rijk Selma Lagerlöfs sproke van „Het visioen van de keizer" voor. Dit deel "van de avond werd besloten door orgelspel van K. Gouda en C. J. Grey's compositie Chant Angélique en het Prière a Notre Dame" van Boëllmann. Het hoogtepunt van de bijeenkomst vormde de opvoering van „Het kleine Kerstspel", een lekenspel, dat in alle een voud het Kerstgebeuren weergeeft en juist daardoor ontroering wekt. De jeugdige leden van D.G.S. zijn dan ook uiterst sober in hun gebaren geweest. Muzikale omlijsting van dit spel ge schiedde door koorzang onder leiding van de heer Joh. Tol. Kerstwijdingsdiensf Plaatselijke kerkconcerten in het alge meen en Kerstwijdingsdiensten in het bij- zonder laboreren meestal aan overladen programma's. Er is zo'n gulheid in het geven van grote porties liederen (en vaak: wat voor liederen) dat de luisterenden wel ten volle verzadigd huistoe moeten gaan. Beknoptheid, ook bij de programma's met lofliederen, kan slechts stimulerend werken op de muzikale eetlust. Ook bij de Kerstwijdingsdienst in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat kreeg het bezoek „maar" elf pagina's tekst te verwer ken. Werkelijk te veel en dan nog niet eens van het spreekwoordelijke goede. De execu tanten waren het Geref. Kerkkoor IJmui den, het zangkoor „Zuid-Oost Haarlem" en het Geref. Gemengde Koor „Hosanna" uit Vijfhuizen, het geheel onder leiding van de heer A. Bak. Laatstgenoemd ensemble zong pretentie loos en vrij evenwichtig, hoewel knapjes lusteloos, geenszins geïnspireerd door de verheven teksten der liederen. Aan het slot van het Gloria in excelsis stoorden steeds behoorlijk dominerende tenoren; het Ho sanna kreeg door het weifelend zingende mannenkoor ëen ruwe en geenszins fraaie uitvoering. „Zuid-Oost Haai-lem" maakte een heel wat betere indruk, maar daar droeg de orgelbegeleiding het hare toe bij. De Kerst cantate van A. Sweers genoot zodoende een goede uitvoering. Het koor, in het bijzonder de sopranen en alten, zong welluidend en beschaafd; de sopraan-solo sloot daar op smaakvolle wijze bij aan; het orgel was vaak te krachtig van volume. „De Kerstnacht naakt" van Adr. Kouse maker maakte het Geref. Kerkkoor IJmui den tot zijn a-capella-lied. Men zong het vaardig en soepel; ook hier viel het vrou wenkoor op door gemakkelijk en beschaafd zijn partij ten gehore te brengen en daarbij de stabiliteit in acht te nemen. Een „Kerst zang" van A. N. Koopman gaf de organist gelegenheid zijn gewaardeerde steun te verlenen aan de zangers en zangeressen, om meerdere luister aan de vertolking van deze kerstvondst bij te zetten. De sopraan Lenie Pull koos voor haar soli enkele eenvoudige liederen gewijd aan het grote gebeuren in Bethlehem's stal. Wat zij zong was zuiver en beoogde niet anders te zijn dan een muzikale verbinding te vor men tussen de koorwerkjes. Jammer, dat hetgeen zij zong voor hem of haar die geen tekstboek bezat, absoluut onverstaanbaar was. De heer J. den Duik declameerde voor deze gelegenheid passende verzen. Gerard Faber trad als orgelsolist op met een bewerking door Flor. Peeters van „Nu sijt wellecome" en George Stam's improvi satie over een tweetal Kerstliederen. Het geen een instrumentalist op een kerkcon- cert brengt is meesttijds van goede kwali teit; ook Ixier was de organist degene die zich het muzikaalst van zijn taak kweet. Hij toonde over een behoorlijke techniek te beschikken en bespeelde het instrument smaakvol. Gezamenlijk ging tenslotte de cantate ,Bij de kribbe" van Heemstra. A. J. VAN DER WEIJDEN. SCHEEPVAART IJMUIDEN Aangekomen schenen 21 December: Ros- sum van Kotka. Miobe van Kotka. Ardea v. Antwerpen. Draca van Rotterdam. Berkel- strnom van Fowey. Hodder van Goole. Vertrokken 21 December: Alf naar Sun derland. Amstelveen naar Hamburg. Capella naar Antwerpen. Orpheus naar Rotterdam. Knoll naar Emden. Durward naar Rotterdam. Martha naar Harlineen. Joost naar Gent. Greenfinch naar Londen. Afscheid van de directeur van hef Crematorium Zoals reeds bekend is gemaakt, neemt de heer J. v. Dijk per 31 December als direc teur van het Velsense crematorium in Drie huis afscheid om dan op 1 Januari te wor den opgevolgd door de heer M. de Bruin, de huidige adjunct-directeur. Naar wij vernemen, zal de heer J. v. Dijk de 28e December in het administratiege bouw om halfdrie een afscheid worden bereid. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 22 DECEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Joan, ae onverschrokkene. Luxor Theater. 7 en 9.15 uur: Hellzapopin. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Liex iar lastig. DONDERDAG 23 DECEMBER KSA-gebouw, 8 uur: De Gieteling, ..Mijn Zoons" door Rotterdams Toneel.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6