Het Jac. P. Thijsse Lyceum Snuif en wrijf TT Crétry Indonesië's herstel zal nieuwe financiële problemen scheppen I VRIJDAG 24 DECEMBER 1948 TJWÜfÖER COURANT Elswouteen waardige huisvesting voor de Montessori-af deling van het Kennemer Lyceum «rjj hebben reeds medegedeeld dat het hstslot „Elswout", dat lange tijd onvoltooid gebleven, onder leiding van de heer H. «"van Kempen, architect te Bloemendaal, wiröl afgebouwd en op 5 Januari in ge- vniik genomen zal worden door de Mon- "^sóri-a£deling van het Kennemer Lyceum. 1 >,et artikel van 26 November zijn, door koos minder juiste gegevens verstrekt il'den. enige passages opgenomen die een ■'keerde indruk wekken. Dit is voor ons "n'eiöing er op terug te komen, get door Gabriel Marcelus (Commissaris- Pesidcnt van de Koning van Denemarken) v? (je stichter Karei Molijn gekochte en rffraaide slot „Elswout" staat thans, even- 300 jaar geleden, weer midden in de langstelling. Prenten van 1746 geven een Pjruk van de fraaie aanleg en bebouwing |.c tijd. waarvan de beide stalgebouwen poortgebouw nog waardige overblijf sel! zijn- 'n 1805 kwam het buiten aan de familie -,r<ki en toen de jonge Willem Borski in '534 in Cannes overleed, was helaas het de Rcnaissance-gebouw wegens bouw- rtlligheid afgebroken en het tegen- «oriige in aanbouw. rje architect Muysken heeft zijn schep- jIdj niet klaar gezien, daar de familie Bjfsld het bouwwerk onvoltooid liet. 'Toen de Duitsers het gebouvy tijdens de torlog voor hun stoorzenders meenden te kunnen gebruiken, hebben zij zonder enige jicteit ten aanzien van vroegere bedoelin- hel gebouw voor zich zelf bruikbaar ijlen maken. En al verraadt het inwendige ie slordige haast waarmede het is voltooid, l0ch is het gebouw voor het Jac. P. Thijsse jlontessorilyceum buitengewoon geschikt. ge 19 lokalen variëren in oppervlakte van 50 tot 70 m2 met enige kleinere ruim- len voor rector, bibliotheek, enz., zodat, al 2ou men zich een nieuw schoolgebouw na tuurlijk anders denken, het bestuur van vct Kennemer Lyceum hier een buitenge woon gelukkige greep heeft gedaan. Het ministerie van Onderwijs, de Rijks- le'oouwendienst, het ministerie van Weder- cpoouw en het gemeentebestuur van Bloe mendaal hebben dan ook gaarne hun zeer ^waardeerde medewerking gegeven en de totstandkoming van deze gunstige oplossing Vraditig bevorderd. Of de benodigde 1500 m2 vloerbedekking (seen 1.5 kilometer) inderdaad zal kunnen rorden aangebracht is nog een open vraag, isehoon zo deelde de heer H. W. van Kempen mede de collaborateur die tij- cens de oorlog de vloeren legde, hiervoor met het beste hout heeft gebruikt. Erger is .fat hij de teakhouten ramen, deuren en rozijnen heeft uitgebroken en daarvoor rjren onderdelen heeft aangebracht, tijde- ïjk zeer ten voordele van zijn beurs, doch tan nadele van het onderhoud van het jebouw. Het uiterlijk van het bouwwerk is overi- yens reeds door de toepassing van graniet en zandsteen, zonder zichtbare baksteen, «nbuitengewone verschijning in ons land. De architect inspireerde zich hier, evenals bij Kasteel Oud-Wassenaar en elders, op de Franse lustsloten en wist ook hier een im posant effect te bereiken. Maar het meest treft ons de natuur waarvan de architect dan ook terdege partij getrokken heeft. Wij kunnen ons verheugen dat in te genstelling met zoveel andere gelegenheden waar fraaie plaatsen door ziekenhuizen en herstellingsoorden zijn ingenomen hier; gezonden, in een heerlijke omgeving hun jeugd en studietijd mogen doorbrengen. Het voltooide gebouw. *Jw verkouc,,_';J ceel of bc Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met lAdv.) f- KOLENKAARTEN NOG BEWAREN! Het ligt niet in het voornemen de brand- stoffendistributie in de loop van dit stook- seizoen op te heffen. Evenmin is het mo gelijk reeds thans te beslissen of in het volgende stookseizoen de brandstoffen kunnen worden vrijgegeven. Het Centraal Distributiekantoor verklaart dat de brand- stoffenkaarten TA 806 en TB 806 met de daarop nog voorkomende bonnen zorgvul dig moeten worden bewaard. Kerstuitvoering in de Nieuwe Kerk te Haarlem Het gemengde koor „Polyhymnia", dat thans onder leiding van de heer Henk Arisz slaat, heeft met de gisteravond in de Nieuwe Kerk gegeven Kerstuitvoering ook een aandeel gehad in de talrijke muzikale herdenkingen van het Kerstgebeuren. Uit de overvloed van Kerstmuziek had de di- iecteur koorwerken van Bach en koorbe werkingen van Jul. Röntgen gekozen, be nevens een werk van Haydn en een Sanc- tus van Palestrina, hymnen, die door haar algemeen religieuze betekenis ook hierbij vertolkt konden worden. Twee koralen en het koor „Herrscher fiesHimmels" uit het Weihnachts-orato- rium van J. S. Bach, die als inleiding voor dit concert dienden, werden a cappella uitgevoerd, hetgeen voor de koralen geen bezwaar bleek. Maar voor het koor „Herr scher des Himmels" dat Bach gedacht heeft met orkestbegeleiding, werd het ontbreken van het orkest als een gemis gevoeld dooi de onvolledigheid van de structuur. Overi gens kenmerkte de koorzang zich door een romantische interpretatie met alle hierop berustende nadrukkelijke uitdrukkings kracht. Dit kon ook geconstateerd worden :en aanzien van de voordracht van „Du bist's" van Jos. Haydn en van het won derschone „Komt verwondert U hier, men iën", waarvan de uitvoering gestoken werd in een 19e eeuws liedertafel-costuum. Het zuiverst van expressie bleef de koor- tang voor „Sanctus" en voor „Ontwaakt, kopt Herders", zodat deze twee werken, xerie door de fraaie koorklank, die ook bij de andere vertolkingen opviel, hoogte- pinten konden worden. De alt Bep Misset-van Andel verleende tan dit concert haar medewerking. Twee liederen van Bach en twee van de Weih- uichtslieder van Peter Cornelius werden door haar met mooie toonvorming en met begrip voor tekst en muziek gezongen. Haar plaats bij de speeltafel van het orgel niet gunstig voor de stemklank-inten- üteit in verhouding tot de klank van het b-gel omdat de begeleiding van de orga nist Albert de Klerk vrij dikwijls onge wild moest domineren. Als solist vertolkte Albert de Klerk op het meer dan vierhon derd jaar oude orgel de Pastorale van J. S. Bach, gaaf en sterk van rhythmiek. Verder drie orgel-variatie-werken van de franse componisten Nicolas Le Bègue en Claude Balbastre, verfijnd-gracieuze mu ziek van verrassende melodische schoon heid. Voor de uitvoering past een bijzonder woord van bewondering bij de overweging hoe hier met een gebrekkige speelmecha- toek een buitengewone duidelijkheid van tokening der ornamentiek en figuraties Verkregen werd. Ds. A. van Biemen hield op deze avond «n toespraak, waarvoor de voorgelezen Psalm 6 de inleiding werd. Ds. van Biemen besloot zijn betoog met de uitspraak, dat to mensheid, ondanks haar verval, door God niet verlaten wordt en dat alleen in tot besef het Kerstgebeuren herdacht moet worden. Voor de volledigheid zij hier nog het optreden vermeld van het dubbelmannen- kwartet „Harmonie", een extra-inter- bntermezzo, dat in het programma niet §onoemd werd. Het ensemble had blijkbaar Pvoeite met de bijzondere acoustische om standigheden, met als gevolg wankele in tonaties en harmonische conflicten. En verder vielen de gezongen werkjes volko men buiten het karakter van Kerst- bitvoering. P. ZWAANSWIJK. Kerstoratorium van Hubert Cuypers door Doopsgezind Zangkoor en Schotens Chr. Gem. Koor Hubert Cuypers, die op de Tweede Kerst dag zijn 75ste verjaardag hoopt te vieren, schreef omstreeks twintig jaar geleden zijn „Kerstoratorium" op teksten uit de Bijbel,, die door dr. W. C. Harrestein waren sa- mengelezen. Geen enkele bespiegeling, geen enkel vrij koraal is in de tekst voorzien. Het is een zuiver dogmatisch gegeven zon der meer. Maar er zitten evenveel moge lijkheden in als in Handels Messiah, dat ook geheel uit Bijbelteksten bestaat. Me nige componist zou echter stranden op zulke zware en verheven stof, althans om er een vorm aan te geven die de muzikale synthese van het geheel zou betekenen, dus dienend van karakter zou blijven en toch als oratorium, volgens haar eigen muziek- aesthetishe eisen, zou domineren. Ik durf niet beweren dat Cuypers daar volko men in geslaagd is, maar de onbevangen heid van zijn artistieke wezen was nodig om voor de vele problemen van het gegeven een oplossing te vinden, die, zo ze niet altijd naar de geest is en geen stabiele stijl vertoont, het werk toch een uiterlijke kracht gegeven heeft die bij velen moet in slaan. Het vakmanschap waarmee het werk ge schreven is verdient stellige erkenning; de koren klinken uitstekend en de orchestratie is brillant. Men zou haar soms graag wat soberder wensen, wat minder afgestemd op theatrale effecten; maar dan zou het geen Cuypers meer zijn en een van de kenmer kende, op effect beluste eigenschappen van zijn kunstenaarsnatuur missen. Cuy pers' oude liefde voor het muzikaal onder lijnde declamatorium kwam uitstekend te pas in dit Bijbels zangstuk. Aan deze werk wijze dankt het Kerstoratorium een Inlei ding die bijzonder gelukkig mag heten. Een treffend gedeelte is ook het koor op de psalmtekst „Kust den Zoon, opdat Hij niet toorne"; ook de groetenis van de engel gezongen door Ankie van Wickevoort Crommelin en vooral het sober gehou den antwoord daarop: „Zie de dienstmaagd des Heren" maakten veel indruk. Ik kan het niet helpen, maai de eenvoudige epi loog die door ds. M. G. Blauw gezegd werd, onderstreept met orgelbegeleiding, alsmede vérs 11 van Ps. 72, dat er als gemeentege zang op volgde, heeft mij toch het diepst getroffen. Lucien Louman vervulde zijn omvang rijke rol als declamator uitnemend en zijn zingen was stevig en bewust. De koorzang vertoonde ook tal van mooie lichtpunten. Het vrouwenkoor maakte een fraaie beurt met de Lofzang van Maria en het mannen koor haalde meermalen riip hart op aan zün effectvolle nummers. Piet Kiel speelde vaardig de orgelpartij en de H.O.V. liet de kleurige partituur alle recht wedervaren. Jac. Zwaan leidde het geheel met vaste hand. Zim voorname verdienste is echter het resultaat dat hij met het heterogene koor bereikte. De componist, in de zaal aanwezig, werd toegesproken door ds. J. M. Leendertz en gehuldigd om zijn werk en om zijn aan staande 75ste verjaardag. „Móge", aldus spreker, „het licht dat uit uw werk straalt velen 'verlichten en ook uw levensavond beschijnen". Cuypers en Zwaan kregen bloemen. De componist drukte zwijgend maar veelbetekenend zijn voldaanheid uit over de uitvoering. JOS. DE KLERK Agenda voor Haarlem VRIJDAG 24 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Kinderkoor „Inter Nos". 8 uur. Spaarne: „King Kong en de Arabieren". 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Kerst dagen 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur). City: „Ach ter de wolken", 14 j., 2.15. 4.30, 7.00 cn 9.15 uur. Frans Hals: „Lassie komt thuis", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Kerstdagen 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur).'-Rembrandt: „Bambi", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De vrijgezel en het bakvisje", alle leeft., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: The bishop's wife", alle leeft ZATERDAG 25 DECEMBER Stadsschouwburg: „Kleine kinderen wor den groot", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ZONDAG 26 DECEMBER Stadsschouwburg: „De Herbergierster" 2.00 en 8.00 uur. Gem. Concertgebouw: Haarlems Gemengd Koor „Weihnachts-oratorium", 2.30 uur. „Zo werd nooit gelachen"' met Willy Vervoort, 8 uur. Palace: „Himlaspelet", 11 uur. Rembrandt: „Op reis door Zuid Afrika", 11 uur. Bioscopen: Middag- cn avondvoor stellingen MAANDAG 27 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Handelsverkeer met Trizonië wordt uitgebreid, Het Nederlandse handelsverkeer met de drie Westelijke bezettingszones van Duits land zal met ingang van 1 Januari 1949 als één geheel worden beschouwd. Besprekingen hebben geleid tot een uit breiding van de Nederlandse uitvoer naar de drie zones ten bedrage van 29.833.500 dollars. De verhoging van de invoer i Nederland zal 17 059.500 dollars bedragen De belangrijkste productem, waarvan de uitvoer naar de Westelijke zones zal wor den verhoogd, zijn aardappelmeel, agrari sche producten, kaas, melkpoeder, vis, vee, chemische producten, rubber, electrotech- nische artikelen en textielproducten. De belangrijkste goederen, waarvan de leve- ring aan Nederland uit de drie Westelijke zönes zal worden verhoogd, zijn machines en onderdelen, motorfietsen, chemische producten, keramische producten, electro- technische producten, landbouwwerktuigen en precisie-instrumenten. (Adv.) Rozendalers worden tijdelijk Arnhemmers Ingediend is een wetsontwerp lot wijzi ging van de Kieswet, de Gemeentewet en de wet van 1 Maart 1946. Het wetsontwerp heeft tweeërlei strek king. In de eerste plaats worden een aantal wijzigingen in de Kieswet, de Gemeente wet en de wet van 1 Maart 1946 aange bracht, nodig wegens de in 1949 te houden gemeenteraadsverkiezingen. De verande ringen zijn door het Centraal Stembureau ontworpen. De indeling in kieskringen wordt facul tatief. De raad kan, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, besluiten, dat de gemeente of niet, of slechts in twee krin gen zal worden verdeeld. Zonder bijzon der besluit Blijft de verdeling in drieën gehandhaafd. In de tweede plaats bevat het ontwerp een bijzondere voorziening, welke uitslui tend geld voor de verkiezingen van de ra den der gemeenten Arnhem en Rozendaal (Gelderland). Na de bevrijding is de gemeente Arnhem overgegaan tot het bouwen van noodwo ningen ten Oosten van het in die gemeente gelegen stadsgedeelte „De Geitenkamp". Deze woningen zijn bestemd om tijdelijk on derdak te verschaffen aan Arnhemse in gezetenen, wier huizen verwoest werden. Het terrein, waarop deze noodwoningen werden gebouwd behoort in eigendom aan Arnhem, doch het is gelegen binnen het territoir van de gemeente Rozendaal, zo>- dat de bewoners van die woningen formeel tot de ingezetenen van Rozendaal behoren. Het wetsontwerp geeft een oplossing door deze Arnhemse burgers tot ingezete nen der gemeente Arnhem te verklaren voorzover dit de in 1949 te houden ge meenteraadsverkiezing voor deze gemeente betreft. Tevens wordt voor hen de moge lijkheid geopend lid van de raad der ge meente Arnhem te worden. Een adviseur voor het circuit van Zandvoort In afwachting van de benoeming van een directeur van de in oprichting zijnde stichting voor sport en toerisme hebben burgemeester en wethouders van Zand voort, gezien de noodzaak van een spoe dige aanvang met de voorbereidingen voor de exploitatie van het circuit, aan de heer J. Hugenholtz te Ammerstol (ZuidlO ge vraagd hen te willen adviseren omtnent de exploitatie van de Burgemeester van Al- phenweg in het komende seizoen. De heer Hugenholtz verklaarde zich daartoe bereid. De heer Hugenholtz is 34 jaar oud, richtte in 1934 de Nederlandse automobiel raceclub op en gaf gedurende enkele jaren het maandblad „Auto-rensport" uit. In 1943 trad de heer Hugenholtz op als directeur van de N.V. Nederlands weg- circuit, welke vennootschap plannen uit werkte voor het auto-circuit van Zeist voor de aanleg waarvan de autoriteiten destijds geen medewerking verleenden. Nederlanders naar Monte Carlo De International Sporting Club. organisatrice van de Rally van Monte Carlo, die van 24 30 Januari 1949 gehóuden zal worden, heeft meegedeeld dat tot nu toe 66 inschrijvingen voor deze traditionele sterrit zijn binnen gekomen. Hierbij zijn niet minder dan 26 Nederlandse wagens, een aantal dat zelfs de grootste deelneming van voor de oorlog overtreft. De meeste Nederlandse deelnemers zullen Monte Carlo als startplaats kiezen, doch ook uit Glasgow en Stockholm'zullen Nederlandse wagens vertrekken. Onder de Nederlandse deelnemers bevin den zich de cracks Gatsonides cn Baren- drecht op Hillman-Minx en Mutsaerts en Kouwenberg eveneens op Hillman-Minx. Het bewarings- en interneringskamp Vught wordt 15 Januari opgeheven. Het Prins Bernhard Fonds verleende weer subsidies Het Prins Bernhard Fonds heeft 34.650 aan subsidies verleend ten behoeve van wetenschap, kunst, volksopvoeding, jeugd zorg en overzeese gebiedsdelen. Hiervan ontving onder andere het Ballet der Lage Landen een subsidie groot 5000 als deel neming in een garantiefonds om een tour nee voor het seizoen 1948-1949 mogelijk te maken. Door een subsidie is de uitgave mogelijk gemaakt van de pianosuite „Arcana Musae Dona" van de jonge Nederlandse componist Rudolf Escher. Het Nederlands Impressariaat. ontving wederom een subsidie groot 3000 om het optreden van jonge kunstenaars mogelijk te maken en het optreden van Nederlandse kunstenaars in het- buitenland te bevorde- :n. De Stichting voor Nederlandse Volkscul tuur onder leiding van dr. Jop Pollmann en Piet Tiggers ontving een subsidie van 2500 om het goede Nederlandse volkslied in brede kring ingang te doen vinden. Het genootschap Petronella Moens te Groningen ontving een subsidie van 2000 voor de uitgave van een tijdschrift voor de moderne talen en een Engels woorden boek in Braille-schrift. De Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale kreeg een subsidie van 1000 om een ver sterkte leidersvorming mogelijk te maken. De Christelijke Onthouders Jeugd-orga- nisatie ontving een subsidie groot 1000 voor herstel van oorlogsschade aan het centrale conferentieoord te Beekbergen. De vereeniging Nederlandse Volkshoge scholen ontving een subsidie van 2000 voor het aanschaffen van documentatie- en instructiemateriaal voor de internatio nale arbeid. Sinds de oprichting heeft het Prins Bern hard Fonds thans in totaal 622.530 aan subsidies verleend. Extra zendtijd voor het Strijdkrachtenprogramma Naar de Legervoorlichtingsdienst mee deelt zal het radioprogramma voor de Ne- dei-landse Strijdkrachten ook dit jaar we derom de beschikking krijgen over extra zendtijd. De uitzendingen van het Strijd krachtenprogramma zullen op 24, 25, 26 en 31 December en op 1 Januari om 18 uur beginnen en om 19 uur eindigen. Boven dien zal een extra-uitzending verzorgd worden in de nacht van oud en nieuw tussen 0.30 uur en 1.00 uur. Uitgezonden zullen onder andere worden Kersttoespraken van de vïce-admiraal A. S. Pinke en de luitenant-generaal S. H. Spoor, de Kerstviering bij de Koninklijke Marine in de West, Oudejaarsavond- indrukken uit Indonesië en een groot aan tal groeten uit alle gedeelten van de archi pel. In het programma van de Nieuwjaars dag zal spreken de minister van Oorlog en van Marine ad interim, mr. W. F. Schok king. Over Muziek Effecten- en Geldmarkt De volkomen wijziging in het beeld Ne derlandIndonesië, zoals zich dat binnen enkele dagen tijds heeft voltrokken opent, behalve vrijheid voor de Indonesische vol ken, wijde economische perspectieven, zowel voor Nederland als voor Indonesië. Een samengaan van enkele eeuwen kan men tenslotte niet binnen enkele jaren tijds teniet doen en de economische en finan ciële belangen van beide Unie-partners zijn zó nauw verweven, dat het welzijn van de een onlosmakelijk met dat van de ander jverbonden is. Al valt het zeer te betreuren dat militair geweld niet achterwege kon blijven om de tegenwerkende krachten te elimineren, het ziet er naar uit dat binnen niet al te lange tijd de eindbalans van nu acht jaren oorlog en troebelen kan worden opgemaakt, zowel voor de overheid als voor het be drijfsleven. Het is thans nog geheel en al een slag in de lucht hoe de strijdkrachten de vrij komende gebieden zullen aantreffen. De eerste berichten dienaangaande zijn niet ongunstig, al kunnen rondzwervende repu blikeinse troepen nog veel kwaad stichten. In hoeverre het hun zal gelukken nog de tactiek der verschroeide aarde toe te pas sen, moet worden afgewacht. De verwach tingen omtrent dat wat nog in de repu blikeinse gebieden zou kunnen worden aangetroffen zijn niet hoog gespannen en juist daarom kan het nog wel eens wat meevallen. Is men eenmaal zover, dat aan de weder opbouw begonnen kan worden, dan zullen zich uiteraard nieuwe moeilijkheden voor doen, zij het van geheel andere aard. Niet de geringste zullen zijn die van de kapi taalsvoorziening. Immers, onze binnen landse bedrijven hebben reeds de grootste moeite zich op de vrije markt te voorzien van de nodige kapitalen voor vernieuwing en uitbreiding van ons „achterlijke" (mi nister v. d. Brink) industriële apparaat. De oorzaken daarvan hebben wij hier meer dan eens in het licht gesteld. Kampt men dus voor binnenlandse ka pitaalvoorziening reeds met moeilijkheden, dan is het duidelijk dat deze voor het voor zien van de nodige rehabilitatiegelden voor Indonesië niet minder groot zullen worden. Te moeilijker nu men van alle zijden het risicodragend kapitaal dermate aan banden legt, dat men zijn economische functie ge heel aan banden dreigt te leggen. Ontstel lend is het gemak, waarmede in deze tijd over aandeelhouders, die slapende rijk worden daar komt het op neer ge sproken wordt, daarbij totaal vergetend de risicofactor die aan het kapitaal ver bonden is. De dertiger jaren geven daar zulke afschrikwekkende voorbeelden van, dat menigeen de lust zou vergaan ooit weer ergens geld in te steken. Het zal daarom mede afhangen van de bereidheid der Indonesische regering om redelijke dividenden te doen transfereren, of de Nederlandse kapitaalbezitter ge negen is het avontuur in Indonesië verder mede te maken en te financieren, voorzover hij dat nog kan. Zonder buitenlands kapitaal zal het echter iflet gaan. En buitenlands kapitaal brengt buitenlandse inmenging en ver zwaring van de schuldenlast mee, waar door, zoals het jongste jaarverslag van de Nederlandse Handel Mij. opmerkt, nog lang het levenspeil van het land gedrukt wordt. Dit verslag wijst er tevens op, dat de invoerbehoeften van Indonesië buitenge woon groot zijn. Komen grote republikeinse gebieden vrij, dan zal de importbehoefte nog zeer belangrijk stijgen. Het is niet te verwachten dat de opbrengsten van deze gebieden aanstonds een compensatie geven voor de importen. De aanwezige voorraden, alsmede het nog beschikbare productie apparaat zijn door het langdurige wanbe heer tot een minimum geslonken. De reha bilitatie brengt enorme kosten mee en be moeilijkt het terugwinnen van verloren markten. Het rendement der ondernemin gen wordt daardoor ongunstig beïnvloed. Dat men overigens versteld moet staan over het rehabilitatievermogen in Indo nesië, bewijst de Billiton Mij., die alle oor logsschade 20 millioen, herstel kostte 40 millioen) uit eigen zak hersteld heeft en niettemin financieel ongeschonden is. Men moet daarbij echter niet vergeten dat de Billiton Mij. ten volle van de hoge wereldprijzen voor haar product kon pro fiteren, voor vele andere producten is echter de room er alweer af en wanneer Indonesië eenmaal weer in volle productie is moet met matige opbrengstprijzen wor den gerekend. Men denke bij het artikel rubber ook aan de steeds toenemende syn thetische productie, bij suiker aan de uit breiding van de productie van Cuba en de Europese bietsuikercultuur, altemaal factoren die tot voorzichtigheid manen. Evenwel, de ontwikkeling der laatste ja ren in de bevrijde gebieden heeft bewezen dat er in Indonesië nog grote kansen lig gen, kansen die tot heil van blank en bruin kunnen worden aangegrepen. Het zal aan de Nederlanders niet liggen als zulks niet gebeurt. De Vereniging voor de Effectenhandel maakte Woensdag bekend dat de handel in uiet-Indische fondsen weer normaal zal geschieden. Nu blijkt dat de beurs de voor zichtigheid en de zelfbeheersing niet uit het oog verliest, worden de teugels weer gevierd. Dinsdag werd in vele gevallen de toegestane verhoging van 2 respectievelijk 4 pet. niet bereikt en Woensdag kwamen zelfs koersdalingen voor, waaruit wel blijkt dat ongewenste speculaties achterwege blij ven. Misschien vindt de minister hierin reden de koersstop op te heffen. In Frankrijk wordt grote belangstelling aan dc dag gelegd voor een Nederlandse vinding, waar mee de weerstand van dc bodem kan worden gemeten. Men wil het toestel dienstbaar maken aan het bodemonderzoek in de verwoeste gebieden, teneinde de grootste zuinigheid te kunnen betrachten bij de constructie van de funderingen van gebouwen. Het toestel voor het water bouwkundig laboratorium te Delft. Het jaargeld, dat Lodewijk XVI aan Grétry had geschonken, verloor de oude componist tengevolge van de revolutie van 1789. Later maakte Bonaparte het weer goed en behoedde de meester niet alleen tegen armoede, maar stelde hem in de ge legenheid de „Ermitage", het vroegere huis van Rousseau te Montmorency, te kopen. Het moet daar geweest zijn dat hij onder andere zijn Mémoires schreef. On gestoord was zijn verblijf niet: in 1811 werd zijn buurman vermoord; Grétry werd bang en ging weer naar Parijs; maar het stadsleven was hem te rumoerig en te onrustig en na enige tijd vertrok hij weer naar de Ermitage en stierf er in Septem ber 1813. Hij was in België, te Luik, geboren. Hij had de zeer klassieke, nog altijd onover troffen opleiding voor een musicus, werd als kleine jongen koorknaap in de kerk St. Denis en leerde er het vak. Want met het zingen en de gehooroefeningen in de koorschool, zoals dit al duizend jaar de gewoonte was, leerde de jeugd de muziek tot in al haar vezelen kennen. Wie aanleg had tot componeren ging dan verder bij een meester werken en leerde het bou wen van de kunst op de grondslagen van de zang. De jongens werden niet zoet ge houden met gemakkelijke bezigheden; zij zongen de melodieën der kerkelijke poly- phonie en leerden met gezonde eerzucht een verantwoordelijke taak kennen. Zo werd ook de jonge Grétry vervuld van mu zikaal enthousiasme. Toen hij 18 jaar was wilde hij naar Rome om in het oude gebied van Palestrina te studeren en daar ook nader alles te leren kennen wat hij over de ontwikkeling van opera en orkest had gehoord. Het zogenaamde Dom-kapittel, dat men toen het bestuur der kerk zou kunnen noemen, gaf hem wat geld. Hij wilde echter zoveel en zolang mogelijk van zijn reis profiteren en maakte voor zich zelf het plan, te voet naar Italië te gaan. Trouwens, hoe zou een levenslustige en ongeduldige jongen in die tijd op andere wijze een reisplan gemaakt hebben? Zo zien wij hem na enige tijd op weg. Hij bleef niet alleen: het grootste gedeelte van de tocht was hij in gezelschap van drie andere reizigers: een jonge priester, een soort chirurgijnsleerling en een oude smok kelaar, Remacle genaamd. Na allerlei er varingen, veel angst en veel pleizïer kwa men zij in 1759 te Rome aan. Grétry is er zeven jaar geweest; hij stu deerde er in de kunst van het contrapunt bij de toen zeer bekende componist en kapelmeester Casali. Het is curieus dat hij zich van zijn feitelijke bestemming in de dramatische muziek pas bewust werd, toen hij de partituur van een opéra-comique van Monsigny leerde kennen. Deze Mon- signy was omstreeks het midden van de 18e eeuw een der meest geliefde compo nisten van het genre, waarin behalve ge zongen ook gesproken teksten voorkwa men. Men weet dat deze zogenaamde opéra-comique uit kermisvoorstellingen is voortgekomen. Jarenlang hadden de offi ciële instellingen; de Grand-Opéra cn het Theatre francais, gestreden tegen de avon- tuurlijké concurrentie van de volksthea ters; het heeft tenslotte niet gebaat. De opéra-comique bewees zijn bestaansrecht. Toen Grétry in Monsigny de eigenschap pen van de Franse theater-muziek leerde kennen wilde hij terug naar Parijs. Hij bracht het tot Genève; toen was zijn geld op. Maar hij vond in die stad een vriend, die hij in Rome gekend had. Deze animeer de hem een opera te schrijven: hij deed het en had er succes mee. Toen trok hij verder. Maar eenmaal in Parijs was het niet zo gemakkelijk, er werk te vinden. Na enige tijd echter vond de begaafde man ook hier steun en erkenning en na bittere teleurstellingen had eindelijk zijn opera Le Huron, waarvan de tekst geschreven was naar een verhaal van Voltaire, groot succes. Daarop volgde een reeks van wer ken, waarvan het merendeel aan de ver getelheid is prijsgegeven. Hoe grillig de fortuin is in muzikale zaken bewijst onder andere de geschiedenis van de zogenaam de Janitsaren-mars uit de opera „Les deux avares". Vele jaren vóór de compositie van deze opera had Grétry eens op verzoek van een kolonel een mars gemaakt. De opdrachtgever was echter niet tevreden, hij vond de muziek onaangenaam en gaf 't stuk terug. Grétry bewaarde het en bracht het te pas in genoemde opera. De mars werd later niet alleen een geroemd fragment in dit werk, maar kreeg als zelf standig militair muziekstuk een Europese vermaardheid. Het veel bewogen leven van Grétry heeft de componist toch nog wel tijd lot bezinning en studie gelaten. Wij weten dat zijn „Mémoires ou Essais sur la musi- que" zeer belangrijke opmerkingen over de theater-kunst bevatten. Dit werk is een der voornaamste bronnen voor Wag ner's hervormingen geweest. Grétry schrijft niet alleen over de dramatische kunst in 't algemeen, maar behandelt onder andere ook de kwestie van de thea- terbouw. Hij wenste een niet zeer grote zaal, zonder loges, met voor iedereen ge lijke plaatsen. Hij wilde dat het orkest onzichtbaar zou zijn en bepleitte een stenen muur achter het orkest, onder het podiufn, opdat de muziek toch voldoende klank zou behouden. De zaal moest onge veer rond gevormd worden en in egaal bruin geschilderd zijn. „Ainsi les femmes seraient jolies et la scène éclatante". De enige opera van Grétry, welke zich handhaaft is de charmante „Richard Coeur de Lion", waarvan ik eens te Brus sel een prachtige opvoering zag. Het is te hopen dat dit werk ook eens in ons land zal kunnen gehoord en gezien worden. HENDRIK ANDRIESSEN. „BERLIOZ EN DE FILM". In mijn artikel over „Berlioz en de film" stond in de 41ste regel gevulganiseerd; dit moet zijn: gevulgariseerd. In de zeventigste regel stond: de fantasie van een artikel; dit moet zijn: de fantasie van een artist. H.A. Muziekconcours in Haarlem Tweede Pinksterdag 1949 wordt te Haar lem een muziekconcours gehouden voor P.T.T. muziekverenigingen. Het concours wordt georganiseerd door het Nederlands Verbond van P.T.T. Sport-Ontspannings- en Ontwikkelingsverenigingen; aan de mu ziekvereniging voor P.T.T. personeel „De Haarlemse Postfanfare" is de organisatie van deze dag opgedragen. Aan het concours zullen verenigingen uit alle delen van het land deelnemen. PHILIPSFABRIEK IN ROOSENDAAL Woensdag 29 December zal in Roosendaal "en Philipsfabriek worden geopend door dr. A F. Philips, in de fabriek zullen t. 1-buizen, autolampen en glimlichtlampen worden ver vaardigd. Er zullen 400 arbeiders werk 1 vinden.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5