IJmuider Courant Overleg in Den Haag over de Nederlandse houding Haarlems Dagblad Belangrijke plaatsen en wegen van de republiek onder controle „Australische afgevaardigde ging te ver" Kerstgroet van Koningin Juliana Communisten nemen Kalgan 63e Jaargang No. 19127 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel. Adm 5437, Tel. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Maandag 27 December 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagbla' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Sprrrtjte TSaarlrmsttje Courant (ïmto 16$6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Nog geen standpunt bepaald Den Haag, 26 December (A.N.P.) Officieel werd hedenavond medege deeld. dat de Nederlandse regering ten aanzien van de beslissing van de Vei ligheidsraad van Vrijdag nog in beraad jS, mede in verband met het overleg met Batavia. Verklaringen, waaruit de indruk zou kunnen worden verkregen, als zou de regering reeds enigerlei standpunt hebben bepaald zijn te enenmale ongegrond. Hedenmiddag heeft een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken op een persconferentie medegedeeld, dat de Nederlandse regering vrijwel onmiddellijk na de aanvaarding van de resolutie door de Veiligheidsraad in beraad is gegaan over de vraag, welke houding zij hiertegenover moest aannemen. Gedurende de Eerste Kerstdag hebben de ministers Drees, Sassen, Stikker, Götzen en Schok king hierover vergaderd en zijn vrijwel gedurende de gehele dag in contact geweest met de adviseurs Blom en De Beus, die de zitting van de Veiligheidsraad hebben bij gewoond. Voorts is er voortdurend contact met de autoriteiten te Batavia. Over het definitieve standpunt van de regering kon nog niets worden medegedeeld. United Press meldde Zondag uit Batavia: Nederlandse kringen alhier gaven te verstaan, dat Nederland het beroep van de Veiligheidsraad om het vuren te staken niet zal inwilligen, doch legden er tevens de nadruk op, dat een dergelijk besluit uit Den Haag zou moeten komen. De opmer king werd gemaakt, dat men door de aan vaarding van de order van de UNO in de kaart van de communisten zou spelen. In geval men op dit ogenblik zou overgaan tot het staken van het vuren, zou voor de republiek een klein gebied op Oost-Java tussen Madioen en Kediri overblijven onder leiding van de „Trotskist" Tan Malakka, die enige dagen geleden voor radio Kediri te kennen heeft gegeven, dat hij zich aan het hoofd van het Indonesische volk zou stellen bij de oorlog tegen de Ne derlanders. Deze kringen wezen er verder op, dat communisten en communistische sympathisanten, die aan de September- revolutie hebben meegedaan, door de repu blikeinen zijn vrijgelaten en zich in de rijen van Tan Malakka hebben geschaard. Deze groepen bieden thans het meeste verzet Van republikeinse zijde heeft de voor zitter van de republikeinse delegatie te Batavia, dr. Soejono, in de nota aan de Commissie van Goede Diensten, waarin hij de ontvangst van de resolutie van de Vei ligheidsraad bevestigt, medegedeeld „dat hij het zeer betreurt in dit stadium niet in staat te zijn enige maatregelen te nemen als gevolg van de resolutie van de Veilig heidsraad". Dr. Soejono, die bij afwezigheid van de republikeinse regeringsleiders, de Kerstboodschap de Paus van Sociale ordewaarheid en rechtvaardigheid" De Paus heeft Zaterdagmorgen een Kerstboodschap uitgesproken over Radio- Vaticaan, waarin hij zei: „Ik verhef mijn vaderlijke stem aan het eind van het jaar 1948, dat vol moeilijkheden voor de wereld was, om te zeggen dat Gods hulp vooral in deze tijd nodig is. Wij hebben behoefte aan waarheid en rechtvaardigheid en aan een sociale orde, die in overeenstemming is met Gods opvatting van vrede". De Paus prees de moed van de kerk die zich heeft verzet tegen de opvatting dat de staat auto noom moet zijn. Hij waarschuwde de Chris tenen dat presti ge-kwesties niet tot oorlog mogen leiden. Indien zich een daad van aggressie voordoet moeten alle landen zich verenigen om het slachtoffer te hulp te komen. President Truman heeft in een Kerst boodschap verklaard dat hij blijft ijveren voor de wereldvrede en deed een beroep op allen om zich ook aan deze zaak te wijden. Hij zei dat het Christelijk geloof de beste kans voor die vrede blijft, wanneer men maar wil aanvaarden dat alle mensen broe ders zijn. De Engelse koning sprak tot zijn volk uit Buckingham Palace. Alvorens iedereen een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar toe te wensen, zei hij nog: „Het Britse Gemenebest is onderworpen aan de evolutie en wij zouden het niet anders wensen. Hét is sterker geworden nu het zijn zending vervult van het verwijden der grenzen van de vrijheid, waarin ons volk zelf ook leeft' Berlijn In een Kerstboodschap tot de Berlijners gaf de Amerikaanse bevelhebber in die stad, kolonel Howley, uiting aan zijn sym pathie voor de Berlijnse bevolking wier lijden nodeloos wordt verergerd door de brutale Sovjet-blokkade. De Russische be velhebber, generaal Kotikof, hield een toe spraak waarin hij verklaarde het zeer te betreuren dat de bevolking van West- Berlijn nog niet dezelfde democratische vrijheden en materiële voordelen kan ge nieten als de mensen in de Oostelijke secr tor, omdat „zekere hinderpalen nog niet uit de weg zijn geruimd". De Tsjechoslowaakse premier Zapo- tocky betoogde: „Wij kunnen een vreed zame Kerstmis vieren omdat de oorlogs propaganda is mislukt". Generaal Spoor Generaal Spoor zeide in de Kerstbood schap tot het leger: „Het lot heeft gewild dat gij in actie moest komen, met het Kerstfeest reeds in zicht. Hoewel thans zoveel van u gevergd wordt, weet ik dat gij momenten zult vinden waarin uw hart en uw gedachten zich toch op uw ouderlijk huis, uw gezin en uw dierbaren zullen richten. Daarom kom ik u vragen om ook nu de Kerstgedachte hoog te houden. Het is mijn hartelijke Kerstwens, dat deze voor u in de huidige omstandigheden het teken moge zijn, waaruit gij kracht put voor het volvoeren van uw opdracht tot de schone taak: vrede brengen in Indonesië. nota opstelde, zegt te vertrouwen dat de republikeinse president dr. Soekarno en zijn medewerkers in de zeer nabije toe komst vrijgelaten zullen worden om de republiek in staat te stellen te handelen overeenkomstig de resolutie staakt het vuren. De Nederlandse nota aan de Commissie van Goede Diensten is, naar een woord voerder van de UNG mededeelde, slechts zeer kort. Deze erkent slechts de ontvangst van het besluit van de Veiligheidsraad met de mededeling dat het document doorge zonden is naar Den Haag en dat de Neder landse delegatie thans op instructies wacht. Kardinaal Mindszenty in Hongarije gearresteerd Naar oificiëel te Boedapest wordt mee gedeeld is kardinaal Mindszenty, de rooms- katholieke primaat van Hongarije, onder beschuldiging van hoogverraad gearres teerd. In een kort communiqué van het departe ment van Binnenlandse Zaken wordt ver klaard, dat de kardinaal in bewaring is ge nomen wegens „spionnage. misdaden tegen de veiligheid van de republiek en het smokkelen van valuta". Wanneer de kar dinaal is gearresteerd werd niet vermeld. Grootscheepse reddingspoging Het 14.500 ton metende Amerikaanse vliegdekschip Saipan is Zaterdag naar Groenland vertrokken om 11 leden van de Amerikaanse luchtmacht, die na een nood landing op een ijsberg zijn terechtgekomen, uit hun isolement te verlossen. Het schip zal waarschijnlijk 46 uur moeten varen alvorens de helicoptères, die zich aan boord bevinden, kunnen starten. Tot en met Vrijdag 23 doden en 47 gewonden Na de bezetting van Madioen en Kediri, respectievelijk in het midden en in het Oostelijk deel van het republikeinse gebied gelegen, hebben de Nederlandse troepen alle grote steden en alle belangrijke ver bindingswegen in handen. Madioen, het centrum van de communistische opstand, werd Zaterdag ingenomen na een snelle op mars van Soerakarta uit. Op West-Java in het Bantamse werden snelle vorderingen gemaakt. De stad Serang werd bezet even als verschillende plaatsen aan de kust. Tot met Vrijdagmiddag waren 23 Neder landse militairen gedood en 47 gewond. BATAVIA, 27 December (Aneta). Van officiële zijde wordt gemeld: In West- Java bezetten Nederlandse troepen Laboe- han en Menes (10 km ten Oosten van La- boehan). In Midden-Java zijn de zuive ringsacties rond Solo en Magelang voort gezet. Bezet werden Plosso (ten Westen van Modjokerto) in Oost Java en Fort van der Capellen (ten Zuidoosten van Fort de Koek). Tijdens een vlucht boven Midden- Java zijn twee jagers tengevolge van een ongeval neergestort. Op Sumatra viel Sibolga in Nederlandse handen. Nederlandse troepen, die de stad Mage lang in Midden-Java hebben bezet, hebben de lichamen van 30 Indonesiërs gevonden, die in de plaatselijke gevangenis waren doodgeschoten of doodgestoken, aldus een Nederlands legerbericht. De gevangenen waren ervan verdacht Sumner Welles in levensgevaar Tijdens hevige vorst voor zijn huis flauwgevallen De voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Sumner Welles is gisteren bij zijn woning bewuste loos aangetroffen. Hij werd naar een zie kenhuis te Washington overgebracht, waar zijn toestand als ernstig wordt beschouwd. In het ziekenhuis meent men, dat Welles tengevolge van een hartaandoening is neer gevallen. Hij werd na acht uur gevonden. Zijn tenen waren door de hevige vorst bevroren, zodat misschien tot afzetting moet worden overgegaan. Vrienden van Welles verklaren dat hij aan chronische slapeloosheid leed en dat hij in de afgelopen week geheel van streek was geweest als gevolg van het overlijden te New York van zijn intieme vriend Duggan, die uit een raam van de zestiende verdie ping van zijn kantoor viel en daarbij de dood vond. Duggan was een gewezen ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken. Na zijn dood werd zijn naam genoemd bij het onderzoek van de commissie ter bestrijding van communistische activiteit, naar aan leiding van communistische spionnage, welke tien jaar geleden moet hebben plaats gevonden. Dr. Beel op Kerstavond bij de troepen Vrijdagavond heeft dr. Beel, de Hoge Commissaris der Kroon, een bezoek ge bracht aan de omgeving van Krawang (60 km Oost van Batavia), alwaar hij de Kerst avond heeft doorgebracht temidden van de Nederlandse militairen, die daar op vele posten zijn gelegerd. De auto van dr. Beel hield stil op vele punten, om de daar ge legerde militairen te bezoeken. In Kedoeng- gedeh heeft dr. Beel op de voorgalerij van een oud Chinees huis de wijdingsavond en de mis bijgewoond. Dr. van Royen: medewerkers van Sjarifoeddin de leider van de communistische opstand te Madioen te zijn. Brits-Indische militairen in Djokja aangetroffen. Zaterdagochtend arriveerden 60 gewezen Brits-Indische militairen uit Djokja per vliegtuig te Semarang. Het betreft Paki- stanners, die na de komst van de Brits- Indische troepen op Java deserteerden. Zij zijn onder bewaking per trein naar Bata via vertrokken, vanwaar zij gerepatrieerd zullen worden. Morgen zullen correspondenten in de gelegenheid worden gesteld om een bezoek aan Djokja te brengen, aldus wordt heden van de zijde van de dienst voor Legercon- tacten medegedeeld. De corresoondenten zullen de tocht oer vliegtuig maken en in de avond naar Batavia terugkeren. Generaal Spoor en mevrouw Spoor brachten de avond van de eerste Kerstdag door bij de gewonde en zieke militairen in de hospitalen van Batavia. Soekarno c.s. niet meer in Djokja United Press meldt uit Batavia dat de republikeinse president Soekarno en andere hoge republikeinse autoriteiten, waaronder Hatta en Sjahrir, zich niet meer op Java bevinden, doch door de Nederlanders naar een eiland zijn overgebracht tussen Java en Singapore. Een onbetwist betrouwbaar zegsman zei. dat enkele dagen geleden op Kemajoran een vliegtuig met de hoge republikeins© autoriteiten aan boord was geland en daar na doorgevlogen was. Nederlandse militaire kringen konden dit bericht noch ontkennen noch bevestigen. Wel ontkenden zij een bericht van de Indi sche radio, volgens hetwelk Soekarno en Hatta zich momenteel in Batavia zouden bevinden. Naar verluidt zouden de republikeinse leiders uit Djokja zijn weggevoerd om te voorkomen, dat zij betrokken zouden wor den bij incidenten. Verbod voor Nederlandse vlieg tuigen in Birma De Birmese regering heeft de vergun ning aan de KLM om boven Birma te vlie gen en gebruik te maken van de vlieghaven Rangoon, ingetrokken, aldus werd Zaterdag officieel te Rangoon medegedeeld. De Australische gedelegeerde kolonel Hodgson is Vrijdag wel zeer fel van leer getrokken tegen Nederland, tijdens zijn spreekbeurt in de Veiligheidsraad. Hij maakte tijdens de debatten opmerkingen, welke voor de Nederlandse gedelegeerde aanleiding waren mee te delen, dat deze te zeer beneden zijn waardigheid waren om ze te beantwoorden. Dr. J. H. van Royen zeide na de zitting, dat de debatten in het algemeen op een behoorlijk peil hadden gestaan. Het kon niet uitblijven, dat er wel eens onaangename dingen werden gezegd. Naar zijn mening ging Australië veel verder dan dit, door opmerkingen te maken en aanhalingen te doen welke niet te pas kwamen. Uiteraard kon dr. Van Royen niet mededelen, of er nu onmiddellijk veel zal veranderen. Men zal moeten afwachten welk antwoord door de Nederlandse regering gegeven zal worden. Dr. Van Royen, die inspannende dagen gehad heeft,'merkte op, dat hij duidelijk heeft laten uitkomen, dat de thans aange nomen resolutie niet goed is omdat men te weinig met de werkelijkheid rekening houdt. Ten aanzien van het „staken van het vuren" merkte hij op, dat dit ook wei nig reëel is. Nederland wil de huidige actie geen minuut langer voortzetten als het niet strikt noodzakelijk is. Zou men dit toch eerder doen dan zal het weer tot veel bloed vergieten en daden van terreur aanleiding geven. Datzelfde kan ook van de vrijlating van dè gearresteerde politieke leiders van de republiek gezegd worden. Ook hier moet men er wel rekening mee houden, dat Nederland deze personen niet langer dan strikt_Jioodzakelijk is van hun vrijheid be rooft. Hij geloofde niet, dat de kwestie van de competentie van de Veiligheidsraad binnen kort voor het Internationale Hof van Justi tie zal gebracht worden. Er is in de ver gadering met een enkel woord over ge sproken, doch de raad is er niet op inge gaan. Dr. Van Royen verwacht voorlopig #e dien aanzien niets. Het feit dat Rusland zich van stemming onthield en daardoor nog veel minder be reikte dan de Amerikaanse resolutie, welke niet zover ging als de Russische, was voor hem duidelijk. Het gaat er bij de Russen niet om, een resolutie aanvaard te krijgen. Men wil .alleen propaganda voeren. Dat is volgens dr. Van Royen tijdens de debatten duidelijk gebleken. Het Engelse standpunt heeft hem teleur gesteld. Al sedert enige dagen was men daarover niet alleen onzeker, maar ook be vreesd. Teleurstelling was er ook over de houding van China. Deze is nog veel groter, Het woord is aan Protesten tegen de militaire actie De afdeling Amsterdam van de vereni ging „Nederland-Indonesië" heeft in samenwerking met het comité „Vrede in Indonesië" een protestvergadering in de Diamantbeurs gehouden. De vergadering, welke onder leiding stond van de heer H. M. van Randwijk, nam een motie aan, waarin geprotesteerd wordt tegen de ..ont ketening van de oorlog in Indonesië" en waarin van de regering onmiddellijke uit voering van de resolutie van de Veilig heidsraad wordt gevraagd. In deze vergadering hebben gesproken prof. dr. N. A. Donkersloot, Albert Hel man, drs. L. de Jong, Jef Last, prof. dr. W. F. Wertheim, S. de Wolff en A. de Jong. Prof. Donkersloot zeide onder andere: „De wereld gelooft niet dat wij het Indo nesische vraagstuk goed hebben aan gepakt. Als wij menen dat dit wel het ge val is, hebben wij verzuimd de wereld daarvan te ovei-tuigen." Drie Indonesische organisaties en een Indonesische studentenorganisatie hebben manifesten uitgegeven waarin eveneens geprotesteerd wordt tegen de militaire actie. Koningin Juliana heeft op Eerste Kerst dag des middags om één uur voor de Ne derlandse radio de volgende Kerstgroet uitgesproken: „Het is mij een behoefte een groet te brengen aan allen, die vandaag op Kerst mis in zorg zijn om iemand, die zij lief heb ben en om samen aan hen te denken, die in dat verre goedé land aan het strijden zijn. Het kan niet anders, of onze gedach ten gaan ook uit naar de degenen, die zij daarbij tegenover zich vinden. Onze zui verste wensen gaan naar hen allen uit. Het is het tragische, dat onze mensen maatschappij zo is, dat geweld zo vaak weer een krachtdadig optreden daartegen nodig maakt. We weten het uit de jongste geschiedenis, die van het verzet in ons va derland tegen onze overweldigers. Onze jongens hebben hier de opdracht onze be loften in te helpen lossen, die we aan alle inwoners van Indonesië deden bij monde van mijn moeder op December 1943 en op 3 Februari van dit jaar. Zij willen de vrijheid brengen in de vierledige vorm van de vrijheid van het geloof en van het woord, de vrijheid van vrees en van gebrek. Zij zijn allen in Gods hand en geen Kerstmis heeft weliswaar geen sneeuw gebrachtdoch voldoende vorst om op vele plaatsen' de ijsbanen open te stellen. Op Tweede Kerstdag genoten velen op de Eindenhoutbanen bif prachtig winterweer van het ijsvermaak. haar zal hen gekrenkt worden zonder Zijn weten. Ik wens u en hen toch een werke lijk Kerstfeest. Het is niet in de vertrouwde zin, dat dit gevierd kan worden, maar mis schien in diepere zifi. De Kerstnacht is schoner dan de dagen en uw nacht van zorg maakt de tegenstelling tot het ko mende licht van Kerstmis des te scheller. Kerstmis is zoveel ruimer, lichter, groter dan dat, waaraan het dagelijks leven met zijn beslommeringen ons zo vaak maar even laat tippen. Maar niets dringt zo diep en ver door in onze levens met hun moei lijkheden. En zo mogen we dan de eeuwen oude woorden in onze oren laten klinken „Ere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, in de mensen een welbehagen". Eieren zijn met ingang van morgen vrij Minister Mansholt heeft bij de behan deling van de Landbouwbegroting in de Tweede Kamer aangekondigd, dat de dis tributie van eieren omstreeks 1 Januari zou worden opgeheven. Het ministerie van Laudbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt thans mede. dat de rantsoenering van eieren met ingang van morgen, 28 Decem ber 1948 zal eindigen. Van die datum af mogen détaillistcn eieren zonder bon aan de consument afleveren. De bestaande maximumprijsregeling wordt voorhands ongewijzigd gehandhaafd. Het Voedselvoorzieningsblad bevat een verordening „kwaliteitscontróle eieren bin nenland" van het Bedrijfsschap voor Pluimvee en Eieren, welke verordening met ingang van 2 Januari 1949 een kwali teitscontrole instelt. De voorschriften voor de in deze verordening geregelde binnen landse controle op de kwaliteit van het ei sluiten geheel aan bij de exportcontrole. Jonge vrouw geworgd Vrijdagmiddag is de 24-jarige vrouw C. R. in een woning aan de Brede Hilled ijk te Rotterdam, waar zij een kamer had, door haar hospita dood in bed aangetroffen. Zij bleek door worging om het leven te zijn ge komen. De politie zoekt thans naar een ongeveer 30-jarige man die de avond tevoren in het gezelschap van de vrouw heeft verkeerd en wiens signalement door verschillende getui gen kon worden opgegeven. omdat het juist de Chinezen zouden zijn die de gevolgen zouden ondervinden van een eventuele uitvoering van het tweede deel der resolutie, overgeleverd als zij zou den worden aan de terreurdaden van de republiek. Op een vraag van Reuter om commen taar op de resolutie van de Veiligheidsraad, zeide dr. Van Royen: „Ik ben er nog van overtuigd, dat een voortijdig staken van het vuren slechts"'meer bloedvergieten zal ver oorzaken en de guerillas in staat zal stellen een lange verbitterde strijd in de rimboe te voeren. Ik kan niet meedelen of mijn regering deze resolutie woord voor woord zal aan vaarden. Ik zal haar zorgvuldig moeten beschouwen. Ik kan zeggen, dat ik van mening ben, dat de resolutie aan de Com missie voor Goede Diensten te veel macht toekent." De Veiligheidsraad nam resolutie aan Staking van het vuren en vrijlating republikeinen De Veiligheidsraad heeft Vrijdag de vol gende resolutie aangenomen: De Veiligheidsraad neemt met bezorgd heid kennis van hervatting der vijandelijk heden in Indonesië en, nota genomen heb bende van de rapporten der C.V.G.D.,: roept partijen op de vijandelijkheden onmiddellijk te staken; b. President Soekarno en alle Indone sische republikeinen, gevangen genomen sedert 18 December, vrij te laten. c. Draagt de C.V.G.D. op volledig drin gend telegrafisch rapport aan de Veilig heidsraad uit te brengen over de gebeur tenissen in Indonesië sinds 12 December j.l. d. Geeft de C.V.G.D. opdracht ter plaat se te observeren en rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad over de uitvoering van de vorengenoemde punten a en b. Deze resolutie bevat slechts een deel van de oorspronkelijke Amerikaanse resolutie, die de steun verworven had van nog vijf delegaties: de Engelse, de Canadese, de Chinese, de Syrische en de Columbiaanse. Naar A.N.P. meldt, wérd dat deel der oor spronkelijke resolutie, dat het terugtrekken der troepen eiste, verworpen. De nieuwe resolutie, die thans is aange nomen, ontstond uit de Amerikaanse waarvan de ..terugtrekkings-clausule" ver worpen werd en een Canadees amende ment. dat méér inlichtingen van de C.V.G. D wilde doen inwinnen. Het deel der resolutie dat terugtrekken der troepen verzoekt, werd verworpen met 5 stemmen voor (V.S.. Columbia. Syrië, "■""eland en China) en 6 blanco. Het deel dat staken der vijandelijkheden verzoekt, werd aangenomen met 7 stem men voor en blaneo (Frankrijk. België. Oekraïne en Rusland). De gehele resolutie werd geaccenteerd met 7 stemmen voor en 4 blanco (Frank- riik. Belsië. Oekraïne en Rusland). Daarmede wordt de behandeling der In donesische kwestie voorlopig besloten. Hoe de resolutie tot stand kwam Nadere berichten uit Parijs hebben het duidelijk gemaakt, hoe de Veiligheidsraad "n'jdae aan zijn uiteindelijke resolutie toe kwam Er waren Vrijdag zeven voorstellen ^"trpffende Indonesië aan de orde, name- Iijk drie onderdelen van de Amerikaanse resolutie, een Russische resolutie, een Ca nadese resolutie, een Syrische resolutie en een Syrisch-Australisch amendement op de Amerikaanse resolutie. Nadat de Rus sische, de Canadese en de Syrische resolu tie waren verworpen, bleven over: Staakt het vuren, laat Soekarno c.s. vrij, trekt troepen terug (Amerikaanse resolutie) en: „Instructies aan de C.V.G D. tot nadere rapporten" (Syrisch-Canadees amende ment). Na stemming was het „trekt troepen terug" ook afgevallen, omdat dit onderdeel der Amerikaanse resolutie slechts vijf in- plaats van de vereiste zeven stemmen kreeg. Zo bleven de drie onderdelen over. waaruit de definitieve resolutie ontstond La Rochefoucauld: Het vertrouwen, dat wij in onszelven hebben, veroorzaakt veel van het vertrouwen dat wij in anderen hebben. Vijftien gewonden bij brand in bioscoop te Hoensbroek Zondagavond brak brand uit in de cabine van de Palace-bioscoop te Hoensbroek. Doordat de vlammen door de raampjes van de cabine naar buiten sloegen liepen vijf tien personen, die op het balcon zaten, brandwonden op. Vijf hunner moesten naar een ziekenhuis in Heerlen worden overge bracht, doch slechts twee behoefden ter verpleging te worden opgenomen. De bioscoopexploitant en zijn zoon had den met een slang op de waterleiding en met snelblussers het vuur reeds geblust voordat de brandweer arriveerde Mijnramp in Saargebied In de Duhamel-mijn bij Ensdorf in het Saargebied zijn tengevolge van een mijn- brand 20 mijnwerkers om het leven geko men. Theaters en bioscopen in het gehele Saarbekken waren eerste Kerstdag als teken van rouw gesloten. Bedell Smith vraagt ontslag Bedell Smith. Een officiële Amerikaanse woordvoerder heeft te Berlijn verklaard, dat Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassa deur te Moskou zijn ontslag heeft aange boden, doch dat het ontslag nog niet is aanvaard. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft te Washington gezegd, dat de geruchten als zou de Sov jet-regering om terugroeping verzocht heb ben, „volslagen nonsens" zijn. Bedell Smith is Zaterdag met zijn echt genote per vliegtuig uit Moskou naai* Ber lijn vertrokken op doorreis naar Washing ton. die met zeven stemmen voor en vier ont houdingen werd aanvaard. Vrijdag is dus, wat de Veiligheidsraad betreft, na uiteenzetting en aanvaarding van de resolutie, de tweede fase van de In donesische kwestie afgesloten. Het woord is nu aan de Nederlandse regering en van haar besluit zal het afhangen, of in Parijs een derde fase nog aan de orde zal komen. Wanneer namelijk Nederland de resolutie niet naar de letter op zal volgen het geen dr. Van Royen in bedekte termen liet verstaan dan zal de raad de kwestie opnieuw in studie moeten nemen. Aanval op Nanking wordt dezer dagen verwacht De communistische radio iu China meldt dat de communistische troepen de stad Kalgan, 150 km ten N.W. van Peiping, heb ben veroverd. Alle strijdkrachten van de regering in Kalgan zijn „weggevaagd". De val van Kalgan is van regeringszijde be vestigd. Tengevolge van de weersomstandigheden is het in het strijdgebied van Centraal- China wat rustiger. Hierdoor kan de regering duizenden manschappen laten aanrukken voor de. ver dediging van Nanking. Ook de door com munisten geleide troepen worden gereor ganiseerd. Men verwacht de communis tische aanval ieder ogenblik. In Nanking zelf hebben grote troepenbewegingen plaatst. De regeringstroepen op het centrale front hebben bevel ontvangen om „tot elke prijs" de strategische punten ten Noorden van de Jangtse Kiang te behou den om te voorkomen, dat de communis ten de rivier oversteken en op Nanking aanrukken. Alle regeringsbureaux zijn uit Tangkoe, dè haven van Tientsin, geëvacueerd en waarnemers geloven, dat de communisti sche troepen zich gereed maken voor de beslissende aanval. Oorlogsschepen van de regering hebben in de haven ligplaats ge kozen om het oprukkende communistische leger te beschieten. Verboden zenders Het hoofdkwartier van het garnizoen Nanking heeft de inwoners verboden naar communistische uitzendingen te luisteren en gedreigd met zware straffen. De mili taire politie heeft bevel gekregen nauw lettend op de uitvoering van dit bevel toe te zien, „daar de communistische propa ganda een slechte invloed heeft op het mo reel van de bevolking". .Het officiële comniuniqué over de orde lijke ontruiming van Kalgan door de re geringstroepen heeft onöer waarnemers bevreemding gewekt, daar, zoals het katho lieke blad Ji Sjih Pao meldt, een belang rijke voorstad van Tientsin die 2800 gezin nen telt door de regeringstroepen in brand is gestoken, zodat de bevolking slechts met grote moeite het vege lijf kon redden. Reeds eerder waren een zestal dorpen rondom Tientsin op deze wijze door de regeringstroepen vernield. Het voorland van Tsjang Kai Tsjek Aan de communistische troepen is op dracht gegeven op staande voet een ieder van de 45 regerings-leiders te arresteren, waarvan de communistische radio op Eer ste Kerstdag mededeelde, dat zij oorlogs misdadigers waren. Aan het hoofd van deze lijst staan gene ralissimus Tsjang Kai Tsjek en zijn echt genote en voorts de commandant van de regeringstroepen aan het TientsinPei- ping-front, generaal Foe Tso-Ji, die door de communistische radio werd beschreven als een „man die mensen als vee laat afslach ten". AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Oost. In de nacht en ochtend matige, hier en daar strenge vorst. Midden op de dag lichte vorst. Zon op Maan op J8 December: 8.48 uur, onder 16.35 uur 7.17 uur, onder 14-29 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1