Rails van tram Haarlem-Leiden moet voorlopig blijven liggen „Operatie op Java vrijwel ten einde" MIEP VOND aven Wereldnieuws DINSDAG 28 DECEMBER 1948 Minister herinnerde zich spreekwoord van de oude schoenen Bus dient vervoerszekerheid eerst te bewijzen Wanneer op de derde dag: van het nieuwe jaar de groene bus de blauwe tram uit de bollenstreek zal hebben verdrongen, dan zal het hen, die meer vertrouwen stellen in het oude dan in het nieuwe vervoermiddel, een troostrijke gedachte zijn dat de Minister van Verkeer en Waterstaat de directie der Noord-Zuid Hollandse Vervoer Maatschappij op de dag voor Kerstmis heeft meegedeeld, dat de rails en de bovenleiding van de tramlijn niet mogen worden weggebroken voor hem gebleken Is, dat de onderneming ook met bustractie op bevredigende wijze in de vervoersbehoefte kan voorzien. Dit betekent een succes voor de ge meenteraad van Hillegom, die deze ge dachte waarvan wij in het begin van het jaar reeds vermeldden, dat zij bij sommige instanties leefde in een van haar laatste vergaderingen in een motie vastlegde. Overigens was de N.Z.H. toch niet van plan de baan onmiddellijk op te breken. Dit zou namelijk in overeenstemming met de Rijkswaterstaat geschieden en gelijke tred houden met het vernieuwen van de weg. Over het al of niet handhaven van de rails in de gemeente Haarlem wordt in de brief van de minister niet gerept: men heeft lot April voor die tijd wordt aan de asfaltering van de binnenstad toch niet begonnen gelegenheid om daar over opheldering te vragen. Grote frequentie. Intussen: de kans, dat de bekende twee- lingriituigen die nu op de lijnen Kat wijk en Noordwijk-Leiden dienst gaan doen weer in de bollenstreek zullen terugkeren lijkt ons niet bepaald groot. Want de gehele dag tussen 6.00 (Haar lem) of 5.50 (Leiden) en 23.40 (Haarlem) of 0.00 (Leiden) wordt een starre twintig minutendienst gereden, op de drukke uren een tien-minutendienst, op de spitsuren tussen Sassenheim-Noord en Leiden en tussen Hillegom en Haarlem zelfs een vijf minutendienst. Toch verwacht men bij de N.Z.H. in de eerste maand nog wel enige moeilijkhe den, omdat het publiek bij de tram er aan gewend was, dat men op een bepaald tijd stip vertrok en dan ook mee kon. Bij de bus zal het vervoer zich moeten „sprei den", omdat daarmee in een keer niet tweehonderd reizigers tegelijk kunnen worden vervoerd. Na de opheffing van de Haarlemse stadstram heeft men deze ervaring opge daan. Bovendien zal het personeel de rijtijd tussen de eindpunten bedraagt een uur nog enige wegroutine moeten op doen. Wij schreven reeds, dat in Haarlem tussen Station en Plein de route gevolgd wordt van de bus naar Noordwijk, van daar gaat het over de Wagen- en Heren weg naar Bennebroek. Tot het viaduct in Sassenheim overstappunt naar en van Noordwijkerhout en Voorhout wordt in het algemeen de tramlijn gevolgd (in Hil legom evenwel in de richting Leiden de Van der Endelaan) en van Sassenheim tot Oegstgeest (Rijnsburgerweg) rijden de bussen over de snel verkeersweg Amster dam-Den Haag. Oegstgeest komt buiten de busroute te liggen, daarom zal de Leidse stadstram tot de „Rode Leeuw" in het dorp worden verlengd. De buurt De Glip in Heemslede krijgt een halte aan de Kadijk voor de interlo- cale lijn en behoudt zijn stadsdienst (die nu ook wat het tarief betreft tot het locale net zal behoren!) met Haarlem, al zal het lijnnummer van een 1 in een 2 veranderen. Na ampele besprekingen met het ge meentebestuur van Heemstede, heeft men besloten, dat de bussen naar en van Lei den het Heemsteedse Raadhuis niet zullen aandoen, doch de grote weg zullen blijven volgen. Met de bus maakt ook een gewijzigd (hetgeen in deze tijd wil zeggen: verhoogd) tarief zijn entrée. Stadstarieven zijn op interlocale diensten niet geldig. Haarlem- Heemstede (Rijnstraat) gaat twintig cent per enkele rit, drie dubbeltjes per retour kosten. Het Haarlemse stadsnet. Het traject van de lijnen 1 en 2 naar Heemstede zal, zoals wij reeds meldden, begin Januari het kan door vertraging in de herbestrating van de Oosterhoutlaan wat later worden een kleine wijziging ondergaan, voornamelijk omdat men de reizigers uit het Zuidelijk deel van Heem stede „sightseeing" van de Schildersbuurt wil besparen. Lijn 1 zal daarom, komende van de Bronsteeweg. na een klein stukje Pieter Aertszlaan, De Heemsteedse Dreef tot de Blauwe brug rijden en vandaar via Mid denlaan naar Oosterhoutlaan en Kleine Houtweg. Lijn 2 blijft rijden, zoals tot nu toe, via de Jan van Goyenstraat. Deze verande ringen houden ook verband met de niet op het autobusverkeer berekende bestra tingen in die wijk. In de toekomst zullen daar betere funderingen worden gemaakt. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.18 Filmmuziek. 8.50 Huisvrouwen-rubriek. 9.00 Kamermuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Voor de vrouw: 11.00 Non stop-programma. 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland, 12,38 Hawaiïan-orlcest. 13:15 Kalender. 13.20 Mu ziekcorps. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconccrt. 15.00 Luisterspel. 15.30 Voor zieken. 16,00 Kinderkoor. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Orgel. 17,30 Ramblers. 18.20 Mu- sette-orkest. 18.20 Strijdkrachten. 19.00 „So cialisatie"; 19.15 Piano-duo. 19.30 „Op zoek". 19.40 Voor de jeugd. 19.45 Bijbellezing. 20.05 Socialistisch nieuws. 20.20 Opera-muziek. 20.45 Luisterspel. 21.45 Lichte muziek. 22.00 Synagogaal koor. 22.15 Claudio Arrau, piano. 22.45 Poëzie. 23.15 Bruce Lowe. 23.35 Xavier Cugat. HILVERSUM II, 415 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9:00 Voor zieken. 9.35 Werken van Engelse componisten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lily Laskine, harp. 11.15 Luisterspel. 12.05 Notenkrakersuite. Tsjai- kofsky. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Kin derkoor. 13.15 Orgelconcert. 13.45 Kamermu ziek. 14.30 „Snijbloemen". 15.00 Zangrecital. 15.20 Platen. 15.35 Residentie-orkest: Sym- phonie no. 7. Beethoven. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Ierse liederen; 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Nederlanadse koren. 18.30 „Psy chologie van de na-oorlogse mens". 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 „Is vliegen vei lig?". 20.15 Radio Philharmonisch orkest onder A. van Raalte met koor en solisten, 21.20 „Christus' Wederkomst". 21.45 Platen. 22.00 Visserij-flits. 22.30 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23,15 Platen. 23.20 „Gezins moeilijkheden". 23.35 Concerto Grosso, Bloch. De wijziging in de route van lijn 6 een experiment, waarvoor de gemeente Haarlem voorlopig voor vier maanden toestemming heeft verleend hebben wij reeds uitvoerig meegedeeld. Wanneer dit blad verschijnt zullen de ..vaste klanten" al gemerkt hebben, dat de halte in de Grote Houtstraat bij het Ver- wuift een twintig meter naar het Zuiden is verplaatst om redenen van verkeers technische aard. Wij herhalen nog. dat op de stille uren (van 9 tot 12 's ochtends, na acht uur 's avonds) de tien-minutendienst wordt vervangen door een twaalf-minutendienst. Op Oudejaarsavond. Had de directie haar zin gedaan, dan had het gehele personeel de avond van de 31ste December na negen uur in de fami liekring kunnen doorbrengen, zoals 'dat na de bevrijding gewoonte was geworden. De overheid heeft dit jaar echter laten weten, dat op alle lijnen toch een „mini mumdienstregeling" moet gereden wor den in het belang van reizigers, die nog per trein aankomen. De dienst moet nog vast gesteld worden doch men behoeft er niet op te rekenen, dat er veel meer dan één bus op iedere lijn blijft rijden. Wij hebben nog gevraagd of er geen plannen waren, zoals dat voor de oorlog ook wel gebeurde en thans in Den Haag weer wordt gedaan, in de Oudejaarsnacht bussen te laten rijden, doch de directie zag in het feit. dat sedert 1945 geen enkele klacht bij haar was binnengekomen over het niet bestaan van deze diensten, een bewijs, dat daaraan ook geen behoefte was. Aan het fatsoen van het publiek mankeert vrijwel alles. „Zolang we maar fatsoenlijke reizigers hebben, zou er met het vervoer geen kou aan de lucht zijn, maar helaas, daar man keert vrijwel alles aan", verzuchtte de N. Z.H.-leiding op de persconferentie, waai de détails over de nieuwe dienstregeling werden bekend gemaakt. Of er nu hekken worden geplaatst of touwen gespannen, het geeft allemaal niets. Op het Malieveld in Den Haag werden zelfs tourniquets geplaatst; ze waren na twee dagen afgebroken. Het beste publiek, dat we kennen, wordt gevormd door de Amsterdammers, die met het „Sloterdijkertje" mee moeten. Zij heb ben geen toezicht en geen touwen nodig, doch stellen zich rustig in een rij in de Spuistraat op, terwijl zij genieten van de latente veldslag, die op enkele passen af stand onder de forensen voor Heemstede, Aerdenhout of Bentveld woedt. Bij de haltes van het Haarlemse stads net is het al niet beter. Een algemeen ge acht Heemstedenaar heeft onlangs eens op de Grote Markt zich eens bij wijze van proef onder de wachtenden geschaard. Vijf en dertig minuten heeft deze man daar gestaan, in welke tijd zes bussen passeer den. Geen enkele keer kon hij instappen, niet Omdat hij niet aan de beurt was, maar omdat hij tegen de ellebogen, vuisten en voeten van zijn medereizigers slechts zijn wellevendheid stelde Zolang het publiek geen voorbeeld neemt aan de Sloterdijkers of de Engelsen zullen deze onverkwikkelijke toneleri wel blijven, want de bus heeft klanten genoeg. Vooral Zondags met de vele sportwed strijden en de families, die de buitenlucht opzoeken. Versterking van de Zondagsdienst is evenwel onmogelijk. Vóór de oorlog had het personeel slechts één op vier Zondagen vrij, thans één op drie en in brede kringen be staat grote aandrang deze verhoudingen nog gunstiger te doen worden. Nu is het zo, dat het personeel van de N.Z.H. zeker wel bereid is bij grote drukte ten bate van hun mede-mensen een extra Zondag dienst te doen of een uurtje langer te rijden, maar de maatschappij wil van die bereidheid geen misbruik maken en is bo vendien aan wettelijke bepalingen gebon den. Het systeem van de „Zondagsrijders" vóór de oorlog in zwang wordt door de directie als onsociaal verworpen en het in dienst nemen van vast reserve.-nersoneel wordt een dure geschiedenis. Er bestaat maar één radicale uitweg uit deze moeilijk heden: invoering van de Engelse Zaterdag, waardoor een spreiding van het vervoer wordt verkregen. Nieuwe onderdirecteuren van de K.L.M. Met ingang van 1 Januari 1949 zijn be noemd tot onderdirecteuren van de Ko ninklijke Luchtvaartmaatschappij de heren H. Fuchs en ir. J. Luymes, respectievelijk hoofd „general operations" en hoofd van het technisch bedrijf der K.L.M. Ruim 9000 nieuwe huizen in derde kwartaal van 1948 In het derde kwartaal van 1943 kwam voor 283 millioen gulden aan goedgekeurde bouwwerken gereed, tegen 143 millioen in het derde kwartaal 1947 en 170 millioen in het tweede kwartaal 1948. (De rijkswater staatswerken zijn hierin niet begrepen.) Volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kwamen in het derde kwartaal 1948 9.073 woningen gereed tegen 2846 in het derde kwartaal 1947 en 6.989 in het tweede kwartaal 1948. Het aantal woningen in uit voering was aan het einde van het derde kwartaal 1948 46.666, aan het einde van het derde kwartaal 1947 34.572. Gereed kwamen van Januari tot en met September 1947 21.795 woningen. Het definitieve cijfer van de in September 1948 gereedgekomen woningen is 2.919 als volgt over dé pro vincies en grote steden verdeeld: Gronin gen 180, Friesland, 110, Drente 90, Over- ijsel 190, Gelderland 620, Utrecht 80, Noordholland zonder Amsterdam 190, Zuid holland zonder Den Haag en Rotterdam 220, Zeeland 140, Noord Brabant 750, Lim burg 250, Amsterdam 40, Den Haag 40, Rotterdam nihil, Noordoostpolder 20. Het geregistreerd aantal verwoeste boer derijen was na de bevrijding 8123. Als noodvooraiening werden sindsdien gebouwd 4563 woningen en 6150 stallen. Aanbesteed en gegund werden 1345 werken bij uitvoering waarvan een com plete boerderij en 671 werken bij uitvoe ring waarvan een gedeelte van een boer derij ter beschikking zal komen. Gereed kwamen 791 werken waardoor een com plete boerderij en 509 werken waardoor een gedeelte van een boerderij ter beschikking is gekomen. Tot 1 October 1948 zijn 396 duplex- woningen gereedgekomen. De „Prins Alexander" verloor het roer in stormweer Het 2322 ton metende Nederlandse vrachtschip „Prins Alexander" heeft tijdens stormweer op de Atlantische oceaan op 200 mijl afstand van Sydney (Nieuw- Schotland) het roer verloren. Bovendien werd de schroef beschadigd. Een uit Sydney vertrokken sleepboot heeft de „Prins Alexander" de haven van Halifax binnengesleept. Republikeinse autoriteiten buiten Java gebracht 's-GRAVENHAGE, 27 December (A.N.P). Officieel wordt aan het ANP medege deeld, dat de regering van Indonesië, in afwachting van nader overleg met de re gering in Den Haag, met het oog op de plicht om zo spoedig mogelijk rust en vei- liheid in geheel Indonesië te herstellen, besloten heeft om een aantal der republi keinse autoriteiten tijdelijk enige berg- hotesl buiten Java als woonplaats aan te wiizen. EEN BEELD VAN DJOKJA De stad zat vol wapens, inlevering tegen beloning Een speciale Aneta-correspondent meldt uit Djokjakarta: In de republikeinse hoofd stad is voorzichtigheid geboden in verband met de aangebrachte vernielingsmiddelen. Zo hing in het gebouw van „Antara" een zware vliegtuigbom met vernuftige trek- touwen aan de zoldering. Weliswaar is Djokja thans volledig bezet, doch het vraag stuk van veiligheid en recht is daarmee nog niet geheel opgelost. De stad zat vol wapens: bij wijze van spreken beschikte om het andere huis over wapens. En het overgrote deel hiervan is er nog. Het voor lopige militaire bestuur heeft bepaald, dat men de wapens tegen beloning kan inleve ren tot 3 Januari. Verwacht wordt, dat wel heel wat, doch niet alles zal worden inge leverd. Het nieuwe militaire bestuur staat thans in wezen voor hetzelfde vraagstuk als de thans terzijde gestelde republikeinse regering. Men moet thans zorgen, dat het gezag meer dan theoretisch wordt en dat de practijk niet kan worden doorkruist door gewapenden, die over een en ander hun eigen ideeën hebben. Het publiek te Djokja is juist tengevolge van het feit, dat zoveel gewapenden en wapens verdwenen en dus mogelijk in Djokja zelf ondergedo ken zijn, nog zeer voorzichtig. Naarmate de veiligheid groter wordt, durft men meer contact op te nemen met het nieuwe gezag. Overgekomen burgervertegenwoordigers van de verschillende diensten hebben allen dezelfde ervaring opgedaan: als de werk krachten van bedrijven en diensten uit de sfeer van terreur komen en hen verzekerd wordt, dat de terreur verdwenen is, komen vooral de oudere werkkrachten terug en willen werken. Het spreekt vanzelf, dat honger en angst voor honger hierbij een rol spelen, doch daarmee is niet alles ge zegd. Onder de jongeren gaat de terugkeer minder vlot. Doch de straten worden weer voller. Opvallend in Djokja is de verwaar lozing door materiaalgebrek. De vertegen woordiger van de Staatsspoorwegen ver klaarde, dat de schade en verwaarlozing aan de spoorwegen meevalt. Behalve en kele bruggen is niets vernield. Het empla cement te Djokja is onbeschadigd in Neder- landse handen gekomen. Het bleek, dat alle voorschriften van voor de Japanse tijd wa ren gehandhaafd. De centrale werkplaats beschikte over 1700 man tegen vroeger 700. De electrische centrale te Djokja was in tact.. Technici van de Nederlands-Indische Electriciteitsmaatschappij arriveerden Woensdag in Djokja. De installaties waren ondermijnd, doch niet vernield. Te Rijswijk overleed dezer dagen op ruim 81-jarige leeftijd de nestor der oud- katholieke geestelijkheid in Nederland, emeritus-pastoor P. J. van Harderwijk, die gedurende 45 jaar het herderlijk ambt in de gemeente te Schiedam heeft uitgeoefend. Tabaksartikelen worden na 1 Januari duurder De op 1 Januari 1949 ingaande accijns verhoging voor tabaksproducten en de ge stegen prijzen voor ruwe tabak hebben ge leid tot vaststelling van maximumprijzen voor tabaksproducten op iets hoger peil. De prijzen in de verschillende prijsklassen worden dan: Sigaren per stuk 12 tot 30 cent; senoritas per 10 stuks 100 tot 130 ct.; sigaretten per 20 stuks 45 tot 100 ct.; pijp-, shag- en pruimtabak per 50 gram 40 tot 80 cent. De prijs van zwaar gesausde pruimrollen zal over enkele weken verlaagd worden van 37 tot 25 cent per stuk. Het Rijk heeft „Huize Katwijk" gekocht Het Rijk heeft voor ƒ934.000,aange kocht „Huize Katwijk" aan de Raam weg te 's-Gravenhage, tot dusverre eigendom van de St. Willibrordusstichting te Am sterdam. In 1941 werd in „Huize Katwijk" onder gebracht het voormalige directoraat-gene raal van politie. Na de opheffing in 1945 van dat directoraat-generaal is in het ge bouw de afdeling politie van het ministerie van Justitie gehuisvest. Verklaring van dr. van Royen in de Veiligheidsraad Zo spoedig mogelijk verkiezingen De speciale correspondent van het A. N. P. in Pariis meldt: In de Maandagmiddag om kwart voor vier heropende zitting van de Veiligheidsraad heeft dr. Van Royen de volgende verklaring afgelegd: „De Nederlandse regering heeft kennis genomen van de resolutie van de Veiligheids raad, gedateerd 24 December 1948, betreffen de het Indonesische vraagstuk, waarin op de partijen een beroep wordt gedaan, onmid dellijk de vijandelijkheden te staken en de politieke gevangenen vrij te laten. Hoewel de Nederlandse regering altijd van mening is geweest en nog van mening is, dat het geschil tussen Nederland en de republiek Indonesia buiten de competentie valt van de Veiligheidsraad, heeft de Nederlandse rege ring onmiddellijk de resolutie van de Veiligheidsraad in ernstige overweging ge nomen en zij heeft zich met de regering van Indonesië in verbinding gesteld, teneinde aanvullende inlichtingen en advies te ver krijgen, om in staat te zijn. haar positie te bepalen met betrekking tot de resolutie. In afwachting hiervan is de Nederlandse regering thans reeds in staat, het volgende te verklaren: De ondernomen actie heeft over het alge- de Kerstdagen echt gezel lig, maar druk! Daarom doet ze een paar dagen „piano-an". Ze kreeg een eenvoudig recept van Mevr. Lotgcring-Hillebrand voor: SPRUITJES MET TOMATENSAUS 3/4 kg. schoongemaakte spruitjes, een klein stukje uit, 1/4 1. dunne tomatensaus, 20 gr. boter extra, wat zout. Was de spruitjes, snip per het stukje ui héél fijn. Smoor eerst de ui in de boter en voeg er dan de spruitjes en het zout bij. Laat ze onder af en toe schudden 15 min. zachtjes smoren. Maak intussen de toma tensaus en doe ze bij de spruitjes. Maak hierin de spruitjes verder gaar en bind zo nodig de saus wat na als de groente gaar is. Vandaag geeft Miep, in plaats van pap, Een appel of wat appelsap Publ. Centr. Bureau d. Tuinbouwveilingen (Adv.) meen niet geleid tot vijandelijkheden grote schaal. De operationele fase van de actie in Java is thans vrijwel ten einde. Of en in hoeverre botsingen met ongeregelde gewapende benden vermeden kunnen wor den, kan niet met zekerheid worden voorspeld. Het bleek gedurende de actie, dat de bevol king in de betrokken gebieden in vele opzichten in noodtoestand verkeerde. De Nederlandse autoriteiten hebben onmiddel lijk stappen genomen ter voorziening in de eerste behoeften. Blijvende verbetering kan echter slechts tot stand worden gebracht, wanneer het herstel van orde en veiligheid zal zijn verzekerd, wanneer een politieke oplossinig tot stand zal zijn gekomen en wanneer deze gebieden weer hun aandeel zullen hebben in het normale productie proces. Het doel van de Nederlandse regering blijft onveranderlijk de vestiging in de kortst mogelijke periode van 'een federale interim regering als het resultaat van gemeenschap pelijk overleg met vertegenwoordigers van alle gebieden van Indonesië, zonder uitzon dering. De federale interim-regering zal een rege ring voor geheel Indonesië zijn. Vervolgens zullen zo spoedig mogelijk verkiezingen worden gehouden voor een vertegenwoordi gend lichaam teneinde te komen tot de definitieve oprichting van de Verenigde Staten van Indonesië aan welke de staats- souvereiniteit zal worden overgedragen en tot de oprichting van de Nederlands- Indonesische Unie. De regering van Nederland en de regering van Indonesië zullen er zorg voor dragen, dat al degenen, die aan dit overleg deelnemen, in staat zullen zijn dit te doen in volle vrij heid, ongeacht of hun vrijheid van beweging al dan niet op het huidig tijdstip nog beperkt mocht zijn. Inmiddels zijn veertien vooraanstaande republikeinen te Batavia, wier vrijheid van beweging beperkt was geworden, reeds vrij gelaten, onder wie de vertegenwoordiger van Hatta te Batavia, dr. Darma Setiawan. Teneinde de Commissie van Goede Diensten in staat te stellen haar instructies uit te voeren aangaande het uitbrengen van een rapport over de toestand sinds 12 December 1948, heeft de Nederlandse regering instruc ties uitgevaardigd, dat de militaire deskun digen, die Ier beschikking staan van de genoemde commissie met hun staf gelegen heid wordt gegeven de loop der gebeurte nissen te bestuderen. PANDA OP DE WALVISVANGST 2. „Een kaartje enkele reis, derde klas naar kende locomotieven. Reizen is toch maar al- Zeedorp aan Zee," zei Panda trots, terwijl hij I les,'' zuchtte hij tevreden, toen hij zich beha- het geld uittelde. Hij had, zich erg gehaast om gelijk in een hoekplaatsje genesteld, had. „Je niet te laat ie komen en nu was hij zo vroeg, ziet nog eens wat van de wereld. Ja, dat is toch dat hij nog ruimschoots de tijd had om op zijn heel wat anders, dan voor liet open raam zitten gemak alles te bekijken; de stromen reizigers, I en altijd dezelfde huurlieden voorbij zien die af en aan vloeiden, de kleurige aanplak- komen. Actie, dat is je ware; Zonder actie kan biljetten op het station en de puffende, blin- niemand leven." Hij keek naar het voorbijschie tende landschap en ieder ogenblik zag hij wal nieuws, wat hem dan weer een uitroep van De traditionele Kerstnachtmis in Parijs is dit jaar voor het, eerst per televisie uitgezonden. Het experiment slaagde uitstekend en de koor knapen beleefden een extra sensatie, toen zij na de uitzending de televisiecamera mochten inspecteren. Iieuwe Uitg, Met de „Groote Beer" huistoe De volgende personen uit Velsen zullen met de „Groote Beer", die op 6 Januari in Amsterdam verwacht wordt, in Nederland terugkeren: J. H. N. M. Braun, Dr. Schuit straat 47, Beverwijk; G'. Jaspers, Driehui- zerkerkweg 99, Driehuis; A. Jongerling, Alkmaarseweg 247, Beverwijk; G. van Delft, Vleetstraat 20, IJmuiden; W. Koster, Huygenstraat 10, IJmuiden; J. P. Welfs, Alkmaarseweg 175, Beverwijk; J. Wijker, Reinier Claesenstraat 17, IJmuiden en H. J. Driesen, Edisonstraat 18, IJmuiden. Binnenland Nieuwe Directeur-generaal van de Volksgezondheid Dezer dagen is de benoeming te ver wachten van dr. P. Muntendam tot Direc teur-generaal van de Volksgezondheid. Dr. Muntendam zal dr. C. van den Berg op volgen. Dr. Muntendam, die 47 jaar is studeer de in de geneeskunde aan de universiteit van Amsterdam. In 1936 promoveerde hij te Utrecht. Het jaar daarop werd hij pri vaat docent in de sociale geneeskunde aan de universiteit te Groningen. In 1939 volg de zijn benoeming tot lector in de sociale verzekeringsgeneeskunde aan de Amster damse universiteit. Dr. Muntendam is medisch adviseur van Centraal Beheer. Engels voetbal Portsmouth won opnieuw van Chelsea Het programma van Maandag werd afge werkt op bevroren velden en in weerwil van de lage temperatuur, bijgewoond door meer dan een millioen toeschouwers. Een bijzonder verloop hadden de wedstrijden in Villa Park en te Bolton. Het aloude Aston Villa, dat sinds 13 November nog geen wedstrijd ge wonnen had en op eerste Kerstdag met 04 van de Wolverhampton Wanderers had ver loren, nam thans revanche door zijn buren uit de Midlands met niet minder dan 51 klop te geven. De midvoor van de Villa, de Welsh inter national Ford, doelpuntte in de tweede helft vier maal. Bolton Wanderers deed het zelfs nog beter en versloeg Sheffield United, tegen welke ploeg te Sheffield Zaterdag gelijk ge speeld werd, met 61. Ook in deze wedstrijd scoorde een speler vier doelpunten en wel Moir, die dit kunststuk vroeger in het seizoen ook al eens verricht had. Te vermelden valt verder de overwin ning van 52 van Portsmouth op Chelsea, dat nu heel wat minder in te brengen had dan Zaterdag j.l. toen slechts op het nipper tje met de oneven goal werd verloren. Aston Villa, Portsmouth en de Bolton Wanderers hebben zestien doelpunten gemaakt, dat is meer dan alle clubs in de andere wedstrijden samen. In geen enkele divisie kwam verandering wat de bezetting der eerste plaatsen betreft, ofschoon West Bromwieh Albion, de leider van de tweede divisie, in tegenwoordigheid van 60.000 toeschouwers te Sheffield door Wednesday verslagen werd. De club heeft nu nog twee punten voorsprong op Southampton en drie op Spurs. Zaterdag en Maandag ontmoetten dezelfde ploegen elkaar uit en thuis. De uitslagen waren: Aston VillaWolver hampton Wanderers 51; Bolton Wanderers Sheffield United 6—=-1: Derby County Ajrsenal 21; Huddersfield TownBlackpool 10; LiverpoolManchester United 0—2; Manchester City—Everton 0—0; Middles broughSunderland 00; Newcastle United —Birmingham City 1—0; Portsmouth—Chel sea 52; Preston North EndCharlton Athletic 2—3; Stoke City—Burnley 2—1. Cricket Engeland zet een openings stand van 359 runs op Tijdens de tweede testmatch Zuid Afrika— Engeland, welke Maandag in Johannesburg begonnen is, heeft het Engelse openingspaar Ten nieuw wereldrecord gevestigd door voor bewondering ontlokte en het speet hem bijna, i eerste wicket 359 runs (Washbrook 195 en dat het reisje maar zo kort duurde. Doch toen "Jutton 158) te scoren, Aan het einde van de ^2lTL°S/LÏ°" hi£hta,d "Z vSs vaV"wefwiK/De dorp stoncl en de frisse zeelucht opsnoof, was voor de wedstrijd was bijzonder groot. Veer- nii weer helemaal met het leven verzoend. tigduizend bezoekers waren aanwezig. Uitgeverij Bigot en Van Rossum N.V Am sterdam: Kleuterbijbel, door L. SpelbVrT* Stokmans, geïllustreerd door Co Egelie Uitgeverij Bigot en Van Rossum N.V Am sterdam: Jongens zien de auto. door Walt Roth. Een reis door het wonderland der am techniek, gevolgd door een practisoh handleiding voor het rijden. Nederlands werking: J. C. Alders. QSe «*- Uitgeverij Bigot en Van Rossum N,V Am sterdam: Jongens zien door de lens"' p practische handleiding voor hen, die nI maar raak willen fotograferen, door Charl Zbinden. Nederlandse bewerking: j Alders. l- Uitgeverij Bigot en Van Rossum N.V Am sterdam: Jongens zien het schip, door Ka i Rinderknecht. Nederlandse bewerkine- t n Alders. 8' J' c- Uitgeverij Andries Blitz, Amsterdam- Tia strijd met de duivel, de heksenprocessen in het licht der massa-psychologie, door Kimt Baschwitz. Uitgeverij De Boekerij. Baarn: Over kuntf en leven, door Bernard Verhoeven. Uitgeverij L. J. C. Boucher, 's Gravenhas- Circus, door Bertus Aafjes. Met vier illnet?-' ties van Frits Klein. stra" Uitgeverij L. J. C. Boucher, 's Gravenhaze- Klieuw, door dr. Nic. Tinbergen. 6 Uitgeverij L. J. C. Boucher, 's Gravenhaze- Leo Gestel, door mr. J. Slagter. St. Luka<T reeks no. 3. Leerlingen der Toneelschool voerden Shakespeare op Belangwekkend experiment Studerenden aan de Toneelschool of ficieel gezegd: Academie voor Dramatische Kunst geven gedurende deze Kerst- vacantie in het sombere en helaas nog al tijd slecht geoutilleerde gebouw aan dè Marnixstraat te Amsterdam, een serie van zes opvoeringen van het toverachtige blij spel „Een Midzomernachtdroom" van Shakespeare in de vertaling van Burgers- dijk onder regie van hun docent Johan Fiolet. Daarmede gaat, zoals de onderne mende jonge directeur W. Ph. Pos meedeel de, in niet geringe mate dank zij het kort geleden door de „Young Vic" gegeven sti mulerende voorbeeld, een sinds geruime tijd gekoesterd plan in vervulling. Het publiek wordt gevormd door middelbare scholieren uit de hoofdstad en alle gelde lijke baten komen terecht in een fonds tot steun aan onbemiddelde leerlingen. Don derdag ging de première. Peze voorstellingen leveren een aantrek kelijke demonstratie van veelzijdige vor ming en vooral van een laaiende geestdrift voor het boeiende beroep, dat deze aan komende acteurs gekozen hebben. De voor ons doen bijzonder verkwikkende vaart had echter als enig nadelig gevolg, dat de dichterlijke schoonheden van de tekst soms lelijk onder de voet'werden gelopen. En kele spelers maakten zich door een over maat van enthousiasme schuldig aan wer kelijk onzinnige beklemtoning van volstrekt bijkomstige zinsdelen, waardoor meer dan eens de bewonderenswaardig opgeroepen melodische sfeer aan flarden werd gereten. Men zag echter een gaaf ensemble, dat met plezier en overgave meer van deze moei lijke taak terecht bracht dan men had dur ven verwachten. Doordat de medewerkenden uit ver schillende cursusjaren waren gerecru- teerd, mag hier geen oordeel over indivi dueel kunnen worden gegeven. Er was trouwens meer aandacht besteed aan slui tend samenspel, dan aan het verfijnen der solistische prestaties. Het onvolgroeide element en de geringe differentiatie in de karakter-uitbeeldingen werd totaal opge heven door een ontwapenende frisheid. Niettemin merkte men zowel uitblinkers als minder begaafden op. Een compliment voor de uitstekende enscènering. Het hoogtepunt was stellig het intens dwaze optreden van de handwerkslieden met een voortreffelijke Spoel in hun mid den, die voor enkele bijster komische tafe relen zorgden. Het is dan ook te hopen, dat men voor een volgende gelegenheid eens een stuk uit het répertoire van eigen bodem kiest, waarin het lachwekkend realisme hoogtij viert. In dat geval zou ik de commissie voor de schoolvoorstellingen hier ter stede de raad willen geven om te onderzoeken of de mogelijkheid bestaat deze leerlingen van de Toneelschool in de schouwburg te laten optreden. Hoewel ik ook de „Midzomernachtdroom" voor een dergelijk doel stellig niet zou afraden. Men kan slechtere middelen te baat nemen om de belangstelling van de jeugd voor het theater levend te^maken. Enge land ging ons daarin voor. DAVID KONING Motie. Het provinciaal congres van studen ten te New Delhi (India) heeft een stemmig een motie aangenomen, waarin de „Nederlandse aggressie in Indonesië als een uitdaging en een belediging voor de UNO" wordt veroordeeld en „het Indonesische volk plechtig de steun van de Indische jeugd aan de zaak van vrijheid en rechtvaardigheid" verzekerd wordt. Vrijlating. De Zuid-Afrikaanse regering heeft de laatste van de zes politieke gevangenen, die beschuldigd werden van misdaden, waardoor de oorlogsinspan ning van de Zuid-Afrikaanse Unie is benadeeld, vrijgelaten. De betrokkene, Sidney Erich Holm, was in Juni 1947 wegens hoogverraad tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij is op Kerstavond uit het internerings-kamp ontslagen. Kampen. De Amerikaanse minister van Defensie, Kenneth Roy all, heeft giste ren in Berlijn verklaard dat de Russen meer dan 13 millioen gevangenen, waaronder vrouwen en kinderen, in concentratiekampen in de Sovjet-Unie vasthouden. Negen millioen van de be woners van dè kampen zijn Russen, twee millioen Duitsers en de rest Polen, Tsjechoslowaken en onderdanen van tal van andere landen. Royall zeide deze cijfers te baseren op een zeer betrouw baar onderzoek van de geheime dienst, dat op zijn verzoek was verricht. Demonstraties. Ongeveer 300 Indische ^stu denten hielden gisteren voor ae 5-185 ton metende Nederlandse vrachtboot „Streefkerk", die in de haven van Bom bay gelost werd, een demonstratie voor „Vrijheid voor Indonesië". De studenten die plakkaten meevoerden en leuzen riepen zoals „Boycot de Nederlandse schepen en vliegtuigen", werd door een politiecordon verhinderd het schip te naderen. Communistische studenten hebben de vlag van het Nederlandse consulaat te Bombay neergehaald. Zij wilden deze in zee gooien, doch de po litie kwam tussenbeide. Bij de vecht partij, die ontstond, werden vier stu denten en een politie-agent gewond.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2