c 3 De ramp met de „Lotte Skou" en de „Neeltje Jacoba" opnieuw in de aandacht Visserij- varia Commissie van Goede Diensten reageert op Veiligheidsraad-resolutie Kort en Bondig De 9 Muzen Het testament DINSDAG 28 DECEMBER 1941 IJ MUIDER COURANT 3 Meer dan 7000 mensen werden door de NZHRM gered Het jaaroverzicht van de Noord- Zuid-Hollandse Reddingsmaalschappij is ook dit jaar weer een lezenswaardig boekje geworden: speciaal voor IJmui- den bevat het een aantal herinneringen aan de stormachtige eerste maanden van 1948, toen voor de Nederlandse kust de Noordzee onder meer de .Lbtte Skou" in haar greep kreeg en de „Neeltje Jacoba" onder schipper J. v. d. Meulen de orkaan van de 9e Februari trotseerde tesamen met de sleepboot „Noord-Holland". Het verhaal van de redding der rampzalige negentien mannen van deze Deense kolen boot komt de lezer van het overzicht weer voor ogen en men herinnert zich het spon tane gejuich, dat voor de vishal opklonk, toen de „Neeltje" uit de nacht opdoemde en de paraatheid van de IJmuidense com missie, die immers verantwoordelijk is voor de organisatie van elke reddingstocht. De onderscheidingen, die op 7 April aan de schipper en bemanning van de redding boot werden uitgereikt zullen eveneens door het relaas, dat „de Reddingboot" van de huldiging geeft, in de herinnering blij ven voortleven. Naast deze „model-redding" worden ook de andere hoogtepunten uit het bestaan der U.Z.H.R M. in 1948 aangeroerd: hoe de Dorus Rijkers" een zwaar karwei heeft gehad aan het binnen brengen van de kleine Belgische sleepboot „Vulcaan I", die Woensdag 26 Mei in hevige grondzeeën ter hoogte van Kijkduin in verlegenheid kwam en hoe de vlootrevue van de derde September, mede dank zij de deelneming van vijf motorreddingboten een succes werd. De stranding van de coaster „Alctjo" op de Haaksgronden (19 Juli), die verder zonder gevaren voor de opvaren den afliep, heeft eveneens een plaatsje ge vonden en tenslotte vermeldt het boekje, IJmuiden „Waar de sier bleef stille staan" KZOS greep hoog maar raak Felix Timmermans zal zijn kleurig mi rakelstuk „Waar de ster bleef stille staan" voor het toneel van de kleine theaters in Vlaanderen hebben geschreven waar het dan ook dezer dagen in velerlei vorm wordt opgevoerd en niet voor de IJmuidense Patronaatszaal. Desondanks was het Maan dagavond een stijgend genoegen, de leden van de Katholieke toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" op de planken de gezapige sfeer van het kinderlijke geloof onzer Zuiderburen te zien uitbeelden met dit zware en inspannende stuk. De manier, waarop Timmermans het aan- biddingsverhaal van de drie koningen naar het heden van een kleine Vlaamse gemeen schap overplant, is op zichzelf al aanbidde lijk om haar simpelheid, maar wee regis seur en acteur, die deze bedoeling niet doorzien: zij zullen de wijding van dit spel doen omslaan in grove kluchtigheid. Dat K.Z.O.S. de grens zeer strak getrok ken heeft, moge een compliment voor de heer F. van Emmerik en de hem assisteren de voorzitter zijn: de meeste lof komt toch de spelers toe van wie de figuur van de zwerver Schrobberbeek het ontroerend- materialistische dat deze kinderlijke mens gegeven is wel zeer voortreffelijk van de heer K. Jongejans kreeg toebedeeld. De twee andere „koningen" uit deze sproke overigens niet te na gesproken, want ook zij werden meermalen boven het dilettan tisme verheven, zodat de kern van Timmer mans' gedachtenweefsel puur voor de dag kwam: uit het ongelikte trio verschoppe lingen groeiden waarlijk de drie brave zielen en er is geen moment aan hun wer kelijkheid getwijfeld. Door de doorleefde vertolking der drie hoofdrollen konden de omspel end en gerust wat minder zijn: het dialect, dat dit stuk mede zijn grote bekoring geeft, heeft hen parten gespeeld, al volgde de duivel zijn drie slachtoffers in spelkwaliteit op de hielen. De montage en decoratie van het geheel was uitstekend verzorgd, wat door de bouw In tien tafrelen een moeilijke taak voor de verantwoordelijke mensen moet zijn ge weest en ook de belichting voldeed goed, al zal men achter in de zaal wel eens nóg meer kilowatts gewenst hebben. Het kna penkoor en de leden van de meewerkende zangvereniging hebben tenslotte dit hoogte punt in K.Z.O.S.' seizoen bijzondere luister bijgezet. Het is te hopen, dat het bestuur van K.Z.O.S., dat de naam van de vereniging Maandagavond in de praktijk bracht, uit de bijval tijdens de twee avonden de ge volgtrekking heeft gemaakt, dat ook in IJmuiden iets anders en beters mogelijk js dan de eeuwige draak met het onuitroei bare schoonmoeder-, liefdes- of pantoffel heldmotief. J. F. MARKTBERICHTEN 27 December 1948 Besommingen. 1JM 57 Medan f 19.780; IJM 54 Limburgia f22.020; IJM 183 Viking Bank f22,690; IJM 6 Haarlem f43.650. KW 51 f 1700: KW 17 f 1330: KW 169 KW 162 f3035; KW 89 f2235; KW 108 f2110; KW 91 f 1925; KW 59 f 2015 Prijzen. Hetilbot 3,90—3,25; tarbot 3.60—3,20; gr. tong 2,95—2.60: gr.m. tong 3,55—2,90; kl.m. tong 3,55—3,20: kl. tong I 3,20—2.90; kl. tong II 2,05—1,80, per kg. Kl. heilbot 140; kl. haai 32—28,50; ham 57—54; poon 14.504,60; schartong 6139; makreel 2,50—19,30; v. haring 14,5011,50, per 50 kg. Aanvoer. 65 kisten tong en tarbot, 35 kisten haai, 100 kisten poon, 3800 kisten makreel. 100 kisten schol, 20 kisten schar, 800 kisten schel vis, 75 kisten kabeljauw, 550 kisten wijting, 15 kisten leng, 140 kisten koolvis, 35 kisten v. haring, 30 kisten diversen. Totaal 5765 kisten. Agenda voor Velsen en Urmniden DINSDAG 28 DECEMBER Thalia: 8 uur: „Waternimf". Rcx, 8 uur: „Saludos Amigos" en „Nanook". WOENSDAG 29 DECEMBER Bioscopen: als Dinsdag. Spreekuur wethouder van Onderwijs: 4—5 uur. De Neeltje Ofschoon de „Neeltje Jacoba" elke das, door talloze ogen zal worden bekeken, zoals zij in de IJmuidense vissershaven ligt. zul len weinigen de détails van dit magnifieke scheepje kennen. Welnu, hier zijn ze: De „Neeltje" doet dienst sinds 19-30, is 18,80 meter lang, 4.05 meter breed en heeft een diepgang van 1,50 meter. De q waterverplaatsing bedraagt 50 ton en de g maximumsnelheid is 8,5 mijl per uur. Het 8 8 scheepje werd uitgerust met twee ruwólie- q g motoren van 62 p k. elk en is verder van S 3 alle moderne reddingsmiddelen voorzien. 8 dat er tot 1 November 1948 14 reddingen werden verricht waarbij 65 mensenlevens in veiligheid werden gebracht. In totaal zijn er door toedoen van de N.Z.H.R.M. sinds 1925 reeds 1095 diensten gedaan, waarbij 1876 mensen gered kon den worden een gemiddelde dus van 81 per jaar en sinds de oprichting werden 7226 schipbreukelingen gered. Moge het werk van deze, geheel op par ticuliere steun' werkende instelling, die jaarlijks ongeveer 270.000 nodig heeft, om haar menslievende arbeid te kunnen voortzetten, ook inderdaad de offervaar digheid van een heel volk ontmoeten. Het gironummer is nog altijd 26363. Haken en ogen over de CAO voor de visknechts Verzoek aan de Rijksbemidde laars om een bindende regeling De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft reeds geruime tijd onderhandeld met de IJmuidense vishandel om te komen tot een accoord over een C.A.O. voor de visknechts. De inhoud was in kannen en kruiken toen de Vakgroep op organisato rische gronden bezwaren opperde tegen het feit dat zij het namens partijen aan de Rijks bemiddelaars zou moeten voorleggen. Eén van de onderdelen van de nieuw te vormen C.A.O. is de garantieregeling voor de zogenaamde A-lijsten de arbeiders, die niet op vast loon werken. Van de Vak groep kwam een brief, dat de betaling van het minimum-loon van de A-lijsten niet kan worden gecontinueerd. De Centrale Bond heeft zijn ontstemming hierover aan het Vakgroepbestuur doen weten en er werd besloten een commissie te benoemen uit werkgevers en werknemers om een regeling te ontwerpen, die inhoudt, dat iedere vishandelaar per gekochte kist vis een zeker bedrag stort in een fonds. De secretaris van de vakgroep heeft over twee concept-ontwerpen inmiddels opgemerkt, dat hij er geen nadere besprekingen over kan voeren. (Desgevraagd verklaarde deze functionaris ons dat hij het met deze weer geving der feiten niet geheel eens kan zijn, hoewel hij weigerde, het standpunt van de Vakgroep nader uiteen te zetten.) Thans heeft het hoofdbestuur van de Cen trale Bond zich met het college van Rijks bemiddelaars in verbinding gesteld en ver zocht vóór 1 Januari een beslissing te ne men over het reservefonds en het minimum loon der vislossers. Velsen BURGERLIJKE STAND GEBOREN: E. RoelofsBlok, d., Rem- brandtlaan 39, IJmuiden-O.; A. Balkema Wierenga, z., Tuindorpstraat 2, Velsen-N.; E KruitReeves, d., de la Reijstraat 8. IJmui- den-O.; J. C. H. HooglandTramper, d., Eksterlaan 35, IJmuiden-O.; C. J. Rous Pels. d., Schulpweg 78, Velsen-N.; M. V. HoogwegSuijkerbuijk, d., Wassenaerstraat 36, IJmuiden-O. OVERLEDEN: D. Wijker, 87 j., weduwe van S. S. de Vries, Hoofdstraat 169, Santpoort; A. P. Berkenkamp, 1 j., z. van J. E. Berken kamp en A. H. Huiskes, Leeuweriklaan 7, IJmuiden-O M. Uittenbosch, 75 j., echtge note van S. Wiersma, Wijkerstraatweg 263, Velsen-N.; T. Groen, 40 j„ echtgenote van P. Prins, Narcissenstraat 2, Santpoort; f C. M. Möller, 66 j., echtgenote van G. Vlas, Hof dijklaan 88, Driehuis. ONDERTROUWD: J. K. van Polanen, Ge rard Doustraat 45a, IJmuïden-O. en J. Mo lenaar. Westlaan 25, Velsen-N.; K. Swart, de Lumeystraat 15, IJmuiden-O. en C. Beek, De Weerdstraat 22, IJmuiden, toek. adres: De Weerdstraat 22, IJmuiden; K. van der Harst, de la Reystraat 9. IJmuiden en G. Jager, Zuid Schalkwijk 20. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, toek. adres: de la Reystraat 9, IJmuiden. GEHUWD: H. J. Wetting en F. J. Mossel; G. Huige en Th. van den Bosch, Cederstraat 12, IJmuiden; A. Donkersloot en C. van Loon; C. Wijngaard en A. J. Akkerman, Wijk aan Zeeërweg 90, IJmuiden-O. y\ De „Verwachting" had grote tong. De logger lJm. 20 „Verwachting" van de re derij Joh. Plug, ving tijdens zijn laatste reis 960 kilo grote tong. Slechts één logger. Van de trawllogger- vloot, die de hele week vist om dan Maan dagmorgen vroeg de vangst te lossen, is deze week slechts één logger (de KW 64) uitgevaren. Verwachte visaanvoer. Deze week wer den aan de afslag in Engeland of IJmuiden verwacht de: Katwijk II (KW 134); Suma- tra (IJm. 62); Gerberdina-Johanna (IJm. 38); Prinses Beatrix (IJm. 117); Gloria (IJm. 37); Vios 4 (IJm. 86): Hom-Rif (IJm. 155); Claesje (RO 46); Hercules (IJm. 196). De Claes Compaen (IJm. 41) en de Leonarda (HA 21) lossen heden in Engeland. Van de IJmuider vloot zijn dus in totaal nog elf trawlers op zee of in Grimsby. Van de trawlloggers worden thuis verwacht de Karei Doorman (KW 227): Shamrock (IJm. 129); Excelsior III (KW 76); Bali (KW 129) en de Prinses Marijke (Sch. 9). Dit zijn allen Noordlog- gers, die langer dan een week vissen. Drukke dag. De laatste Maandag van 1948 was er nog een grote visaanvoer. Vier trawlers, de'Haarlem (IJm. 9), Batavia, Limburgia, en Viking-Bank noteerden de volgende vangsten 2000, 900, 1100 en 1000 kisten; in totaal dus ruim 4000 kisten vis. Daarbij waren nog een 8-tal trawlloggers, zodat er een behoorlijke visaanvoer was. Ondanks de koude bleven de prijzen maxi mum. Commissaris der Koningin toont belangstelling voor Velsens herbouw Maandagmiddag heeft dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de commissaris der Koningin in Noord-Holland, een bezoek aan de gemeente Velsen gebracht. In ge zelschap van burgemeester mr. M. M. Kwint en de wethouder van Openbare Werken de heer W. F. Visser werd een be zoek gebracht aan de woningbouw te Vel- sen-Noord en IJmuiden, aan het Monu ment voor de gevallenen en tenslotte, na dat de heer Visser zich weer aan zijn werk zaamheden ten raadhuize had begeven, werden de nieuwbouw aan het Staatsvis- sershavenbedrijf en de werkzaamheden aan de tot pakhuis in ombouw zijnde snel- bootbunker in ogenschouw genomen. De thee werd op huize „Schoonenberg" ge bruikt. Velsen nog niet „rat-loos" „Lok toch geen ratten!" Deze noodkreet slaakt de heer Van der Burg, hoofd van de reinigings- en ontsmettingsdienst te Velsen. Zoals men weet is de rattenverdelging in het afgelopen jaar met kracht ter hand genomen. Ondanks dat is het aantal aan vragen voor bestrijding nog steeds niet verminderd. Er zijn bepaalde haarden in de gemeente, die men niet onder de knie kan krijgen en, zo verzekerde de heer Van der Burg, Velsen is nog lang niet „rat- loos". Met nadruk wordt daarom de be volking op het hart gedrukt etensresten en kippenvoer zodanig op te bergen, dat het ongedierte het niet kan bereiken. Beverwijk Schildersexpositie werd een succes Hoewel de Kersttentoonstelling van de Vereniging van amateurschilders het „St. Lucasgilde" door de toevalligheid van de twee achtereenvolgende feestdagen slechts over een korte periode kon worden ge houden, heeft zij toch nog ruim 500 bezoe kers getrokken. Was de expositie vorig jaar voor de eer ste maal wat druk door een te grote hoe veelheid van ingezonden werken, thans was een vrij scherpe selectie toegepast. Het geringer getal belangstellenden dan bij de eerste expositie droeg bovendien bij tot een rustig beschouwen van het geheel. Bij de sluiting werd medegedeeld, dat de „donateursprijs", een aquarel van de heer A. F. Blok uit Velsen-Noord onder het motto; „Rooswijck exit" ten deel was gevallen aan de heej: P. W. Portegies te Beverwijk. De bezoekers, die met de toegangsnum mers 100, 200, 300, 400 en 500 de expositie bezochten werden verrast met een ge slaagde krijttekening „Tussenwijk". Agenda voor Beverwijk DINSDAG 28 DECEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Hit of the ice". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Sneeuwwitje en de zeven dwergen. WOENSDAG 29 DECEMBER Bioscopen: als Dinsdag. Zondag zond de Commissie van Goede I Diensten het in de resolutie van de Veilig heidsraad gevraagde rapport, waarin een j overzicht wordt gegeven van de voornaam- ste gebeurtenissen sedert 12 December, refererend aan de desbetreffende rapporten, die reeds eerder door de commissie werden verzonden. Na een analyse van de feiten betreffende het bestend en de rol van de Commissie van Goede Diensten komt de commissie tot de conclusie dat (a) de Nederlandse rege ring geen doeltreffend bericht van de be ëindiging van het bestand heeft gegeven en (b) dat de Nederlandse strijdkrachten de status-quo-lijnen overschreden, toen de verplichtingen van het bestand nog ten- volle van kracht waren. De commissie is van mening, dat „in het licht van de ge beurtenissen zoals vastgesteld in de ver schillende contacten van 17 December, het Nederlandse antwoord aan de republikeinse vice-president, gedateerd op 16 December doch ontvangen op 17 December inderdaad een ultimatum vormt, dat alleen keuze laat tussen toegeven aan het Nederlandse stand punt op alle essentiële kwesties en een niet genoemd alternatief. 17 December kon de commissie slechts aarzelend geloven, dat het niet genoemde alternatief de overgave aan een gewapende invasie was, daar zij nog niet kon geloven, dat een partij het gehele proces van vreedzame onderhande lingen en overeenkomst zou opgeven. De gebeurtenissen .van 18 Q^cember hebben anders laten zien." Bestandsschendingen. Betreffende de bestandsschendingen zegt het rapport: „Het is ongetwijfeld het geval, dat er infiltraties op grote schaal en een overmatig aantal incidenten en gevallen van ordeverstoring geweest zijn. Vele hier van kwamen voor in gebieden onder Ne derlandse controle. Welke hiervan inder daad bestandsschendingen kunnen worden genoemd, zal hier niet worden nagegaan." De commissie acht het ongetwijfeld juist dat een betere uitvoering van hel, bestand vereist was en had daarom een beroep ge daan op partijen om problemen betreffende de uitvoering van het bestand in de veilig heidscommissie te bespreken. Zowel bij de bestandsschendingen als bij de politieke be sprekingen is de commissie van mening dat haar mogelijkheden voor regeling en ver- Stormvogels versloeg Vitesse met 2—1 Vierduizend bezoekers waren Zondag op het terrein van Vitesse bijeen gekomen, waar de wedstrijd VitesseStormvogels gespeeld werd. Schoorl, die tijdens de evacuatie in Arnhem woonde, genoot grote populariteit, evenals Kraak, die vele hand tekeningen moest zetten. In de eerste helft waren de jeugdige Arnhemmers het meest in de aanval. Zij werkten geestdriftiger en hun linksbuiten gaf zijn club de leiding. Nog voor de rust bracht Van der Linden de partijen op ge lijke voet. Na de hervatting waren de IJmuidenaren het meest in de aanval, doch door uit stekend werk van de achterspeler Albers en de achttienjarige spil Hendriks duurde het tot een kwartier voor tijd, alvorens De Boer er 12 van maakte, met welke stand het einde kwam. VOETBALLERS TEGEN TURNERS. Op Nieuwjaarsdag zal een elftal, sa mengesteld uit veteranen van de Kenne- mers een wedstrijd spelen tegen een elftal van de gymnastiekvereniging Turnlust. NIEUWE KOSTER. Tot koster van de Nederlands Hervorm de Kerk is benoemd de heer J. Dalmeijer, die tevens is aangesteld tot concierge van het Verenigingsgebouw aan de Schans. De heer Dalmeijer neemt de plaats in van de heer A. Smaal, die bijna 40 jaar koster van de „Grote Kerk" was. „ER WAS EEN STEENHOUWER". De toneelgroep „Het Masker" zal op Dinsdag 11. en Woensdag 19 Januari een uitvoering geven in het K.S.A.-gebouw. Opgevoerd zal worden het blijspel „Er was een steenhouwer". HOOGWATERTIJDEN 28 December: 1.58 en 2.17. 29 December: 2.47 en 3.00—4.00. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE „lïarv .yiajes.ei. iseinije Van 1 Januari af zal Henriëtte Davids de vrouwelijke hoofdrol vervullen in de klucht „Hare Ma jesteit Heintje", in het Nederlands bewerkt door Meijer Hamel, waaraan verder nog medewerken Sylvian Poons en Jacques van Bijlevelt. „Hare Majesteit Heintje" start op 1 Januari te Rotterdam. Daarna maakt het gezelschap een tournée door de provincie. zoening niet uitgeput waren en nog minder doeltreffend zijn gebruikt. De commissie acht geen gerechtvaardigde basis aanwezig voor een partij om het forum van de onder handelingen op te geven voor dat van ge wapende macht." SCHEEPVAART HOLL. AFRIKA LIJNEN. Aalsum, 24 Dec. van Port Elizabeth naar Kaapstad. Boschfontein. 24 Dec. van Zanzibar naar Mozambique. Bloemfontein. 24 Dec. v. Kaap stad naar Teneriffe. Randkerk, 26 Dec. tc Durban van Lorenzo Marquez naar East London. Stad Leiden. 24 Dec. van Antwerpen naar Dakar. Walvis Baay en Luderitz Baay worden niet aangedaan. VINKE EN CO. Britsum van Rotterdam naar Marseille, pass. 24 Dec. Gibraltar. Farm- sum van Amsterdam naar Gulf, wordt daar de 30ste verwacht. Hilversum, van Rotterdam naar West Italië, pass. 26 Dec. St. Catherine's Point. Zijpenburg. van Safïi naar Rotterdam, pass. 25 Dec. St. Vincent. OCEAAN. Glen Artney, 22 Dec. te Hong kong op weg naar Rotterdam. EurypyhiS, 23 Dec. van Soerabaja naar Amsterdam. Poly- dorus, 24 Dec. van Amsterdam naar Batavia. MIJ. NEDERLAND.^Amsteldiep, 23 Dec. van Port Said naar Genua. Amstelstad, 25 Dec. te Port Said van Algiers naar Suez. Groote Beer, 26 Dec. te Suez op weg naar Port Said. Java, 26 Dec. te Amsterdam. Roe pat, 24 Dec. v. Suez naar Djeddah. Reynierse, 26 Dcc. Gibraltar gepass. (RotterdamBata via). Waikelo. 25 Dec. van Antwerpen (Rot terdamBatavia) K. II. L. Amstelland, 26 Dec. te Santos (thuisreis). Cordoba, 23 Dec. te Buenos Aires. Entre Rios, 24 Dec. van Southampton (thuis reis). Delfland, 25 Dec. te Pernambuco. Eemland, 24 Dec. van .Buenos Aires 'naar Montevideo. Maasland, 25 Dec. van Hamburg te Amsterdam. K. N. S. M. Ardea, 25 Dec. te Rotterdam van Amsterdam naar .Lissabon, Ariadne, 24 Dec. van Malaga naar Cadiz, Atles, 26 Dec. te Amsterdam van Gothenburg. Delft, 24 Dec. te Callab van Guayaquil naar Arica. Deo Duce, 26 Dec. te Amsterdam van Kopenhagen. Euterpe, 23 Dec. van Cadiz naar Amsterdam. Helena, 26 Dec. van Curasao naar Antwerpen. Hercules, 24 Dec. van Rotterdam naar Pirea. Hermes, 26 Dec. van Montevideo naar Santos. Hestia, 23 Dec. van Pto Cabello te Curasao naar Aruba. Hydra. 26 Dec. van Amsterdam naar Antwerpen..Hos. 24 Dec. van Napels n. Barcelona. Mentor, 26 Dec. van Famagusta naar Haifa. Odysseus, 25 Dec. te Genua van Savona naar Livorno. Orion. 24 Dec. Fini- sterre gepass. (GibraltarDublin). Orpheus, 24 Dec. van Rotterdam naar Gibraltar. Omen, 26 Dec. van Amsterdam te Odense naar Ko penhagen. Roelf, 26 Dec. van Rotterdam te Leixoes naar Oporto. Strabo. 24 Dec. van Oporto naar Amsterdam. Theseus, 23 Dec. te Fiume van Triëst naar Bari. Venua. 25 Dec. te Malta van Gibraltar naar Calamata. Vul- Canus. 26 Dec. van Lissabon te Amsterdam. Bachus, 25 Dec. van Curasao naar Mobile Pericles, 23 Dec. van Paita naar Manta. Grote vaart. Aalsdijk, 24 Dec. van Havanna naar Ant werpen. Aalsum. 24 Dec. van Port Elisabeth naar Kaapstad. Abbekerk, BrisbaneRotter dam 24 Dec. van Sydney; Algenib, Rotter- darnPorto Alegre pass. 24 Dec. Madeira, Alhena, RotterdamBuenos Aires 25 Dec. te Rio de Janeiro. Axeldijk, TampicoRotter dam 26 Dec. te Londen. Drente, Lake Charles —Java pass. 26 Dec. Kaap Guardafui. Gany- medes. 21 Dec. van Valparaiso naar Curasao. Kamerling Onnes, RotterdamJava 24 Dec. te Genua. Kedoe. JavaRotterdam pass. 24 Dec. Pantellaria. Rijnkerk, Rotterdam—Kobe pass. 26 Dec. Ouessant. Saparoea, 20 Dec. van Calcutta te Seattle. Salatiga, JavaNew York pass. 25 Dec. Malta. Sibajak, Java—Rotterdam pass. 26 Dec. Sagres. Tarakan, 24 Dec. van Makassar naar Semarang. Tawali, 25 Dec. van Batavia te Soerabaja. Tjipondok, Singa pore—Adelaide, 23 Dec. te Batavia. Utrecht, Rotterdam—Java pass. 25 Dec. Gibraltar. Waterman, 25 Dec. van Rotterdam te Batavia. Westerdam, 24 Dec. van New York naar Rot terdam. Zeeman. 26 Dec. van Cochin naar Batavia. Amsteldijk, JavaNew York pass. 25 Dec. Kaap Guardafui. Bali, 24 Dec. van Boston naar New York. Congostroom, 25 Dec. van Lagos te Port Gentil. Garoet, 24 Dec. van Batavia naar Soerabaja. Grootekerk, 27 Dec. van Beira te Dar es Salaam verwacht. Nieuw Amsterdam, New YorkHavanna 25 Dec. v. San Juan de Portorico naar Laguaira. Nieuw Holland, 25 Dec. van Adelaide te Melbourne. Nigerstroom, 24 Dec. van Takoradi te Lome. Randkerk, 24 Dec-, van Lorenzo Marquez naar Durban. Salawati, 24 Dec. van Soerabaja naar Makassar. Slamat, 24 Dec. van Batavia naar Singapore. Sloterdijk, 26 Dec. van Banjoe- wangi te Soerabaja. Tabian, 26 Dec. van Am sterdam te Batavia. Agamemnon, 26 Dec. van Demarara naar Paramaribo. Albireo, 26 Dec. v. Antwerpen naar Hamburg. Alblasserdijk. RotterdamNew Orleans 25 Dec. bij Vlis- singen. Alcor Porto AlegroRotterdam pass. 24 Dec. Wight. Almdijk, 25 Dec. van Antwer pen te Rotterdam. Amstelveen, 25 Dec. van Hamburg te Rotterdam, Amsteldiep. Java Amsterdam 23 Dec. van Port Said. Arends- kerk, 25 Dec. van Hamburg te Rotterdam, Bengkalis, 24 Dec. van Lake Charles naar New Orleans. Delfshaven, 26 Dec. van Rot terdam naar Antwerpen. Friesland, 24 Dec. van Batavia te Rotterdam. Gouwe, 24 Dec. v. Amsterdam te Sundsval. Helicon, 24 Dec. v. New York naar Curagao. Hera, 24 Dec. van Trinidad naar Puerto Cabello. Hersilia, 24 Dec. van Gonaire te Kaap Haiti. Hilversum. 25 Dec. van Rotterdam naar Spezzia. Jacob Cats. 26 Dec. van Newport News te Rotter dam. Linge, 26 Dec. van Vesteras te IJmuiden. Loosdrecht. 25 Dec. van Calcutta te Penang Muiderkerk, 27 Dec. van Pointe Noire te Vridi. Noordholland (slbt), 25 Dec. van Rot terdam te Oran. Noordwijk, 26 Dec. van Gdynia te Rotterdam. Polyphemus. Batavia BINNENLAND Prinses Wilhelmina heeft Maandag een onverwacht bezoek gebracht aan de Zuid- Afrikaanse kunsttentoonstelling in het Ste delijk Museum te Amsterdam. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. Spitzen en de Directeur-generaal voor do scheepvaart, mr. J. J. Oyevaar, hebben Maandag een bezoek gebracht aan de etablissementen van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam. De Stichting van de Arbeid heeft een commissie ingesteld ter bestudering van de sociaal-economische kant van de tuber culosebestrijding. Met name zal de commissie aan de volgende punten aandacht schenken: de sanatoriumruimte, het totaal aantal patiënten, de massa-doorlichting, de sociaal- economische gevolgen voor de patiënt en zijn gezin, de financiële gevolgen voor de vak centrales en de tewerkstelling van als genezen ontslagen mannelijke patiënten. De matroos G. Tjepbema is op 22 De- •ember uit Den Haag met verlof naar zijn ouders in Burgwerd (Fr.) vertrokken. Hij is daar tot dusver niet aangekomen. Ver moed wordt, dat hem een ongeluk is over komen. De centrale van het Prov. Electriciteits- bedrijf in Friesland zal belangrijk worden uitgebreid. Eind 1949 zal een totaal vermogen van 75.000 kw. beschikbaar zijn. De kosten van de uitbreiding bedragen 12 millioen gulden. HAARLEM EN OMGEVING Het Haarlems Trio, bestaande uit Jan Hoeben, Fred. Luyken en Onne van de Klas horst, geeft met medewerking van de altist Henk Koper vandaag, 28 December, een concert in de Begijnhofkapel. Het program ma bevat werken van Jean Cras (eerste uit voering), Saint Saëns en Fauré, Dc lieer J. Dankelman te Haarlem ver wierf met zijn inzending op de te Leiden gehouden nationale pluim veetentoonstelling eon door de gemeente Leiden uitgeloofde beker. Een dertigjarige fietster, die Zondag morgen op het kruispunt van Barteljoris- strant cn Zijlstraat bij de Grote Markt geen voorrang gaf aan een autobus, werd aan gereden en moest met een hersenschudding naar een ziekenhuis worden vervoerd. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 40) Met een eigenaardige, uitdrukkingloze stem zei Dennis: Dat kan niet. Waarom niet? Omdat zij er niet is. Waarom is zij er niet? Omdat zii gearresteerd is. Het klonk eindeloos vermoeid. Volkomen uitgeput en zonder uitdrukking. De woorden schenen Jeff met stomheid te slaan. Hij bleef Dennis aanstaren. Carey gearresteerd? Waarom? Wegens vergiftiging van tante Ho- noria. Jeff ging een stap achteruit. Maar dat is onzin! Ik vrees van niet, zei Dennis. Zij heeft het inderdaad gedaan. Als je twee gezonde benen had, zou ik je je nek omdraaien voor wat je daar zegt, zei Jefferson Stewart zacht. Dennis zag de gevaarlijke vonk in zijn ogen. Je zoudt me misschien heel wat gezeur besparen. De heer Aylwin kwam tussenbeide. iedereen geweest is. Ik was op reis in Ik kan begrqpen, dat het een schok voor Schotland en ben pas terug gekomen. Ik kan mij voorstellen, dat u het moeilijk vindt om dit te geloven. Het is blijkbaar ook een grote schok voor Dennis geweest. Denkt u een beetje aan zijn gezondheids toestand. Verwijten en tegenbeschuldigin- gen zullen Carey weinig helpen. Ik stel voor, dat u gaat zitten en luistert naar het geen Dennis te vertellen heeft. Zelf ben ik vanmorgen op bezoek geweest bij hoofd-inspecteur McGillivray. Ik heb ook met mijn procuratiehouder de heer Hood, gesproken. Ik vrees, dat er een zeer sterke verdenking tegen uw nicht bestaat. Jeff Stewart maakte geen aanstalten om te gaan zitten. Hij stond daar dreigend midden in de kamer en beheerste de ge hele omgeving met die heldere, gevaar lijke blik in zijn ogen en het lichte accent in zijn stem. Wat voor verdenking? zei hij. Aylwin legde het hem uit, terwijl hij zich beijverde de ongelovelijke beschuldi ging in korte, nuchtere woorden samen te vatten. Een arm, onbemiddeld meisje, dat niet zeker was dat zij haar gezondheid terug zou krijgen en daardoor de moge lijkheid om in haar onderhoud te voorzien; een fortuin onder haar onmiddellijk be reik; het vooruitzicht van weelde en ge mak. Dan iets niemand wist wat dat uit het verleden voortsproot en dat alles vernietigde, en de verleiding zichzelf veilig te stellen. Toen hij uitgesproken was, zei Jeff Stewart: Als Carey geld nodig had, dan had ze over het mijne kunnen beschikken. Ik heb meer dan genoeg. We zouden gaan trouwen. Er is geen enkel motief. Dat is een kwestie, die de verdedi ging moet uitmaken. Aylwin keek hem niet aan. De verdenking Is sterk, zelfs als de jury gelooft, wat u daar zegt. Twee getuigen hebben verklaard, dat zij de per soon is, die mevrouw Maquisten uit haar testament zou schrappen, als zij de Maan dagnacht overleefd had. Jeff wendde zich van hem af. Denk jij ook, dat ze het gedaan heeft, Dennis? Waarom? De spier in Dennis' wang begon weer te trillen. Zij wist van het slaapmiddel afIk ben naar beneden gegaan om het haar te vertellen. Als ik dat niet had gedaan, had ik kunnen zeggen, dat zij het niet geweten heeft. Tante Honoria zou alles ingenomen hebben, wat haar voor gezet' werd. Maar Carey wist het. Zij wist, dat Magda zou uit gaan en dat het slaap middel klaargezet moest worden, zodat Ellen het tante Honoria kon geven. Ik heb het haar allemaal zelf verteld. Zij hoefde alleen maar de badkamer in te gaan en er een stuk of. wat meer tabletten in te doen. Ben je van plan hun dat te gaan ver tellen? Zij hebben het mij nog niet gevraagd. En ga je het ze vertellen, vraag ik je? Dennis keek een andere kant uit, toen naar de grond, daarna op het vloeiblad en het vel papier, dat er op lag. Hij zei: Zij hééft het gedaan. HOOFDSTUK XXII. Als Carey terug zag op de gebeurtenis sen, kon zij precies nagaan wat er geleid had tot haar arrestatie. Het was allemaal heel duidelijk en eenvoudig. Het één volg de logisch uit het ander. Maar zij deinsde altijd terug voor dat ene ogenblik. Het was als een stap van leven naar dood. Tot op een bepaald ogenblik was je levend; na dat ogenblik was je wat de mensen noemden „dood" dat wil zeggen: ergens anders. Maar zou je je de overgang tussen die twee stadiums herinneren? Neen, dat geloofde zij niet. Tot op een bepaald ogen blik en een bepaalde dag was zij niet an ders geweest dan een van de millioene'n mensen, die allemaal hun eigen zorgen en moeilijkheden hadden, maar die vrij wa ren en die de wet beschouwden als iets, dat hen beschermde. Maar toen met een plotselinge schok, had zij de grens over schreden, die haar onherroepelijk scheidde van al die andere mensen en haar bracht in een toestand, waar de wet niet langer bestond om te beschermen, maar om te weerhouden, te straffen en te doden. Zij kon haar geest niet dwingen dat. ogenblik van het overschrijden der grenslijn vast te houden. Er waren onderbrekingen dagen, waarop voor een korte poos de tijd-van- de-buitenwereld tot haar doordrong. Daar was bijvoorbeeld de dag, waarop men haar vertelde, dat haar advocaat haar wilde spreken en toen ze zei, dat ze geen advo caat had, antwoordde de bewaakster bars," dat dat natuurlijk wel zo was, daar zou wel iemand voor zorgen, en nu moest zij meekomen en met die mijnheer spreken. De heer Mordaunt, die aan het ene eind van een lange, kale tafel zat, kreeg voor 't eerst zijn cliënte te zien, toen de be waakster haar binnen bracht en haar een stoel aanwees aan de andere kant van de tafel. Waarna zij zich terugtrok achter een deur, zodat zij niets kon horen, maar wel een oog op de haar toevertrouwde gevan gene kon houden door het bovenste ruitje. (Wordt vervolgd). Amsterdam 26 Dec. van Suez. Prins Willem 3, 26 Dec. van Rotterdam naar V.alencia. Pr. Willem van Oranje, Rotterdam—Napels 26 Dcc. te Carthagena. Schie. 24 Dec. v. Curacao. Tiberius. 21 Dec. van Mobile naar Houston. Triton. 24 Dec. van New York naar Turkis- eiland. Waal, 24 Dec. van New Orleans naar Puerto Cabello. Zaan, 25 Dec. van Norrkoping te Korsnaes (Zweden). Arkeldijk, 26 Dec. van Galveston te Am sterdam. Delfshaven. 26 Dec. van Rotterdam, te Antwerpen. Delft. 27 Dec. van Callao naar Erica. Elsenburgh, 25 Dec. te Duinkerken. Hermes. 26 Dec. van Montevideo naar Santos. Jobshaven. 25 Dec. van Tunis te IJmuiden. Mariekerk. Japan—Rotterdam 25 Dec. te Suez. Mentor, 27 Dec. van Tunis te Haifa. Oberon. 27 Dec. van Curagao naar New York. Polyphemus. JavaLonden 27 Dec. van Port Said. Rotti. 27 Dec. geankerd bij Bahrein. Sandenburgh, 25 Dec. van Port Lyautey n. Bordeaux Schie. 24 Dec. van Curagao naar Puerto Plata. Stad Vlaardingen, 27 Dec. van Narvik naar Vlaardingen 13 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Stentor, 27 Dec. van Algiers te Famagusta. Tiba, 26 Dec. van Rot terdam te Antwerpen. Wickenburgh. 25 Dec. van Bordeaux naar Casablanca. Winsum, 26 Dec. nog tc Libreville. Aagtekerk, Port Said —Istanbul en Odense 24 Dec. te Galata. Aalsdijk, 23 Dec. van New Orleans te Ha vana, 24 Dcc. vandaar naar Antwerpen. Alcor, 25 Dec. te Antwerpen 29 Dec- te Rot terdam verwacht. Alcyone, RotterdamBue nos Aires 22 Dec. te Montevideo. Alderamin, Buenos Aires—Rotterdam 26 Dec. te Victoria. Alkaid. RotterdamPorto Alegre 25 Dec. te Sao Francisco do Sul. Almkerk, Rotterdam- Brisbane, 24 Dec. te Fremantle. Alpherat, Buenos AiresRotterdam 26 Dec. van Las Palmas. Andijk. 23 Dec. van Houston te Beaumont. Averdijk, 24 Dec. van New York te Norfolk. Beverwijk, RotterdamAlexan- drie pass. 26 Dec. Ouessant. Bloemfontein, 24 Dec. van Kaapstad naar Teneriffe. Blommers- dijk, BaltimoreRotterdam 27 Dec. te Lon den verwacht. Blijdendijk, 24 Dec. van Phi ladelphia te Baltimore. Eemdijk, 23 Dec. van Puerto Mexico te Tampico. Groote Beer, BataviaAmsterdam 27 Dec. van Suez. Heel- sum, Dakar—Antwerpen pass. 26 Dec. St. Vincent. Helana, 27 Dec. van Curasao naar Antwerpen. Leerdam, 24 Dec. van Rotterdam te Boston. Leersum, RotterdamCalcutta pass. 24 Dec. Gibraltar."Lissekerk, Perz. Golf Rotterdam 24 Dec. v. Diibouti. Molenkerk, RotterdamSt. John 26 Dec. 110 mijl Oost Halifax. Pr. Joh. Willem Friso, Rotterdam Haifa pass. 25 Dec. Gibraltar. Pr. Maurits, Aarhus—Barcelona pass. 26 Dec. Holtenau. Pr. Willem van Oranje. NapelsRotterdam 26 Dec. 260 mijl O. van Carthagena. Rand kerk, 26 Dec. van Lorenzo Marquez te Dur ban. Ridderkerk, AustraliëRotterdam 24 Dec. van Brisbane. Rijn. Rotterdam—Monro via pass. 27 Dec. Las Palmas. Rijnkerk, Rot terdam—Japan. pass. 25 Dec. Ouessant. Sommelsdi.jk, Java—New York 24 Dec. te en v. Aden, Stad Alkmaar. NarvikAntwerpen pass. 26 Dcc. Vlissingen. Stad Maastricht. 26 Dec. van Vlaardingen te Savona Veendam. 23 Dec. van Narvik naar Havanna. Volendam, Rotterdam—Sydney 26 Dec. te Aden. Kleine vaart. Annegiena, 25 Dec. van Par naar Rotter dam. Att S. 24 Dec. van Lissabon naar Liver pool Bill S. 24 Dec. van Vlaardingen naar Sevilla. Crescendo, 24 Dec. van Kiel naar Huil Frisia. 25 Dec. van Port Jerome naar La Pallice. Hast 1. 26 Dec. van Newcastle te Southampton gaat naar Newlynn. Hast 3, 25 Dec. van Rotterdam te Rouen. Ibis, 25 Dec. van Blyth naar Londen. Import. 23 Dec. van Oporto naar Rotterdam. Matthew, 26 Dec. van Port Jerome naar Quistreham. Mayglen, 27 Dec. van Rotterdam naar Antwerpen. Mizar N, 26 Dec. van Vlissingen naar Londen. Monica. 26 Dec. van Rouen naar Rotterdam. Oise. Stockholm—Antwerpen pass. 27 Dec. Kiel. Seine, 25 Dec. van Amsterdam r.aar Parijs. Strijpe. 27 Dec. van Gdansk te Amster dam verwacht. Taurus, 27 Dec. v. Rotterdam naar Brake. Walenburgh, 25 Dec. van Le Havre naar Bordeaux. Audacia, Antwerpen Rostock pass. 26 Dec. Holtenau. Barendsz, 25 Dec. van Odense te Falkenberg. Bernina, 24 Dec. van Antwerpen naar Gothenburg. Echo, pass. 26 Dec. Lizard naar Belfast- Elisa, 27 Dec. van Rotterdam naar Hull. Ferocia, 24 Dec. van Rotterdam te Antwerpen. Frejo, 25 Dec. tc Antwerpen. Glashaven, 24 Dec. te Odense, Hoogland. 26 Dec. te Gdansk, Libelle, 25 Dec. van Middlesbro te Maassluis, Maartje, 24 Dec. van Swansea naar Havre. Mayster, 25 Dec, van Lissabon naar Rotterdam. Not tingham, 26 Dec. van Harlingen naar Goole. Rose Marie, 27 Dec. van Rotterdam naar Londen, Seaham, 25 Dec. van Leith naar Rotterdam, Servus, 27 Dec. van Stralsund n. Lübeck. Tyro. DroghedaRotterdam (niet Amsterdam) pass. 27 Dec, Dover. Vrede. 27 Dec. van Lübeck te Middlesbro. Zeeland (SSM), 26 Dec. van Methïl te Kopenhagen. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 27 December: IJM 6 Norma Maria, redeij Groen, met vis, vertrokken op 15 December. IJM 117 Prinses Beatrix, rederij Hilda, met vis, vertrokken op 15 December. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 27 December: Uno van Stettin Zaanstroom van Manchester. Strype van Gdansk. Marietje Beumer van Mariaham. Vertrokken 28 December: Rijnstroom naa" Londen. Velocitas naar Hamburg. Maraat V naar Rotterdam Bangka naar Bruke. Hol- landia naar Rotterdam. Zwaantina naar Rotterdam.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3