JCoud! AaBe Dekens BOTMAN FILM SCHOOL AUTOMONTEURS gevraagd TAPIJTEN verkoop fïÖïS] CafetariaFLUKS" MAISON HILLEGE Qopiriaiis Hoger onderwijs in Amerika staat op een zeer behoorlijk peil Moeilijkheden rond nieuwe CAO veroorzaken onrust bij trawlvisserij Generaal Chuh Teh, China's „Rode Napoleon" Tsjangs Luidsprekers Nette meisjes Tapijthuis H. Ineke Haarlems Matrassenhuis Cafétaria „FLUKS" Schaatsen slijpen Net kosthuis gevraagd VOORSTELLINGEN DINSDAG 28 DECEMBER 1948 IJMUIDER COURANT Overbevolkte Universiteiten echter een bedenkelijk na-oorlogs verschijnsel door dr. E. van Raai Ie) Een verblijf van ongeveer drie maanden in de Verenigde Staten is natuurlijk aller minst voldoende voor een gegrond oordeel omtrent het onderwijs daar. Iets anders is, dat ik er wel verschillende indrukken van de schaduw- en van de lichtzijden kon op doen. Wat de eerste betreft, valt mijns in ziens niet te ontkennen, dat vooral het middelbaar onderwijs dat de jongelui ge nieten eer zij eventueel gaan studeren, op een vrij laag peil staat. Hiervan is het volg, dat zeker het eerste, dikwijls ook het tweede jaar „college" in onze ogen meer heeft van een voltooiing van H.B.S.- of Lyceumopleiding dan van werkelijk uni versitaire studie. Dit neemt echter niet weg, dat tenslotte, bij het eind van de vier col lege jaren, van de studie dus der „under graduates" resultaten bereikt kunnen wor den, waarvoor wij in Europa heus onze neuzen niet hoeven op te halen. Die resul taten acht ik vooral van waarde doordat de jongelui geleerd hebben zelfstandig te denken en te redeneren, en om zelf in staat te zijn over een of ander onderwerp een nadere studie te gaan maken. Hoge ge leerdheid moge ontbreken, begrip is er ge meenlijk in ruime mate aanwezig, evenals, niet te vergeten, een levendige belang stelling. Toen ik onlangs te New Brunswick aan het Meisjescollege, dat deel uitmaakt van de aloude Rutgers-Universiteit, een voordracht hield, mocht ik eerst van een thee met een veertiental meisjesstudenten genieten. Deze waren allemaal under graduates, en wanneer ik hier de uitdruk king „genieten" bezig, dan is dat niet alleen vanwege het materiële genot dat mij werd verschaft, noch omdat het wel aardig was zo met veertien Amerikaanse meisjesstu denten te kouten, maar bovenal om het ge halte van de gedachtenwisseling. Stuk voor stuk bleken deze undergraduates, die zich bijzonder voor allerlei Europese toe standen en verhoudingen interesseerden, zeer rake' vragen en opmerkingen te kun nen plaatsen. Een van de nadelen die men vooral' tegenwoordig aan heel wat universiteiten kan bespeuren, is de massa-opleiding, vooral een gevolg van de wet welke alle „oorlogsveteranen" in staat heeft ge steld op staatskosten te gaan studeren. Door dat massa-verschijnsel komt natuurlijk het pei-soonlijk contact tussen de leden van de onderwijzende staf en de studenten deer lijk in het gedraHg, want al voert men het aantal docenten wel op, dikwijls is het ook financieel eenvoudig niet bij te benen wegens de duizenden, welke naar de Universiteit zijn toegestroomd. Minder vrijheid Een Nederlandse studente die ik ont moette, klaagde over het „schoolse" karak ter bij het hoger onderwijs. Alle examina schriftelijk, telkens een soort proefwerken of kleinere examina, en een heel stel van regels over de cijfers die men moet halen om te slagen. Ongetwijfeld bestaan er aan de Amerikaanse inrichtingen van hoger onderwijs allerminst die vrijheid en dat ontbreken van voortdurende controle om trent de kennis van de student, welke juist kenmerken van onze universitaire verhou dingen zijn. My komt het echter voor, dat de Amerikaanse methode meer in het be lang van de student is, al geef ik terstond toe, dat zij medé beïnvloed is door het feit, dat de hoogleraren ten aanzien van hele horden van studenten hebben na te gaan, wat deze weten. Daardoor alleen reeds zou het mondeling individueel examineren, zeker wat de undergraduates betreft, een onmogelijkheid zijn. Intelligentie tests Ik heb ook kennis genomen van som mige methoden van examineren. Op ruime schaal past men dikwijls de zogenaamde „test-methode" toe. De examinandi krijgen groepen van vragen voor, waaruit zij dan, ten bewijze, dat zij weten wat ze moeten weten, bij de beantwoording een keuze moeten doen. Veelal denkt men even bij 't aanschouwen dier opgaven aan de intel- ligentieproeven die in onze weekbladen nogals eens voorkomen. Zo'n vraag luidt bijvoorbeeld: „Hume: een staatsman, een schrij ver of een wijsgeer?" De examinandus moet dan uit een van het drietal zijn keuze bepalen. Een bezwaar van dit systeem is, dat het misschien als hulpmiddel nut kan hebben, maar zeker geen definitief oordeel over de werkelijke kennis van de onder vraagde kan opleveren, daar er dikwijls heel wat handigheid in het raden bij te pas komt. Het bleek me dan ook, dat verschillende professoren meer en meer de overtuiging toegedaan raken, dat het veel beter is de jongelui schriftelijke uiteenzettingen over bepaalde onderwerpen te laten maken, omdat men dan een veel beter inzicht in hun werkelijke kennis en werkelijke be grip krijgt. Voor de hooggeleerden bete kent dit echter heel wat werk, want als er een paar honderd studenten onder hun speciale hoede zijn en dat is aan de grote, tienduizenden studenten tellende universiteiten allerminst een uitzondering dan valt er heel wat na te kijken. En fin, zij hebben daarvoor dikwijls hun we tenschappelijke assistenten, op wier beoor deling zij dan volkomen afgaan, wat ze ook veilig kunnen doen. Merkwaardig- heidshalve vermeld ik hier nog, dat mij als een der redenen voorx het test-stelsel bij de examens voor de buitenlandse dienst werd opgegeven (waar het ook weer massaal toegaat; ongeveer 2000 exami nandi waren er de laatste keer), de waar borg voor onpartijdige beoordeling. Bij die test-vragen bestaat immers een volkomen objectieve norm, terwijl als het gaat om een cijfer voor een opstel toe te kennen, de persoonlijke mening of het gevoelen van de beoordeelaar een grote rol kan spelen. Welnu, een senator, die mocht me nen dat het zoontje van een zijner vrien den onbillijk beoordeeld is bij het exa men voor de buitenlandse dienst kan nooit daarover klagen als het gaat om de be antwoording die bij de bedoelde tests te pas komt. Opvallend vond ik om nog even naar de universiteiten terug te keren hoe zeer de studenten in staat bleken op een zeer aardig peil met hun professoren van gedachten te wisselen. Dit mag men onge twijfeld beschouwen als de rijke vrucht van gans de opvatting ia Amerika, dat er tussen proffen en studenten vooral niet zulk een afstand moet in acht worden ge nomen en dat zij samen als het ware op de voet van gelijkheid vraagstukken onder zoeken, iets wat in het bijzonder bij de voortgezette studie, dus bij de zogenaamde graduates voorkomt, die een Meesters- of Doctorstitel willen halen. En tenslotte meen ik nog te moeten aan stippen, dat door heel het onderwijs heen. en zeker door dat aan de universiteiten, te bemerken valt het streven om de jon gelui tot staatsburgers op te voeden. Van daar dat zij vrijwel allen, onverschillig hun studierichting, het nodige krijgen op te steken van het Amerikaanse staatswezen, van geschiedenis alsook herhaaldelijk en in de laatste tijd vooral, van internatio nale betrekkingen. Mij dunkt, dat wij bij ons, in meer dan een opzicht goed zouden doen met een lesje te nemen bij de Ame rikanen, wat het universitaire onderwijs aangaat. En zeer zeker geldt dit voor het aan het slot van deze brief aangeroerde punt: de burgerschapsopvoeding. De „Rex" in moeilijkheden voor Egmond Naar Maandagavond bekend werd, heeft de houten IJmuidense kotter „Rex" (IJm. 228) ter hoogte van Egmond schade opge lopen, zodat hij het net niet meer kon trekken. De „Rex" is voor anker gegaan en deelde vanmorgen radiotelegrafisch mee, dat er gewacht werd op een voorbijkomen de vissersboot, die hem naar IJmuiden kon slepen. Inmiddels is vanmorgen de KW 77 naar de plaats, waar de „Rex" ligt, opgevaren. Volgens de reder van de Rex zou het schip slechts zeer onbetekende schade aan een kruiskoppeling hebben. Egyptische premier vermoord Naar Reuter meldt is de Egyptische mi- nister-president, Nokrasji Pasja, heden vermoord door zes revolverschoten, afge vuurd door een jonge man in politie-uni- form, die werd gearresteerd. A.N.B.Z. tegen het contract, Centraal Fonds ervoor Zoals wij enige tijd geleden hebben meegedeeld heeft de meerderheid van de trawlvissers, aangesloten bij de Centrale Bond van Transportarbeiders, een C. A. O. aanvaard; slechts over de interpretatie van de vacantieregeling bestond nog ver schil van mening met de reders. Na het referendum dat door de C. B. over het contract is gehouden heeft ook de Alge mene Bond van Zeevarenden het oordeel van zijn leden gevraagd over deze kwestie waarbij bleek, dat de meerderheid het niet eens was met C. A. O. De uitspraak van de Centrale Bonds leden werd echter door de Rijksbemid delaars aanvaard, zodat de opvarenden tussen Kerstmis en Nieuwjaar vacantie grote tegenspeler (Van ee^ bijzondere medewerker) Grote mannen in het door strijd ver scheurde China staan, naar het zich laat aanzien, op het punt ten onder te gaan in de storm der gebeurtenissen. Nie,uwe lei ders dienen zich aan. Tsjang Kai Tsjek, China's ongekroöhde koning, ziet zijn glorie verschrompelen. Hij zal als er geen wonderen gebeuren, en wie verwacht ze nu Amerika zich afzijdig wenst te houden? dra overvleugeld wor den door zijn grote tegenspeler sinds jaren, generaal Chu Teh, de „Rode Napoleon". Twee mannen staan aan het hoofd van de rode legers, die China steeds meer on der druk zetten: Mao-Tse-Tung, de presi dent van het centraal uitvoerend comité van de communistische partij en generaal Chu Teh, de militaire leider. Hun samen werking is zo nauw, dat velen geruime tijd in de mening hebben verkeerd dat er slechts één man de leiding had. Beiden stammen uit families, die nauw bij de land bouw betrokken waren. Die van generaal Chu Teh behoorde echter tot de groot grondbezitters en het is allerminst duide lijk waarom de ouders hun kind de nu symbolisch geworden naam Chu Teh „Rode Dapperheid" hebben gegeven Zij woonden in de rijkste provincie van China, in Szetsjwan, die groter is dan Frankrijk en 52 millioen inwoners telt. In de periode van 1911 tot 1939 maakte de bevolking van dit land niet minder dan 475 militaire conflicten mee. Niettemin geldt nog altijd een Chinees spreekwoord dat men in Szetsjwan „nog nooit een arme man heeft gezien." De ouders van Chu Teh waren schatrijk. Zij gaven hun zoon een goede opvoeding en de knaap kreeg alle ontspanning, die hij begeerde. Voor studie voelde hij weinig. Wel had hij grote belangstelling voor een boek „Grote helden der wereld", dat bio grafieën bevatte van Napoleon, Peter de Grote, Rousseau en anderen en toen hij een maal de militaire academie van Yunnan bezocht, bevreemdde het niemand dat hij interesse had voor het krijgsmansleven. In teresseen kwaliteiten. Chu Teh was nog maar dertig jaar oud toen hij al benoemd werd tot brigade-gene raal. Er was toen nog niets dat wees op communistische sympathieën van zijn kant. De jongeman leefde een vrolijk leventje. Hij liet zich een soort sprookjespaleis bou wen in Oosterse stijl, hield vele vrouwen in zijn gezelschap en deed ijverig mee aan de gewoonte van het opium-schuiven. Hoe de grote bekering tot een strijdbaar apostel van het communisme tot stand is gekomen, is niet duidelijk. Een feit is ech ter dat hij in 1922 zijn paleis verkocht, zijn vrouwelijk gezelschap met behoorlijke schadeloosstelling op straat zette en naar Sjanghai vertrok om zich te onderwerpen aan een kuur, die hem van zijn voorkeur voor opium moest bevrijden. Kort daarna trad hij toe tot de Kwomintang. Hij reisde naar Europa, volgde voordrachten over staatswetenschap, filosofie en sociologie aan de universiteiten van Hannover, Göttingen en Parijs, maakte een studie van het Mar xisme en van de werken van Lenin en Boecharin, werd lid van een Chineese stu dentenorganisatie, die felle propaganda voerde voor de bolsjewistische revolutie en vertrok daarna naar het rode Mekka: Mos kou. Een tweejarig verblijf in het vader land van de proletarische revolutie was vol doende om hem in 1926 als een doorgewin terd communist naar China terug te doen keren. Een jaar later kwam daar het grote con flict. Tsjang Kaï Tsjek, die tot dusverre in de Kwomintang met de communisten had samengewerkt en zelf gold voor een soort bolsjewist, brak met de linksradicalen en verdreef hen uit Hankau. Onder de druk van de „witte terreur" organiseerde de uit- iedreven communistische groep een „rode regering" in Kiangsi. Chu Teh stond aan haar kant. Hij bracht een aantal, meren deels in lompen gehulde, Robin Hood-figu- ren bijeen en vormde met hen een rood „boeren-leger", dat aanvankelijk verdacht veel leek op de traditionele Chinese rover benden. Maar er gebeurde een wonder: Chu Teh wist niet alleen zijn berggebied tegen alle aanvallen te verdedigen en het zelfs uit te breiden, alle militaire inspanningen van Tsjang ten spijt, hij slaagde er ook in een zekere orde en discipline tot stand te bren gen. Telkens zette Tsjang een nieuwe „uit- roeiings-campagne" op touw zonder er iets mee op te schieten. Integendeel; het eiste van hem steeds meer geld en manschap pen. Aan vijf achtereenvolgende onder nemingen namen niet minder dan 900.000 man deel. Een Amerikaans journalist re kende in die tijd de wereld voor dat het doden van elke communist aan de genera lissimus 64.000 dollars kostte De lange mars. Intussen waren de communisten tot de conclusie gekomen dat het op de duur niet mogelijk zou zijn om in een gebied met Kiangsi als centrum een staat met een vrij groot leger te voeden, te verzorgen en in stand te houden, waarop zij in 1934 kort weg besloten met de gehele „natie" naar elders te vertrekken. Zo kwam het tot de beroemde „lange mars", een van de grootste gebeurtenissen in de geschiedenis van China. Voortdurend vechtend tegen Tsjang's aanvallende troe pen marcheerden zij door twaalf provincies. Het officiële bericht sprak indertijd van vijftien grote veldslagen en 300 schermut selingen Tsjang's verwachting dat de lange mars een treurmars zou worden, werd niet ver wezenlijkt. Chu Teh was zijn grote tegen speler, die door zijn militaire talenten alle vernietigingspogingen wist te verijdelen. De opbouw van het communistische leger is geheel geschied onder leiding van Chu Teh, die zijn troepen altijd heeft voorge houden dat zij vechten voor een ideaal. Hun soldij is dan ook zeer laag en bedraagt slechts één Chinese dollar per maand. De officieren hebben alle de titel van „leider" of „aanvoerder" en zij krijgen dezelfde voe ding als de manschappen. Het „volksbevrijdingsleger", zoals het zich tegenwoordig noemt, kent drie soor ten straffen: 1. kwartierarrest, 2. publieke berisping en zelfcritiek; 3. verwijdering uit het leger. Ook zijn bitterste vijanden erkennen Chu Teh's kwaliteiten als mens en als mi litair. Hij is een kleine, zwijgzame man met veel zelfbeheersing en gevoel voor humor. Men spreekt wel eens van „lachen de Chinezen". Chu Teh behoort tot degenen die veel lachen. In de huidige omstandig heden is dat lachen van Chu Teb breder en zelfverzekerder dan ooit tevoren. hebben, met dien verstande, dat Nieuw jaarsdag niet als vacantie wordt gerekend als de Kerstdagen vrij waren. Van E.V.C.-zijde is via de partiiPer, voor Woensdag een stakng geproclameerd maar de A.N.B..Z. zal Donderdagochtend eerst nog een bespreking over deze kwes- tie in Thalia beleggen. Het bestuur van de Centrale Bond heeft zich in principe tegen een dergelijke actie verklaard. De redersvereniging heeft Maandagavond eveneens vergaderd, evenals de Central Bond van Transportarbeiders, die heden! morgen met de werknemers de huidig! moeilijkheden besprak. Men deelde ons mede, dat beide partijen van plan zijn zich aan de arbeidsovereenkomst te houden waaruit dus zou volgen, dat de trawler bemanningen, die hun 6 dagen vacantie hebben genoten, weer naar zee vertrekken Naar wij inmiddels vernemen komen vanmiddag de varende bestuurders van de A.N.B.Z. bij elkaar om het contract in ogen schouw te nemen en het advies samen të stellen voor de nog deze week te houden afdelingsvergadering,waarvan die in IJmui den 'voor morgenochtend is uitgeschreven De Nederlandse actie en het Atlantisch pact De reactie in Amerikaanse Con gres-kringen op het voorgestelde At! lantische bondgenootschaps-verdrag en dè kwestie van de Nederlandse actie in Indo nesië, zal tot uiting komen tijdens bespre! kingen welke deze week tussen hoge amb tenaren van het ministerie van Buiten landse Zaken en leiders van het Congres zullen worden gevoerd. Het doel van deze besprekingen is vast te stellen, welke de reactie van de Congresleiders is op het ont werp van het Atlantisch verdrag. Daarom wordt de houding van de Ame rikaanse openbare mening ten aanzien van de Nederlandse actie in Indonesië als van groot belang beschouwd. In vele sectoren van de Amerikaanse pers wordt critiek op Nederland geleverd en men is van gevoe lens dat deze critiek tot uiting zal komen in de reactie van het Congres. De vertegenwoordigers van het ministe rie van Buitenlandse Zaken zullen waar schijnlijk naar voren brengen dat niet moet worden toegestaan dat, als gevolg van dit incident, de Verenigde Staten zou den afwijken van hun voornemen om een krachtig democratisch'blok in West-Europa tot stand te brengen. Er zal niettemin van de zijde van het Congres waarschijnlijk aanzienlijk verzet tot uiting komen tegen het leveren van wapens aan een lid van het blok, dat zoals de gemiddelde Amerikaan het ziet deze wapens gebruikt om koloniale volken te onderdrukken. HAARLEM EN OMGEVING De officiële opening van het Zweedse schoolgebouw, gelegen aan de Vondelweg nabij de Eksterstraat, waarin gehuisvest zal worden de P. H. van der Leyschool, hoofd de heer A. M. J Mol, is bepaald op Woensdag middag 5 Januari. Heden overleed, zacht en kalm, nog geheel onver wachts, mijn lieve Man, onze Vader, Behuwd- en Grootvader JAN BART DE HAAN in de ouderdom van ruim 78 jaar. C. de Haan-v. d. Plas Kinderen en Klein kind. IJmuiden-O., 27 Dec. 1948. De Ruyterstraat 159. De teraardebestelling zal plaats vinden Donderdag 30 December a.s. des na middags 2.30 uur op de Begraafplaats De Biezen te Santpoort. Vertrek sterfhuis 2 uur. Hiermede vervullen wij de droevige plicht, U in kennis te stellen met het overlijden van onze dier bare Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootva der ADRIANUS JOHANNES BAKKER Weduwnaar van Hendrika Maria Braam Hij overleed, na voorzien te zijn van de genademid delen der H. Kerk, in de ouderdom van 87 jaren in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost. Namens de familie J. S. Bakker IJmuiden, 27 Dec. '48 Huijgensstraat 18. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden op Vrij dag, 31 Dec. a.s. in de Pa rochiekerk van de H. Gregorius te IJmuiden, waarna begrafenis in het familiegraf aldaar, te 9.30 uur. Geen bloemen De overledene staat opge baard Huijgenstraat 18, IJmuiden. De 9 Januari hopen onze ge liefde Ouders T. J. KORF en C. A. KORF- SCHELLINGER de dag te herdenken dat God hun voor 12^ jaar in de Echt heeft verbonden. Dat de Heer hun nog lang voor el kaar en voor hun kinderen moge sparen zij onze bede Evert Theo Johan IJmuiden-O., Dinsdag 28 Dec. 1948. Cederstraat 36. Gevraagd: een net meisje v. d. en n. Met alle huishou delijke bezigheden bekend en v. g. g. v. Mevr. Arends, Vondellaan 28, Beverwijk. Tel. K 2510—4375. Gevr. DIENSTBODE voor d. en n. Weg. huwelijk der te genwoordige. Zo spoedig mogelijk. Stationsweg 63, V eisen. EERSTE KAPSTER gevr. zo spoedig mogelijk. „Maison Willy" Stationsw. 68, Velsen KOSTHUIS GEVR. voor jon geman. Br. p/a. P. J. Heilig, Kanaalstraat 59. IJmuiden. Bij vergissing Vrijdagmiddag verkeerd DAMESRIJWIEL medegenomen, verm. omg. Trompstr. Gaarne de goede terug, daar het een geleend rijwiel was. Edisonstr. 45, IJmuiden. Te koop: RADIO met luid spreker, goed spelend. Ahorn straat 24. DANS- KWEKKEBOOM Inschrijving dagelijks Aanv. nieuwe lessen: Begin Januari Privéles op elk verlangd uur Aankomende en bekwame STRIJKSTERS GEVRAAGD WASSERIJ G. RHEE EN ZN., Blekersvaartweg 55, Heem stede gevraagd voor alle afdelingen, vanaf 15 jaar. IJMUIDER WASSERIJ, Snelliusstraat 39, IJmui FUnke MEISJES en VROUWEN gevraagd voor alle afdelingen. Reisgeld wordt vergoed. Wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaalsestraatweg 17. Santpoort-Station. Wij vragen voor spoedige indiensttreding een BESCHAAFDE VROUWELIJKE KRACHT om na opleiding toezicht te houden op en leiding te geven aan vrouwelijk personeel, een en ander ter assistentie van de leidster der afdeling verpakking Leeftijd ca. 30 jaar. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van vorige functie en referenties aan afdeling Personeel van cacao- en chocolade fabrieken N.V., Haarlem GEERT HOOGEVEEN S GARAGEBEDRIJF, Mr Cornelis- straat 52-58, Haarlem, tel. 16270. Dealer: Packard - Nash - International - Minor. Vanaf Woensdag 10 uur, uit voorraad te leveren: Zware wollen moquette tapijten, 12 els in fraaie moderne dessins f 189 en f 246. Zeer grote maten 290 x 390 in effen groen f 540. Pracht salon tapijten f 46 en f 53. Tevens wollen lopers in 50 en 70 cm. breed. SCHERMERSTRAAT 26 (by de Zühveg) - HAARLEM Profiteert van deze bijzondere aanbieding!! UW MATRASSEN TE DUN OF VERSIETEN? Laat U het ons even weten 1 Bijvullen en vernieuwen met Javakapok in één dag retour H. DE GRAAFF - GROTE HOUTSTRAAT 103 - TEL. 11485 IN ALLE TINTEN - ZELFS LICHTBLOND NATUUR GELIJK HOFFMANN MIDDENWEG 126 - TEL. 22202 - HAARLEM-N. TAPIJTEN - LOPERS Speciale aanbieding: Karpetten f 99.50, f 105.—; M. Smyrna 280 x 380 f 549.50; Lopers f 6.95 p. mtr.; Keukenlopers f 7.75 p. mtr; Prima Bedstellen 3-dlg. f 52.50; Dekens f 11.15. Verkoop alleen Woensdag en Donderdag van 15 uur. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, Haarlem. Met Oudejaarsavond als van ouds OLIEBOLLEN met krenten en sucade f 0.10 per stuk Berliner bollen f 0.10 per stuk Appelbeignets f 0.10 per stuk Appelbollen, Amandelbroodjes, saucijzen broodjes, zoute koekjes enz. HORS D' OEUVRE opgemaakte Hors d'Oeuvreschotels v.a. f 1. Schotels vooruit bezorgen Nieuwjaarstaarten vanaff 1. Al deze artikelen zonder inlevering. GROTE HOUTSTRAAT 21.23 als steeds Electrische fijnslijperij „HET NAAIMACHINEHUIS" VELSERDUINPLEIN, IJMUIDEN-OOST Lid Vakgroep Instrument Slijpers Velleman Koopt! alle soorten goede meubelen tapijten kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen Tel 14637 Zijlstraat 62 Voor direct gevraagd: al leszins bekwaam SCHOEN HERSTELLER. G. Smier, Trompstraat 29. Brieven IJ 157 bur. v. d. bl. Banketbakkerij - Kokerij DA COSTALAAN 1 - TELEFOON 4728 - DRIEHUIS Wegens enorme toeloop met de Kerstdagen, zijn wij tot onze spijt weer genopdzaakt voor het Oudejaar al onze artikelen alléén met inlevering van boter af te leveren. Uw adres voor: Appelbeignets Appelflappen Appelbollen Sneeuwballen (gevuld met slagroom) Berliner bollen Saucijzenbroodjes Taarten Banketkransen enz. PUDDING GOEMANS PUDDINGPOEDERSPECIALISTEN SINDS 1907 Electrische Brood- en Banketbakkerij en Automatiek „DE TIJDGEEST" TROMPSTRAAT 94 - IJMUIDEN-OOST - TEL. 5730 Voor Oudejaarsavond en Nieuwjaar weer ALLES ZONDER INLEVERING! Heerlijke appelflappen (met korstboter) Warme appelbollen en Berliner bollen Alle soorten gebakjes en zoute koekjes Onze bekende Boterallerhande marsepainkoekjes en gevulde schuimpjes enz. Donderdag en Vrijdag weer volop chocolade en alle soorten suikerwerken. Heeft U onze Roomboterkransjes al geprobeerd? Tedereen roept hier over, een licht en heerlijk koekje. Werd bij U door deze drukke dagen een gebakkist niet terug gehaald bezorgt U hem ons dan s.v.p. even en er wacht U hiervoor een heerlijke verrassing. Doet Uw Oudejaarsbestelling vroeg dan wordt U niet te leur gesteld! Wij beginnen het Nieuwjaar met de bekende Belse patates frites in de automaat. Beleefd aanbevelend H. FIEGE Wij hebben een pracht sprtering Zuiver wol een en twee persoons. Ook nog breigarens rood, marine, zwart HUyGENSTRAAT EN VERHUUR 8- en 16 mm. filmbedrijf „Cebufa" Haarlem Ceciliast. 8 Telefoon 17326 506e STAATSLOTERIJ DE VERKOOP DER LOTEN by de collecteurs, collectrices en debitanten VANGT AAN OP 3 JAN. A.S. terwijl de TREKKINGEN OP 24 JAN. A.S. sullen aanvangen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4